VRIJDAG 4 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8971 De doop van Prinses Beatrix Begin Mei te 's-Gravenhage Installatie van den Economischen Raad Niemöller in Schutzhait Ste £eid4cli£0oti/Va/nt Telefoon: Redactie 15. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon: Administratie 935. Giro 103003. Postbus 11. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat Prinses Beatrix te 's-Gravenhage zal worden gedoopt. Met het oog op het minder gunstige jaargetijde zal de doopplechtigheid echter niet eerder dan begin Mei plaats vinden. Dc Joden en wij Door het Geert Groote Genootschap is uitgegeven een boekje over het Joodsche vraagstuk. 1) De schrijver herinnert aan woorden, welke een tiental jaren geleden te lezen waren in een door een Nederlandschen tot het Katholicisme overgeganen Jood ge schreven artikel: „Ik heb persoonlijk de vaste overtuiging, dat er meerderen van mijn rasgenooten tot de KTerk van Chris tus zouden toetreden, of ten minste veeleer neiging zouden hebben, kennis met de Kerk te maken (en dat is al heel wat!), wanneer zij in haar leden vrienden zouden zien, die hen willen aantrekken, in plaats van, wat helaas nog al te vaak het ge val is, antipathie en vijandschap aan te treffen. De schrijver van „De Herder en al zijn schapen" laat op deze woorden volgen: Gelukkig is er in het laatste decen nium onder de Katholieken een verbe tering in dit opzicht te constateeren; men begint zich meer te interesseeren voor het Jodendom (hoewel dit nog niet van het meerendeel der Christe nen gezegd kan worden) en er wordt ook voor de Joden meer gebeden. Maar we zijn er nog lang niet! De anti pathie en bewuste of onbewuste af keer zijn helaas nog niet van de baan! Mocht dit anders worden! Onver schilligheid jegens het Jodendom en antisemitisme zijn zoo héél on-christe- lijk; ze zijn zoo héél sterk in strijd met de door Christus gepredikte naasten liefde en met de leer der Katholieke Kerk. Anti-semitisme is een goed Ka tholiek niet waardig! En het w zijn niet slechts de antipathie en afkeer, die we zouden willen zien verdwijnen; ook echte spotternijen met bepaalde ras-eigensohappen of gebreken, onna denkend geuit door Christenen, die den Joden geen slecht hart toedragen, die nen vermeden te worden. Degenen, die zich in het bijzijn van Israëlieten van dergelijke opvattingen niet onthouden, vermoeden waarschijnlijk niet, hoeveel pijn ze daarmede den Jood veroorza ken; zelfs voor een Joodschen bekeer ling, die met hart en ziel Katholiek is, is het irriteerend, wanneer Christenen om maar een enkel voorbeeld te noemen de geldzucht der Joden steeds maar weer aan de keek stel lend, het doen voorkomen, alsof deze slechte hoedanigheid bij alle Joden behoort, alsof geld het hoogste is, dat de Joden kennen. Het zijn bovendien niet alleen de Joden, die om het gou den kalf dansen! Wij vestigen gaarne op deze plaats de aandacht op genoemd boekje, waarin het onchristelijk antisemitisme aan de kaak wordt gesteld. Wij ontkennen natuurlijk niet, dat er Jo den zijn, die afkeurenswaardige handelin gen plegen. Wij ontkennen natuurlijk niet, dat er Joden zijn, die door hun wijze van optreden aanleiding geven voor antisemiti sche gevoelens. Als wij ons tot de Joden zouden richten, zouden wij daarop dieper ingaan. Wij richten ons hier tot mede-Ka tholieken, en dan zeggen wij, dat de fouten door Joden begaan (niet door alle, ook niet door de meeste) niet rechtvaardigen het antisemitisme. Het antisemitisme is on christelijk. Van deze waarheid moeten wij, Katholieken, diep doordrongen zijn. 1) Het Joodsche vraagstuk. De Herder en al zijn schapen. Door Verosicy. Geert - Groote-Genootschap. Verzendhuis: „Ma- riënburg", 's-Hertogenbosch. DE STRIJD IN CHINA. PEIPING, 4 Maart. (A. N. P.). De zui veringsactie, welke de Japansche troepen tegen de Chineezen in de provincie Sjansi sinds 11 Februari begonnen zijn, nadert haar einde. De Japanneezen, die zich Zuidwaarts bewegen langs de spoorlijn Tatoeng-Poetsjau, naderen thans het Zui delijke eindpunt van deze lijn en bezetten alle sleutelpunten in het Zuiden van Sjan si. Inmiddels hebben de Japansche deta chementen in het Noord-Westen dezer provincie, in samenwerking met de Mon- goolsche troepen, ruim 25.000 man Chinee- sche communistische troepen, zijnde de helft van de Chineesche strijdmacht aldaar, tot werkeloosheid gedoemd. HANKAU, 4 Maart. (A. N. P. Uit Chi neesche bron wordt vernomen, dat de Chi neesche troepen de Gele Rivier zijn over gestoken. Na het uitvoeren van een omtrekkende beweging hebben zij bij verrassing de Japansche strijdkrachten aangevallen, en op 2 Maart Weiwei en Hsihsang bezet. Prins Bernhard als lid tegenwoordig De minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft hedenmiddag den nieuwen economischen raad geïnstal leerd met een rede, waaraan het volgende is ontleend. Koninklijke Hoogheid, mijne heeren, Ik heb er bij zonderen prijs op gesteld hier heden aanwezig te zijn ten einde den economischen raad in zijn nieuwe samen stelling te installeeren. Hoewel dit college met pas thans in het leven geroepen is en als zoodanig voor het eerst zal optreden, waren er twee bijzondere omstandigheden aanleiding voor de installatie, welke ik op het punt sta te verrichten. De eerste omstandigheid is .gelegen in het feit, dat hare majesteit heeft goedge vonden, dat Z K.H. Prins Bernhard der Nederlanden het lidmaatschap van den economischen raad werd aangeboden en Cat het Z.K.H. behaagd heeft dit lidmaat schap te aanvaarden. In de tweede plaats roem ik de omstandigheid, dat de econo mische raad in oude samenstelling het '-orige jaar collectief ontslag heeft ver zocht, ten einde het nieuw opgetreden kabinet gelegenheid te geven naar zijn in zichten het college opnieuw samen te stel len. Waardeering voor deze houding kan de betrokken minister hét duidelijkst toonen, doordat hij persoonlijk den nieuwen raad in zijn arbeid inleidt. Het is mij een bijzonder groot genoegen Uwe Koninklijke Hoog heid als lid van den economischen raad te installeeren. Reeds op den gedenkwaardigen dag, waarop H.M. de Koningin door de radio aan haar geheele volk mededeeling deed van Uwe verloving met H.K.H. Prin ses Juliana, mochten wij verne men, dat U een groote belangstel ling hadt voor economische vraag stukken. Nadien heeft U herhaalde malen getoond, dat Uw interesse in groote mate uitging naar de eco nomie van ons land en van de overzeesche gewesten Het is voor onze regeering en 'ons volk van groote beteekenis, dat U door aan vaarding van het lidmaatschap van den economischen raad nogmaals duidelijk te kennen heeft gegeven, hoezeer de economische belangen van ons land Üw aandacht hebben. Voor het feit, dat Uwe Konink lijke Hoogheid in het hoogste eco nomische advies-college van de re geering daadwerkelijk wilt mede werken aan de handhaving en verderen opbouw van de welvaart van ons varderland, ben ik zeer erkentelijk. Ik kan verklaren, dat de economische raad in de ruim vier jaren, dat hij thans bestaat, op vruchtbare wijze deze taak heeft vervuld. In bijna zestig gevallen is aan hoofden van departementen van alge meen bestuur advies uitgebracht en over de meest verschillende onderwerpen. Van op eigen initiatief uitgebrachte adviezen aan den raad van ministers behoefde blijk baar slechts een spaarzaam gebruik te worden gemaakt. Wat betreft de werkzaamheden, welke Gen ëconomischen raad bij of krachtens de wet werden opgedragen, zij in de eerste plaats vermeld het uitbrengen van advies over voorgenomen maatregelen op grond van de tariefmachtigingswet. Verder brengt, op grond van de wet op het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van endernemersovereenkomsten, een vaste commissie van den economischen raad mij advies uit over ondernemersovereenkom sten, welke krachtens deze wet ter alge meen verbindendverklaring aan mij wor den aangeboden. Onder het groot aantal uitgebrachte ad viezen waren er verschillende over onder werpen, die een zeer omvangrijke en diep gaande voorbereiding eischten. Ik denk hierbij aan het advies over het vraagstuk van de landbouwcrisispolitie, verder aan ae adviezen over de algemeene havenpoli- tiek en over de organisatie van den econo mischen voorlichtingsdienst. Behalve over deze onderwerpen van ruimen omvang en verregaande strekking heeft de raad zeer vele maien wetsontwerpen en vraagstuk ken van meer speciaal karakter in studie genomen en tot in bijzonderheden beoor deeld. Ik noem in dit vervand de wetsont werpen tot wijziging van de crisisinvoerwet 1931 en 1933, tot vaststelling eener nieuwe tariefwet, het ontwerp op de verbindende kracht van ondernemers-overeenkomsten, het wetsontwerp betreffende de algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoor- ziening, het voorontwerp van wet betref fende de heffing van belastingen van zekere belanghebbenden bij vennootschappen en vereenigingen, het ontwerp-vestigingswet kleinbedrijf, het voorontwerp bedrijfsver- gunningenwet, en andere. Na nog verder op taak en samenstelling van d:en raad te hebben gewezen, besloot de minister: Ik hoop, dat met den zegen van den Al lerhoogste, zonder Wien wij niets vermogen, de nieuwe raad vruchtbaar zal kunnen werken in het belang van ons dierbaar vaderland. En hiermede verklaar ik den economi schen raad te zijn geïnstalleerd. De voorzitter van den Raad, prof Is. de Vooys heeft de rede van den minister be antwoord. Nader meldt men ons: De plechtigheid had plaats in de groote vergaderzaal van het departement aan den Bezuidenhoutscheweg. De zaal, als mede de groote hall en de marmeren trap, welke daarheen voert, waren voor deze gelegenheid op een stemmige, smaakvolle wyz emet palmen en bloeiende planten versierd. Om enkele minuten voor half twaalf ariveerde een hofauto voor het departe ment, waarin gezeten waren Prins Bern hard met zijn adjudant, kapitein de Roo van Aldewerelt. Bij den ingang van het gebouw werd Zijne Koninklijke Hoogheid ontvangen door den secretaris-generaal van het departement, mr. dr. van Rhijn, die den Prins naar boven geleidde en hem in de werkkamer van minister Steenber ghe bracht. Hier was aanwezig de voor zitter van den economischen raad, prof ir. de Vooys. Eenige oogenblikken onder hield de Prins zich met den minister en den voorzitter en den secretaris-generaal en klokslag half twaalf verlieten zij 's mi nisters kabinet, om zich naar de vergader zaal te begeven, waar de leden en de se cretarissen van den raad inmiddels hun plaatsen hadden ingenomen. De Prins nam plaats naast den minis ter, aan zijn andere zijde zat de onder voorzitter van den raad mr. Trip, aan de hoofdtafel hadden voorts nog plaats geno men prof. de Vooys, kapitein de Roo van Aldewerelt en mr. dr. van Rhijn. Na de rede van prof. dr. Vooys begaven de aanwezigen zich naar de hall, waar minister Steenberghe allereerst de leden van den Raad aan Prins Bernhard voor stelde. Daarna voegden zich hierbij de hoofden van de verschillende afdeelingen van het departement van economische za ken, die eveneens door den minister aan Zijne Koninklijke Hoogheid werden voor gesteld. Met ieder van hen onderhield prins Bernhard zich eenige oogenblikken en gaf in zijn gesprekken blijk van een levendige belangstelling voor de economi sche verhoudingen en de economische vraagstukken in ons land. Onderwijl werden ververschingen rond gediend. Na ongeveer een uur verliet de Prins de bijeenkomst, uitgeleide gedaan door den minister, den voorzitter van den Raad en den secretaris-generaal. MOET HIJ TEGEN ANDEREN OF TEGEN ZICHZELF BESCHERMD WORDEN. In een eigen bericht meldt het Duitsche Nieuwsbureau: „Naar wij in verband met het in Schutz haft nemen van ds. Martin Niemoeller na der vernemen, moest deze maatregel niet alleen ten uitvoer worden gelegd ter be scherming van ds. Niemoeller, maar voor al ook omdat hij tijdens de behandeling van zijn proces duidelijk te kennen had ge geven, dat hij het. voornemen had zijn staatsvijandige en de openbare orde en rust in gevaar brengende agitatie voort te zetten. Het was derhalve te vreezen, dat ds. Niemoeller binnenkort zich een nieu we aanklacht op den hals zou halen wegens dezelfde vergrijpen, waarvoor hij thans ver oordeeld is. Naar wij vernemen hield men het voor doelmatig deze nieuwe onverkwik kelijke gebeurtenissen te voorkomen door hem voorloopig om te beginnen in Schutz- haft te nemen. Een autoriteit der nationaal-socialisti- sche partij heeft gisteravond tegenover den correspondent van Reuter verklaard: „Wij hebben Niemoeller in Schutzhaft genomen, omdat hij ons heeft gezegd voornemens te zijn door te gaan met te prediken op een wijze, welke in strijd is met de wet". De nationaal-socialist voegde hieraan toe, dat, indien NiemoeUer zou beloven zijn predikaties te beperken tot zuiver gods dienstige onderwerpen en zich niet op het gebied van het staatsbestuur zou begeven, men er zeker van zou kunnen zijn, dat hij zou worden losgelaten. Niemoeller wordt ongetwijfeld naar een concentratiekamp overgebracht, doch voor het oogenblik bevindt hij zich nog in een gevangenis te Berlijn. DIJKDOORBRAAK AAN ALBERTKANAAL ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN HET GEVOLG. Gisterochtend heeft zich bij het Albert kanaal een dijkdoorbraak voorgedaan, ten gevolge waarvan ernstige overstroomin gen ontstonden en de scheepvaart op het kanaal voorloopig gestremd zal zijn. Nabij Viersel bij Grobbendonk, op de grens van Pulle, waren arbeiders bezig met het aanleggen van een duiker onder het Albertkanaal door, toen plotseling de dijk begon in te zakken. De arbeiders kon den zich tijdige in veiligheid stellen. De verzakking van den dijk nam steeds ernsti ger vormen aan, en spoedig stroomde het v, ater over de naburige terreinen. Verscheidene huizen kwamen tot een hoogte van 50c.M. onder water te staan; eenig pluimvee verdronk. Gistermiddag te twaalf uur was het gat in den dijk reeds dertig meter breed. Men is thans bezig het gat te dichten cn men hoopt het spoedig te zullen kunnen leeg te laten loopen. De schade is aanzien lijk. Nader wordt gemeld, dat men er nog niet in geslaagd is, de doorbraak in de dijk van bet Albertkanaal te dichten. Het gat wordt integendeel steeds grooter en de overstroo mingen worden steeds erger, honderden hectaren land staan onder water. Op som mige plaatsen bereikt hét water een hoogte van anderhalven meter. Belga verneemt, dat een dertigtal pon tons bij het Albertkanaal zijn meegesleurd door de watermassa's en door het gat in den dijk op het land zijn terecht gekomen, het gat is thans 50 meter breed. Het ver keer tusschen Antwerpen en Luik zal ge durende eenigen tijd gestaakt moeten wor- aen, daar nog zeer veel water uit het ka naal zal moeten loopen, aleer men het gat definitief zal kunnen dichtstoppen. Een groot aabtal autoriteiten van het de partement van waterstaat bevindt zich ter plaatse. De schade wordt nu reeds op 3 millioen geschat. Drie groote pontons met cement zullen bij het gat worden tot zinken gebracht om het voorloopig te dichten. Er zijn reeds ge nietroepen onderweg. 'N HONDERDVIJFTIGTAL DOODEN IN CALIFORN1Ë TENGEVOLGE VAN DE OVERSTROOMINGEN. Het water zakt Tot dusver hebben de overstroomingen in Californië 144 menschenlevens geëischt er is voor meer dan 5 millioen dollar schade aangericht, doch tüfans is het water begin nen te zakken. Intusschen zijn duizenden menschen dak loos, terwijl de schade aan den oogst nog niet te overzien is. In vijf dagen is ruim 25 c.M. regen ge vallen, ook thans is het weer nog zóó slecht, dat niet behoorlijk gezocht kan worden naar het vermiste verkeersvliegtuig, dat Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Britsch-Duitsche besprekingen te Berlijn. (2de blad). Ds. Niemöller in Schutzhaft. (1ste blad). De postie der nat. socialisten in Oosten- lijk. (2de blad). Krestinski heeft weer bekend. (2de blad). 'n Honderdvijftigtal slachtoffers van de overstroomingsramp in Californië. (1ste blad). Dijkdoorbraak aan het Albertkanaal ver oorzaakt overstroomingen in België. (1ste blad). Binnenland Te Arnhem is gisteren een kindje van drie maanden in zijn wiegje verbrand. (3de blad). Bij een ontploffing in een smederij te Mijdrecht is een bejaarde smid omgekomen. (3de blad). Het Ned. s.s. „Grootekerk" hedennacht bij Monster gestrand. (1ste blad). Installatie van den Economischen Raad. (lste blad). Omgeving De burgemeester van Alphen heeft de film „Grazige Weiden" verboden. (4de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT Te Berlijn zijn besprekingen begonnen tusschen Hitier en den Britschen ambas sadeur te Berlijn. Waar de heeren het over gehad hébben is niet bekend, maar des niettemin weten de groote buitenlandsche bladen toch verschillende dingen te berich ten, welke zij van „welingelichte zijde" hebben vernomen. Zoo zou bijv. de bekende koloniale kwestie weer op het tapijt ge bracht zijn, doch deze zou niet het meest urgente punt van bespreking hebben uit gemaakt. Hitler zou er vooral op aange drongen hebben, dat de Engelsche bladen hun berichtgeving wat zouden matigen, teneinde te komen tot een verbetering van ae atmosfeer in de beide landen. Overigens wordt er de nadruk op gelegd, dat bepaalde besluiten niet te verwachten zijn en dat het net als indertijd met de besprekin gen van lord Halifax slechts informeele en informatieve besprekingen zijn. Het doet er weinig toe, hoe men ze noemt, als ze maar tot een resultaat leiden. Voorloopig zijn we wat sceptisch gestemd. Ds. Niemöller is door het gerechtshof vrijgelaten, doch nu in Schutzhaft geno men. Eerst heette het, dat het milde vonnis waarschijnlijk betoogingen tegen den pre dikant zoo opwekken en dat men hem daartegen wilde beschermen. Nu komt echter de aap uit de mouw; hij moet een verklaring afleggen dat hij in een bepaal den geest voortaan zal preeken en dat wei gert Niemöller. Zoolang hij weigert, blijft hij in Schutzhaft. Wij kunnen met een systeem, waarin men burgers zonder een rechterlijk vonnis in de gevangenis houdt, niet bepaald dwepen! Woensdag op weg van San Francisco naar Albuquerque is verdwenen. De politie heeft opdracht gekregen, plunderaars bij betrapping op heeterdaad dood te schieten. Gevaar voor Los Angeles geweken. Havas meldt, dat honderd steden en dor pen door de overstroomingen getroffen zijn, terwijl 20.000 personen dakloos zijn. Nu gisteravond de regen is opgehouden en het water is begonnen te vallen, is het ge vaar in de omgeving van Los Angeles ge weken. Het spoorwegverkeer tusschen Los Angeles en San Francisco is hervat, even als de luchtdienst. Volgens een schatting van het Roode Kruis zijn tot nu toe 1.500 huizen onbewoonbaar geworden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1