Deux pièces en fumpers Geapligueerde bloemen en strikken Afkleederide japonnen Ons Patronenhoekje I Voor jong en oud Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practlsch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Inderdaad voor jong en oud is onze mode- premie. Want behalve dat deze premie de nieuwste modellen voor het a.s. seizoen be vat, is er een geheel kosteiooze cursus knip pen en naaien aan verbonden. Voor jonge meisjes, die nog moeten leeren knippen en naaien is dit een heele uitkomst en voor ouderen, die het wel hebben geleerd, maar de handigheid zijn kwijtgeraakt, is dit een unieke gelegenheid om hun vaardigheid op te halen. Deze modepremie wordt U gaarne toe gezonden als U schrijft aan de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, met tien cents aan postzegels bijge sloten of per giro op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. Hand- en machinaal gebreide kleeding Een aantal jaren terug werd min of meer spottend gesproken over de breiwoede, waardoor de vrou wen bevangen waren. Men meen de, dat het wel weer een gril zou zijn, die in minder dan geen tijd voorbij zou gaan. D' realiteit heeft bewezen, dat dit geenszins het ge val is geweest en menigmaal ont zeggen vrouwe zich 's avonds gaarne een of andere ontspanning om zich onledig te houden met twee blinkende, klitterende naal den en bolletjes gekleurde wol. Men staat inderdaad menigmaal versteld over de kunstwerken van brei- en haaktechi.iek, door nijve re vrouwenhanden gewrocht. Vroeger waren de modellen der dames-jumpers zeer eenvoudig van coupe. Ze waren weinig geïm pliceerd, recht van lijn en van kleurige wol en bijzonder geschikt om bij de beoefening van sport of oude dagen het lichaam te om- -ïullen. Hoe geheel anders is dit thans, na men niet al leen jumpers ziet breien, loch zelfs geh.zle japon- en, mantels ensembles, ca- es c nog een reeks meer nderdaad smaakvolle klee- iingstukken. Wij noemen Ln dit verband nog slechts /luchtig de heeren pull- en slip-overs, dassen, hand schoenen, jongens-, meis jes- en last not least de kinderkleeding. Wij mogen wel gerust aannemen, dat iedere vrouw wel een of meerdere eigen gebreide of gehaakte klee- dingstukken onder haar garde robe telt. Wanneer wij eens na zouden moeten gaan, wat wel het meest gebreid wordt, dan zouden wij jumpers een groote kans geven. Men kan met een paar verschillen de jumpers afwisseling brengen, juist daar om ook omdat men zelfs zeer gekleede mo dellen heeft, die zich uitstekend voor mid dag- en avonduren leenen. Handgebreide rokken kan men met evenveel succes dra gen als die, welke van wollen weefsels ge maakt zijn. Donkerblauw leent zich hier voor bijzonder goed, een kleur, die trou wens zeer veel voor japonnen en en sembles wordt gekozen. Indien men met overleg zijn garderobe moet samen stellen, zulen gebreide klee- dingstukken niet mogen ontbreken, temeer ook, daar zij geen al te groote uitgaven met zich brengen. Zelfs een gebreide ja pon zal niet zoo'n heel groot bedrag aan wol kosten en niemand behoeft zich be zorgd te maken, dat het werk zal misluk ken. In de handwerkwinkels, waar men de wol betrekt, zal men behalve een beschrij ving ook deskundig advies kunnen krijgen, indien een of ander niet te best vlot. Het werken naar grondpatronen is zeer aan te bevelen, aangezien men het brei werk dan regelmatig hiermede kan verge lijken en naar gelang van behoeften min dert of meerdert. Met een enkel woord noemen wij nog de in plissé gebreide rokken, die keurig zit ten en niet rekken, alhoewel men ze ook b.v. met vier geerende banen kan breien in tricotsteek. Voor wintersport wordt dikker materiaal gebruikt dan voor jumpers enz. ende spor tieve modellen stellen minder hooge eischen aan pasvorm. Knoopen en ritssluitingen zijn geschikte garneeringen voor gebreide kleeding, ter wijl stevig uitgeborstelde angorawol een bont effect geeft, dat zeer apart kan wer ken b.v. als pas of bovenstuk. Gebreide dames- en kinderkleeding is het glanspunt niet alleen van den winter, doch ook van de overige seizoens, alleen met dit verschil, dat materiaal en modellen zich aanpassen aan de eischen der jaargetij den. Beschikt men over weinig tijd dan kan men deze practische handgebreide kleeding toch dragen, indien men ze laat breien. De meeste handwerkwinkels hebben hiervoor krachten beschikbaar, terwijl men werk stukken, die men zelf gebreid heeft in de betreffende zaken in elkander kan laten zetten, tegen een geringe vergoeding. Vele dames laten dit werk gaarne aan deskun digen over, omdat het zoo nauw luistert en veel van het slagen van het opmaken afhangt. We zouden nog een menigte meer over gebreide dameskleeding willen schrijven, doch plaatsruimte dwingt ons tot beper king. De deux-pièces links is van een tricot ruit, terwijl kraag, manchetten en boord in effen kleur en geribd patroon uitgevoerd zijn. Smalle seintuur van suède. Niet min der geslaagd is het geribde postume rechts (6 recht 6 averecht) van donkergroene wil gebreid met smalle boord en strik als halsafwerking. Knoopen en gesp van bloe- men-motieven in zacht bruin. Onderaan een jumper, die een hooge boord heeft, dat voort een deel over de taille reikt en in srnallen rib gewerkt is, evenals het halsboord en de manchetten. Een nieuwe en ongetwijfeld apartegarneering vindt men thans in applicaties van soe pel vilt op stoffen japonnen. Wij geven hier een bloe- menmotief weer en een strik, doch met evenveel succes Kan men ook zelf aardige ontwer pen maken. In plaats van vut kan men ook andere afsteken de materialen gebruiken. De motieven, die afgebeeld zijn, kunnen met calquer- of met boterhampapier worden na getrokken en daarna met be hulp van carbonpapier op dun carton worden overgebracht en uitgeknipt. De cartonne- tjes worden van vilt of ander materiaal nageknipt en wor den eerst opgeregen en op de onderliggende stof gefeston neerd. Wij geven enkele najaars blouses en japonnen weer, die op deze wijze versierd zijn. In de eerste plaats de fluwee- len blouse links, die in het hart der bloemen een klein knoopje heeft. Ook op het zakje is een bloem gehecht. Geheel onderaan is een bole ro, die eveneens op dezelfde wijze is bewerkt, doch met strikjes, die verschillend van kleur zijn. De linker jurk heeft een kleine garneering, alleen op de zakjes, terwijl het japonnetje rechts een geheel bewerkte pas en mouwen heeft Het aardigst is om de verschillende mo tieven in diverse kleuren op te werken. De zijde der feston steken wordt in overeenstemming met het vilt gekozen. Men denkt wel eens ten on rechte dat de mode alleen is ingesteld op kleine of slanke figuren, doch ook aan vrou wen met gezette en zelfs zware figuren wordt gedacht. Alleen zal het deze laatste wat moeilijker vallen om de juiste keuze te vinden. Slechts weinige vrouwen be naderen de ideale gestalte der groote, slanke vrouwen tegen de veertig jaar wordt het overgroote meerendee! molliger, dan zij wenscht grootendeels heeft men te dik worden zelf in de hano door matig te leven, niet te snoepen beweging te nemen en alles te laten wat dik maakt. Zijn de overtollige vet laag jes eenmaal aanwezig, dan is het zeer moeilijk ze te doen verdwijnen. Een mei overleg gekozen japon kan echter vele schoonheidsfouten aan het oog onttrekken en garneeringen in de lengte of in schuine richting kleeden of evenals spits toeloopende vesten en hals uitsnijdingen. Van groot belang is de keuze der kleine, die niet opvallend mag zijn. Zwart en donker blauw zijn geschikt, terwijl groote motieven en koud be drukte japonnen eveneens verkeerd werken. De mode der korte rokken kan al evenmin gevolgd worden, aangeien deze het figuur kleiner doen schijnen. Ondanks de voorschriften den mode is onzen raad: Houdt u aan de langere rokken". Wanneer men er op staat een ceintuur te dragen kan men een zeer smalle nemen, doch meer afkleedend zijn japonnen, waarbij hij overbodig is. Men ziet een om de japon links, hoe sterk de ceintuur het middel aanduidt en met meer succes weggelaten öf in de klem der japon gekozen kan worden. Mouwen aan wollen japonnen worden glad gedragen, soepele zijden stoffen kun nen in dit opzicht meerder vrijheid hebben. De zwarte japon in het midden heeft doorgaande banen aan rug en midden voor, waar men smalle baantjes heeft, waar boven de stof even ruim en ingehaald is. Garneering van dunne wollen stof, p.qué of ottoman in lichte kleur, kan echter ver vangen worden door velours chiffoq (zwart). Rechts een 'zwart zijden crêpe japon met kanten tusschenzetsels aan voorpanden en ondermouwen. De rok heeft aan de voor zijde een afkleedende volant. Links een ja pon van geweieerde donker groene stof met kraag van fluweel en beige ripszijde gar neering met fluweelen knoopjes. Billijk middel voor de verzorging der huid De uitgave voor dure crèmes kan iede re huisvrouw zich in leze tijden, nu be zuinigen het parool is, zich lang niet al tijd veroorloven. Eerst worden altijd die uitgaven geschrapt, die men als niet strikt noodig beschouwt. Toch kan men geenzins zeggen dat de verzorging der huid over bodig is, integendeel en noodzakelijk hier mede verbonden is een middei, dat de huid voedt en reinigt, waardoor deze zich frisch en soepel houdt. Zuivere olijfolie verdunt men met ci troensap op 1/4 L. rekent men de sap van 1 groote citroen en 1 eetlepel zuivere Eau de colgne, lavendel of rozenwater. Met dit mengsel maakt men 's morgens en 's avonds de huid schoon en masseert in cirkelvormige bewegingen steeds van den onderkant van hel gelaat uitgaande. Het mengsel laat men in de huid trekken en neemt het daarna af met een pluk wat ten in dezelfde richting. Voor deze behan deling wascht men het gelaat met lauw water, zonder zeep. Na het bad kan men af en toe het geheele lichaam met dit mengsel masseeren, hetgeen uitstekend op de huid inwerkt, die beter zal gaan func- tioneeren. Het tweemaal behandelen van het ge laat met genoemd mengsel kost slechts enkele minuten aan tijd, en de resultaten zijn verrassend. Volhouden, niet nu en dan eens even, doch regelmatig dag aan dag zal verrassende resultaten geven en de huid veel minder gevoelig maken voor weersinvloeden. Practisch droogrekje voor klein goed Men neemt twee stevige kleerenhangers en maakt in elk 5 gaten, b.v. met de punt van een gloeiende pook. Men neemt nu een waschlijn, maakt aan het begin een dikke knoop, die niet door het gat kan schieten en spant vijf lijnen door de bei de hangers, waarna aan het uiteinde weer een stevige knoop wordt gemaakt. Men kan op deze practische hanger, die met de beide haken aan een drooglijn wordt ge hangen verschillende kleine stukken waschgoed drogen, als kindergoed, kousen, sokken en dergelijke. Deze eenvoudige rekjes zijn vooral zeer geschikt als men over weinig droogruimte beschikt. Gebruik van zout in de huishouding Het toevoegen van een theelepel zout aan water, waarin eieren gekookt worden, voor komt barsten van de schaal. Een prise zout toegevoegd aan melk, die een tikje aange brand is, neemt de onaangename smaak weg. Eiervlekken verwijdert men van por selein, aardewerk en zilver met een voch- tigen doek en zout. Kopjes en theepotten, die aanslag hebben van thee, maakt men schoon met even vochtig gemaakt keuken zout. Zout en azijn is een uitstekend poets middel voor zink. Dekens gewasschen in water en zout, nagespoeld in lauw water zullen geheel opfrisschen en niet lijden door de behandeling. Uit het spoelwater over een stevige lijn hangen en als het water grootendeels uitgedruppeld is, opkloppen, hetgeen men van tijd tot tijd herhaald. In de eerste plaats verwijderd men veel vocht- deelen, zoodat het drogen vlugger gaat, doch men maakt het weefsel soepeler. Rietwaren reinigt men met een sterke zoutwater oplossing, evenals cocosmatten; schoon water na spoelen. Een handvol zout, toegevoegd aan het spoelwater van bedrukte weefsels, voor komt doorloopen der kleuren. Nieuwe aardappelen en worteltjes wor den met keukenzout afgewreven, waarna men ze gemakkelijk en vlug na kan schrap pen. Borstels en stoffers worden eerst in sterk pekelwater geweekt, voordat men ze ge bruikt. Om ijzerroest te doen verdwijnen uit lin nengoed wrijft men de vochtig gemaakte plek in met zout en druppelt er citroensap op. daarna in de zon laten bleeken. Zout en azijn maakt aangeslagen bloe- menvazsn grondig schoon. Een uur laten inwerken en naspoelen. Vloerkleeden bestrooit men met zout en borstelt met een stevige borstel na, steeds kleine gedeelten tegelijk. Na deze behan deling zullen de kleuren geheel zijn opge- frischt. Kurken tafelmatjes krijgen meermalen vlekken, die moeilijk te verwijderen zijn. Men druppelt er pure citroensap op en laat dit er verscheidene uren op inwerken, daarna afspoelen en in de zon laten drogen. Oud tafellinen kan nog heel dikwijls voor verschillende doeleinden worden aan gewend 0.9. om servetjes voor de kleintjes van te maken. Mochten zich hier of daar gaatjes bevinden, dan legt men onder de te verstellen plek een lapje neteldoek en stikt dit in lengte en breedte herhaalde ma len door. Na het wasschen en strijken zal de stop weinig opvallen. K 24367 BON VOOB GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan ..Het Practisch Mode- olad" Postbus 36. Den Haag. giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten S aaD postzegels. Indiei u tevens het laatste nummer van Het Practisch Mi>djr..ad" wenscht te ont- -angen gebeve u 10 cent extra in te slui- en (Postzegels liefst van I3, 5, 10 of 12% cent, doch niet van 6 cent). MK 43169 KK 43190 KK 43190. Broertje heeft een donkere broek van dezelfde stof, evenals de blouse. Noodig 1.40 M. voor deze laatste en 45 c.M. voor de broek. Patronen 4—6 en 68 jaar. VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon K 24367 Prijs per patroon 0.30 f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. K 24367. Effen japon met ruimte aan bovendeel en opgeknipte rok met binnen- waartsche plooi deels opgestikt. Ben. 3.50 el van pl.m. 1 M. Prijs dezer japon 35 cent in de maten 4648 50 en 52. Succespatronen MK 43189 en KK 43190 Prijs per patroon 0.30 f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. MK 43189. Practische plooirok met ge ruite blouse van flanel of vigella. Patronen van 46 en 68 jaar. Ben. stof 1.45 M. voor de blouse en 1 M. voor de rok van 1.30 M.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16