Hitlers rede in den Rijksdag Berlijn erkent Mandsjoekwo LUCHTVAART Tcrucl ccn verloren stad MAANDAG 21 FEBRUARI 19a0 IH LEFDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 SCHERPE FULMINATIE TEGEN BUITENLANDSCHE PERS WAAROM DE RIJKSDAG OP 30 JANUARI NIET BIJEEN KWAM. Gistermiddag heeft Hitler in den daar voor bijeengeroepen Rijksdag zijn met spanning tegemoet geziene rede uitge sproken. Om kwart vóór één was de zaal bijna geheel gevuld. De meeste afgevaardigden droegen partij-uniformen. Beneden in de zaal zijn 741 zitplaatsen, juist zooveel als het aantal afgevaardigden bedraagt. Op de gezichten der afgevaardigden lag de spanning te lezen. Om 1 uur stipt opende generaal-veld maarschalk Goering de vergadering van den Rijksdag. Hij gaf direct het woord aan den Fuehrer tot het afleggen van de verkla ring der Rijksregeering, welke als eenig punt op de agenda van den Rijkndag stond. Rijkskanselier Hitier sprak o.m. als volgt: „Mijne afgevaardigden. Mannen van den Duitschen rijksdag. Ik weet, dat gij en met u het Duitsche volk verwachtte bijeenge roepen te worden ter viering van den vijfden verjaardag van ons bewind. Om als de gekozen vertegenwoordigers van het Rijk met mij dit voor ons zoo belangrijke begin van een nieuwe historische verhef fing van ons volk te vieren. Dat de Rijksdag tegen vandaag is bij eengeroepen, is te verklaren uit twee re denen: ten eerste heb ik het juist geacht eenige persoonlijke mutaties niet vóór, doch na den 30sten Januari uit te vaardi gen en ten tweede leek het mij noodig op een bepaald gebied van onze buitenland- sche betrekkingen tevoren nog een drin gend noodzakelijke opheldering te weeg te brengen. Want gij allen verwacht met recht, dat op zoo'n dag niet alleen een terugblik in het verleden, doch ook een blik op de toe komst wordt gegeven. Deze beide zaken vormen dan ook de taak en den inhoud van de redevoering, die ik vandaag tot u zal houden. Toen ik, op 30 Januari vijf jaren gele den, door den heer rijkspresident gene- raal-veldmaarschalk von Hindenburg met de leiding van het rijk werd belast, was in de oogen van ons, nationaal-socialisten, een keerpunt in het Duitsche lot aange broken. De 30ste Januari 1933 vormde de afsluiting van een tijdvak en den aan vang van eèn nieuw. Zoo onbetwist, ja natuurlijk, is dit feit, dat men reeds thans spreekt over een Duitsche geschiedenis van vóór den tijd, dat wij aan het bewind waren, en van een van nadien. Hitier besprak daarna niet zonder zelf verheerlijking, de verfoeide revoluties, de „droevige orgieën" in andere landen te genover de bloedlooze revolutie in Duittschland. Hij smaalde daarna op de brave democratieën „met hun pacifistisch karakter" en „hun huichelachtig masker". In eindelooze cijferreeksen schetste hij de economische ontwikkeling der laatste vfjf jaren. De militaire „aangelegenheid". Wij weten, aluds zeide de Fuehrer in dit verband met nadruk, dat de taken voor de toekomst een sterkere concen tratie van de politieke en militaire macht vereischen dan vroeger misschien noodig was. Wanneer ik derhalve besloot na het vertrek van generaal veldmaarschalk von Blomber zelf direct het bevel op mij te nemen over de drie deelen van de weer macht en de functie van opper-comman- dant van de weerwacht aan mij persoon lijk ondergeschikt te maken, hoop ik, dat wij daardoor binnen zeer korten tijd zul len komen tot die versterking van onze militaire machtsmiddelen, die de alge meens tijdsomstandigheden noodzakelijk doen zijn. Ik zou het Duitsche volk als zijn ge kozen leider op dezen dag een verzekering willen geven: hoezeer wij ook gesteld zijn op onze eer, en op de onvervreembare rechten van ons volk, hoezeer ik opkom voor den vrede, zoo zal ik er ook voor zorgen, dat ons volk nimmermeer zijn in strument zal zien verzwakken of zelfs ont nemen, dat naar mijn overtuiging alleen in staat is in onrustige tijden de vrede op de veiligste en meest succesrijke wijze te bewaren. En hoezeer ik de wereld ook de verzekering kan geven van de oprechte en iqnige vredesliefde van het Duitsche volk, zoomin zou ik er twijfel over willen laten bestaan, dat deze vredesliefde noch met zwakte noch zelfs met eerlooze lafheid iets uitstaande heeft. Mocht ooit de internationale ophit sing en bronnenvergiftiging den vre de van ons rijk probeeren te schenden, dan zullen staal en ijzer het Duitsche volk en het Duitsche vaderland onder hun bescherming nemen en dan zou de „wereld bliksemsnel zien hoezeer dit rijk, volk, partij en weermacht, door één geest zijn bezield en van één wil doordrongen zijn. Voor het overige is het niet mijn bedoe ling het eerbare Duitsche officierencorps in bescherming te nemen tegenover de laster van den internationalen journali stiek. Het Koloniale vraagstuk en de Volkenbond. Na gewezen te hebben op de noodzake lijkheid de productie nog verder op te voeren, zeide de rijkskanselier: wat wij ook met een dergelijke vergrooting der Duitsche productie bereiken, dit zal de mogelijkheid waarbinnen het Duitsche volk moet leven, niet terzijde kunnen stel len. Daarom zal van jaar tot jaar de eisch om dat koloniaal bezit sterker naar voren komen, dat Duitschland niet eens aan andere mogendheden heeft ontnomen en voor die mogend heden thans zakelijk zoo goed als waardeloos is, doch voor ons eigen volk onontbeerlijk blijkt te zijn. Aangaande den Volkenbond zeide Hitier: Wij zijn uit den Volkenbond getreden, omdat hij ons, getrouw aan zijn geheele geboorte en verplichting, het recht weiger de, op gelijkheid van bewapening en daar mee op gelijke veiligheid. Wij zullen er nimmer in terugkeeren, omdat wij niet het voornemen hebben ons op eenige plaats tér wereld bij meerder heidsbesluit van den Volkenbond te laten spannen voor de verdediging van het on recht. Wij gelooven daarmede al die volken een genoegen te bewijzen, die het „ongeluk" hebben op den Volkenbond te vertrou wen als factor van werkelijke hulp. Wij denken er in geval van ernst geens zins aan de Duitsche natie te laten verwik kelen in conflicten, waarbij hetzelf geen belang heeft, Duitschland is vast besloten zich bij zijn belangen en aanspraken een wijze beperking op te leggen. Mochten even wel Duitsche belangen ernstig op het spel staan dan zullen wij niet verwachten van een Volkenbond steun te kunnen krijgen, doch nemen wij bij voorbaat aan, dat wij zelf die taak op ons moeten nemen. Wij hebben niet het voornemen ons in de toekomst door eenige internationale in stelling een houding te laten vooschrij- ven. Mandsjoekwo erkend. Ik heb thans besloten ook in dit geval de noodzakelijke historisch vereischte wijzi ging aan te brengen. Duitschland zal Mandsjoekwo erkennen. Ik wil concludeerend dus nog eens ver klaren, dat Duitschland, en pas recht na het uittreden van Italië uit den Volken bond, er in het geheel niet meer aan denkt ooit meer in dit instituut terug te keeren. Dit beteekent niet de weigering van samen werking met andere mogendheden. Integen deel, dit beteekent slecht de weigering ver plichtingen aan te gaan, die niet te over zien zijn en in de meeste gevaUen ook niet te vervullen zijn. Voor de samenwerking met andere mogendheden heeft Duitsch land vele, en naar wij gelooven, kostbare bijdragen geleverd. Het rijk is ook thans economisch noch politiek als geisoleerd te beschouwen. De rijkskanselier richtte zich in heftige woorden tegen het dreigende bolsjewisme, dat nog altijd uit Rusland dreigt. Wanneer nu Groot-Brittannië zeer vaag bij monde van zijn verantwoordelijke staats lieden laat verzekeren, dat het geïnteres seerd is bij de handhaving van den status quo in de wereld, dan zou dat ook hier moeten gelden. Iedere bolsjewiseering van een Europeesch land beteekent een ver schuiving van dezen toestand. Want deze gebolsjewiseerde gebieden zijn dan niet meer souvereine staten met een eigen na tionaal leger, doch secties van de Moskou- sche revolutie-centrale. Mij is bekend, dat de heer Eden deze opvatting nieti deelt. De heer Stalin deelthaar en geeft haar openlijk tóe. En in 'mijn oogen is op het oogenblik nog steeds'de heer Stalin per soonlijk een geloofwaardiger kenner en tolk van de bosjewistische opvattingen en bedoelingen dan een Britsch minister. Wij staan derhalve tegenover iedere po ging tot uitbreiding van het bolsjewisme, om het even, waar deze wordt onderno men, met afschuw, en daar, waar zij ons zelf bedreigt, met vijandschap. Daaruit blijkt ook onze verhouding met Japan. Ik vrees, dat de Japansche neder laag in Oost-Azië Europa of Amerika nooit ten goede kan komen, doch uitsluitend het bolsjewistische Sovjet-Rusland. Ik acht China moreel of materieel niet sterk ge noeg om uit eigen kracht te kunnen stand houden tegen een bolsjewistischen storm loop. Duitschland zal in zijn afweerstelling te gen het communisme Japan steeds be schouwen en waardeeren als een element van veiligheid, en wel van de verzekering der menschelijke cultuur. De strijd in Spanje en de vriendschap met Italië. De Duitsche regeering zou in een bolsje wiseering van Spanje niet alleen een ele ment van verontrusting van Europa zien, doch ook een verstoring van het Europee- sche overwicht. Wij zijn daarom gelukkig, aldus Hitier, dat ons antibolsjewistisch standpunt gedeeld wordt door een derden staat. De Duitsch Italiaansche verhouding is gebaseerd op het bestaan van gemeen schappelijke opvattingen op het gebied van het leven en den staat, zoomede op een gemeenschappelijke afweer van de ons bedreigende internationale gevaren. De Duitsch-Italiaansche vriendschap heeft zich uit bepaalde oorzaken geleidelijk ontwikkeld tot een element der stabilisee ring van den Europeeschen vrede. De verbinding van beide staten met Ja pan vormen de geweldigste hinderpaal voor een verder doordringen van de Rus- sisch-Bolsjewistische macht. De verhouding tot Frankrijk. In de laatste jaren werd heel vaak ge sproken over tegenstellingen tusschen Frankrijk en Engeland eenerzijds en Duitschland anderzijds, en er werd nog vaker over geschreven. Het is mij niet duidelijk, waarin deze tegenstellingen wel moeten liggen. Naar wij hopen is met den terugkeer van het Saargebied de periode Fransch-Duitsche territoriale geschillen definitief gesloten. Duitschland heeft ook met Engeland geen geschillen, zy het dan onze koloniale eischen. Er ontbreekt evenwel ook ieder aan- knoopingspunt voor welk denkbaar moge lijk conflict ook. Het eenige, wat de sa menleving van deze staten vergiftigt en belast is een maar al te on ver dragelijke ophitsing van de pers, die in deze landen wordt geduld. Ik begrijp niet, dat in deze landen geen wettelijke mogelijkheden be slaan een einde te maken aan de leugens en laster, want het betreft hier toch niet par ticuliere aangelegenheden, maar proble men van de samenleving der volken en staten. In de reeks dezer berichtsmisda- den behooren ook de beweringen dat Duitschland en Italië het er over eens zijn geworden Spanje te verdeelen, of een zeer recente lage vervalsching, dat Duitschland en Japan een overeenkomst zouden hebben getroffen zich gemeenschap pelijk het Nederlandsche koloniale bezit toe te eigenen. Kan men hier nog spreken over een eerbaar be drijf? Zijn dat geen aanstichters en ophitsers tot oorlog van de ergste soort? In straffe woorden gispt hij vervolgens de houding van een bepaald deel der in ternationale pers. Over de belangen van het Duitsche volk en het rijk beslist evenwel de Duitsche rijksdag en als gevolmachtigde van den Rijksdag IK en niet een delegatie van En- gelsche briefschrijvers. Wij zijn gelukkig, aldus de Leider, met de meeste staten die aan Duitschland gren zen, normale en ten deele ook vriend schappelijke betrekkingen te kunnen on derhouden. Het sterke streven naar een werkelijke neutraliteit, dat wij in een aantal Euio- peesche staten kunnen waarnemen, ver vult ons met diepe en oprechte bevredi ging. Wij zien evenwel ook omgekeerd de smartelijke gevolgen van de door de waan zinnige daad van Versailles door elkander geworpen Europeesche landkaart en den bevolkingspolitieken toestand. Twee der aan onze grenzen liggende staten omvatten reeds een massa van meer dan tien mil- lioen Dui.schers. Zij zijn tegen hun eigen wil door de vredesverdragen verhinderd in een vereeniging met het Rijk, dit is op zich zelf reeds smartelijk genoeg. Op den duur is het voor een we- reldmogendheid, die zich van zich zelf bewust is, on ver dragelijk volksgenooten te weten op een plaats waar hun wegens hun sym pathie of hun verbondenheid met het volk, zijn lot en zijn wereld beschouwing, voortdurend het erg ste leed wordt berokkend. De Oostenrijksche kwestie. Overgaande op de Oostenrijksche kwes tie, merkte de rijkskanselier o.m. op: de moeilijkheden, die zich bij de tenuitvoer legging van het verdrag van 11 Juli heb ben voorgedaan dwongen er toe een po ging te doen, misverstanden en hindernis sen voor een definitieve verzoening terzij de te stellen. Want het was duidelijk, dat een op zich zelf ondragelijk geworden toe stand op zekeren dag gewild of niet ge wild de omstandigheden zou hebben kun nen ontwikkelen voor een zeer ernstige catastrofe. De gedachte en de bedoeling bij de uitnoodiging aan bondskanselier Schuschnigg waren een ontspanning in onze betrekkingen teweeg te brengen door het naar zijn opvatting en wereldbeschou wing nationaal-socialistisch denkend deel van het Oostenrijksche volk binnen het kader der overigens geldende wetten, gelijke rechten te geven, zooals ook andere staats burgers die hebben. De Führer dankt den Oostenrijkschen bondskanselier, dat hij er naar streefde tezamen met hem een weg te vinden, die „evenzeer in het belang der beide landen als in het belang van het ge heele Duitsche volk ligt, van dat geheele Duitsche volk, welks zonen wij allen zijn, geheel om het even waar in ons vaderland onze wieg staat." Ik geloof, dat wij daar mede ook een bijdrage hebben geleverd voor den Europeeschen vrede." Duitschland zal, gesteund op zijn vriend schappen, niets onbeproefd laten om dat goed te redden, dat de voorwaarde is voor die werkzaamheden, ook in de toekomst, die ons voor oogen zweven: de vrede. On ze betrekkingen tot de staten die buiten Europa zijn gelegen, zijn goed en normaal, of zeer vriendschappelijk. Ik behoef slechts te wijzen op onze volkomen hartelijke vriendschap, die ons bijv. verbindt met Hongarije, Bulgarije, Joego-Slavië en vele andere staten. Bovenal echter staat de samenwerking met die beide groote mo gendheden, die, evenals Duitschland, in het bolsjewisme een wereldgevaar hebben erkend en daarom vastbesloten zijn de be wegingen van de Komintern tegemoat te treden in gemeenschappelijken afweer. Dat zich deze samenwerking met Italië en Ja pan steeds meer moge verdiepen is mijn oprechte wensch." VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN Drie inzittenden waren omgekomen Gisteren- zijn de overblijfselen van een Vega Gull-vliegtuig en de lijken van de drie inzittenden gevonden door een grens- patrouille in de nabijheid van de kust in de woestijn op 130 mijl afstand van Cairo. Men gelooft, dat hier de oplossing ligt van de mislukking der Italiaansche poging tot een revordvlucht naar Kaapstad vanaf Genua. De machine, die de letters HBU- TU droeg, werd bestuurd door Varzi en Oliveira en voerde Renaldo als passagier mede. Het toestel werd sedert Zaterdag nacht tusschen Benghazi en Cairo ver mat. VLIEGTUIG VERONGELUKT Vijf dooden Een tweemotorig vliegtuig, dat deelnam aan de Sahara-Rallye, is nabij Rome neer gestort. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Franco heeft haar geheel omsingeld FRANCO'S TROEPEN REEDS IN DE BUITENWIJKEN Naar gemeld wordt, zijn de troepen van Franco er gistermorgen in geslaagd Teruel te omsingelen. Zij zijn de buitenwijken der stad binnengedrongen. De rechtsche troepen, die gistermorgen Teruel geheel omsingeld hadden, hebben gistermiddag hun opmarsch in Oostelijke en Zuidoostelijke richting voortgezet. Een legerafdeeling daalt af naar het dorp Pue- bla de Val Verde door de Sierra de Cam- parena, met als as van den opmarsch den weg van Teruel naar Valencia. Deze weg, evenals de spoorweg van Saragossa naar Valencia, die parallel daarmede loopt, zijn over verscheidene kilometers afgesneden. Een andere legerafdeeling, die meer Noor delijk opereert, is opgerukt naar de Sierra de Guba en rukt op naar Castillar. De troepen, die zich ten Zuidoosten van Teruel bevonden, hebben contact gekregen met die, welke voorbij Teruel getrokken zijn, langs het Noorden. Teruel bleef daarbij in de achterhoede. Mansueto gevallen Officeel wordt medegedeeld, dat Man sueto in handen van de troepen van Fran co is gevallen. Teruel kan thans door de regeeringstroepen niet meer gehouden worden. De laatste sprong der rechtschen naar Teruel heeft tot verbitterde gevechten met de blanke wapens aanleiding gegeven. De verdedigers van Teruel lieten zich ter vlaatse dooden. De troepen van Franco zijn vanuit het Noorden en Noord-Ocsten meer dan tien kilometer de stad binnengedrongen. Bultenlands>:he Berichten HET STATION NOORDPOOL IS GESLOTEN PAPANIN EN ZIJN METGEZELLEN VERLATEN HUN IJSSCHOTS. De vier Russiche Poolonderzoekers Pa- panin, Krenkel, Chirkof en Fedorof hebben inet hun geheele uitrusting de ijsschots ver laten en hebben zich aan boord van de ijs- brekers „Moerman" en „Taiinyr" begeven. Omtrent de redding van Papanin en zijn metgezellen wordt nog vernomen, dat te half zes begonnen werd met het materiaal aan boord van de ijsbrekers te brengen. Te zeven uur was men hiermede gereed. De beide schepen zijn vervolgens onmid dellijk naar Moermansk teruggekeerd. Door het lot werd beslist, dat Papanin en Krenkel zich aan boord van den ijsbre- ker „Moerman" zouden begeven, terwijl de beide andere leden van de expeditie zich op de „Taimyr" inscheepten. Het geheele materieel is aan boord van de „Taimyr" gebracht. De ijsbrekers moesten met behulp van dynamiet hun weg banen naar het kamp van de Poolreizigers. Drie maanden heb- b-n Papanin en zijn gezellen doorgebracht op hun ijsschots, welke in dien tijd twee duizend kilometer is afgedreven van d e Pool tot aan de kust van Groenland. Thans wacht de geleerden een blijde ontvangst in het vaderland. Ce directie van den Noordelijken Zeeweg decil in een door den waarnemend leider Oetsjakof geteekende order mede, dat het Poolstation „Noordpool", dat op 21 Mei aan den Noordpool werd geopend 2500 K.M is afgewreven naar de plaats, welke gele gen is op 70 gr. 54 min. N.B. en 19 gr. 48 W.L, Het program der wetenschappelijke werkzaamheden is afgewerkt. „Ik groet de koene overwinteraars Papanin, I^renkel, Sjirsjof en Fjordorf en wensch hen geluk met de vervulling van hun historische we tenschappelijke opdracht. Ik bepaal, dat het station „Noordpool" van 19 F~sruari des nam. 4 uur af is gesloten". LAWINES OP SACHALIN EISCHTEN MEER DAN HONDERD SLACHTOFFERS Tengevolge van de lawines en sneeuw stormen, die Zuid-Sachalin sedert 17 dezer hebben geteisterd, zijn volgens een offi- cneele mededeling minstens 116 personen om het leven gekomen. TREINBOTSING IN ITALIé Zaterdagochtend is de sneltrein van Ve rona naar Venetië nabij San Martino Buon Albergo tegen een rangeerenden trein ge botst. De machinist en de stoker kwamen om het leven, van de reizigers werden vier licht gewond. Zij konden hun reis voortzetten. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is r.iets bekend. De zitting van den Duitschen Rijksdag in de Kroll-Opera te Berlijn. Een kijkje in de zittingszaal tijdens de rede van Adolf Hitler.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5