Japansche vredes- aanbiedingen. BUITENLAND DINSDAG 15 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 7 DE BEMIDDELING VAN TRAUTMANN. In welingelichte Chineesche kringen ver klaart men, dat Tokio drie pogingen heeft ondernomen om met China te onderhan delen. De eerste keer was vlak vóór de conferentie van Brussel China wees be sprekingen van de hand, aangezien het wilde afwachten, wat de Negenmogend- hedenconferentie zou gaan doen. Daar de conferentie niets opleverde, kreeg de Duitsche ambassadeur in China, dr. Trautmann, opdracht naar Hankau te gaan en de Japansche vredesvoorstellen voor te leggen aan maarschalk Tsjang Kai Sjek. Hij was daarbij vergezeld van Hsoe mo, den Chineeschen onderminister van buitenlandsche zaken. De toen gestelde voorwaarden waren feitelijk gelijk aan die, welke den eersten keer waren aangeboden. De grondslag was, dat China zou toetreden tot het anti-komin ternverdrag en op oeconomisch gebied met Japan zou samenwerken. De Chineesche regeering was van mee- ning, dat de geboden voorwaarden ten minste een basis voor beraadslaging zou den kunnen vormen. Verklaard wordt, dat het toen Japan was, dat zich terugtrok. Tokio was blijk baar na de verovering van Nanking van meening, dat het strenger voorwaarden kon stellen. Dit blijkt uit het derde en laatste vredes aanbod van December. De erkenning van Mandsjoekwo en zijn opneming in een oeconomisch blok met China en Japan werden toen aan de orde gesteld, terwijl ook voor den eersten keer gesproken werd over schadeloosstelling. Opnieuw werd dr. Trautmann als be middelaar aangezocht. Hij had verscheiden besprekingen met Tsang Kai Sjek en drong er bij dezen op aan voor 31 December te antwoorden, hoewel hij daaraan, volgens Chineesche kringen „veelbeteekenend" aan toevoegde, „dat een klein uitstel er niet zoo erg op aan zou komen". Er wordt onthuld, dat de Chineesche DUITSCHLAMD RONDOM DE ZAAK- NIEMöLLER MEDEGEVOEL ALOM IN DUITSCHLAND Zal Niemöller onder de amnestie vallen? Het bericht, dat het proces tegen ds. Nie möller met gesloten deuren wordt behan deld, heeft overal in Duitschland zooveel medegevoelen gewekt, dat de brieven bij den predikant binnenstroomen. Sedert den aanvang van het proces hebben hem niet minder dan 5000 brieven en berichten be reikt. De staatsautoriteiten hopen nog steeds, dat de moeilijkheden tusschen de rechtbank en de verdedigers van Niemöller over brugd zal worden, in welk geval de behan- delink van het proces 19 Februari zal wor den voortgezet. Naar men meent te weten, zal ds. Niemöller slechts zijn eigen raads man erkennen en wil hij niets te doen heb ben met een hem van staatswege toege voegde verdediger. Er zijn aanwijzingen, dat de autoriteiten de geheele zaak zeer pijnlijk beginnen te vinden, omdat de publieke belangstelling, ondanks de in acht genomen geheimhou ding, enorm blijkt te zijn en dat iedereen blij zal zijn als Hitler in zijn rede op 20 Februari een algemeene amnestie zou af kondigen, waaronder ook het proces Nie möller zou vallen. Wat er eigenlijk gebeurd is. De correspondent van de „Neue Züricher Ztg." meldt: De uitsluiting van de openbaarheid in het proces-NiemÖller heeft bewezen een maatregel van uiterst problematische waarde te zijn. In een proces, dat door mil- lioenen menschen met de grootste belang stelling wordt gevolgd, is geen toereikend middel denkbaar om te voorkomen dat iets uitlekt. Evenmin is daarbij te vermij den, dat voorstellingen, welke met elkaar in strijd zijn of welke door hun gebrekkig karakter een onvolledig beeld geven, den weg naar de openbaarheid vinden. Wij gelooven daarom het aanzien van de Duit sche Justitie een dienst te bewijzen, als wij hier een bericht over de feiten laten volgen. Allereerst werden drie door de verdedi gers overgelegde brieven voorgelezen, waarin de vroegere bevelvoerende admi raal van het marinestation Noordzee, Schultz, Ministerial-director Brandenburg, afdeel in gschef in het Rijksministerie van verkeerswezen een in den oorlog zwaar gewond vlieger met een houten been en prof. Sauerbruch, winnaar van den Duitschen nationalen prijs voor kunsten en wetenschappen, hun indrukken gaven over de houding van ds. Niemöller als kanselredenaar. Alle drie verklaren daar in herhaaldelijk godsdienstoefeningen in Je kerk te Dahlem te hebben bijgewoond. Zij hadden hierdoor Niemöller als een loyaal en integer man leeren kennen, die met louter religieuze motieven rekende en die niets heeft van een misdadiger. De rechtbank zag af van een dagvaarding aan de drie briefschrijvers, overwegende dat Je schriftelijke uitlatingen, die bij de stuk ken werden gevoegd, voldoende waren ter aanvulling van het bewijsmateriaal. Hierop pleitten de drie verdedigers nog regeering begin Januari verdere uitleg ging vroeg op zekere punten, waarbij zij er op wees, dat de Japansche voorwaarden „te vaag waren en aanleiding zouden kun nen zijn tot een te ruime uitlegging". Japan antwoordde op 16 Januari met de mededeeling, dat het niets verder te doen wenschte te hebben met de Chinee sche nationale regeering. Men zegt, dat het tweede vredesaanbod einde November door de Chineesche ver tegenwoordigers in het buitenland ter ken nis van de mogendheden werd gebracht. HONGERSNOOD TE NANKING. Te Nanking worden een kwart millioen Chineesche vluchtelingen met den hongers- apod bedreigd, aangezien de Japansche autoriteiten nog steeds geen levensmidde len in de stad binnenlaten. Bovendien zul len volgens de laatste berichten de levens middelen, welke ter beschikking staan van de internationale commissie voor de vluchtelingen wijk te Nanking^ binnen vier dagen zijn uitgeput. Behalve dat de inter nationale commissie zich voor de schier bovenmenschelijke taak geplaatst ziet, de vluchtelingen te voeden, heeft zij ook 't drei gende gevaar van epidemieën te bezweren. Ir de stad bevinden zich thans nog slechts twee amerikaansche dokters. Japan beschuldigt Britsche schepen van wapensmokkel. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" bericht, dat bij het bezetten van Tsingtau door de Ja pansche troepen is gebleken, dat groote hoeveelheden munitie en wapenen door Eritsche schepen naar China werden ge smokkeld. De meeste wapens waren van Tsjechisch en Belgisch fabrikaat. Het blad is van meening, dat indien Engeland wer kelijk neutraal zou willen blijven, het voorbeeld van Frankrijk zou moeten na volgen, dat heeft verboden oorlogstuig naar China te verschepen. Volgens het blad worden, nu de weg via Tsingtau is gesloten, groote hoeveelheden wapens en munitie naar China gebracht via Hong kong, de eenige ieeweg, welke nog open is. Het blad voegt hieraan toe, dat de Ja pansche regeering de zaak bestudeert. eens met groote hardnekkigheid voor open baarheid van het proces. Het oppnbaar ministerie antwoordde hierop met het ver zoek de gedelegeerde waarnemers van de z.g. Belijdeniskerk, die tot dusver een plaats in de zaal hadden, van de zitting uit te sluiten. Met bijzondere scherpte be toogde spreker, dat de vertegenwoordigers van de Belijdeniskerk, aan de buitenland sche pers mededeelingen verstrekten en daarom als landverraders dienden te wor den beschouwd. Op dit oogenblik sprong Niemöller ver ontrust op en verklaarde dat hij niet kon accepteeren, dat representanten van zijn kerk voor verraders werden uitgemaakt. Het was al treurig genoeg, dat hij, Nie möller, voor de hem vol vertrouwen aan ziende oogen van zijn zes kinderen als mis dadiger werd geschandvlekt. Hij protes teerde er nogmaals tegen, dat de publieke opinie geen controle had op wat in dit proces gebeurde. De rechtbank trok zich hierop terug en verklaarde na een beraadslaging van een uur, dat het verzoek n het openbaar mi nisterie was ingewilligd en dat daarom de waarnemers van de Belijdeniskerk uit gesloten waren van de behandeling. Hierop moesten deze vertegenwoordigers de zaal verlaten. Niemöller nam toen het woord en ver klaarde met plechtigen ernst, dat zijn laat ste Evangelische broeders uit de zaal wa ren gezet, zoodat hij thans slechts een audi torium, dat de kerk vreemd was, voor zich zag. Daarom zou hij verder niet deel nemen aan het proces, iedere verklaring weigeren en van verdediging afzien. In verband hiermee ontnam hij ook zijn ver dedigers hun mandaat. Opnieuw onderbrak de rechtbank de zit ting. Teruggekeerd, verklaarde president Höpker, dat advocaat Herold als verdedi ger was aangewezen. Niemöller antwoord de dezen zoogenaamden verdediger niet te erkennen; hij weigerde hem iedere inlich ting, ook buiten de zaal, en zou hem geen stukken overhandigen. AdvocaatHerold, die reeds ter zitting was verschenen, dien de vervolgens het verzoek in de behande ling te schorsen. De rechtbank voldeed hieraan en bepaalde de voortzetting van het proces op 19 Februari. MUSSOLINI ZENDT KOFFIE VOOR HET DUITSCHE WINTERHULPWERK. Te Hamburg is een partij van 100.000 kg. Abessijnsche koffie aangekomen, die Mus solini aan het Duitsche Winterhulpwerk heeft aangeboden. ROEMENIË DE GERUCHTEN ROND DE REGEERING. Een reconstructie kan verwacht worden. Volgens in politieke kringen te Boeka rest circuleerende geruchten zou een re constructie der regeering eerlang kunnen worden verwacht. Het heet, dat minister-president Miron Christea en de zeven vroegere premiers zouden aftreden en dat Tatarescu de lei ding van het kabinet op zich zou nemen. De overige zes vroegere premiers en de patriarch zouden als byzondere raad van advies den koning terzijde staan. Voorts verluidt, dat de minister van bin- nenlandsche zaken Calinescu is afgetre den en vervangen door den vroegeren mi- IN DEN GREEP VAN DEN WINTER STORM OVER HET NOORDELIJK HALFROND. Zware sneeuwval in Oostelijk België. Te Verviers heeft het zoo overvloedig gesneeuwd, als in jarer niet is voorgeko men. Te Waimes bereikte de sneeuwlaag een gemiddelde hoogte van 1 Meter, op sommige plaatsen zelfs van 2 Meter. Te Elsenborn daarentegen was de sneeuwlaag slechts een halven Meter. De drie wegen naar Manderveld zijn geheel door den sneeuw geblokkeerd. De autobus, die den dienst onderhoudt tusschen Elsenborn en Verviers is in de sneeuw vastgeloopen. Men heeft een beroep moeten doen op een hulp- pploeg om het voertuig weder vrij te ma ken. Ook BaraqueSt. Michel is geheel afge zonderd. Men is thahs druk aan het werk met het vrijmaken van den weg van Bol land naar Hervé. Op dezen weg zijn ver scheidene auto's ingesneeuwd. Uit Jemappes wordt gemeld, dat tydens den storm het dak van een woning is afge rukt. De bewoners vluchtten het huis uit. Kort daarop stortte de woning in, doch ge lukkig zijn geen slachtoffers te betreuren. HET SLECHTE WEER IN ENGELAND. Hoog water en een van de hevigste stor men van dezen winter hebben aanzienlij ke schade aangericht aan de kusten van Oost- en Zuid-Oost Engeland. Gisteroch tend woedde nog steeds een verblindende sneeuwstorm boven het Kanaal. Tal van schepen hebben een schuilplaats gezocht in de havens. De reddingmaatschappijen hebben tal van verzoeken ontvangen hulp te bieden. De torpedojagers „Walrus" was op drift geraakt en is bij Scarborough aan den grond geloopen. De bewoners van een klein dorpje, Horsey, dat door het water van de buitenwereld werd afgesneden, zijn gered. Wegens een dijkdoorbraak bij Denver was eenige ongerustheid ontstaan, doch vrijwil ligers slaagden er in het gevaar te kee- ren, hoewel toch een stuk grond ter grootte van 40 acres onder water is gekomen. In Suffolk hebben de zomerhuisjes groo te schade opgeloopen. Het olietankschip „Tartary" was van ochtend in moeilijkheden, nadat het by Hasboro Sands aan den grond was ge raakt. De reddingsboot uit Gorleston ver leende assistentie en heeft de opvarenden van het schip, de zes leden der beman ning en de vrouw van den schipper gered. De in de laatste dagen aangerichte scha de wordt op vele honderdduizenden ponden geschat. Sneeuw in Polen. In Zuid-Polen woeden felle sneeuwstor men, verscheidene teelfoon- en telegraaf lijnen werden hierdoor verbroken. Het Poolsche schip „Batory" is op weg van Gdynia naar New York door een sneeuwstorm, welke twintig minuten duur de, gevaren. Toen het schip te New-York aankwam, was het bedekt met een laag ijs van dertig centimeter dikte. Noodweer in Californië. Noord-Californië wordt door hevige re gen, sneeuwstormen en orkanen geteisterd. Alleen in het Colusa-Sacramento-gebied werden 25 duizend hectare bouwland over stroomd tengevolge van het doorbreken van een dam. De verdere materieele schade is zeer aanzienlijk. Tot nu toe zijn twintig personen om het leven gekomen. nister van binnenlandsche zaken Inculetz (liberaal). Een bevestiging dezer geruchten kon evenwel nog niet worden verkregen. In politieke kringen acht men het waarschijn lijk, dat in ieder geval de grondwetswij ziging ter uitvoer zal worden gelegd aleer de patriarch zich als minister-president terugtrekt. RUSLAND DE WERELDREVOLUTIE KOMT WEER NAAR VOREN. Een uiteenzetting van Stalin. In de „Prawda" wordt een schrijven ge publiceerd van een propagandist en jong- communist uit het district Mantoerowo in het gebied Koersk, Iwanof genaamd, die Stalin verzoekt hem ophelderingen te ge ven over het probleem van de overwin ning van het socialisme in één enkel land. Het antwoord van Stalin wordt daaronder afgedrukt. Stalin zegt daarin: Het lijdt geen twijfel, dat het probleem van de overwinning van het socialisme in één enkel land in dit geval in ons land twee verschillende kanten heeft. 1. Het probleem der binnenlandsche be trekkingen in ons land, d. w. z. het pro bleem der overwinning van de binnenland sche bourgeoisie en van den opbouw van een volledig socialisme. 2. Het probleem der buitenlandsche be trekkingen van ons land, d. w. z. het pro bleem van de volledige beveiliging van ons land tegen de gevaren der militaire interventie en restauratie. Het eerste probleem is door ons reeds opgelost, aangezien onze bourgeoisie reeds geliquideerd is en het socialisme reeds in hoofdzaak is opgebouwd. Dit is by ons de overwinning van het socialisme, of nauw keuriger, de overwinning van den socia- listischen opbouw in één enkel land. Wij zouden kunnen zeggen, dat deze overwin ning definitief is, wanneer ons land zich op een eiland bevond en tvanneer het niet zou liggen tusschen een omringende me nigte van andere kapitalistische landen. Aangezien wij echter niet op een eiland le ven, maar in een „systeem van staten", waarvan een belangrijk gedeelte vijandig staat tegenover het land van het socialis me en het gevaar van interventie en res tauratie doet opkomen, zeggen wij open en eerlijk, dat de overwinning van het socia lisme in ons land nog niet definitief is. Hieruit volgt echter, dat het tweede pro bleem voorloopig niet is opgelost en nog moet worden opgelost. Ja, meer nog: het tweede probleem kan niet langs denzelf den weg opgelost worden, waarlangs wij het eerste probleem tot oplossing brachten, d. w. z. langs dtn weg van slechts eigen krachtsinspanningen van ons land. Het tweede probleem kan slechts langs den weg van vereeniging van oprechte po gingen van het internationale proletariaat met nog oprechter inspanning van ons ge heele Sovjet-volk tot oplossing worden gebracht. Men moet de internationale ver bindingen van de arbeidersklasse der U. S. S. R. met die arbeidersklasse der bur gerlijke landen versterken en hechter ma ken. Men moet den politieken steun van den kant der arbeidersklasse der burger lijke landen aan de arbeidersklasse van ons land organiseeren voor het geval van een oorlogsoverval op ons land, gelijk ook iedere steun van den kant van de arbeiders klasse der burgerlijke landen georgani seerd moet worden. Men moet ons roode leger, onze vloot en onze roode lucht macht met alle middelen zeer krachtig ver sterken en hecht maken. Men moet ons ge heele volk in een toestand van gereedheid voor mobilisatie ten aanzien van het ge vaar van den oorlogsoverval houden, op- cat geenerlei „toeval" en geen kunstgre pen van onze buitenlandsche vijanden ons kunnen overrompelen. Opzien in Warschau. Het schrijven van Stalin heeft opzien ge baard in Poolsche politieke kringen, die verklaren niet verrast te zijn door de aan kondiging, dat het tweede deel van het Sovjetprogramma, actie bij het proleta riaat der andere naties thans zal worden opgevat. Deze kringen verklaren: „Wij hebben altijd sceptisch gestaan tegenover de vredelievende verklaring van Litwonof en hebben daar nooit een opgeven van de oude stelling van den communistischen oorlog, die de wereldrevolutie bepleit, in gezien." Zij zien dan ook in deze verklaring van Stalin een teeekn, dat de politiek van Litwinof wordt opgegeven, en zelfs een teeken voor een terugkeer tot de stelling van Trotzki. Stalin heeft de theorie van Trotzki weer opgemomen, met dit eene verschil, dat Trotzki eerst de wereldrevo lutie wilde uitvoeren en vervolgens het socialisme in Rusland, terwijl Stalin de beide deelen van het programma heeft omgekeerd. Het program is echter het zelfde gebleven." Buitenlandsche Berichten GASONTPLOFFING TE DANTZIG. Tengevolge van een- ontploffing van licht gas in een huis te Dantzig is een persoon om het leven gekomen. Het interieur van het huis werd totaal vernield. INSTORTING VAN EEN HONGAARSCHE STEENGROEVE Aan den voet van het Matra-gebergte in Hongarije is een steengroeve ingestort, waardoor dertig arbeiders werden bedol ven. Tot nu toe werden vijf arbeiders met ernstige kwetsuren geborgen. Voorzitter is de Burgemeester. Tegen woordig zijn alle leden. Na opening der vergadering door den voorzitter met gebed, wijdt spreker eeni ge woorden aan de geboorte van Prines Beatrix. Vaststelling vindt plaats van het voor schot bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 aan het Bestuur der Ned. Herv. School, over 1938. De kosten per leerling zyn bij de begrooting dienst 1938 geraamd op 11.8452 .Het gemiddeld aantal leerlin gen der Ned. Herv. School bedraagt 138 y2 zoodat aan voorschot kan worden uitge keerd 1640.56. Op voorstel van den voorzitter wordt een tweetal punten van de agenda afge voerd n.l. de vaststelling van de kohieren hondenbelasting en straatbelasting, om dat deze kohieren in verband met de ge wijzigde Gemeentewet, door B. en W. behooren te worden vastgesteld. Volgt een voorstel om toekenning subsi die ten behoeve van voor- en nazorg van krankzinnigen. B. en W. stellen voor een bijdrage in de kosten te verleenen in den vorm van een jaarl. subsidie berekend naar 1 cent per inwoner, hetwelk voor deze gemeente neerkomt op pl.m. 18.B. en W. stel len voor dit subsidie te verleenen, alhoewel hier slechts 1 verpleegde is. De heer Oppelaar vraagt over de werk wijze van het instituut. De voorzitter antwoordt, dat het de be doeling is om zittingen te houden, waar dan gratis adviezen kunnen worden inge wonnen. Z. h. st. wordt hierna het voor stel aangenomen. Benoeming leden der commissie tot we ring van schoolverzuim, wegens aftreding der heeren J. van Ommering, N. P. Sleg- tenhorst, A. Mieog, H. Verburg en A. J. Lieverse. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de aftredenden allen opnieuw zijn benoemd. Voorts werden na toelichting door den voorzitter nog vastgesteld een drietal be sluiten tot wijziging der begrootingen- diensten 1937 en 1938. Hierna komt in behandeling het voor stel tot wijziging der verordening op het beheer van het waterleidingbedrijf en de wijziging van de instructie van den ge meente-Ontvanger. BRAND AAN BOORD VAN DE BERENGARIA Maandagavond is brand uitgebroken aan boord van de mailboot'„Berengaria", die in de haven van Southampton, nabij de „Queen Mary" lag. Het vuur brak uit in de passagiers verblijven. Zestig brandweer lieden en een sleepboot werkten aan de be strijding der vlammen, die in een uur tijds konden worden gebluscht. Men had brand slangen door de patrijspoorden het schip binnengevoerd en wierp langs dezen weg groote hoeveelheden water op het vuur. Ofschoon verscheidene hutten schade be komen hebben, heeft het schip geen enkel oogenblik ernstig gevaar geloopen. De omvang van de schade is nog niet bekend. Ook weet men niet door welke oorzaak het vuur ontstaan is. RELLETJES TE ANTWERPEN. Om een tooneelvoorstelling. Gisteravond hebben zich in Antwerpen, relltjes voorgedaan ter gelegenheid van een tooneelvoorstelling van een vrijden kersgenootschap. Het stuk, dat aangekon digd was, was overigens verboden, zoodat de organisatoren een ander stuk wilden geven. Uit Leuven waren studenten her waarts gekomen om tegen het aangekon digde stuk te protesteeren. Tezamen met betoogers uit de stad trachtten zij den schouwburg te naderen. Zij werden echter door de politie terugge drongen. Later kwamen zij terug, waar op een vechtpartij volgde, die zoo ernstige vormen aannam, dat de politie zich ge dwongen zag met het blanke wapen op te treden. Verscheidene studenten werden daarby tegen den grond geworpen en on der den voet geloopen. De betoogers kwa men weer bijeen en trachtten wederom bij den schouwburg te komen Toen vuurde de politie echter een schot in de lucht af, waar op de betoogers onmiddelijk uiteengingen. De ordedienst werd versterkt. Een veer tigtal gendarmes bewaakte ten slotte de omgeving. HET DRIJVENDE POOLSTATION. De redders zeer nabij. Gisteravond om zeven uur heeft de spe ciale correspondent van het Russische tele- graafagentschap Tass aan boord van de „Taimyr" een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Vanmiddag om twaalf uur heeft een krachtige Zuid-Westen wind een verplaatsing van de ijsmassa's doen ontstaan. Men was gedwongen onmiddel lijk vliegtuigen te demonteeren en aan boord te halen. Gebruik makende van de ijsverplaatsing naderen wij den groep Pa- panin nog meer. Volgens berichten van Krenkel heeft men uit het kamp den ge- heelen nacht de vuren van ons schip ge zien. Op ons verzoek heeft Krenkel van daag 'n houtblok ontstoken dat wij duidelijk zagen, ondanks den mist. Gistermiddag om 12 uur bevond het kamp zich op 71 graden 22 minuten Noorderbreedte en 20 graden Westerlengte. De ysbreker „Moerman" heeft Maandag middag om vyf uur een punt bereikt op 71 graden 22 minuten Noorderbreedte, 19 gra den 45 minuten Westerlengte. Het schip on derneem een gemeenschappelijke actie met de „Taimyr". De kapitein van de „Moer man" medt, dat hij het voornemen heeft door te dringen tot den ijsschots van Pa pan in. De voorzitter licht toe, dat deze wijzi gingen verband houden met de gewyzigde gemeentewet, waarbij de zekerheidsstelling door de betrokken ambtenaren vervallen zijn. In verband hiermede moeten eenige kleine wijzigingen worden aangebracht. Z. h. st. wordt overeenkomstig de con cepten besloten. Verlaging van de lichttarieven. Ten slotte deelt de voorzitter nog mede, dat door spreker met de Lichtfabrieken te Leiden onderhandelingen worden gevoerd over verlaging van de electriciteitstarieven. Ofschoon de onderhandelingen nog niet be ëindigd zijn, kan spreker reeds nu mede- deelen, dat deze er gunstig voorstaan. Rondvraag. De heer Oppelaar zegt, dat hij de straatverlichting op sommige avon den te spaarzaam vindt. De voorzitter ant woordt dat deze verlichting verband houdt met den stand van de maan en volgens een vooraf vastgesteld rooster wordt ontsto ken. Uiteraard kan dan met bedekte lucht geen rekening worden gehouden. De heer Lieverse vraagt of B. en W. al gevorderd zijn met de toegezegde indiening van een nieuwe politieverordening. De voorzitter antwoordt, dat deze waar schijnlijk in de eerstvolgende vergadering kan worden aangeboden. De heer de Jong zegt, dat er nogal klach ten zijn over de wisselende tijdstippen van het stempelen en over de strenge toepas sing daarvan. Spreker heeft speciaal op het oog die werkloozen, die nog geen ze kerheid hebben of zij wel tewerk gesteld kunnen worden en dan dikwijls niet meer op het stempeluur tijdig aanwezig kunnen zijn. De voorzitter antwoordt, dat in deze ge vallen steeds soepel wordt opgetreden, het welk ook bij ziekte enz. het geval is. De heer van Vegten acht den tijd van stempelen te kort en zag dit gaarne wat langer gesteld. De voorzitter is van oor deel, dat men op het aangegeven tijdstip zonder bezwaar aanwezig kan zijn en kan niet toezeggen, dat daarin verandering wordt aangebracht. Na nog eenige be sprekingen wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7