R.K. VOLKSBOND ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 DE lEIDSCHE COURANT öERDE BLAD PAC. 1? 1NTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN ONS VASTENAVONDFEEST Kerkelijk is de viering de H. Mis met algemeene H. Communie in de Lode wij ks- kerk te half zeven. Alle leden zijn daar nntuurlijk bij tegenwoordig, want gods dienst vooraan blijft bij ons parool, onze daad. Huiselijk wordt het feest in het Gezellen- huis voortgezet met een feestelijk ontbijt. We houden ons aan de „dienstregeling", welke aan alle leden mèt de kaarten is thuisbezorgd. Dus goed lezen! Plaatsbespreken. Zooals bekend kan men in de wee voor de uitvoering plaatsen voor- bespreken in het Gezellenhuis. Op den dag Ier uitvoering in de Gehoorzaal a 10 cent voor gewoon bespreken op volgnum mers, die te 12 uur worden uitgereikt. Men denke er om bij het bespreken de kaarten bij zich te hebben! Uitvoering. Zondag 20 Febr. is te 20.30 de uitvoering voor de Gezellen met hun ouders en familieleden. Opgevoerd wordt „Op afbetaling", een komisch spel met ge mengde bezetting, te spelen door de too- neelcub „Ad. Kolping". Er is voorts mu ziek en zang van het muziekgelschap „Fr. Schweitzer" en de liedertafel „Seb. Schaffer". Opening der zaal te kwart voor acht. Deze uitvoering wordt Zondag 27 Febr. herhaald voor de gehuwde leden en de donateurs. Kaartverkoop. Aan de volgende adres- sel (en 's avonds aan de zaal!) zijn a 40 cent kaarten verkrijgbaar: Rapenburg 52, P.K. Koorsteeg 17, Hooge Rijndijk 106, Hoogewoerd 100, Kapteynstr. 10, Pasteur straat 20a en da Costastraat 7. Bezoekt onze uitvoeringen; want het is een echt vastenavondspel met gezonde hu mor, een heerlijke parodie op het „afbeta lingssysteem". Steunt het Gezellenwerk- Het is hard ncodig moreel en financieel. Steunt ons Kolpingswerk! Terwille der goede zaak. Donderdagavond is de zaal gesloten voor de Gezellen. De werkloozen met familieleden hebben toegang op vertoon van kaart, niemand wordt zonder kaart toegelaten. S.P.L. Van den Zeereerw. heer W. Versteegen ontvingen wij na de ontvangst van de door ons afgezonden 250, het volgende schrijven: Zeereerw. vice-Praeses, Mijn welgemeenden dank voor de toe zending van die heerlijke weldoenersbij- drage. Wat een schitterend bewijs van de godsdienstige vitaliteit van Uw vereeniging. Als Directeur van S.P.L. dank ik U en Uw werkers en wensch U tevens geluk met zulk een goeden geest, die daar noodzake lijkerwijze moet heerschen. Moge het zoo blijve tot welzijn van S.P. L. en tot welzijn van Uw vereeniging. Met vriendelijken dank, W. VERSTEEGEN, Pr. Dank aan de trouwe leden van S.P.L. hun bijdrage is voor ons onmisbaar, wil len wij aan onze j aarlij ksche verplichting kunnen blijven voldoen. Nieuwe leden voor S.P.L. kunnen zich opgeven bij den huis meester en bij den hoofdzelateur Thomas Kriek. H. SCHRAMA, v.-Praeses. BILJART-COMPETITIE District Leiden Noordwijk I 8 6 1 1 2.01 13 R.a.veen 8 6 2 2.11 12 Noordwijk n 8 5 3 1.56 10 Zoeterw. I 8 2 1 5 1.54 5 Zoeterw. n 8 8 1.08 Alzoo is het eerste van Noordwijk kam pioen. R.a.veen wist de 2de prijs te beha len. Proficiaat aan de winnaars. C. v. HOUTEN, comp.-leider. Naschrift. De twee competities zijn voorbij en zon der klachten verloopen. Dankbaar zijn we den comp.-leiders; zij hebben goed ge werkt. De prijsuitreiking zal plaats hebben Vrijdag 25 Febr. in een speciale bijeen komst, veraangenaamd dcor muziek en film. Daar worden allen, die aan de com petities deelnamen, verwacht. Aanvang 8.30 uur. Districts-Senior. VAN EN VOOR HET DISTRICT Noordwijk vierde Zondag j.l. het derde lustrum. Op den feestavond was een bree- de kring van belangstellenden aanwezig. Leuk werk was de zelf vervaardigde revue. Kerels van St. Jeroen, hou-vast aan Kol ping! De districtsdag in April wordt volop voorbereid. Laat elke afdeeling nu reeds deze taak op zich nemen: alle Gezellen doen mee. Het is van zoo groot belang als we naar buiten optreden, maar dan moet het goed zijn. Zeer gaarne zien de Leidsche Gezellen belangsteling bij 't Vastenavondfeest. Kaar ten a 40 cent zijn aan de Gehoorzaal ver krijgbaar! HEIL PIUS XL In het groote Vaticaan woont Christus' plaatsbekleeder, de Opperherder der Ka tholieke Kerk, onze roemrijke Paus, Het is een harde tijd voor de Kerk, het ir, een harde tijd voor den Paus. Er wordt den H. Vader veel leed aangedaan, want a> wat de Kerk raakt, treft ook Hem. Het lijkt thans wel op de eerste tijden van het Christendom, toen Constantijn, Diocletianus, Justinianus en andere half goden de Kerk aanvielen, de Pausen ver banden of wegvoerden of vermoorden, om zoo den genadeslag toe te brengen aan den gehaten Christus. Doch steeds werd de geweldenaar over wonnen, altijd triomfeerde de waarheid. Ja, zelfs zoover kwam het, dat de Paus nog de bewaker werd van degenen, die eer tijds de Kerk hadden vervolgd; want zoo smeekte eens een Zacharias om bescher ming, toen het leger van Ravenna hem dreigde te vernieitgen. Paus Sergius trad in de voetsporen zijns Meesters en boog zich beschermend over den Saulus van Rome. De liefde immers is onuitputtelijk, zij vergeeft alles, zij verdraagt ales. Als wy nu de brutale praatjes van com munisten en nazi's hooren, hetgeen ons als Katholieken natuurlijk pijn doet, och laat ona dan niet vergeten, dat al die onver- standigen slachtoffer worden van hun hoogmoed. Die zij denken te overwinnen zal hen overwinnen. De oude schrijver Lactantius voorspelde reeds: „Na al de geweldige dwarlwinden van het tempeest wordt de lucht zuiver en schijnt weder het gewenschte licht; de vij anden Gods liggen op den grond en zij, die den'heiligen tempel wilden omstooten, ken merken zich door hun val en hun onder ling". Bidden wij dan voor onzen grooten Paus, wiens weten en werken, lijden en strijden ons ter harte gaat. God spare den Paus. Heil Pius XI. SEVERUS. KOLPING'S SOCIAAL INZICHT De sociale ideeën van den eersten Gezel- lenvader hebben al heel wat pennen in be roering gebracht. Het moet een halve eeuw geleden wel uitermate moeilijk geweest zijn, eenige waardeering te koesteren voor de sociale gedachten van Kolping. Ver beeld je ook, die praatte daar over arbeid als roeping, over eenheid van patroons en werklieden, over kerstening der arbeiders- middens. Dat was wel wat te „unheimisch". Maar daar komt zelfs in 1891 een Paus hem te hulp. Leo XIII verkondigde sociale ideeën, die gelijk zijn aan Kolpings pro gram. Langzaam dringt de waarheid door; de oude zuurdeesem was zoo maar niet weg, voor velen was het een ernstig geestes-pro- ces, maar de bezinning komt. Doch eer dat geestes-proces ten einde was, waren een massa arbeiders van hun geloof afgestapt Zij kozen de materie-alleen, zij volgden Marx in de nieuwe leer, het socialisme. Kolping heeft dat alles meegemaakt en de gevolgen voorzien. Daarom vormde hij den totalen mensch met sociaal in zicht, met levensmoed, met energie, met heiligend élan. Zoo rijpte bij de Ge zellen en door hen bij anderen het sociale inzicht, kreeg men begrip van maatschap pelijke verhoudingen en richtte men naar verbetering van den toestand. Nieuwe problemen zijn gekomen, door dat er wanverhouding groeide tus- schen arbeider en machine. In de ramp spoed der werkloosheid zitten we nu en zoeken naar de oplossing van het eigentijd- sche probleem. Zoolang de machine de baas speelt over den mensch, zoo lang blijven wij in den cirkelgang. Heeft Kolping ook dit voorzien? Wis en zeker, want hij leer de de leer der Kerk, de verheffing van den mensch boven de materie. Is het niet treffend juist, dat de huidige minister van Soc. Zaken juist den mensch noemt het voornaamste doel der sociale zorgen? SENIOR. NEDERLANDSCHE AFDEELING' LEIDEN PLAATSCLIJKE CENT* U.K. ARBEIDERSBEWEGING TER OVERWEGING. Een drietal 4de Lustrums werden her dacht door onze onderafdeelingen, n.l.: Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", Fa brieksarbeid ersbond „St. Willibrrdus" en Transportarbeidersbond „St. Bonifacius", terwijl de Metaalbewerkersbond „St. Eloy" zijn 27-jarig bestaan op feestelijke wijze vierde. De belangstelling was bij deze feestelijk heden zeer groot, waardoor mede het wel slagen was verzekerd en, laten wij dat ho pen, de propagandistische waarde daaraan evenredig. Hartelijke en sympathieke woorden zijn er gebezigd, vele wenschen voor de toe komst geuit, welke, als zij tot elkeen zijn doorgedrongen en worden beseft, uiteinde lijk niet anders dan tot versteviging kqn- nen, neen moeten leiden, van de Katholieke Arbeidersbeweging en van den band tus- schen haar leden in het bijzonder. Uit alles wat wij hebben beluisterd kwam sterk naar voren den drang naar deze vier hoofdzaken: „Eenheid, samenwer king, rechtvaardigheid en naastenliefde!" Met vreugde kunnen wij dit constateeren en spreken den wensch uit, dat het niet bij deze woorden moge blijven. Ieder, zonder onderscheid, moet medewerken, daadwer kelijk, om het gesprokene in vervulling te doen gaan. Daarom bevelen wij he navol gende ter overweging aan: Eenheid. Omdat daarin voor ons alles is weggelegd, want verdeeldheid kan niet an- ders dan het grootste onheil brengen. Voor beelden zijn er te over! Deze te stellen ach ten wij overbodig. Ieder zal hèt volkomen met deze moraal eens zijn, dat, waar twist en tweedracht heerscht, slechts een terug slag verwacht kan worden, geenszins be vorderlijk voor een goede gang van zaxen en tot nadeel van hen, voor wie eenheid het hoogste ideaal moet zijn, waarvan heil te verwachten is! Samenwerking. Vooral in het organisatie- Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons De „Slapende Kerk" fien der redenen waarom de op roep tot de katholieke daad onge hoord blijft, is het feit, dat een ontzettend getal van de leeken tot de „slapende kerk" behoort. Ze zijn doode ballast in het schip van Sint Petrus. Zij worden meege sleept, maar ze zijn en doen niets om het schip vooruit te helpen". Mgr. Williams. leven is deze noodig. Met onverschilligheid en gebrek aan belangstelling dient men de organisatie niet, integendeel. Maar even min door op alle slakken zout te leggen; over nietigheden te vallen. Ook niet door eigen meening, al is deze soms glad ver keerd, aan andéren op te dringen. Deze handelingen werken in alle opzichten fu nest en kunnen slechts bevorderlijk zijn voor een egoïstischen geest! Neen, daardoor bereikt men zijn doel niet! Wij moeten elkander leeren verstaan, respecteerend ieders meening. De leden hebben tot plicht te steunen, bij te staan, waar zulks maar mogelijk is! Op deze voorwaarde slechts zal een goede samenwerking verkre gen worden. Daaraan moeten wij mede werken! Samenwerkend is er steeds de grootste kans van slagen en het algemeen belang wordt daardoor het meeste gediend. Rechtvaardigheid. Ieder bedient zich van dit woord, maar daadwerkelijk laat de toe passing ervan veel, ja zelfs nog heel veel te wenschen over. Rechtvaardigheid, wel ke men in alles voor zich opeischt, doch waardoor men, zonder tot dit inzicht te wil len komen, vaak onrechtvaardig is ten op zichte van anderen. Rechtvaardigheid be staat niet alleen uit een persoonlijke mee ning over de toepassing daarvan. Het stre ven moet er op gericht worden de recht vaardigheid terug te brengen tot de propor ties, zooals deze in werkelijkheid moet wor den uitgelegd en toegepast volgens de christelijke leerstellingen. Door daaraan mede te werken, handelen wij zooals Paus en Bisschoppen ons steeds voorhouden, al moet dit vaak offers kosten. Offers, welke de Katholieken moeten brengen, omdat hun leven hier op aarde een geheel andere doel stelling heeft dan van hen, behept met de materialistische levensbeschouwing. Naastenliefde. Liefde hebben voor ande ren, medevoelend het leed wat hen kwelt! Welk een schoone taak is voor ons weg gelegd. Op velerlei gebeid kan liefde ver lichting brengen in het dagelijksch leven, maar ook op sociaal terrein. Veel leed kan worden verzacht, veel wantoestanden moe ten verholpen worden! Gaf God, bij Zijn le ven op aarde, ons niet de meest sprekend ste voorbeelden. Laten deze dan voor ons zijn een richtsnoer, om in deze liefdelooze en materalistische wereld werkazam te zijn, ieder op zijn manier, ieder naar zijn ma nier, ieder naar zijn vermogen. Dat ons werk dan zij een schakel in de Katholieke Actie voor God, en onze leuze: „De we reld herstellen in Christus!" Deze, en meerdere gedachten werden bjj ons opgewekt, doch wij willen besluiten met de navolgende alleszeggende dichtre gelen uit het Priester-declamatorium: „Hij reikt ons weer de kracht der sterken En Gods genade kiest haar weg, Door wat Zijn trouw in ons kan werken, Met vriendschap en met overleg!" DE ONTWIKKELINGSAVOND. Donderdag 24 Febr. a.s. wordt de tweede ontwikkelingsavond, toegankelijk voor alle leden van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden, des avonds te 8 uur in het Bonds- gebouw, Steenschuur 15, gehouden. De bonds-voorzitter, de heer J. W. v. d. Ak ker, zal als spreker optreden en als onder werp behandelen: „De Volksbond als be- schavingsfactor". Zooals men weet her denkt de Volksbond, 4 Maart a.s., het feit, dat hij 50 jaar geleden werd gesticht. Het geen zich in deze 50 jaar heeft afgespeeld, van welk nut de Volksbond voor zijn leden in dit tijdperk is geweest, daarvan zal spreker u een duidelijk overzicht geven. Hij zal zich de vraag stellen: „Heeft de Volks bond aan zijn roeping gevolg gegeven?" De spreuk: „In den naam van Christus, vereenigt u" was het kernpunt van alle actie. Heeft-mgr. Huibers, op de onlangs gehouden studiedagen te Voorhout, niet met enthousiasme openlijk verklaart, dat het werk van den Volksbond op godsdienstig- zedelijk terrein volkomen geslaagd is. Ook op stoffelijk, economisch-sociaal terrein is veel bereikt, met welk een ijver heeft de Volksbond geijverd voor verhooging van waardeering voor het gezin, voor volkshuis vesting, voor drankbestrijding en tot verbe tering van de materialistische omstandig heden van den arbeider. Spreker zal u een duidelijk beeld van dit alles geven en aan tonen dat het geheele werk van den Volks bond was en is gericht op den arbeider, diens belangen en nooden. De gelegenheid om er meer van te vernemen wordt u ge boden, aan u om te bewijzen in deze uw kennis te verrijken. Wellicht dat men dan, tot een beter inzicht komende, het werk van den Volksbond beter zal beseffen en leeren v/aardeeren. Dan zal van dezen avond een groote propagandistische waar de uitgaan! Wij rekenen op u! ONTSPANNINGSAVOND. Deze werd Woensdag 1.1. voor de werk loozen gehouden. Een goed gevulde zaal, ZONDAG SEXAGESIMA. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria en Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG, genaamd Sexagesima. Mis: Exsurge. Geen Gloria. 2e gebd A. Cunctis (om de voorbede van de Heiligen); 3e r.aar keuze v. d. priester. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Paars. Bij ons heilig Doopsel heeft Gods het goede zaad van het geloof in ons hart ge zaaid. Het is opgebloeid, maar eerlijk er kennen wij, dat het door vele en velerlei levensomstandigheden (weelde, levens zorg of ook verkeerde genoegens) niet die vrucht draagt, die kan en moet worden verwacht. (Evangelie). M.a.w. wij leven niet altijd uit en door ons geloof. Onze zonden indachtig bidden wij daarom in de Introitus: „Sta op, Heer en help ons" (het heilig geloof beter beleven). Een heerlijk voorbeeld van geloofsleven is de heilige Paulus. Zeer veel heeft hij ge daan, zeer veel heeft hij verduurd voor 't geloof. Gedwongen en met tegenzin ver haalt hij hiervan in het Epistel. Dat moet ons prikkelen tot navolging en ons aan sporen er iets voor over te hebben, om de gevaren en moeilijkheden, welke de uit bloei van ons geloof naar buiten en de geloofsbeleving kunnen belemmeren, moe dig te weerstaan en te overwinnen. Daar bij moge God zelf onze sterke hulp (Gra duale, Tractus), de Leeraar der Heidenen (St. Paulus) onze beschermer zijn. (Ge bed). Met het grootste vertrouwen op den bijstand van God en op de genade van God offeren wij ons voornemen op, om steeds te bewandelen de paden des Heeren (d.w.z. de gebeden te onderhouden, te leven vol gens het geloof). God geve ons de volhar ding (Offertorium). En door de heilzame Offerande van de H. Mis moge Hij onze harten met nieuwen moed bezielen en ver sterken. (Stilgebed). Communio, Post- communio). MAANDAG 21 Febr. Mis v. d. vorigen Zondag. Exsurge. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e voor alle overledenen (uit het eerste requiemformulier); 4e naar keuze v. d. priester. Geen Tractus. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. DINSDAG 22 Febr. Feestdag van St. Pe trus' Stoel te Antiochië. Mis: Statuit. 2e gebed v. d. H. Paulus. Prefatie v. d. Apos telen. Kleur: Wit. Vandaag herdenkt de H. Kerk de voor- loopige vestiging door den H. Petrus van zijn bisschoppelijke zetel te Antiochië. WOENSDAG 23 Febr. Mis v. d. H. Pe trus Damiani, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar: In medio. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie v. d. H. Apostel Mat thias. Kleur: Wit. Of de Mis v. d. Vigilie: Ego autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Petrus Damiani. Geen Credo. Kleur: Paars. De heilige bisschop .van Ostia (Italië) streed aan de zijde van den H. Paus Gre- gorius VII zonder ophouden door raadge vingen en woord en geschrift voor de rech ten van de Kerk en het herstel van de ker kelijke tucht. DONDERDAG 24 Febr. Feestdag v. d. H. Matthias, Apostel, Mis: Mihi autem. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Het Epistel leert ons, dat de heilige Mafthias zich reeds vroeg aan Jezus Chris tus had verbonden. Want „van den doop van Joannes tot den dag waarop Hij (Christus) van ons is opgenomen" had hij Christus niet verlaten. Vóór zijn roeping tot het Apostolaat behoorde Matthias dus tot de leerlingen van Christus. Van zijn Apostolaat is niets zeker bekend. Volgens een oude overlevering predikte de heilige in Cappadoicië en aan de kusten van de Kaspische zee en bezegelde hij de waar heid met zijn bloed in Colchis of Ethiopië. VRUDAG 25 Febr. Mis v. d. vorigen Zondag: Exsurge. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Geen Tractus. Geen Credo. Kleur: Paars. ZATERDAG 26 Febr. Mis van Maria op een Zaterdag: Salve (Votifemis van Maria van Lichtmis tot Paschen). 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor de Kerk; 4e voor den Paus. Geen Credo. Prefatie van Marie (in vullen: En U om de vereering). Kleur- Wit. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG, 2e gebed v. d. Z. Petrus van Treja, Belijder; 3e A Cunctis. DINSDAG. Mis v. d. H. Margarita van Cortona, Boetelinge: Numquid. 2e gebed en laatste Evangelie van St. Petrus Stoel; 3e v. d. H. Paulus. VRIJDAG.. Mis v. d. Z. Eebastianus van Apparizione, Belijder: Justus. Gloria. Tractus. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Isabella, Maagd, Dilexisti, 2e gebed A. Cuntis; 3e (naar keuze v. d. priester; 4e voor den Paus. Tractus. Gewone Prefatie. ALB. M. KOK, een pittig betoog van Kap. Paap, om toch vooral in dezen tijden het oog gericht te hou den op God, daar van Hem alleen hulp en steun te verwachten is. Met volle aandacht werd deze rede door de aanwezigen beluis terd. Daarna werden de bezoekers een twee tal uren door de K.S.A. bezig gehouden, waarin zij volkomen geslaagd is. Een avond, welke werkelijk een ontspanning is gewor den! Den meed werkers daarvoor hartelijk dank. BESTUURSRAAD. De Bestuursraad, welke, zooals gebruike lijk, steeds voor de jaarvergadering wordt gehouden, is vastgesteld op Vrijdag, 11 Maart a.s. Wij verzoeken de resp. bestu ren, er rekening mede te houden, dat de zen avond wrordt vrij gehouden! Uwe aan wezigheid is noodzakelijk en wordt op hoo- gen prijs gesteld. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Over de werkzaamheden van „Herwon nen Levenskracht" kunnen wij mededee- len, dat in de maand Januari 1937 7 perso nen geheel of gedeeltelijk voor rekening van „Herwonnen Levenskracht" werden uitgezonden naar het Sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, 3 naar Hernerheide en 3 naar Maria Auxiliatrix. Op 31 Januari j.l. waren in verpleging 85 mannen, 64 vrouwen en 165 kinderen, ter wijl 18 patiënten in de nazorg werden ver pleegd. Wij willen er nog op wijzen, dat, indien u nog geen Stuiver vrij williger zijt, u zich daarvoor ten allen tijde kunt opgeven bij uw organisatie of bij een der bestuursle den van het Comité „Herwonnen Levens kracht"; het secretariaat is gevestigd: Haar lemmerstraat 166. Door een daad te stellen helpt gij mede om veel leed te verzachten. KANUNNIK VAN SCHAIK FONDS. In een circulaire wijst het bestuur van het Kathoilek Werkliedenverbond er op, dat het aantal van degenen, die .jongens hebben, welke voor het H. Priesterschap worden opgeleid en e«i beroep komen doen op het Kanunnik van Schaik-fonds steeds grooter wordt. Met aller medewerking hebben we er voor te zorgen het Fonds te versterken, want anders loopen we gevaar, dat de hulp, die in elk geval gegeven kan worden, tot een zoodanig bedrag moet wor den teruggebracht, dat het den naam van „hulp" niet meer verdient. Het beroep op uw milddadigheid, laat dit niet te vergeefs zijn. Als allen een bedrag, klein of groot, voor dit mooie doel beschik baar stellen zal het Fonds er ten zeerste door worden gebaat. U kunt de bijdragen storten op postrekening no. 22696 ten na me van het Katholiek Werkliedenverbond, Drift 10—12, Utrecht. DE ACTIE VOOR DE VRIJWILLIGE STUIVER. Het bestuur van het plaatselijk Comité „Herwonnen Levenskracht" verzoekt ons aan zijn vrienden bekend te maken, hoe de nieuwe aanwinst van stuivervrijwilli- gers, een gevolg van de propaganda-film- avond gehouden 28 Jan. j.l., gespecificeerd bij de resp. vakvereenigingen is onderge bracht: Transportarbeiders 24; Fabrieksar beiders 6; Bouwvakarbeiders 19; Landarbei ders 3; Slagers 4; Textielarbeiders 1; Me taalbewerkers 17; Graf. Bond 4 Werkmees ters 3; St. Rafaël 2; Houtbewerkers 3; Kleermakers 4; H. K. W. 4; Kellners 1; Ta baksbewerkers 4; Bakkers 4; Tandtechnici 1; losse leden 70, onder deze waren 28 vrou welijke leden, 1 lid teekende in voor 10 cent per week en 1 voldeed het bedrag voor een geheel jaar ineens. Totaal 174 nieuwe leden. Het Comité zegt aan allen daarvoor hartelijk dank. Uit deze gegevens valt niet af te leiden hoeveel leden van de resp. vakafdeelingen lid van den vrij willigen stuiver zijn. Om nu verkeerde conclusies te dien opzichte te voorkomen, hopen wij binnenkort een vol ledige lijst van vrijwilligers der vakafdee- lingen te publiceeren. Natuurlijk hebt t die tot heden nog geen lid is, u dan ook aangemeld!? DE JAARVERGADERING. Op Vrijdag 18 Maart a.s. wordt de jaar vergadering van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden, gehouden in de groote zaal van het Bondsgebouw. Op de agenda komt dan ok voor bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren: J. H. Nijhuis, A. J. v. Dam, J. M. H. Horikx en A. Steenbergen. Even- tueele tegencandidaten kunnen worden in gediend door minstens 10 leden, terwijl daarby moet worden overgelegd een bereid verklaring van den candidaat. De gelegen heid daartoe bestaat tot uiterlijk Donderdag 10 Maart. Na dezen datum wordt alles op de candidaatstelling betrekking hebbend, terzijde j CENTRALE RAADSVERGADERING. Wij kunnen mededeelen, dat deze verga dering gehouden zal worden op 15 en 16 Mei e.k., te Haarlem. Vakafdeelingen welke voorstellen mochten hebben, moeten deze, vóór onzen Bestuursraad op 11 Maart, van toelichting voorzien, inzenden aan het Volksbond-secretariaat. WAARDEERING mochten de heeren L. P. de Groot e" B. Smit van „St. Eloy" onlangs ondervin den ter gelegenheid van hun 25-jarig lid maatschap van den Metaalarbeidersbond. Wij voegen daar gaarne onze gelukwen- schen aan toe! VAN DE REDACTIE. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, moet gezonden worden aan het Re' dactie-adres: Verl. Bloemistenlaan 45. volgende rubriek verschijnt over 14 da

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10