Ruwe Huid, Schrale Lippen Purol De begrootingsdebatten in den Leidschen Raad De begrooting omstreeks middernacht onder dak gebracht ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 DE LFJnSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 DE MEESTE VOORSTELLEN VERWORPEN OF OM PRAEADVIES VOORTZETTING DER REPLIEKEN. MevT. Braggaar-de Does (S.D.A.P.) verzet zich tegen de kruimel-bezuiniging van den heer Tobé. Opheffing van het Waschbureau acht spr. onjuist. De wet houder van financiën heeft gezegd, dat het Waschbureau zal worden opgeheven als het bureau ons geld gaat kosten. Maar als het zoover is, spi eken wij elkaar wel nader. Wethouder v. Stralen is h.i. te licht heen gegleden over de kraamverzorging van Maatscb. Hulpbetoon. Zij bepleit een extra ambtenaar bij M. H. voor de onderhouds plicht. De suggestie van den heer Beeken kamp tot opheffing van de schoolkinder voeding bestrijdt spr., omdat de voeding niet kan worden afgeschaft. De heer v. d. Voort (S.D.A.P.) bestrijdt den heer Lombert; overheidswerk is niet langzamer. Hij verdedigt voorts nog het voorstel tot opschorting van het wacht geld De heer Snel (S.DAP.) is er niet over te spreken, dat hem verweten is, 45 minuten over de spaarregeling te hebben gesproken. Kij is het niet eens met diegenen, die wer ken voor de steun bepleitten. Spr. heeft uit de woorden van wethouder v. Stralen afgeleid, dat hij inderdaad gelijk had met zijn opmerking over het verzet te gen de groentenverstrekking. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) houdt vol, dat het propageeren van het openbaar onderwijs behoort tot de taak van het gemeentebestuur. Als de wethouder zegt, dat hij dan in een gewetensconflict geraakt, acht hij de belangen van het openb. onderwijs niet veilig bij hem. De heer v. d. Kwaak (C.H.) blijft er bij, dat aan de spaarregeling en aan den schoeiseldienst hetzelfde princiep ten grondslag ligt. De heer Tobé (R.K.) merkt op, dat de gemeentediensten zich niet moeten begeven op het terrein van het particulier initiatief, zulks naar aanleiding van den zuiverings- dienst. Spr. geeft de moderne vakorganisa ties den raad, het kwartje van de spaar regeling voor hun werklooze leden te beta len. Spr. wijst er ten slotte nog op, dat in Katwijk besloten is tot het maken van een nieuwe haven. Laten B. en W. eens overwegen of er samenwerking kan wor den verkregen, om een verbinding met de zee te maken. STEMMING OVER DE VOORSTELLEN. Daarna wordt overgegaan tot stemming over de voorstellen. Het voorstel-v. d. Laan en Groene veld, tot rondzending van gemeentewege van een circulaire in den geest van die, welke door het College van B. en W. van Rotterdam is verzonden, wordt verworpen met 18 tegen 17 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heeren v. d. Laan, v. Weizen en Keij. De motie-van Eek, om op Zondagna middag het houden van optochten met mu ziek en banieren als regel toe te staan wordt verworpen met 19 tegen 16 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen en Keij. Het voorstel-v an Eek tot invoering in principe van medezeggenschap voor ge- meentepersoneel wordt verworpen met 20 tegen 15 stemmen. Vóór: de S.D.A.P en de heer v. Weizen. Het voorstel-S n e 1, om bij de regeering aan te dringen de uurloonen voor werken, uit te voeren in werkverschaffing, weder om te brengen op ƒ0.40 wordt verworpen met 19 tegen 16 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen en Keij. Het voorstel-H e s s i n g, om de maxi- ,mum-snelheid van 25 K.M. per uur op 35 K.M. te brengen, wordt in praeadvies ge nomen. Het voorstel-v. W e 1 z e n, om in overleg met de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, bij de Regeering aan te drin gen op herziening van de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeente, wordt verworpen met 33 tegen 2 stemmen. Vóór: de heeren v. Weizen en Snel. De motie-S c h 11 e r, om een of meer dere bewoners van de woningen van de Ge meentelijke Woning Stichting in 't bestuur dezer stichting te doen opnemen, wordt verworpen met 19 tegen 16 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen en Keij. Het voorstel-Schüller en v. Wei zen, om het monument van de Woning- bouwvereeniging „de Eendracht", in eigen dom bij de gemeente te brengen wordt ver worpen met 21 tegen 14 stemmen. Vóór: de S.D.A.P. (behalve wethouder Verweij) en de heer v. Weizen. Het voorstel-Elkerbout en Würtz tot opheffing van het Gem. Ongevallen fonds en tot aansluiting bij de Rijksverze keringsbank of wel bij een andere toegela ten vereeniging of vennootschap, wordt in getrokken na toezegging van den v o o r z. dat over deze kwestie nader gesproken zal worden vóór de volgende begrooting. Het voorstel-E lkerbout en v. d. Voort, om voor personen die op wacht geld geplaatst zijn, de tijd, waarin zij in een zelfde dienst of werk tewerk gesteld wor den, niet door te tellen, wordt in praeadvies genomen. Het voorstel-v. d. Tas en Tobé, om voorstellen aanhangig te maken, om de electriciteitstarieven voor Middenstands- bedrijven te verlagen, wordt eveneens in praeadvies genomen. Het afwijzend praeadvies van B. en W. op een voorstel-Schüller inzake ordening van het bouwbedrijf wordt aangenomen met 18 tegen 17 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. en de heeren Lombert (bij vergissing), Keij en v. Weizen. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de z.g. „punten" laat de voorz. de deu ren sluiten. Na een geheime zitting van 3 kwartier wordt de zitting weer openbaar, doch alleen om te vernemen, dat de vergadering geschorst wordt tot 's avonds 8 uur. AVONDZITTING. DE ARTIKELSGEWIJZE BEHANDELING DER BEGROOTING. Begonnen wordt met de posten der Uitgaven. Bij volgnr. 264a heeft de heer v. d. V o ojr t (S. D. A. P.) een voorstel, om daarop een post te plaatsen ten behoeve •van de wederaansluiting bij de Intercom munale Comm. voor Gem. Personeelsaange legenheden. Spr. zet het nut van aanslui ting nader uiteen. De wethouder voor per soneelszaken heeft indertijd zelf. de aan sluiting verdedigd, doch de samenwerking is opgezegd, omdat de Commissie het vraag stuk der medezeggenschap niet in behan deling heeft willen nemen. De heer W i 1 m e r (R.-K.) erkent, dat er voor B. en W. wel aanleiding is ge weest om uit dat centraal overleg te tre den, doch z.i. is er ook veel reden om te overwegen, of die houding niet herzien moet worden. Spr. dringt aan op praead vies. Webhouder Tepe (R.-K.) zegt, dat het college tot praeadvies bereid is. Bij den post Politie dringt de heer Lom bert (R.-K.) nog eens aan op meer poli- tie-toezicht in de buitenwijken. De voor z.: Dat is bij de Alg. Beschou wingen behandeld. De aandacht is daar reeds op gevestigd. Bij volgnr. 358 vraagt de heer K e ij (V. D.) de Rijn- en Schiekade stofvrij te ma ken. De heer Wilmer (R.-K.) sluit zich daarbij aan. Voorts vraagt hij, of inderdaad de medewrking van de bewoners, om tot een radicale verbetering van den weg te ko men, dar zoo 'gering is, gelijk B. en W. op merken. De heer S c h 11 e r (S. D. A. P.) vraagt, of men de bewoners nog niet eens tot me dewerking kan dringen? Wethouder Wilbrink (C.-H.)Deze weg is alleen van belang voor de bewo ners zelf; een verkeersweg is het niet. Als de bewoners dan nog zoo weinig mede werking betoonen, wordt het voor de ge meente wel lastig om tot verbetering over te gaan. Stofvrij maken is wel goed., maar dan wordt de weg ook hard en 's winters glad en levensgevaarlijk. Bij volgnr. 359 (onderhoud plantsoenen) klaagt de heer Goslinga A.-R) over het langzame tempo van de verbetering van het Plantsoen. Het is thans door jeug dige werkloozen gedaan en het werk is verre beneden de verwachting gebleven. Het had beter in werkverschaffing uitge voerd kunnen zijn. Wethouder Wilbrink (C.-H.): Men moet niet vergeten, dat het hier jonge werkloozen zonder eenige ervaring betrof. Er waren er bij, die flink gewerkt hebben. Wethouder v. Stralen (S. D. A. P.) wijst er op, dat het idee uitgegaan is van Gemeentewerken. Men moet geen vergelij king maken met de centrale werkplaats. Deze jongens hadden nooit een vak ge leerd en zij hebben zich geruimen tijd met een goede bezigheid onledig gehouden. De heer Goslinga (A.-R.): Ja, het uit gangspunt is wel goed. Maar ze moeten lee- ren „werken". Bij volgnr. 360 (Leidsche Hout) dringt de heer Groeneveld (S. D. A. P.) aan op opheffing van het verbod tot het mee voeren van rijwielen aan de hand in het park. Laat men eenige rekken voor rijwie len aanbrengen. De heer M a n d e r s (R.-K.) kan zich daarbij aansluiten. De heer v. d. Tas (A.-R.) geeft in over weging om tegels met gleuven aan te bren gen voor de rijwielen. De voorz. zegt, dat het meenemen van rijwielen op de smalle paden bezwaar heeft. Voor het aanbrengen van fietsenbe- waarplaatsen is geld noodig, dat re niet is. Het idee om bij de zitbanken eenvoudige rekken of tegels aan te brengen zal spr. gaarne in overweging geven. De Stadsgehoorzaal. Bij vlgnr. 394 Stadsgehoorzaal dringt de heer Groeneveld (S. D. A. P.) nog maals aan op verhooging van het podium en op het aanbrengen van een geluidsin stallatie. Een versterking, van particulie re zijde geleverd, blijft altijd een noodmaat- regeL De heer Lombert (R.-K.) acht het ma ken van een vaste geluidsinstallatie onge- wenscht. In moderne gebouwen is dat wel mogelijk, mits men geschoold technisch personeel ter bediening heeft. Voorts moet de gemeente bij een permanente installatie ook zorgen voor het aanbrengen van de nieuwste technische verbeteringen. De heer v. d. V o o rt (S. D. A. P.) merkt op, dat de accoustiek van de zaal niet in orde is en dus de gemeente voor verbete ring daarin moet zorgen. Spr. ziet niet in, wat er op een permanente geluidsverster king tegen is. Wethouder Wilbrink (C.-H.) is het met den heer Lombert eens. Het is een on gehoorde eisch, dat, als men een zaal ver huurt, men moet zorgen, dat deze zóó in gericht is, dat alle ongeoefende sprekers zich verstaanbaar kunnen maken. Vervol gens moet er bedienend personeel bij zijn. Het podium acht spr. voor de voorste rijen al vrij hoog. Er zijn ook technische bezwa ren tegen verhooging. Spr. wil, wat de ge luidsinstallatie betreft, wel eens overleg gen met den radio-distributiedienst of de binnenkort af te danken geluidsverster kers bruikbaar zijn, zonder kosten voor de gemeente. De heer Groeneveld (S. D. A. P.) wijst er nog op, dat de Gehoorzaal als too- neelzaal niet te gebruiken is. Op dit ge bied kan de geluidsinstallatie voor de ge meente voordeelen opleveren. Bij volgnr. 450 (Salaris onderwijzers) dringt de heer Groeneveld (S. D. A. P.) er op aan, dat een onderwijzer, die het schoolhoofd vervangt, ook direct de daar voor vastgestelde vergoeding zal ontvan gen. Wethouder Tepe (R.-K.) antwoordt, dat men van een ambtenaar mag verwachten, dat hij gedurende een korten tijd het werk van een collega overneemt zonder extra- vergoeding. Bij volgnr. 413 (schoolgebouwen) vraagt de heer Goslinga (A.-R.) waarom de kosten van verlichting en verwarming ver laagd zijn, hoewel men een verhooging ver wacht zou hebben. Wethouder Wilbrink (C.-H.) ant woordt, dat de gemeente wat zuiniger is geworden met de brandstof. Bij vlgnr. 525 (Schoolkinderkleeding) merkt mevr. Brag ga arde Does (S. D. A. P.) op, dat het onbillijk is, dat de le vering van schoeisel aan één firma is ge gund. De heer Bergers (R.-K.) zet uiteen den gevolgden gang van zaken en deelt mede, dat er nu een aanbesteding komt. Bij vlgnr. 554 (subsidie Nijverheidsonder wijs) dringt de heer Hess ing (S. D. A. P.) aan op spoed bij de stichting van een textielschool. Wethouder Tepe (R.-K.) zegt, dat deze zaak met spoed behandeld wordt, doch de voorbereiding daarvan blijkt zeei tijdroo- vend. Aan den directeur van de Ambachts school is verzocht een plan te ontwerpen. Dit plan zal zeer binnenkort aan den raad kunnen worden voorgelegd. Bij vlgnr. 560 (Lakenhal) wil de heer Beekenkamp (A.-R.) de kunstschat ten van de Lakenhal meer populariseeren. Er moet meer publiciteit worden gegeven aan de mogelijkheid van rondleidingen met deskundige voorlichting. Wethouder Tepe (R.-K.) zegt, dat er reeds een commissie is benoemd, welke zoekt naar middelen om het museum te populariseeren. Bij vlgnr. 561 (Volksfeesten) meent de heer Beekenkamp (A.-R.) dat de daar voor uitgetrokken post veel te laag is. Spr. denkt aan het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Spr. hoopt, dat deze viering beter georganiseerd zal zijn dan de nationale feestdag bij de geboorte van Prinses Beatrix. De heer Tobé (R.-K.) meent, dat de heer Beekenkamp wat voorbarig is. Hij dacht, dat de nationale feestdag nog ge vierd moest worden. (Gelach). De voorz. merkt op, dat de festivitei ten over twee dagen verdeeld zijn geweest en dat het moeilijk was, een complete or ganisatie uit den grond te stampen, daar de dag onzeker was. Met den heer Bee kenkamp is spr. het eens, dat zulke fees ten behoorlijk gevierd moeten worden. Voor de coördinatie zorgt een contactcom missie. Het bedrag, noodig voor de viering van de komende feesten, is moeilijk vast te stellen, zoodat het verstandiger lijkt, la ter deze post te verhoogen. Bij vlgnr. 563 (Sportstichting) spreekt de heer Carton (S. D. A. P.) over de wenschelijkheid van de verbetering van de sportvelden in den Stadspolder. Wethouder Verweij (S. D. A. P.) zegt, dat gebleken is, dat deze terreinen te laag i'-flgen. Verbetering zou ƒ30.000 kosten. Dat is te duur. Ziekenhuisverpleging. Bij vlgnr. 582 (Bijdrage „Ziekenhuisver pleging") maakt de heer Goslinga (A. R.) aanmerking op het permanente karak ter van de hooge subsidie 12.000.aan deze vereenigingen. Zij moeten op den duur zichzelf leeren bedruipen. De heer J o n g e 1 e e n (S. D. A. P.) ves tigt er de aandacht op, dat de abnormale crisisjaren niet voorzien waren. Verhoogt men de contributie, dan vallen de werkloo zen af en komen deze geheel voor reke ning van de gemeente. De heer Groeneveveld (S. D. A. P.) zegt, dat het ook nooit de bedoeling is geweest, dat deze vereenigingen hun uit gaven zouden dekken met hun contributie- inkomsten. De vereenigingen zorgen er voor, dat de gemeente aanmerkelijk wordt ontlast van de zorg voor on- en minver mogende zieken. Wethouder v. Stralen (S. D. A. P.) sluit zich bij de laatste twee sprekers aan. Deze vereenigingen besparen de gemeente groote uitgaven. Met de besturen zal bin nenkort overleg worden gepleegd om te ko men tot een reorganisatie van de admini stratie. De heer Goslinga (A.R.): Het is ge- wenscht, dat het normale risico gedekt wordt door een normale premie. Kan men de premie niet verhoogen, dan kan men de verstrekkingen beperken. De heer Wilmer (R.K.) herinnert er aan, dat bij de oprichting dezer vereeni gingen subsidie verleend werd om een re serve te vormen. Het was niet de bedoeling deze subsidie blijvend te doen zijn. In he! feit alleen, dat deze vereenigingen de ge meente geld besparen, ligt niet de ver klaring van deze subsidie, want anders zouden bijna alle vereenigingen op sociaa1 gebied aanspraak op subsidie kunnen ma ken. De heer v. Rosmalen (C.H.) sluit zich aan bij de heeren Jon geleen en Groene veld. Bij de oprichting kon men niet voor- Zien, dat de uitgaven zoo'n vlucht zouden nemen. Na re- en dupliek wordt deze post goed gekeurd. Stedelijke Werkinrichting. Bij vlgnr. 598 (Stedel. Werkinrichting) vraagt de heer Coster (R.K.) hoe het nu staat met de reorganisatie. De heer Carton (S.D.A.P.) keurt het af, dat M.H. vele jongen menschen naar oe Sted. Werkinrichting verwijst, die zich op de een of andere manier aan wange drag schuldig maken. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) zegt, dat de reorganisatie-plannen zeer zijn ver daagd, o.a. door het inmiddels gerezen plan om dit gebouw te bestemmen tot Boer- haave-museum. Er zijn nu nog plannen in overweging om het Gravensteen te gebrui ken als Stedel. Werkinrichting. Ook spr. kan het niet toejuichen, dat jonge men schen naar deze inrichting worden verwe zen, maar weet er ook geen anderen weg cp. De heer Bergers (R.K.) geeft in over weging een wachtgelder te benoemen als beheerder van deze inrichting. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.): Als de overgangstijd nog lang duurt, is dat te overwegen. Bij vlgnr. 611a. (distributie levensmid delen) vraagt de heer Snel (S.D.AP.) of hét juist is, dat sommige winkeliers van de distributie van levensmiddelen zijn uit gesloten. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) be vestigt dat. De Radio-distributie. Bij vlgnr. 704 (Radio-distributie) heeft de heer Snel (S.D.A.P.) een voorstel in gediend om den abonnementsprijs te ver lagen. De verlaging van de aansluitkosten heeft niet het verwachte resultaat opgeleverd. Een toename van 27 abonné's over een jaar is niet bemoedigend. Prijsverlaging brengt vermeerdering van inkomsten mee. In Hilversum heeft de verlaging van den abonnementsprijs een stijging van het aan tal abonné's opgeleverd. De heer v. d. K w a a k (C.H.) meent, dat de teruggang van het aantal abonné's te wijten is aan het afbetalingssysteem voor radio-apparaten. Men houdt dan geen reke ning met het stroomverbruik. Van dat sys teem begint men terug te komen. De heer Tobé (R.K.) dringt aan op zoo sterk mogelijke afschrijving. De heer v. E c k (S.D.A.P.) geeft B. en W. in overweging, om de zaak nog eens in studie te nemen. Hij dringt op praeadvies aan. Hij meent, dat de gemeente-financiën de aanneming van het voorstel van den heer Snel niet toelaten. (Toch zal hij er lcter voorstemmen!) De heer v. Rosmalen (C.H.) geeft in overweging op den Vrijdagavond muziek uitvoeringen te geven. De voorzitter zegt, dat het niet raad zaam is, de abonnementsprijzen te verlagen. Hilversum heeft een ander soort publiek dan Leiden. De vooruitgang in het aantal abonné's tengevolge van de lagere aansluit kosten is voor Leiden vrij aanzienlijk. Met een aantal abonné's van 3845 zijn wij thans hooger dan ooit. Een bedrag van f 18.000, aat een abonnementsverlaging zou kosten, kunnen wij niet missen. De leiders van het bedrijf zijn ervan overtuigd, dat de ver laging van den abonnementsprijs niet zou kunnen worden opgevangen door de te ver wachten stijging van het aantal abonné's. Praeadvies acht spr. niet noodig, omdat het college ervan overtuigd is, dat verlaging van den abonnementsprijs onmogelijk is. Wanneer de tijden veranderen zal tot ver laging ongetwijfeld worden overgegaan. Aan den wensch van den heer v. Rosmalen kan niet worden voldaan; plaatselijke pro gramma's van de nationale radio omroepen niet onderbreken. De heer Goslinga (A.R.) zegt, dat het bedrijf belaagd wordt van twee kanten, n.l. van de zijde van den middenstand, en nu ook van de zijde der soc democraten. Dat de massa zich niet zou kunnen aansluiten, betwist spr. Laat men voorzichtig zijn met critiek op dezen dienst, want z.i. werkt de dienst zeer bevredigend. Het voorstel-S nel wordt verworpen mtf 20 tegen 12 stemmen. Voor: de S.D.A.P. (behalve de heerei Vallentgoed en Verweij). De Inkomsten. De posten der Inkomsten komen 'thans ter sprake. Bij de ontvangsten van de Duinwater Mij vestigt de heer M anders (R.K.) er de aandacht op, dat aan zijn voorstellen niet is voldaan, zooals B. en W. meenen. Hij had voorgesteld, dat het metertarief als regel niet hooger zou worden gesteld dan het gel dende abonnementstarief. Spr. vraagt, dat voor de armste gezinnen een voordeelige geling zal worden getroffen en dat reke ning wordt gehouden met de groote gezin- ren, waarvoor hij een soort kinderaftrek lanceert. Wethouder Verweij (S.D.A.P.) spijt het, dat het college de bedoeling van de voorstellen-Manders niet juist begrepen heeft. Aan minder goed gesitueerde gezin nen wordt inderdaad reeds tegemoet ge komen. Wat de heer Manders wil is niet gemakkelijk uitvoerbaar. Wil men de groote gezinnen helpen, dat moet een strenge con trole worden toegepast. En dan wettigen de uitgaven daarvoor niet het betrekkelijk geringe voordeel voor de groote gezinnen. Groote gezinnen zijn ook niet altijd de minst draagkrachtige. Spr. noodigt den heer Manders uit zijn bedoelingen nader bij hem te komen uiteenzetten. De heer Manders (R.K.) accepteert die uitnoodiging graag. Hij neemt zijn voorstel inmiddels terug. De begrooting van den Gewonen Dienst wordt tenslotte in Inkomsten en Uitgaven vastgesteld op 9.567.713. De Kapitaaldienst wordt vastgesteld op 6.604.064. Voor „Onvoorzien" wordt 16.948 uitge trokken. De voorzitter dankt de raadsleden voor hun medewerking, terwijl de heer Wilmer den voorzitter dankt voor zijn leiding. Te ruim kwart over 12 wordt de zitting gesloten. LellCFCP en Kunst ALIDA TARTAUD—KLEIN t Zooals gemeld, is te 's Gravenhage, waar zij sinds kort ter verpleging was opgeno men, de bekende actrice Alida Tartaud Klein overleden. Aan een in memoriam in de „Msbd." ont- leenen we nog: Sedert geruimen tijd was zij door een ongeneeslijke kwaal aangetast. Maar lang te voren had de noodlottige sa menloop van omstandigheden, waarmee het verdwijnen van het eigen Rotterdamsch tooneelgezelschap vergezeld ging, een vroegtijdig einde gemaakt aan haar loop baan van even begenadigd als gevierd tooneelspeelster. En zij, wier kunstenaars ziel vóór alles op de beelding der tragiek scheen afgestemd, moet in de, eigen levens ervaring wel sterk de bitterheid hebben geproefd van de dèsillusie, die in dit aard- sche tranendal nu eenmaal niemand be spaard blijft, maar die den gevoelsmensch toch dubbel zwaar treft, vooral wanneer zij hem overvalt cp een oogenblik, dat het eerbetoon en de bewondering der men schen juist hun hoogtepunt hebben be reikt. Op tienjarigen leeftijd reeds (in 1883) kwam zij in de hoofdstad op de Tooneel- schcol en reeds zeven jaren later had zich haar bijzonder talent dermate ontwikkeld, dat ze mevr. Beersmans, die plotseling on- getseld geworden was, kon vervangen in de koninginneol van .Vorstenschool" de rol, waarvan zij in latere jaren zulk een gave en gerijpte creatie geven zou, dat ze alleen reeds daarmede haar reputatie van eerste tragédienne vestigde en in tallooze reprises handhaafd. Tragédienne van ge stalte en gebaar en dcor haar diepe klank rijke stem, teekinde geen gewaad haar waardiger dan de vorstenmantel met dia deem. Met haar snel stijgend succes viel samen de glorietijd van het Rotterdamsch Tooneel, waarvan haar echtgenoot Frits Tartaud een der directeuren was. Nu ziet deze bijna 81-jarige veteraan zijn levensgezellin, die bijna 65 is geworden en in een lang leven lief en leed met hem deelde, nog het eerst ten grave dalen. Mevr. Tartaud-Klein beschikt over een meer dan gewone literaire ontwikkeling; vandaar dat haar voorkeur uitging naar klasieke stukken van hoogere allure, waar naast vooral de sombere Ibsen haar zeer scheen aan te trekken. Ook in andere tooneelfiguren intusschen wist haar rijk geschakeerd talent zich in te leven. Wij denken hierbij aan Heijer- mans' „Kniertje" in de rol van het oude moedertje uit de .Medailles van een oude vrouw". En niet te vergeten aan haar ont roerende creatie van zuster Beatrijs, die als vanzelf een stille bed voor de afgestor venen op de lippen brengt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15