STADS NIEUWS DEFENSIEBEGROOTING EN DIENST PLICHTWET AANGENOMEN FAILLISSEMENTEN BINNENLAND AGENDA LUCHTVAART ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Eerste Kamer Het zal faren duren vóór achterstand is ingehaald HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint) Verwachting: Meest matige Oostelijke tot Noordelijke wind, aanvankelijk licht later toenemend bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag zelfde tem peratuur. Hoogste barometerst.: 782. 1 te Thorshavn. Laagste barometerst.: 740.3 te Vardö. De hooge drukking heeft zich nog ver der uit IJsland uitgebreid en vormde op nieuw een rug over Noord-Duitschland. De nieuwe depressie werd in Noord-Scandi- navië diep en breidt zich Zuidwaarts uit. In Noord-Scandinavië waait een zware Westerstorm met regen en natte sneeuw. Nergen in Scandinavië is vorst van betee- kenis. In Noord-Duitschland kwam lichte Uitgesproken: A. J. M. Knijnenburg, koopman, Den Haag, Van Ostadestraat 284. Cur.: mr. A. H. Brands, Den Haag. J. C. Treffers, schoenmaker, Den Haag, Linneasstraat 40, werkplaats Rijs wij ksche- weg 221. Cur.: jhr. mr. W. H. den Beer Poortugael, Den Haag. J. van Es, rijwielbewaker, Den Haag, Beetstraat 139. Cur.: mr. H. G. Bosch, Den Haag. W. J. Wubben, Den Haag, Engelenburg- straat 154. Curator mr. J. H. ter Spill, Den Haag. Th. J. Valk te Oegstgeest, Rijnzicht- weg 1, handelende te Leiden onder den naam Leidsch Glas in Loodbedrijf. Cur.: mr. F. H. van der Tas, te Leiden. M. van den Heuvel, Den Haag, Kaapsohe- plein 35. Curator mr. G. A. Boon, Den Haag. Opgeheven: H. Jager te Echeveningen. A. J. Daudt, Den Haag. C-. van der Veer, te Leiden. A. W. A. Blauw, Den Haag. J. Schmitz, te Leiden. A. Noorlander, ten Den Haag. W. H. Ruffelse, te Leiden. Vóór de minister in de middagvergade ring aan het woord kwam, waren er 's och tends nog drie sprekers opgetreden. De heer VAN DE BILT (S.D.A.P.) nam het op voor de oud-gepensionneerden, voor de mobilisatie-slachtoffers, voor een cate gorie van militairen-weduwen en de oud marine-werklieden. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) vond het een schandaal, dat de Vereeniging van Ne- derlandsche reserve-officieren Belgische officieren ontvangen had (als het eens Duitsche officieren geweest waren?!). Voorts voorspelde deze ziener, dat over eenige jaren de bewapenings-idealen wel weer verdwenen zullen zijn. Prof. KRANENBURG (V.D.) maakte zich los van zijn partijgenoot, den heer Van Embden, die de oude anti-militairist ge bleven is. Hij zou (evenals zijn partijge- nooten in de Tweede Kamer) vóór de be grooting, maar tegen de Dienstplichtwets wijziging stemmen, en wèl, omdat voor het laatste het geld niet aanwezig is. Om on zen financieelen nood te schilderen, beriep hij zich op getuigen als.... minister Colijn er. minister De Wilde. Tenslotte bepleitte de professor intrekking van de bekende defensie-verboden voor de sociaal-demo craten. MINISTER VAN DIJK kon zijn ant woord rede met recht aanvangen met de opmerking, dat een verdediging zijnerzijds van het Defensie-beleid na de vele voor treffelijke redevoeringen zijner medestan- cers in de Kamer nog maar nauwelijks noo- dig was niettemin nam zijn rede nog bijna twee uren in beslag! Een waarschuwing liet de bewindsman terstond hooren: Voorstanders van krachtige weer machtversterking moeten niet veron derstellen dat hét doel in korten tijd bereikt zal worden. Jaren zullen er noodig zijn voor den geleidelijken op bouw. Zooveel mogelijk zal hierbij rekening gehouden worden met het Nederlandsche bedrijfsleven, maar dat zal ook leiden tot vaak lange leverings termijnen. Vervolgens beantwoordde de minister een aantal afzonderlijke onderwerpen. Bedenkelijke achterstand. Thans komende tot hét algemeene der gevoerde debatten gaf de minis ter een korte aanduiding van de groote internationale gevaren, welke in den nieuwen tijd zoowel Nederland als In- dië bedreigen, waartegen onze weer macht niet opgewassen is. Haar uitrus ting, geoefendheid en sterkte schiet te kort en we moeten een bedenkelijken achterstand inhalen. Het is niet onmogelijk, dat de weer macht-versterking belastingverhoo- ging zal veroorzaken, maai daar heb ben wij ons bij neer 'te leggen. De minister „troostte" met de verklaring, oat de Regeering het volk geen onverant woorde lasten zal opleggen. PRINS BERNHARD NAAR DUITSCH- LAND VOOR PARTICULIERE DOELEINDEN. Prinses heeft Haar bezigheden hervat. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van Z.K.H. Prins Bernhard binnen kort een reis naar Duitschland te onder nemen. De geneesheeren van den Prins hebben zich met dit denkbeeld geheel ac- coord verklaard; Z.K.H. is volkomen ge nezen en de voorgenomen buitenlandsche reis staat dan ook in het geheel niet in verband met 's Prinsen gezondheid. De reden er voor is van zuiver particulieren aard. Dat de gezondheid van Z.K.H. niet te wenschen overlaat kan ook blijken uit het feit, dat de artsen hem hebben toegestaan weer zelf te chauffeeren, een verlof waar van de Prins Donderdag, toen hij de Amerfoortsche rijschool bezocht, reeds gebruik heeft gemaakt. De Prins, zelf zou dit verlof gaarne ook uitgestrekt hebben gezien tot paardrijden. Toen Z.K.H. Don derdag te Amersfoort de manege in vol len gang zag en ook zijn eigen paarden kon bewonderen, werd het verlangen naar een rit „on horseback" al bijzonder sterk, 's Prinsen artsen hebben hem evenwel ontraden vóór Mei a.s. te gaan paardrij den. Prinses Juliana heeft Donderdag voor het eerst sedert de geboorte van Prinses Beatrix haar gewone dagelijksche leven in het paleis Soestdijk hervat. Tot dusver placht H.K.H. een deel van den dag te rusten; daarvoor bestaat echter thans niet meer de noodzakelijkheid. Ook met de kleine Prinses Beatrix gaat alles naai wensch. „Telegraaf'. DE POSITIE VAN PERSONEEL VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL. De voorbereiding van een ambtenaren reglement en een arbeidsovereenkomsten- besluit ver gevorderd. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek betreffende de voorbereiding van een ambtenarenreglment voor het per- Grensbaltajons. Een grensbewaking in vredestijd met 10.000 man achtte de minister voldoende; Lij internationale spanningen zullen aan stonds de grensbataillons optreden met de nieuwe bewapening. Bestaat er een geheim militair verdrag, waarover in „Volk en Vaderland" gefa beld is? Minister Van Dijk heeft allerduidelijkst gezegd: er bestaat schijn noch schaduw van eenig militair verdrag, in welken vorm ook. Uitvoerig ging Z. Exc. hierna nog in op de van Vrijzinnig- en Sociaal-democra tische zijden geopperde bedenkingen, nog eens hét failliet der collectieve veiligheid aantoonende en de onmogelijkheid om na het échec van den Volkenbond te komen tot een groepeering van internatio nale defensie: wij moeten wel zelfstandig optreden, wij hebben een internationalen plicht te vervullen en moeten daarbij naar alle richtingen zien. Sluiten wij ons aan bij een groepeering, aan zullen wij onvermijdelijk in den eerst- volgenden oorlog betrokken worden. Voor de grondstoffen- en levens middelenvoorziening zal in geval van oorlog behoorlijk gezorgd worden. Ietwat geheimzinnig drukte de Minis ter het uit: er zal een regeling getrof fen worden, waardoor de voorraden er alsdan zullen zijn. Op een interruptie van den heer Van Embden: „Dat hangt af van wie de zee be- heerscht", ging de minister natuurlijk wij selijk niet in. Defensieverboden blijven. Opheffing van de defensie-verboden voor de S.D.A.P. kon de minister nog niet toe zeggen. Over de aantijging van onridderlijkheid, zou de bewindsman zich, naar hij zeide, „het harnas niet aantrekken". De minister eindigde met de bede, dat wij mede door middel der bewapening, in Gods hand buiten den strijd der volken, wanneer deze uitbreekt, mogen blijven en dat wij, indien het ongeluk toch over ons komt, het leed van cns volk althans zoo veel mogelyk zullen kunneh verzachten. Bij de replieken kwam de heer WIARDI BECKMAN met de verklaring, dat hij toen hij tot Z. Excellentie het verwijt van onridderlijkheid richtte zijn woorden niet juist gekozen had en dat hij niets per soonlijks had bedoeld, waarmede het in cidentje natuurlijk volledig van de baan is. Stemming. Bij de stemming over de defensiebe groting, welke met 37 tegen 4 stemmen werd aangenomen, brachten de heeren De la Bella en Moltmaker, alsook mr. Ribbius Peletier hun stem tegen uit. Bij de stemming over de Dienstplichtwet, die er met 28 tegen 13 stemmen kwam, lie ten alle Vrijzinnig- en Sociaal-democraten hun „tegen" hooren. soneel van de Kamers van Koophandel en Fabrieken heeft de Minister van Economi sche Zaken het volgende geantwoord: De voorbereiding van een ambtenaren reglement en van een arbeidsovereenkom- stenbesluit voor het personeel der Kamers van Koophandel en Fabrieken is in een ver gevorderd stadium. Naar wordt vertrouwd, kunnen de beide regelingen binnenkort bij de centrale com missie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken worden aanhangig ge maakt. BREEZAND LEEFT WEER Jubileum bolbloemteelttentoonstelling te Anna Paulowna. In het veilinggebouw te Breezand is gis termiddag onder groote belangstelling, ook van vele autoriteiten, de bolbloementen- toonstelilng geopend, welke van 1824 Fe bruari gehouden wordt, ter viering van het 25-jarig bestaan van de afdeeling An na Paulowna der algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur. Onder artistieke leiding van den tuinar chitect, den heer Carl van Empelen te Heemstede, is het groote veilinggebouw herschapen in een grooten tuin, een lust hof, waarin alles tegelijk bloeit en die bij ale veelkeurigheid rustig aandoet, omdat een ruim gebruik gemaakt is van spar ren, heesters, enz. voor achtergrond en tus- schen beplanting. De heer A. van den Berg, voorzitter van de afdeeling Anna Paulowna der algemee ne vereeniging voor Bloembollencultuur sprak een welkomstwoord en wierp een terugblik op de moeilijkheden, waarmede de kweekers die zich een goede 25 jaar geleden hier vestigden, te kampen had den. In plaats van den commissaris der Ko- niigin in Noord-Holland, mr. dr. A. Roell, voorzitter van het eere-comité, die om ge zondheidsredenen net aanwezig kon zijn, sprak burgemeester G. J. Lovink van An na Paulowna de openingsrede uit. Spr. stond stil bij de welvaart, welke de bcllencultuur in deze streek heeft ge bracht, gevolgd door den Poolschen win ter 1928/29 en de economische crisis, wel ke de gemeente armlastig maakten. De groote energie, gepaard aan het onver woestbaar optimisme van de Breedzanders, zijn echter waarborg, dat zij niet bij de pakken neerzitten. Wie deze tentoonstel ling met uitsluitend Breedzander bloemen ziet, zal uitroepen: „Breedzand leeft weer" Met gelukwenschen aan de afdeeling verklaarde de burgemeester de tentoon stelling geopend. Voorts voerden het woord dr. A. J. Ver- hage, voorzitter van de algemeene ver eeniging voor Bloembollencultuur te Haar lem, de heer C. Wijdenes Spaans, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en van den Anna Pau lo wnapolder, en de heer Volkers, rijks- landbouwconsulent. AFSCHEID G. P. BON Als secretaris van het Dioc. Kruisverbond In hotel Fleisig te Amsterdam hebben medeleden van het hoofdbestuur van het Dioc. Kruisverbond den scheidenden se cretaris, den heer Bon, een afscheidsdiner aangeboden waarbij ook mevrouw Bon en pater Elpidius Bruna OFM, directeur van Sobriëtas, aanzaten. Het ontbrak er na tuurlijk niet aan toespraken. De voorzitter, de heer H. B. van der Sande, schetste in het kort de groote verdiensten van den scheidenden secretaris voor de katholieke drankbestijding, bracht hem den dank en de waardeering der afdeelingen over, maar legde in het bijzonder den nadruk op den geest van hartelijke vriendschap, die in den kring van 't bestuur altijd heeft geheerscht en die voor een groot deel aan de bemin nelijke persoonlijkheid van den heer Bon was te danken. Namens den geestelijken adviseur, het hoofdbestuur en de afdeelin gen bood hij hem als geschenk een fraai zilveren couvert aan en mevouw Bon, de verdienstelijk „stille kracht", een mooien bloembouquet. Het woord voerden verder nog de ï5onds- adviseur de weleerw. heer A. Leesberg, pater Bruna, de penningmeester, de heer A. J, Koetsenruyter en andere leden van het hoofdbestuur, waarbij allen herinnerden aan de prettige samenwerking en den wensch uitspraken, dat 't de familie Bon in Brazilië wèl mocht gaan.. De heer Bon sprak ten slotte een harte lijk dankwoord. Waar naastenliefde het leed verzacht De jeugd-werkloozen-zorg In de oude pastorie aan de Breestraat zijn sinds 3 Jan; de katholieke jeudige werkloozen bijeen gebracht. Wat ze daar doen? Wordt er nu werkelijk iets be reikt? Deze vragen waren ons een aan leiding er eens op uit te gaan, om te hoo ren en te zien ente schrijven. De zorg voor de door werkloosheid ge troffen jongeren gaat ieder weldenkend mensch ter harte. Want ofschoon het voor menschen op ouderen leeftijd ook een zware dobber is, voor de jongeren, die de toekomst nog voor zich hebben, is de werkeloosheid- een maatschappelijke mis kenning, vaak vergezeld van een geeste lijke ontreddering. Daarom hulde aan hen, die dit moei zame werk verrichten willen. De werken, waardoor men de jongeren van de straat tracht te houden, zijn in twee groepen te zien. Er is ontspanning en er is werk. We begonnen onze speurtocht met het laatste. Langs een nu niet bepaald stof vrije trap kwamen we op de eerste ver dieping, waar men alle kamers in gebruik heeft genomen. Het is een soort labyrinth boven en het leuke is, dat ze er allemaal in de meenig-verkeeren in de „kamer-van den-pastoor" te mogen werken. We von den er een twintigtal jongeren, die actief waren in schilderen, timmeren, houtsnij den, zagen en branden. Eentje was er doende met tarzo-werk, het inleggen van diverse houtsoorten. Deze „tarzist" schijnt ons een kunstenaar; het geheele tarzo- werk is trouwens zeer interessant met fraai effect in de gereed komende of ge komen werkstukken. De werklust gaat er soms ver. Zoo zagen wij een electricien bezig met het ver vaardigen van een schrijftafel. Ja, het klopte wel niet heelemaal met uitschuif- bare gedeelten, die gevaar opleverden voor de eens te torsen serviezen; maar men mag van een leerling geen meester stuk verwachten! Het beschilderen van al het snijwerk levert fraaie stukjes. Ook de „leutige din gen" zijn er te vinden en onze nationale clown Buziau is blijkbaar voor menig schilder een geliefkoosd figuur. In wel vier exemplaren troont hij temidden der jeudige werkloozen. Ook theemeubels en radio-kasten, keukentrappen en droog- rekken staan er als even zoovele getuige nissen van arbeidsliefde. In het korte onderhoud, dat we hadden met den heer Broekhuis, die er de leiding uitoefent, toonde deze zich over zijn dis cipelen tevreden. Er is natuurlijk nogal nuanceering, zoowel in de personen als in hun prestaties. Maar als men eenerzijds in 't oog houdt, dat vaklieden er spora disch te vinden zijn, dan zal men ander zijds moeten toegeven, dat met de onge schoolde krachten buitengewoon veel be reikt is. Wanneer dan ook, waarschijnlijk in Maart, een tentoonstelling der werkstuk ken wordt gehouden, zal ieder zich kun nen overtuigen. We daalden af naar de ontspanning. LEIDEN. Maandag: De Leidsche Kunstkring voor allen. Henry Merckel, Stadsgehoor. zaal, 20.15 uur. Woensdag, Genootschap van den Stillen Omgang, St. Antonius Clubhuis, Mare, 8.15 uur. Vrijdag, „St. Christoffel" ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei- den wordt waargenomen door-de dokters: v. Bockel, de Bruyne, Hovens Gréve en Lahr. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171, tel. 502, G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. MAATSCHAPPIJ „ARTI ET AMICITIAE" H.M. de Koningin stelt wederom gouden medaille beschikbaar. H.M. de Koningin heef wederom een gouden medaille ter beschikking gesteld van het bestuur der maatschappij „Arti et Amicitiae" ter uitreiking aan den kunste naar die zich door blijken van groot ta lent, heeft onderscheiden. Niet omdat ontspanning op een laag punt staat, integendeel. Maar ja, de arbeid bo ven staat ook boven! Een leestafel is er ingericht, er zijn meerdere ontspanningsmididelen als bil jart, tafeltennis enz. Van deze ontspanning wordt door velen gebruik gemaakt; ook de boven-bewoners dalen ter ontspanning wel eens af. De jeugdige werkloozen zelf zorgen, na tuurlijk onder leiding, voor het geheele huishouden; want 's morgens wordt voor koffie gezorgd en 's middags voor thee. Zoo bezitten ze er zelfs een keuken-prins. Hoe dat alles te financieren? Kap. H. Schrama heeft het zonder omwegen er kend: de kas is leeg er moet worden doorgegaan. Dan ligt ook de conclusie voor de hand; katholieken van Leiden, kent uw taak! Waar het zulk edel werk betreft moge de liefde vindingrijk zijn! VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN" Niemand twijfelt er aan, of onder de vele tooneelspelers van ons land behoort Jan Musch tot. de grootsten, zoo hij al niet „de eerste is." Zoo schrijft de Ka tholieke Illustratie. Aanstaande Dinsdagavond komt Jan Musch met zijn gezelschap in de Stads gehoorzaal oDvoeren het schitterende tooneelstuk „Job heeft geduld". Voor deze avond is er morgen gelegen heid tot plaatsbespreken in de Vestibule van de Stadsgehoorzaal a 10 cent. Uitrei ken van volgnummers half één. Kaarten kunnen wij n:et reserveeren, daar er nog maar een beperkt aantal aan wezig is. Voor het bal zijn geen aparte toegangskaarten. M. E. B. E. S. T. Onder motto: „Meer en Beter Stuca- doorwerk", is hier ter stede uit de orga nisaties, betrokken bij het Stucadoorsbe- drijf, t.w.: den Ned. Stuc. Patr. Bond, den R.-K. Stuc. Patr. Bond „St. Antonius", den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond,, den R.-K. Bouwarbeidersbond „St Jozef" en den Alg. Ned. Stuc. Bond, een commissie sa mengesteld, welke ten doel heeft de belan gen van het Stucadoorsbedrijf op zich te nemen, en zorg te dragen, dat de kwali teit van het stucadoorwerk wordt opge voerd. Zij tracht dit doel te bereiken door het geven van alle technische inlichtingen aan directies van bouwwerken, heeren aanne mers en alle bedrijfsbeoefenaren, waar mede zij beoogt het te maken stucadoor werk meer opgang te doen vinden, en het stucadoorwerk als siervak weer ingevoerd te krijgen. Het domicilie der commisie is: ten kan tore v. d. heer J. Arnold us, Minnebroers- gracht 9, tel. 1510. Secretaris der commis sie is: de heer L. Veerman, Groenoord- straat 18. Lcidsch Studentencorps. Tot praeses van het Leidsch Studenten corps is gekozen de heer F. E. Vlielands Hein; tot ab. actis de heer W. T c- NTer. beiden wonend te Den H^ vorst terug, maar het gebied van matige vorst trok Oostwaarts terug en uit Frank rijk wordt slechts lichte vorst gemeld. De Alpentoppen zijn nog helder met zeven tot tien graden vorst. Duitschland heeft over het algemeen zonnig weer, waarbij overdag de temperatuur tot boven het vriespunt zal stijgen. In Frankrijk is de bewolking afgenomen en zal de middag- temperatuur vrij hoog worden. Op de Britsche Eilanden blijft het weer somber met eenigen regen in Schotland. Ofschoon de depressie in het Noord-Oosten wat meer bewolking zal brengen, kan morgen overdag en des middags vrij zacht weer ver wacht worden, terwijl de tempera tuur des nacht niet of weinig on der het vriespunt zal dalen. LUCHTTEMPERATUUR. 4.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 5.49 uur tot Zondagmorgen 6.38 uur; van Zondagna middag 5.51 uur tot Maandagmorgen 6.36 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 20 Febr. voorm. 6.10 en nam. 6.35 uur; op Maandag 21 Febr. voorm. 6 45 en nam. 7.10 uur. Maan op 23.41 uur Zaterdagavond. Maan onder 9 uur Zondagmorgen. Maan op 0.48 uur Maandagnacht. Maan onder 9.31 uur Maandagmorgen. (Laatste kwartier 22 Febr.). VLIEGONGELUK TE BRINDISI. Vier do°den. Een Italiaansch watervliegtuig van de basis te Brindisi is bij het dalen tegen de kade van de vlieghaven gebotst. De vier leden der bemanning zijn tengevolge van hun verwondingen overleden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2