wilt" 'AMES RUBRIEK Wi REGENKLEED1NG Geruite jurken Sparen, doch op de juiste wijze Emancipatie Lettische vrouwen Ons Patronenhoekje HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Fatronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen be draagt, indien niet anders staat aangege ven 0.58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of postwissel. De regenmantels en alles wat op regenachtige dagen onmis baar is als overschoenen, hoe den, parapluie's hebben zich wat vorm, als materiaal betreft, de laatste jaren wel zeer gewij zigd. Kleurig is het stadsbeeld op een somberen dag, wanneer een eindelooze regen naar- stroomt. Rood, geel, groen en blauw, voeren den boventoon in de details, doch ook mantels worden niet meer van het vrij eenvoudige bruin of beige ga bardine gedragen. Ondoordring baar gemaakte, gekleurde weef sels effen, ruiten of strepen in vlotte en eleganten modellen be- heerschen dit deel der mode. Gekleed zijn de effen en gerib de fluweelen regenmantels in alle modetinten, ondoordring baar door de gummi onderlaag. Men ziet deze mantels in iets meer dan driekwart lange mo dellen met ingezette of raglan- mouwen en hoogsluitende kraag. Practisch zijn de capu chons, die opgeknoopt of vast aan de mantels zitten, zooals het model links aangeeft, dat een mooie getailleerde lijn heeft en ook gedragen kan worden als de lucht er wat dreigend uitziet. Mooi zijn deze mantels b.v. uitgevoerd met een schotsche ruit, waarvan ook de voering van de capuchon is. Beide man tels ook het paletot-model in het mid den, zijn zeer geschikte reismantels. Een goede pasvorm heeft de gabardine cape, welke gemakkelijk meegenomen kan wor den, indien men den ganschen dag afwe zig en het weer twijfelachtig is. De naden over de schouders en zijkanten waarborgen een mooie pasvorm. Geruite jurken zullen ook het komende voor jaar een grooten rol spe len, en wel in levendige kleuren, waarbij vlotte, aansluitende manteltjes van effen stof gedragen worden. De linker jurk voor jonge meisjes van 16 18 jaar heeft een garnee ring in de hoofdkleur aan hals, manchetten, zakje en ook de ceintuur is van dit materiaal gemaakt. De ruit is voor de rok in schuine richtmg ver werkt en machinaal geplis- seerd. Het rechte model bestaat uit rok en blouse en is voor meisjes van denzelf den leeftijd. De ruit is recht verwerkt met uit zondering van het borst zakje. De rok heeft mid den vóór en achter een stolpplooi en overigens ge deeltelijk opgestikte plooien. „Iedere medaille heeft een keerzijde" en zoo gaat het met vele dingen, die men van twee kanten kan zien. Het ligt nu eenmaal in den aard der meeste huisvrouwen, dat zij gaarne spa ren. Niet enkel en alleen omdat de tijd hier toe noodzaakt, en ook niet, omdat zij 'n appeltje voor den dorst wenschen, doch sparen behoort nu eenmaal tot de deug den van een goede huisvrouw, om met ge ringe middelen zooveel mogelijk te doen. Sparen is echter niet zoo eenvoudig als het lijkt en men moet wel degelijk over leggen of een vermijding van uitgaven in derdaad besparing geeft. Niet het feit dat men op een gegeven oogenblik geld in zijn beurs houdt is synoniem met sparen, doch hierover geeft een maandoverzicht van de uitgaven slechts bescheid. Zeker men kan dag in, dag uit lange einden naar winkel, fabriek, kantoor, school of waar de werkkring uitgeoefend wordt, loo pen en bespaart tram- of busgeld. De vraag is echter, met welke prijs deze wijze van sparen eventueel behaald zal worden! In de eerste plaats slijten de schoenen door het vele loopen, moeten meerdere malen gerepareerd en spoedi ger vernieuwd worden. In ons Wisselvalli- geklimaat weet men 's morgens niet of het 's avonds wellicht zal stortregenen en komt men doornat thuis. Niet alleen de kleeren lijden hierdoor, maar kouvatten is dikwijls 't onvermedijke gevolg even als doktersrekening en medicijnen. De re kening zal er anders uitzien, indien men werkelijk alle posten, op de juiste wijze mdeelt en de baten zullen 't niet bespaar de tramgelde ten spijt veel gunstiger uitslag te zien geven. Het gaat met vele „zoogenaamde" besparingen niet anders, daarvan kan de huisvrouw meepraten, die op hare electrische rekening wil sparen en in het donker een blad met theegerei naar de keuken brengt. Inplaats van geheel, zet zij 't slechts gedeeltelijk op den aanrecht, met het gevolg, dat het grootste deel op den grond valt in scherven. Het gaat al niet anders met vele men- schen, die in het half donker blijven le zen of handwerken, want ze hebben im mers zulke sterke oogen en zien zoo goed: Gevolgd, dat de aanhoudende inspanning de oogen oververmoeid en vroeger dan noodig een bril gedragen moet worden. Kosten brillen dan geen geld? Wij zouden nog lange lijsten kunnen geven van aller lei „besparingen", doch noemen alleen nog het zoogenaamde ,goedkoope" koopen, dat op den duur altijd weer duur koop blijkt te zijn. De grondfout schuilt in de wijze, waarop men zijn rekening opmaakt. Menigmaal zal het blijken, dat men door een uitgave op het juiste oogen blik meer spaart, dan door geld in den zak te houden, dat later dubbel en dwars uit gegeven moet worden, wanneer de schade door een vermeende besparing veel groo- ter zal zijn. der Wanneer men over de positie nadenkt, die de Lettische vrouw thans inneemt, wordt men onwillekeurig herinnerd aan de zware tijden, welke Letland gedurende eeuwen heeft doorgemaakt. Lange eeuwen is het overheerscht geworden door vreem den en hebben Duitschland, Polen, Zweden en Rusland in dit land, dat thans ongeveer twee millioen inwoners heeft, er den scep ter gevoerd. Gedurende het tijdperk 18601880, dat men beschouwt als de nationale wederge boorte. waren er verschillende vrouwen, die op den voorgrond traden. In deze perio de was het ook, dat een prijsvraag werd uitgeschreven voor een Lettisch tooneel- stuk, waarvoor de bekroning een vrouw ten deel viel. De eerzucht der ouders werd hierdoor opgewekt en velen vonden het nadien gewenscht hun dochters hooger on derwijs te doen genieten. Aangezien de Russische universiteiten echter geen vrouwen toelieten, gingen vele meisjes uit de goed gesitueerde kringen' in Zwitserland studeeren. Tot het einde der 19e eeuw waren de Let tische vrouwen nog vrijwel uitsluitend op haar huishouding aangewezen en waren zij uit den aard der zaak ook de opvoedsters harer kinderen. Zij weefden en naaiden te vens alle kleedingstukken voor de gezins leden en legden hierbij veel smaak en kunstzin aan den dag. Omstreeks 1900 nam een vrouw, die on der het pseudoniem Aspasia schreef, een vooraanstaande plaats onder de letterkun digen in. Zij schreef tooneelstukken en 'eischte in vurige gedichten de vrijheid van haar volk en meer rechten voor de vrouw. Na de Russische revolutie in 1905 moest zij met haar man, een Lettisch nationalist, naar Zwitserland vluchten en eerst in 1920 keer de zij naar haar, inmiddels bevrijde vader land terug. Aspasia leeft nog en is nog steeds werkzaam op literair terrein. Zeer vele Lettische vrouwen hebben op letter kundig gebied gedurende de laatste jaren naam weten te maken. Zeer veel heeft Aspasia gedaan om het lot der vrouwen te verbeteren, evenals een andere bekende strijdster voor de rechten harer sexegenooten, n.l. Anna Rumane Ke- nina, hoofd van een meisjes-gymnasium. Ook deze vrouw vestigde zich gedurende de woelige oorlogsjaren in Zwitserland en trachtte van daaruit belangstelling voor haar vaderland te trekken in de Westelij ke landen, terwijl zij o.a. een Zwitsersch- Lettische vereeniging oprichtte. Terwijl genoemde en ook nog andere vooraanstaande vrouwen buiten de gren zen van Letland' voor zijn onafhankelijk heid streden, hadden talloos velen de ver zorging der gewonde soldaten op zich ge nomen, die streden voor vrijheid en recht. Zonder acht te slaan op de vele gevaren, waaraan zij blootgesteld waren in de ge bombardeerde steden, waren zij steeds ach ter de troepen om haar liefderijke hulp te bieden. De hoofdleidster dezer lazaretten was de vrouw van den eersten president der republiek, Justine Tshakster, van wie een bezielende kracht uitging. Tal van vereenigingen zijn in de na-oor- logsche jaren door en voor vrouwen opge richt, deels ter behartiging van vakbelan gen, deels op liefdadig gebied. Onder de vele werkende vrouwen zijn er ook ver schillende, die op wetenschappelijk gebied veel presteeren. Na de omvorming van den Lettisohen staat heeft men bij het herzien van de Grondwet aan de Lettische vrouwen de zelfde burgerrechten gegeven als aan de mannen. Iedere vrouw, die den leeftijd van 21 jaren bereikt heeft, is stemgerechtigd en is kiesbaar in parlement, gemeenteraad en andere openbare lichamen. Na de eerste verkiezing, volgens dit nieuwe stelsel, be vonden zich onder de honderd parlements leden zes vrouwelijke afgevaardigden. Later heeft men de kieswet echter weer eenigszins gewijzigd en kregen de kiezers het recht minder gewenschte candidaten af te wijzen. Nadien is het vaak voorgeko men, dat de vrouwelijke candidaten afge voerd werden, zoodat thans slechts één vrouw in het parlement zitting heeft, n.l. Bertha Pepina, die tevens lid is van den gemeenteraad van Riga. Zij is journaliste van beroep en tevens leidster van de Nationale Lettische Vrou wen Liga, terwijl zij in de politiek aan de zijde der democraten staat. In de laatste jaren wordt meermalen door de overheid het vraagstuk betreffende het ontslag der gehuwde ambtenares behan deld, doch steeds hebben de vrouwenorga nisaties dit besluit weten tegen te houden. De arbeidsrechten voor mannen en vrou wen zijn gelijk in Letland en in de staats- en gemeentelijke bedrijven hebben zij de zelfde salarissen, in tegenstelling met de privaat- ondernemingen, waar de vrouwen belangrijk lager gesalarieerd worden. Bij de gemeentelijke diensten van Riga bestaat ongeveer de helft van het aantal ambtena ren uit vrouwen; in de overige steden is het percentage echter veel lager. Deze laatste voeren tevens acties tegen de verouderde huwelijkswetten, waarbij o.m. bepaald wordt, dat de bezittingen dei- gehuwde vrouw onder het beheer van den man komen. Zij stellen een wijziging dezer wetten voor en wel in dien zin, dat beide echtge- nooten, ieder voor zich, in het bezit blijft van de goederen of de gelden, die hij of zij mede ten huwelijk brengt. Alleen gemeen schappelijk verworven goederen geduren de het huwelijk worden door beide echte lieden beheerd. Tasschen voor verschillende doeleinden Wanneer wij de etalages bekijken van de magazijnen waar dames-artikelen ver kocht worden dan valt ons o.a. steeds op, welk een ruime keuze van tasschen men tegenwoordig heeft, die voor verschillende doeleinden geschikt zijn Practisch zijn eveneens de étui's voor toilet-benoodigd- heden, boorden, borstels en wat al niet meer. Men kan voor alle mogelijke dingen etui's of houders kooper of maken, die vooral ook op reis zeer practiscn zijn. Zulks is niet alleen een uiting van een mode gril doch het voldoen aan een behoefte. Denken wij slechts aan dessous van zijden tricot, die zoo heel moeilijk op te bergen zfjn in een kast en steeds afschuiven. Voor het maken van enkele tasschen geven wij hieronder aanwijzingen. Voor het meenemen van mondvoorraad b.v, is een flinke ruime tasch noodig en vooral de modellen, die men na het gebruik als een klein pakje kan opvouwen zijn buitenge woon practisch. Men kan bont bedrukt cretonne nemen of wel het best weefsel dat zoo heel veel verwerkt wordt tegenwoordig. Water- Onze modepremie, waarover wij reeds eerder schreven, is bestemd en geschikt zoowel voor het jonge meisje als voor de volwassen vrouw. Er staan modellen in voor iedereen en behalve dit is er een geheel kostelooze cursus knippen en naaien aan verbonden, welke iedereen kan volgen. Moeders, die hun dochters willen leeren knippen en naaien, vragen dus deze mo depremie aan. Zij kunnen dit doen door te schrijven aan de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, met tien cents aan postzegels bijgesloten of per giro op postrekening 62626 van den Mo- dedienst te Den Haag. dichte stof is zeker wel het meest aan te bevelen. Men heeft 90 c.M. lengte en 45 c.M. breedte noodig, die men in het midden sa menvouwt. De beide zijkanten worden met stevig garen overhandsch verbonden, ter wijl men nog meerdere bergruimte ver krijgt indien men tusschenreepen aan brengt, die evenlang zijn als de tasch bij een breedte van 5 a 6 c.M. Deze reep wordt later naar binnen gevouwen, precies in het midden. Naar verkiezing kan men b.v. cre tonne nemen en de tasch met zeildoek voe ren. De overslag is 25 c.M. breed en 27 c.M. lang en wordt dubbel geknipt, zooals het voorbeeld aangeeft, iets afgeschuind naar het midden toe. Men verbindt de overslag, die tevens dient om beidt deelen bijeen te houden, met één der bovenkanten door deze aan de stof te stikken op 10 c.M. van de zijkanten af. Met knoop en knoopgat wordt de tasch gesloten. Dé tasch wordt na ge bruik zóó samengevouwen, dat men aan. de zijkanten 8 c.M. omslaat en daarna verdeelt men de lengte in drie deelen, waarna men drukknoopen opnaait, die de opgevouwen tasch samenhouden. Als hands- vat kan men dubbele stofreepen stikken, die 30 c.M. lang zijn en met de tasch verbonden worden. Men kan ook een smalle stofreep stikken, waardoor men stevig touw rijgt. Een practische badtaseh maakt men van een 70 c.M. lange en 50 c.M. breed stuk cretonne of katoen, dat men b.v. met zeil doek uitvoert. Men vouwt de stok dubbel en stikt opzij 20 c.M. samen, de overblijven de rafelkanten worden omgezoomd. Boven aan wordt de rafelkant omgeslagen 1 c.M. en in plooien gelegd en verbonden aan twee met de stof omgewerkte houten ringen. Men kan deze tasch ook aan een houten beugel naaien. Indien men de stof niet wil voeren, kan men deze ook waterdicht maken in een 5% aluin oplossing, daarna in een 20% zeepoplossing leggen, daarna wéér eenigen tijd in aluin, vervolgens spoelen en drogen. Tasschen voor badschoenen zijn heel ge makkelijk te maken, want hiervoor neemt men een reepstof, die tweemaal lengte en éénmaal de breedte heeft 8 c.M. onge veer. Lengte dubbel vouwen en dicht stik ken, aan één der zijkanten 5 c.M. open laten en rafel r 'werken met smalle zoom. In bovenkant eveneens zoom stikken ev band doorhalen. Deze tasschen zijn teven,® onmisbaar op reis voor schoenen en wor den van heel goedkoop bedrukt katoen ge maakt. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon K 24379. Prijs 0 30 en 0.05 voor adm. en ver zendkosten. K 24379 K. 24379. Afkleedend model, a.an voor zijde in vestvorm met bescheiden V-vor- mige halsuitsnijding en knoopsluiting tot taile. Garneering van stiksels; gedeeltelijk op gestikte plooi. Prijs der patronen 35 cent. Maten 485052 en 54. EENVOUDIG JAPON. Succespatroon K. 24383. Prijs 0.30 en 0.05 vor adm. en ver zendkosten. K 24383. K 24383. Deze japon van fantasiestof is zeer eenvoudig van lijn, doch beantwoordt aan de eischen, die men voor gezette fi guren stelt. Schootje aan voorzijde, dat in zijnaden getsikt wordt. Tweedeelige lange rugbanen. Prijs der patronen 35 cent in de maten 464850 en 52. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan ..Het Practisch Mode- olad" Postbus 36. Den Haag. giro 203203. Patroon NoMaat Hierbij Ingesloten f aan postzegels. Indiei u tevens het laats'e nummer van Het Practisch Mod.rn.ad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst van 1%, 3, 5, 10 of 12 y3 cent, doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10