Eclatante Oranje-zege op de Belgen De wedstrijd van Smit, die doelpunten maakte vier MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 „DE OUDJES DOEN HET NOG BEST" Wel zelden zal 'n Hollander zoo voldaan van het voetbalveld Nederland—België zijn weggegaan als gistermiddag uit hét Feyen- oordstadion. Met de gedachte aan een mogelijke ne derlaag, een gelijk spelmisschien een heel kleine overwinning.... en zietdaar het werd een grandioze zege op een in feite niet zwakkere Belgische ploeg, welke ech ter die eene groote fout maakte, dat zij een verkeerd spelsysteem speelde. Na de 93, de 80thans 7—2. Wat ciaartusschen ligt is weer gauw vergeten. De groote dingen, die blijven, die blijven voortleven in de herinnering als uitingen van welberekend, verstandig spel, geba seerd op techniek en geestdrift, geboden coor de bloem van Neerland's voetballers. Inderdaad: ,,de oudjes doen het nog best". Dat zal de indruk zijn, die dezen wedstrijd zal vastleggen in de historie van het Neder- iandsche voetbal. De Keuze-Commissie van den K.N.V.B. heeft gisteren een goede beurt gemaakt, al heeft zij niet over fortuin te klagen ge had. Dat fortuin lag ditmaal echter niet in het „meer geluk hebben in den wed strijd", wel echter in het feit, dat de Bel gen faalden doordat zij een verkeerd spel systeem speelden. Twee verschillende speltypen stonden hier tegenover elkaar. De Belgen waren aanvankelijk de baas. Het korte breedtespel toch, waarbij de bal van man tot man gaat, geeft een ploeg zeker eenig overwicht, wanneer het nauwkeurig wordt uitgevoerd, maar daarmee is nog niet gezegd, dat het voordeel oplevert. Faalt dit systeem echter, dan volgt er onherroepelijk een reactie op, welke zich uit in meerdere onnauwkeurig heid in het plaatsen, in verslapping van den geestdrift en het uitblijven van succes aan den eenen kant bouwt dan vanzelf een goeden aanval aan den anderen kant op, welke, als de falende ploeg overspeeld en murw gespeeld is onherroepelijk tot succes moet leiden, mits er zich natuurlijk aan den anderen kant schutters bevinden, die kansen weten te benutten. En dat de Oranjeploeg nog over derge lijke spelers beschikt, dat heeft deze wed strijd overduidelijk bewezen. Smit vooral toonde zich hier weer op zijn plaats, maar dit deed hij niet eer dan toen •hij had meegewerkt om den tegenstander in zijn eigen aanvalsspel lam te slaan. Im mers, voor de rust was Kick Smit weer overal. Hij werkte even hard in de verde diging als in de middenlinie, veel meer dan in de voorhoede. En eerst toen hij zijn kans schoon zag, toen hij voelde, dat het tijd werd om doelpunten te maken, begon hij aan zijn andere taak: het voorhoede- werk. En doordat hij het grootste aantal doelpunten voor zijn rekening nam, mógen we dezen wedstrijd wel den wedstrijd van Smit noemen, al zouden we niet kunnen zeggen, dat hij den wedstrijd van zijn leven speelde, want de Haarlemmer heeft meer dere goede wedstrijden op zijn naam staan. Een 72 overwinning had niemand het Oranje-elftal kunnen toedenken. Eerlijk gezegd, het zou nimmer zoover gekomen zijn wanneer de Belgen ook niet over tegenslag te klagen hadden gehad. Immers toen zij hun achterstand van twee doelpunten door Braine zagen verkleind, had de gelijkmaker een heel ander strijd- beeld te zien kunnen geven. Nu kwam het doelpunt aan den anderen kant en nog wel door een blunder van twee spelers. Dat was het psychologisch moment in den strijd, om de balans in het nadeel der gasten te doen overslaan, hétgeen ook geschied is. „De oudjes doen het nog best", ook al duurde hét eenigen tijd voordat de motor weer op volle toeren draaide. Maar beter langzaam aan maar zeker, dan door een overbelasting in den beginne de risico te loopen, dat de motor het op een gegeven moment vertikt. Met vertrouwen mogen we daarom met een ongewijzigd elftal den komenden strijd tegen de Belgen op 3 April in België tege moet zien. Al willen we nu al bij voor baat zeggen, dat we allerminst op zulk een groote overwinning 'mogen rekenen. Dat gebeurt niet „allen dag!" KICK SMIT, die vier van de zeven doelpun ten scoorde in een van zijn karakteristieke standen. DE WEDSTRIJD. Te half drie komen de elftallen in het veld. Eerst de Belgen, daarna de Hollan ders. De Brabangonne en het Wilhelmus zooals gebruikelijk en traditiegetrouw mee gezongen. Even weer een kringetje van officials en spelers op het middenveld. Wij weten niet wat er gebeurt, doch later blijkt, dat de voorzitter van den Belgischen Voetbal bond, de heer Van Kesbeeck den aanvoer der der oranje-spelers, van Heel, een pop overhandigd, een geschenk voor prinses Beatrix, voorstellend een Belgische voet baller met roode trui en zwarte broek. Scheidsrechter Thompson laat tossen, de Belgische aanvoerder is de gelukkige en de ploegen stellen zich als volgt op: Nederland VAN het doel. Even laten redt Braet schitte rend als Paverick leelijk mist. Geheel ten onrechte onderbreekt de scheidsrechter dan een Holl. aanval als Vente door de Belg. verdediging is gedron gen. De vrije trap tegen de Belgen brengt Smit tegelijk met Braet bij den bal en eerstgenoemde aarzelt niet den keeper met het leer in het doel te werken. De scheids rechter annuleert dit doelpunt en geeft een vrijen schop voor de Belgen. Goede kan sen gaan voor Holland verloren als Mijn- ders tweemaal achter elkaar te korte voor zetten geeft, waardoor Braet gemakkelijk kan ingrijpen. Er komt meer vuur in het spel, wat de spanning ook onder het publiek wat aan wakkert. De eerste klap, die immers een daalder waard is, moet nog steeds gegeven worden en vol verwachting ziet men uit aan welken kant hij zal vallen. Braine, Capelle ne Ceuleers probeeren telkens door te breken, doch hun spel is te kort en te doorzichtig. De Hollandsche ver dediging staat als een rots en in laatste in stantie is daar v. Male, die menig balletje voor de Belg. voorhoede wegpikt. Calden- hove en Weber hielden de voorhoede der gasten volkomen in bedwang en reeds dachten we, dat met blanken stand de rust zou ingaan, toen plots het eerste doel punt kwam. Nederland neemt de leiding. Er zijn nog 3 minuten van de eerste helft te spelen, als v. Spaendonck den bal doorgeeft aan Wels. Deze drijft tot den cornerhoek door, geeft dan een fraaien afgemeten voorzet tot op 2 Me ter van den uitersten hoek van het doel en Smit, die enkele meters ver der stond opgesteld, stormt toe en kopt het leer onder oorverdoovend gejuich in het Belg. doel (10). Door dit succes aangemoedigd volgt da delijk weer een Holl. aanval. Thans geeft Mynders een goeden voorzet, Vente zal schieten, maar ziet tegelijkertijd Braet op zich afstormen en hij schiet over. In de rust zijn allen het er over eens, dat Holland weliswaar geen groot figuur gemaakt heeft in de eerste helft, doch ze ker toch niet onverdienstelijk speelde en een even groote kans op de overwinning had als de Belgen. Hoe spoedig na de hervatting was de nog overgebleven twijfel omtrent het Holland sche kunne weggevaagd, want onmiddellijk begon de Oranjeploeg een spelltje te de- monstreeren, dat weer aan het „beroemde kwartiertje na de rust" van vroegere Wed strijden deed herinneren. In een periode, waarin veld en bal er door den aanhoudenden regen niet beter op geworden is, komen de Hollanders er steeds beter in. Veel succes met hun scho ten hebben ze aanvankelijk nog niet. Mijn- ders schiet tegen den staander, een mooi schot van Vente wordt door Braet op het CALDENHOVE PAATJWE v. SPAANDONCK ANDERIESEN VAN HEEL (aanv.) Scheidsrechter THOMPSON (Engeland). VAN DEN EYNDE CEULEERS CAPELLE SMELLINCKX België BRA Vente brengt te 2.35 uur den bal aan het rollen in den regen, die onafgebroken neervalt, een miezerige motregen met zoo nu en dan echte regenWe weten wel hoe dat er in ons vaderlandje aan toe gaat! Dalem breekt den eersten Holl. aanval, zet zijn voorhoede aan het werk, maar de ze wordt onderbroken door buitenspel. De hieruit onstane aanval der gastheeren ein digt in een terugspelen van Paverick op Braet, een freecick tegen Holland volgt, Ceuleers bemachtigt den bal, doch hij schiet ver achter het doel. Spoedig zijn de Belgen terug en na 2 min. volgt een goede aanval, welke niet zonder gevaar voor Oranje is. Een voorzet van Voorhoof stompt v. Male weg, doch v. d. Eynde, die den bal voor de voeten krijgt en een behoorlijke kans heeft schiet van dichtbij over. 'n Vlie gend schot van Voorhoof heeft hetzelfde resultaat. De Belgen laten dan goed com binatiespel zien, maar het is te kort, veelal in de breedte gespeeld en telkens is er een verdediger bij de gastheeren, die weet in te grijpen. De gasten zijn inderdaad in het eerste kwartier in de meerderheid, maar de enkele aanvallen der Hollanders zijn over het algemeen gevaarlijker. Het plaat sen bij de onzen laat echter nog wel wat te wenschen over, waardoor de bal menig maal direct voor de voeten van een tegen stander komt en het zij eerlijk erkend, de Belgen waren in deze periode weer de be kende seconde vlugger. Vooral Voorhoof verrast v. Heel verscheidene malen. Plotseling komt Vente in den aanval, doch Braet loopt tegelijkertijd' den bal te gemoet en keert het leer. Na 13 minuten forceert Holland den eersten corner, doch na een kopbal van v. Spaandonck gaat de bal achter. Eenige Belg. aanvallen volgen zonder succes en ook Vente krijgt weer een kans, doch hij schiet in handen van Braet, daarna in het zijnet. Bij een gevaarlijken Belgischen aan val grijpt v. Male op het juiste moment in. Bij een fanatieken Belg. aanval schiet Ceu leers hard in, doch v. Male verwerkt het leer corner. Langzamerhand raakt de Oranjeploeg be ter ingespeeld en uit goed combinatiespel tusschen Wels en v. Spaandonck schiet deze dan juist naast. Ook Smit komt dan in ac tie, maar zijn hard schot vliegt over het VOORHOOF zijn taak van zwerver nu niet zoo goed als daarvóór vervullen. Gevolg: een weinig productiviteit. Smit zorgt voor 41. Twintig minuten zijn gespeeld. Verschil lende Holl. aanvallen zijn onschadelijk ge maakt doordat de Belgen zich terdege schrap zetten. Dan is de beurt weer aan Smit. Op 30 M. afstand bemachtigt hij het leer en wat niemand gedacht had, hij lost een formidabel schot, dat ook Braet verrast, want hij valt telaat uit en de bal ligt weer in de touwen (41). De Belgen pakken even forscher aan. Paauwe wordt bij een schermutseling even geraakt en het spel wordt even gestopt. Als hij weer gaat meespelen, ontstaat een nieuwe Belg. aanval, Voorhoof lost een kei hard schot van dichtbij, doch v. Male stompt het leer corner. Deze wordt uitstekend genomen door Ca pelle. v. Male moet uitloopen om den bal te kunnen bereiken, doch de bal zwaait te ver af en de tijd om terug te keeren was te kort. Want de bal, die door van den Eynde werd opgevangen, werd ineens voor doel geplaatst, waarna Voorhoof zonder veel moeite inschoot (42). Zou het dan toch den Belgen nog geluk ken stand te houden? Het lijkt er veel op, want er volgen weer eenige aanvallen, uit een waarvan Ceuleers inschiet, doch v. Male staat op de goede plaats en hij zorgt voor de rest. Het spel der Oranjeploeg wordt weer sterker. De verdediging is zich haar kracht bewust, de middenlinie stuwt steeds meer op zoo: spoedig de verdediging haar hulp niet meer behoeft, het verzet der Belgen wordt als meer geringer, zij worden over speeld en het gevolg is: jiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiimmimmmmiiiiu Van Heel's zestigste Een prachtige staat \7an Drie doelpunten ook in laatste kwartier. het nippertje op de doellijn gestopt, Smit schiet ver naast, Wels voor doel langs en toch.er zit een doelpunt in de lucht. De voorsprong vergroot. Dit gebeurt uit een goeden aanval van den rechtervleugel. Als Wels den bal doorgeeft aan v. Spaandonck, loopt deze door tot op de achterlijn en plaatst dan terug naar Smit, die van dichtbij onhoudbaar inschiet (20). Actie ontketent reactie. De Belgen laten het er nog niet bij zit ten. Met een zekere nederlaag voor oogen, wanneer het zoo blijft doorgaan, spant de ploeg der Roode Duivels alle krachten in. Het binnentrio laat weer beter spel zien. Braine gochelt weer wat met den bal, sticht verwarring in onze defensie en pas seert dan Van Male voor de eerste maal (2—1). Een grove fout afgestraft door Wels (31). De spanning is weergekeerd. De vrees, dat het een eenzijdige wedstrijd zal worden is weer wat vervaagd, maar toch komt plots het derde Holl. doel punt. Smellinckx wilde na een Holl.- aanval den bal op Braet terug spelen, doch plaatste zeer onzuiver en de klei ne Wels buitte deze fout uit door han dig om beide spelers heen te loopen en den bal in het verlaten doel te plaat sen (3—1) Alsof dit nog niet genoeg was, komt ook Mijnders los. Een hard schot precies in den hoek weet Braet nog juist corner te wer ken, welke opnieuw een corner oplevert, doch tot een doelpunt komt het niet en het eerste kwartier der tweede helft is verstre ken. De Belgen hebben nu een achterstand van twee doelpunten tegen een Oranje ploeg, welke haar vroeger zelfvertrouwen geheel herwonnen schijnt te hebben. Een omzetting in de "Belgische voorhoede volgt: Braine gaat midvoor, Capelle rechtsbui ten en Voorhoof rechtsbinnen spelen, doch veel verbetering is dit niet. Immers Ca pelle is geen buitenspeler en Braine kan Nadat v. Heel den bal ver heeft op gedreven geeft een afgemeten pass aan Smit. Wij denken, dat hij den bal zal doorgeven ean Vente, die even verder staat, doch de Haarlemmer heeft den smaak te pakken, sjouwt door, pas seert de verdediging en passeert Braet voor de vierde maal, daarmede den stand op 52 brengend. Vente laat het niet onder zich. Nadat hjj en Wels elkaar 'n moment in den weg had den geloopen, toen v. Spaandonck een fraaien voorzet gaf, kreeg de Neptunus-man een voorzet van Wels, toen hij terzijde voor het doel stond, doch met een slinger-kop bal liet hij het leer opnieuw in de touwen verdwijnen. Het halfdozijn is vol, het 6—2. Nog geeft de Belgische voorhoede niet op. Voorhoof stormt alleen op v. Male af, doch deze loopt hem tegemoet en werpt zich onvervaard op het leer. Dadelijk weer een Oranje-aanval, van verre lost Vente een knalhard schot ieder telde het zevende doelpunttoen de bal ver buiten bereik van Braet van den binnenkant der paal in het veld terug sprong. Toch komt ook het zevende doelpunt en dit neemt v Spaandonck voor zijn reke ning, als hij na goed spel van Smit Vente eveneens doel tréft (72). Nog eenige minuten zijn te spelen. Ven te rent er weer van door, doch van beide kanten stormen de verdedigers op hem af, hij valt en de kans is verkeken. Maar.... Oranje kan tevreden zijn, ook al scheen heel den middag het Oranjezonnetje niet! HOE ER GESPEELD IS. Het veld was gisteren ontegenzeggelijk zwaar te bespelen. Het was door de kale plekken in de grasmat spoedig modderig. Dat getuigden de vele slik-kluiten, die zoo nu en dan met den bal wegvlogen. Maar als altijd was dat een factor, welke voor beide ploegen vrijwel dezelfde is. Er is een aantrekkelijke wedstrijd te zien gegeven tusschen een vrij homogene Ne- derlandsche ploeg en een Belgisch elftal, waarin de onmiskenbaar zwakke plekken zich aanvankelijk door een groote dosis enthousiasme konden verbergen, doch die daarna, toen het aankwam op meerdere techniek en uithoudingsvermogen duide lijk naar voren traden- Het spel der Nederlandsche ploeg, aan vankelijk wat aarzelend, viel ten slotte niet weinig mee. Na de rust kon men dan ook bijna weer van 'n Oranje-elftal uit zijn glorietijd spreken (de doelpunten pleiten daarvoor zeer zeker) en zoo zal het ver toonde spel ongetwijfeld bij talrijk velen in den lande de opmerking doen rijzen, dat de Keuzecommissie nog maar niet oude schoenen moet weggooien vóór nieuwe heeft." Verschillende factoren, welke niet nala ten invloed op het spel uit te oefenen, be spraken we reeds in den aanhef; zeggen we daarom nog iets over de spelers. In de voorhoede waren geen zwakke plek ken. Het moge dan waar zijn, dat de bui tenspelers niet zoo opvielen, niet vergeten mag worden, dat zij dikwijls al te veel bui ten den aanval worden gehouden en dat Puck van Heel, die gisteren zijn zilveren jubileum als aanvoerder j= en zijn zestigsten wedstrijd als internationaal speelde, mag met j= trots op deze nieuwe overwinning terugzien. Een 7—2 overwinning is j= in zijn voetballersloopbaan uitzon- dering gebleven. In totaal heeft de Feyenoorder thans 60 wedstrijden gespeeld, Da.- van eindigden er 27 in een over- S winning, 23 wedstrijden gingen verloren, terwijl er 10 in een gelijk 5 spel eindigden. De doelpunten ge- ven een overschot van 37 (149S 112) aan. Van Heel speelde niet minder dan 23 maal tegen België, 8 maal tegen Zwitserland, 6 maal tegen S Duitschland en 5 maal tegen Dene- 2 marken. Voorts kwam hij 4 maal uit tegen Frankrijk, 3 maal tegen de Iersche Vrijstaat, 2 maal tegen Noorwegen en verder éénmaal te- 5 gen de volgende landen: Uruguay, 5 Chili, Egypte, Italië, Tsjecho-Slo- 5 wakije, Hongarije, Oostenrijk, En- 5 geland en Luxemburg. s Hij bezette 55 maal de linkshalf- 5 plaats, driemaal speelde hij spil, 5 eenmaal rechtshalf en eenmaal 5 linksbinnen. ^iitfiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiuiiiiiiï! het werk, dat him opzettelijk of toevallig toegedacht wordt, lang niet van de gemak kelijkste soort is. Bovendien: Welfs heeft toch heel veel tot het succes bijgedragen, want verschillende doelpunten kwamen na goed werk van hem. Het binnentrio voldeed uitstekend. Er werd hard gewerkt. Vente hij moge mis schien wel eens minder goede momenten hebben prefereeren we toch boven Bak- huys, want Vente sjouwt om een bal te ha len; dat hebben we van den vroegeren mid denvoor maar bitter weinig gezien. Van Spaandonck kan op een goeden wedstrijd terugzien en Smitvier doelpunten in één wedstrijd zeggen genoeg! De middenlinie toonde weer, dat men op haar rekenen kon. De beide Feyenoorders en de Ajacied zijn hun plaats nog wel waard. Het backstel hebben we wel eens beter gezien, doch groote fouten maakten ze niet, ze voelen elkaar zoo goed aan en op het oogenblik blijven ze zeker nog een der bes te verdedigingen. v. Male heeft het niet bijzonder moeilijk gehad. Het tweede doelpunt had hij wel licht kunnen verhinderen als hij in zijn doel gebleven was, doch rekening houdend met de omstandigheden is deze fout te ver geven. Bij de Belgen waren alle linies de min dere bij de Hollanders, maar vooral de mid denlinie. De spil Martens voldeed maar ma tig. Hij liet groote gaten op het midden veld, waardoor de Belgische aanval aan merkelijk aan kracht inboette. In de voorhoede bleef Raymond Braine de gevaarlijke man. Technisch een zeer be kwaam speler, is het echter onbegrijpelijk, dat hij zulk een slecht tacticus is om op een verkeerd systeem als het korte samen spel is voor de Hollanders, voort te bou wen. De verdediging viel niet mee. Aanvan kelijk lukte het wel, maar toen de Oranje voorhoede dat fijn berekende aanvalsspel begon, was het met Smellinkx en Pave rick gedaan. Braet zal ongetwijfeld zeer onaangena me herinneringen aan dezen wedstrijd be houden. Hij werkte niet onverdienstelijk in den beginne, doch ook hij had geen vat op het Hollandsche spel, toen de schutters eerst goed los kwamen. En voor Kick Smit moet hij wel doodsangst hebben. Die ver raste hem enkele malen zoo duidelijk, als geen ander het hem verbeterd zou hebben. De scheidsrechter leidde niet kwaad. Al leen liet hij enkele malen geheel onnoodig een aanval onderbreken, wanneer dit na- deelig was voor de aanvallende oartü. Het trio Weber, Caldenboven, Anderiessen, dat op een goeden wedstrijd terug kan zien

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9