Het Duitsch-Oostenrijksche accoord 29ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Geen illegale activiteit meer ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 No. 8960 Ste £eid4cli£(Boti/fcct/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 pei kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 BE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. De katholieken en de N.S.B. Naar aanleiding van wat wij gisteren schreven over „de Katholieken en de N. S. B." maakt een lezer er ons op attent, dat de Roomsche overheersching nóg erger is, dan „Volk en Vaderland" meent. „Volk en Vaderland" maakt er in groo- te ergernis melding van, dat in het Pro testantsche plaatsje Almkerk een katho lieke rijksveldwachter is benoemd. Ook zoo schrijft onze lezer ons b.v. te Oos- terland op Wieringen (een Protestantsche gemeente) is een katholieke rijksveldwach ter geplaatst. Helpt „Volk en Vaderland" met deze mededeeling, zoo wordt ons van bevriende zijde geadviseerd, maar.... vraag dan 'ns tegelijkertijd aan „Volk en Vaderland" hoeveel Protestantsche rijks veldwachters er gestationneerd zijn in ge heel en al Katholieke dorpen? Ja wij willen dit langs dezen weg wel aan „Volk en Vaderland" vragen. Maar het blad zal die vraag erg dom vin den! Dat is niet erg, zal de redactie van V. en V. antwoorden dat is niet erg: Protestanten mogen wel in Katholieke streken benoemd worden, héélemaal geen bezwaar; maar andersom mag het zeker niet. En het blad heeft gelijk als het onze vraag heelemaal misplaatst vindt! 't Gaat bij „Volk en Vaderland" om een hetze te gen de Katholieken. Plet partij-orgaan van de heelemaal niet anti-katholieke N. S. B. legt er zich op toe, om op te hit sen tegen de Katholieken. Wij herhalen deze feitelijke waarheid! Mogen toch 'ns aller ocgen daarvoor open gaan! DE WERELD IN VOGELVLUCHT De kwestie van de practische onafhan kelijkheid van Oostenrijk wordt niet weg genomen door optimistische berichten uit Berlijn, waarin het resultaat van de be sprekingen te Berchtesgaden wordt voor gesteld als een „harmoniseering" van de belangen van Duitschland en Oostenrijk en zoodoende als een belangrijke bijdra ge tot den vrede in Europa. Engeland en Frankrijk zijn daar heelemaal niet zoo gerust op. Te Londen worden drukke be sprakingen gevoerd met de vertegenwoor digers van Italië en Frankrijk. In verband daarmede schrijft o.a. de „Petit Parisien": „Frankrijk zou wenschen, dat Duitsch land door een Fransch-Britsche waar schuwing weet, dat beide mogendheden wat Oostenrijk betreft, nog aan het denkbeeld van Stresa vasthouden en van meening zijn» dat de besluiten, toen in overleg met Italië genomen, hun waarde hebben be houden. Als in de Britsche kabinetszitting het standpunt der volledige solidariteit met Frankrijk overwint, zal de door Frankrijk ondernomen actie van aan zienlijk gewicht worden. De maatregelen tegen de Duitsche plannen, die door Lon den en Parijs bestudeerd en misschien ten uitvoer gelegd zullen worden, zijn niet in strijd met de Italiaansche belangen, inte gendeel. Wanneer iemand zijn hand naar een Donaustaat uitstrekt, verbreekt hij den cirkel, die Italië beschermt. De „Jour" vraagt zich af, of Chamber lains poging tot herstel van het front van Stresa door Italië begrepen zal worden en Verklaart, dat zonder Italië geen duur zaam succes behaald kan worden. Volgens de „Figaro" schijnt men uit Grandi's besprekingen te Londen van Stresa betreffende de onafhankelijkheid van Oostenrijk, niet bereid is deel te ne men aan het overleg van Engeland en Frankrijk en Oostenrijk aan Berlijn over laat, en dat Rome van de gelegenheid ge bruik zal maken om te marchandeeren en 200 mogelijk den prijs van een accoord met Engeland zal trachten op te drijven door een hernieuwde politiek van uittar- ung in de Middellandsche Zee. Volgens de „Oeuvre" zijn de Engelsche staatslieden gisteren tot de slotsom geko- ?e^dat het zeer moeilijk zal zijn iets van Italië te verkrijgen zonder volledige toe- ,pmming van Duitschland. Pastoor de Vetten f Door een beroerte getroffen Hedennacht omstreeks 12 uur is in het St. Jeroens-gesticht te Noordwijk op 67-jarigen leeftijd plotseling overleden door een beroerte getroffen, de zeer- eerw. heer Petrus Michael de Vetten, emeritus-pastoor van de St. Willibror- dus-parochie te Oegstgeest. Pastoor de Vetten had op 1 Januari j.l. emeritaat aangevraagd en verkregen, en zich teruggetrokken in het St. Jeroensge- ticht in Noordwijk. - Bij zijn heengaan als herder van Oegst geest was hem op velerlei wijze gebleken, dat de parochianen zijn toegewijden ar beid hadden gewaardeerd. Anderhalve maand vertoefde Pastoor de Vetten thans te Noordwijk. Plotseling, ter wijl niets een zoo spoedige dood deed ver moeden, is het einde van zijn aardsche le ven gekomen. Terwijl gisterenavond Pastoor zich even van zijn kamer verwijderd had, werd hij getroffen door een beroerte, die hem in be- wusteloozen toestand bracht. De Deken van Noordwijk, de hoogeerw. heer J. H. W. Borsboom, diende omstreeks 8 uur het H. Oliesel toe. Te 10 minuten voor middernacht gaf Pas toor den geest. Pastoor de Vetten, die geboren werd te Schinluiden, bereikte den leeftijd van 67 jaren. In 1894 priester gewijd was Z.Eerw. ach tereenvolgens Kapelaan te Wervershoef. Kralingen en Lisse. In 1910 werd hij Pas toor te Hoek van Holland, vervolgens Pas toor te Hazerswoude (Dorp) en se dert 1924 Pastoor te Oegstgeest. De plechtige Metten zullen gezongen wor- edn in de Willibrordus-kerk te Oegstgeest, Dinsdagavond te 7.30 uur. De plechtige Lauden Woensdagmorgen te 9.30 uur, waarna de Uitvaart en begrafenis De H. Mis van Requiem zal worden opge dragen door den Deken van Noordwijk. De parochie van Oegstgeest, getroffen door dat plotseling sterven van hun vroe- geren geestelijken leidsman, zal, indachtig diens priesterlijke toewijding, voor zijn zielerust een hartelijk gebed storten. Dat hij moge rusten in vrede. DE KWESTIE-BOETENKO. Nog scherper controle op de Russische diplomaten. WARSCHAU, 19 Febr. (A.N.P.) Volgens de Poolsche bladen heeft de Sovjet-regee ring in verband met de kwestie-Boetenko alle diplomatieke benoemingen in het bui tenland opgeschort. Litwinof heeft een be spreking met de Gepoe gehouden, waarbij besloten werd, dat het diplomatieke corps nog meer gezuiverd moet worden. De Russische diplomaten in het buiten land zullen, aldus de Poolsche bladen, nog strenger door de agenten van de Gepoe be waakt worden. (Hieruit blijkt, dat Moskou toch wel de zekerheid heeft, dat de in Rome opgedoken Boetenko de echte Boetenko is en dat er dus weinig waarde gehecht behoeft te wor den aan de Russische bewering, dat dege ne, die zich te Rome voor Boetenko uit geeft, de echte niet is). DERTIEN MENSCHEN DOOR LAWINE GEDOOD. TOKIO, 19 Febr. (A.N.P.) Op Sachalin zijn door een lawine dertien menschen om het leven gekomen en tien gewond. Op het geheele eiland woedden hevige sneeuwstor- ALLE AFSPRAKEN THANS GEPUBLICEERD. Geen nieuwe maatregelen meer. In een officieele mededeeling van de Oostenrijksche regeering van den vijftien den dezer werden verscheidene maatrege len aangekondigd, waartoe in den zin van de overeenkomst van 11 Juli 1936 van bei de kanten besloten is. om de bij de ten uitvoerlegging van de bedoelde overeen komst gerezen moeilijkheden uit den weg te ruimen en nauwe vriendschappelijke be- erkkingen tusschen de beide staten aan te kweeken. Met de thans gepubliceerde mededee lingen zijn thans a-le verdragen open baar gemaakt, welker uitvoering naar aanleiding van het onderhoud te Berch tesgaden onder oogen werd gezien. De in talrijke persorganen en anderszins gepubliceerde berichten over verdere maat regelen berusten op combinatie en zijn in geen enkel opzicht in overeenstemming met de feiten. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat aan, de grondslagen van de Onstenriik- sche valuta en economische politiek natuur lijk vastgehouden wordt, en dat deze ook niet het voorwerp van eenigerlei bespre king hebben gevormd.. Het is niet anders dan in de lijn van de op politiek gebied nagestreefde opheldering van de wederzijdsche betrekkingen, wan neer ook de in het belang van alle betrok kenen sedert geruimen tijd in het werk ge stelde pogingen tot intensiveering van het economisch verkeer tusschen Oostenrijk en Duitschland worden voortgezet. Von Papen over de Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen. In een interview, dat hij een specialen 1 verslaggever van de „Angriff" heeft toe- gestaan, heeft de Duitsche gezant te Wee- nen, von Papen, nadat hij gezegd had, dat de amnestie, waartoe de Oostenrijksche re geering heeft besloten, algemeen moet zijn, verklaard, dat meer en meer de overtuiging veld wint, dat de positie van Oostenrijk in Europa onafscheidelijk is van zijn houding j tegenover het Rijk. Nu de moeilijkheden voorbij zijn, gaat het er nu om het proces der assimilatie te ver gemakkelijken binnen het Duitsche gebied, dat het lot ons heeft voorbehouden. Wij moeten den weg effenen. Hier en daar moet zich denzelfden intellectueelen en gevoels- aandrang manifesteeren. In de voor het Duitsche volk gereserveerde ruimte moe ten dezelfde denkbeelden gelden over de noodzakelijkheden en mogelijkheden der ontwikkeling. DE NAZI-ACTIE NU WETTIG. Wederzijdsche maatregelen. Officieus wordt te Berlijn medegedeeld: Op grond van hetgeen den twaalfden Fe bruari te Berchtesgaden tusschen Hitier en Schuschnigg is overeengekomen, is thans den Oostenrijkschen nationaal-socialist de mogelijkheid geboden van legale activiteit binnen het kader van het Vaderlandsche Front en alle andere Oostenrijksche instel lingen. Deze activiteit kan echter slechts binnen de perken van de grondwet, die politieke partijen nog steeds uitsluit, in gelijkstel ling met alle andere groepen, plaats vinden. Van de zijde van Duitschland worden ter uitvoering van het bestaande verbod maat regelen genomen, die inmenging van partij- organisaties in de binnenlandsche aange legenheden van Oostenrijk uitsluiten, om ook hierdoor tot de bevredigende ontwik keling bij te dragen. Een gelijkluidende mededeeling ver spreidt ook de Oostenrijksche Bondspresi dent. De persvrede. Bij den bondspresident zal een speciale dienst worden ingesteld, die moet waken ever de nakoming van de bepalingen van den Duitsch-Oostenrijkschen persvrede. Wolf van de bondskanselarij z-1 de leiding der nieuwe af deeling hebben. Men raamt het aantal op grond van de amnestie in vrijheid gestelde politieke ver oordeelden op zeshonderd. Ongeveer 35 pet. hunner behoorde tot linksche richtingen. Te Linz in Opper-Silezië is een duizendtal nationaal-socialisten hun kameraden uit de gevangenis van Garsten gaan halen. Zij voerden hen in triomf door de stad in auto's, die men bloemen en de Duitsche en Oosten rijksche vlaggen versierd waren. De deel nemers aan den optocht zongen het Horst Wcssellied en begaven zich naar het vroe gere Bruine Huis. DUITSCHE CONCESSIES TEN AANZIEN VAN DEN GODSDIENST? De Berlijnsche errespondent van de „Ti mes" verwacht, dat Hitler in zijn Rijksdag rede wellicht eenige „concessies" van reli- gieusen aard aan Oostenrijk zal aankondi gen als tegenprestatie voor de maatregelen, die het uitvloeisel van de besprekingen te Berchtesgadn zal zijn. De balans van Seyss Inquarf s bezoek aan Berlijn zou dus niet geheel nadeelig voor Weenen zijn. De correspondent schrijft, dat eenerzij ds de politieke en cultureele assimi latie, naar men veronderstelt, zeer ver gaat, doch dat anderzijds de bondskanselier van het Roomsch-Katholieke Oostenrijk er niet de man naar is de Katholieke zaak in den steek te laten voor een anti-clericale „Welt anschauung". Men vraagt zich af, of Hit ler, wiens rede ook in Oostenrijk verspreid zal worden, dat land de verzekering wil geven, dat de nationaal-socialistische regee ring een politieke en geen godsdienstige be weging is. Indien hij dat doet, zou de gods dienstkwestie, die sedert het aan het be wind komen der nazis de bron van on- eenigheid tusschen Oostenrijk en Duitsch land was, verdwijnen. MONARCHISTISCHE PROTESTEN. Te Innsbruck is een monarchistische ver gadering gehouden, waar heftige aanvallen werden gericht tegen-het besluit van bondskanselier Schuschnigg, dr. Seyss In- quart in de regeering op te nemen. Eén der sprekers noemde Seyss „den eigenlijken kanselier van Oostenrijk bij de gratie van I Hitier". Een ander zeide: „Wij zullen blijven strijden voor een vrij Oostenrijk. Slechts over onze lijken zullen de nazis in het land komen". VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het Duitsch-Oostenrijksche accoord. (1ste blad). De Franco-troepen melden vorderingen bij Teruel. (2de blad). Engelsch-Italiaansche en Engelsch- Fran- sche besprekingen. (2de blad). Binnenland De Eerste Kamer heeft de begrooting van defensie met 37 tegen 4 stemmen en de wijziging van de Dienstplichtwet met 28 tegen 13 stemmen aangenomen. (1ste blad). Omgeving Te Noordwijk is overleden de zeereerw. heer P. M. de Vetten, emeritus-pastoor van Oegstgeest. (1ste blad). Tel.330fl-/V.;DHR:EJ^f2.- Garage DE GROOT - Beestenmarkt Mr. R VAN ROYEN De nieuwe gemeente-archivaris De gemeenteraad van Leiden heeft gis teren tot gemeente-archivaris (in de va cature van mr. dr. Verburgt) benoemd mr. R. van Royen te Utrecht. Bij de benoeming van den nieuwen ge meente-archivaris van Leiden achten, wij het niet ongewenscht, in een enkel woord de functie van dezen functionaris te beschrij ven, te meer waar maar weinig buiten staanders zich daarvan een juist beeld voor den geest stellen. In eerste instantie rust op dezen de plicht de gemeentelijke archieven, die niet meer voor den loopenden dienst noodig zijn en dcor het stadhuis naar het gemeente archief zijn overgebracht, te inventarisee ren. Deze, uit de toepassing van honderden verordeningen, reglementen, wettei, enz. ontstane papiermassa's behooren, van wel ken tak van den administratieven gemeen tedienst ook afkomstig, naar den eisch te worden gerangschikt, uiteengeraakte dos siers mceten worden hersteld, enz. Hiervan behooren voor den archiefdienst bruikbare inventarissen te worden vervaardigd, aan de hand waarvan naderhand deze archiefbe- standdeelen kunnen worden gebezigd voor het instellen van onderzoekingen. Een zeer goed verzorgd en geïnventari seerd gemeentearchief is voor een stad een kostbaar bezit. Het gaat haar hierbij niet anders als het een privaat persoon gaat, die in meer of mindere mate aardsche goe deren moet beheeren. Ieder zakenman zal bij ervaring weten, hoe nuttig het is orde op zijn aankomstbewijzen, contracten, as suranties, quitanties, enz. te hebben. Bij kleinen omvang van zaken kan met zeer geringe moeite deze orde worden verkregen en gehouden. Naar mate de belangen groo- ter worden, vereischt ook de zorg voor het archief grootere inspanning. Hoe voor treffelijker de regeling daarvan, hoe min der de kans is te eeniger tijd in moeilijk heden te geraken met handelsrelaties/bu ren en anderen, die zekere rechten meenen te kunnen pretendeeren. In veel sterkere mate is dit nog voor de overheid, in dezen het stadsbestuur, van toepassing. Hier zijn het niet enkele perso nen of handelsrelaties, die af en toe met dit standsbestuur in aanraking komen, hier worden de verhoudingen bij duizenden ge teld. Iedere huiseigenaar, iedere zaak, ieder bezitter van onroerend goed heeft bij tijd en wijle met de overheid van doen. Voor de richtige uitoefening van den bestuurs taak is het noodzakelijk, moeilijkheden zoo mogelijk te voorkomen. Voor zooverre de wetenschap, vereischt voor bedoelde uit- oefning, uit de oude archieven der stad moet komen, is het de gemeentearchivaris die het dagelijksch bestuur van advies moet dienen. In verderen achtergrond wordt van hem verwacht bestudeering van de geschiedenis der stad en publicatie in wetenschappelijke en andere periodieken daaromtrent. Omtrent den persoon van den nieuwbe- noemden gemeente-ambtenaar deelen wij het volgende mede. De heer v. Royen is geboren te Hoogezand 3 April 1895 als twee de zoon van de zven zoons van den bur gemeester aldaar. Na het gymnasium te hebben bezocht, deed hij tijdens den mil. dienst in 1915 staatsexamen. Na genoem den mil. dienst, die bijna 4 jaar duurde, studeerde hij rechtswetenschap aan de uni versiteit te Groningen; in 1921 promoveerde hij aldaar op stellingen. Daarna trad hij bij de gemeente te Groningen, in dienst als adj.- commies afd. Alg. Zaken. Na 5 jaren nam hij ontslag, teneinde zich voor den archief dienst voor te bereiden. In 1928 volgde zijn benoeming tot commies chartermeester aan het rijksarchief in Utrecht, in welke func tie hij thans nog werkzaam is. De diverse in bedoelde functie verrichte werkzaamhe den en geschreven inventarissen, publica ties, enz. leenen zich minder tot een be spreking in een dagbladartikel. De heer v. Royen is sedert 1931 gehuwd met mr. Theod. Charl. Wilh. Gratama. Het gezin heeft eenige kinderen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1