HET GANGETJE TE LEIDEN. CLICHÉFABRIEK LUCHTVAART De macht der liefde ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 TEL 2257 RQPENBUPG 26 In onze courant van 19 Februari l.L heb ben wij het een ander verteld van de ge schiedenis over den Rijnsburgerweg, naar aanleiding van een antwoord van Burge meester en Wethouders in het Sectiever- slag voor de begrooting 1938, op een vraag over den tunnelbouw onder den overgang StationswegRijnsburgerweg. Een ander stadsdeel, hetwelk met het oog op het moderne verkeei eveneens nood zakelijk verbetering behoeft en bijzondere belangstelling vraagt, is "t Gangetje en naaste omgeving. Voor de verbetering van dat kleine stads- oeel zijn de plannen reeds in kannen en kruiken en vergissen wij ons niet, dan zal eerstdaags met de uitvoering van die plan nen een begin worden gemaakt. Voordat de slooper zijn vernielend werk begint, willen wij op dat stadsdeel eens de aandacht vestigen door het een en ander 'van zijn geschiedenis te vertellen. Ter inleiding gaan wij terug tot de 13e eeuw, de stad was toen nog zeer klein, bin nen een half uur kon men er omheen wan delen. De heele stad was omsloten door de grachten Kort-Rapenburg, Rapenburg, Steenschuur, Gangetje, Boter-, Visch-, Aai en Boommarkt. Langs die grachten lagen de wallen, die de stad tegen vijandelijke aanvallen moesten beschermen. Zoo lag er dus ook een wal voor de gracht aan het tegenwoordige Gangetje, dat voor het be leg even breed was als de Steenschuur, het geen thans weer het geval is. In de middel eeuwen was de naam trouwens Steen schuur, men noemde het Korte Steenschuur. Een weg of pad loopende achter een wal had den naam van Vest en nog tegenwoor dig spreken vele ouderen van Vest wal, o.m. van de Jan van Houtkade, waarlangs tot 1830 nog een wal lag. Aan de toegangswegen tot de stad bij de wallen stonden poorten die gedurenden den nacht en wanneer gevaar van buiten af dreigde, werden afgesloten en over de grachten voor de poorten lagen ophaal bruggen, die werden opgehaald, de stad was dan als het ware een eilandje. Tusschen het Gangetje en de Steenschuur voor de Breestraat stond een poort „Oos terpoort" genaamd. Verder stonden aan de wallen op bepaalde plaatsen z.g.n. kruit- torens, waarin kruit en wapens werden be waard. Bij den wal op de botermarkt nabij ce Karnemelksbrug heeft de kruittoren „Roode Toren" gestaan, trouwens alle kruittorens hadden een naam. De eenige overgebleven toren, „Toren van Oostenrijk" genaamd, bevindt zich aan de Jan van Houtkade, hij wordt gebruikt als berg plaats voor materiaal van de stad. In 1389 werd de grens van de stad ver legd van den Rijn (Utrechtsche Veer) langs Kraaierstraat over Levendaal langs Geere- gracht tot de Singelgracht (Jan v. Hout kade). Eerder hadden in 1294 en 1355 aan de Oostzijde vergrootingen van de stad plaats gehad. In den voorgevel van het in 1928 gesloopte perceel Botermarkt hoek Gangetje waren drie gevelsteenen aange bracht met opschriften betrekking hebben de op den stadsuitleg van 1389. Deze stee- nen bevinden zich in de Lakenhal, twéé eT van hebben de opschriften respectievelijk „Anno dertien honderd Tachtig Negen Is Leyden vergroot Door Godes Zegen". „Steenschuur was doen Vest. Mijn naem Roode Toren Stae Schier int best Dankt God daervoren". Langs de nieuwe grenzen werden wallen aangelegd en de oude als overbodig ge sloopt, dus ook de wal langs Gangetje en Steenschuur. De Oosterpoort kreeg een plaats op de Hoogewoerd bij de Kraaier- stiaat. Na de slooping van der. wal werd 'i Gangetje op de tegenwoordige breedte gebracht evenals de Steenschuur. Lang zamerhand werd het geannexeerde gedeel te meer en meer beboüwd en waarschijnlijk coor gebrek aan bouwterrein werd vóór het beleg het Gangetje versmald door be bouwing van Breestraat naar Botermarkt. Ei was daardoor een nauwe doorgang ont staan, die den naam „Gangetje" kreeg. In de 17e en 18e eeuw noemde men het Gangetje ook wel Karnemelkstraatje, waar schijnlijk omdat de doorgang leidde naar ce Karnemelksbrug en het Karnemelk straatje (tegenwoordig Hartesteeg). Meer dan drie eeuwen heeft het nauwe Gangetje zich kunnen handhaven, in 1928 werd door slooping van drie perceelen de nauwe doorgang weer op zijn tegenwoor- digie breedte gebracht, waardoor de Bree straat, zij 't gering, ten deele van het rij- verkeer werd ontlast. Dit stadsdeel, waarvan wij in 't kort zijn geschiedenis hebben verteld, zal binnen af- z;enbaren tijd een ander grootsteedsch aspect krijgen. Door overwulving van de gracht zal het Gangetje wel een korte, doch breede straat worden, waartoe de slooping van de gebouwen van de voormalige bis cuitfabriek „Nutrix" ook het hare zal bij dragen. Verder zal een moderne steenen- brug van behoorlijke afmetingen in- plaats van het Kamemelkbruggetje de Botermarkt met den Nieuwen Rijn ver binden en later zal de Hartesteeg door sloo ping van de huizen aan de Oostzijde wor den verbreed, waarvoor de gemeente in den ioop der jaren reeds enkele huizen heeft aangekocht. Zijn deze werken uitgevoerd, dan is een mooie en ruime verbinding tot stand ge bracht tusschen de sedert 1924 bestaande Korevaarstraat via de Nieuwstraat en Hooi gracht. Wij hebben goeden moed, dat een nieuwe brug over den Ouden Rijn voor de Hooigracht en verbreeding van de Pelikaan straat, door slooping van de huizen aan de Oostzijde, na verb reeding van het Gangetje en uitvoering van de andere genoemde wer ken het groote plan verbinding Noord- Zuid spoedig zijn beslag zal krijgen. Dat het stadsbestuur de noodzakelijkheid van verbetering van dit stadsgedeelte ur gent vindt, blijke wel hieruit, dat in Maart a s. reeds met de slooping van het gebou wencomplex van de Nutrixfabriek zal wor den aangevangen. Het Gangetje zal na zijn verbreeding dien naam niet langer kunnen houden. Welken raam zou de Gemeenteraad aan de nieuwe straat geven, zou de naam „Van Hamel- straat" niet op zijn plaats zijn? Ongeveer een halve eeuw heeft slechts enkele meters van 't Gangetje gewoond wijlen de beken de notaris Van Hamel, een verdienstelijk burger, die vele jaren als wethouder de Biiltenlandsche Berichten THANS RECHTS HOUDEN IN GEHEEL OOSTENRIJK. Naar de Oostenrijksche bladen melden zal de bepaling, dat in geheel Oostenrijk rechts moet worden gehouden, eind 1939 definitief ingevoerd zijn. De kosten der verandering bedragen voor Weenen rond 14 millioen en voor geheel Oostenrijk rond 20 millioen schilling. HONGAARSCHE GIFMENGER GEARRESTEERD. Te Alsonemedi in Hongarije is een mo lenaarsknecht gearresteerd, die ervan be schuldigd wordt, dertien personen, waar onder zijn naaste familieleden, met arseni cum te hebben vergiftigd. Drie personen zijn tengevolge hiervan reeds overleden. De dader wilde zich in het bezit stellen van het aanzienlijke erfdeel zijner verwanten. Ook eenige medeplichtigen van den gifmen ger zijn gearresteerd. gemeente op uitstekende wijze heeft ge- d.end. In aansluiting op de (wethouder) Kore vaarstraat zou de Van Hamelstraat zeer goed passen. Beide wethouders, Korevaar en v. Hamel, hebben jaren achtereen tege lijk zitting gehad in het Dagelijksch Be stuur van de stad. Hoe de naam ook moge worden, laten wij vertrouwen, dat de naam bekend zal zijn als de straat voor het publiek zal wor den opengesteld. De laatste 30 jaren heeft de stad heel wat oude plekjes en mooie gevels voor den modernen tijd moeten offeren. Wij noemen slechts Paardensteeg, Kort-Rapenburg, Lammermarkt, Jodenkerksteeg en omge- vmg, Levendaal en Vischmarkt. Helaas zullen er noodgedwongen door den drang van den tijd nog meer moeten vol gen. Ook hier kunnen wij zeggen: Sic transit gloria mundi. E. GEMENGDE BERICHTEN AUTO NAAR AANRIJDING IN SLOOT GEWORPEN. Twee inzittenden gewond. Gistermiddag reed een personen-auto, bestuurd door den heer Vos uit Schevenin- gen, op den rijksstraatweg te Dubbeldam in de richting Willemsdorp. Een automobi list, die den wagen van den heer Vos wilde passeeren, moest tengevolge van een nade rende vrachtauto uit tegenovergestelde rich ting scherp naar rechts uithalen, waardoor de auto van den heer Vos werd gegrepen. Het voertuig werd van den weg geslin gerd, sloeg tegen een betonnen brug en viel daarna in de langs den straatweg loo pende sloot. Eenige omstanders snelden direct te hulp; zij slaagden erin, den bestuurder en zijn echtgenoote uit de auto te halen. Inmiddels was dokter De Jong uit Dub beldam, die onmiddellijk gewaarschuwd was, op de plaats van het ongeluk aanwe zig. Hij constateerde bij den heer Vos zware inwendige kneuzingen en een ern stige hoofdwonde. Mevrouw Vos heeft een hoofdwonde opgeloopen, terwijl haar rech ter arm gebroken is. Per ziekenauto zijn de 'slachtoffers naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. De auto werd geheel vernield. BESTELAUTO OMGESLAGEN. Bestuurder loopt een lichte hersen schudding op. Te Amsterdam is gisteravond op het Pre- toriusplein een kleine bestelauto, welke gedeeltelijk geladen was, in de bocht omge slagen. Het ongeval is waarschijnlijk toe te schrijven aan het feit, dat de bestuurder het stuur te snel en te ver had omgegooid. Toegesnelde voorbijgangers hebben den chauffeur en een naast hem gezeten per soon uit den wagen gehaald. Eerstgenoemde, die over pijn in het hoofd klaagde, is door den geneeskundigen dienst naar huis vervoerd. Waarschijnlijk heeft hij een lichte her senschudding opgeloopen. Zijn metgezel bleef ongedeerd. ONTSPORING BIJ VLODROP. Zes goederenwagens bij het rangeeren losgeraakt. Nabij het station te Vlodrop geraakten gisteren bij het rangeeren zes goederenwa gens ongemerkt van de andere los, liepen op de in de richting Herkenbosch hellende spoorlijn terug en stieten bij wachtpost 2 door een stootblok. De wagens, welke deerlijk werden gehavend, versperden ge- ruimen tijd het verkeer in de richtingen Budel en de Duitsche grens. Een zich op een der wagons bevindende rangeerder wist zich door tijdig van den wagon af te springen, te redden. FRANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Vijf dooden bij het vliegongeluk. Gisteravond is een tweemotorige militair vliegtuig tegen een boerderij bij Chateau- renault gevlogen en in brand geraakt. In het vliegtuig vond men de verkoolde lijken van vier Inzittenden, terwijl de vijfde ver mist werd. Men vreest, dat ook deze om het leven gekomen is. Drie bewoners van de boerderij konden zich slechts met moeite In veiligheid brengen. „WONDERVLIEGTUIG" VERMIST. Een van Groot-Brittannië's vier „Won- dervliegtuigen". militaire toestellen van een bijzondere constructie, waarmede bin nenkort een aanval op het record voor de langste non-stop vlucht ondernomen zou worden, wordt wij meldden het reeds sinds Donderdagmorgen zes uur vermist. Aan boord bevinden zich drie personen t.d. vliegluitenant F. S. Gardner, vliegoffi- cier G. J. D. Thomson en sergeant George Higgs. Beide eerstgenoemden waren uitver koren om te trachten door een vlucht naar Australië in de komende lente, de Britsche luchtvaart in het middelpunt der belang stelling te plaatsen. Het toestel, dat op de „geheime lijst" is geplaatst, verhief zich Woensdagmiddag om 1.50 uur van zijn basis te Upper Heyford in Oenfordshire voor een oefenvlucht langs de Britsche kust. Aan deze vlucht werd door de autoriteiten geen ruchtbaarheid gege ven, totdat een plotselinge vermissing van Officieële Crisispublicaties TOEKENNING VAN" BIGGENMERKEN AAN KLEINE VARKENSHOUDERS ZONDER TOEWIJZING ZEUGEN De Landbouw-Crisis-Organisaties voor Noord- en Zuid-Holand deelen aan de bij haar georganiseerde kleine varkenshou ders mede, dat ook voor 1938 een aantal biggenmerken beschikbaar is gesteld voor kleine varkenshouders zonder toewijzing zeugen. Voor een toekenning van maximaal 4 merken komen in aanmerking: 1. Degenen, die in 1937 reeds een zooda nige toekenning ontvingen. 2. Kleine boeren, die: a. beschikken over een toewijzing van ten hoogste 4 mestvarkens; b. in 1937 een geldelijke uitkeering heb ben ontvangen als kleine boer; c. een uitkeering als onder b bedoeld ontvangen zouden hebben, indien zij 1 Fe bruari 1937 reeds in het bezit waren ge weest van het thans door hen geëxploi teerde bedrijf. a. een toewijzing van ten hoogste 4 3. Landarbeiders, die: mestvarkens en b. voor 1937 geen toekenning biggen merken ontvingen. De aandacht zij erop gevestigd, dat de merken aleen zullen worden toegekend, in dien zij kennelijk zullen worden aange bracht op biggen, die later voor eigen ge bruik worden geslacht. De op bovengenoemde gronden verkre gen merken kunnen niet aan derden wor den overgedragen. 's Gravenhage, 25 Febr. 1938. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937 De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 24 tot en met 26 Februari 1938, 1.20 per 100 K.G. zal bedragen voor groene erw ten, door handelaren gedenatureerd en vol doende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.70 per 100 K.G. voor voedererwten, door telers gedenatu reerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd-in genoemd tijdvak zal 2.20 per 100 K.G. bedragen, 's Gravenhage, 25 Febr. 1938. 1289 de machine dézen noodzaakte via de Brit sche radio de medewerking der bevolking op te roepen om het vermiste „wonder- vliegtuig" op te sporen. Het laatst werd de wonderlijke vogel waargenomen Donderdagmorgen om zes uur bij Rothbury in Northumberland. Daarna iweeg de radio in ale ltalen en be gon de onrust bij de Royal Air Force te groeien. Er was slechts brandstof aan boord voor veertien vlieguren, welke voorraad Donderdagmiddag om twee uur uitgeput moet zijn geweest. Eerst tegen Donderdagavond meenden de Britsche luchtvaartautoriteiten haar zwijgzaamheid te moeten verbreken. Een S.O.S. klonk via de luidsprekers in de huis kamers der Britsche luisteraars. „Iedereen, die inlichtingen kan verschaf fen omtrent een Engelsch vliegtuig, dat het nummer „R.A.F. 7.734" draagt en sinds vanmorgen vermist wordt, wordt verzocht zich ten spoedigste in verbinding te stellen met het ministerie voor de Luchtvaart. In het bijzonder worde de medewerking inge roepen van de bevolking van het heuvel land langs de Oost- en Noordwest-kust". Niettegenstaande wel honderd vliegtui gen en tientallen menschen gisteren den geheelen dag gezocht hebben, is tot dus verre nog geen spoor van het vermiste le gervliegtuig gevonden. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons „De liefde 1 daaraan bestaat vandaag de hoogste nood. Het lijkt of de menschen elkander niet meer kunnen lief hebben. Men hoort op deze aarde nog slechts woorden van haat en oorlog t klassenstrijd, burgeroorlog, ver volging. doodslag en moord 1 Zou Christus, als Hij thans op aarde kwam zich niet nederbuigen over al die rampzaligheden. Hij, die het nog smeulende lemmet niet doven wilde, Hij die Zijn feeder „medelijden met de schare" over het volk sprak, en Die geen be hoeftige ooit heeft verstooten I Zoo ook rekent de Kerk tot haar schoonste tradities, haar liefde voor allen, en haar onverholen voorliefde voor de ongelukkig- sten". Kardinaal Verdier.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13