De Rijasburgerweg te Leiden SPORT ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 JE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Een stukje geschiedenis Verleden, heden en toekomst Het antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vraag in het Sectieverslag voor de begrooting 1938 betreffende de verbetering van de spoorwegkruisingen nabij het station is, voor zoover dit moge lijk is, voor ons een aanleiding een be knopt historisch overzicht te geven van den Rijnsburgerweg, welke zich in den loop der eeuwen heeft ontwikkeld van een zandweg tot een modernen verkeersweg. Zooals uit den naam valt af te leiden, is deze weg aangelegd tot het tot stand brengen van een behoorlijke verbinding, van Leiden naar de hooge geestgronden Oegstgeest en Rijnsburg. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, een machtig lichaam in de middeleeuwen, heeft op last van Hertog Albrecht van Beieren, graaf van Holland, omstreeks 1400 den weg doen aanleggen. Het begin zou komen bij de Haarlemmer- of Rijns- burgerpoort, die toen stond aan het be gin van de Haarlemmerstraat bij den stadwal, die de stad langs de Turfmarkt en de Prinsessekade afsloot. De grond aan de overzijde van het water behoorde tot de gemeente Oegstgeest, en de weg, die zou worden aangelegd, begon aan hette- genwoordige Kort Galgewater en de Steenstraat. Bepaald werd, dat de weg zou worden „verhoefslagd" waarvoor de belangheb bende dorpen hadden zorg te dragen. Toen de weg in gebruik was liet het on derhoud blijkbaar te wenschen over; wij lezen althans, dat in 1466 met het klooster Marienpoel een overeenkomst werd geslo ten, waarbij dit convent het onderhoud van den weg van de stadspoort (begin punt) tot de Poelbrug op zich nam tegen een vergoeding van 21 pond per jaar. Deze overeenkomst werd wel meerde re malen gewijzigd, doch zij bleef gehand haafd tot de opheffing van het klooster. Dit klooster „Marienpoel'' heeft gestaan aan den Rijnsburgerweg ter plaatse waar thans het landhuis staat, bewoond door Jhr. Professor W. J. van Eysinga. Bij grondwerk voor den bouw van dit huis in 1925, werden vele scherven van aarde werk en gave potten gevonden en ook en-" De stoomtram nadert den overweg. kele menschelijke geraamten. Het kloo- ter is in 1428 gesticht door Boude wijn van Swieten, thesaurier van Holland, op grond daarvoor aangekocht van Hendrik van Wassenaar, burggraaf van Leiden. In den aanvang van de 16e eeuw was het klooster zeer rijk, onder meer waren het grootste deel der parochie Oegstgeest en verschil lende perceelen in de stad zijn eigendom. In 1572 en tijdens het beleg in 1574 schijnt het klooster verwoest en afgebro ken te zijn. Eenige schilderijen van Corne lls Engelbrechtsen, afkomstig uit dit klooster bevinden zich in de Lakenhal. De Marienpoelstraat, hoewel liggende aan gene zijde van den Rijnsburgerweg houdt den naam aan dit klooster in her innering. Dit terloops over het klooster „Marienpoel"; keeren wij nu terug tot den Rijnsburgerweg. Na de opheffing van het klooster is de Rijnsburgerweg meerdere malen verhard, bestraat echter niet. Toch zal het onder houd in dien tijd veel te wenschen heb ben overgelaten. Zoo lezen wij in de ge schiedenis over den ramp van het sprin gen van het kruitschip in 1807, waardoor Leiden werd getroffen en honderden hui zen in puin werden geworpen, dat het stadsbestuur den Rijnsburgerweg liet ver harden met puin van den ramp afkomstig. Afdoende was dit blijkbaar niet, de weg bleef slecht. Er werd daarom een betere oplossing gevonden en wel deze. In 1816 werd op aandrang van Gedeputeerden concessie verleend tot tolhefing, onder verplichting van verbetering en onder- Het vroegere koffiehuis Posthof of Bellevue. houd van den weg. Tot 1911, dus bijna 100 jaar, bleef deze concessie bestendigd, de tol, die in de gemeente Ogstgeest stond, werd toen afgekocht, waartoe Lei den 8000.bijdroeg. Zooals wij op het plaatje zien {foto van omstreeks 1890), is van bebouwing aan den 'weg geen sprake, 't was een rustige landelijke weg, met aan weerszijden een sloot en een enkel tramspoor van de stoomtram naar Katwijk, Noordwijk en Haarlem. Zondagsmiddags kontten de Leidenaren, zonder gevaar, hun tradio- neele wandeling „om Endegeest" maken, geen auto's of fietsen, alleen de stoom tram, die haar komst op kilometers af stand aankondigde door voordurend de bel te laten gaan. Tot 1896 was de Poelwetering, die langs het Posthof laantje naar den Maredijk stroomt, de grens tusschen Leiden en Oegstgeest en ook toen was er zoogoed als geen huis langs den weg, men keek links en rechts over weilanden. Na den stadsuitleg van 1896 duurde het nog enkele jaren, voordat Leiden met plannen voor stratenaanleg aan den Rijns burgerweg kwam. Eerst in 1906 werd met den aanleg begonnen en werd de Oegst- geesterlaan en Marienpoelstraat gepro jecteerd, waarna met bebouwing van den weg bij den spooroverweg en de nieuwe aangelegde straten werd aangevangen ook in Oegstgeest werd meer en meer ge bouwd wat toeneming van het verkeer medebracht en werden er reeds klachten over het afsluiten van den overweg ge hoord. Niet alleen het voetgangersver keer nam toe, maar ook het rij verkeer werd steeds grooter, het fietsen was geen luxe meer en automobielen vertoonden zich meer en meer op den weg. Daarbij kwam, dat in 1910 de stoomtram naar Katwijk en Noordwijk werd vervangen door de electrische- en het spoorwegver- Keer steeds drukker werd, dus de afsluit- boommen meermalen moesten worden neergelaten. Ook kwamen er meer bewo ners in de nieuwe straten en de bevolking van Oegstgeest groeide gestadig. Het ge volg was, dat de stagnatie, die het afslui ten van den overweg veroorzaakte, steeds grooter werd, waarmede de klachten daarover gelijken tred hielden. Intus- schen werd het bouwen langs den weg en te Oegstgeest voorgezet, waarbij nog kwam, dat in 1910 plannen ontworpen werden voor een nieuw academisch zie kenhuis aan den Rijnsburgerweg, waar voor de gemeente grond had aangekocht en het rijk aangeboden. Met den bouw van dit ziekenhuis werd in 1913 aangevangen. Alweer meer verkeer en opstoppingen voor den gevaarlijken overweg. Men sprak toen al van een onhoudbaren toestand en de noodzakelijkheid van een tunnel. Wat kon het Gemeentebestuur tegen die klachten doen? Besloten werd eerst eens te doen onderzoeken of de klachten niet overdreven werden. Aan de politie werd daarom opdracht gegeven eenige dagen achtereen te con- tröleeren en aanteekening te houden hoeveel malen en hoelang de overweg voor het verkeer werd afgesloten tusschen 8 uur 's morgens en 6 uur 's avonds. De trap voor voetgangers was er nog niet, dus ook zij moesten voor den overweg wach ten. Het bleek, dat de klachten gegrond waren, doch verbetering kon niet worden aangebracht, er was geen oplossing voor te vinden, tenzij er een tunnel zou komen en daaraan viel met het oog op de hooge kosten niet te denken. In 1920 werd de stad weer vergroot en DE TOL, uit welks opbrengst de weg moest worden onderhouden. Uit tiet katholieke kamp H. B. C. KAN MORGEN KAMPIOEN ZIJN. D. O. S.TEYLINGEN, VOOR TEYLIN- GEN HET BELANGRIJKST. V. V. L. kan zich veilig stellen. We zitten zoo opeens weer midden in den winter. Inderdaad blijkt alweer, dat we geen al te optimistische beschouwin gen over een vlot competitieverloop kun- geven, wanneer we het einde nog niet bereikt hebben. Het veranderlijke weer in ons Hollandje is echter van dien aard, dat men zich den eenen Zondag in het voor jaar waant en dat het den volgenden Zon dag wintert. We zullen er echter maar het beste van hopen. Wellicht valt het morgen nog mee. dit het geval, dan mogen we een in teressant programma in de Westelijke af- deelingen verwachten. De beslissingen toch naderen nu snel. Zoo kan morgen in de eerste klasse van West I H. B. C. kampioen zijn indien de Heemstedenaars in Haarlem van T. Y. B. B. winnen en S. J. C. erin slaagt Sant poort in eigen home te Slaan. S. J. C. heeft nog een kans op de tweede plaats, maar dan moeten morgen de punten mee naar Noordwijk komen. Of het gelukken zal? De Haarlemmers zullen zich zeker met hand en tand hiertegen verzetten. Waarom wel voor Graaf Willem en niet voor Onze Gezellen een wedstrijd is vast gesteld, begrijpen we niet. De Haarlemmers toch zyn één wedstrijd reeds achter en dat kunnen er morgen twee worden. Bo vendien is er alle kans, dat de Hagenaars morgen winnen en dan wordt de positie van Onze Gezellen er niet beter op. Leonidas kan zich vrij veilig stellen in dien van Spartaan gewonnen worde. In de tweede klasse A is vooral de wed strijd D. O. S.Teylingen van groot be lang, voor D. O. S., die wacht op het kam pioenschap, maar meer nog voor de Tey- lingers, die moeten winnen om een kans te maken de laatste plaats te ontloopen. Bovendien heeft Vitesse morgen kans om te winnen van de Santpoort-reserven, mo gelijk is ook een verdeeling der punten het resultaat, maar hoe de uitslag ook wordt, Teylingen heeft alleen kans bij een eigen overwinning. En D. O. S. moet haar kampioenskans verdedigen. Wel loopen de Veenders nog geen direct gevaar, wanneer zij verliezen, doch veel riskeeren mogen ze niet en duswacht er den bezoe kers van den wedstrijd een interessante kamp, waarvan het resultaat heel moei lijk te voorspellen is. We hopen echter, dat het een eerlijke strijd worde. O. I. V. speelt, reeds haar laatsten wed strijd en zal zich met haar nog kleine kam pioenskans morgen, wel tegen V. V. E. staande houden. A. D. O.D. E. M. is van geen belang meer, omdat beide ploegen geen kansen meer te winnen of te verspelen hebben. In de 2e klasse B. is jammer genoeg weer geen wedstrijd voor Blauw Zwart vastgesteld, wel echter vooi G. D. A., waardoor het verschil in gespeelde wed strijden weer drie wordt. De Loorduinsche club gaat op bezoek bij V. E. P. in Woer den. Deze club verraste destijds door eei 43 overwinning op G. D. A. in Loosdui nen. We hebben zoo'n stil vermoeden, dat de gasten morgen revanche zullen nemen. V. V. L. gaat op bezoek bij Wilhelmus. Deze club bracht het in Voorschoten tot een gelijk spel. Aanpakken voor V. V. L. is dus de boodschap en wanneer het tot een overwininng komt is zy vrij veilig, want Wilhelmus heeft dan nog vijf wed strijden te spelen, waarbij wel wat pun ten verloren zullen worden. AeolusOliveo zal wel voor de Rotter dammers zijn, waardoor de club uit Pijn- acker er ook hoe langer hoe slechter voor komt te staan. de grens verlegd tot den Warmonderweg, het verkeer was intusschen steeds toege nomen, maar de overweg-ellende bleef bestaan; wel werd er voor de voetgan gers de trapbrug gebouwd. De Rijnsburgerweg werd steeds meer bebouwd en nieuwe straten aangelegd. In 1925 werd onder leiding van den toenmalige Directeur van Gemeentewer ken Ir. G. L. Driessen, door het dempen van slooten, opruimen van de boomen verbreeden van den weg en anderen be strating de weg verbeterd. Ook „Post hof" (voorheen Bellevue) werd gesloopt en de vrijgekomen grond bebouwd. Het werk door Ir. Driessen begonnen werd door zijn opvolger Ir. De Blauw voortge zet en onder zijn beheer is de Rijnsbur gerweg de prachtige weg geworden zoo als wij dien thans kennen. Na het in gebruik nemen van het nieu we Academisch Ziekenhuis werd de om geving spoedig het Boerhaavekwartier genoemd en sedert 1933 het bekende standbeeld van Boerhaave aan den toe gang tot de Oegstgeesterlaan tegenover den ingang van het ziekenhuis. In 1936 besloot de gemeenteraad den naam Oegst geesterlaan te veranderen in Boerhaave- laan. Na dit overzicht besluiten wij met den wensch, dat zoo mogelijk dit jaar zal wor den aangevangen met het ophoogen van de spoorbaan en in 1939 met den tunnel bouw. De veiligheid van het verkeer zal daardoor verbeterd worden en het pu bliek niet meer rekening behoeven te houden met het afsluiten van den over weg. VAN DE D. H. V. B.-VELDEN. ZAL VOGELENZANG—DOCOS DE BESLISSISSING VOOI. DE LEIDENAARS BRENGEN? Interessante wedstrijden ook in de lagere klassen. Koning Winter kan den voetballers nog wel eens verrassingen bereiden. De velden worden hard door de vorst en bij dooiweer worden ze te zacht om te speler.. We vree zen dan ook weer, dat er hier en daar nog wel afkeuringen zullen vallen. In de eerste klasse B. afd. Centrum is de voornaamste wedstrijd van morgen die te Vogelenzang, waar Docos op bezoek gaat. Verliezen de Leidenaars, dezen wed strijd, dan hebben ze vier punten achter stand op Vogelenzang, winnen ze echter, dan stijgen ze twee plaatsen op de rang lijst en is er nog alle kans op behoud. Want ook N. V. C. is nog lang niet veilig, zeker niet wanneer morgen van Geel Wit wordt verloren. De Alphensehe Boys ontvangei morgen Alliance en het zou ons niets verwonde ren, indien de Alphenaars hier wisten te winnen. S. J. C. II kan van D. E. M. II winnen. In de 2e klasse B. is de groote vraag, oi Foreholte cok van Meerburg zal kun nen winnen. Ondanks de mooie successen der Voorhouters gedurende de laatste we ken, gelooven we toch niet, dat Meerburg zich zal laten verschalken. V. V. S. B. kan kan S. N. A. winnen en St. Bernardus van Concordia. Lisse IIITeylingen II brengt mogelijk een gelijk spel als resultaat; S. J. C. III gaat bij de leiders T. Y. B. B. ni op be zoek, zoodat de punten wel in Haarlem zullen blijven. In 3 B is Docos IIO. D. I. vooral voor de bezoekers van belang. Verliezen zij n.l., dan dalen hun kampioenskansen niet wei nig. 't Belooft 'n interessanten strijd. Lisse IV kan op den goeden weg voortgaan door een overwinning op D. E. S. II. De Nic. Boys-reserven moeten van Meer burg II winnen om hun kans te behouden en O. D. I. II kan van K. R. V. II winnen. In de res. 4e klasse F rijst de groote vraag of Docos IV haar kampioenskans te gen Teylingen III zal weten te handhaven. Daarvoor zal gewerkt moeten worden! Of Meerburg III succes zal hebben eegen S. M. C. II wagen we nog te betwijfelen, met de vermelding van VeloA. V. V. Dq Uit de Afd. Zuid volstaan we vandaag club van den Dam kan de punten gemak kelijk mee naar huis brengen. Clubnieuws der Kalh. Sportvereenïgingen Docos: Morgen speelt Docos I uit "tegen Vogelenzang. Deze wedstrijd moet gewon nen worden om van de onderste plaats af t»> komen, dus jongelui geeft je voor 100 percent, dan kan er eenig resultaat bereikt worden. De opstelling is als volgt, v.l.n.r.: Doel: J. v. Steen; achter: N. en Fr. Over- cijk; midden: G. Uljee, P. Ramaker en C. Egmond; voor: W. Goddijn, A. Verhoeve, W. v. d. Kraan, A. Gussenhoven en B. God dijn; vertrek per tram 12.15 uur Station. Docos III speelt thuis tegen O.D.I. I. Uit werd met groote cijfers verloren, dus jon gens nu beter je best doen dat er toch zeker een puntje thuis blijft. Docos IV speelt uit in Sassenheim tegen Teylingen III. Om bovenaan op de lijst te blijven, moet er gewonnen worden; dus jongens volhouden. Vertrek per fiets 1.15 uur Gezellenhuis. Afd. Junioren: De B-jun. trekken weer naar K.R.V.a, en nu beter afgesproken, bij eventueele afkeuring. Docos b kan win nen; vertrek 2 uur vanaf het Station. Ons c-elftal gaat naar Stompwijk en moet daar zeker zijn best doen om te win nen. Vertrek half 2 uur vanaf de Heeren- straat. D. E. en F. blijven spelen op het Sport park. E tegen Meerburg a thuis om 2 uur. Denkt er om e-jun.: iets beter spelen dan de vorige week hoor. D. en F. spelen tegen elkaar om 3.15 uur. Wij denken wel dat D ce puntjes in de wacht zal slepen, want deze zijn beter ingespeeld. Denk om de Missie-cent! Ruilformulieren direct na den wedstrijd da Costrastraat 7. Meerburg: Meerburg I speelt om 2.30 uur tegen Foreholte I uit Voorhout. Dit belooft een flinke wedstrijd te worden. Uit werd door Meerburg gewonnen; wat nu het re sultaat zal wezen moet men afwachten. Het 2e gaat een bezoek brengen bij Nic. Boys te Nieuwveen. De reis wordt gemaakt per auto; vertrek is bepaald op 1 uur. Het derde elftal speelt thuis en wel tegen SM.C. 2 uit Warmond. Als door de Junioren gespeeld moet wor den, zal het per convocatie wel bekend ge maakt worden. Teylingen: Morgen gaat Teylingen I op bezoek bij D.O.S. I in Roelofarendsveen. De laatste wedstrijden is er bij Teylingen wel eenige kentering, maar of het tegen r.O.S. tot een succes zal komen, betwijfe len wij. Immers, de Teylingers bezetten de onderste plaats en D.O.S. de bovenste, dat zegt toch wel iets. Vast staat, dat beide partijen zich zullen geven voor de over winning. Wij zullen de komende dingen rustig afwachten. Vertrek per rijwiel om 1.15 uur van de K.S.A. Teylingen 2 gaat op bezoek bij Lisse 3. Mogelijk een gelijkwaardige partij, zoodat bet ook hier zal spannen! Teylingen 3 krijgt Docos 4 op bezoek om 2.30 uur op Sporthof. Wij kennen de sterk te van Docos niet, zoodat het moeilijk is te voorspellen. Junioren: Elftal A krijgt N.V.C.a op bezoek om 1.10 uur. Elftal B krijgt Lisse c op bezoek om 12 u. Elftal C gaat op bezoek bij Lissec, aan vang 1 uur. D.O.S.: Voor Dos I hopen we, dat de match morgen doorgaat. Dos ITeylin gen I: de ernstigste kampioens-candidaat tegen de onderste van de ranglijst; een wedstrijd die voor beide partijen zeer be langrijk is, voor Teylingen nog wel het meest, 't Zal er spannen, dat is zeker. Aan vang 2.30 uur. Zelfs de competitie-leider zag de beteekenis van dezen grooten strijd en stelde voor de verdere senioren-clubs geen wedstrijden vast. Alles wijst op een record-aantal toeschouwers. Dos a gaat naar S.N.A., per- auto; vertrek 12 uur. Dosb uit naar Noordwijk; vertrek 11.30 u. Athleten: Tot Zondagavond nog opgeven bij H. F. v. Ruiten; niet afwachten nu, want Maandag moeten de lijsten doorgestuurd worden naar Haarlem. Opgave met ge boortedatum. O J).L: Morgen gaat O.D.I. I op bezoek bij Docos II. De vorige keer heeft O.D.I. de puntjes thuis gehouden. Docos zal wel re vanche nemen, doch 't zal in ieder geval een spannende strijd worden- Aanvang half drie. O.D.I. II krijgt K.R.V. II op bezoek. Uit hebben jullie gewonnen, probeer nu ook de puntjes thuis te houden; aanvang half drie. O.D.I. a speelt om 1 uur thuis tegen St. Bernardu a. We zijn benieuwd naar den afloop. Van Nispen: Het programma voor Zon dag is al bijzonder schraal te noemen, daar alleen de junioren moeten spelen en wel thuis tegen Alliance om half een. Mocht nog een wedstrijd worden ingelast, dan wordt zulks wel aan de spelers bekend ge maakt. K.R.V.: Morgen gaat het tweede elftal op bezoek bij Odi II. De thuiswedstrijd tegen Odi werd verloren. Daarbij staan onze re- serven op de ranglijst heel gevaarlijk on deraan. Jongens, doet eens je best; dan zijn zeker beide punten voor K.R.V. Verrtek per autobus vanaf van Egmond- straat om 1.15 uur. De juniores ontvangen Docos b. Het zal een zware partij voor de onzen worden. Maar wij zijn van onze jongens gewoon, dat zy den moed niet gauw laten zinken. Aanvang half 3. De lezing over spelregels, te houden door den heer de Haan, voorzitter van de Haag- sche scheidsrechterscommissie, is een week verschoven en nu bepaald op Vrijdag 4 Maart a.s., des avonds kwart 8. Toe gankelijk voor leden en donateurs van K.R.V. en voor hen, die belang stellen in de voetbalsport. Nic. Boys: Morgen speelt Nic. Boys II thuis een wedstrijd tegen Meerburg II; aan vang 2.30 uur. St. Bernardus: Het eerste elftal krijgt te 2.30 uur bezoek van Concordia I uit Hil- legom. Deze ploeg zal zeker haar uitersten best doen om uit dezen wedstrijd nog twee punten te behalen. De Junioren moeten te 1 uur op bezoek by O.D.I.a te Leimuiden, gezamenlijk ver wek te 11.45 uur. A.V.V.: Het le elftal gaat morgen naar Wateringen om daar te 2.30 uur Velo I te bekampen. Wij vertrouwen, dat allen hun best zullen doen om een goed resultaat te bereiken. Er zal flink moeten worden aan gepakt, daar Velo op eigen terrein tot heel wat in staat is. Het 2e elftal speelt om 12.30 uur te Den Haag tegen Gr. Willem 3. Wij achten A.V.V. wel in staat om beide punten» te bemach tigen, doch dan mag de tegenstander niet worden onderschat; denkt om de bovenste plaats 2de elftallers. Het 3e elftal ontvangt om 2.30 uur op e:gen terrein Ra va 4 en voor hen geldt het zelfde als hierboven voor de 2e elftallers A.V.V.a ten slotte speelt om 1 uur te Den Haag tegen L. en S.a en A.V.V.b en A.V.V.c op eigen terrein, resp. tegen V.A.C.b te 1.30 uur en Valkeniers c "te 12.15 uur. Foreholte: Voor morgen hebben twee elf tallen wedstrijden. Ons a-Junioren-elftal speelt thuis om 2 uur tegen V.V.L.a. Dit kan en moet dus eens een zege opleveren voor de Voorhouters! Maar zonder moeite gaat het natuurlijk niet. Doet daarom je uiterste best! Foreholte I heeft het veel moeilijker in Zoeterwoude tegen de a.s. kampioen Meer burg I. We verwachten echter, dat van de eerste tot de laatste minuut gewerkt wordt, waaraan we niet twijfelen. Den uitslag kun nen we niet voorspellen, doch hoe deze ook uitvalt, als we dan maar over het ver toonde spel tevreden kunnen zijn. Vertrek vanaf Parochiehuis per fiets 1.30 uur pre cies. (Leider C. P. v. d. Berg). V.V.L.: Als het weer morgen meewerkt gaat het 1ste haar kans beproeven bij Wil- belmis. Thuis werd er gelijk gespeeld, maar nu zal het wel niet meevallen, want Wil helmus is op eigen terrein sterk. Vertrek per fiets half twee. Het 2de gaat naar het Hoornpark om daar G D.S. te ontmoeten. Vertrek gelijk met het eerste. De a-Junioren die waarschijnlijk him vorm hervonden hebben, gaan een bezoek brengen bij de dito's vna Foreholte. Ver trek per fiets 12.30 uur. Alph. Boys: Te 1.15 spelen de junioren den vorige week afgelasten wedstrijd te gen Donk a junioren, terwijl te 2.30 het lste elftal den laatsten thuiswedstrijd speelt in deze competitie en wel tegen Alliance 1 uit Overveen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13