STADS O NIEUWS AGENDA WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAC.I OOE WORDT HET WEER 7 HET BLIJFT NOG KOUD. De Bill seint: Verwachting: 'Meest matige Noord-Oos telijke tot Oostelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 77.9 te Wiek in Schotland Laagste barometerst.: 749.C te Vardö. In de luchtdrukverdeeling kwam weinig verandering. Het gebied van hoogen lucht druk handhaaft zich over het Noordelijke gedeelte van de Britsche Eilanden en de Noordzee en over Zuid-West-Noor wegen. De depressie in het Noord-Westen kwam iets dichter bij, die in het Noord-Oosten trok af. De Middellandsche Zee-depressie trok naar het Zuid-Oosten af, in Frankrijk is de luchtdruk aanmerkelijk gestegen, w aardoor ae luchtdrukverschillen en dien tengevolge de wind in onze omgeving afge nomen zijn. In de Noordelijke helft van het waarnemingsgebied, benoorden dè as van het gebied van hoogen luchtdruk, heerscht een warme luchtstroom uit Zuid- West of West. De temperatuur is in dit gedeelte boven normaal, in Noord-Zweden meer dan tien graden. Bezuiden de as van het hoogedrukgebied waait een koude Noord-Oostelijke wind, de temperaturen zijn hier onder normaal, met maximum af wijkingen in Frankrijk en België van ze ven a acht graden. Er zijn nog geen aan wijzingen, dat een spoedige verandering van de weersomstandigheden op handen is. Voor onze omgeving moet voor- loopig derhalve nog op matigen Noord-Oostelijken wind worden ge rekend met droog weer, gedeelte lijk bewolkte lucht en overdag lich te vorst tot temperatuur om het vriespunt. Des nachts zal de vorst- vermoedelijk tot matig toenemen. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 5.43 uur tot Donderdagmorgen 6.44 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 17 Febr. voorm. 4.15 en pam. 4.40 uur. Maan op 20 02 uur Woensdagavond. Maan onder 7.48 uur Donderdagmorgen. Eerste Kamer BEGROOTING VAN JUSTITIE Vergadering van gisteren. Aan de orde is het vierde hoofdstuk (Justitie) der Rijksbegrooting voor 1938. De heer KOLFF (Chr. H.) begint met woorden van instemming met het optreden van den tegenwoordigen bewindsman. Spr. vertrouwt, dat een krachtig beleid van hem zal uitgaan en dat hij het gezag krach tig zal handhaven. Wat het huwelijksrecht betreft verheugt spr. zich met zijn politieke vrienden er ever dat de minister het huwelijk naar we zen en doel één en onverbreekbaar acht. Voor uitbreiding van de gronden tot echt scheiding is dan ook z.L geen aanleiding. Wel verdient het euvel der zaakwaar- remerij ernstig onder de oogen te worden gezien. Spr. verheugt zich erover, dat de minister deze materie in onderzoek heeft genomen en dat hij van oordeel is dat aan zaakwaarnemerij in den omvang waarin zij zich thans ontwikkelt paal en perk moet worden gesteld. Spr. beveelt den minister aan eenigen meerderen aandrang op de ambtenaren van ot politie te oefenen, om strenger op te treden tegen aantasting van het gezag, door het verpreiden van pamfletten enz. welke aan den eerbied voor het gezag schade kun nen berokkenen, zooals deze o.a. van natio naal socialistische zijde wel zijn verspreid. De heer VAN RAPPARD (Lib.) behoort eveneens tot degenen, die het optreden van dezen minister met instemming hebben be groet. Spr. dringt aan op de inrichting van werkkampen voor jongelieden van 1823 jaar, die daarvoor in aanmerking komen. Met een bedrag van 26.230 zouden jaar lijks 72 jongelieden in werkkampen kunnen worden te werk gesteld. Spr. vraagt, of het niet gewenscht is, door nistelling van verboden voor bepaalde per sonen om 's nachts op straat te vertoeven, om voorwerpen in voorraad te hebben, waarmee vaLsche munt Kan worden ver vaardigd, enz., te trachten misdrijven te voorkomen. Maatregelen tot bestrijding van de zaak waarnemerij zou spreker ten zeerste toe juichen. Spr. beveelt verder een wettelijke rege ling van de notariëele tarieven aan. Tenslotte wijst spr. op het belang van een strenger optreden tegen dierenmishande ling. Mevr. RIBBIUS PELETIER (S.D.) vraagt maatregelen tegen de propaganda van den Fichtebund in ons land en betere toepas sing van het uniformverbod. Wat het huwelijksrecht betreft, spr. aan vaardt niet de opvatting, dat het huwelijk een soort contract zou zijn, een verbintenis, welke men voor beperkten doel kan aan gaan. Het huwelijk is een verbintenis als geen andere in het Burgerlijke Wetboek, rr.aar tusschen duurzaamheid en onver breekbaarheid ligt een groot verschil. De onverbeekbaaheid aanvaardt spr. niet. De heer IN 'T VELD (SD.) bepleit een meer soepele regeling van het vreemdelin genrecht. De positie van politieke vluch telingen moet hier zoo veilig mogelijk wor den gesteld. De heer VAN VESSEM (N.-S..) acht het versterken van den huwelijksband zeer ge wenscht, maar wijst er op. dat de verslap ping van dien band hier te lande meestal net gevolg is van de verderfelijke propa ganda van communistische zijde, waarin men het huwelijk als een tijdelijke verbin tenis beschouwt. Beter dan wettelijke maat regelen tot versterking van den huwelijks band is de bestrijding van dergelijke pro paganda. Ten opzichte van het optreden van den fichtebund, spreker heeft hier te lande rimmer Duitsche propagandisten van dien bond aangetroffen en hij meent dan ook, dat de vrees van enkele zijden geuit, ten zeerste is overdreven. Spreker drong aan op wettelijke maat regelen tot beteugeling en regeling van de vivisectie. De toestand mag niet blijven voortduren, dat particulieren, leeraren, me dici, studenten e.a. ontzettend wreede proe ven op dieren nemen, zonder dat daarbij legelen inzake toezicht zijn gesteld ter voorkoming van onnoodige en nuttelooze handelingen. Tegen aanhangers van de N.S.B. wordt van de zijde van rechteilijke ambtenaren oi van de politie meermalen onjuist opge treden. Zoo is ook geschied in het z.g. Blauwe Zand te Amsterdam. De heer WIARDI BECKMAN (S.D.) brengt de kwestie van het verschoonings- recht voor den journalist ter sprake. Spre ker meent daarin wel eer.igermate deskun dig te zijn. Een behoorlijk journalist noemt zijn bron niet, wanneer hij deze niet uit- diukkelijk vermeld wil zien. Hierover zijn alle journalisten het vrijwel eens. Geen persman twijfelt eraan: wanneer de zegs man niet kan vertrouwen op geheimhou ding van zijn bron, dan is geen goede jour nalistiek mogelijk. Voor de houding van den gegijzelden journalist Hansen, naar aanleiding waar van deze zaak naar voren is gekomen, heeft spreker alle respect. Zijn houding zal ertoe moeten leiden, dat deze aangelegenheid principieel wordt geregeld. Met de publicatie van hetgeen in zijn blad uit de geheime vergadering was ver teld, was geen enkel belang geschaad. Doch op ander terrein liggen gevallen, waarbij publicatie in het algemeen belang zeer ge wenscht kan zijn, terwijl men toch geheim houding verlangt. In de memorie van antwoord heeft de minister waardeerende woorden geuit ten opzichte van de journalisten. Welnu, spre ker hoopt, dat die woorden gehonoreerd zullen worden met een wettelijke regeling van het verschooningsrecht. De heer JANSSEN DE LIMPENS (R.K.) bepleit meer eenheid van rechtspraak, met name ten aanzien van de toepassing van art. 1407 B. W. jegens slachtoffers van auto- oi.gelukken. Bescherming van het publiek tegen mis bruiken van zaakwaarnemers is eveneens urgent. Spr. wacht met belangstelling het resultaat van 's ministers bestudeering dtzer materie af. De heer KRANENBURG (V.D.) wijst op de wenschelijkheid van nadere regeling van de verbindendheid van overeenkomsten met vreemde mogendheden, die aan de Staten- Generaal zijn medegedeeld, doch niet af gekondigd, in geval van strijd met de Ne- derlandsche wet. Er heerscht te dezen op zichte een onzekerheid, welke wettelijk muet worden opgelost. Een andere zaak, die geregeld dient te worden, is de hostelling van een actie we gens onrechtmatige overheidsdaad. Hierbij moet men als pleiter weJ altijd wijzen op de wisselvalligheid van de kans van zijn cliënt. MINISTER GOSELING: Dat moet men altijd. De heer KRANENBURG: Maar hier wel ïr het bijzonder. Spreker dringt er verder op aan, de materie der administratieve rechtspraak krachtig ter hand te nemen. Wat de regeling der echtscheiding be treft, spreker waarschuwt tegen de voor stelling, welke de minister in de Tweede Kamer heeft gegeven alsof men ter linker zijde het huwelijk een minder ernstige ver bintenis acht. Spreker zou in den zin van den voogdij raad een instelling wenschen, waaraan aanvragen tot echtscheiding zouden dienen te worden voorgelegd. Het woord zou thans zijn van den heer Van Sasse van IJsselt, doch wegens het ge vorderde uur verdaagt de voorzitter te kwart voor 5 de vergadering tot heden elf uur. Vergadering van heden. De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R.K.) hoopt, dat de minister de kwestie der onrechtmatige overheidsdaad verder zal onderzoeken. Spr. kan de conclusie van den heer Wiar- di Beekman betreffende het verschoonings- ïecht voor den journalist niet onderschrij ven. Spr. juicht het toe, als zooveel mogelijk paal en perk wordt gesteld aan echtschei dingen bij onderling goedvinden. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer GOSELING, behandelt achtereenvolgens verschillende vraagstukken betreffende de interpretatie van wetten e.a., uitvoering, beleid, bestuur, wettelijke voorzieningen als verschooningsrecht en echtscheiding. De kwestie inzake het Blauwe Zand is nog in handen van den rechter, dus kan spr. zich er niet over uitlaten. De heer Kranenburg had het over over eenkomsten met vreemde mogenheden. Dit vraagstuk is niet gemakkelijk, ook al door tegenstelling met tractaten. Er is hier vol gens den heer Kranenburg veel onzeker heid. Deze materie echter bestrijkt niet al leen het departement van justitie. Spr. kan ten deze geen toezeggingen doen, want al gaat het bij justitie hoofdzakelijk om den "orm, men moet ook de materie bekijken. Spr. zal met zijn ambtgenooten overleggen om in een der bij buitenlandsche zaken bestaande commissiën, de commissie-Lim burg, deze materie aanhangig te maken. De heer van Vessem had het over hand having van het gezag. Dat moet altijd ge- s<hieden. Gelukkig beleven we thans geen tijd, waarin scherpe middelen noodzakelijk zi,n. Mocht gezagshandhaving ook moeten higaan tegen nat.-soc. bewegingen, dan kan naar spr.'s meening het volk gerust zijn, daar de regeering ook ten deze waak- zt.am is. Wat het optreden van den Fichtebund be treft, de heer van Vessem oriënteere zich ook nog eens in eigen kring, wat aangaat ailerlei uitingen aldaar. Propadanda-ge- schriften van den Fichtebund zijn inmid dels ook niet aan de aandaent van politie er. justitie ontgaan. Aandrang op het open baar ministerie is ten deze overbodig. Er wordt voldoende opgetreden. Wanneer er concrete gevallen zijn met voldoende aan leiding, blijven diplomatieke stappen niet achterwege. Omtrent de schakels van den Bund met ons land kan spr. niet in bijzon derheden treden, ook thans niet. Wel weet spr. thans méér dan bij de justitie-behan- deling in de Tweede Kamer. Een nieuwe vreemdelingenwet acht spr. niet noodig en verantwoord. De heer van Rappard bepleit lichte kas tijding door de politie. Spr. staat daar af wijzend tegenover, ook al werden speciale ambtenaren aangewezen. Wel is belangrijk het contact met het onderwijzend personeel. Spr. blijft buiten paedagogie en beschouwt a it alleen van juridisch-technisch stand punt. Men moet beginnen me onderscheid maken tusschen tucht- en tuchtigingsrecht. Zelfs de voorzitter van de Kamer heeft tuchtrecht (Vroolijkheid) T.a.v. het tuch tigingsrecht zal men altijd de vraag houden, of er niet te ver wordt gegaan. Spr. heeft te dezer zake zijn standpunt schriftelijk aan het departement van onderwijs doen toe- it omen en daarvan kennis gegeven ook aan de parketten. Dat het uniformverbod in verschillende plaatsen verschillend wordt uitgelegd is eerder een voor- dan een nadeel. Het ver bod heeft zuiverend gewerkt, maar ieder hoede zich te denken, dat de bepalingen alleen gelden voor zijn politieke tegen standers. Ieder heeft zich beperking op te houden. In zake dierenmishandeling erkent spr. gten recht van het dier, maar wel de plicht, zedelijke plicht van den mensch tot het dier. Spr. zelf is een groot dierenvriend. Spr. komt tot de velerlei zaakwaarne merij. Er zijn voldoende motieven voor spr. cm hieraan zijn volle aandacht te geven. Het betoog van den heer Wiardi Beek man over het verschooningsrecht van den journalist heeft spr. met genoegen gehoord. Deze neemt aan dat een journalist zijn zegs man niet noemt. Iets anders is, of dit zoo behoort te zijn. Al geeft spr. toe dat dit in den betrokken kring als behoorlijk wordt beschouwd. Zonder meer mag men het uit gangspunt van den heer Wiardi Beekman n.et als norm aannemen In de advocatuur heeft men raden van toezicht. Doch ook is h^er de moeilijkheid, hoe iemand te be letten, zich journalist te noemen, zonder meer. Spr. zal met oordeel des onder scheids en critisch het oordeel van de com missie van onderzoek beschouwen. De vraag is voor spr.: behoort de journalist onder alle omstandigheden te zwijgen? Spr. bevindt z.ch ten deze in afwachtend beraad. Spr. komt tot de echtscheiding. Speciaal naar voren komt de vraag van de eenzijdige bekentenis. Moet er uitbreiding komen der wettelijke gronden voor echtscheiding? Spr. verwijst naar de memorie van ant woord. Er is niets specifieks Katholieks gelegen in de stelling dat uitbreiding der echtschei dingsgronden niet gewenscht is. Men moet het niet voorstellen, of iets specifiek Ka tholieks synoniem is met staatsgevaarlijk' of maatschappij-ontwrichtend. De heer Van Vessem wil meer doen letten op tooneel en Lun, doch spr. kan daar thans niet diep op ingaan, er is wisselwerkirg; op e 1 k gebied zou men zijn maatregelen moeten nemen; tooneel en film zijn dan toch uitingen van reeds bestaande verwrongen voorstellingen. Het ideale is dat het huwelijk is een en ondeelbaar. Intussohen heeft spr. met ge noegen mej. Ribbius Pelletier aangehoord. Spr. wil den heer Kranenburg niet be strijden in diens betoog over de hooge op vattingen der linkerzijde over de ideeële tcteekenis van het huwelijk. Spr. acht zich verplicht, deze materie aan te vatten, wegens het steeds verder af glijden, vooral bij jongeren, ten aanzien van de huwelijksbegrippen. Dit kabinet zoekt ten deze vastheid, en wenscht blij kens de Troonrede Gods wet ook hier tot richtsnoer te nemen. Daarbij wordt aan de maatschappij een weldaad bewezen. Ook a' om de preventieve beteekenis. De overheid wil niet aan het volk het geloof opdringen, maar wel de zegeningen ces geloofs, maar moet zedelijke beginse len op maatschappelijk gebied beveiligen. Met deze woorden citeert spr. Minister Co- lijn. De regeering wil een weldoordacht voor stel doen. Spr. hoopt, vóór de volgende be grooting concrete voorstellen te hebben ingediend. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) repli ceert. Spr. verzoekt aanteekening te willen worden geacht, tegen de begrooting te heb ben gestemd. Met deze restrictie wordt hoofdstuk IV zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt te 1.20 uur een half uur geschorst. CONFLICT IN BURGER WACHT TE KATWIJK Pogingen lot verzoening Als gevolg van het bekende conflict Burgerwacht-gemeentebestuur te Katwijk, een conflict dat bestond vanaf 1 April 1937, hadden 10 leden aan den voorzitter burgemeester een ledenvergadering aange vraagd, welke vergadering tegen gister avond was uitgeschreven. De zaal was ge heel bezet. Na ampele bespreking besloot de vergadering tot het benoemen van een commissie, die met het afgetreden bestuur en den voorzitter-burgemeester zal trachten tot overeenstemming te komen. Tot leden dezer commissie wor den door den voorzitter benoemd de heeren J. v. d. Perk, A. Wassenaar, A. Ouwehand, L. van Paridon en H. Ha- geman. BONTE AVOND G. EN W. Het was een grappige avond, en wij heb ben ons kostelijk geamuseerd, doch waarin dat amusement bestond, is moeilijk te zeg gen G. en W. had, zeilend op het misschien door het Noorderlicht gestoorde, kompas van de „Loopmare", deze „bonte avond" georganiseerd en een bonte avond is het ontegenzeggelijk geweest. Het tooneelge- zelschap „Het Kompas" uit Amsterdam heeft het, in het G. en W.-milieu, inder daad bont gemaakt. Er is genoten van de dramatische schetsen, zooals Puck in Sha kespeare's „Midzomernachtsdroom'' heeft genoten en dat niet onder stoelen en ban ken behoefde te steke--. Er is ook groote pret geweest om de jolige of moeten wjj schrijven: lollige schetsen, die flink ge chargeerd werden voorgedragen en waar bij zelfs de traditioneele dronken tante niet werd vergeten. Er werden ook amoureuse liedjes gezongen, die groote hilariteit ver wekten. De eenige nummers van het prograrrlma, die uit de toon vielen, waren de bespeling van een oud-Hongaarsclie viool door een martiaal officier en de prestaties van Herrn Clief, die enkele beroemde composities meesterlijk imiteerde; vooral Liszt was be wonderenswaardig „nagemaakt en nage daan". Ook Sousa was raak getypeerd en weigerde terecht een wals van Strauss te dirigeeren. Deze „bonte avond" van G. en W. zal nog lang in herinnering blijven bij de talrijke bezoekers. R.K.S.P. AFD. JONGEREN. Hedenavond bijeenkomst in de Doelen. Hedenavond zal dr. Wim Dijsselbloem voor de Jongeren afdeeling der R.K. Staats partij in de bovenzaal van café „de Doe len", Binnenvestgracht, een rede houden, gettield: „Het gezinsprogram in verband met de Katholieke Actie". Deze vergadering begint te kwart over acht. Gezien het actueele onderwerp dat be handeld zal worden, verwacht het bestuur een groote belangstelling, zoowel van de leden als van alle Katholieke Jongeren tus schen de 18 en 25 jaar, die belang stellen in de Jongeren-afdeeling. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Vrienden, Donderdag 17 Februari geen ontspanningsavond. Deelnemers aan de Retraite in Noord- wijkerhout moeten zorgen Zaterdagavond a.s. om 7 uur in het Retraitehuis aanwezig te zjjn. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Maandag a.s. geeft bovenstaande vereeni- ging weder een concert, waarop zal op treden de beroemde Fransche violist Henry Merckel, terzijde gestaan door den pianist Felix de Nobel. Het programma bevat werken van Han del, Bach, Brahms, Debussy en Cezar Franck. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 432. J. van der Stok. Leiden, Oude Rijn 10. Handel in glas en porselein, aardewerk en luxe artikelen. Wijz. handelsn. in: Erven van wijlen J. van der Stok. Volmacht verleend aan: J. H. J. van der Stok en A. van der Stok, Leiden. 25. Gebroeders Bloot. Katwijk a/Zee, Badstraat 17. Loodgietersbedrijf. Uittr. Venn.: J. R. Bloot, dd. 4 Febr. 1938. N. Venn.: G. J. Bloot J.Rzn. Jr. 5188. E. Bogerman. Alphen aan den Rijn Hoorn 88. Kruidenierswaren enz. Bijv. uitgeoef. bedr.: grossierderij in koloniale waren. 1598. Firma H. Laros Pzn. Alphen aan den Rijn, van Mandersloostraat 5052. Handel in manufacturen en aanverwante artikelen. Door uittreding van den ven noot C. Laros is de vennootschap onder firma onder den naam: Firma H. Laros Pzn. met ingang van 5 Januari 1938 ont bonden. De zaak wordt voortgezet door den overblijvenden vennoot H. Laros, on der den ouden naam. Procuratie verleend aan: A. Laros-Es- veld, Alphen aan den Rijn. 4845. Naamlooze Vennootshap Bonda's Veevoederhandel. Leiden, Oude Vest 23. De statuten zijn gew zigd. Wijz. han delsnaam in: Bonda's Veevoederfabrie ken N.V. LEIDEN. Woensdag, Kerkconcert Remonstrantschi kerk, 8.15 uur. Woensdag, bridge-avond in Restaurant „Zarse", onder ausp. v. d. Nederl, Reisver. v..Kath., 8.15 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, afd. Leiden, zitting gebouw St. Vinc.-Ver. Hoogl. Kerkgr. 32, 89 uur. Vrijdag, R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", ledenvergadering Bondsgebouw 8 uur. Maandag: De Leidsche Kunstkring voor allen. Henry Merckel, Sta-dsgehoor. zaal, 20.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 12 tot en met Vr ij dag-8 Februari a.s. waar- genomen door de apotheken M. Boekwyt, Breestraat 74, tel. 522 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, te. 274. MILITARIA. Ingevolge een schrijven van den Com mandant Veldleger zal de lichting 1938 I eerst op 25 Maart a.s. met groot verlof ver trekken terwijl de lichting 1938 II eerst op 31 Maart e.k. wordt ingelijfd en op 13 Sep- tember met groot verlof vertrekt. De sergeant-capitulant J. v. Unen van het 4e Reg. Infanterie is aangewezen voor het volgen van een cursus voor ïnfanterie- geschut te Waalsdorp van 21 Februari tot en met 5 Maart. VOORDRACHT DR. J. H. HOLWERDA. Een Bataafsch dorp in het duingebied van Den Haag. De reeds voorjaarslezingen van het Rijks museum van Oudheden alhier werd gis teravond geopend met een voordracht van den directeur van het Museum, dr. J. H. Holwerda, over de opgravingen op Ocken- burgh: „Een Bataafsch dorp in het duin gebied v.an Den Haag". Hieraan is het vol gende ontleend: Hoewel er zich bij de opgravingen op Ockenburgh talrijke terreinmoeilijkheden voordeden was het spr. toch gelukt door den plattegrond, welke duidelijk door pa lissadegreppels en huizenwanden in het zand werd afgeteekend, verschillend bouw. perioden te onderscheiden. Een eigenaar digheid bij deze nederzetting was, dat de verschillende huizengroepen door rond- loopende pallisades waren beschermd, bin nen welke gebouwen van zeer verschillen den aard waren te hei'kennen; meestal groo te vierhoekige huizen met een voorhof, lan ge huizen en kleinere hutten. Voor een der doorgangen, die tusschen de palissades naar buiten leidde, werd een grafveld met brandgraven gevonden. Steeds meer vond spr. sporen van wo ningen, welke daar gestaan moeten hebben vóór den tijd van de groote nederzitting, welke laatste, door het warnet van palli sades, die de huizen omsloten, eenige over eenkomst vertoonde met den destijds door spr. ontgraven Woerd te Maurik. De opgraving wees uit, dat hier op Oskenburgh een inheemsch dorp heeft ge legen, terwijl de vondsten vrijwel alle van Romeinsohen aard waren en wel van het zelfde soort als op het nabij gelegen Arentsburg werd gevonden; d<por de vondst van dit aardewerk wordt de bewoning van deze nederzetting gedateerd op ongeveer vanaf den tijd van Hadrianus tot omstreeks het midden der 3e eeuw. Een merkwaardige vondst bij deze op graving waren de twee wegen, welke klaar blijkelijk op deze nederzetting vanaf het Westen aanliepen. Mocht men er eerst nog aan twijfelen werkelijk met wegen te doen te hebben, door waarnemingen van den Topografischen Dienst, die van dit terrein een luchtfoto maakte, werd de juistheid van deze veronderstelling bewezen, want de twee oude wegen, die op de foto te on derscheiden waren, bleken bij nader onder zoek in het verlengde te liggen van de door spr. ontgraven wegsporen. Spr. eindigde deze voordracht, welke met tal van lichtbeelden werd verduide lijkt, met er op te wijzen, dat men hier voor het eerst in ons duingebied zulk een, ongetwijfeld Bataafsche, dorp heeft leeren kennen, waarvan mogelijk de naam Lug- dunum Batavorum geweest zou kunnen zijn; met het oog echter op het ontbreken van gegevens over Lugdunum zelf wensch- te spr. geen oordeel hieromtrent uit te spre ken. Meisje te water. Hedenmiddag omstreeks 12 uur is spe lenderwijs het 10-jarig meisje R. H., wo nend op den Oude Rijn, op den Heeren gracht van de Kerkpleinbrug in het water ge v alen. Zij werd ternauwernood gered doordat eenige toeschouwers haar te hulp snelden en door middel van een touw op het dro ge brachten. Het kind liep daarna hard naar huis. De dokter van den E.H.D. die inmiddels gearriveerd was, zocht het daar op voor verder onderzoek. Gistermiddag te 5 uur heeft de 9-jarige E. M. bij het spelen in de Pasteurstraat het rechterbeen gebroken. Door den E.H D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2