De „stille" annexatie van Oostenrijk DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPEN GRACHT 32, LEIDEN Seiss Inquart gaat instructies halen 29ste Jaargang DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 No. 8958 9e CclcbcHeSoii^cmt BE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer weekJ 2.50 oer kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 pei kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal. Pij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en-verkoop: 1 0.50 Dit nununer bestaat uit vier bladen. I li" Twee gezichten Van sociaal-democratische zijde wordt jen propaganda-blad in Leiden verspreid, waarin de R. K. Staatspartij wordt voor gesteld als een man met twee gezichten. Wij veronderstellen, dat de schrijver van dat stukje één gezicht heeft, hij ver toont althans in dat schrijven maar één gezicht, en dat is.heel onsympathiek. Heel onsympathiek is het toch..,, on waarheid te schrijven. En dat doet de schrijver. Wij zullen dat aantoonen. Hij schrijft van de R. K. Staatspartij: Vóór de verkiezing. Voor verlaging van den leerlingenschaal bij het onderwijs. In de Tweede Kamer. Tegen verlaging >an den leerlingenschaal bij het onderwijs. Dat laatste is niet waar! De R. K. Staats partij heeft allerduidelijkst ook in de Tweide Kamer zich verklaard voor ver laging van den leerlingenschaal. Zij heeft alleen nog niet kunnen bereiken, wat zij in dit opzicht bereiken wil en ook niet zal loslaten in haar zoo krachtdadig mogelijk streven. De R. K. Staatspartij in de Tweede Ka mer kan niet alles bereiken, en kan niet alles terstond bereiken, wat zij wenscht èn waarnaar zij ook daadwerkelijk streeft. Op dezelfde bladzijde van bedoeld pro paganda-blad wordt geschreven: Het is duidelijk, dat onder deze om standigheden (financieele moeilijk heden) het resultaat van het optreden der S. D. wethouders (in Leiden) niet van dien aard was, als door ons en door onze aanhangers werd gehoopt. Prachtig! Maar is er dan niet even veel, veel meer reden, om die wethouders af te beelden met twee gezichten?! In datzelfde artikeltje wordt geschre ven van de R. K. Staatspartij: Vóór de verkiezing: Voor een militairen diensttijd van zes maanden. In de Tweede Kamer: Tegen een mili tairen diensttijd van zes maanden. Dat is ook al vierkant onwaar. Waar en wanneer heeft de R. K. Staatspartij zich vóór de verkiezingen uitgesproken vdor een diensttijd van zes maanden? Nu ongelijk erkennen of met bewijzen komen, er-maar- op-los-schrij ver! Zóó zouden wij dat geschrijf verder kun nen ontrafelen, 't Is genoeg, om voor alle weidenkenden duidelijk te maken, dat zulk een geschrijf in het sociaal-democratisch propaganda-blad op een laag peil staat. Ter aanvulling van de reeds gepubli ceerde Kabinetslijst wordt officieel mede gedeeld: Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft ook de leiding van het bondsministerie voor de landsverdediging, waarbij hem "oor de leiding der aangelegenheden der landsver dediging de generaal der infanterie, Wil helm Zehner, als staatssecretaris ter zijde gesteld is. De benoeming van de bondsministers Glaise Horstenau, Quido Schmidt, Guido Zernatto, Seiss Inquart en Hans Rott is geschied op grond van artikel 91 van de grondwet, volgens welke in bijzondere ge vallen bondsministers benoemd kunnen worden, die niet de leiding hebben over een bondsministerie. Het ligt in het voor nemen dezen bondsminister in den zin van het genoemde grondwetsartikel de volgen de resSbrten toe te wijzen: Aan bondsminister Guido Schmidt de buitenlandsche zaken; aan Glaise Horstenau bepaalde aangele genheden van het Vaderlandsche Front; aan Seiss Inquart de aangelegenheden van de openbare veiligheid en bepaalde ge bieden van het binnenlandsche bestuur en aan Hans Rott de vertegenwoordiging van den voor het oogenblik verhinderden bondsminister voor sociale zaken. SCHUSCHNIGG HOUDT DE CONTROLE OVER DE POLITIE. Reuter heeft gisteren in verantwoordelij ke kringen te Weenen vernomen, dat de be noeming van Skubi tot inspecteur-generaal van de Oostenrijksche politie hem onder rechtstreeks toezicht van Schuschnigg plaatst. In de nieuwe hoedanigheid ver- eenigt Skubi de politie en de gendarmerie onder zijn commando, maar komt hij niet zelf onder het gezag van Seiss Inquart te staan, zooals wel het geval zou zijn als hij onder-staatssecretaris van openbare veilig heid bleef. Aldus schijnt Schuschnigg klaarblijkelijk voorkomen te hebben, dat de nieuwe minis ter van binnenlandsche zaken en openbare veiligheid onbeperkt gezag zal uitoefenen over de politie, zooals men in de niet na- tionaal-socialistische kringen aanvankelijk vreesde. Als onderdeel van de binnenlandsch-poli- tieke reorganisatie zijn gisteren in het Va derlandsche Front eenige wijzigingen vol trokken. De leider van het front, Bondskan selier Schuschnigg, heeft den minister zon der portefeuille, Zernatto, tot zijn plaats vervanger bij het Vaderlandsche Front be noemd, waarvan Zernatto tevens secretaris generaal blijft. Baar-Bahrenfels, die thans gezant te Boe dapest is, is ontheven van de functie van plaatsvervangend leider van het Vader landsche Front. Tegelijkertijd is de minis- DE „WINTERFLORA" Een wedstrijd in het ziek-zoeken te Hille gom. De Burgemeester tusschen de zieke bollen. De Burgemeester staat in 't midden; rechts van hem Wethouder Vermeer; aan de andere zijde de heer D. van Egmond Jr., organisator van den Bekwaamheids wedstrijd, die inlichtingen geeft. ter van binnenlandsche zaken, Seiss In quart, benoemd tot Bondskanselier van het volkspolitieke referaat, als opvolger van dr. Pembaur, die met de leiding van de ad ministratieve zaken is belast. De amnestie. Bij het tot stand komen van het ara- nestiebesluit waren ongeveer 700 politieke gevangenen in arrest, met inbegrip van de personen die in voorloopige hechtenis za ten. Het aantal loopende processen woidt geschat op 2500. Uit het concentratiekamp Wollersdorf zullen ongeveer 40 personen ontslagen worden. Er wordt echter niet ge dacht over een opheffing van het concen tratiekamp. De secretaris-generaal der Oostenrijkscne nationaal-socialistische organisatie, ir. Tavs, is op grond van de afkondiging der am nestie gisteravond in vrijheid gesteld en over de Duitsche grens geleid. SEYSS INQUART NAAR BERLIJN De nieuwe minister van Binnenlandsche Zaken, Seyss Inquart, is gisteravond per trein naar Berlijn vertrokken, waar hij in middels is gearriveerd. Naar men in politieke kringen te Berlijn aanneemt, zal Seiss Inquart, gedurende zijn verblijf te Berlijn gelegenheid hebben besprekingen te voeren met rijkskanselier Hitier, den rijksminister van Buitenland sche Zaken, von Ribbentrop en generaal Goering. HET EERSTE PERSCONFLICT De „National Zeitung" uit Essen van gisteren, waarin bepleit werd het Duitsche en Oostenrijksche volk binnen het kader der grenzen van de beide landen bijeen te brengen, werd in Oostenrijk verboden. Uit goedingelichte bron wordt verno men, dat dit incident een diplomatiek ge volg zal hebben; er zcuden te Berlijn stap pen worden gedaan tegen de taal van het Duitsche blad, die hier beschouwd wordt als onvereenigbaar met de Oostenrijksche opvatting van de nieuwe Duitsch-Oosten- rijksche overeenkomst. De gezant van Oos tenrijk te Berlijn, Tauschitz, zou zelfs op dracht hebben gekregen de persoonlijke aandacht van den Fuehrer op dit incident te vestigen. Volgens het verslag van de Mittagaus- gabe gisterochtend sprak de National Zei tung reeds over de „a.s. etappe van de pa cificatie" en spreekt over een „unificatie der binnenlandsche politiek van het Duit sche volk binnen de grenzen der beide landen". Men verklaart te Weenen,dat in de overeenkomsten met Duitschland slechts sprake is van goede betrekkingen en geenszins van gelijkschakeling. DIPLOMATIEKE BESPREKINGEN TE BERLIJN De Britsche ambassadeur te Berlijn, heeft zich gisteren naar de Wilhelmstrasse begeven om zich op de hoogte te stellen van den stand der betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk. Tevens ves tigde hij de aandacht op de belangstelling van Engeland vcor het handhaven van de onafhankelijkheid en onaantastbaarheid van Oostenrijk. De Fransche ambassadeur heeft tot twee maal toe een onderhoud gehad met von Ribbentrop. Ook in Vaticaansche kringen wordt de verhouding tusschen Duitschland en Oos tenrijk met belangstelling gade geslagen, temeer aangezien de betrekkingen tus schen Weenen en het Vatikaan zeer goed zijn. Men is van oordeel, dat nog geen voldoende gegevens ter beschikking staan om een oordeel te vellen over de bespre kingen te Berchtesgaden. Men beschouwt evenwel het behoud van de grondwet, welke door Dolfuss op Katholieken grond slag is opgebouwd, als een geruststelling. DUITSCHE EN ITALIAANSCHE TROEPENCENTRATIESJ TEGEN GESPROKEN In een eigen bericht spreekt het Duit sche nieuwsbureau tegen, dat de nieuwe Duitsch-Oostenrijksche pacificatie- en ont- Bezoek van Mgr. Huibers Gisterenmiddag om vier uur werd de bolbloemtentoonstelling in het Krelage- huis te Haarlem „Winterflora" die zich in een groote belangstelling van het publiek mag verheugen, door den bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr J. P. Huibers en ai ens secretaris, den weleer w. heer H. W. Agterof, bezocht. Bijna een uur lang vertoefde Z. H. Excel lentie op de expositie, waar hij rondgeleid werd door den heer dr. A. J. Verhage, voor zitter van de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur en den heer H. J. Voors, secretaris-penningmeester en archi tect van de tentoonstelling. De weleerw. heer Agterof werd rondgeleid door de hoofdbestuursleden Lefeber en G. Braam. De bisschop was vol lof over de expo sitie en vooral verrukt over de veelheid van variëteiten, die hier in de meest edele vormen naast botanische tulpen en den oervorm van narcissen te bezichtigen zijn. Vanuit de bestuurskamer nam Mgr. Hui bers na afloop van zijn rondwandeling door de zaal de drukte op de expositie met haar bonte kleurenweelde in oogenschouw. 'n Beatrix-freesia. Niet alleen een tulp doch ook een freesia zal den naam van prinses Beatrix dragen. Naar wij vernemen heeft het Koninklijk buis goedgevonden, dat een Freesia, ge kweekt door de fa. G. C. van Meeuwen en Zn. te Heemstede zachtlila met een wit hart, te bezichtigen op „Winterflora" dezen naam voortaan zal dragen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De .stille annexatie" van Oostenrijk. (lste blad). De Russische zaakgelastigde Boetenko blijkt naar Rome te zijn gevlucht. (2de blad). De actie tegen de luchtbombardementen in Spanje. (2de blad). Binnenland De Rijksmiddelen hebben in Januari, wat de niet-directe belastingen betreft, 33,340,600 opgeleverd, zijnde 2,976.400 meer verleden jaar. (lste blad). De overgangsmaatregelen voor het sla- gersbedrijf. (lste blad). spanningsovereenkomst onder militairen druk tot stand zou zijn gekomen. Het bu reau spreekt de desbetreffende bewerin- ge nten scherpste tegen, er zijn vroeger noch thans troepen aan de Oostenrijksche grens geconcentreerd. Alle berichten daar over berusten op fantasie, waarbij uitge gaan is van oefeningen van kleine afdee- lingen, zooals die regelmatig ondernomen worden door de troepen van de grensgar- nizoenen, zoowel als van alle andere gar nizoenen. Van bevoegde Italiaansche zijde worden de in het buitenland verspreide geruchten volgens welke Italië twee divisies naar de Italiaansch-Oostenrijksche grens zou heb ben gezonden, formeel tegengesproken. PERS-UITINGEN IN HET BUITENLAND Uit Engeland De „Manchester Guardian" vraagt zich met scepticisme af, of de gebeurtenissen in Oostenrijk, Italië en Eng,land weder nader tot elkaar zullen brengen. Het is zelfs mo gelijk, aldus het blad, dat Italië, nu het Midden-Europa verloren heeft, meer dan ooit besloten is de eerste Middellandsche Zeemogendheid te worden en zich een blijvende plaats in Spanje te verzekeren". De „Daily Herald" schrijft: „Wat Hitier met succes ondernomen heeft bij het her stel van den militairen dienstplicht, bij de bezetting van Rijnland en thans in Oos tenrijk, zal te gelegenertijd herhaald wor den op een ander gebied. Men kan niet zeggen, dat men niet gewaarschuwd is". Uit Frankrijk. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax: „Het offensief tegen Oostenrijk zal, zoo dra het voleindigd is, veranderen in een offensief tegen Tsjecho-Slowakije. Daar over zullen Londen en Parijs ernstig heb ben te beraadslagen en zij zullen zich ook met andere staten moeten verstaan. De tijd dringt, Als West-Europa door zijn onzekerheid de staten van den tweeden rang, die aarzelen, welken weg zij moe ten volgen, ontmoedigt, „zal een machtige coalitie tegen de landen van West-Europa kunnen ontstaan". Persstemmen uit de Vereen. Staten. De „New York Herald Triuune" zegt, sprekende over het resultaat van Berch tesgaden: „Men heeft Oostenrijk een re volver overhandigd, om politieken zelf moord te plegen". De „New York Times" verklaart, „dat het genie van Hitier weer een doel van de buitenlandsche politiek, dat niet als vriendschappelijke concessie verkregen kon worden, door bedreiging met geweld bereikt heeft. De dictatuur heeft het spel gewonnen, doordat de democratie geen te genstand bood. De Rijksmiddelen in Januari EEN HOOGERE OPBRENGST De opbrengst der directe belastingen bedrag op ultimo Januari j.l. 36.610.194 48 tegenover 32.462.894.80 op ultimo Ja nuari 1937. Al deze belastingen gaven een hoo- gere opbrengst te zien, behalve de grondbelasting, welke in vergelijking met het vorig jaar ruim een half mil- lioen minder bedroeg. Wat de totale opbrengst der overige mid delen betreft, ook deze toonde ten opzich te van Januari 1937 een stijging n.l. van 30.364.218.34 in die maand tot 33.340.612.52 in de afgeloopen maand Januari. Het bedrag van de raming ad j 35.768.750 (welke raming echter hooger is dan het vorig jaar) kon in deze maand evenwel nog niet worden bereikt. De vol gende middelen o.a. overschreden de voor hen geraamde opbrengst met de daarach ter vermelde bedragen: Accijns op suiker 282.681.29, accijns op tabak 308.786.14, couponbelasting 89.320.05, rechten en boeten van zegel 81.202.94, rechten en boeten van regis tratie 710.554, rechten en boeten van successie en van schenking 109.551.69. Daarentegen waren minder in opbrengst dividend- en tantièmebelasting f 721.170, rechten op dpn invoer f 1.126.871, statis- tiekrecht accijns op wijn f 150.813, ac cijns op wijn 150.813, accijns op gedistil leerd 50.847, accijns op bier 29.693, en omezetbelasting 1.892.953. De inkomsten ten bate van het gemeen tefonds bedroegen tot en met anuari 63.433.828.29 tegenover f 58.871.321.44 op ultimo Januari 1937. De opbrengst ten bate van het Verkeers fonds was in Januari f 1.506.448.49 aan motorrijtuigenbelasting en 13.675 aan rijwielbelasting. Wat ten slotte het dienstjaar 1937 be treft, waarvoor de totale raming van alle middelen ƒ484.025.000 bedroeg, kan wor den medegedeeld, dat de opbrengst voor dat jaar tot en met Januari j.l. reeds be droeg 549.203.565.29. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Er is een nieuwe staatsrechtelijke figuur ontstaan in de laatste jaren, n.l. de Vazal staat. Dat is een staat, welke in naam on afhankelijk is, maar in feite te dansen heeft naar het pijpen van een regeering, welke in een andere hoofdstad zetelt. Voorbeelden daarvan zijn: Mandsjoekwo, de „vrije" stad Eantzig en ten slotte Oostenrijk. Het feit, dat Oostenrijk practisch zijn onafhankelijk heid heeft prijs moeten geven, wordt wel duidelijk gedemonstreerd door de reis van den nieuwen Oostenrijkschen minister van binnenlandsche zaken Seiss Inquart naar Berlijn. Hij is in het kabinet opgenomen op bevel van Hitleb en gaat nu te Berlijn zijn instructies halen. Het is wel een eigen aardige figuur en te verwonderen is het dan ook niet, dat er verschillende buiten landsche bladen zijn, die zich afvragen, welke land nu straks aan de beurt zal komen, om op deze „stille" manier te wor den geannexeerd. De Duitsche bladen juichen natuurlijk, en spreken van bevrijding en nauwere vriendschapsbanden, terwijl de Italiaan sche bladen zij het met minder enthou siasme meejuichen. Een Duitsch blad, de „Essener National Zeitung" heeft zich in zijn ijver wat te ver laten gaan en droomde reeds van één groot Duitsch Rijk. De toekomst zal leeren wat het uiteinde- Ui k resultaat zal zijn.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1