HET JUBILEUM VAN BRONBEEK. Mysteries rondom „Vredelust" Te St Nazane is onder groote Deiangsteinng net nieuwe rianscne mailschip Een detail van de kunstig uitgevoerde wieg, welke door het Poolsche .Pasteur' te water gelaten De .Pasteur* dient ter vervanging van de .Atlan- li u u n o. .1 tique welke vijt jaar geleden door brand verwoest werd Staatsboschbeheer aan H. K. H. Prinses Beatrix werd geschonken Ooms scoort het derde Nederlandsche doelpunt tijdens den oefen wedstrijd. welke het voorloopig Nederlandsche elttal Woensdagmiddag op Spangen tegen den Engelschen derde klasser Newport County speelde 1200 kuikens vliegen naar Engeland. - Per K L M-vliegtuig werden Woensdag van Schiphol 1200 kuikens naar Croydon overgebracht voor de verbetering van den Engelschen veestapel. De kuikens worden in het vliegtuig ge'aden Betaaldag op «Bronbeek». - Een typische foto in dit Kon. Koloniaal Militair Invalidenhuis te Arnhem, dat Zaterdag as. 75 jaar bestaat Het /b-jarig bestaan van «Bronbeek" te Arnhem. Een uurtje in het ontspanningslokaal FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche), door UDO VAN EWOUD. 3) „Hallo, Miel! Een interessant geval; nog interessanter dan ik vermoedde, toen ik je opbelde." „Moord?" Sanders knikte stom. „Wie? Van Opweeghen zelf?" 1 De inspecteur nam zijn vriend onder den arm en leidde hem door de ruime, doch zelfs op dit ochtenduur schemerachtige hall naar de salon, aan welks inrichting, naar Wils onmiddellijk constateerde, ondanks het feit, dat het vrij groote huis door een nog jeugdige vrijgezel werd bewoond, alle zorg was besteed. Bij de meubileering had de eigenaar met alle gevoel voor een bepaalden stijl gebro ken; hij scheen slechts te zijn uitgegaan van den wensch alles zoo gezellig moge lijk in te richten en daarin was hij in alle opzichten geslaagd. Een kleine vleu gel in een der hoeken, vele behaaglijke fauteuils, een dik Smyrna-tapijt, ettelijke lees- en schemerlampen in gezellige hoekjes waar wortelnooten speeltafeltjes tot een partij bridge noodden, dat waren wel de voornaamste meubelstukken,, welke dit vertrek zijn eigen, bijzondere sfeer ver leenden. Sanders duwde zijn vriend in een der ruime fauteuils en hield hem zijn siga retten koker voor. „Laat mij bij ontsten tenis van den heer des huizes de honneurs mogen waar nemen, 't Spijt me, dat ik je geen beter verwarmde kamer kan aanbie den, maar met je jas aan, zal je het hier wel een kwartier kunnen uithouden." „Is van Opweeghen zelf het slachtoffer?", vroeg Wils, die maar liefst zoo snel mo gelijk tot de feiten kwam en de uitvoeri ge inleidingen van den inspecteur bij ge vallen als dezen verfoeide. Sanders bleek er echter, als steeds, een bijzonder beha gen in te scheppen den nieuwsgierigen re porter nog eenigen tijd in het onzekere te laten door diens vraag met een weder vraag te beantwoorden. „Ken je hem persoonlijk?" „Persoonlijk niet, nee. Wel van aanzien. Ik ben, als ik me goed herinner eens een keer aan hem voorgesteld op een film bal, in Carlton, als ik het wel heb. Overi gens meen ik uit je vraag, of ik hem ken, te mogen opmaken, dat hij niet het slacht offer is. Ware dat wel het geval geweest, dan zou je allicht gevraagd hebben of ik hem gekend heb!" „Bravo Miel!" antwoordde Sanders met een glimlach, waarin zoowel spot als waar deering lag opgesloten. „We maken vorde ringen. Nog een paar zulke gevallen on der mijn beproefde leiding vergeef me m'n onbescheidenheid en ik zal je voor je verdere opleiding naar Geffrey Gill moeten verwijzen, omdat je dan van mij niets meer te leeren hebtMaar nu: badinage a part. Vijf minuten voor'de pers. Noteer of onthoud de volgende bijzonder heden!" Hij was tot dusver voor Wils blijven staan, maar begon nu langzaam de sa lon op en neer te wandelen, terwijl hij op doceerenden toon een overzicht gaf van hetgeen hem zelf bekend was geworden. „Vredelust" wordt bewoond door mr. van Opweeghen, die op het oogenblik in Parijs vertoeft, maar morgen wordt terug verwacht. De huishouding wordt bestierd door een zekere juffrouw Keizer, die Za terdagmiddag de woning heeft verlaten in gezelschip van een auto-monteur, Hen drik Lampe. Deze laatste had opdracht ge kregen een kleine reparatie te verrichten aan den wagen van Van Opweeghei. Hij heeft juffrouw Keizer naar haar zuster in de binnenstad gebracht. Deze is daar twee nachten gebleven en vanmorgen terugge keerdTot zoover is het niet bijster in teressant, zul je zeggen, maar nu komt het: Toen zij vanmorgen tegen half tien terug kwam en den sleutel in het slot wilde ste ken, bleek, dat de de deur reeds open was Zij stond op een kier. Ik kan het gerust aan je levendige fantasie overlaten zich een beeld te vormen van den schrik, die de brave juffrouw Keizer bij deze antstel- lende ontdekking om het hart sloeg. De deur op een kier, mr. van Opweeghen in Parijs, zij droeg de verantwoordelijkheid voor den goeden gang van zaken tijdens zijn afwezigheid enfin, je weet wat trou we zielen als deze juffrouw Keizer op zoo'n oogenblik ales bij elkaar denken. Op hetzelfde oogenblik schoot het goede mensch echter te binnen, dat Zaterdag middag, toen zij met Lampe vertrok, het slot weigerde, zoodat de monteur haar had moeten assisteeren om de deuf behoorlijk dicht te krijgen. In ieder geval was hun dat toen echter gelukt en nu stond hij open. Haar eerste gedachte was uiteraard in braak. Er wordt zooveel ingebroken den laatsten tijd. Maar toen ze van Opwee- ghen's dure bontjas in de vestibule nog aan den kapstok zag hangen 't is merkwaar dig, Miel hoe snel vrouwen in dergelij ke gevallen vaak tot een voorloopige con clusie komen! verdween haar ongerust heid eenigszins. Zij bjgaf zich het eerst naar de keuken, die haar blijkbaar het naast aan het hart ligt, maar de tinnen theepot stond nog op z'n plaats en het zil verwerk in een der laden van de keu kenkast was eveneens onaangeroerd. En fin, ik zal het kort maken. Een wandeling door een deel van het huis leverde aanvan kelijk geen enkel resultaat op nergens was 'n spoor van inbraak te ontdekken tot ze eindelijk in de woonkamer beland de, die tevens als werkkamer voor van Op weeghen is ingericht. Waarvoor dat noo- dig was, weet ik niet, want zoover mij bekend is, werkt hij alleen in z'ci vrijen tijd en daarover schijnt hij niet in bijzon der ruime mate te beschikken. Intusschen was het juist de woon-werkkamer, welke juffrouw Keizer voor de tweede maal de stuipen op het lijf joeg, want zoodra ze de deur voorzichtig op een kier geopend had, bemerkte ze dat het electriht licht brandde. Waar ze den moed vandaan ge haald heeft om de kamer binnen te gaan, is me nu nog een raadsel, maar ze heeft het inderdaad zoo ver weten te brengen Nee, nee, ze leeft nog en daar mogen we blij om zijn, want ze had even goed dood kunen kunnen blijven van schrik. Niet al leen de electrische kroon in het midden van de kamer brandde, maar ook de lamp op het schrijfbureau van Von Opweeghen. De dikker overgordijnen waren gesloten, zoodat buiten van het licht niets te zien was. Trouwens, je weet, dat achter het huis niets dan weilanden liggen zoodat zelfs bij open gordijnen waarschijnlijk niemand iets van het licht zou hebben bgemerkt. Maar bij dat licht en die gesloten gor dijnen bleef het helaas niet. In een der hoeken van het vertrek, waar ik je straks hoop binnen te leiden, staat een divan en over den rand van dien divar heen ont waarde juffrouw Keizer een paar mannen- voeten. Ze zag voorloopig alleen die voe ten, in zwarte schoenen gestoken, want de divan is voor iemand, die bij de deur staat, slechts gedeeltelijk zichtbaar, door dat een groote, lederen clubfauteuil hem voor een deel aan het oog onttrekt.... En nu, Miel", zei Sanders, een oogen blik zijn wandeling stakend om een nieu we sigaret op te steken, waarbij hij zijn vriend weer eenigszins spotend glim lachend van onder zijn zware wenkbrau wen aankeek, „nu geef ik jou te raden, wat er op dat oogenblik in onze brave juf frouw Keizer omging en hoe ze aan haar gemoedstoestand uiting gaf!" „Ze schrok zich natuurlijk een aap, greep met beide handen naar haar hart, slaakte met veel moeite een doordrin genden gil en nam met spoed de beenen", antwoordde Wils eenigszins onwillig, om dat hij zich op dit oogenblik allerminst in de stemming voelde om raadseltjes op te lossen. „Jammer!" zei Sanders, z(jn wandeling hervattend. „Zeer jammer, na die goeie beurt van zooeven. Voor een college bij Geoffry Gil! ontbreekt je toch nog een en ander. Juffr. Keizer schrok zich geen aap en ze nam evenmin de beenen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5