Schuschnigg's krachtige rede Indische belangen ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 29ste Jaargang No. 8966 Telefoon: Redactie 15. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aden Abonn.-tarieven zie pag. J. Telefoon: Administratie 935. Gir0 193003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Jeugd en bioscoop De voorzitter van de Centrale Filmkeu ringscommissie, de heer Van Staveren, so ciaal-democraat, heeft in een onderhoud met een redacteur van het „Handelsblad" het volgende gezegd: „Een van de belangrijkste factoren bij de filmkeuring, zoo schrijft hij, vormt de jeugdbescherming. In dit ver band wil ik met nadruk zeggen, dat een toegelaten film nog lang niet altijd voor personen beneden de achttien ja ren aanbevelenswaardig behoeft te zijn. De overheid heeft het nooit als haar taak beschouwd om op den stoel van de ouders te gaan zitten. Mijn persoonlijke meening is, dat ouders verplicht zijn toezicht uit te oefenen op het bioscoopbezoek van hunne kinderen. Wie zulks niet doen, verzaakt op schromelijke wijze zijn plicht. Helaas zijn er nog vele ouders, die hunne kinderen naar de bioscoop stu ren en daarbij uitsluitend afgaan op advertenties. Zélf zien is in deze de eenige methode om verantwoord te zyn". „Films van zeer sterk uiteenloopen den aard krijg ik onder het oog, maar wat ik daarbij mis, zijn goede kinder films. Ze komen weinig of niet voor. Nu dient gezegd, dat het bioscoopbe zoek door de jeugd in ons land uiterst gering is. Voor den leeftijd beneden 14 jaar worden maar betrekkelijk wei nig films toegelaten; verreweg de meeste zijn alleen toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Ik voor mij juich het toe, dat de jeugd slechts bij uitzondering de bios coop bezoekt". Graag willen wij op deze plaats de aan dacht richten op deze uitspraken deze waarschuwende, vermanende, veroordeelende uitspraken! Ze zijn niet van een priester, die, omdat hij niet of niet veel de bioscoop bezoekt, niet tot oor- deelen bevoegd is zoo is de kromme „re deneering" van lieden, die hun geweten in slaap willen sussen. Ze zijn van een man, die behoort tot de S.D.A.P., en die duizen den films heeft gezien en moeten beoordee- len in zijn kwaliteit van voorzitter der Centrale Filmkeuringscommissie! De „Gelderlander", die deze uitspraken van den heer Van Staveren citeert voegt er aan toe: Dat zegt een sociaal-democraat, een niet-katholiek. Hoevele katholieke ouders zullen er zijn, die zich deze woorden hebben aan te trekken? Gelukkig is de Kath. Film Centrale daar, om de taak der ouders te ver lichten. Wij geven in ons blad geregeld het oordeel van deze Kath. Film Centrale over de films, die in de bioscoop-thea ters zullen worden vertoond. Als men zich daar aan houdt bewandelt men althans den veiligen weg. Maar nadruk kelijk moeten wij er dan nog op wij zen, dat de aanduiding „volwassenen" niet samenvalt, zooals men wel eens meent, met de leeftijdsgrens door de Rijkskeuringscommissie voor de z.g. C-films getrokken, nam. 18 jaar. De term „volwassenen" bedoelt niet zoo zeer lichamelijk, maar meer geestelijk gerijpten, menschen met het noodige onderscheidingsvermogen en beschik kend over eenige levenservaring. Ook in ons blad kan men dagelijks de voorlichting vinden van de Kath. Film Centrale. Ook wij willen er op wijzen, dat men die voorlichting goed moet verstaan; vooral wat betreft de kwalificatie „volwas senen". Veelvuldig bioscoop-bezoek is gezien de aard der vertooningen zeker voor jeugdige personen beslist verkeerd. VIJF DOODEN BIJ BOOTONGELUK. BELGRADO, 26 Febr. (D.N.B.). Op de Save (Joego-Slavië) is een met hout en mais geladen boot gezonken. De geheele bemanning, bestaande uit vijf koppen, kwam om het leven. BERLIJN IN Z'N WIEK GESCHOTEN. Geen commentaar in de Duitsche pers. De door Schuschnigg gehouden redevoe ring wordt in Duitschland niet gecommen tarieerd. Bevoegde Berlijnsche kringen verschuilen zich achter de afwezigheid van de voornaamste leiders van het Rijk, die zich thans met Hitler in Munchen ophou den. Toch doet men te Berlijn op veelbetee- kenende wijze uitkomen, dat het voor ze kere hoofdsteden voorbarig zou zijn over haaste gevolgtrekkingen uit deze rede te maken. Deze rede was, naar men zegt, be stemd voor een speciaal publiek, dat in groote meerderheid bestond uit aanhan gers van het systeem-Dollfuss. Men wenscht er te Berlijn op te wijzen, dat Schuschnigg krachtig de Duitsche mis sie van Oostenrijk heeft onderstreept en dat het niet zou passen zich in het buiten land te zeer te verheugen over zekere pun ten, die tegen het nationaal-socialisme ge richt waren. In nationaal-socialistische kringen heeft niettemin de redevoering van Schuschnigg groote teleurstelling gebaard. Men had er op de besprekingen v.an Berchtesgaden een geheel andere reactie verwacht. Men put zich uit in het verzekeren, dat de lijn der Duitsche politiek tegenover Oos tenrijk op geen enkele wijze zal verande ren, en dat het Rijk van geen enkel fun damenteel doel zal afzien. De Italiaansche pers wijdt zeer veel aan dacht aan de rede van Schuschnigg en legt den nadruk op de „nieuwe bevestiging van dé autonomie en de onafhankelijkheid van het Duitsche Christelijke Oostenrijk". Met voldoening maakt men ook gewag van de toespeling op de levensvatbaarheid i de protocollen van Rome en de hulde aan de werkzaamheid van Mussolini. In kringen van het Vaticaan wordt de rede van den Bondskanselier volle dig goedgekeurd. De katholieke kan selier, aldus verklaart men, heeft zich een moedig verdediger getoond van een standpunt, dat altijd door de Kerk is goedgekeurd. De slechte indruk, op het Vaticaan gewekt door het onderhoud te Berchtesgaden, is door de rede totaal weggenomen. VON PAPEN NEEMT AFSCHEID TE WEENEN. De Bondspresident heeft gisteren den Duitschen ambasadeur von Papen in af- scheidsaudiëntie ontvangen. De vertrek kende ambassadeur zal eenigen tijd in de bergen gaan doorbrengen. GEBEDEN VOOR DEN VREDE EN DE ONAFHANKELIJKHEID. Kardinaal Innitzer, de aartsbisschop van Weenen, heeft gebeden voorgeschreven en H.H. Missen doen celebreeren voor den vre de en voor de onafhankelijkheid van Oos tenrijk, benevens voor het succes van het werk van Bondskanselier Schuschnigg. PERS VERORDENINGEN. De officieele Wiener Zetiting publiceert in de editie van Zaterdag een reeks pers verordeningen, Daarin wordt o.m. bepaald, dat wie opzettelijk of door nalatigheid door den inhoud van een drukwerk den binnen- landschen vrede of de internationale be trekkingen van Oostenrijk met een anderen staat ernstig in gevaar brengt, afgeschei den van de strafrechterlijke vergelding, bestraft zal worden met een boete, welke tot 2000 schillingen kan stijgen of met een arrest tot drie maanden. Bij herhaalde ver grijpen tegen deze bepalingen kan de ver gunning tot uitgifte van een dagblad voor een bepaalden tijd of voor goed worden in getrokken. UNIVERSITEIT TE GRAZ GESLOTEN. Op last van het ministerie van onder wijs zijn de universiteit en de technische hoogeschool te Graz voorloopig gesloten. De sluiting is geschied, omdat deze hoo geschool een broeinest is van nationaal-so cialistische agitatie. De burgemeester van Graz, die eergiste ren onder den druk der nationaal-socialis- ten de hakenkruisvlag op het stadhuis had laten hijschen, is met verlof gezonden, en het heeft er allen schijn van, dat hem eer vol ontslag zal worden verleend. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Zooals wel verwacht werd, is lord Hali fax thans officieel minister van buiten- landsche zaken van Engeland geworden. Lord Halifax heeft al meerdere malen de functie van Eden waargenomen; hij is ook degene geweest, die veirleden jaar met Hitler is gaan confereeren te Berchtes gaden, wat toen reeds de aandacht trok en aanleiding gaf tot de veronderstelling, dat Eden zou aftreden. Hem is thans de taak opgedragen om de nieuwe Engelsche koers in te leiden en een gunstiger ver houding te scheppen met de dictatuurlan- den. Hij vindt in ieder geval gunstige om standigheden voor de a.s. besprekingen met Rome. Mussolini heeft behoefte aan een overeenstemming met Engeland en meer nog behoefte aan een financieele tegemoet koming. Duitschland heeft vertrouwen in de persoonlijkheid van lord Halifax en ook Frankrijk gelooft, dat hij de continuïteit van de entente tusschen Engeland en Frankrijk zal handhaven. Halifax begint dus in een gunstige atmosfeer. De rede van den Oostenrijksdien bonds kanselier Schuschnigg heeft overal een goeden indruk gemaakt, behalve in Berlijn. Men zwijgt daar in alle talen, wat erop wijst, dat een dergelijke krachtige rede van den Oostenrijkschen bondskanselier niet bepaald in goede aarde is gevallen. Schuschnigg is een sterker tegenstander ge bleken, dan waarop Berlijn gerekend had. Pater ALB. DOODKORTE f In een „in memoriam" naar aanleiding van het overlijden van den geleerden Do minicaan Pater Mag. Alb. Doodkorte schrijft pater R. Welschen in de „Tijd" o m.: De waarheid was niet enkel het stem pel i an zijn wetenschappelijken arbeid, zij was ook het watermerk van zijn leven. Geen „brillante" mensch omdat franje en overdaad niet bij zijn ongekunstelde wezen pasten. Maar 'n navolger van Thomas, zoo echt en trouw, dat ieder, die met dezen eerlijken man in aanraking kwam, een die pe bewondering opvatte voor den grooten geleerde en hoogsteenvoudigen mensch. Hij, de ras-philosoof, had den geest van een kind, waardoor hij allen tot zich trok, die nog schik kunnen hebben in men schen, die in hun oer-eigen levensstijl bij ieder optreden de gave eenheid van hun wezen onbewust in de mode-wereld uit dragen. Als religieus was kenmerkend voor hem een groote onthechting aan het verganke lijke, waarin hij ook op zijn karakteristie ke wijze schijn van wezen onderscheidde. Een diep devoot priester, een kind in het aardsche, ook een kind tegenover God, me de hier Thomas' volgeling. Een ongeneeslijke, uiterst pijnlijke ziek te sloopte zijn krachten. Hoe hij zijn kruis droeg, teekenden de laatste woorden, die ik van hem mocht vernemen: „Ik kan niet meer werken voor den bloei van het Tho misme; ik draag e rnu mijn leven voor op." Hij, die tijdens zijn leven zoo vurig haak te naar de contemplatio divinorum, moge nu het stralende licht van Gods heerlijk heid aanschouwen. Daarvoor bidden zijn vele dankbare leerlingen. Tweede Kamer Vergadering van gisteren. Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd is gisteren Minister W e 11 e r aan het woord gekomen. Het heeft den bewindsman verheugd, de redevoeringen in de Kamer te beluisteren en wel, omdat hieruit gebleken is, dat het voor de Kamer geen zinledig woord is wanneer men zegt, dat de verantwoorde lijkheid van de Staten-Generaal de basis vormt van het Indisch beleid. Niet alleen materieele belangen hadden de debatten beheerscht, zij hadden in hooge mate ook een „geestelijken inslag". Voor heden volstond de minister met af doening van enkele afzonderlijke vraag stukken. Wat de weinig geslaagde kolonisatie (op N. Guinea) betreft: het departement heeft tegen emigratie dringend gewaarschuwd. Ten aanzien van de Zondagsrust staat de minister op het standpunt, dat er, zoo het maar even kan, rust moet zijn; voor de havens is dit natuurlijk een moeilijk pro bleem vanwege den concurrentiestrijd, maar deze zaak wordt bekeken. In het al gemeen staat Indië met de Zondagsrust echter niet zoo ver ten achter bij Neder land. Het gebeurde met den N.S.B.-er v. d. Laken in Indië, die zeide, dat men met knuppels naar het Binnenhof moest kun nen optrekken om de Kamers hier uit el kaar te jagen, wordt nader onderzocht. De heer Suring kreeg te hooren, dat vóór de herziening der pensioenregeling van 1934 niemand werd gepensionneerd, als hij VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Lord Halifax Engelsch minister van bui- tenlandsche zaken. (2de blad). Eden verdedigt zijn houding. (2de blad). Berlijn levert geen commentaar op do rede van Schuschnigg. Het Vaticaan is te vreden. (1ste blad). Het vermiste Engelsche militaire vlieg tuig. (4de blad). Binnenland De partijraad van de Roomsch-Katholiefce Staatspartij heeft gisteravond oud-minister mr. T. J. Verschuur tot voorzitter van deze partij gekozen. (2de blad). Tel. 3300 f O - naar den Haag (C.) I JSmm Garage DE GROOT - Beestenmarkt dat niet verkoos. Met het oog op de in 1934 te verwachten groote afvloeiingen kwam de wijziging, waardoor men nooit minder dan 40 pet. van den grondslag kon krijgen; dit gold voor de nieuwe salaris regeling en een nieuwe pensioenregeling op de oude salarisschaal is alleen reeds technisch niet mogelijk; evenmin is het mogelijk, de gepensionneerden weer in dienst te stellen. Wel gelooft de minister, dat er aan de Onderwijzerssalarissen iets gedaan moet worden, maar hij kan daar bezwaarlijk over beslissen, dat is een specifiek Indi sche zaak. Hier brak de minister zijn rede af. Dins dag zal hij voortzetten. DE „KARIMATA" TE WATER GELATEN. DE GROOTSTE TTNBAGGERMOLEN TER WERELD. Gistermiddag is van een der hellingen van de N.V. J. en K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk de zee-tinmolen „Karimata", gebouwd in opdracht van de N.V. gemeen schappelijke mijnbouwmaatschappij „Billi- ton" te 's-Gravenhage te water gelaten. De doopplechtigheid geschiedde in te genwoordigheid van vele autoriteiten door mevrouw A. Pan-Born, echtgenoote van den gedelegeerd-commissaris van den raad van beheer van de N.V. Billiton Maatschappij. De „Karimata" heeft een lengte van 75 Meter, een breedte van 23 Meter, een holte van 4 Meter en een baggerdiepte van 30 Meter. De inhoud van elk der emmers bedraagt 400 liter. De molen kan per jaar ongeveer 2.400.000 M3. grond verzetten. De aandrijving geschiedt electrisch met 10 volt draaistroom, waartoe een Diesel centrale aan boord geplaatst is. In totaal zijn drie Dieselmotoren, elk 600 E.PK., opgesteld, direct gekoppeld met draaistroomgeneratoren van 540 K.V.A. elk. De grond welke door demmers wordt op gebaggerd, wordt door een stortgoot in een draaiende zeeftrommel gevoerd. Het grove materiaal, dat de zeefgaten niet kan pas- seeren, wordt via een steengoot op ca. 40 Meter achter het schip gestort. Het tinhou dende fijne materiaal, dat door de gaten in de zeeftrommel heengaat, wordt naar de waschinrichting gevoerd, welke op het achterdek is opgesteld. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE OEGSTGEEST De Bondsdag In Oostenrijk. Tijdens de rede van Bondskanselier dr. Schuschnigg In de groote zaal van het parlement te Weenen De heer J. Marijt, die gisteren, toen hij op den Rijksstraatweg te Oegstgeest fietste door een auto werd aangereden, is vanmorgen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de bekomen verwondingen overleden. Dit is het tweede slachtoffer, dat is over leden. Het overlijden van den heer v. d. Pijl is vermeld onder Oegstgeest (2de blad) De heer J. Marijt vierde op 18 Novem ber van het vorig jaar zijn zilveren jubi leum bij de Nationale Bankvereeniging te Leiden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1