DE NIEUWE KOERS VAN ENGELAND DOUWE EGBERTS Eden en Chamberlain rechtvaardigen hun houding Chamberlain wil den Europeeschen vrede voor een generatie redden. BUITENLAND iÜb&mvaH. ü&turtf DIKCAG 22 FEBRUARI 1938 l>E LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De afgetreden Britsche minister van Buï- tenlandsche Zaken, Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis een rede gehouden, waarin hij de redenen uiteenzette, die hem tot af treden hebben gedrongen, Meeningsverschillen tusschen hem en Chamberlain over de buitenlandsche po litiek, in het bijzonder de politiek ten op zichte van Italië hebben langer samenwer ken onmogelijk gemaakt. Laat mij eerst duidelijk maken, aldus Eden, dat de innigste wensch van ons allen, het doel der buitenlandsche politiek van ons land, is en moet altijd zijn de handha ving van den vrede. Wil de vrede evenwel duurzaam zijn dan moet hij rusten op grondslagen van open hartige wederkeerigheid en wederzijdsch respect. Het zal het Huis bekend zijn, dat een zekere gedachten wisseling plaats vindt tusschen de Italiaansche en de Brit sche regeering over de opening van be sprekingen tusschen de beide landen. De directe vrager daarbij is of der gelijke officieele besprekingen thans te Rome zouden moeten beginnen. Naar mijn overtuiging is de houding der Italiaansche regeering tegenover internationale vraagstukken in het al gemeen en tegenover Groot Brittannië in het bijzonder nog niet zoo om deze te rechtvaardigen. (Toejuichingen). De grond is in geen enkel opzicht voor bereid. De propaganda tegen dit land gevoerd door de Italiaansche regeering, wordt over de geheele wereld verbreid. Ik zelf heb dit Huis mijn woord gege ven, geen besprekingen met Italië te ope nen, aleer deze vijandige propaganda zou ophouden. Inderdaad is slechts weinig voortgang gemaakt, hoewel veel is beloofd ten aan zien van de oplossinb van het Spaansche vraagstuk". Eden wilde niet voorstellen, dat de re geering besprekingen met de Italiaansche regeering of met eenige andere regeering voor de verbetering van het internationale wederzijdsche begrip zou moeten weige ren. „Toch moeten wij er van overtuigd zijn, dat de omstandigheden, waaronder deze besprekingen zouden plaats vinden haar kans op slagen waarschijnlijk, zooal niet zeker moeten maken. Naar mijn meening zijn deze voorwaar den thans niet aanwezig." Het terugtrekken van de troepen moet in ernst zijn begonnen, vóór de besprekingen te Rome met kans op suc ces kunnen worden begonnen. De af- geloopen maanden, weken en dagen heeft men achtereenvolgens schendin gen van de internationale overeen komst gezien en pogingen om politieke beslissingen met kracht van wapenen te verzekeren. (Toejuichingen). Ten aanzien van het steeds afnemend ge voel van eerbied voor de internationale verplichtingen en in verband met den hui- digen internationalen toestand is het thans voor dit land op het oogenblik zaak, stand vastig te blijven. (Toejuichingen). Het is traditie van de diplomatie bespre kingen voor te bereiden, vóór zij formeel worden geopend en zeker is het geen ge woonte besprekingen te openen, omdat een partij zegt, dat het moet zijn „nu of nooit". (Toejuichingen). De minister-president en mijn andere collega's, zoo zeide Eden verder, zijn van ander inzicht. Misschien hebben zij gelijk, doch indien dit zoo is dan zou hun kans op slagen zeker grooter worden, wanneer hun politiek wordt gevoerd door een anderen minister van Buitenlandsche Zaken, die overtuigd is, dat de politiek, welke hij moet volgen, de juiste is. Ook is het mogelijk, dat mijn aftreden de onderhandelingen zal vergemakkelijken en indien dit zoo is dan zal niemand meer verheugd zijn dan ik zelf. Ik zou niet oprecht zijn, wanneer ik zou beweren, dat dit het eenige verschil van meening is tusschen mij en den minister president. Dit is niet zoo. Enkele weken ge leden, bij een belangrijke beslissing in de buitenlandsche politiek, welke geen be trekking had op Italië, bleek eveneens een fundamenteel verschil van meening. Het is mij en vermoedelijk ook hem duidelijk geworden, dat een diepgaande meenings- verschil bestaat tusschen ons in de buiten landsche politiek en ik acht hem hierom hoog. Ik ben derhalve overtuigd, dat het in het belang van het land is, dat zoo spoe dig mogelijk de eenheid in het kabinet wordt hersteld. Ik ben steeds meer tot het inzicht gekomen, dat men te zeer verlangt dat wij overeenkomsten sluiten met ande ren, dan dat anderen zoeken overeenkom sten te sluiten met ons. (Tpejuichingen). Ik ben verder van oordeel, dat wij geen voort gang kunnen maken in de bevrediging van Europa, in het bijzonder ten aanzien van de jongste gebeurtenissen, wanneer wij de overtuiging veld doen winnen in het bui tenland, dat we toegeven aan een aanhou denden druk. Ik ben overtuigd, dat de voor uitgang vooral afhangt van den gemoeds toestand van het land en deze gemoedstoe stand moet een uiting zijn van een krachti- gen geest. Bovendien ben ik van meening, dat de geest er is en ik geloof, dat het niet eerlijk is, noch tegenover dit land, noch tegenover de wereld, om dezen geest zich niet te laten uiten. Deze rede van Eden werd luide toege juicht. CraJibome is het met Eden eens. Na Eden nam Lord Cranborne het woord. Hij verklaarde het woord voor woord met Eden eens te zijn. De internationale zaak is een zaak van vertrouwen. Wanneer de mogendheden de onderling gesloten ver: dragen niet meer kunnen vertrouwen, ^an zijn deze het papier waarop zij geschreven zijn niet waard. Cranborne vreest, dat, wan neer de Italiaansche regeering haar hou ding niet wijzigt, het aanknoopen van of ficieele besprekingen door Engeland niet zal worden beschouwd als een bijdrage tot den vrede, doch als het toegeven aan chan tage (luide toejuichingen bij de oppositie). DE VERKLARING VAN CHAMBERLAIN DE VREDE IN EUROPA HANGT AF VAN VIER LANDEN. Hun verhouding moet vriendschappelijk zijn. Vervolgens nam de minister-president Neville Chamberlain het woord. Hij werd luide door zijn aanhangers toegejuicht en stelde voor de zitting van het Huis te ver dagen. Hij verklaarde, dat het Huis met groote aandacht en sympathie de verklaring van Eden heeft aangehoord. Spr. is van oordeel, dat de oorzaken, welke gedurende maan den den vrede hebben bedreigd en in Euro pa een spanning en angst hebben gewekt, uit den weg moeten worden geruimd. Hij is verder van meening, dat goede wil en vast beradenheid in staat zullen zijn de grieven uit den weg te ruimen en wantrouwen, dat geheel ongegrond is weg te nemen. Om deze reden zijn de medewerkers van den minister-president en hijzelf van meening, dat een gelegenheid moet worden gezocht, om in onderhandeling te treden met Duitschland en Italië, om een algemeen schema op te stellen vol gens hetwelk een bevrediging in Euro pa kan worden bereikt. Na het oog te hebben gevestigd op de vroegere besprekingen zeide Chamberlain, dat men niet zal kunnen ontkennen, dat de laatste maanden de verhouding tusschen Engeland en Italië gespannen is geweest. Spreker drong aan op begrip voor de men taliteit van andere landen. Hij heeft ver nomen, dat, terwijl aan de Engelschen scheen, dat de hindernissen, welke voor de besprekingen waren gerezen, alleen van Italiaansche zijde kwamen, men in Rome juist van het tegendeel overtuigd was. Het wantrouwen is in dezen tijd in Rome ge groeid en men meende, dat Engeland in het geheel geen besprekingen wenschte en dat het Machivellistisch wenschte de Ita lianen in slaap te wiegen, terwijl het zelf zich volledig bewapende om op zijn tijd wraak te nemen over de verovering van Ethiopië door Italië. Dit lijkt ons fantas tisch, aangezien het nooit in ons hoofd is opgekomen In dezen moeilijken tijd van steeds groo ter moeilijkheden, deed zich de gelegen heid voor uit de vicieuse cirkel te komen Deze gelegenheid dèed zioh voor op 10 Februari bij het bezoek van Grandi aan het foreign office. De Italiaansche ambassadeur verzekerde Eden, dat hij opdracht had van zijn regeering mede te deelen, dat deze be reid was, ieder oogenblik de besprekingen te hervatten. Hij voegde hieraan toe, dat Italië verlangde de besprekingen een zoo groot mogelijk terrein te doen beslaan. Na tuurlijk moest de erkenning van de verove ring van Abessinië besproken worden, doch Spanje werd niet uitgesloten. Spreker zelf is steeds van meening ge weest, dat het formeel erkennen van ten minste den toestand in Abessinië, alleen moreel kon worden gerechtvaardigd, wan neer het een essentieele factor zou zijn voor de bevrediging van Europa. (In de banken van de Labourparty wordt geroepen: „foei" en: „dat kan nooit gerechtvaardigd wor den"). Chamberlain vervolgde met te zeggen, dat de besprekingen waarover hij het juist heeft gehad, gunstig waren voor verdere besprekingen, welke alles zouden omvatten. Ten aanzien van de verklaring van Eden, dat de Italiaansche regeering heeft ge dreigd de besprekingen nu te beginnen of nooit, verklaarde Chamberlain, dat dit uit niets in de besprekingen tusschen Rome en Londen is gebleken. Het is derhalve niet eerlijk het te doen voorkomen, dat ons zou zijn gevraagd ons te onderwerpen aan een andere mogendheid, hetgeen niet over eenkomstig onze waardigheid zou zijn. Spreker was overtuigd, dat ruw afslaan van het Italiaansche verlangen, dat de be sprekingen onmiddellijk zouden beginnen, door Italië zou zijn beschouwd als een be vestiging van het bovengenoemde wan trouwen. Het gevolg hiervan zou een ramp geweest zijn en zou gevolgd worden door een versterkt anti-Britsch gevoelen in Italië in die mate, dat een oorlog onver mijdelijk had kunnen zijn. Spreker is bovendien overtuigd, dat, wanneer de besprekingen begonnen zullen zijn, op vele plaatsen de goede invloed hiervan zou kunnen worden gevoeld, voor al in Spanje, waar zoo lang het voornaam ste punt van moeilijkheden ligt. Eden, zoo ging Chamberlain verder, was niet in staat in te stemmen met het on middellijk nemen van een besluit en wenschte te wachten tot werkelijk vrij willigers uit Spanje teruggetrokken zou den zijn als bewijs voor het aannemen van de Britsche formule door de Italiaansche regeering. Toen het kabinet een uiteenzetting had ontvangen van beide standpunten, was het meer op de hand van den minister-presi dent, dan op de hand van Eden en het was een ernstige schok, toen de collega's van Eden hoorden, dat een beslissing in dezen zin zijn aftreden zou beteekenen. De ministerpresident deelde vervolgens mede, dat hij gisterochtend een bezoek heeft ontvangen van Grandi, die hem zei de van zijn regeering opdracht te hebben ontvangen, de Britsche regeering mede te deelden, dat de Italiaansche regeering de door de Britsche regeering gestelde for mule inzake het terugroepen van de buiten landsche vrijwilligers uit Spanje aan vaardde. Grandi wees erop, dat dit was een bewijs van den goeden wil, van zijn re geering en van het gevoel, waarin zij de besprekingen wenschte te beginnen. Grandi zeide bovendien, dat hij deze mededeeling Zondagochtend had ontvangen, dus vele uren voor het aftreden van Eden. „Vervolgens heb ik Grandi gezegd, dat ik zoo gelukkig was hem, na de vergadering van het kabinet, mede te kunnen deelen, dat we gereed waren de besprekingen te beginnen en dat dit onmiddellijk aan de Italiaansche regee ring kon worden medegedeeld. Indien evenwel de besprekingen te Rome ge houden zouden worden, dan zou de Britsche ambassadeur te Rome eerst naar Londen terug moeten keeren om instructies te halen". Tegelijkertijd deelde de minister-presi dent mede aan Grandi, dat de Britsche re geering een regeling van de Spaansche kwestie als essentieel voor iedere overeen komst beschouwde en dat de Britsche re geering de toestemming van den Volken bond voor iedere regeling zou verlangen. Indien de besprekingen worden gevoerd in een geest van wederkeerig vertrouwen, dan is er goede hoop, dat zij tot een goed einde zullen leiden. De vrede in Europa hangt af van de vier groote mogendheden, Duitschland. Italië, Frankrijk en Engeland. Indien deze vier landen in een vriendschappe lijke onderhandeling kunnen worden gebracht tot regeling van hun geschil len, zal geslachten lang vrede in Euro pa heerschen. Het antwoord van de Britsche regeering op den wensch van de Italiaansche regee ring is een groote stap in deze richting. Deze rede van Chamberlain werd luide toegejuicht. DUITSCHLAND DE ARBEIDSDIENST VOOR VROUWEN. Minister Goering heeft bepaald, dat in het vervolg vrouwelijke arbeidskrachten beneden 25 jaar niet door particulieren of openbare bedrijven te werk mogen wor den gesteld, wanneer zij niet een jaar in arbeidsdienst op het land of in het huis houden hebben gewerkt. De meisjes die van het land komen moeten hun jaar ar beidsdienst op het land hebben gemaakt. FRANKRIJK DE VERDWIJNING VAN GENERAAL MILLER. Uit de Seine is een lijk opgehaald van een taxiechauffeur, Tsjimerin geheeten. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man, al vorens in het water te zijn geworpen, half gewurgd was. Hij had brieven op zich, die het vermoeden wettigen, dat hij op de hoogte was van bijzonderheden oyer het verdwijnen van generaal Miller. Men ver moedt, dat de man in een hinderlaag ge lokt is. ECHTE FRIESCHE HEER EN-BAAI EN OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK OOSTENRIJK DE NATIONAAL- SOCIALISTEN BETOOGEN EEN WOELIGE MINDERHEID. Demonstraties en tegen-demonstraties. Men heeft thans een overzicht van de betoogingen van de nationaal socialisten in Oostenrijk. Volgens de officieele schat ting namen Zondag aan deze demonstra ties in geheel Oostenrijk niet meer dan vijf tienduizend personen deel. Havas merkt hierbij op, dat zelfs wan neer men toegeeft, de officieele raming de helft bedraagt van het werkelijke aantal, de nationaal socialistische beweging in Oos tenrijk niet meer is dan een woelige min derheid. De crisis, welke Oostenrijk door maakt, is dus geenszins een zaak van bin- nenlandsche politiek en is alleen veroor zaakt door de inmenging van Duitschland. Gisteravond hebben de betocgingen zich in de buurt van de opera te Weenen her haald. Verscheidene duizenden jongelui trokken in optocht door de straten onder het roepen van „Sieg heil" en „Heil Hit- Ier." Voor het Duitsche propagandabureau werd daarentegen krachtig vóór Schusch- nigg betoogd. De politie wist de orde te bewaren. De bevolking nam een passieve houding aan. Ook te Graz hebben zich nationaal socia listische betoogingen en patriottische te- genbetoogingen voorgedaan. Ondanks de pogingen der politie om de tegenstanders te scheiden, heeft zich daar een botsing voorgedaan tusschen nationaal socialisten en een honderdtal vermoedelijk linksche, betoogers, die zich bij een stoet van het Vaderlandsche Front hadden ge voegd. Er vielen twaalf gewonden, onder wie zich vier nationaal socialisten bevin den. Te Graz verzeker men, dat het niet juist is, dat er bij de gevechten een doode zou zijn gevallen. Er zouden te Graz ruim 10.000 nationaal socialisten betoogd heb ben. De nationaal socialisten te Linz hebben betoogd tegen het democratische dagblad Linzer Tageblatt", dat een hoofdartikel gepubliceerd heeft, waarin critiek wordt uitgeoefend op de overeenkomst van Berchtesgaden. De militie van het Vader landsche Front ging tot een tegenbetooging in uniform over. TIJDELIJK VERBOD VAN POLITIEKE BETOOGINGEN. Het kabinet heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij alle betoogingen en optochten, met uitzondering van die, welke door het Vaderlandcche Front georganiseerd zijn, voor den tijd van vier weken, te rekenen van midder nacht af, verboden worden. HONGARIJE OOK DAAR NAT. SOC. AGITATIE. Huiszoekingen en arrestaties. Hardnekkig doet het gerucht de ronde, dat de Hongaarsche autoriteiten huiszoe kingen verricht zouden hebben in verschil lende lokalen der nationaal socialistische partij. Verscheidene partijleiders o. m. Sza- lassy, zijn in arrest gesteld. De autoriteiten weigeren iets over deze aangelegenheid mede te deelen. Zestig tot zeventig personen, die zich aan agitatie hebben schuldig gemaakt, zouden in een speciale gevangenis opgesloten zijn. DE HONGAARSCHE BEWAPENINGS- EISCHEN. Het Hongaarsche publiek toont de laat ste dagen een toenemende belangstelling voor het vraagstuk der herwapening. Alge meen is de opvatting, dat de nationale de fensie onverwijld versterkt moet worden. De regeering heeft echter altijd doen be grijpen, dat zij, hoewel zij de verdediging niet verwaarloost, weigerde het herstel der rechtsgelijkheid op het gebied van wape ning plechtig te proclameeren. Niets doet vermoeden, dat het standpunt der regee ring gewijzigd is. Intusschen komt de defensiecommissie van de Kamer bijeen, zoodat de regeering haar houding dan opnieuw uiteen zal kun nen zetten. IJZEREN GARDE ONTBONDEN. Codreanoe trekt zich terug uit de politiek. Codreanoe 'heeft zijn partij „Alles voor het land" (de voormalige IJzeren Garde) ontbonden en alle leiders van de IJzeren Garde van hun onder eede aanvaarde ver plichtingen ontslagen. Codreanoe verklaart evenwel, dat zijn vertrouwen in deze beweging ongeschokt is en dat aan haar de toekomst van Roe menië behoort. Hij zal naar Rome vertrek ken om daar een boek te voltooien. De nationale boerenpartij heeft haar le den aangespoord niet deel te nemen aan de volksstemming, die a.s. Donderdag ge houden zal worden. Codreanoe heeft gisteravond aan ver schillende dagbladen een tekst doen toe komen van een circulaire, die hij aan zijn partijgenooten heeft gericht. De censuur heeft de publicatie van dit document toe gestaan, aangezien hierin de leider van de uiterste rechtsche partij in Roemenië op onverwachte en sensationeele wijze kennis geeft van zijn voornemen zich uit de poli tiek terug te trekken. „Het uur onzer overwinning heeft niet geslagen", schrijft Codreanoe, die zijn vrienden den raad geeft, zich te wijden aan een diepgaande studie van hun eigen be roep. Wat zijn eigen persoon betreft, ver klaart hij, dat hij over een maand uit Roe menië vertrekt naar Rome, waar hij zijn boek: „Aan de legionarissen" in het Ita- liaansch en Fransch zal vertalen. RUSLAND AMNESTIE VOOR MILITAIREN. In een oekase van het presidium van den hoogsten Sovjet der U. S. S. R. betref fende de amnestie ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het Roode Leger wordt bepaald, dat alle militairen, die voor de eerste maal veroordeeld zijn tot een vrijheidstraf tot en met drie jaar, met uitzondering van hen, die veroordeeld zijn wegens misdaden jegens den staat, in vrij heid gesteld worden en dat de met de straf samenhangende maatregelen worden opgeheven. De militairen, die voorwaarde lijk veroordeeld zijn, krijgen annuleering van hun vonnis. Voor militairen, wier za ken zich nog in het stadium van onderzoek bevinden, wordt dit onderzoek gestaakt, voor zoover het gaat om gevallen, waarin geen hoogere straf dan drie jaar gevange nis wordt uitgesproken. den tijd. Als sens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is *t een prettige zek' heid dat er een indere wagen voor u gjp klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustic z ij n ■jwfmt beurt afwachtVli»

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5