BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 OF. LEIDSCHE COURANT TWEEDE Ei AD - PAG. Ij BOSKOOP. Vereen Boom- en Plantenbeurs. In Hotel „Neuf" -kwam deze vereen. Donder dagavond bijeen. De heer B. Bunschoten, voorzitter, opende deze vergadering en beette de aanwezigen welkom, waarna het verslag van het afgeloopen jaar behandeld werd. De penningmeester had in zijn jaar verslag een klein nadeelig saldo te boeken. Hiernt werd het jaarverslag van de Ro- zencommissie gegeven over 1937. De proe ven, die in 1936 waren opgezet met het doel om de oorzaak van de toen aan den dag getreden gebreken met Manetti-onderlagen op te sporen, hebben naar oordeel der com missie aangetoond, dat de oorzaak is te vin den in de weersinvloeden, inzonderheid de vroege storm met het ontijdig blad verlies. Het onderzoek naar de waarde van muiti- f.ora Japonica als onderlaag voor poiyantha rozen, heeft dit jaar een goed einde geno men, doordat voor dit doel gekweekte rozen werden geforceerd. Getrokken werden 80 rozen in de variëteiten Lady Reading, Ellen Poulsen, Gretha Kluis superieure en Dr. Hjelm, deels gekweekt op multiflora ja ponica en deels op rugosa onderlaag. De algemeene indruk was niet gunstig, doch volgens de handelaren in de Rozen- commissie goed geslaagd. De struiken op multi-flora jap. waren bij gelijke behande ling eenige dagen voor en de bloemtrossen leken zwaarder, terwijl de kleur iets min der was dan op rugosa. Nauwkeurige tel ling wees uit, dat het aantal knoppen en bloemen op multi-flora 19 tegenover rugosa 11 bedraagt. Hoewel dit als voorsprong mag worden beschouwd, is het succes niet overweldigend. De proefplanten, welke naar het buitenland waren gezonden, vol deden niet door hun minder goede kleur. Hierna kwam bestuursverkiezing aan de orde; de aftredende heeren D. v. Gelderen en B. Bunschoten werden herkozen, terwijl ir» de vacature van den heer G. de Ruyter werd gekozen de heer J. Heymans. Hierna werd het verslag der Beurs be handeld. Opleving was merkbaar door vol doende aanvragen, doch het aanbod was te groot voor stijging der prijzen, zoodat dit voor het boomkweekersbedrijf niet loonend blijft. Voor de leden der andere vakorga nisaties werd tegen de gereduceerde leden prijs toegang verleend. Totaal werden 30 beursdagen gehouden. Voorts werd medegedeeld dat 7 Febr. de arbiter, de heer Jitta, inzake de loonkwes- t:e uitspraak had gedaan en we lals volgt. Wie 17.of meer verdient zal dit moeten blijven verdienen. Voor personen die vol- waardigen arbeid kunnen verrichten van af 22 j. werd 17.per week vastgesteld. De jeugdloonnorm zal bedragen 10% min der voor elk jaar beneden de 22 jaar. Na de rondvraag, waarbij de heer Mo terman voorstelde om de prijzen iets meer vastheid te geven, waartegenover de voor zitter het hopelooze op afdoende wijze uit- iag, werd de vergadering gesloten. L.T.B. In het R.K. Vereen, gebouw kwam de L.T.B. onder praesidium van den heer H. G. Mathct bijeen. Met dank gewaagde spr. van de credietverhooging, de afkoop, en sprak de hoop uit op be tere toekomst. Na de notulen, welke door den waarn. secr., den heer W, v. Lint, waren voor gelezen, deelde de voorzitter mede, dat in het vrachttarief der N. Spoorw. geen verandering zou komen. Het voornemen van de N. Spoorw., om op de stukgoede ren (manden) welke niet op elkaar kun nen worden gestapeld, de B-tarieren toe te passen, waardoor de vrachtprijs 2,5 maal zou worden verhoogd, werd geannuleerd. Het jaarverslag van den secretaris gaf een juist overzicht van de droeve toestanden in het kweekersbedrijf, hoewel echter het regeeringscrediet en den afkoop velen nog van den rand van den ondergang had den gered. Ook de toeslag op de doorge draaide bloemen en de credietverhooging werden dankbaar gememoreerd. De plannen omtrent het collectief ar beidscontract waren echter mislukt door de houding van den neutr. Patroonsbond. Hierna had bestuursverkiezing plaats. De aftredende heeren W. v. Luit en C. J. v. Vliet werden herkozen. Als afgevaar digden naar de algem. vergadering van het H. B. te Haarlem werd gekozen de heer W. v. d. Meer, terwijl als vertegen woordiger voor de commissie van toezicht op den tuinbouwcursus werd gekozen de heer H. G. Mathot. Hierna werd' overge gaan tot den verkoop van een 2-tal auto sprays, welke resp. 7,5 en 11 gulden op brachten. Nadat door het bestuur de ordenings-ge- dachte nog eens duidelijk werd uitgelegd, en de onderhandelingen en besprekingen met den bond van plantenhandelaren wer den uiteengezet (welke besprekingen geen resultaat hadden opgeleverd), werd de vergadering gesloten. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Parkeerverbod. Ingevolge de verkeers- verodening zijn bij de besluiten van B. en W, dezer gemeente thans in werking ge treden het stationneerverbod voor motor rijtuigen, rijwielen op meer dan twee wie len of rij- of voertuigen op het gedeelte van den openbaren verkeersweg de Hooge- waard, gelegen bij de dakpannen- en steenfabrieken, alsmede het parkeerverbod aan beide zijden van den weg, gelegen in de Dorpstraat voor het café de Bruin en de Bruggestraat alhier. Bovendien is bij besluit van B. en W. bepaald, dat ten aanzien van de bruggen gelegen in den openbaren verkeersweg de Lage Rijndijk in deze gemeente, het ver keer vanaf de richting Leiden voorrang zal hebben boven het verweer van tegenover gestelde richting. Voor al deze voorschrif ten zijn de vereischte waarschuwingsbor den bereids aangebracht. Overleden: Elisabeth Maria Kerk vliet 65 j. echtgen. van J. Kcot. NOORDEN. Volksbond. De Volksbond kwam in jaarvergadering bijeen. Besloten werd aan het Kanunnik Van Schaik-fonds een bij drage te verleenen van 2.50. De heer van Leeuwen las een keurig jaar verslag voor. De penningmeester bracht verslag uit, waaruit bleek, dat dit jaar een klein saldo kon geboekt worden. De heer A. Lelieveld bracht goedkeurend verslag uit namens de controle-commissie. In de nieuwe controle-commissie werden be noemd de heeren A. Lelieveld Nzn., C. Vork, en J. Knaap. Verslag „Hulp in Nood": inkomsten wa ren 88.20, uitgaven 67.44, batig saldo 20.76. Verslag Begrafenisfonds: inkomsten 28.64, uitgaven 3.43, saldo 23.21, totaal bezit 187.25. Begrooting exploitatie van de zaal: De begrooting 1937 was 486, uitgegeven is 480.09. De nieuwe begrooting sluit op een bedrag van ƒ445. De aftredende bestuursleden, de heeren C. de Koning, M. de Jong en Herm. Knaap, werden herkozen. In de vacature-J. Baars werd met meerderheid van stemmen geko zen de heer A. Lelieveld Nzn. Hierna slui ting. De collecte „Hulp in Nood" bracht op 1.53 K. NIEUWVEEN Filmavond. Eenigen tijd geleden werd door de N.F. Filmafdeeling K.S.A. te Lei den de vertooning aangekondigd van de Hollandsch-sprekende film 20.000 mijlen over zee (de wereldreis van Hr. Ms. K. XVIII). In verband met den nationalen feestdag ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix moest deze vedtoo- ning worden uitgesteld. Men deelt ons mede, dat de vertooning van deze film thans nader is vastgesteld op Dinsdag 22 Februari a.s. in de zaal van den heer Schreuder des avonds 8 uur. Ook des mid dags tijdens de kindervoorstelling, welke te half vijf aanvangt, zal een gedeelte van deze film, die in de grcote steden voor uit verkochte theaters gedraaid werd, worden gegeven. NIEUWKOOP. Benoem'ng. De Eerw. Zuster Cecilia, aie sedert 11/2 jaar aan de R. K. Meisjes school les gaf in de handwerken, is over geplaatst naar Zaandam, terwijl in haar plaats is benoemd de Eerw. Zuster Lenara uit Woensdrecht. OUDEWETERING. R. K. Tooneelvereeniging. Woensdag a^. geeft de R. K. Tooneelvereeniging alhier haar Vastenavonduitvoering in Hotel Van den Bosch. Het programma is geheel in overeenstemming met den Vastenavond en is dan ook aan den vrooiijken kant gehou den. Opgevoerd zullen worden „Samson en Moot in de Politiek' en „Een Leugenaar in de knel". De vele trouwe bezoekers zullen van een prettigen en leuken avond kunnen genieten. Piano- en vioolmuziek zal er bovendien nog toe bijdragen om de stem ming te verhoogen. ROELOFARENDSVEEN. Cultureele avond Volksbond. Vóór enkele weken was het de heer A. J. Loerakker, die kwam spreken over de so ciale ordening volgens de grondbeginselen van de Pauselijke zendbrieven. Gisteravond werd een ander, eveneens zeer belangrijke vereenigingsdoel gediend, n.l.: cultureele vorming. Als inleiding releveerde de geestelijk ad viseur kap. Hofstede, de mooie en leer zame avonden, die de Volksbond geregeld weet te organiseeren. Dit is zeer verheu gend; en wanneer we zien, wat er ook in ce andere vereenigingen en organisaties ''an onze parochie wordt bewerkt, dan kun nen we constateeren dat de Volksbond in alle opzichten kan concurreeren. Een aan sporing daarom aan de leden om steeds aan wezig te zyn en waardeering te hebben voor wat de organisatie door haar bekwame medewerkers kan presteeren. De heer Angenent, centraal secretaris, ving hierna aan met „K.L.M.-lichtbeelden". Met een breede rivier voerde hij z'n toe hoorders langs de verschillen ie Nederland- sche luchthavens, waar allerlei vliegtuig typen werden bekeken. Daarna werden een strie prachtige luchtfoto's getoond, welke tijdens een rondvlucht over Nederland waren gemaakt, 't Waren vanzelfsprekend de meest typeerende plekjes van ons land, cie we te zien kregen. Door goede toelich ting maakte de heer Angenent het licht beelden-materiaal tot een fraai-sluitend geheel, 't Was deze keer eens wat minder zware kost dan het aanhooren van sociale problemen, maar niettemin waardevol ge noeg om er kennis van te nemen, en ver andering van spijs doet eten. Er waren nog enkele mededeelingen n.l.: Volgende week Vrijdagavond jas-avond. Op 11 Maart komt de heer Steinmetz spreken over de samenstelling en het doel der ar beidersbeweging in deze dagen, 't Is mis schien oude kost, maar zooals de heer Steinmetz dat doet is het 't aanhooren vol komen waard. Vervolgens is een nieuwe onderafdeeling tot de bond toegetreden n.l.: de fabrieksarbeidersbond. Binnen twee weken is B-steun toegezegd. Gevestigd: W. E. Steenbergen, van oen Haag; P. C. J. Kroon van den Haag; F. J. Ensendorver van den Haag; H. van Dam van Waddingsveen; W. de Carpen ter van Amsterdam; Joh. Nazon van Utrecht; D. van Straaten van Vlaardingen; N. Boereman van Nieuwer Amstél. Vertrokken: B. E. Rouwe naar En schedé; J. Z. Raaf naar Amsterdam; F. Kur- kowiak naar Haarlemmermeer; W. Har- t*ng naar Haarlem. Overleden: G. Kaaier, 67 jaar; M. Klokman 55 j.; H. Kunther, 43 j. RIJNZATERWOUDE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente kwam Donder dag 17 Febr. des avonds te 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. In verband met een schrijven van Ged. Staten omtrent beschikbaarsteling van gel den voor de feestviering ter gelegenheid van de geboorte van een koninklijke Prin ses, wordt besloten 35 beschikbaar te stellen voer de tractatie der schoolkinderen en 50 voor de algemeene feestviering. Aanbesteding raadhuis meegevallen. De voorzitter deelt mede, dat de aanbe steding van den verbouw van het raadhuis heeft plaats gehad. De verbouwing is ge gund aan de heeren H. Heemskerk en P. de Raat te Ter Aar voor 2547.31. De ra ming van den opzichter bedroeg 3500. Het is een meevaller aangezien thans nog en kele andere benoodigdheden kunnen wor den aangeschaft en het gemeentehuis nog verder verbeterd zal kunnen worden. B. en W. zullen echter binnen het toege stane bedrag blijven. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad tot deelneming in de Frauderisico- onderlinge van gemeenten (F. O. G.) tot een bedrag van 3000. De voorloopige voorschotpremie is bepaald op 7.50 per 1000. Naar aanleiding van een schrijven d.d. 4 October 1937 van den Voorzitter van Ged. Staten besluit de Raad tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de algemeene politieverordening. Op vcorstel van B. en W. besluit de Raad tct beschikbaarstelling van een subsidie van 1 cent per inwoner aan de Commissie van toezicht en advies voor de voor- en nazorg van krankzinnigen in Zuid-Hol land, behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten der Provincie. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad daarna tot het aangaan van een over eenkomst met het destructie bedrijf Over- schie, inzake de destructie van afgekeurd vleesch en vee gedurende de jaren 1939 t.m. 31 Dec. 1941. De kosten zullen 1,5 ct. per H.A. en 1,5 ct. per inwoner bedragen. Voorstellen van B. en W. inzake entree raadhuis. De voorzitter zegt, dat misschien gedacht werd, dat dit voorstel heel wat beteekende. B. en W. willen alleen de boomen voor het raadhuis doen rooien en het pleintje er voor wat oogelijker maken. Dat de boomen worden operuimd, zal het gebouw, dat thans nat en groen blijft, ten goede ko men. De heer Jansen verzet zich tegen het voorsel van B. en W. De andere leden van den Raad voelen veel voor het rooien der boomen. Hiertoe wordt besloten. Het wordt het beste geacht om de boomen te laten rooien, voor het hout, aan den meest bie dende. Door de Commisise tot Wering van Schoolverzuim is de volgende aanbeveling ingediend ter voorziening in de vacature door periodieke aftreding van den heer J. A. de Bruijn. 1. J. A. de Bruijn, 2. J. Bulk» Op den heer J. A. de Bmijn worden 6 st. uitgebracht en één stem wordt blanco uit gebracht. De heer J. A. de Bruijn, in de vergadering tegenwoordig, verklaart zijn benoeming te zullen aannemen. Vastgesteld wordt nog een besluit model D tot wijzigng van de begrooting dienst 1937 en dienst 1938. De heer de Bruijn vraagt of er reeds een vracht zand op de begraafplaats is gebracht De voorz. antwoordt bevestigend. Spr. zegt, dat het zand er steeds weer wegwaait. Be sloten wordt nog eens een onderzoek naar beter aanvulling te deen instellen. De heer Bergshoeff vraagt hoe het staat met de verpachting van de gemeente-tui nen. Uit het antwoord van den voorzitter blykt, dat de publicatie van dien aard is ge weest, dat de inschrijvers de verhuring niet goed begrepen hebben. De voorz. zegt bij een volgende verhu ring toe om de perceelen nauwkeurig te doen aanwijzen. De heer Jansen dringt op beter toezicht wat betreft de openbare straatverlichting aan. De voorzitter zegt een onderzoek tce. TER AAR. Staatspartij. Een ongemeene belang stelling bestond gisteravond vcor de le den-jaarvergadering van de R.K. Staats partij, afdeeling Ter Aar, welke werd ge houden in het Parochiehuis onder praesi dium van den heer M. Robertz. Tegen half acht hanteerde de voorz. den hamer, een stil geroffel en de beraadsla gingen namen een aanvang. Na het uit spreken van den chr. groet en verwelko ming, bizonder van den zeereerw. heer pastoor, en de aanwezige dames en heeren, geeft de vcorz. een vluchtig overzicht van de j.l. gehouden Kamer-verkiezingen, die voor de R.K. Staatsparty een eclatant suc ces zijn geworden. In enkele treffende woorden herdacht spr. het overlijden van een trouw bestuurslid. Aan een afgetre den bestuurslid, werd spoedig herstel van gezondheid toegewenscht. Uit het goed verzorgde jaarverslag van den secretaris, den heer H. Volgering, mochten wij tot groote verheugenis verne men, dat de leden met de stemmingen goed hun plicht hebben gedaan als Katho liek. Het ledental is een weinig teruggeloo- pen. Het verslag eindigt met een extra pluim aan de propagandaclub, welke in de verkiezingstijd en wanneer het verder noodig is, steeds cp de bres staat voor de goede zaak. Bij het uitbrengen van een financieel verslag door den penn., den heer P. den Haan, bleken de ontvangsten te hebben bedragen 231.29, uitgaven- 160.52, al- zoo een batig saldo van 70.77 (vorig jaar 40.11). Als leider van de controle-com missie, rapporteert de heer A. Bontje, dat alles correct in orde is bevonden. Door den afgevaardigde M. Robertz, wer den thans verslagen uitgebracht van de THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: Gravin Alexandra (Mariene Dietrich, Robert Donat). De glazen kogel. (Alb. Schoenhals, Sabine Peters). Speelfilm Sensationee lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag en Woened. en Doncierdag 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen Casino: De Kribbebijter (Cor Ruys, Louis de Bree). Het betooverde huis. (Ben Lyon, Zasu Pitts). Kom. film Kom. film 'ederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Lido: Trianon: Een da? op de ren baan. (Marxbrothers) De goocheme Golem Kom. film Klucht lederen avond 8 15 uur. Zondag van 2-7 ::ur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natinée. Goedgekeurd v volwassenen Afgekeurd Statenkring en Kamercentrale, hetgeen in een v'ot tempo geschiedde en geen aan leiding gaf tot opmerkingen. Thans komende aan de bestuursverkie zingen (na iedere Tweede Kamer-verkie zing treedt het bestuur in z'n geheel af, doch is terstand herkiesbaar) neemt de voorz. allereerst het woord cm zijn sterke afkeuring te geven over de wijze waarop men hem persoonlijk is aangevallen, door middel van een niet onderteekend pam flet. Stuk voor stuk weerlegt spr. de in- sinutaties. In dit pamflet is met geen en kel woord gerept over de zaak als zoo danig, geen critiek geleverd op het beleid als voorz. van deze vereeniging. Ock de pastoor laakt een dergelijke han delwijze. Hebben zy geen kans hem in de zaak te nemen, dan wordt getracht zijn persoon stuk te maken. Veel zal zijneerw. er niet over zeggen, doch smijt dit laag. dun gedoe terug op dengene, die het pam flet geschreven heeft en geeft den schrij ver aan de verachting van ieder welden kend mensch prijs. Overgaande tot de verkiezing werden herkozen de heeren P. den Haag, L. Hoo- gervorst, C. Kroft, G. Versluys. H. Volge ring en B Zwirs, als nieuwe leden W. Vis, J. A. Koeleman en A. C. Hcogervorst. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. Volgering, die deze benoeming aanvaard de, hetwelk volgens hem gepaard ging met een offer, want nu moet hy de plaats innemen van iemand, met wien hij altijd op de hartelijkste wijze heeft saamge- werkt. De nieuwe voorzitter zal niet malsch zijn tegen onbillijke critiek. Met vaststellen van de contributie op dertig cent, waren wij gekemen aan het laatste punt van de agenda, benoeming af gevaardigde voor de Kamer-centrale en Statenkieskring. Hiervoor werden aange steld de heeren H. Volgering en L. Hoo- gervorst. Bij de rondvraag werd geinformeerd naar de mogelijkheid van een ander kies systeem en inlichtingen gevraagd over de verandering van het stembureau te Kor- teraar. Hierna sluiting met den chr. groet. Steunt de grcote gezinnen. Onder auspiciën van den R.-K. Landarbeiders- bond ,St. Deus Dedit" zal Zondagavond een feestavond gegeven worden, waarvan de opbrengst komt ten bate van de groote ge zinnen. Een ideaal werk! De bekende voordrachtkunstenaars het duo „Joe en Nelli", uit Utrecht, zal ons dien avond wederom vergasten op een mooi, leuk varieerend programma. Ieder, die een paar jaar geleden een dergelijke avond heeft bezocht, weet welk succes dit gezelschap oogstte. Wij bevelen een bezoek aan deze ont spanningsavond de laatste van dit sei zoen warm aan, vooral daar wij ook hier in de gelegenheid gesteld worden goed te doen. Aanvang precies half zeven in het Parochiehuis. De groote gezinnen wachten op U! De laatste baby-oitzet verstrekt. Eer gisteren is de laatste van de acht baby- uitzetten aan een gelukkige moeder te Kor- teraar gegeven. De gezinnen, die hiervoor in aanmerking zijn gekomen, waren allen zeer dankbaar voor het mooie cadeau en stemmen er beslist mee in, wanneer wij 't comité, onder leiding van mevrouw Hogen- boomHessier, hartelijk dank brengen. UITHOORN Geboren: Hendrik Antonie z. van W. Oussc-ren en M. Bruines Josephus Wil helmus z. van H. Gels en W. A. Kerkhoff Theodora Justina d. van M. W. Voorn en C. A. van Diemen Alberi z. van M. van der Vliet en E. G. van Ginkel. ZOETERWOUDE. Lustrumviering Propagandaclub. Gis teravond heeft de viering plaats gehad van het vierde lustrum van de R.K. Algemeene Propagandaclub „Sint Paulus". De voor zitter, de heer C. van der Meer Chr.zn., ver welkomde op de eerste plaats de eerw. hee ren geestelijken Pastoor Klaverweyden, Kapelaan A. H. Duyvesteyn, geestelijk advi seur, de Paters Kruisheeren prof. van Rooyen, Pater Stringa en den oud-geeste lijke adviseur Kapelaan H. Brans, die de zen avond als spreker zou optreden. Ver volgens verwelkomde spr. wethouder On derwater, de gemeente-secretaris, de heer II. J. J. A. Smeets, en de vele opgekomen leden en introducées en verleende daar na het woord aan Kapelaan Brans. Als oud-geestelyk Adviseur van „Sint Paulus" begon Zijneerw. met een hartelijke felicitatie aan het bestuur en de leden, waarby spr. in feiten het groote werk van twintig jaren in zyn volle belangrijkheid typeerde met te wijzen op de succesvolle toewijding van een schaar van propagan disten. altijd bereid voor de verkiezing al les te doen wat dan gebeuren moet, om dan te wijzen op de niet te peilen resultaten van den georganiseerden leeravond, waar ge streefd werd de katholieke, sociale en cul tureele belangen te behartigen. Spr. herinnert zich nog levendig, dat na een lezing door rrof. van Rooyen, ge houden over de taak van de leek en de Kerk, de invloed van dit gesproken woord onder de jongeren zeer goed merkbaar was. Maar niet te peilen is het resultaat, her haalt spr., wel te waardeeren is het pro- paganda-woord van twintig jaren. Spr. ver bindt aan zijne gelukwenschen de hoop, dat „Sint Paulus" het zilveren feest even waardig zal mogen vieren als dit vierde lustrum. Dan begint spr. aan zijn rede, waarvan de titel: „Beschaving" is. In een populair betoog zet spr. de ware beteekenis van het woord beschaving uiteen, voortbouwen op iets wat reeds be slaat, vervolmaken wat reeds in de lijn van de natuur ligt. Spr. wil vooral een paar ideeën ver keerde ideeën opzij zetten. Beschaving zit niet in uiterlijkheden, want onder een ruwe schors kan van bin nen wel veel goeds te vinden zijn. Ook niet in een soort van fatsoen moet de ware be schaving gezocht worden. Christus wees op de huichelarij: de gepleisterde graven. De mooiste beschaving is: een overwin ning op iets lagers weten te behalen. Dan buigt de wil en het verstand van den mensch zich voor den wil van God; deze beschaving is de schoonste: de mensch, die geloovig is, in de meest nederige en toch meest verhevene houding, knielende voor zyn God. In diens ziel is de H. Geest dan zelf aan het beschaven en legt de genade van Gods geest de mooiste grondslag, die de mensch hebben kan om beschaafd te worden. Spr. beeldt daarna de schoonheid uit van den katholieken eeredienst: de eerste vor men die wij moeten bezitten als mensch tegenover God. Spr. wijst op andere godsdienstige be- schavingvormen, op de beschaving in het sociale leven, in de kunst, in spel en tooneel. Gloedvol was spreker's woord over „blijft wat je bent" en in zijn waarschu wing: tracht geen stedeling te lijken, tee kent spr. nog eens de waarde van de inner lijke beschaving om te eindigen met den wensch, dat de propagandaclub zal blijven werken aan het behouden wat Zoeterwou- de aan ware beschaving heeft tot verbete ring van allen te samen. De voorzitter dankt Kapelaan Brans voor zijn schoone lessen bij deze viering voor gehouden en kondigde daarna het amusan te gedeelte aan. Er stond op het program: Bert Brugman in zijn marionettenspel. Vertoond werd slechts het handpoppen-theater. Het zeer mooie spel van de poppen, een techniscne grootheid van uitbeelding, verlichting en vooral van bewegelijkheid, kon het publiek niet voldoen, hoezeer het kunstige ook te waardeeren viel. Het ontbreken van ed mannenstem (de heer Erugman was wegens ziekte verhin derd) zal wel zeer veel schade aan het suc ces hebben gedaan, maar het verhanderde was toch wel wat al te kinderlijk naïef. De steenen-smij.ers. Het is de ge- meente-politie mogen gelukken de daders op te speren van de onlangs aan den Hooge Rijndijk gepleegde baldadigheid. Zooals men zich herinneren 2zal werden al daar des nachts bij een drietal personen de ruiten ingegooid met baksteenèn. De po litie nam die steenen in beslag en wist den fabrikant op te sporen. Aldaar ver strekte men toen het adres waarna de stee nen vervoerd waren en op laatstgenoemde plaats kwam men te weten welke chauf feur met het vervoer was belast. In over leg met de gemeentepolitie te Hillegom zijn toen aldaar aangehouden D. en G. S., bei den neven, die in den bewusten nacht de steenen vanaf Opijnen hadden vervoerd. De chauffeur bleek onschuldig te zijn, doch de neef bekende het feit gepleegd te heb ben. Een mooi succes voor de politie. Geboren: Cornlis z. v. C. Hulsbos en A. v. Tilburg. Clasina Maria Engelina d v. G. J. Ammerlaan en QQ. A. Warmer dam. Joannes Petrus Maria z. v. P. J. Brouwer en M. A. v. d. Sanden. Petrus Damianus z. v. v. d. Geest en Ch. Th. Brox- terman. Johanna Adriana Maria d. v. N. J. Straathof en M. J. Pijnacker. Dirk Arie z. v. J. G. Kardol en J. M. Goedhart. Jacobus Maria z. v. G. A. Pieterse en M. B. Zandbergen. Magdalena Theresia Agatha d. v. J. P. de Boer en M. J. v. Velzen. Overleden: Abraham Vonk 76 j. wedn. van J. Vermond. Ondertrouwd: Jacobus Petrus Leo- nardus van der Geest 23 j. van 's-Graven- hage en Anna Maria Dobbe 22 jaar. Getrouwd: W. C. J. v. d. Salm en A. de Jong.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7