WEDSTRIJD NEDERLAND-BELGIE. Mysteries rondom „Vredelust" 3)e £cicbclie Gou/fccmt ten der zeven Nederlandsche dualpunten, welke tijdens den internationalen voetbalwedstrijd Nederland België in het Feyenoord-stadion te Rotterdam werdén gescoord De nieuwe wereldrecordhoudster Rietje van Veen (midden) in gezelschap van Ragnhild Hveger (links) en Willy den Ouden tijdens de wedstrijden ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de R.D.Z. te Rotterdam Braet, de Belgische keeper, .grijpt in' bij een aanval op zijn heiligdom tijdens den wedstrijd Nederland België in het Feyenoord-stadion te Rotterdam Goed beschut tegen den regen tijdens den internationalen voetbalwedstrijd Nederland België In het Feyenoord-stadion te Rotterdam De bekende Tsjechische dirigent, George Szell, die waarschijnlijk, op verzoek der leden, tot vasten dirigent van het Residentie-orkest benoemd zal worden Carnaval te Den Bosch. - Prins Amadero XVII doet zijn blijde intrede in Oeteldonk. Gedurende drie dagen zal Prins Carnaval den scepter zwaaien Een aardig detail van den feestelijken optocht, die op den eersten dag van de carnavalsfeesten door de straten van Maastricht trok FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche), j door UDO VAN EWOUD. 12) „Die mogelijkheid is inderdaad niet uit gesloten, maar waarschijnlijker dunkt het me, dat de moordenaar na het plegen van zijn daad zich op de hoogte heeft willen stellen, óf er bagage aan het station stond. Wellicht had het slachtoffer zich daar over uitgelaten of wat natuurlijk even goed mogelijk is de dader had alle reden om aan te nemen, dat de ander een deel van zijn garderobe als passagiersgoed had aangegeven, b.v. wanneer die ander een vreemdeling was en het voornemen koes terde eenigen tijd in ons land te blijven.." „Dan komen we dus weer op het terrein van den vermeenden Franschman. „Ja, het ziet er werkelijk naar uit of we weer in die richting worden gedrongen. Misschien, dat de grensstations ons eeni- ge inlichtingen kunnen geven met betrek king tot de indentiteit van den vermoorde, hoewel ik van dien kant bitter weinig heil verwacht. We hebben vanmiddag reeds aan alle douaneposten om inlichtingen ge seind, maar het is duizend tegen een, dat we daardoor wat wijzer zullen worden. Met den Parijschen trein passeeren dagelijks honderden reizigers de pascontrole; het is voor een douane-ambtenaar niet mogelijk de gezichten van al die menschen stuk voor stuk in zijn geheugen vast te leggen, Voor al niet, wanneer het al twee dagen gele den is. Bovendien staan we daarbij voor deze moeilijkheid: is de man met zijn val- sche baard de pascontrole gepasseerd of heeft hij die pas later aangeplakt? Is dit laatste het geval, dan kunnen we den moed wel heelemaal opgeven langs dien weg ooit iets te weten te zullen komen, want, zooals je zelf hebt kunnen constateeren, had de man, zooals men dat noemt, een alle- daagsch gezicht en geen enkel bijzonder opvallende kenteeken. Wij dienen echter alle middelen, waarver we beschikken, te baat te nemen." De daad bij het woord voegende, drukte de inspecteur op een knop en bijna onmid- delijk verscheen dezelfde rechercheur, die zooeven het telefoonboek had gebracht. Het bleek, dat een groot deel van de cen trale recherche bereids op de hoogte was van de détails der zeer belangrijke Vre- delustzaak. „Je moet dat bij de bagage zelf maar ééns onderzoeken, Kroon. Ik verwacht in ieder geval nog vanavond rapport van je. Als ik niet op bureau ben, bel me dan thuis even op." De man vertrok op de opdracht ten uit voer te brengen. In de geopende deur bot ste hij echter bijna tegen dr. Jurrians aan, die juist het bureau van den inspecteur wilde binnen gaan. „Ho, vriend!" weerde hij den recher cheur af. „Tjonge, wat een „Betneb" hier. Goeden avond, mijne heeren. Zoo. de pers ook alweer present? Blijf zitten man!" Hij duwde Wils. die was opgestaan om den inspecteur met den deskundigen alleen te laten, op zijn stoel terug. „Ik heb een nieuwtje voor je!" Met een studentikoze beweging nam hij plaats op het punt van Sander's schrjjfta- fele, na z'n hoed met een zwaai op een der stoelen te hebben geslingerd. „Je permit teert, Sanders?" Hij grabbelde in de doos met sigaretten op het bureau. „Hemel, man drie uur lang heb ik niet gerookt. Dat slachtoffer van jou en daarna nog een on der verdachte omstandigheden gestorven kind. Hij deed een diepe haal aan zijn sigaret, zoog zijn longen vol en blies daarna den rook door de neus weer uit, zoodat de bu reaulamp anmiddellijk in een blauwen ne vel was gehuld. „Ik feliciteer je", wendde hij zich daar na tot Sanders. „Je hebt gelijk gehad. Het was moord!" „Daar heb ik eerlijk gezegd geen' moment aan getwijfeld, dokter", ant woordde de inspecteur glimlachend. „De omstandigheden, waaronder de man gevon den werd...." „Schei maar uit. Ik ken je speurders theorieën, maar ik voor mij hecht nu een maal meer waarde aan een wetenschappe lijk onderzoek. Enfin, ditmaal heeft je speurdersneus het eens goed geraden. Het kogelkanaal in het hoofd wijst duidelijk op moord. Afgaande op de richting van het schot, heeft het slachtoffer waarschijn lijk niet eens gezien, dat er op hem werd geschoten. De dader heeft een oogenblik achter hem gestaan en op zeer korten af stand het schot afgevuurd. De man is ver een bijzondere beteekenis hebben." moedelijk zonder eenig besef, dat zijn laat ste uur geslagen was, uit het leven geschei den. Dat verklaart dan tevens den merk waardig rustigen trek op het gelaat. Van doodsstrijd, schrik of ;rijzen was geen spoor te ontdekken. Op zichzelf een mooie dood. Wederom deed dr. Jurrians een diepe haal aan zijn sigaret, van welke gelegen heid Sanders gebruik maakte te vragen: „Verder niets bijzonders ontdekt, dokter?" De deskundige knikte en tastte in zijn binnenzak. „Ik weet niet of het voor de pers bestemd is; dat moet je zelf maar be- oordeelen. Hier, ken je dat teeken?" Hij wierp een stukje papier van een bloc note op tafel, waaop met potlood een cir kel met een kruis in het midden was getee- kend. Sanders bekeek het nauwkeurig en daar na het hoofd opheffend, zei hij bedacht zaam: „Dat is een vrij bekend teeken. Het wordt zoowel bij de zeevaarders als in land looperskringei) gebruikt. De juiste betee kenis zou ik even moeten opzoeken...." „Niet noodig, dat heeft m'n assistent al gedaan. Onder zwervers wordt dit teeken gebruikt om te waarschuwen, dat men op zijn hoede moet zijn". En zich tot den re porter wendend, gaf hij nog 'n andere ver klaring: „U weet zeker dat landloopers el kaar door middel van een soort code, die zij met krijt op\ een schutting of een deur aanbrengen, van hun bevindingen bij een of andere woning op de hoogte plegen te houden? Zoo beteekent b.v. een pijl: Hier wordt wat gegeven, een swastika: Niets te halen enz. Dit teeken heb ik evenwel niet op een of andere schutting gevonden, maar op den rechterbovenarm van den ver moorde. Getatoueerd! Op die plaats zegt het natuurlijk niet veel. Duizenden zeelie den hebben tatoueeringen von de meest uiteenloopende soort, die geen van allen H(j richtte zich nu weer geheel tot den inspecteur die zwijgend had toegehoord on derwijl allerlei kabalistische figuren op het vloeiblad van zijn onderlegger teekenend. „Het is overigens het eenige kenteeken, dat ik bij den man heb kunnen vinden. Ik heb zelden iemand gezien, van wien zoo weinig was te zeggen als van dezen onbe kende. 't Lykt wel of men opzettelijk alle bijzondere herkenningsteekens vooruit heeft verwijderd: een boord, maat 16 merk Windsor, splinternieuw, dus zonder merk van een of andere wasscherij, een das met „Reine Seide", een overhemd met Quality Superior, ondergoed zonder fabrieksmerk, enkele deelen slechts voorzien van een op genaaid nummer, zooals honderden was- scherijen dat plegen te doen. 423. De naald in de hooiberg. De eenige kans om het slachtoffer te identificeeren, lijkt me een verzoek om inlichtingen in de bladen en dan zal het nog zeer de vraag zijn, of we wat wijzer worden...." „In dit stadium van het onderzoek zou ik me liefst nog niet al te veel bloot willen ge ven", protesteerde Sanders zwakjes. „Een opriep in de bladen staat gelijk met een mededeeling aan den dader, dat hij zich voorloopig niet ongerust behoeft te ma ken, want dat de politie volkomen in het duister tast. Zoolang alle gegevens, waar over we beschikken, nog niet zijn uitge werkt. „Een spoor gevonden?" Het klonk eenigszins sarcastisch, zóó, alsof dr. Jurrians alle reden had om er aan te twijfelen, dat de inspecteur iets zou heb ben ontdekt, dat hem, dan bekenden des kundige, was ontgaan. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5