STADS Laalste foerlcMen TELEGRAMMEN MAANDAG 21 FEBRUARI 1938 HF. LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG 3 Uit den Leidschen Raad NA DE BEGROOTINGSDEBATTEN. De begrooting voor het jaar 1938 is on der dak; weliswaar bijna 2 maanden te laat, maar daaraan raken wij gewend. In dezen abnorma^en tijd kunnen wij trouwens de verzekering van het college, dat het heel wat hoofdbrekens en tijdroo- vende voorbei eiding gekost heetf, om de begrooting sluitend te maken, acceptee- ^n. Dat wil niet zeggen, dat wethouder Verweij erin geslaagd is, om nieuwe mid delen te vinden of nieuwe paden heeft ontdekt. De begrooting is kloppend ge maakt door eenige reserves aan te spre ken, door de torieven der Lichtfabrieken te verhoogen en door eenige perspectief bezuinigingen. De bezuinigingen hebben onze instemming; de tariefverhooging is reeds vóór de begrooting aangenomen en daarmede konden wij niet onverdeeld in stemmen, terwijl wij in dezen maatregel bovendien een inconsequentie zagen van de soc. democraten, die hem verdedigden; het opeten der reserves is een bezigheid, waaraan spoedig een einde komt. Reser ves zijn er evenwel tenslotte voor, om gebruikt te worden in moeilijke tijden en wij zijn wel gedwongen om de spaarpotjes aan te spreken. Wij hebben nog één re serve achter de hand en dat is de moge lijkheid van belastingverhooging; daaruit kan nog vier ton geput worden. Met den heer de Reede zijn wij persoonlijk blij, dat het niet althans nog niet tot be lastingverhooging is gekomen maar als de wethouder dat had voorgesteld, zouden wij het zeer begrijpelijk gevonden heb ben. Hoe het ook zij, wethouder Verweij heeft een begrooting ingediend, waarover wij niet enthousiast kunnen zijn, (de kan hij trouwens zelf ook niet) maar wel ke in deze abnormale tijden toch accep tabel was en bij de verdediging van zijn begrooting heeft hij een behoorlijke rug- gegraat getoond. Hij heeft zelfs een paar maal den moed gehad om tegen zijn par tij te stemmen (o.a. bij het voorstel-Snel om de abonnementskosten van den Radio- distributiedienst te verlagen) in tegenstel ling met wethouder v. Stralen. Bij dit zoo juist genoemde voorstel nam de heer v. Eek ook een eigenaardig stand punt in. Hij geloofde niet, dat de gemeen te het verlies, dat een verlaging van de abonnementskosten met zich mee zou moeten brengen, dragen kon, maar toch stemde hij vóór het voorstel. Den heer v. Eek valt het trouwens toch moeilijk om de salto mortale der soc. democratie van op positie-partij naar regeeringspartij mee te maken, spreekt in zijn rede nog met veel vuur over „het halen van het geld waar het zit" wat dan de regeering moet doen, en vergeet, dat zijn wethouder partijgenoot in Leiden niet tot een belas tingverhooging wil overgaan. Hij zweert nog bij het Plan van den Arbeid, doch ziet de consequentie over het hoofd, dat hij dan ook voor Leiden op meer open bare werken moet aandringen. Men kan echter niet verder springen dan zijn stok lang is, erkent hij, maar dat geldt ook voor de landsregeering. Overigens is uit de cijfers, welke wet houder Wilbrink verstrekte over het aan tal arbeiders, dat in de afgeloopen jaren bij de uitgevoerde gTOote openbare wer ken werk gevonden heeft, wel overduide lijk gebleken, van welke geringe bteekenis deze werken zijn voor den stand van de werkloosheid. Men heeft thans eenige jaren ervaring in crisisbestrijding en werkloosheidsbe strijding en het resultaat van die ervaring is allesbehalve bemoedigend. Wij zitten nog midden in de crisis en een soort fata lisme maakt zich van ons meester. Dat heeft zich ook weerspiegeld in de begroo- tingsdebatten. Over de eigenlijke begroo ting en over de middelen om uit de im passe te komen is betrekkelijk weinig ge sproken. Er werd veel critiek op de re gering uitgeoefend o.a. de heer Snel, die zich de gelegenheid om een politieke rede te houden niet wilde laten ontglip pen en breeduit geredeneerd over al-' lerlei onbelangrijkheden; het eerste hoort niet in den raad thuis, over onbelangrijk heden spreekt men naar verhouding kort. In dit verband willen wij even rea- geeren op hetgeen de heer v. Eek zeide over de opvoedkundige waorde der raads- debatten. De besprekingen zouden veel meer opvoedkundige waarde hebben, als zij zakelijker waren. Over principieele kwesties mag gerust principieel gesproken worden, ook al resulteeren de bebatten niet in een besluit. Dat over belangrijke zaken langdurig ge sproken wordt, is niet meer dan begrijpe lijk. Maar waar wij aanmerking op ge maakt hebben in het belang van de waar deering voor den raad is, dat er lange re devoeringen worden gehouden over klei nigheden, dat men zonder eenige kans van succes telkens op hetzelfde terug komt,, dat men in den raad spreekt over onder werpen, die niet in den raad thuis hooren en dat men de raadaszaal gebruiken wil als propagandnlocvaal. Dat de pers er onder zulke omstandigheden niet voor te vin den is, om elke redevoering even uitge breid weer te geven, is behalve een tech nische ondoenlijkheid ook volmaakt be grijpelijk. Daarmee verliest zij haar ob jectiviteit niet, zooals de heer de Reede meende. Het deed ons genoegn, dat de burgemeester de Leidsche pers in dit op zicht rehabiliteerde, waarna wij verwacht hadden, dat de heer de Reede tijdens zijn repliek de gelegenheid om een lapsus linguae te herstellen niet voorbij zou heb ben laten gaan. Een vrij scherpe schermutseling deed zich voor tusschen wethouder Tepe en den heer Goslinga, die den wethouder reeds eerder had aangevallen en een on welwillende houding van het college had gemeend te kunnen constateeren tegen over het bijzonder onderwijs. Thans bij de begrootingsdebatten is wethouder Tepe daarop teruggekomen en heeft hij den heer Goslinga een tamelijk scherp ant woord gegeven. Wij kunnen dat begrijpen, omdat wij ook den indruk hadden gekre gen, dat er voor de beschuldigingen van den heer Goslinga niet zooveel aanleiding was, terwijl wij het met zijn argumenten ook allerminst eens waren. De laatste troef van den heer Goslinga, dat er in ieder geval terecht of ten on rechte ontstemming heerschte in de kringen van het Protestansch-christelijk bijz. onderwijs, werd hem nog uit de hand geslagen door den C.-Hist. heer de Reede, die verklaarde, dat het schoolbestuur van zijn richting de houding van den wethou der kan begrijpen en er geenszins ont stemd over was, al deelde het zijn stand punt op juridische gronden niet. De heer Goslinga had geen gelukkige week. Een komisch intermezzo was de rede van den communist v. Weizen, die wa rempel een pleidooi hield voor de rechten en de vrijheden van het Nederlandsche volk. Tevergeefs heeft hij getracht zijn houding in overeenstemming te brengen met de communistische princiepen. De op portunistische tactiek lag er al te dik bovenop. Maar het was tenminste een vroolijke noot in de overigens vrij matte besprekin gen. Men wist, dat er zoo goed als niets te veranderen viel aan de begrooting en dat besef verlevendigde de besprekingen niet. De begrooting is danook zonder eenige wijziging aanvaard. Een paar voorstellen, die eenige verandering voor de toekomst wilden aanbrengen, zijn door B. en W. in praeadvies genomen. Wij komen daarop later wel terug. Mr. H. G. ST. JOSEPHS-GEZELLEN-VEREEN. Het Vastenavondfeest. Gisteren vierde de Gez. Ver. haar tra ditioneel Vastenavondfeest met een kerke lijke en huiselijke viering, waarbij dan de twee feestavonden aansluiten. Al zeer vroeg kwamen de leden tezamen in de Lodewij kskerk, alwaar de vice- Praeses het H. Misoffer opdroeg tot der leden geestelijk en tijdelijk welzijn. De iiedertafel der Gezellen voerde zeer ver dienstelijk uit de Missa Sancti Friderici van Gruber, Alle leden togen ter H. Tafel en dat was weer zulk een heerlijk moment, vol katholieke levenswijding. Circa acht uur liep de groote zaal vol met Kolpingszonen, voor het gemeenschappelijk ontbijt, dat na het openingsgebed zich goed liet smaken. Tijdens dit ontbijt sprak de vice-Praeses zijn mannen toe, eraan her innerend hoe we binnenkort den vasten tijd moeten ingaan. De schitterende les van St. Paulus, in het Epistel van Sexagesima, moet ieder Gezel zich ten nutte maken. Nog al te gemakzuchtig gaan velen den heiligen vastentijd door en dan is er van heiliging geen sprake. Wie het met kleine offertjes probeert komt vanzelf tot groo- tere daden en'zoo alleen beantwoorden wij aan onze ernstige plichten als katholiek. Spr. riep vervolgens de medewerking der leden in voor „vlottende contributie" en opkomst naar de verplichte vergadering; een en ander kan verbeterd worden. Na een intermezzo voer sigaren-provian deering en collecte sprak de senior. Hij propageerde eerst de Paasch-retraite, om caarna mee te deelen welk een mooie so ciale instelling ons eigen ziekenfonds is en hoe veler steun gewenscht is voor het Petrus-liefdewerk. Met een suggestieve herinnering aan ons gouden feest kwam hij op zijn chapiter en rekende den leden voor, dat met 50% medewerking de leiding niet tevreden is. Maandvergadering, recol lectie, spaarkas, bibliotheek etc., het kan alles stukken beter; het moet ook beter, omdat de traditie van 50 jaren verplich tingen oplegt aan ouderen, doch meer nog aan jongeren. Het moet ook beter, wijl naar ons katholieken gezien wordt. Wij hebben enorme verantwoordelijkheid, juist in dezen tijd en spr. laakte de slapheid van hen, die zelden of nooit iets doen. Ons leven is geen blijven alhier, geert wapenstilstand vragen; ons leven is de kruisbanier tot in Gods handen dragen.Met dit ware woord van Guido Gezelle besloot de Senior zijn in spannende stilte aanhoord woord! Dan stond de massa op en weerklonk het pittige „Vlaggelied", waarna de vice-Prae ses dezen feestmorgen met gebed besloot. Gisteravond is de eerste feestavond ge geven. Allen waren over het gebodene 'te recht zeer tevreden; het spel stond op heel hcog peil. Wij komen hierop nader terug. Het Plaatsbespreken. Hedenavond van half negen tot half tien is er gelegenheid tot voorbespreken a 20 cenit, in het Gezellenhuis aan het Rapen burg. Tevens zijn daar voor den tweeden feestavond kaarten en programma's ver krijgbaar. Dit voorbespreken is de geheele week mogelijk op den zelfden tijd en plaats. SINT ODO KOORKNAPEN Oudermiddag De groote zaal van het Sint Antonius Clubhuis deed Zondagmiddag dienst als concertzaal. Onder leiding van kapelaan Paap gaven de Sint Odo-koorknapen een zang-recital voor ouders en genoodigden. Fr zit leven in zingend jong Katholiek Lei den! Een uitvoering van 24 één- en meer stemmige koornummertjes (met den diri gent aan den vleugel) voor jongenskoor; de spes Patriae als de hoop der toe komst, ter voortzetting en verdere ont wikkeling van datgene wat heden met zoo veel volharding is voorbereid en tot stand- gebracht. De opeenvolgende leiders van dit jongenskoor hebben het zaad gestrooid en de huidige dirigent heeft 't koor nu St. Odo Koorknapen (naar Odo, abt te Cluny, waar hij in 942 na veel arbeid op kerkelijk muziekgebied stierf) uitgebreid en legt zich meer en meer toe op het cultiveeren van de jonge stemmen. Zoo is 't. aangename aan 't nuttige verbonden. De ernstige zangstudie van het kerkelijk lied, afwisselend met cud-Nederlandsche liede ren, boertige leuke deuntjes uit Vlaande- renland, teer gevoelige liedekens uit „de Merel" en niet te vergeten een 7-tal liede ren van de hand van kapelaan Paap. Begonnen werd met een Gregoriaansche zang, „Ave Maria", bedoeld als openings gebed. Heel rein en devoot klinkend. Over het stemmenmateriaal kan kapelaan Paap tevreden zijn, de klank is meermalen van matgouden tint, vooral in het p. p. So pranen met mooie fijne hoogte, de alten vol en met gemak zingend. Discipline en gezag vermogen heel wat in streven naar kunst en wij gelooven, dat de jongens van aard toch echte Hollandsche bengels van klein tot groot (in drie groepen verdeeld) de intenties van hun leider niet licht ge negeerd hebben. Na het warm-innige Gre- goriaansch volgde het „St. Odo-lied" van kapelaan Paap, frank en met stemming voorgedragen. Dan liederen van den pries ter-musicus Jansen, religieus en vroom of wel geestig van tint een Schubert-lied. De koren af en toe afgewisseld door solis ten, die zich knapjes wisten te handhaven. Weekelijkheid is hier niet te bespeuren, wel fier en forsch zingen. De oud-Holland- sche liedjes, de pittige werkjes van den leider en de frissche dingen uit de Brul boei ze deden het best. In twee koren van kapelaan Paap werkte het heerenkoor van de St. Jozef- en Maria-parochie mede, en men was gced op dreef. In de speel- liedjes en humoristische koortjes hadden de jongens de lachers op hun hand. Ze wer den aardig voorgedragen en zijn een at tractie op zoo'n voordrachtsmiddag. Aan mondstelling, dictie en toonvorming be steedt de leider de noodzakelijke zerg. De uitspraak is in deze contrijen een moeiljk punt, maar meer en meer zal de schaven de hand van kapelaan Paap ook dit punt weten te perfectioneeren. De St. Odo- knapen beginnen hun genre al aardig te in terpreteeren, vanaf de Gregoriaansche uni- verseele kunst af tot de romantiek van Schubert, het lied in volkstrant en dat van onze tijdgenooten. En dit dank zij den on- vermoeiden arbeid van den jeugdig-en thousiasten leider, die aan den vleugel on vermoeid de jongens ondersteunde. Een volle zaal en groot succès voor den pries ter-dirigent. Er waren verschillende heeren geestelijken, de hoogeerw. heer deken Ho- mulle en last not least de ouders van ka pelaan Paap. Deken Homulle sprak een dankwoord. J. K. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Zaterdagmiddag hield bovengenoemde ver., waarbij tevens was uitgenoodigd de afd. Leiden van den Ned. Aann. Bond, een excursie naar het nieuwe Gymnasium aan de Fruin^traat. Alvorens tot de bezichtiging van het ge bouw werd overgegaan hield de bouw meester, de heer Nysing, architect van Ge meentewerken, een causerie in de aula van het gebouw. In een korte toelichting zette hij uiteen hoe de bouw tot stand was gekomen en hoe met betrekkelijk beperkte middelen een ge bouw was ontstaan, welke aan alle heden- daagsche eischen voldoet. De bouwmeester zette uiteen hoe hij door de terreinligging en terreinbegrenzing er toe was gekomen een gebouw te bouwen met drie vleugels, opdat aan alle kanten licht en lucht konden toetreden. Verschillende details van het gebouw werden besproken en toegelicht en het waarom zoo gebouwd was verklaard. Ook bij de gebruikte materialen werd stilgestaan en een kort overzicht gegeven van de nieuwe materialen, welke werden toegepast. Bij den eigenlijken rondgang werden nog verschillende toelichtingen gegeven en wer den enkele bijzondere constructie-details uitvoerig toegelicht. De uitvoering van het geheel wekte aller bewondering, vooral de aula en hall met entree werden door allen geroemd. Het geheeel gebouw werd bezichtigd van den kelder tot den toren en allen genoten hier van het prachtige uitzicht over de stad. Alvorens in de hall afscheid te nemen dankte de heer Ponsen namens Bouwkunst en den heer den Ouden namens den Ned. Aann. Bond den heer Nysing voor zijn wel willendheid om allen rond te geleiden, waarbij tevens de heer Nysing als bouw meester werd gecomplimenteerd met het mooie gebouw, dat door hem voor de Ge meente Leiden was tot stand gebracht en naar emn hoopte nog vele jaren de stad zal sieren. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Bovengenoemde vereeniging hield Zater dagavond haar vierden lezingavcnd in dit seizoen in de Collegezaal van het Kamer ling Onnes Laboratorium. De voorzitter, de heer Göbel, opende met een hartelijk welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder den spreker van dezen avond, ir. A. van Dijk, directeur van het Kon. Gen. M.S.C. Ir. van Dijk vertelde een en ander over den strijd, die Zeeland de laatste 8 eeuwen heeft gevoerd tegen de oorzaak van zijn ontstaan en den vijand van zijn bestaan: het water. Na in het kort het" vermoedelijk ontstaan van het lage land aan de zee, waartoe ook Zeeland behoort, te hebben aangestipt, gaf spreker een overzicht van het op de eene plaats aangroeien van het lan door aanslib- ging en het op ander eplaatsen afbrokkelen en teniet gaan van polders en vruchtbare landen. Aan de hand van projecties op het witte doek van kaarten, teekeningen en foto's gaf spreker verklaring van de werken en hulp middelen, die noodig zijn om het land aan de zee te ontnemen en ook aan de zee te ontworstelen, als de zee tracht dit gewon nen land weer terug te nemen. We zagen polderdijken, schorren, slikken, steen glooiingen, het maken en wegslepen van zinkstukken, havens, de veerbooten van de Westerschelde, zeegezichten bij kalm weer en bij stormweer, een overstroomde polder en den dijk val op Noord Beveland, terwijl spr. tevens nog gelegenehid vond met en kele .treffende beelden te wijzen op de schoonheid van het Zeeuwsche polderland, met de schilderachtige kleederdrachten en mooie boerderijen. Ook enkele historische bouwwerken als de raadhuizen van Sluis en Zierikzee, het slot Haamstede, deden ons zien, dat ook in het oude Zeeland menschen woonden, die gevoel hadden voor schoon heid. Aan het eind had spreker een hartelijk applaus in ontvangst te nemen, waarna de voorzitter hem namens de aanwezigen en het bestuur hartelijk dank zegde voor deze zeer interessante lezing. R.K. H.B.S.—R.K. U.L.O. Zaterdag j.l. speelde 't R.K. H.B.S.-team tegen de R.K. U.L.O. De R.K. H.B.S. kwam met een gewijzigde opstelling uit, wat wql 'n verbetering bleek. De H.B.S.ers wonnen met 62 (rust 12). Wanneer de H.B.S. nog 'ns flink ge traind wordt, zullen ze zeker 'n redelijke kans hebben bij de a.s. schoolwedstrijden. UITVOERING P. C. L. De Harmoniekapel „P. C. L." heeft Za terdagavond in de zaal van „Zomerlust" een uitvoering gehouden, welke in alle op zichten geslaagd mag heeten. Na een vlot gespeeld marschje „Souvenir de trois Vier- ges" van J. J. Krever, opende de voorzitter met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, in het bijzonder de bescherm- heeren. Na ieder een gezelligen avond te hebben toegewenscht werd met de afwer king van het programma een aanvang ge maakt. Reeds spoedig bleek, dat er onder leiding van den heer Bolderdijk ijverig ge studeerd was, al zou dan af en toe de klank vooral van de houtinstrumenten nog iets aan verfijning kunnen winnen, over het geheel genomen maakte dit corps een goe den indruk. De Ouverture „La Vestale" van G. J. Kastner werd heel goed voorgedragen, waarna een karakterstukje „Doornroosje's Bruidsvaart" van Max Rhode op niet on verdienstelijke wijze werd ten gehoore ge bracht. Van de Fantasie uit de Opera „Tannhauser" leek ons zeer veel werk te zijn gemaakt, iets dat ook door de eminente leiding van directeur Bolderdijk tot een keurige vertolking gebracht werd. Het suc ces, dat na elk nummer behaald werd, was welverdiend, en we gelooven wel, dat als P. C. L. nog eenigen tijd op dezen weg zal voortgaan, zij ook ongetwijfeld eens tot een der beste muziekvereenigingen van de stad zal behooren. Na de pauze voerde het Tooneelgezel- schap „Tot ieders genoegen" nog een twee tal tooneelstukjes op, waarna een bal o. 1. v. den heer v. Wijk en met medewerking van „The Melody Boys" dezen welgeslaag den feestavond besloot. Handelsregister K. v. K. W jj z i g i n g: 6473 Gebroeders Spadon en Co. Leiden, van Baerlestraat 12a. Gra nietwerkers. Uittr. Venn.: S. Bartolie, d.d. 26 Jan. 1938. Door de politie alhier is aangehouden de 22-jarige W. de M., die nog drie maan den gevangenisstraf moest ondergaan. Hij is naar Den Haag overgebracht. Op 27 dezer hoopt de heer J. C. Koppier te Oegstgeest, conducteur der N. Z. H. T. M. den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij bovengenoemde Maatschappij. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Leiden hebben toestemming gege ven aan de vereeniging „De Princevlag" te Leiden, voor het houden van een ver loting op den „Princevlag"-Avond op a.s. Donderdag 24 Februari. Zaterdagmiddag te 4 uur waren jongens aan het spelen geweest op het braaklig gende terrein voor de Anna-kliniek. Zij hadden er van planken en takken een hut je gebouwd, zij hadden er ook een vuurtje gestookt. Met gevolg, dat het boeltje in brand was geraakt. De politie-brandweer bluschte het vuurtje met een straal op de motorspuit. Nu wij het toch over bedoeld terrein hebben: hoe lang duurt het nog voordat daar de boel opgeknapt wordt en een aar dig plantsoentje wordt aangelegd, wat aan deze omgeving zeer zeker ten goede zal komen? LAFFE OVERVAL BIJ ALKMAAR. Slachtoffer bewusteloos geslagen en van portefeuille beroofd. In den afgeloopen nacht heeft aan den Waarddijk, nabij de gemeente Oterleek, een laffe overval plaats ge had, waarbij de 24-jarige J. Snel uit Bergen, die een bezoek aan zijn ver loofde te Bovenkarspel had gebracht, van zijn overjas en colbertjasje, waarin een portefeuille met tachtig gulden was geborgen, werd beroofd, terwijl hem zes messteken werden toegebracht. S. keerde per rijwiel huiswaarts en werd op genoemde plaats door een onbekende aangehouden, die hem om vuur vroeg. Toen S. dit wilde geven, ontving hij een slag, waardoor hij kwam te vallen. Hij geraakte met zijn overvaller in worsteling, doch deze laatste kreeg hulp van twee andere man nen, die S. een zestal messteken toebrach ten. S. werd bewusteloos en toen hij na eenigen tijd bijkwam, ontdekte hij dat hij was beroofd. Al spoedig werd hij opgemerkt door een veldwachter van Oterleek, die hem per auto naar dr. Heringa te Stompetoren ver voerde, waar hem medische hulp werd ver leend. De veldwachter vond later op de plaats van het misdrijf de leege portefeuille en het horloge. Tot nu toe slaagde de politie er niet in de daders op te sporen. VRACHTAUTO VAN DEN WEG GEGLEDEN. Twee gewonden. In Niezijl, gemeente Grijpskerk, is van ochtend om negen uur een ernstig auto- or.geval geschied. Een Friesche vrachtwa gen, di ealdaar moest uitwijken voor een G A.D.O.-bus, is door de gladheid van den weg naar den berm van den weg gegleden. Op dat oogenblik bevonden zich op het rijwielpad drie wielrijders. Twee van hen, de 58-jarige heer Hoek en zijn dertien- jarigen zoon Jan, wonende te Kommerzijl, werden door den wagen gegrepen. De heer Hoek werd ernstig gewond. Hij heeft o.a. een hersenschudding en zware hoofdwon den opgeloopen. Nadat hij door twee dok toren voorloopig verbonden was, is het slachtoffer naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn zoon bekwam lichte verwondingen en kon, na verbonden te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. De derde wielrijder bekwam geen letsel. Tegen den chauffeur is proces verbaal op gemaakt. STEEKPARTIJ TE DEN HAAG. In de Herderinnestraat te Den Haag is hedennacht om half 2 de 26-jarige G. S., wonende op de Zuid-West-Buitensingel aldaar met een mes in de borst gestoken. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. 'sMans toetsand is ernstig, maar niet le vensgevaarlijk. Hij kon niet gehoord wor den. Als dader gaf hij op den 61-jarige C. H. M., die door de politie gezocht wordt. Tusschen beide mannen zou een veete bestaan. De politie verhoorde eenige om standers, die echter van het steken niets gezien zouden hebben. In zijn woning in de Van Limburg Sti- rumstraat te Den Haag heeft de politie heden den 61-jarigen H. C. M. gearresteerd, die ervan verdacht wordt hedennacht om half 2 den 26 jarigen G. S. in de Herderin nestraat met een mes in de borstkas te hebben gestoken. De arrestant is op het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. AANRIJDING MET ERNSTIGEN AFLOOP Vannacht omstreeks één uur zijn op den Scheveningscheweg te 's-Gravenhage twee auto's tegen elkaar gebotst. De 21-jarige J. S. V., wonende op den Schenkweg, nam met zoodanige snelheid den bocht FrankenslagScheveningsche- veg, dat hij op het linker gedeelte van den Scheveningscheweg uitkwam. Daardoor leed hij den auto van den 30-jarigen C. B. aan, die op de Soestdijkschekade woont en van Den Haag naar Scheveningen reed. V.'s borstkas werd ingedrukt, B. kreeg een hoofdwond en verloor het bewustzijn. Van den 49-jarigen J. J. van B. uit de Neptunus- straat, die in B.'s auto zat, werd de rechter voet afgekneld. BESPREKINGEN MET ITALIë HERVAT. Halifax minister van buitenlandsche zaken interim. LONDEN, 21 Febr. (A.N.P.). Lord Halifax is ad interim belast met de portefeuille van buitenlandsche zaken. LONDEN, 21 Febr. (A.N.P.). Op uitnoo- diging van Chamberlain heeft de Italiaan- sche ambassadeur, Grandi, omstreeks 11 uur vanmorgen een bezoek aan Downing- street gebracht. Bij het onderhoud waren ook lord Halifax en de permanente onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Alexander Cadogan, aanwezig. Grandi ver trok te 11.45 uur. D_ Italiaansche pers over Edens heengaan. ROME, 21 Febr. (A.N.P.). De Italiaansche bladen bladen maken met veel ophef mel ding van het aftreden van Eden en wijden evenveel ruimte aan dat feit als aan de rede van Hitier. De „Popoio di Roma" schrijft, dat-Cham- berlain den strijd gewonnen heeft en ver klaart, dat er reeds gedurende een half jaar een onevenwichtigheid bestond tusschen schen de „statische" politiek van Eden en een „realistische" van Chamberlain. UITBREIDING VAN DEN ARBEIDS PLICHT IN DU1TSCHLAND VERWACHT. BERLIJN, 21 Februari. (A.N.P.) Men verwacht heden de publicatie van een wet tot versterking en uitbreiding van den ar- beidsdienstplicht. Volgens de gisteren door Hitier gegeven aanwijzingen zou de duur van den dienst van zes maanden op één jaar gebracht zijn.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3