Weer een vliegramp in Indië DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 't Zijn twee paar stralende Ouder-oogen Teruel ontruimd Militair vliegtuig bij Batavia neergestort Vijt Inzittenden verbrand Vliegongeluk bij Parijs 29ste Jaargang DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 No. 8962 Ste Gcid^cHeSoii^mil: DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi( vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Hier zijn geen Prins en geen Prinses,- Die met van vreugde stralend' oogen ln liefd' en aandacht over 't kind, Hun eigen kindje, zijn gebogen. Hier zitten slechts twee Ouders, die ln 't kindje 't eigen hart verrijken En met oprechte vreugde in Die twee verbaasde oogjes kijken. Het kindje ligt op Vader s schoot En onder alle mooie dingen, Zal het ervaren gaan, dat er Twee zijn, die het met zorg omringen. Die zullen schrikken om een traan En om een glimlach zich verblijden. En 't kindje zal de dagenreeks Verbaasd aan zich voorbij zien glijden, 't Zal grijpen gaan naar wat het ziet En zich verbazen om het dwaze Der wereld en het weet nog niet, Dat 't reden heeft zich te verbazen. Het weet nog niets en tóch het zal Veel dingen rond zich heen begeer en, Het weet nog niets en 't zal het volk Den band der liefde en eendracht leeren. Het zijn geen Prins en geen Prinses, Die over 't kindje zijn gebogen; Hier zijn alleen het eerste kind En twee paar stralende Ouder-oogen. TROUBADOUR. BARCELONA, 22 Februari (A.N.P.). In een in den afgeloopen nacht gepubliceerd communiqué wordt medegedeeld, dat de geer in gstroepen Teruel geheel ontruimd hebben. BARCELONA, 22 Febr. (A.N.P.). Het kat in den nacht gepubliceerde communi que zegt, dat de commandant van de 46ste divisie, die den terugtocht van het gros der regeeringstroepen moest dekken, des-avonds bevel kreeg terug te trekken, toen de om singeling der stad vrijwel volkomen was. Hij vormde een aanvalscolonne en slaagde er in de stad te verlaten. Geen man, geen wapen en geen materiaal is in Teruel ach tergelaten. De terugtocht werd in vol strekte orde volbracht. Tijdens de groote oefening voor de luchtbescherming, welke gisteravond te Batavia voor de eerste maal werd gehouden, Is een Glenn Martin niet ver van het vliegveld Tjililitan neergestort. Vijf menschen zaten in het vligtuig: de bestuurder, onder-luitenant Vermeulen, de marconist Van Riel, het hoofd van den foto-techni- schen dienst van de K. N. I. L. M., Hermanides, de bekende Chineesche vlieger Khouw Khe Hien, die eenige jaren geleden een vliegtocht naar Nederland en terug maakte, en de redacteur van Aneta, De Hondt. Allen zijn omgekomen. HET TOESTEL RAAKTE IN EEN VRILLE. Terwijl de verduistering-proef nog in vollen gang was, zag majoor Versteegh, de chef van den technischen dienst van de K. N. I. L. M., vijf Glenn Martin-vliegtuigen boven de stad en plotseling daarna een groote vlam, hetgeen de meest ernstige vermoedens wekte. Op dit oogenblik waren op het vliegveld Tjililitan een groot aantal autoriteiten ver zameld, o.a. de commandant van de lucht- vaartafdeeling, de chef van den generalen staf der eerste divisie, de gouverneur van West-Java, de resident en andere autori teiten, benevens vele vliegers. Nog was er geen enkele aanwijzing, waar het toe stel kon zijn neergevallen. Alle omliggen de posten en dessa's werden gewaarschuwd De oorspronkelijke gedachte, dat het onge val niet ver van het vliegveld Tjililitan was geschied, werd later weer prijsgege ven, hetgeen begrijpelijk was in verband met het feit, dat een totale verduistering in verband met de oefening was gelast, zoodat niemand zich kon oriënteeren. Men verkeerde dan ook in uiterste spanning. De heer Hermanides, chef foto-technischen dienst der K. N. I. L. M. Spoedig werd bevestigd, dat vijf vliegtuigen in het kader van de ver duisteringsproef en de afweeroefening in formatie moesten opstijgen, doch hierin niet waren geslaagd, doordat de Glenn Martin-bommenwerper, die is neergestort, zich daarin niet voegde. Alle passagiers van de vier andere vliegtuigen zagen de Glenn Martin in een vrille overgaan en een vlam uit het toestel slaan. Hierna verdween het vliegtuig uit het oog. De assistent-resident van Mr. Cornelis alarmeerde onmiddellijk het geheele in- landsche bestuur in zijn ressort, teneinde een onderzoekingsploeg te vormen, terwijl d» chef van den divisie-staf marechaussees uitzond in de richting Tjipinang en Klen- der, om het gevallen toestel te traceeren. Weldra kwam het bericht, dat de veld politie het vliegtuig 2 1/2 K.M. ten Noorden van het vliegveld Tjililitan had gevonden. Verschillende ziekenauto's en particuliere De bekende sportvlieger uit China Khouw Khe Hien. Dit nummer bestaat all vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een nieuwe Inchtramp bij Batavia. Vijf inzittenden van Glenn-Martin-vliegtuig om gekomen. Eden verklaart zijn heengaan, Chamber lain verdedigt de nieuwe koers. (2de blad). Naar aanleiding van de nat. soc. betoo gingen in Oostenrijk zijn alle betoogingen, behalve die van het Vaderl. Front, nu vier weken verboden. (2de blad). Arrestaties onder de nationaal-socialis- ten in Hongarije. (2de blad). De IJzeren Garde in Roemenië ontbon den. (2de blad). Binnenland Te Bolnes demonteerden twee broers een gevonden granaat; een hunner werd gedood, de ander ernstig gewond. (3die blad). Branden te Wezep en Utrecht. (3de blad). DUITSCH VLIEGTUIG KEULEN—PARIJS VERONGELUKT. Een Duitsch vleigtuig Junker 52, dat in gebruik was voor den nachtdienst op de lijn KeulenParijs, is vanochtend te 4.50 uur te Chatenay bij Louvres tengevolge van den dichten mist in aanraking geko men met den grond. Het toestel vloog in brand: de inzittenden kwamen in de vlam men om. Gendarmerie en autoriteiten van le Bourget zijn ter plaatse aangekomen. Nader wordt gemeld, dat de gendarme rie van Louvres in het wrak van het ver ongelukte Duitsche postvliegtuig drie ver koolde lichamen gevonden heeft. auto's zijn onmiddellijk naar de plaats des noheils vertrokken. Zoo begaven zich de Commandant van de uchtvaartafdeelirxg en de leider van de Luchtvaartafdeeling en de leider van de Du Croo, met officieren van de afdeeling en brancarddragers naar de plaats des on- heils. Het was een uur gaans voorbij het vliegveld langs glibberige paadjes door sawahs en kampongs. Toen men op de plaats des onheils aan kwam, lag daar het toestel nog brandend. Met één oogopslag was te zien, dat men- schelijke hulp niet meer kon baten. Het wrak had zich een meter diep in den grond geboord en uit het gat laaiden de vlammen nog op. De onderdeelen van het toestel lagen in het rond verspreid. In de vlammen ti of men de verkoolde lijken aan van twee inzittenden. Deze lijken konden niet ge ïdentificeerd worden. De overige inzitten den zijn nog niet gevonden, doch de com mandant van de luchtvaartafdeeling acht het uitgesloten, dat er nog één in leven is. Na een korte inspectie gaf de heer V^n Oyen, commandant van de Luchtvaartaf deeling, last om met zand de vlammen te dooven en den kuil met natte aarde te vul len. Men zal het aanbreken van den dag afwachten, om het toestel weer van deze zandbedekking te ontdoen en om verdere maatregelen te nemen inzake de identifi catie van de slachtoffers en het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. De heer Hermanides, die bij dit ongeluk om het leven is gekomen, is, naar wij ver nemen, geen broer van de onlangs bij een vliegramp verongelukte stewardess der K. L. M. mej. Hermanides uit Noord- wijk, zooals door verschillende bij het eer ste bericht van het ongeluk werd veronder steld. Hij was 39 jaar en gehuwd. De re dacteur van Aneta, de heer de Houdt was een Roterdammer van geboorte en 30 jaar oud en ongehuwd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1