Burgerlijke Stand Laatste berichten MARKTBERICHTEN TELEGRAMMEN WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 OE LPinsCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LEIDEN. Geboren: Bernardiria Johanna Louise, d v. L. B. Brussé en J. B. Schippers Cor- relis Johann Heinrich Hidde, z. v. C. War ring en H. J. C. Kasten. Overleden: J. J. Onvlee, ongeh. m., Sö j. J. J. v. Konijnenburg, m., 66 j. D Taies-v. Oostrom, vr37 j. H. P. Bousie-de Vetten, wede, 77 j. A. G. Gul- demond-Kragting, wede, 79 j. hoofde terecht veel aan u gevraagd. De Sint Elisabethvereeniging is een der oud ste vereenigingen onzer stad.... en de hulp die zij biedt aan onze arme zieken en kraamvrouwen is in deze tijden meer noodig dan ooit. Helpt ons deze katholieke eereplicht getrouw en afdoende te ver vullen, de goede God zal u er rijkelijk voor beloonen. Het bestuur bestaat thans uit: Pastoor Th. Beukers, Directeur. D. Coe- bergh, Presidente. J. A. Filbry-Klooster- huis, Vice-Presidente. J. A. Gründemann- Hofman, le Secretaresse. M. Coebergh-v. Cranenburgh, 2e Secretaresse. J. Noord man, Penningmeesteresse. E. v. d. Laan- Claessens, le magazijnmeesteresse, S. Go- vaart-Veeger, 2e magazijnmeesteresse. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. De Maatschappij voor Toonkunst hield gisteravond in het gebouw der Muziek school een buitengewone algemeene leden vergadering onder leiding van den voor zitter, Dr. C. de Jong. Nadat de notulen van de vorige alge meene vergadering waren goedgekeurd, sielde de voorzitter aan de orde de verkie- zmg van een nieuw bestuurslid in de plaats van den heer M. H. A. Juta, die als com missaris en penningmeester der Maat schappij is afgetreden. Na schriftelijke stemming bleek te zijn gekozen de heer J. C. van Eek, notaris al hier, die zich bereid verklaarde deze be roeming te aanvaarden. De voorzitter b'acht vervolgens in her innering, dat de heer Juta gedurende ruim 2C jaren (hij werd voor de eerste maal be roemd op 31 Mei 1917) een zeer gewaar deerd commissaris der Maatschappij is ge weest. Zéér veel heeft hij in die periode vcor de Maatschappij gedaan, verschillen de functies op uitnemende wijze vervuld. Zoo was hij o.a. eenigen tijd secretaris en gedurende de laatste vier jaren penning meester der Maatschappij Speciaal in deze laatste hoedanigheid heeft de heer Juta voortreffelijk werk verricht en met krach- i.ge hand bezuinigd waar zulks maar moge lijk was. Dat de Maatschappij thans over een eigen gebouw beschikt is eveneens voor een zeer belangrijk deel zijn werk. het bestuur, aldus spr., is den scheidenden commissaris dan ook zeer erkentelijk en dankbaar voor het vele, dat hij onder moeilijke omstandigheden voor de Maat schappij heeft gedaan. Den heer van Eek heette de voorzitter met enkele woorden welkom in het bestuur. Hierna volgde de rondvraag en sluiting. Wij vernemen nog, dat in de daarna ge houden bestuursvergadering de heer J. C. van Eek werd benoemd tot penningmeester de< Maatschappij, zoodat laatstgenoemde den heer Juta ook in deze functie opvolgt. Jaarvergadering „Burgerkring". Gisteravond heeft bovengenoemde ver- eeniging in de bovenzalen van Café-Restau rant „Royal" haar algemeene jaarverga dering gehouden, waarvoor vrij groote be langstelling bestond. De voorzitter, de heer J. Arnoldus, heette allen met ee nkort woord welkom. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Hierna bracht de eerste secretaris het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental met 6 was gestegen. De penningmeester, de heer P. Mieloo, bracht zijn financieel verslag uit Hieruit bleek, dat de vereeniging, dank zij het zui nig beheer van dezen functionaris, in de goede richting gaat en er finantieel goed voorstaat, gezien het batig saldo. De voor zitter bedankt den penningmeester voor zijn uitstekend beheer en tevens voor de correcte wijze, waarin de boeken werden bevonden. Hierna bracht de heer J. Koet verslag uit over zijn bevindingen in het afgeloopen jaar. Hij deed dit in een stijl a la CHnge Doorenbos, waarvoor de voorzitter hem den dank der vereeniging overbracht. Bij bestuursverkiezing werd de heer M'eloo bij acclamatie gekozen, terwijl verder het bestuur na stemming onveranderd bleef. Reeds had het middernachtelijk uur ge slagen, toen de voorzitter met een kort woord deze geanimeerde vergadering sloot. Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Bernhard het eere-voorzitterschap aan vaard van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap te Amster dam. liet „Schwarze Korps" eischt opzenlni van het Concordaat BFRLIJN, 16 Febr. (A N.P.). Het orgaan d<ir S.S. „Das Schwarze Korps", bevat een artikel, waarin uitdrukking wordt gegeven aan den wensch het op 20 Juli 1933 tus schen het Derde Rijk en het Vaticaan ge- sicten concordaat op te zeggen. liet blad beijvert zich aan te toon en, dat de bepalingen van het concordaat niet door bet Vaticaan zijn in acht genomen. TerwyT de meeste verdragen tusschen de staten, aldus het nationaal-socialistische org'an, een opzeggingsclausule inhouden, sluit het Vaticaan slechts overeenkomsten voor onbepaalden tijd, hetgeen in het voor deel is van de Kerk als instituut, dat wei-» r.ig gevoelig is voor tijdelijke schomme lingen. Het blad wijst er op. dat het con cordaat werd gesloten op het oogenblik, aat het Derde Rijk pas begon me tzich te or- ganiseeren en nog niet de liberale constitu tie van Weimar was te boven gekomen. Het blad onderstreept verder, dat „de onderhandelingen tusschen partners, die doordrongen zijn van totalitaire eischen bij voorbaat tot vruchteloosheid zijn gedoemd, zooals de concordaatsonderhandelingen sedert 1934 hebben aangetoond". Het orgaan doet uitkomen, dat de bij het concordaat gewaarborgde rechten inzake de publicatie van herderlijke brieven, de vrije verspreiding van Kerkelijke bevelen moéten worden herzien of opgeheven, evenals de verschillende „privileges" waarin de Katho lieke Kerk in Duitschland zich verheugt. Het nationaal-socialistische orgaan ver wijt het Vaticaan vooral geweigerd te heb ben te erkennen, dat de nationaal-socialis- t.sche partij den Duitschen staat van haar opvattingen heeft doordrongen. 12 gekomen. Zeven opvarenden worden nog vermist. Het vaartuig is inmiddels ge licht. DE CHINEEZEN ZIJN TSINING BINNENGERUKT. HANKAU, 16 Febr. (A. N. P.). Drie Chi- neesche regimenten zijn Tsining binnenge rukt. De Japanneezen verdedigen zich met stoutmoedigheid. Volgens Chineesche be richten wordt de Japansche opmarsch in het Zuidelijke gedeelte van den spoorweg Tientsin-Poekau geremd door herhaalde Chineesche aanvallen op de achterhoede, waardoor de verbindingslijnen verbroken worden en vele Japansche soldaten sneu velen. Hoewel de Chineesche troepen zwa re verliezen hebben geleden, zijn de Ja panneezen er nog niet in geslaagd de Chi- neezen uit den „ijzeren gordel" ten Noor den van Weihwei te verdrijven. NOODWEER OP DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Een stoomschip met dertig man aan boord wordt vermist. ROME, 16 Febr. (A. N. P.). Het 4500 ton metende stoomschip „Gianocolo", aan boord waarvan zich een dertig koppen tel lende bemanning bevindt, heeft noodsei nen uitgezonden. Nasporingen bleven even wel zonder resultaat. Men vreest dat het schip bij de hevige stormen, welke de laat ste dagen boven de Ifaiddellandsche Zee hebben gewoed, is vergaan. Verder heeft een groot passagiersschip draadloos om hulp verzocht. Twee torpedo booten, die op zoek naar dit schip waren uitgevaren, zijn zonder resultaat te Cagliari teruggekeerd. Te Cagliari (Sardinië) worden enkele dagen twee kleine zeilschepen vermist. Een stoomschip kon wegens de zware zee niet de haven van Cagliari binnenloopen. Men veronderstelt dat het aan de kust van Sardinië aan den grond is geraakt. AMSTERDAM, 16 Febr. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 193 vette kalveren 7482, 6672 en 5064 cent per kg. slachtgewicht. 73 nuchtere kalveren 610 per stuk, 145 varkens, vleeschvar kens, wegende van 90110 kg. 7071 cent zware 6869 cent en vette 6667 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Vette kalveren matige aanvoer, tra ge handel, vaste prijzen, eenige prima bo ven noteering. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, prijzen onveran derd. Varkens matige aanvoer, handel lusteloos, prijzen als Maandag. VOORSCHOTEN, 15 Febr. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 3.103.40, kuiken eieren 2.503.00 per 100 stuks, duiven 912 cent per stuk, zoetekaas 5664 cent en Leidschekaas 4448 cent per kg. VEUR, 15 Febr. Eierenveiling Café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 24017 kip peneieren 3.804.60, 1000 henneneieren 3.503.70, 80 eendeneieren 3 50, 72 kip pen 0.301.30, 47 konijnen f 0.403 25, 18 duiven 1525 cent per stuk. R'JPWETERING. 15 Febr. Eierenve'ling R. P. V. Aanvoer 2577 stuks. Prijzen: kip peneieren 3.004.10, eendeneieren 3.10 3 20 per 100 stuks, kaas 4252 cent per kilogram. Gemeenteraad VOORTZETTING DER ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De derde dag. Hedenmiddag te 2 uur werd de gister avond afgebroken zitting van den Ge meenteraad voortgezet. De heer Snel (S.D.A.P.) vervolgt zijn betoog met de bewering te weerleggen, als zouden het vooral de soc. dem. ge weest zijn, die de spaarregeling van mi nister Romme hebben bestreden. In Lei den hebben de soc. dem. vakorganisaties him menschen niet het advies gegeven om aan de spaarregeling geen deel te nemen, doch desniettemin was de animo niet groot omdat het kwartje niet gemist kon worden. De spaarregeling is trouwens overal een „sof" geworden, omdat zij in principe onjuist is, werkloozenzorg is geen armenzorg. Spr. betreurt het, dat B. en W. niet bij de regeering willen reques- treeren om een duurtetoeslag op de steun. Hij brengt B. en W. hulde voor de voort varende wijze, waarop de kwestie der schoenreparatie is aangepakt. Spr. meent, dat er geen verbetering in het werkloos heidsprobleem te verwachten is, zoolang de regeering niet overgaat tot het nemen van maatregelen inzake werktijdverkor ting en planmatige werkverruiming. Het gemeentebestuur deed wat het kan, maar kan de nalatigheid der regeering niet compenseeren. Er dient steeds op ge hamerd te worden, dat de regeering een grooter deel der crisis uitgaven op zich neemt. Het offer der gemeenschap bij het uitvoeren van openbare werken acht spr. niet zoo groot, omdat de meeste werken in werkverschaffing, dus goedkoop, wor den uitgevoerd, terwijl men niet kan zeg gen, dat er veel extra werken worden aangepakt; ze moesten toch worden ge daan. Bovendien spaart men de steungel den. Spr. gaat vervolgens in op verschil lende in de secties gemaakte opmerkin gen. Hij bepleit afschaffing van het twee maal per dag stempelen voor de losse transportarbeiders en op controle op de rijtijden in het taxi-bedrijf. Voorts verdedigt spr. zijn voorstel om aan te dringen op verhooging van de uur- loonen bij werkverschaffing op 0.40. In antwoord aan den heer Wilmer herinnerd spr. eraan, dat bij het voorstel tot ver schaffing van goedkoope versche groen ten de eisch gesteld is, dat de tusschen- handel moest worden ingeschakeld. En daarop is de zaak gestrand. De heer Tobé (R.-K.) zal het voorbeeld van den vorigen spreker niet volgen en niet allerlei dingen ter sprake brengen, welke met de begrooting niets te maken hebben. Hij verdedigt zijn voorstel om de electriciteitstarieven voor de Middenstands- bedrijven te verlagen. Gevraagd wordt slechts, dat de indirecte belasting op het bedrijf wordt verminderd. Thans wordt er noodgedwongen bezuinigd op licht in de étalages. Het gevolg van goedkooper tarief zal zijn, dat het verbruik aanmerkelijk zal stijgen. Namen de R.-K. fractie verzocht spr. B. en W. het voorstel Eikerbout Würiz (afschaffing ongevallenfonds) in praeadvies te nemen. Het standpunt van B. en W. inzake het Slachthuis kan spr. n:et bevredigen. Waarom kunnen de on kosten niet naar beneden? Opvoering van de rechten maakt den toestand nog erger. Spr. dringt in het algemeen aan op meer bezuiniging; men moet zich meer verzet ten tegen allerlei kleine uitgaven, welke niet strikt noodzakelijk zijn. De kruimels maken het brood. Spr. waarschuwt er tegen, dat men in soc.-dem. kringen niet te veel opthef moet maken van hetgeen door de s.-d. wethou ders zou zijn bereikt, want dan zou men er ook aan moeten herinneren, dat er door toedoen van deze heeren 60.000 moet wor den opgebracht door de kleine luiden we gens de verhooging der lichttarieven. Daarmee zijn de voordeelen ruim betaald. Spreker wijst verder nog op den dienst der Radio-distributie en geeft B. en W. den raad dezen dienst zoo spoedig mogelijk af te schrijven, want hij raakt uit den tijd. Laat men zich ook ontdoen van het Gem. Waschbureau, die de gemeente straks geld g2at kosten; van de Toon~aal, die geen winst oplevert. Er zijn nog meer diensten waaraan geen behoefte is, bijv. de zuive ring van wandgedierte, enz. Het woord is nu aan het college van B. en W. Het eerst wordt het woord gevoerd door mr. Tepe. SLUITING HANZE-CURSUSAVONDEN. Gisteravond werd in het St. Antonius Clubhuis door den heer /an Doorn, de zes de en tevens laatste cursus- of praatavond gehouden voor de leden van de Hanze. Het openingswoord werd gesproken door Gen heer J. Pollmann, wegens ontstentenis van den voorzitter, den heer Tobé. De avond kreeg nog een officieel tintje doordat de nieuwe geestelijk adviseur, de weleerw. heer Bernefeld uit Oegstgeest voor het eerst een Hanze-avond bezocht en meemaakte. De heer Pollmann riep hem een hartelijk •welkom toe en hield een kort speechje, waarin hij den wensch uitsprak, dat de nieuwe geestelijk adviseur vele jaren vruchtbaar werk moge verrichten voor het geestelijk en stoffelijk- welzijn der Hanze talen. Deze welkomstwoorden werden beant woord met dankwoorden voor de hartelijke ontvangst, terwijl kap. Bernefeld beloofde mee te zullen werken om de Hanze nog hooger te brengen dan zij nu reeds staat. Het woord was daarna aan den heer van Doorn voor zijn laatsten praatavond. Spr. behandelde als sloot van de serie- avonden thans het vaststellen van den ver koopprijs, gaf vervolgens een overzicht van de nieuwe vestigingswet, en gaf ten •s otte in een kort resumé een algemeene conclusie van al hetgeen tijdens de cursus- JOB HEEFT GEDULD. Op de uitvoering a.s. Difisdag van „Job heeft geduld" door het gezelschap Jan Musch voor „Katholiek leiden" (Men zie advertentie in dit nummt,':) hebben wij al reeds de aandacht gevestigd. Wij willen dat graag andermaal doen door hier te citeeren, wat de „Katholieke Illustratie" van 23 Dec. schreef: Niemand twijfelt er aan, of onder de vele tooneelspelers van ons land behoort Jan Musch tot de g«oc sten, zoo hij al niet de eerste is. Hij heeft dat herhaaldelijk bewezen, als hij in e-n kring van uitge zochte acteurs en actrices, bij de opvoering van belangrijke stuk'-.en onder bekwame regisseurs, uitblonk door zijn scherpe ty- peering, zijn buitengewoon levendige voor dracht, zijn meesterlijk beheerschen van de situatie. De man, die in zijn jeugd voor het tooneel ongeschikt ward geacht, omdat zijn uiterlijke schoonheid niet aan de eischen van danig oppervlakkige keurmeester vol deed, die weet met zijn sprekenden kop, zijn wonderlijk expressieve oogen, zijn beweeglijke gestal .e en bezielde handen op voortreffelijke wijze tooneelfiguren te schepen. Hét mogen tragische of komische figuren zijn, een gevloekte Adam of een Elias die het beter weet, een wijze Nathan of een wijze kater, Jan Musch boetseert ze tot strak omlijnde beelden, brengt ze met zijn bijzonder artistiek vermogen tot leven, zet ze voorgoed in ons geheugen vast. Maar het moderne tooneel vraagt meer dan het op den voorgrond brengen van een enkele boeiende gestalte. Wie vóór alles graag „sterren" ziet, kan er door bevre digd worden, de ware tooneelvriend voelt zich teleurgesteld, te meer omdat de dra matische kunst in Nederland wel op zoo'n hoog peil staat, dat belangrijke opvoerin gen, met een volledige bezetting van alle rollen en een goede verzorging van het geheel, niet tot de uitzonderingen behoe ven te bphooren. Daarom moet het ons leed doen, wanneer een vooraanstaand auteur als Jan Musch meermalen genoegen neemt met het artistiek minderwaardige. Verdient het Nederlandsche publiek niet beter? Wordt er al op gerekend, dat het in den schouwburg niets beters verwacht dan een „gezelligen avond"? In ieder geval komt men hieraan bij de opvoering van „Job heeft geduld" niet tekort. Dit blij spel van George Barr steunt geheel op het vermakelijke type van oom Job, die voor enkele dagen zijn intrek neemt bij de fa milie Benson en door zijn handige manier van optreden, na verschillende avonturen en ten slotte door een beetje geluk gehol pen, de benarde familie uit haar verschil lende moeilijkheden verlost. Voor Jan Musch is het „een klein kunstje", den sne- digen edelmoedigen ouden baas zóó fijn tjes uit te beelden, dat men glunderend genietend ai zijn manipulaties volgt. Ook in het spel der overige leden van het Ge zelschap Jan Musch valt zoiveel te waar- deeren, dat de voorstelling, uit het oog punt van amusement bezien, tot de goede gerekend mag worden. avonden aan leerzaams naar voren is ge bracht. Wij meen en te mogen zeggen, dat deze avonden zeer zeker het hunne er toe heb ben bijgedragen om den middenstanders een goeds overzicht te geven van hetgeen e. op hun gebied „te koop" is èn er datgene uit te halen, wat zij gebruiken kunnen. Wij hopen, dat deze avonden in de toe komst vruchten mogen afwerpen om de F K. middenstanders te brengen op de plaats, waarop zij in de maatschappij recht hebben. OUDE LEIDSCHE GRENSPALEN. Er zijn nog slechts enkele bewaard gebleven. Men schrijft ons: Door de goede zorgen van het bestuur van de Vereeniging Oud-Leiden" is een dezer dagen een oude Leidsche grens- of scheidpaal, gestaan hebbende in de ge meente Zoeterwoude aan den Hooge Rijn dijk, even voorbij „Huize Rhiinvreugd" en schuin tegenover café ..Het Witte Huis", overgebracht riaar het Sted. Museum „De Lakenhal". Het betreft hier een eenvou dige. achtkantige steenen p„al. Od de eene zijne staat het Leidsche wapen, op de an dere zijde het getal 500. Blijkens een mede- deeline van den heer J. B. van T.oenen in het Leidsch Jaarboekje van 1911 kan wor den aangenomen, dat het getal- 500 duidt op vijfhonderd roeden, daar fa'ij octrooi van Keizer Maximiliaan I, van 19 December 1494, was bepaald, dat niemand binnen een afstand van vijfhonderd roeden, ge meten van de Leidsche veste af, koren, brood, wijn, bier of andere voorraad mocht verkoopen dan met zulk recht en aco'irm-n als in de stad moest worden betaald. Er waren in 1911 nog twee soorten van de/e palen. n.l. ook met het getal 800. Voor zoo ver bekend zijn deze thans verdwenen. Het getal 800 zou verband houden met een oc trooi van Koning Philips II, van 13 Januari 1575, waarbij verboden werd, het oprichten van getimmerten, tapperijen, ambachten, neringen enz. binnen 800 roeden. Een bouwverbod en tevens een vestigingsverbod dus. In de Lakenhal bevindt zich een twee tal houten schilden, waarop „500/roe" en ,.800/roe". Deze schilden zullen ongetwij feld rondom Leiden dienst hebben gedaan, voordat de steenen grens- of scheidspalen werden geplaatst. De paal, die thans in de Lakenhal is, is vermoedelijk ten gevolge van wegverbree- ding in een droge bermsloot terechtgeko men, zoodat „Oud-Leiden" de paal van den eigenaar van de sloot heeft moeten aan- koopen. Overwogen is of het mogelijk zou zijn de grenspaal weder in den berm te plaatsen doch ten gevolge van de binnen kort plaats hebebnde bebouwing zou de grenspaal een hinderpaal zijn geworden, zoodat van dit voornemen moest worden afgezien. De stad Leiden heeft eertijds heel wat palen doen plaatsen, teneinde bepaalde grenzen en maten aan te geven. Wij onder scheiden voor onze stad een drietal soorten, n.l. Trekvaartpalen (langs de trekvaart naar Haarlem), de Vroonpalen en de reeds genoemde grens- of scheidpalen. De Vroonpalen herinneren aan het feit. dat de gemeente Leiden tot voor kort eigenaresse was van het vischrecht in de Vroonwateren, gelegen onder de gemeenfen Warmond, Rijnzaterwoude, Alkemade en Woubrugge. Ter begrenzing dezer rechten waren er op verschillende plaatsen in de Leidsche kleuren beschilderde houten pa len, versierd met het Leidsche wapen, ge plaatst. Een viertal is thans nog aanwa- zig, n.l. een tweetal tegenover elkander aan het einde van de Warmonder Lee be gin Spriet (Kagerplas) en een tweetal te genover elkander aan het einde van het Paddegat begin Braassemer-meer. Nu de gemeente Leiden op 1 Februari 1937 bedoelde rechten aan het Rijk heeft verkocht, kan uiteraard de gemeente niet meer zorgdragen voor het onderhoud der Vroonpalen. In verband hiermede heeft het bestuur van de Vereeniging „Oud- Leiden" zich tot de gemeente Leiden ge wend met het verzoek te willen bevorderen, dat de nog aanwezige Vroonpalen worden gehandhaafd en door het Rijk ongewijzigd worden onderhouden. Niet alleen Leiden heeft zijr oude grens palen. Zoo onderscheidde Amsterdam ban en scheidpalen. De Amsterdamsche scheid palen, ook wel honderdgaardenpalen ge naamd, gaven Amsterdam's rechtsgebied aan; zij begrensden een rechthoekig ge bied en stonden dus „winkelhaak" in het landschap. Binnen het „afgepaalde" gebied mocht Amsterdam, gelijk Leiden, belasting heffen enz. Voorts stonden buiten de Am sterdamsche poorten langs de wegen „ban- of ijlpalen" waarop het stadswapen, als- med „Uyterste Paaien der Ballingen" in het Nederlandsch en het Latijn. Deze ban palen gaven het gebied aan, waar buiten de buiten de Amsterdamsche misdadigers konden worden „verbannen". Blijkens het artikel van C. v. d. Griend in het Maand blad Heemschut van April 1933 telde men vroeger meer dan vijftig ban- en scheid palen buiten de Amsterdamsche wallen. Thans zijn er daar nog enkele overgeble ven. Zoo is het ook rondom onze stad ge gaan. Eenige trekvaartpalen, een tweetal grens- of scheidpalen n.l. bij Huize ter Wadding en aan het eind van den Maredijk en het viertal Vroonpalen zijn er nog. Moge deze historische voorwerpen nog in lengte van jaren rondom de stad aanwezig blij ven, teneinde te kunnen getuigen van Lei den's merkwaardige geschiedenis. DE SINT ELISABETHVEREENIGING. Jaarverslag 1937. Aan dit verslag is het volgende ont leend. Nu wij de werkzaamheden onzer ver eeniging in het jaar 1937 wederom in een beknopt verslag wenschen samen te vat ten, zouden wij dit jaar willen typeeren als een tijdvak, waarin wij hebben ge tracht, aan de aanvragen, die zeker niet in geringer aantal dan voorheen tot ons kwamen, zooveel mogelijk te voldoen, on danks de geldmiddelen niet zoo ruim vloeiden als hiervoor noodig was. Dienten gevolge moest rekening helaas met een nadeelig saldo sluiten. Wegens den nog heerschenden êro°ten nood hebben wij echter gemeend geen redelijke aanvrage om bijstand te moeten afwijzen, in het vaste vertrouwen, dat de goede God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen en te Zijner tijd niet het minst door onze weldoeners ons hiervoor schadeloos zal stellen. De bestuursfuncties bleven dit jaar in dezelfde handen. Wegens vertrek naar elders bedankte als werkend lid mevr. Storm v. Leeuwen, Klerk de Reus, na eenige jaren vol toewij ding voor onze vereeniging gewerkt te hebben. Als werkende leden traden toe; Mevr. Th. Barge-Dreesmann, mevr. J. de Milly- Scheerer en M. Niemer. Volgens voorschrift, vond de wekelijk- sche vergadering geregeld plaats, evenals de drie periodieke bestuursvergaderingen. De H. Mis voor de overledene zielen, tij dens hun ziekte bezocht door de dames der Elisabeth-vereeniging, werd om de drie maanden gelezen, alsnog een H. Mis voor de weldoeners op 19 November. Met het Kerstfeest werden ook dit jaar wederom extra 79 pakken met verschil lende kleedingstukken aan de bezochte gezinnen uitgereikt. Van leden en oud leden ontvingen wij wederom verschil lende gaven als dekens, kindergoed enz., alsook van de Nederlandsche Naaivereeni- ging een paket inhoudende 62 kleeding stukken, welke gaven vanzelfsprekend in bijzondere dank werden aanvaard. Het zelfde geldt ook van verschillende bijdra gen in geld te samen 341. Moge vele goede gevers en geefsters dit schoone voorbeeld volgen. De jaarlijksche collecte met liefdadig heidspredikatie gehouden door de Wel eerw. Pater J. v. Rijckevorsel S.J. in de Petruskerk bracht op 378.98^, in de Leonarduskerk f 37.87. Er werden uitgereikt: 17229 liter melk, 11159 eieren. 64 pakjes aan kraamvrouwen en nog 16 andere kleedingstukken. Er werden 2889 huisbezoeken gedaan, ver deeld over 37 gezinnen, waarvan in de parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jo zef 136 gezinnen, H. Petrus 72, Onb. Ontv. 53en de H. Leonardus 46. De ontvanesten bedroegen f 2732.08. de m'tgaven 3402.23. Nadeelig saldo van 670.25. Besluiten wij ons verslag met een di*in- gend verzoek aan onze weldoeners en weldoensters. Reikt ons zoo dikwijls wij in het jaar 1938 een beroep op u doen, milddadig de hand, al wordt er uit andere HET SCHEEPSONGEVAL IN DE HAVEN VAN SYDNEY. SYDNEY, 16 Febr. (A. N. P.). Men heeft nog de lijken van een vrouw en twee meisjes gevonden, die slachtoffer zijn van I het omslaan van de veerboot „Rodney". Het totaal aantal dooden is hiermede op WlSShLNOTEEKlNGEN (AMST Klri.M) Londen 8.963/4 Berlijn 72 20 Parus 5 851/4 Brussel 30'li'2 Zwitserland 41 501/0 Knnonhasen 40 Stockholm 46 °0 Oslo 45.05 New York 1-78,/i6 Praag 6.2S

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3