STADS NIEUWS Academienieuws AGENDA DINUAG ZZ FEBRUARI 193» i)E LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT RET WEER? IETS ZACHTER. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Noord- Westelijke tot Noordelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen re gen, iets zachter des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 774.9 te Vestmanoer. Laagste barometerst.: 748.9 te Vardö. Het gebied van h'.ogeluchtdruk nam ver der in beteekenis af het vormt thans een strook met barometerstanden boven 770 m.m., waarvan de as in Noord-West Zuid- Oostelijke richting over ons land loopt en dat zich uitstrekt over het geheele waarne mingsgebied van IJsland tot Zwitserland. In het Noord-Oosten en in het Zuid-Westen handhaven de depressies zich, welke beide iets dichterbij gekomen zijn. Aan den Noord-Oostkant van de as van het gebied van hoogeluchtdruk is de wind matig tot krachtig uit het Noord-Westen met meest zware bewolking en sneeuw plaatselijk in Scandinavië en eenige regen in Noord- Duitschland, Aan den Zuid-Westkant van de as van het genoemde gebied is de wind zwak uit Oostelijke richtingen met meest lichte bewolking maar uitgestrekte ge bieden met ochtendi .evel of mist. De hooge Alpentoppen melden mooi helder weer met temperaturen van 5 tot 10 graden vorst. In Scandinavië blijft de temperatuur over het algemeen boven normaal, de vorst is er licht tot matig. Overigens ligt ook nog een gebied van matige vorst over Zuid-West Duischland en Midden-Frankrijk. Verwacht wordt, dat de Noord- Westelijke strooming zich over ons geheele land uit zal breiden. De bewolking zal hierdoor zwaar zijn, regen van beteekenis wordt niet verwacht. De temperatuur zal van nacht vermoedelijk niet meer on der het vriespunt dalen. LUCHTTEMPERATUUR. 4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 5.54 uur tot Woensdagmorgen 6.32 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 23 Febr. voorm. 8.25 en nam. 8.50 uur. Maan op 2.43 uur Woensdagnacht. Maan onder 10.53 uur Woensdagmorgen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De afgetreden Britsche minister van bui- tenlandsche zaken Eden heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis zijn heengaan ver klaard. Verleden week had Italië voorge steld, om onderhandelingen te beginnen ter regeling van de hangende kwesties tusschen beide landen. Eden was van meening, dat met de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje een aanvang had moeten worden gemaakt, alvorens de Britsch-Italiaansche besprekingen te Rome zouden kunnen be ginnen. Eden zinspeelde ook op een ander groot meeningsverschil tusschen Chamber lain en hem, en wel over een zaak, waarbij Italië niet betrokken was. Men meent, dat dit betrof de politiek tegenover Japan. Eden zeide ten slotte, dat de rust in Europa niet kan worden verkregen, als Engeland in het buitenland de meening post laat vatten, dat het zwicht voor druk. Daart eg eno verstelde Chamberlain, dat de vrede in Europa afhankelijk was van de houding van vier groote mogendheden: Duitschland, Italië, Frankryk en Engeland Als wij die vier landen tot vriendschappe lijke besprekingen en tot bijlegging van hun geschillen brengen, dan hebben wij den vrede van Europa voor een generatie ge red. De Britsche premier noemde de bespre kingen tusschen Engeland en Italië, die weldra te Rome zullen beginnen, een be langrijken stap naar de verwezenlijking van dit doel. De regeling der Spaansche kwestie zal een hoofdbestanddeel van het te Rome te bereiken accoord moeten zijn en voor elke Britsch-Italiaansche overeen komst zal de toestemming van den Volken bond moeten worden verkregen. Chamberlain zeide voorts, dat de Itali- aansche ambassadeur Grandi hem had medegedeeld, dat Italië de Britsche for mule over het terugtrekken van de vrij willigers uit Spanje aanvaardt. In Berlijn is men met den gang van zaken natuurlijk ingenomen. De „Berliner Lokalanzeiger" noemt de rede van Cham berlain een aan vruchtbare gedachten ryke uiteenzetting zijner buitenlandsche poli tiek. Chamberlain, aldus het blad, wil van feiten, van de werkelijkheid uitgaan en tot een eerlijke overeenkomst komen. Dat zijn beginselen voor de buitenlandsche politiek, welke in Duitschland een levendigen weer klank zullen vinden". Over Eden schrijft het blad: „Deze Britsche minister van buitenland sche zaken heeft voor ons geen begrip ge toond. De buitenlandsche politiek van Eden leidde nergens tot ontspanning. Integen deel. Sinds hij in Sovjet-Rusland was ge weest, huldigde hij opvattingen over de bolsjewische politiek, welke, kalm gezegd, een illusie beteekenden". In Frankrijk is men minder optimistisch, doch is men toch over het algemeen van meening, dat ook Chamberlain Frankrijk niet in den steek zal laten. Zoo schrijft de „Petit Parisien", dat de gevoelens van Chamberlain ten opzichte van Frankrijk niet minder vriendschappelijk zijn. Ook voor hem is de Fransch-Britsche samen werking een axioma. Hij zal trachten de gemiste kansen terug te winnen en een internationale ontspanning te bewerken. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Arische taal- en let terkunde: de heer D. P Pandey, Chand Scnahabah, (Biher, Br. Indië); Doctoraal examen Geneeskunde de hee- ren G. F. E. van Doorn, Den Haag; L. N. J. Kamp, Leiden. VOORDRACHT WOUTER LUTKIE Pr., VOOR „SANCTUS AUGUSTINUS". Over het corporatiewezen in Italië. Op uitnoodiging van de R. K. Studen tenvereniging „Sanctus Augustinus" sprak de zeereerw. heer Wouter Lutkie over de corporatieve ordening en het corporatie- wezen in Italië. Er bestond voor dit onder werp goede belangstelling, ondanks spre kers vrees, dat in dezen tijd, waarin de couranten bijna dagelijks over dit onder werp schrijven, de belangstelling niet groot zou zijn. Uit het feit echter, dat deze katholieke studentenjeugd wilde ingelicht worden over de gesties van een volk, dat in een ongunstig daglicht wordt gesteld, van een volk, dat het eenig groote katholieke volk van den huidigen tijd is, nu Spanje en Oostenrijk en Frankrijk sinds lang hebben afgedaan, vond spr. bemoediging hier een en ander over zijn inzichten en ervaringen mede te deelen. Spr. begint dan met te verklaren, dat de pauselijke zendbrief „Quadragesimo Anne" terecht wordt aangeprezen als de „Encycliek van de Corporatieve Orde ring." Deze encycliek echter, dit laat spr. ter waarschuwing voorafgaan is geen korte, zakelijke, methodische verhan deling. Het stuk zet niet een partij afge ronde formules voor, die men maar be hoeft van buiten te leeren om, als men ze kan opdreunen, precies te weten wat Cor poratieve Ordening is. Het is geen syste matische, zakelijk wetenschappelijke ver handeling; het is een didactisch rhetorisch stuk in men zou kunnen zeggen: kansel stijl. Deze encycliek, die over nog heel wat andere vraagstukken spreekt, zegt over Corperatieve Ordening het volgende: lo. Dat ze streven moet gelijktijdig naar hervorming der instellingen en verbete ring der zeden en dat met die te hervor men „instellingen" allereerst de Staat wordt bedoeld. Dat deze moet afstand doen van al die bemoeiingen, waartoe hij, in zijn demo-liberale gestalte en ten spijt van zijn demo-liberale beginselen, verval len is. Dat deze staat als zijn taak moet be schouwen en hier bezigt „Q. A." bijna letterlijk de woorden, waarmee ook Mus solini de taak van zijn staat formuleerde „leiding geven aan, toezicht houden op, nu eens stimuleeren dan weer intoomen van" het collectieve of individueele particulier inititiatief. Dat ook tot „het voornaamste streven" van den staat behoort: „den strijd der klassen te doen eindigen en een een drachtige samenwerking van beroepsstan den of bedrijfschappen (corpora). 2o. Dat de mensch in beginsel het recht heeft zich vrijelijk te organiseeren, maar dat dan ook de bestaande organisaties zich ten doel moeten stellen te komen tot vor ming van beroepsstanden of corporaties. 3o. Dat de vrije concurrentie, voort vloeiend uit de beginselen van individua lisme en verworden tot economische dwin gelandij, een beletsel vormt voor een be hoorlijke regeling van het economische en sociale en gemeenschapsleven. Dat zulk een regeling integendeel moet geleid wor den door beginselen van rechtvaardigheid en liefde. Dat derhalve de Staat, bezield door deze beginselen, een nieuwe sociale en juridische orde moet scheppen. Uit dit alles, zegt spr., blijkt duidelijk, dat „Q. A." bij het instellen en regelen der Corporatieve Ordening een zeer overwe gende rol toekomt aan den Staat. Wel wordt het recht op „vrije" vereeniging ge- vindisceerd, doch een absoluut recht is dit niet, zeker niet wat de uitoefening ervan betreft. En „Q. A." beweert zulks ook niet. Vervolgens geeft de Encycliek nog in zeer gematigde termen een critiek op de door den fascistischen staat van Italië in gevoerde corporatieve ordening. Meer ech ter een waarschuwing voor gevaren dan wel een eigenlijke critiek en daarbij de voordeelen van het stelsel loyaal erkennen de en zelfs de in den geest der Katholieke Actie gevormde christenen tot medewer king er toe aansporende. DE GRONDWETSWIJZIGING o Op tweeentwintig Februari negentien honderdachtendertig, des namiddags half drie uur wettelijken tyd in Nederland (dus hedenmiddag), zijn uitgegeven de navolgen de staatsbladen: No. 100, Wet van 19 Januari 1938, tot verandering in de grondwet, strek kende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende het inkomen der Kroon. No. 101, Wet van 19 Januari 1938, tot verandering in de grondwet, strek kende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende dë schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. No. 102, Wet van 19 Januari 1938, tot verandering in de grondwet, strek kende tot het openen van de moge lijkheid, ministers te benoemen, niet belast met de leiding van een minis terieel departement. No. 103, Wet van 19 Januari 1938, tot verandering in de grondwet, strek kende tot aanvulling van de bepa lingen betreffende het kiesrecht. No. 104, Wet van 19 Januari 1938, tot verandering in de grondwet, strek kende tot het openen van de moge lijkheid, openbare lichamen voor be roep en bedrijf in te stellen. No. 105, Wet van 19 Januari 1938, tot verandering in de grondwet, strek kende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van het overgangs recht. Eveneens is vanmiddag van alle gemeen tehuizen de inhoud van de Grondwetswij ziging medegedeeld. Om zich voor zijn gehoor duidelij'k te doen verstaan geeft spr. dan een definitie van het begrip „Ordening", d. L elke be wuste en verstandelijke poging ter invoe ring, verbetering of vervanging eener uit bepaalde grondgedachten voortvloeiende orde. Een ijdel werk is het te zoeken naar op lossing van eenig probleem, of, wat men zelfs onderneemt, naar de juiste vormen voor een bepaalde maatschappij-ordening, zonder voortSurend rekening te houden met de staatkundige, religieuze, moreele, economische en andere omstandigheden, waaronder het volk leeft voor hetwelk de ordening gedacht 'is. Dergelijke probleem oplossingen zijn niets dan abstracties, wel ke in de lucht hangen. Om practische be teekenis te hebben moeten zulke oplossin gen geplaatst worden in het kader van de grondbeginselen waarop en de practijk waaruit de gemeenschap ook in haar ove rige elementen leeft. Dit nu wordt maar al teveel verzuimd. De gegeven definitie van „Gemeen schapsorde" omsluit den factor „doel". Om dat orde geen doel in zichzelf kan wezen, doch tenslotte ook slechts een middel is Het doel van een gemeenschap, die uit „menschen" bestaat, kan in laatste instan tie geen ander wezen dan eens eiken menschen wezenlijke doel. Dit doel van eiken mensch is geluk. Hiernaar streeft hij met geheel zijn wezen, zijn willen en zijn krachten, bewust of onbewust, als mensch of als individu of persona, in zijn isolement en in gemeenschap, altijd en rus teloos. Orde is dus een middel tot of een nood zakelijke voorwaarde voor het geluk der gemeenschap, zoowel in haar geheel als in haar samenstellende onderdeelen. En hoe meer wanorde in een gemeenschap, hoe meer factoren ter ontrooving of onthou ding van geluk. Dit wil niet zeggen, dat geen enkel mensch betrekkelijk gelukkig kan wezen in een wanordelijke gemeen schap. Doch dan krachtens een eigen i n- n e r 1 ij k e orde en trots die uitwendige wanorde. Orde is bovendien een natuurlijk postu laat. Omdat ze in zekere mate overal aan wezig is, waar leven en ontwikkeling aan wezig is. Geen ontwikkeling is bestaan baar en zelfs niet denkbaar, tenzij over eenkomstig een zekere orde. Geheel de levende natuur is op orde ge grond, een orde van louter organischen, of van instructie ven, of van verstandelijken aard. Alleen bij de laatste soort kan ook van ordening gesproken worden. Immers, het ligt niet binnen menschelijke macht een orde voor te schrijven aan de redelooze, enkel, en nog maar tot op zekere hoogte, aan de verstandelijke natuur. De practijk van dit leven bestaat uit kie zen tusschen twee kwaden. Van oudsher geldt dit woord: Goed kan slechts heeten wat onder alle opzichten goed is, doch reeds is iets kwaad zoodra er maar éénig gebrek aan kleeft. Leven is anders niet dan kiezen tusschen twee kwaden. En de christen heeft géén plicht tenzij steeds het geringste kwaad te kiezen. Er is geen menschelijk samenleving denkbaar zonder een zekere orde; maar ook niet zonder een voor verbetering vat bare orde. Bij de pogingen tot ordening zal men van de grondbeginselen moeten uitgaan, zich door de grondbeginselen laten leiden. En indien dit klemt voor elke ordening, dan ook voor de corporatieve. Wat deze is en wil? Corporatieve ordening is het door een onafhankelijk staatsgezag verleend publiek rechtelijk karakter aan de georganiseerde beroepen. Deze beroepen moeten georganiseerd zijn om de deskundigheid te ontwikkelen, wel ke verantwoordelijkheid moet dragen, om dat zij zich natuurlijkerwijze daartoe be voegd en geschikt en dus gerechtigd acht. Al deze gegevens werkte spr. nader uit aan de hand van concrete voorbeelden om er vervolgens op te wijzen hoe men in het Italiaansche fascisme poogt een cor poratieve orde na te streven. Men is daar in nog niet geheel geslaagd, doch het valt slechts te hopen, dat het bereikt worde en daarvoor is reden. Immers, in geen land ter wereld is het volk nog zoo gezond en frisch van geest, nergens wordt het chris telijk gezin, het huwelijksleven, het ge zinsleven zoo gezond uitgeleefd als daar. Na vervolgens eenige beschouwingen ten beste te hebben gegeven over rechtsstaat en machtsstaat, geeft spr. eenige ideeën omtrent de toepassing van de corporatieve ordening in Italië. Spr. besluit met erop te wijzen, dat het liberale agnosticisme eener- zijds en de klassenstrijd anderzijds de be letselen zijn om de wereld te herkerstenen. Wanneer deze obstakelen niet uit den weg zijn geruimd is er geen kans, dat zulks zal geschieden. In deze meening is spr. ge sterkt door hetgeen hij in Duitschland heeft zien gebeuren. Immers, wanneer het fascisme een mid del zou zijn in de hand van God om de wereld te herkerstenen, dan is de duivel, de geest des kwaads, in staat daarvoor een pseudo-godsdienst in de plaats te stellen en dien pseudo-godsdienst heeft het Pan- Germanisme uitgevonden. Op deze leerrijke voordracht volgde een korte gedachtenwisseling, waarna de vice- praeses van „Sanctus Augustinus", de heer R. Niemer, den inleider hartelijk dankzegde voor zijn uiteenzetting. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". Voor de tooneeluitvoering van heden avond zijn geen toegangsbewijzen meer verkrijgbaar. Alles is uitverkocht! Nu nog een laatste mededeeling en tevens een verzoek. Men wordt beleefd verzocht op tijd aan wezig te zijn De zaal is open om 7.45 uur Aanvang 8.15 uur. Wanneer de tooneelvoorstelling is begon- r en, wordt er geen toegang tot de zaal ver leend en moet men wachten tot het volgen- oe bedrijf. JUBILEUM DR. J. W. LOOS. Dr. J. W. Loos te Rotterdam zal op Maan dag 29 Februari den dag herdenken, waar op hij voor 25 jaar geleden zijn artsdiploma aan de Leidsche universiteit behaalde. Dr. Loos was assistent van prof. Korte- weg, in de mobilisatie deed hij dienst als officier van gezondheid, waarna hij zich in 1918 te Rotterdam als arts vestigde. Dr. Loos is oprichter secretaris en later voor zitter van de Ned. Vereeniging van docen ten in E.H.B.O. en secretaris van de af- deeling Rotterdam van die vereeniging. Voorts is hij voorzitter der afdeeling Rot terdam der Ned. Ver. E.H.B.O. en privaat docent in de eerste hulp bij ongelukken aan ee universiteiten te Leiden en Delft. Op Maandagavond 28 Februari zal een receptie worden gehouden in de aula van de H.B.S. aan het Afrikaanderplein te Rot terdam, waar den jubilaris door een com missie uit patiënten en oud-patiënten een huldeblijk zal worden aangeboden. HERSCHOLINGSCURSUS VOOR HOTEL-, CAFE- EN RESTAURANTBEDIENDEN. Officieele opening. In de bovenzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" had gistermiddag de officieele opening plaats van den herscho lingscursus voor Hotel-, Café- en Restau- rantpersoneel. Hierbij waren o.m. aanwezig de weth. van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stra len, -de heer G. P. E. Weijer, referendaris ter gemeente-secretarie, afgevaardigde in de commissie namens de gemeente, de heer Gobol, directeur der Arbeidsbeurs te Utrecht, de heer S. H. Martini, placeur der Arbeidsbeurs te Den Haag, afgevaar digde van de hoofdbesturen der Werkge vers en Werknemersbonden in het Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf in Nederland, "alsmede van de plaatselijke afdeelingen, leeraars van den cursus, cursisten enz. De voorzitter der commissie uit de vier samenwerkende organisaties, de heer A. Th. de Haas, heette in zijn openingswoord hen allen hartelijk welkom en zette in het kort het doel van dezen cursus uiteen. Dit doel is vooral werklooze kellners een ge legenheid te bieden tot herscholing. De kellner toch moet vakman zijn om een kans te hebben geplaatst te worden. Is hij vakbekwaam, dan heeft hij ook hart voor zijn werk. Dat is niet alleen voor hem nuttig en noodig, doch ook voor zijn pa troon van groote waarde. Hierna kreeg weth. v. Stralen gelegen heid den cursus te openen. Spr. liet een korte inleiding voorafgaan en herinnerde eraan, dat evenals in andere beroepen ook hier veel werkloozen zijn. In Leiden bedraagt het aantal nog steeds 60 a 70. De toestand in het bedrijf is slecht, de algemeene vermindering der koopkracht heeft hier een zeer nadeeligen invloed, om dat allereerst bezuinigd wordt op niet di rect noodzakelijke uitgaven. Ook het feit, dat vele buitenlandsche arbeidskrachten eigen landgenooten uit het bedrijf weer den, is zeer te bejammeren. Naast het Koopt Nederlandsche waar" is ook het „Gebruikt Nederlandsch personeel" even hard noodig. Er wordt wel beweerd, dat buitenlandsche krachten meer geschikt zijn dan de Hollandsche, maar hoe dit ook zij, vakbekwaamheid blijft toch een eerste eisch om te kunnen slagen. Door de werk loosheid dreigt echter behalve de welstand, door gebrek aan inkomen, ook de vakbe kwaamheid verloren te gaan. Deze kant van de zaak is echter niet alleen een aangelegenheid van het perso neel, doch ook van de werkgevers. Alleen wanneer zij goeden steun verleenen, kan een herscholingscursus als hier is voorbe reid, goed tot zijn recht komen. Spr. verheugt er zich over, dat rijk, ge meente en organisaties elkaar hier de hel pende hand hebben toegestoken. Het con tact met het gemeentebestuur en de gem. LEIDEN. Dinsdag. R.K. Winterprogram. Jan Muscli in „Job heeft geduld". Stadsgehooik zaal 8.15 uur. Woensdag. Bridge in Restaurant Zarse, on« der auspiciën v. d. Ned. Reisv. v, Kath. Voor iedereen toegankelijk 8.15 uur. Woensdag, Genootschap van den Stillen Omgang, St. Antonius Clubhuis, Mare, 8.15 uur. Donderdag. R.K. Vrouwenbond. Feestavond Kleine Stadszaal, 8 uur. Vrijdag, „St. Christoffel" ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. Zondag. K.J.M.V. Soirée „Foyer", 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaferdag 19 tot en met Vrijdag 25 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171, tel. 502, G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. commissie voor werkloozenzorg wordt hier onderhouden doordat de heer Weijer, secre taris van laatstgenoemde commissie, zitting in de herscholingscommissie heeft gekre gen. Spr. verklaart hiermede den cursus ge opend, hij hoopt en vertrouwt, dat het pogen een volledig succes moge hebben en de cursisten de noodige vakbekwaamheid mogen verwerven om daarna de gelegen heid te krijgen zich een positie te verwer- Nadat de heer de Haas weth. v. Stralen had bedankt, verkreeg de heer A. Th. Doo- ve, directeur-leeraar van den cursus het woord. Hij deelde allereerst mede, dat me- de-leeraren van den cursus zijn de hee- ren A. A. Janssen voor serveer kimde en de heer M. A. Lu voor Fransch (de heer Doo- ve zelf geeft les in algemeene bedrijfsken nis, keukenleer, menuleer en warenken nis). De heer Doove sprak vervolgens een dankwoord tot de patroonsorganisaties voor de verleende medewerking, hij wekte de cursisten op vooral mede te werken tot het slagen van den cursus en dankte in het bijzonder de heeren Couberg, die hebben goedgevonden, dat de serveerlessen in „De Turk" worden gegeven. Achtereenvolgens werd daarna nog het woord gevoerd door de heeren J. F. Eijs- terveld namens de R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel „St. Anto nius", J. C. B. van Hils, namens den Ned. Eond van Hotel-, Café- en Restaurantper soneel, J. Th. Mühlstaff nemens den Ned Bond van Hotel-, Café-Restauranthouders en Slijters en A. J. v. d. Voorde namens den R. K. Bond van Hotel-, Café-Restau ranthouders en Slijters „St. Joseph". Zij allen uitten hun beste wenschen voor het welslagen van den cursus. Met een dankwoord van den heer de Haas werd het officieele gedeelte van den cursus gesloten, waarna de heer Doove zijn lessen begon. Vermelden we tenslotte nog, dat deze cursus is ontstaan op initiatief van de R. K. Bonden van Werknemers en Werkge vers. De cursus wordt gevolgd door 37 leer lingen en duurt tot eind April. Er wordt driemaal vier uur per week les gegeven. Ter afwisseling en ter leering in de practijk zullen tevens excursies naar ver schillende bedrijver, worden gehouden. Voor den cursus zal de commissie gebruik mogen maken van de keuken der Lichtfa brieken aan de Hooigracht. ACTIE SPOOR-EN TRAMWEG PERSONEEL. De 5 erkende organisaties t.w. de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tram- pegpersoneel, de R.-K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra- phaël", de Prot. Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Bond van Ambtenaren in dienst der Nederlandsche Spoorwegen, de Centrale Bond van Spoor-, Tram-, A.T.O.- en v. G. L.-personeel, hebben onder leiding van den Personeel- raad der N. S., samengesteld uit vertegen woordigers der directie en der 5 vorenge noemde organisaties, een krachtige actie opgezet teneinde te geraken tot: a. Opheffing van de per 1 April 1936 ingevoerde korting op de Spoorwegpen sioenen. b. Verwijdering uit de Pensioenwet van de bepalingen betreffende de veranderlijk heid van de pensioenen en c. spoedige hervatting door het Rijk van de jaarlijksche storting van ca. ƒ9.000.000 in het Pensioen fonds. De plaatselijke afdeelingsbesturen dezer organisaties kwamen op Maandag 21 Fe bruari in vergadering bijeen ter bespre king dezer actie. Maatregelen werden getroffen teneinde het geheele personeel alsmede de gepen- sionneerden de daarvoor bestemde petition- nemetslijsten te doen teekenen. Op 1 Maart zullen vertegenwoordigers dezer organisaties deze lijsten ter teekening aan de gepensionneerden voorleggen, waar na de verzamelde handteekeningen aan den Personeelraad zullen worden verzonden. De actie wordt besloten met een demon- stratief-besturencongres te houden op N Maart a.s. in den Dierentuin te Den Haag. De Centrale Bond had bericht van ver hindering verzonden. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 7069. Anth. L. Noord- hoek, Sassenheim, Kerklaan 56. Kweeken van en handel in bloembollen. De procura tie van H. van Reenen is ingetrokken, dd. 9 Febr. 1938. 634. N.V. Leidsche Exploitatie Maatschap pij van Onroerende Goederen, Leiden, Ra penburg 122. Uittr. Comm.: Mr. D. Pel, Was senaar, dd. 1 Jan. 1938.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2