DINSDAG 15 FEBRUARI 1938 HE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 gezagshandhaving. handhaving van de Chr. volkszeden, gezonde financieele politiek en werkloosheidsbestrijding. Tegen de gezags handhaving acht spr. het voorstel om de Gehoorzaal te verhuren aan de Communis ten. Ingaande tegen de Christ, volkszeden acht spr. o.a. het voorstel-v. Eek inzake op tochten op Zondag; ook het gemengde zwemmen betrekt spr. in dit verband en hij dringt er op aan, dat de verordening door B. en W. zoo streng mogelijk zal wor den geïnterpreteerd. Inzake de financieele politiek zegt spr., dat het beleid van den wethouder van financiën wordt geken merkt door voorzichtigheid, wat door spr.'s fractie wordt gewaardeerd. Op eenige pun ten van practische politiek is er wel eenig verschil van meening. Zoo waarschuwt spr. tegen het teveel rekenen op de reserves. In dit verband beveelt spr. het voorstel- Elkerbout en Würtz aan. Zuinigheid is thans een eerste vereischt; zelfs zóó, dat men zich weldra zal moeten gaan afvra gen of de gemeente zich niet geheel moet terugtrekken. Het verheugt spr., dat het toetreden van twee soc.-democraten in B. en W. ten gevolge heeft gehad, dat de voor stellen om het Plan van den Arbeid plaat selijk toe te passen achterwege blijven. Spr. waarschuwt tegen het stemming ma ken onder de werkloozen om niet voor de steun te werken. Een bevredigend ant woord heeft de raad niet ontvangen op de vraag hoe het komt, dat Leiden zoo wei nig geprofiteerd heeft van de opleving. Zou een van de oorzaken niet zijn, dat er hier vele beroeps werkloozen zijn? Heeft de wethouder van Soc. Zaken daarnaar wel eens een onderzoek ingesteld? Tegen de werkverschaffing heeft spr. vooral het be zwaar, dat de werkobjecten te veel on productieve werken zijn. Hij is een voor stander van het laten werken voor de steun en denkt daarbij aan de sport- en speelvelden in den Leidsohen Hout en aan den spoorwegovergang. Communistische tactiek. De heer v. Weizen (Comm.) dringt er op aan, dat de gemeente spoedig den eigen dom van sommige straten aan de periphe ric van de stad zal overnemen. (Juliana- strat, Marnixstraat enz.). Voorts dringt spr. aan op verbetering van den verkeers weg GangetjePrinsessekade over de Boommarkt. Ook verdedigt hij zijn voor stel om het monument van de „Eendracht" in gemeentee-igendom over te nemen en verzet hij zich tegen de weigering van B. en W. om de Gehoorzaal beschikbaar te stellen voor vergaderingen van de Comm. Partij, wat hij een aanslag noemt op de democratische rechten, waarop ook de com munisten aanspraak meenen te mogen ma ken. Spr. heeft ook een voorstel ingediend om by het Rijk aan te dringen op een her ziening ten gunste van de gemeente van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemente. Dit voorstel verdedigt hij met er op te wijzen, dat de tegenwoordige re geling de gemeenten voor onoplosaber pro blemen plaatst. Het Rijk heeft de gevolgen van de crisis afgewenteld op de gemeen ten en onder deze last dreigen de gemeen ten te bezwijken. Leiden is .op weg om noodlijdend te worden, als er geen radicale omkeer komt. De werkloosheidsuitkeerin- gen en de uitkeeringen van Maatsch. Hulp betoon zijn het, die de zwaarste last van de gemeente vormen. Er moeten stemmen opgaan, ook in den Raad, die het Rijk er van overtuigen, dat er iets veranderen moet. Op zichzelf genomen zal deze druk niet sterk genoeg zijn, maar alle krachten dienen samen te werken. Spr. tracht voorts deze beschouwingen in overeenstemming te brengen met de communistische beginse len, welk betoog hierop neerkomt, dat de communistische partij de bakens weet te verzetten bij het verloopen van het getij. De voorzitter: Wat is het nu bij de communistische party, eb of vloed? (Ge lach). De heer v. Weizen (Comm.): Deze tactiek maakt de comm. partij tot een reëele partij. Aangaande de werkloosheid zegt spr., dat de wijze van voortbrenging noodzake lijkerwijze moet voeren tot dezen omvang der werkloosheid. De gevolgen daarvan kunnen echter aanmerkelijk worden ver zacht door een actieve welvaartspolitiek. Daartoe behoort op de eerste plaats de werkverruiming. Slechts door verhooging van koopkracht is iets te bereiken en niet door het laten werken voor de steun, zoo als de heer Beekenkamp wil. De door den heer v. Eek voorgestelde medezeggen schap van het gemeente-personeel vindt spr. een illusie; verbetering is er niet van te verwachten. Toch zal spr. voor het voor stel stemmen. Wat het voor-stel-Elkerbout en Würtz betreft, behoudt spr. zich zijn stem voor. Het vraagstuk van de toepas sing van de Zondagswet ziet spr. van uit het oogpunt van eerbiediging van elkan ders beginselen. Er dient rekening te wor den gehouden met dat deel der bevolking, dat de Zondag wil gebruiken orn opotchten te houden. De man zonder partij. De heer Würtz betreurt het, dat de begrooting weer sluitend is gemaakt door het opteren der reserves. Feitelijk zal er een tekort blijken te zijn. Het begint er dreigend uit te zien en het heeft geen zin te verdoezelen, dat Leiden den weg der noodlijdendheid opgaat. Bezuiniging al leen is niet voldoende; een radicaal mid del zou zijn verhooging der belasting, doch de wethouder wil daar niet aan, omdat hij nog de nalatenschap van zijn voorganger kan opteren. Spr. beveelt o.a. aan: ver betering van Leiden als woonstad voor de genen, die wat met de Universiteit te ma ken hebben. Een beter middel is om Lei den aantrekkelijk te maken voor handel en industrie. In dit opzicht moet meer onder ling overleg worden gepleegd; het rapport van.'de commissie-Manders is nog altijd zeer actueel en spr. beveelt het college van B en W. een hernieuwde studie daarvan met aandrang aan. Ook een contact-com- Wij moeten handhaven! Te land en ter zee, maar ook in de lucht. Steunt het: 4 Lucht Verdediqinqs Fonds Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereenigintr voor Nationale Veiligheid. RECHTZAKEN missie zoo een nuttig instrument van over leg kunnen zijn; andere steden zijn in dit opzicht zeer actief. Een van de maatregelen om de begroo ting sluitend te maken is de halveering van de premie voor het ongevallenfonds, wat moet leiden tot afbrokkelen van het reser ve-fonds. Dat acht spr. onverantwoord en hij stelt met den heer Eikerbout voor, om het fonds op te heffen en de vrijgekomen gelden aan de algemeene reserve toe te voegen. De gemeente zou zich dan moe ten aansluiten bij de Rijksverzekerings bank of bij een andere toegelaten vereeni- ging of vennootschap. Zooals de wethouder het wel, wordt de gemeentelijke opgevallen- verzekering op losse schroeven geplaatst. Voorts stelt spr. eenige vragen omtrent den stand van zaken bij de luchtbescherming. Leiden verkeert in een gevaarlijke positie, het is ingedeeld in de 2e gevarenklasse. In tegenstelling met andere steden bemerkt men hier niets van een luchtbeschermings dienst. Ten slotte legt spreker de volgende ver klaring af t.a.z. van zijn positie tegenover het Verbond van Nat. Herstel, naar aan leiding van een opmerking in het sectie- berslag, dat spr. is geroyeerd door zijn partij. Zonder op de details van de zaak in te gaan wil ik er op wijzen, aldus spr. dat het ten eenenmale onjuist is, dat ik door de partij zou zijn geroyeerd. Dat royement is, om een meeningsver- schil over de interpretatie van een besluit dat met de grondbeginselen in geenerlei verband staat, willekeurig en eigenmach tig geschied door het hoofdbestuur, dat de missionair was, en werd, alleen reeds uit dienhofde, door de afdeeling Leiden niet erkend, blijkens een motie, welke werd aangenomen in een algemeene ledenverga dering. Teneinde echter aan dien zwevenden toe stand een einde te maken ben ik op 1 De cember 1937 uitgetreden. Inmiddels zijn van de zijde van het hoofd bestuur bij herhaling pogingen aangewend, mij weder terug te doen keeren, van welke aanbieding ik geen gebruik wensch te ma ken. De grondbeginselen en het programma waarop ik werd gekozen blijf ik ten volle getrouw. En daar de afdeeling Leiden van het Verbond voor NatioTiaa! Herstel op mijn aanblijven als Raadslid bepaaldelijk heeft aangedrongen, meen ik geen vrijheid et hebben mij aan dien aandrang te onttrek ken. Het Vrijz.-Dem. program. De heer K e ij (Vrijz. Dem.) geeft een exposé van de beginselen, welke hij in den Raad voorstaat, welke in het kort kunnen worden samengevat als het streven naar sociale rechtvaardigheid. Tevens willen de Vrijz. Dem. een vooruitstrevende politiek en bevorderen van wetenschap en kunst. Voorts somt spr. verscheidene eischen op van het Vrijz. Dem. partijprogram. Het heeft spr. verbaasd, dat de S. D. A. P. heeft toegestemd in de verzwaring van de indirecte belasting, welke do verhooging van de tarieven der Lichtfabrieken feite lijk beteekent, ten nadeele van de kleine verbruikers. Spr. is voorstander van een geleidelijke tariefsverlaging. Met de poli tiek van de Leidsche Duinwater Mij. gaat spr. accoord. Hij spreevt zich uit tegen de ordeningsstrevingen, zooals bijv. door het stellen van Vestigingseischen. Inzake de Volksgezondheid beveelt spr. aan bevor dering van de vaccinatie in het eerste le vensjaar; een goede open lucht zwemgele- genheid en een betere volkshuisvesting. Voor de openbare school. De heer v. d. Laan (Lib. St.p.) be spreekt het voorstel, dat hij met den heer Groeneveld heeft ingediend. Dat hij in het gezelschap van een soc.-dem. is verzeild geraakt, is een heel eenvoudige geschie denis. Hij had dat voorstel reeds geformu leerd en de heer Groeneveld heeft zich daarbij aangesloten. Spr. zet den inhoud van de R'damsche circulaire uiteen, wel ke hij vrij onschuldig acht. Desniettemin heeft deze circulaire veel verzet uitgelokt, doch de minister van Onderwijs heeft er zijn sanctie aan gehecht. Spr. kan zich voor stellen, dat de voorstanders van bijzonder onderwijs met dezen gang van zaken niet accoord gaan, doch hij wijst er op, dat de overheid de belangen van het openbaar on derwijs moet beharitgen. Bijzondere school besturen zenden ook dergelijke reclame- circulaires rond, doch voor de openbare school is de overheid het aangewezen lichaam om te wijzen op dit onderwijs. Dat daardoor de strijd tusschen de par tijen toegespitst zou worden, acht spreker overdreven. In tegensteling met de heeren Wilmer en Beekenkamp meent spr., dat het ge meentebestuur met het verzenden van een dergelijke circulaire zijn bevoegdheid niet te buiten zou gaan. Misleidend is deze cir culaire geenszins. De vergadering wordt thans verdaagd tot Dinsdagmiddag. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Klompendans. Iets wat men veel buiten een stad pleegt te zien, n.L een paar klompen voor een deur, was ook in Leiden te zien geweest en wel in de Heerensiraat. Daar stonden in hun stillen eenvoud keurig netjes een paaT klompen voor een deur, welke deur en klompen toebehoorden aan zekeren J. van G. Deze nuttige instrumenten waren duidelijk te zien geweest voor een ieder, die er belang in stelde. Maar nu had zich het geval voorgedaan, dat een juffrouw, S. ter O., blijkbaar op stipt- en netheid gesteld, het in haar hoofd had gekregen om te denken, dat klompen maar niet zoo onbeheerd op den openbaren weg gede poneerd mogen worden. Zij had toen iets gedaan, wat ook niet netjes was; zij had de klompen door middel van haar voet voortbewogen op een dusdanige manier, dat een der klompen het begeven had. Alzoo moest de juffrouw terecht staan wegens vernieling. Volgens haar zeggen had zij de klompen niet voortgeschopt, maar zij was er over gestruikeld. Verschillende getuigen werden in deze jehoord. Allereerst de eigenaar van het spul, die verklaarde, dat hij zich civiele partij stelde voor een paar nieuwe instru menten en vervolgens een juffrouw, die begon, zonder dat haar iets gevraagd was, met de woorden: „Ik zweer U edelachtbare heeren....", waarna zij een geheel ver slag van het gebeurde wilde gaan geven, hetgeen gelukkig in de kiem gesmoord werd. Het slot van het geval was, dat de juf frouw, die beweerde gestruikeld te zijn, een boete van 2 mag betalen en boven dien aan den eigenaar van de kapotte klompen een paar nieuwe dito's. Voor veilig verkeer J. K., chauffeur te Leiden, had als be stuurder van een auto geen voorrang ver leend op de Schrijversbrug te Leiden, aan tegenkomend verkeer, hier een handwa gen, toebehoorend en gereden door den koopman G. Siera te Leiden. Het gevolg was geweest, dat de auto den handwagen door de brugleuning geduwd had waardoor een schade was ontstaan van 39.70, welk bedrag de handwagenbestuurder graag terug wilde hebben. Eisch en uitspraak een geldboete van 15 subs. 5 dagen en betaling van het ge- eischte schadebedrag van 39.70. L. M. uit den Haag had eenzelfde geval letje aan de hand gehad Hier was het de Trekvaartbrug te Leiden geweest, die de stille getuige geweest was van het ge beurde. Alleen waren er meer personen bij te pas gekomen, want de auto had eerst een motorrijder uit zijn koers gedrukt. De motorrijder was op zijn beurt weer tegen een wielrijder opgetornd, terwijl ook een tegenliggende auto bestuurd door H. Am sterdam uit Hazerswoude, nog een veeg uit de pan had gekregen. De eisch was hier 15 subs. 10 dagen, maar omdat het zulk een slecht overzich telijk punt is, deed de kantonrechter er 5 af en veroordeelde tot een boete van S 10 subs. 4 dagen. W. O. uit L e i d e n heeft op den Morsch- weg te Leiden den slagersbediende L. Mid delkoop den weg afgesneden met zijn auto, waardoor dit jongmensch, na eerst nog een anderen wielrijder getorpedeerd te heb ben, met zijn hoofd op het plaveisel terecht was gekomen. De tweede aangereden wiel rijder had dien dag niet meer kunnen wer ken en vroeg daar schadevergoeding voor. Eisch en uitspraak 15 subs. 5 dagen met toewijzing van een schadebedrag van 2 als pleister op de wonde in figuurlijken als letterlijken zin. A. N. A. uit Noordwijk-Binnen had een familielid S. A. auto laten rijden onder rijn toezicht, terwijl dit jongmensch nog geen achttien jaar was en dus ook geen rijbewijs bezat. Er was een klein ongelukje gebeurd, dat zal men altijd zien, en zoo mocht het O.M. uitzoeken wie de schul dige was in deze, degene die het rijbewijs had en onder wiens toezicht gestuurd werd of degene, die reed en geen rijbewijs had en het ongelukje veroorzaakte, hetgeen vooral met de hedendaagsche motor- en rij wiel wet niet meevalt. De ambtenaar was van meening, dat de houder van het rijbewijs, onder wiens toe zicht gestuurd werd, de aansprakelijke per soon was en eischte in dit verband een geldboete van 4 subs. 2 dagen en ontsloeg dus de eigenlijke bestuurder van recht- vervolging. De kantonrechter zal deze puzzle nog eens overdenken en over 14 dagen vonnis wijzen. K. van B. uit den Haag had als bestuur der van een auto het verkeer in gevaar ge bracht door op den Stationsweg te Lei den plotseling naar een andere richting uit te halen, waardoor een wielrijder het kind van de rekening was geworden. Eisch 10 subs. 4 dagen. De kantonrechter vond dat wel veel en liet als verzachtende omstandigheid gel den, dat het gebeurd was juist voor den uitgang van de Eltax-garage aan den Sta tionsweg en dat verdachte toen inpulsief naar links was uitgeweken. In dit verband werd de uitspraak 5 subs. 2 dagen. D. S., muzikant uit L e i d e n, thans ge detineerd te den Haag uit anderen hoofde, had een persoon boven de 17 jaar op zijn bagagehouder mee laten rijden. De bagagehouder was op een rijwiel beves tigd. Eisch en uitspraak 3 subs. 1 dag. Verder werden nog veroordeeld: J. N. uit L e i d e n, die in een garage, waarin meer dan tien liter benzine was opgeslagen en waar motorrijwielen en auto gestald stonden, een sigaret had aange stoken, omdat het buiten zoo hard waaide. Volgens hem had de eigenaar van de ga rage hem zelf vuur gegeven. Eisch en uitspraak ter waarschuwing ditmaal 1 subs. 1 dag. P. J. van R., winkelier te Leiden, werd veroordeeld tot een geldboete van 2 subs. 2 dagen omdat er een viertal gewich ten niet geijkt waren. Bovendien is hy zijn gewichten kwijt. E. T., student te Leiden, had tegen een agent van politie gezegd „Je lijkt wel gex". Dit mag men nu eenmaal tegen nie mand zeggen dus nog veel minder tegen een agent, die er dan dadelijk een bon netje voor uit schrijft. Eisch en uitspraak 3 subs. 1 dag. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. COMMIES DER DIRECTE-BELASTINGEN MAAKT EEN AMBTELIJKE FOUT. Verdachte wordt hierdoor vrijgesproken. De Hillegomsche Commies der Directe- belastingen, Invoerrechten en Accijnzen G. K. hield op 29 Mei van het vorige jaar te Hillegom een vrachtauto aan, waarin de eigenaar, de heer P. de B. uit Haarlem, zat en een bestuurder. Genoemde com mies maakte volgens voorschrift geen pro ces-verbaal, maar een relaas op, dat aan de belastingdirectie werd gezonden, waar op deze ging overwegen of er transacties zouden worden voorgesteld. Na eenigen tijd kreeg de commies het relaas terug met opdracht proces-verbaal op te maken, wat hij deed, maar hij vergiste zich hierin door te zeggen, dat de houder bestuurder was. Toen de zaak de vorige maand voorkwam bleek de houder geen bestuurder te zijn geweest en toen droeg de directie den ambtenaar op een ander proces-verb aal op te maken. Maar dat klopte natuurlijk niet, want het eerste ambtseedige verbaal kon maar niet te niet gedaan worden. Toen de zaak gisteren voorkwam en de commies, met den houder geconfronteerd, niet kon zeggen of deze al dan niet de bestuurder was geweest; wat niet zoo onbegrijpelijk is, want het is inmiddels als een jaar geleden, hield de officier den verbalisant den ernst van den eed onder het oog en vroeg hem of hen wel de bedoeling weet van een pro ces-verbaal. De Rijksadvocaat, Mr. Seyl- houwer, die maar het beste vond om over deze zaak weinig te zeggen, vroeg voor de verdachte vrijspraak. De officier van Justitie en de Politie rechter konden zich hiermede volkomen vereenigen. Verdachte werd vrijgesproken. POLITIERECHTER TE HAARLEM. Diefstal in de H.E.M.A. In de verdachtenbank nam plaats een In woonster uit N o o r d w ij k-B innen, wie bij dagvaarding ten laste was gelegd, dief stal. Verd. had op 10 en 15 Januari j.l. te Haarlem bij de H.E.M.A. 2 polshorloges, 1 paar kousen, 1 R.K. kerkboek en 1 fan tasie-horloge zich wederrechtelijk toege- eigend. Op een vraag van den Politierechter mr. Pit waarom verd. tot deze daad is geko men, deelde verdachte mede, dat haar kin deren jarig waren en zij graag een ca deautje wilde geven. Dit zijn dan goedkoope cadeautjes, merkte de Politierechter op. Verdachte, die 8 kinderen heeft, smeekte om niet in de gevangenis te moeten. Dit had u maar ook moeten bedenken, toen u deze daad deed, merkte de Politierechter op. De officier van Justitie mr. Roeters van Len- neu, die een scherp requisitoir hield, zeide, dat deze verdachte er een is van het edele gilde der winkeldiefstallen in de H.E.M.A., die iedere week voor hem worden berecht. Spr. eischte tegen verdachte een onvoor waardelijke gevangenisstraf voor den tijd van 6 weken. De Politiei*echter, mr. Pit, wilde verdachte nog een laatste kans. ge ven en veroordeelde haar tot een geldboete van 6 subsidiair 6 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen met een proeftijd van 3 jaar. Deur vernield. Vervolgens moest terecht staan de boter- handelaar P. K. uit Zoetermeer, wien ten laste was gelegd, dat hij in zijn drift de voordeur van de woning van den heer H. C. P. te Haarlem baldadig heeft vernield. De reden hiervan was, dat de vrouw van P geen boter van hem wilde koopen. In middels bleek, dat verd. de schade, aan de deur toegebracht, heeft betaald. De Offi cier van Justitie eischte tegen verd. een geldboete van 5 subsidiair 5 dagen hech tenis. Overeenkomstig de eisch werd ver dachte veroordeeld. HET PAPEGAAIEN-BESLUIT ONVERBINDEND. Arrest van den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in zake een beroep van den officier van justi tie te 's-Hertogenbosch tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij van rechtsvervolging is ontslagen J. A. F. V., te wiens aanzien bewezen is verklaard, dat hij in Nederland van België uit op een rij wiel heeft ingevoerd 38 papegaai-achtige vogels, zooals bij beschikking van den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw is verboden. De rechtbank overwoog, dat weliswaar bij een resolutie van den minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw de in- en doorvoer van papegaaien, parkieten en andere papegaai-achtige vogels is verbo den, doch dat deze resolutie verbindende kracht mist, althans op haar overtreding geen straf bedreigd is, nu deze verbods bepaling niet steunt op eenig wetsvoor schrift, met name niet op art. 1 der Pluim- veewet, waar slechts de mogelijkheid van verbod van in- en doorvoer van pluimvee wordt geschapen. Onder pluimvee verstond de rechtbank gevogelte, dat naar zijn aard bij huis of hof behoort, waaronder papegaai-achtige vogels niet vallen. De Hooge Raad heeft thans het oordeel der rechtbank onderschreven en het cas satieberoep van den officier van justitie verworpen. DE ZGN. VOETBALPOOL. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd in het cassatie beroep van de J. te Rotterdam, ten laste van wien bewezen is verklaard, dat hy een loterij heeft georganiseerd, zonder ver gunning, in den vorm van een z.g. voet bal pool, namelijk het raden van de uit slagen van voetbalwedstrijden, die in En geland gespeeld werden. De kantonrechter te Rotterdam veroor deelde hem tot 5 boete, welk vonnis de rechtbank aldaar bevestigd heeft. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal 21 Maart arrest wij zen. HEI BETOOVERDE BOSCH (SPROOKJE) 219. Vlug deed Anneke de kastdeur open. ee maar, daar stond van alles. Potten en pannen, rijst, vleesch, melk en eieren! Zoo gek kon je niet bedenken of het stond er. Poes likte zjjn bekje al, maar Anneke deed de deur weer dicht. Mis, poes! Aanstonds krijg jij ook wel wat! 220. Maar hoe moest ze nu toch het eten koken? Was haar moedertje maar hier, die zou haar wel weten te hel pen. Moeder kon zoo heerlijk koken. Maar wacht eens de kabouters, die konden toch helpen! Ze had toch het mooie fluitje van den Koning in haar mandje! Dat zou ze even opzoeken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6