RIJNSTREEK Academienicuws WUENSDAG 16 I 3RUARI1938 >fef 1 «f ALPHEN AAN DEN RIJN. De Vereenigde Alphensche Revuespelers. De Vereenigde Alphensche Revuespelers hebben gisteravond hun eerste vasten avond-uitvoering in dit seizoen gegeven, welke nog vervolgd zal worden heden- en morgenavond. De belangstelling was voor deze uitvoering zeer groot, hetgeen ons in het geheel niet verwondert, daar dit gezel schap, dat onder leiding staat van den auteur, den heer Willem van der Louw, alhier, reeds een klinkenden naam heeft weten te verwerven. V.A.R.S. heeft thans ook weten te bevestigen, dat zij in staat is avonden te organiseeren, die bij het mee- rendeel van de bevolking, vooral in deze vastenavond-tijd er in gaan, er in knallen, zooals de revue-term luidt. Het zeer va- ri eer end programma bestond uit niet min der dan 13 tafereelen, waartusschen het muziekgezelschap P. Koren en W. van der Stoel, met slagwerk van den heer W. Kleijn op verdienstelijke wijze de aandacht van het publiek op zich heeft weten te vesti gen. Het refrein van het revue-lied als num mer twee van het programma sloeg al da delijk in en pakte de toeschouwers. „De Jantjes", een matrozenspel van een twaalf tal jeugdige medewerkers, was heel aardig. „Volendam bij de K.L.M." had eveneens groote waardeering, vooral de goede sug gestieve vertolking door mej. C. Van Gils van het levensliedje „De Vliegenier". De vele schitterende decors hebben ontegen zeggelijk veel tot het goede geheel bijge dragen, alsook de belichting. Burgerwacht. Naar aanleiding van de verleende onderscheiding „Het Kruis van Verdienste" aan den heer J. Vierbergen, voorzitter der Alphensche Burgerwacht, werd gisteravond in „Hotel Toor" de voor zitter door de mobile afdeeling op feeste lijke wyze gehuldigd. Deze avond had een zeer geanimeerd en gezellig verloop. Mede werking verleende o.m. de humorist Klein uit Amsterdam, die door zijn geestige voor dracht voor een aangename afwisseling zorgde. Door verschillende aanwezigen werd de heer Vierbergen hartelijk toege sproken, waaruit duidelijk de onderlinge goede verstandhouding bleek. Namens de leden werd den voorzitter tevens een stof felijk blyk van waardeering aangeboden in den vorm van een fraaie rookstandaard. Een aangename verrassing was het voor den heer Vierbergen, toen hem werd me degedeeld, dat uit de leden een commissie was gevormd om te komen tot stichting van een ondersteuningsfonds ten behoeve van werklooze en behoeftige leden. De aan wezigen bleven daarna nog geruimen tijd in de meest opgewekte stemming bijeen. HOOGMADE. Op de wal gezet. Hedep werd onder geleide vanuit Amsterdam naar de ge meente Woubrugge overgebracht de min derjarige schippersknecht J. G. V., die zich aldaar by de politie had gemeld en om kos- telooze overtocht naar zijne woonplaats had verzocht, daar hij door zyn patroon, die plotseling met zijn vaartuig vandaar was vertrokken, zonder eenig geld op zak, ter plaatse was achtergelaten. HAZERSWOUDE. Sociale avond. Gisterenavond had de 2de Sociale avond in dezen winter plaats in het Vereenigins- Jokaal op het dorp. Vele leden der L.T.B., Hanze en St. Deus Dedit" hadden aan de oproep gehoor gegeven, om deze vergade ring bij te wonen. Aanwezig waren o.a. de Zeereerw. heer J. Ruiter en den Weleerw. heer van den Groenendijk. De voorzitter van den L.T.B., de heer A. J. de Jong, opende deze bijeenkomst en heette in het bijzonder welkom den Zeereerw. heer Cleophas, professor aan het Theologicum te Warmond, spreker van deze avond. Prof. Cleophas sprak in het eerste deel van zijn rede over De Liefde. Op tref fende wijze werd ons voorgehouden hoe wij elkander moeten beminnen als goede christenen. Uit verschillende encyclieken haalde spreker citaten aan, waarin de katholieken worden aangespoord tot groo- ter onderlinge liefde. In het tweede deel zijner rede werd be handeld de Rechtvaardigheid. Spreker heeft tal van voorbeelden aangehaald, hoe men in het maatschappelijk leven de christelijke Rechtvaardigheid dient te be oefenen. Vooral hoe op ons katholieken zoo bij •uitstek de plicht rust van beoefening der christelijke rechtvaardigheid. Als al het schoone wat prof. Cleophas igezegd heeft ter harte genomen wordt in onze drie parochies, dan zal ook de vol doening voor de organisaties, die deze avonden organiseeren, werkelijk groot cijn. HAZERSWOUDE (Rijndijk). Vastenavonduitvoering. De R. K. Tooneelclub „St. Michaël" geeft a.s. Zon- dagij en Maandagavond 20 en 21 Februari haar vastenavonduitvoering in het café van den heer A. J. Boers. Wie een echt gezellige vastenavond-Zondag wil hebben, komt as Zondag naar het Zwaantje om te genieten van de dolle klucht in drie be drijven: „Rumoer voor honderd gulden". Diverse komische voordrachten zullen verder den avond vullen. Dit alles afge wisseld en begeleid door vroolijke muziek zal de stemming verhoogen en deze uit voering zal evenals de vorige een succes worden voor de vereeniging en een genot voor de bezoekers. Komt allen en brengt uw vrienden en kennissen mee. Een ge zellige avond is U verzekerd. NIEUWKOOP. DE RIETLANDVERBETERING IN WERKVERSCHAFFING. Zooals gisteravond door den Regee- ringspersdienst in dit blad is medegedeeld, heeft de Minister van Sociale Zaken sub sidie toegezegd voorloopig voor 40 Hect are om het rietland onder deze ge meente bij rijks werk verschaffing te ver beteren. Toegezegd is 90 procenten van de loonkosten, maximaal 775, per HA. voor het afgraven en 180.per H.A, voor het zuiveren. Ongeveer half December was ditzelfde subsidie toegezegd voorloopig voor 100 Hectare en nog geen maand later, juist toen men gereed was met de voorberei ding en het werk een aanvang zou nemen, werd de toezegging weder teruggenomen, omdat de commissie van advies inzake de natuurmonumenten van het staatsbosch- beheer bezwaar had ingebracht uit vrees, dat de vele zeldzame planten, welke in de rietlanden alhier groeien, teloor zouden gaan. Drie weken later kwam de oommissie een onderzoek in loco instellen en niet zoodra had zy de situatie bezien, of.... de bezwaren verdwenen als sneeuw voor de zon. Wij vragen ons in gemoede af, waarom kwam de commissie niet terstond de si tuatie bezien of beter en reëeler, waarom kwam zij niet eerst zien of stak zij niet eerst even haar licht op by het gemeente- of polderbestuur, alvorens haar bezwaar bij den Minister aanhangig te maken. Vijf weken kostbare tijd zijn nu verloren ge gaan, vijf weken, waarin de werkloos heid in de gemeente op haar hevigst op treedt en gedurende welke de rietland- werkzaamheden het best tot haar recht komen. Straks toch, als de rietspier gaat groeien, moet het werk weder gestaakt worden. Alles wordt er op gezet om a.s. Maan dag met het werk te beginnen. Begonnen zal worden met tien werklooze steuntrek kers uit deze gemeente. Geleidelijk zullen meer personen te werk gesteld kunnen worden. BODEGRAVEN. Benoeming hoofd der school. Tot Hoofdonderwijzer aan de R.K. Jon gensschool is benoemd de heer A. M. Th. J. Vlaming, thans onderwijzer aan de St. Jozefschool, Spoorwijk, Den Haag. De heer Vlaming bezit de volgende acten en diploma's: Fransch, Duitsch, Handelsre- kenen, Boekhouden, Gymnastiek, Gods dienst A en B, Ward-methode (Grego- riaansch). L. T. B. In het Parochiehuis vergader de de L.T.B. De voorzitter, de heer A. de Vos, opende de vergadering en sprak een woord van welkom tot de vele aanwezi gen, niet in 't minst tot den Geest. Adv., Kapelaan de Lange. Spr. gaf 'n terugblik op het afgeloopen jaar, hetgeen hy over het algemeen iets beter noemde. Jammer dat het mond- en klauwzeer zoo'n streep door de rekening heeft gegeven. Spr. brengt hul de aan het Hoofdbestuur te Haarlem voor zijn werkzaamheden, en spreekt woorden van lof tot de plaatselijke crisisinstellingen. Tevens besprak hij nog een schaduwzijde, n.l. dat niet allen lid zijn van hunne stands organisatie, niettegenstaande de oproep van Paus en Bisschop pen. De keurig verzorgde notulen van den secretaris, den heer J. G. Kort, worden on veranderd goedgekeurd. Eveneens het jaar verslag. De voorzitter deelt mede, dat de vereeniging 5 jaar bestaat. De in de vorige vergadering benoemde vaandelcommissie is uitstekend geslaagd. De heer en P. Kooy- man, M. Veelenturf, en W. Duindam, die in deze commissie zitting hebben, hebben een vaandel aangekocht bij de firma Jansen en Co. te Tilburg. Hoewel het vaandel nog niet klaar is, heeft deze firma toezegging ge daan, te zullen zorgen, dat het met het feest van het Veertig-Urengebed gereed is (Zon dag Laetare). Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester beluisteren we een klein batig saldo. De voorzitter zegt den penningmeester, den heer Adr. Veelenturf, benevens den secretaris dank voor de ver richte werkzaamheden in het afgeloopen jaar. By de gehouden stemming worden de heeren J. G. Koot en W. v. Zoest herkozen. Er is een vacature ontstaan door het be danken van den heer Noteboom uit Meye- Zegveld. De voorzitter deelt mede, dat de leden uit Zegveld zich hadden aangesloten bij de afdeeling Woerden, gezien dat zulks veel dichterbij was. Hoewel spr. het zich heel goed kon indenken, betreurde hy toch het heengaan van deze leden en vooral van het bestuurslid Noteboom. Spr. brengt dank aan de vertrekkenden. Na stemming en herstemming wordt ten slotte gekozen de heer M. Veelenturf. Tot afgevaardigde naar de groote verga dering wordt benoemd de heer J. Droogh. De voorzitter deelt mede, dat verslagen van deze vergaderingen niet meer zullen gegeven worden, omdat zij steeds te vin den zijn in het Bondsblad. De Geest. Adv. hield een kernachtige re de over het verantwoordelijkheidsgevoel van de leden ten opzichte van het al dan niet georganiseerd zijn in Katholiek Ver band van hunne zoons. Spr. betreurde ten zeerste, dat de jonge boeren zoo minimaal op hun eigen bijeenkomsten aanwezig zijn en wel zóó, dat deze vereeniging op het punt stond te verdwijnen. Spr. noemde het een gebrek aan plichtsbesef, en deed een zeer dringend beroep op de ouderen. Het wilde er bij spr. niet in, dat een contribu- JE LEIDSCHE COURANT tie van zegge en schrijve 15 cents per week te hoog kan zijn. Het is eerder aan den la gen kent. Bij de oprichting was het wel goedgevonden en nu niet meer. By de behandeling over het lidmaatschap van den Kring Leiden ontstond een uitge breide discussie. Uitsluitend met het oog op de financiën werd door de vergadering met 137 (6 blanco) besloten het lidmaat schap voor dit jaar op te zeggen. De heer J. Niekerk zegde tengevolge van dit be sluit zyn lidmaatschap op. Laten we hopen, dat de heer Niekerk dit besluit nog zal intrekken, 't Is altijd jam mer, als medewerkers gaan bedanken. Hier na sluiting. BOSKOOP. Vrouwenbond. Op buitengewoon ge slaagde wijze heeft de R. K. Vrouwenbond haar jaarfeest gevierd. De dag werd be gonnen met een H. Mis met algem. H. Communie door de leden. Des avonds half acht „precies" begon het feestelijk gedeelte van den dag met een tooneeluitvoering in het R. K. Vereenigingsgtbouw. v Mevr. Pannebakker de Jong, voorzitster, opende den avond met den Chr. groet en heette de aanwezigen van harte welkom; waarna „Roomsche Blijdschap" door alle aanwezigen werd gezongen. Door Mej. An nie Vermeulen werd op zeer verdienstelij ke wijze het muzikale gedeelae verzorgd en voor de gezellige sfeer zorgde de rest der aanwezigen wel. Ook de zeereerw. heer Pastoor van Meeuwen en de weleerw. hee ren kapelaan B. Keyer en kapelaan H. van D run en gaven door hun tegenwoor digheid blijk van belangstelling. Op het tooneel werd opgevoerd „Het Levenelixter", een blijspel in 3 bedrijven door Jo v. Leur. Wat hier door de dames- tooneelclub „Klimop" werd gepresteerd was buiten verwachting en we mogen „Klimop" feliciteeren met het daverend succes en met de krachten, welke hun me dewerking verleenden. De beide dienstboden „Bets en Marie" waren kostelijk, en ook de anderen wa ren zonder uitzondering in haar juiste rol. Het was van begin tot eind een daverend succes en de naam „Klimop" is voorzeker een te bescheiden titel voor zoo'n veelbe lovende tooneelclub. Doch aan alles komt een einde, zoo ook aan dezen avond. De weleerw. heer kapelaan Keyer dankte de dames zoowel aan de zijde van het tooneel als in de zaal en sprak den wensch uit, dat de vrouwen van deze parochie, die nog geen lid zijn van den Vrouwenbond zich onverwijld zullen voornemen hun schade in te halen en hun verzuim goed te ma ken, zoodat bij een volgende bijeenkomst van „Boskoops welzijn; glorie en rechte lijke trots", de zaal te klein <?al zijn. Met de gebruikelijke groet werd deze recht ge zellige avond besloten. ROELOFARENDSVEEN. Feestavond van Pastoor OneL De zeer vele genoodigden hebben gister avond vanzelfsprekend geen verstek laten gaan, en zoo was de St. Pancratiuszaal tot in de uitersté hoekjes bezet. Pastoor Onel die in de zomer van het vorige jaar z'n 40- jarig Priesterjubileum heeft gevierd en bij die gelegenheid zoo waardevolle bewyzen van sympathie mocht ontvangen van z'n parochianen, meende voor allen die zich op eenigerlei wijze verdienstelijk maken voor de Kerk een feestavond te organiseeren. Welnu, Pastoor is een goede gastheer ge bleken met groote waardeering voor ieders medewerking. In z'n openingswoord zette Pastoor uiteen hoe z'n feestplan was ge groeid, en hij hy gemeend had z'n weder - dank aan z'n helpers te betuigen. Wat deze helpers betreft, aldus spr., deze krijgen vanavond allen hetzelfde loon, of ze op het derde of het negende uur kwamen. Toch hopen we dat ieder tevreden zal zijn en een genoeglijke en prettige avond moge genieten. Direct hierop nam het humoristisch ge zelschap van Aug. de Laat de teugels in handen om stemming en sfeer in de zaal te brengen. Met liedjes en refreins oogstte dit gezelschap telkens groot en dankbaar applaus: nu eens luim, dan weer ernst. Kortom goede humor. Onder de pauze verstrekte Pastoor aan alle aanwezigen waardevolle coupons, te gen inlevering waarvan iedereen een con sumptie kon nemen, terwijl kap. Hofstede zich met sigaren en chocolade als een ech te perronverkooper ontpopte. Aan het einde van den avond dankte Pas toor allen voor hun opkomst en hoopte dat iedereen voldaan huiswaarts mocht keeren en nog lang pleizier mocht hebben van al het vroolijks dat dezen avond te genieten was geweest. We spreken hier zeker de gevoelens uit van alle genoodigden als we Pastoor bedanken voor dezen schitterenden avond eri voor de gastvrije ontvangst. „Laten we hopen," aldus Pastoor, „dat we in de komende jaren allen, die zich be ijveren voor de Kerk nog eens gezellig kunnen vereenigen." Daar zal wel nie mand op tegen zijn dat deze oude „gewoon te" in eere moge blijven of komen. Indoortralning D. O. S. Aan de voet ballers en athletiek-beoefenaars wordt me degedeeld, dat de indoortraining onder leiding van den heer Schouten deze week a s. Donderdag om 8 uur 's avonds bij M. Hoogenboom. Die hun sport met ernst op vatten, behooren daar, als ze kunnen, aanwezig te zijn, ZWAMMERDAM. Diefstal van kippen. Bij de gemeen tepolitie alhier is aangifte gedaan door de veehouders Leliveld en van Ommering, dat in den nacht, bij hen kippen zijn ge stolen. Geboren: Abraham, zoon van Corn. Verheul en Fr. Bakker. Gevestigd: D. van Vliet, C 30, van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: Mej. N. de Vries, D 3 naar Alphen aan den Rijn G. Ph. Streng, D 39 naar Reeuwijk Mej. E. Voordouw, B. 29, naar Utrecht Mej. Wilh. Wezelen burg, C 48 naar 's Gravenhage. ZEVENHOVEN. Volksbond. Gisteravond had in café Veenboer de vergadering plaats van den R.-K. Volksbond, waarin als spreker op trad de heer Steinmetz. Wegens een lichte ongesteldheid van den voorziter, opende de secr., de heer van Veen, de vergadering, heette allen welkom, in het bijzonder den geaohten spreker. De secr. leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd, nadat de heer Bouw meester een vraag had gesteld aangaande de notulen, betreffende de damclub. Spr. zegt, dat er hier voor dammen veel ani mo is, en dat er al velen in neutraal ver band spelen Een onderzoek, of tot oprich ting van een club kan worden overgegaan zal worden ingesteld. Besloten wordt een bijdrage van ƒ2.50 te geven aan het retraitenhuis en aan vloot- aalmoezenier Bangert. Hierna trad de heer Steinmetz op, met als onderwerp: „De Volksbond als be schavingsfactor". In verband met het gou den jubileum, dat wij eerstdaags vieren, memoreerde spr. de gang van zaken gedu rende die 50 jaar. Willem Pastoors, de op richter van den Volksbond, begon met hon derd leden! Het is geworden een machtig bolwerk, een strijdmiddel voor vorsten huis en vaderland. In 1924 is het R.-K. Werkliedenverbond tot stand gekomen, wat ook weer sterk is uitgegroeid. Aan ons is de taak, om de opbouw voort te zetten, er te strijden tegen de nieuwe vijanden van den bond, N. S. B. en communisten. Laten wij dan Zondag 6 Maart onder het octaaf van het feest een hartelijk gebed storten voor den bloei en groei van den Band. By de rondvraag worden enkele vra gen door den heer Bouwmeester gesteld en naar genoegen door den heer Steinmetz beantwoord. Hierna sloot de voorzitter de ze leerzame bijeenkomst. ZOETERWOUDE. Afscheid Burgemeester Wap. Nadat Burgemeester Wap Maandagavond afscheid had genomen van den Raad, de gemeenteambtenaren en het publiek zijn Dinsdagavond vertegenwoordigers der di verse vereenigingen den scheidenden bur gemeester komen huldigen. Aanwezig wa ren vertegenwoordigers van de Burger wacht, R. K. Volksbond, Chr. Gemengde Zangv. en Chr. Meisjesvereeniging. De heer v. d. Ruit bood in een welgekozen rede een schilderstuk aan, dat den bur gemeester altijd aan Zoeterwoude met zyn molens en water zal herinneren. Mej. Flora Parlevliet bood mevr. Wap een bou quet bloemen aan. Hierna sprak nog de heer A. van Remmen, commandant der Zoeterwoudsche Burgerwacht, waarna de burgemeester dankte voor de aangeboden geschenken en de tot hem gerichte woor den. De commandant der Burgerwacht sprak zijn dankbaarheid uit voor het gedurende zeven jaren genoten vertrouwen. De Burgemeester zeide dit geschenk gaarne te accepteeren als bewys, dat men hem een goed hart toedraagt en feliciteer de den burgerwacht-commandant, daar de geweren bij den voet hebben kunnen blij ven. Met hét uitspreken van den wensch dat het allen goed moge gaan, was deze laatste, zeker niet de minst aangename, ambtsver richting vervuld. We besluiten met een felicitatie op den twee-en-zeventigsten verjaardag, welken Zijnedelachtbare heden viert. „Sint Paulus". Vrijdagavond zal de vierde lustrumviering plaats hebben van de Alg. Propagandaclub „Sint Paulus". Het programma vermeldt een rede van den weleerw. heer H. Brans over het onderwerp: Beschaving. Het amusante gedeelte wordt verzorgd door Bert Brugmans Marionet- ten-theater en het muzikale gedeelte door „The Melody Makers". Vrouwenbond. Maandagavond hield de R.K. Vrouwenbond hare algemeene jaarver gadering. De felle koude had vele weerhou den naar den Schenkelweg te gaan; maar de opkomst viel nog mede. De geestelijke Adviseur had bericht van verhindering ge geven. De presidente, mevr. G. Schouten-Krom, opende de vergadering met een welkomst woord tot het dertigtal dat door den yzi- gen wind was gekomen om onverflauwd belangstelling voor den Vrouwenbond te toonen. Na de lezing van de notulen, volgt het financieel verslag, uitgebracht door mej. M. van Leeuwen-van Buuren. Practisoh als vrouwen zijn, eerst het financieel ver slag, dan krijgt de secretaresse gelegen heid om even uit te rusten na de notulen, om daarna het jaarverslag uit te brengen. De penningmeesteresse had een kleine winst te boeken en de secretaresse, mej. A. Paardekooper-Mentink kon in het verslag getuigen van een frissche actie, waardoor, ondanks de slechte tijd, het ledental op 140 bleef. Met vreugde kon worden medege deeld, dat 400 speldjes zyn verkocht op het feest van Christus' Koningschap, waardoor de breiactie weer veel heeft kunnen doen voor de arme menschen. Meer dan 125 stuks gebreide kleeding- DERDE BLAD - PAG. 10 MEISJE AANGEREDEN TE HOOGMADE Belde beenen gebroken Gisterennamiddag te ongeveer 4.30 uur, is het zesjarig dochtertje van den heer J. A. Baak, wonende alhier, spe lende tegen de in de richting Woubrug ge rijdende auto. bestuurd door den heer N. Disseldotp, slager, wonende te Rijn- zaterwoude, opgeloopen. Door inmid dels toegeschoten personen werd het meisje opgenomen en naar de ouder lijke woning vervoerd. De ontboden geneesheer L. E. Both, achtte de toe stand van dien aard, dat overbrenging naar het Ziekenhuis te Leiden noodza kelijk was. Beide beentjes, waarvan zelfs een op twee plaatsen, waren ge broken, terwijl het meisje ook nog an dere verwondingen had opgeloopen. Naar de schuldvraag wordt een onder zoek ingesteld, doch hoogstwaarschijn lijk treft den bestuurder van het motorrijtuig geen schu_'d. Hij reed slechts met matige snelheid. stukken konden worden gegeven en de pre sidente dankte mej. v. Leeuwen-van Buu ren hartelijk voor hare groote ijver voor dit liefdewerk en allen die hadden meege werkt. Door de leidster van de Missienaaikring „Sancta Rosa", mej. A. van Vliet, werd ook een keurig jaarverslag uitgebracht, een groot uitgevoerd yrogram, waarover wij reeds vroeger hebben geschreven. Bij afwezigheid van mej. C. van der Poel, bracht mej. van Leeuwen verslag uit van de nieuwe afdeeling retraiteclub; het leden tal is tot 19 gestegen en 4 Maart a.s. zal de eerste retraite aanvangen. Het bestuur serveerde de zoo trouw op- gekoemn leden gratis koffie en daarna be gon een demonstratie en filmvertoonmg van de Opekta M-. In tien minuten was een heerlijke jam bereid, waarbij de groote voordeelen van dit nieuwe proces werd aangetoond en de smakelijkheid bewezen door een proefje: een heerlijk beschuitje... nu niet met branjemuisjes.maar met jam. Toen het zoozeer gevarieerd programma van den avond keurig en kalmpjes was afgewerkt werd de vergadering als ge slaagd beschouwd en gesloten. ZOETERWOUDE (H.-R.). Verloting. Ten bate van de R.-K. Sport» vereeniging „Meerburg" was voor dezen winter, onder goedkeuring van B. en W., een verloting georganiseerd, waarvan de trekking was bepaald op 15 Januari. Dit was door den niet-vlottenden verkoop van loten een maand uitgesteld. Onder groote belangstelling werd gisteravond de trek king gehouden. Een keurige stand van prij zen, bestaande uit luxe- en huishoudelijke artikelen, met als hoofdprijs een rijwiel, was het goede middel voor het wegwerken van de laatste loten. De eerste tien prijzen vielen op de nummers 608, 681, 113, 103, 598, 20, 282, 587, 479 en 410. LEIDEN. Geslaagd: Aanvullings doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, de heer H. P. Heshusius, Den Haag; Doctoraal examen Wis- en Natuurkun de, hoofdvak Scheikunde: Mevr. C. A. C. Don-Gerrits, Voorburg; Candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter I, de heer F. Winkelaar, Den Haag. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons: DE BEKEERIKG VAN ISRAEL „De strijd tegen het Jodendom wordt •">elal gevoerd in naam van een ander ras. Het is de strijd tegen een godsdienst, niet omdat het een godsdienstige dwaling is» maar omdat het een universeele godsdienst is. Voor een Christen is het Joodsche probleem allereerst een godsdienstig probleem» veel- eer dan een politiek probleem. De Christen wil de Joden niet van land tor land verjag: hij wil hen be keeren. De vijanden van Israël zijn veeleer heidenen. De christelijke gedachte over het huidige drama van Israël laat zich als volgt samenvatten: niet vervolgen maar bekeeren. Aantoonen, dat het christendom een vaderland is, een ras zonder grenzen op aarde zijn geen grenzen voor de pbysieke kenmerken van een volk", G. Dalla Torre.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10