Peek&Cloppenburg KLEEDING naar MAATinFEBRUARI voor Costuums China protesteert te Berlijn Dc hachelijke situatie van Teruel BINNENLAND DINDAG 22 FEBRUARI 1938 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. G Verruiming arbeidsgelegenheid. Aanbevelenswaardige aanbieding in de prijzen 55.-/65.-/75.- =BREESTRAAT - LE)DEN=il WEGENS DE ERKENNING VAN MANDSJOEKWO. De Chineesche regeering zal door bemid deling van haar gezant te Berlijn krachtig protesteeren bij de Rijksregeering tegen de mededeeling van Hitier, dat Duitschland Mandsjoekwo erkent. Ta Koeng Pau, de belangrijkste Ghinee- sche krant, verklaart, volgens Havas in een hoofdartikel, dat Hitier de illusie heeft ver nietigd, die China zes maanden lang ten aanzien van de houding van Berlijn heeft gehad en dat China zich daarom definitief zal aansluiten bij het anti-fascistische front. Chineesche kringen te Berlijn geven bo vendien te verstaan, dat zij geen aankoo- pen meer zullen doen in Duitschland en zich tot andere landen zullen wenden. Japansche oorlogsberichten. Na de zuivering van het binnenland van Sjantoeng zijn de Japansche troepen over gegaan tot een actie langs de kust der pro vincie, die van vijanden gezuiverd moet worden. De troepen rukken van Tsjoe- Tsjeng voortdurend in Zuid-Oostelijke richting op. Gemeld wordt, dat de Chinee sche troepen door dezen nieuwen opmarsch bedreigd, terugtrekken op Haitsjau, het Oostelijke eindstation van den Loenghai- spoorweg, op de Noordoostgrens van de provincie Kiangsoe. Een Chineesche legermacht van 1000 man, die een aanval deed op de Japansche stel lingen te Kausjantsi in Noord-Anhwei, is door de Japansche troepen vrijwel geheel vernietigd. VERBITTERDE GEVECHTEN. Linkschen erkennen de omsingeling der stad. De strijd rondom Teruel was gisteren zeer verbitterd. De republikeinsche troepen wierpen een talrijk menschenmateriaal in den strijd, terwijl de rechtsechen vooral de luchtmacht en de artillerie in actie brach ten. De verliezen der linkschen zijn zeer aanzienlijk. Volgens de schatting in gezag hebbende rechtsche kringen hebben de re publikeinen sedert het begin der nieuwe operaties op Zaterdag j.l. 25.000 man ver loren, ongeacht de duizenden krijgsgevan genen. Gisteravond scheen zelfs de tegenstand der regeeringstroepen in Teruel te ver zwakken. Verscheidene door de linkschen ten Zuiden van Muela gegraven loopgraven zijn veroverd. Het communiqué van het rechtsche hoofd kwartier meldt o.m.: De rechtsche opmarsch is gisteren voortgezet aan het front van Teruel, welke stad thans geheel omsingeld is. De rechtschen hebben Arenas el San- che en de nieuwe wijk bezet. Er zijn nog eenige plekken van weerstand in de stad, waar „compesinos" stand houden. Het „vak- vereenigingshuis" en eenige hoogten zijn bezet. De rechtsche troepen hebben in de omgeving het dorp Castralvo bereikt. Gis teren zijn meer dan 1500 krijgsgevangenen gemaakt en is veel oorlogsmateriaal buit gemaakt. In den sector van Aravaca en la Serena zijn aanvallen der regeeringstroepen afge slagen. De linksche regeering geeft haar neder laag bij Teruel toe, want een telegram uit Madrid erkent, dat volgens de hedennacht ontvangen berichten de toestand voor de regeeringstroepen in Teruel moeilijk is. De vijand is erin geslaagd de stad te omsinge len en rukt naar de stad op. De commandant van de regeeringstroepen in Teruel heeft generaal Miaja een brief geschreven, waarin hij verzekert, dat de troepen te Teruel erin zullen slagen het vaandel der republiek hoog te houden evenals elders. Generaal Miaja heeft verklaard, dat de regeeringstroepen hun doel hebben be reikt, n.l. een aanval op Madrid te voorko men. De verdedigers van Teruel hebben twee maanden lang den aanvaller verplicht al zijn troepen om Teruel te vereenigen. Teruel is het kerkhof geworden van het rechtsche leger. Hij voegde hieraan toe: „Wat ook het gevolg mag zijn van de hui dige gevechten, wij houden nog Puerto Es- candon, de sleutel voor het Oosten, bezet. Rultenlandsctie Bcrichlen PAPANIN AAN BOORD VAN DE JERMAK. Gistermorgen vroeg heeft de ijsbreker ,',Jermak" in de Groenlandzee de ysbre- kers „Taimyr" en „Moerman" ontmoet. Papanin en de andere Poolvorschers zijn met de geheele uitrusting van het Pool- station overgegaan op de „Jermak", die hen naar Leningrad zal brengen. DE KRACHT VAN HET BIJGELOOF. Te Sjenino, een dorpje in het Oosten van Bulgarije, heeft een 26-jarige bruidegom zelfmoord gepleegd, toen vlak na zijn hu welijk een zwarte kat zijn pad kruist.e. Toen het gezelschap r.a de huwelijksvol trekking het huis verliet, merkte hij een zwarte kat op. De bruidegom schrik he vig en eenige dagen later verdween hij zon den eenige mededeeling achter te laten. Kort daarop vond men hem terug: hij had mgt een revolver een einde aan zijn leven gemaakt. DE KONINGIN TERUG NAAR DE RESIDENTIE. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin Maandag 28 Februari uit Soest - dijk naar 's-Gravenhage te vertrekken en daar tot na Paschen te verblijven. REORGANISATIE-COMMISSIE R. K. LAGER ONDERWIJS. Het Katholieke' Onderwijzers Verbond heeft naar aanleiding van een op een zijner Verbondsbestuursvergaderingen aangeno men voorstel van Drs. L. Lockefeer een Commissie in het leven geroepen, welke zal onderzoeken, welke fouten ons R. K. Lager Onderwijs aankleven, zoomede in hoeverre deze zijn weg te nemen door toe passing van de moderne psychologische in zichten. In verband hiermede zal tevens zijn na te gaan, welke veranderingen de op leiding tot onderwijzer dient te ondergaan. De Commissie is samengesteld uit de na volgende leden: Pater Dr. Joannes O.M.C. van het Psychologisch-Paedagogisch Insti tuut der R. K. Leergangen te Tilburg; Zeer- eerw. Heer Rector W. R. de Jong, Alge meen Inspecteur van het R. K. Onderwijs in het Aartsbisdom Utrecht; Soeur Ignatius J.M.J, voor de vrouwelijke religieuse Con gregaties; Frater S. Rombout, hoofdredac teur van „Ons Eigen Blad"; Frater Bona- ventura van Maastricht voor de mannelijke religieuse Congregaties; de heer Jos. Aarts namens de Katholieke Paedagogische Ver- eeniging; de heer L. Bol namens den R. K. Kweekschoolbond, Mej. H. J. E. Duyx en de heeren H. G. de Boer, W. H. C. van Heek, Drs. L. Lockefeer en Chr. W. J. Om- loo namens het Katholieke Onderwijzers Verbond. In een op 20 Februari te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering werd deze Commis sie geïnstalleerd door den heer Willem Wiltschut. voorzitter van het K.O.V., wiens rede beantwoord werd door den heer H. G. de Boer, voorzitter der Reorganisatie-Com missie. De veelzijdige samenstelling der Com missie, welke laatste de instemming heeft van de hoogste Katholieke Onderwijsin- stanties, waarborgt belangrijke resultaten in den vorm van een uit te brengen rap port, dat eenerzijds een' neerslag zal zijn van wat als bezwaar tegen het huidige on derwijs gezien wordt, anderzijds den weg hoopt te banen, waarlangs nieuwe denk beelden ons onderwijs op een paedagogisch- psychologisch juist niveau kunnen brengen. LOONSVERHOOGING IN DE TYPOGRAFIE? De onderhandelingscommissie der werk gevers- en werknemersorganisaties in de typografie en het rasterdiepdrukbedrijf heeft in de maanden Januari en Februari verschillende vergaderingen gehouden over de herziening van de begin April eindigen de collectieve arbeidsovereenkomst. Deze commissie is thans tot overeen stemming gekomen over den inhoud van een nieuwe overeenkomst, voor het tijdstip van 11 April 1938 tot 12 April 1941. Behalve eenige technische details is de voornaamste wijziging die der loonen, welke ten deele zijn aange past aan de sinds April 1936 plaats gevonden stijging der kosten van levensonderhoud. De volwassen werknemers ontvangen een loons- verhooging van drie cent, de jon geren van twee en één cent De leden der onderhandelingscommissie hebben op zich genomen, het resultaat der onderhandelingen bij hun resp. organisaties te verdedigen. HET DREIGENDE CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE. Begin van een oplossing te Amsterdam? Nadat de besprekingen tusschen den rijksbemiddelaar en de partijen, betrok ken bij het dreigende conflict in de metaal industrie te Amsterdam, vorige week Don- Cerdag zonder resultaat waren gebleven, zijn de besturen van den Metaalbond en de metaalbewerkersbonden gistermiddag we derom bijeengekomen onder leiding van oen rijksbemiddelaar, mr. A. W. Prins. Na ampele besprekingen is tenslotte overeenstemming bereikt inzake een voor stel, dat de afgevaardigden in hun kringen zullen verdedigen. DE STAKING BIJ VAN HEEK TE LOSSER. De directie weigert den stakers loon over de afgeloopen week uit te betalen, op grond van contractbreuk. De directie van de N.V. Textiel maat schappij L. van Heek en Zn. te Losser heeft geweigerd den stakenden arbeiders loon voor de afgeloopen week uit te betalen; de directie stelt zich op het standpunt dat de stakers contractbreuk plegen, naar uit een bericht van het A.N.P. blijkt. Voor de gezamenlijke organisaties zal deze l'oonkwestie, waarbij ongeveer 230 ar beiders zijn betrokken, vandaag nader aan oe orde komen. Verklaard wordt, dat hier van contract breuk geen sprake was, omdat de arbeiders tot den Iaatsten dag van het ultimatum vol ledig en normaal gewerkt hebben. Behalve het kantoor- en machineperso- r.eel, dat niet by de staking is betrokken, zijn gisteren in totaal vijftien arbeiders de fabriek binnengegaan. Ofiicieële Crisispublicaties TEELTVERGUNNINGEN TUINBOUW. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat aanvragen voor nieuwe teeltvergunningen, voor overdracht van teelt vergunningen en voor omwisse ling van teelt, ingekomen na 31 Maart 1938 als regel eerst met ingang van 1 Septem ber 1938 in behandeling zullen worden ge nomen. Uitzondering kan alleen worden gemaakt In spoedeischende gevallen. C. A. O. IN DE SIGARENINDUSTRIE OPGEZEGD. Loonsverhoogïng van circa vijftien procent gevraagd. De vier samenwerkende werkliedenor ganisaties in de tabaksindustrie hebben de cp 31 Maart a.s. eindigende collectieve ar- l eidso vereenkomst d.d. 27 Januari aan beide patroonsbonden opgezegd. Voorstellen om te komen tot een aan sluitende nieuwe, gewijzigde collectieve ar beidsovereenkomst werden bij de beide patroonsorganisaties ingediend. Tevens werd aan de patroonsorganisaties medege deeld, dat het in de bedoeling van de werk liedenorganisaties ligt, t.z.t. met de pa troonsorganisaties de noodige stappen te doen om tot verbindendverklaring van de nieuwe overeenkomst te geraken. De aan de patroonsorganisaties gezonden opzegging en de ingediende wijzigings voorstellen komen in het algemeen neer op een verhooging van 15%, terwijl de ge- viaagde verhooging voor de goedkoopere soorten iets meer bedraagt. STEUNREGELING VOOR KLEINE BOEREN. De vrije oppervlakte voor eigen gebruik. De Minister van Sociale Zaken heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat het hem wenschelijk is gebleken, dat zijn circulaire van 30 December 1937, be treffende aftrek wegens het bezit van grond eenigszins wordt aangevuld, opdat in de praktijk uniformiteit ontstaat inzake vast stelling van de oppervlakte grond noodig voor teling van producten voor eigen (ge- zins) gebruik. De Minister heeft het vol gende besloten: 1. Er wordt een scheiding gemaakt tus schen kleigrond eenerzijds en dal- en zand grond anderzyds. 2. Ter berekening van de oppervlakte, welke vrij mag blijven, wordt een onder scheid gemaakt tusschen gezinnen bestaan de uit ten hoogste vyf gezinsleden en ge zinnen bestaande uit meer dan 5 gezins leden (onder een gezin van vijf leden wordt verstaan een gezin, waarin drie personen voor gezinsledenbijslag in aanmerking ko men). 3. Voor gezinnen bestaande uit ten hoog ste vijf gezinsleden mag, indien het klei grond betreft ten hoogste 15 Are van de be teelde oppervlakte en indien het zand- of dalgrond betreft ten hoogste 22 Are, als noodig voor eigen gebruik, worden aange merkt. 4. Voor gezinnen bestaande uit meer dan vijf gezinsleden mag, indien het kleigrond betreft ten hoogste 20 Are van de beteelde oppervlakte en indien het zand- of dalgrond betreft ten hoogste 35 Are, als noodig voor eigen gebruik, worden aangemerkt. De Minister voornoemd meent het aan het gemeentebestuur te moeten overlaten uiteraard met inachtneming van boven staande maximaal toegelaten vrijlating zoo noodig voor elk geval afzonderlijk vast te stellen, hoeveel beteelde oppervlakte ware vry te laten. DE EERSTE AANBESTEDING VOLGENS DE RICHTPRIJSMETHODE. Wij ontleenen onderstaand artikel aan De Bouwvakpatroon", orgaan van den Nederlandschen R. K. Bond van Bouwpa- troons. „Door de vereeniging van archittecten het Bouwmeestersgilde, kring Tilburg, is in samenwerking met de afd. Tilburg van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons een nieuwe methode voor het aanbesteden van bouw-, herstel- en onderhoudswerken op gesteld, met het doel, om den aannemer een behoorlijken prijs voor zijn werk te garandeeren en den principaal de garantie fc geven, dat het werk volgens de eischen en tegen een' niet te hoogen prijs wordt uitgevoerd, terwijl toch de concurrentie gehandhaafd blijft. Dit geschiedt dan door het vaststellen van een richtprijs door een conferentie van drie onafhankelijke des kundigen, waarvan i.e. één werd aangewe zen door de afdeeling Tilburg van den N.R. K.B.B., de andere de architect van het be treffende werk is, terwijl de derde een specialiteit is op het gebied van kostprijs berekening, die als „prijscalculator voor het bouwbedrijf" een vaste positie heeft, doordat hij bij al deze aanbestedingen als „derde man" optreedt. Van dezen richtprijs wordt afgeleid een minimum-prijs. Degenen, die beneden dezen prijs liggen komen voor gunning niet meer in aanmerking. Ook wordt er een maxi mum-prijs vastgesteld; schrijft niemand beneden dezen maximum-prijs in, dan wor den alle inschrijvers voor gunning uitge sloten en moet de bij de aanbesteding be trokken organisatie van aannemers eenige zijner leden voordragen aan principaal, van welke de gekozene het werk dan moet uit voeren tegen den richtprijs. De normen, volgens welke de richtprijs wordt vastgesteld, zijn de productie-capa citeiten van den gemiddelden aannemer, die voor dat soort werk in aanmerking komt. De richtprijs moet insluiten alle di recte en indirecte lasten en een redelijke winst voor den aannemer. Het i£ onmogelijk om de geheele methode m enkele woorden te beschrijven. Wij ver wijzen hiervoor naar een brochure „De or ganisatie der Bouwmeestersgilden", uitge geven door den Nederlandschen Bond van Bouwmeestersgilden te Tilburg, Telefoon straat 29, waar in een apart hoofdstuk de geheele methode met al haar mérites en mogelijkheden is beschreven 0.20 per exemplaar franco huis). Volgens deze methode is na vele en ver schillende proefnemingen thans de eerste definitieve toepassing geschied. Onlangs is de richtprijsmethode verplichtend gesteld voor alle aanbestedingen, die in opdracht van aan Kerkelijke Overheid rekenplichtige besturen in hetBisdom 's-Hertogenbosch geschieden. Het eerste werk, dat onder deze bepaling viel, was een vergrooting van de bestaande R. K. Kerk te Hapert, onder leiding van de architecten F. J. Vervest en Ir. J. C. van Buytenen b.i. te Eindhoven. Cfe (onderhandsche) aanbesteding ge schiedde op Maandag 7 Februari j.l. De resultaten zijn de navolgende: Richtprijs 6144. Minimumprijs 5457.60 Maximumprijs 6185.28 Inschrijvingen: Gebr. van Loon.Reusel6116. C. Verraa, Eersel6493. Gebr. Damhuis, Eersel 6643. Gebr. Paaymnas, Eindhoven „6864. H. Verraa en Jansen, Eersel 7107. P. J. Adrinaanse en Zonen, Hapert 7309. Het resultaat spreekt te zamen met de volgende korte toelichting voor zich zelf! De gereleveerde proefnemingen beston den in het maken van geheime richtprijzen voor diverse aanbestede werken: groote, middelgroote en kleine, waarbij den in schrijvers van het maken van een richtprijs dus iets bekend was. De basis van berekening was dezelfde als toegepast bij deze aanbesteding. Bij de proefneming bleek, dat op één uitzon dering na er steeds verschillende in schrijvingen onder den minimumprijs ble ven. Resultaat bij definitieve toepassing zou dus geweest zijn, dat die te lage in schrijvers niet voor gunning in aanmerking zouden zijn gekomen. Nu was het den inschrijvers van zelf sprekend wèl bekend, dat aanbesteding en gunning plaats hadden overeenkomstig de methode en hielden zij daarmede rekening blijkens de ingekomen biljetten. Natuurlijk zullen zoowel inschrijvers als prijsdeskundigen eerst moeten wennen aan de nieuwe methode alvorens er een defini tief oordeel over te kunnen uitspreken. Maar dit eerste resultaat geeft goeden moed. Regelmatig zullen de uitslagen van de vol gende aanbestedingen volgens de methode in dit blad gepubliceerd worden, om be langstellenden op de hoogte houden. Allen lezers kunnen wij aanraden: neemt kennis en overweegt doel en werking van deze richtprijs-methode. Het is de moeite waard". HET BEZOEK AAN DE WINTÈRFLORA. De tentoonstelling trok meer dan 15.000 bezoekers. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur deelt ons mede, dat met vol doening teruggezien wordt op de zoo juist gesloten Bolbloemententoonstelling Win- terflora 1938 te Haarlem. De tentoonstelling heeft een groot aantal bezoekers getrokken en is een mooie pro paganda geweest voor het gebruik en de to,epassing van de producten der bloem bollenteelt. In de bloembollenstreek heeft men dit hernieuwd contact met de bloe menliefhebbers zeer op prijs gesteld en er veel voldoening in gevonden het uitge breide sortiment nieuwe soorten te de- monstreeren. Wat het financieele resultaat betreft, het aantal betalende bezoekers is wel niet zoo groot geweest als in 1931 bij een overeen komende gelegenheid, maar is toch zeer be vredigend. Van het totaal aantal personen dat de tentoonstelling bezocht en dat méér dan 15000 bedraagt, waren er ruim 10.000 tetalenden. De inzenders zijn zeer tevreden over de belangstelling, die de bezoekers getoond hebben. Zij en hun vakgenooten zijn ervan overtuigd in de komende maanden vruchten te zullen zien van hun inspanning. R'damsche Lloyd Rapide. De R'damsche Lloyd Rapide in aanslui ting met het mailschip „Baloeran" wordt morgen, Woensdag, te 7.38 in den Haag verwacht. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE WIJZIGING IN DE ONDER WIJZERSOPLEIDING. De Volkskrant is niet erg best te spreken over de door minister Slotemaker de Bruïne voorgestelde wijziging in de on derwijzers-opleiding. Het blad schrijft er o.m. het volgende over: „Met eenige opgewektheid verhaalt de minister, dat hij het geen bezwaar acht in dien de onderwijzersacte een jaar later wordt behaald: integendeel zal vermoede lijk het onderwijs er bij winnen, als de pas geslaagden iets ouder zijn wanneer zij de school binnentreden. Wij zouden het zelfs geen bezwaar ach ten, indien ze twee jaar later als zelf standige leerkracht de school binnentraden, als dan maar h*un examenstudie volledig aohter de rug was. Nu geven wij om het jaar uitstel niets. Het feit, dat als overgang van het eene stelsel naar het andere het „afleveren" van nieuwe onderwijzers een jaar stil staat (met 1 September van dit jaar moet de wet in werking treden, zoodat de tweede klas van nu dan derde wordt en nog twee jaren noodig heeft voordat zij aan het eind examen toe is) beschouwt de minister „bij de tegenwoordige groote arbeidsreserve" als „een gunstige bijkomstigheid". Om die gunstige bijkomstigheid, nu en later, lijkt ons de zaak ondernomen. Wie heeft dit plannetje toch uitgebroed, dat met het manteltje van een paedago- gisch voordeel maar schamel omhangen lijkt? Wij zijn benieuwd hoe de onderwijspers het jongste product van den minister zal ontvangen". Het Huisgezin is er niet zóó slecht over te spreken en besluit een korte be schouwing aldus: „Een bezwaar is er echter tegen het voor stel in kwestie in te brengen, een bezwaar, dat de Minister, zonderling genoeg, niet heeft overwogen. Het is natuurlijk niet gelegen in de om standigheid, dat de doorvoering van de vierjarige kweekschool het Rijk slechts een luttel bedrag zal kosten; wij verstaan, dat voor een verbetering van de onderwijzers opleiding, die groote somemn vorderen zou, het nu de tijd niet is. Maar het ontwerp, tot wet verheven, zal de volkshuishouding wèl een zwaarderen last opleggen; is de Minister van meening, dat de kringen, waaruit de onderwijzers plegen voort te komen, de kosten aan een opleiding van langeren duur verbonden, zonder bezwaar kunnen dragen? De overweging van deze vraag zou er wel eens toe kunnen leiden, een in zich zelf wenschelijke en nuttige verbetering, die het Rijk niet, maar anderen wel op een in hun verhoudingen belangrijk bedrag komt te staan, tot een later tijdstip te ver schuiven. Moge deze kwestie bij de behandeling van het wetsvoorstel niet uit het oog ver loren worden". Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat t Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hooge woerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Sigarenmagazijn „DE HALTE" Hooge woerd 100 Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6