De begrootingsdebatten in den Leidschen Raad Dc tweede dag der Algemeene Beschouwingen HEILIGE BANDEN Lafste bssrlctifeii TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DINSDAG 15 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Op den tweeden dag van de Algem. Be schouwingen over de Begrooting voor het jaar 1938 is het eerst het woord aan den heer Bergers (R.K.) die zich aansluit bij degenen, die hun tevredenheid hebben betuigd met het beieid van B. en.W. Er is wel eens verschil van meening, doch er is tamelijk veel gedaan op allerlei gebied. Dat is niet het gevolg van het zitting nemen van twee s.-d. wethouders, maar er wordt gedaan wat men kan, al kan ook dit college niet verder springen dan zijn stok lang is. Wel is een gevolg van het optreden dezer s.-d. wethouders, dat er minder critiek van de zijde der S.D.A.P. gehoord wordt. Aan gaande het voorstel-v. Eek over de optoch ten op Zondag zegt spr., dat hij niet kan afwijken van zijn meening, dat de Leide- naren niet gediend zijn van werkverschaf fing op Zondag, wat als gevolg daarvan b.v. voor de politie het geval zou zijn. Het voorstel-Elkerbout en Würtz (afschaf fing Ongevallen-fonds) noemt spr. het slachten van de kip met de gouden eieren. Aansluiting bij de Rijksverzekeringsbank is niet goedkooper, integendeel. Het voorstel-Elkerbout en v. d. Voort in zake het wachtgeld vindt spr. wel heel aar dig, maar er zit toch iets onbillijks in. Want de waohtgelderi die te werk gesteld wordt, wordt dan wel zeer bevoordeeld boven zijn mede-wachtgelders, want hij krijgt loon en bovendien langer wachtgeld. Het voorstel-v. d. Tas en Tobé (verla ging electriciteitstarieven) heeft zijn volle instemming, omdat het beteekent een ver mindering van de vaste lasten voor vele middenstanders. De heer de Re ede (C.H.) herdenkt de eenstemmigheid bij de viering van de Blijde geboorte. Die eenstemmigheid is hier ver te zoeken, doch het verheugt spr., dat zelfs de heer v. Wel zen onder de bekoring van die eenstemmigheid is gekomen. Het Vorstenhuis is de beste waarborg voor on ze constitutioneele vrijheden. De rede van den heer v. Eek heeft spr. weinig kunnen bekoren, omdat hij er weer verschillende inconsequenties in heeft ont dekt. De opvoedende waarde van de raads- discussies betwijfelt spr., omdat er in den raad allerlei partijen zyn, die beweren de wijsheid in pacht te hebben. De voorstel- len-v. Eek in zake medezeggenschap en op tochten op Zondag hebben spr.'s sympathie niet en hij ziet er ook geen enkele opvoe dende waarde in. Ook niet van het voorstel- Schüller om overleg te plegen met de Vak organisaties. Den weg van Frankrijk wil spr. niet op. Komende tot de begrooting zelf, vraagt spr. waarom die begrooting elk jaar later wordt ingediend. Is het zoo moei lijk? Neen, want het zijn de laatste jaren dezelfde platgetreden paden, welke bewan deld worden bij het sluitend maken der be grooting. Den algemeenen toestand ziet spr. zeer donker in. Er schijnt weer een nieu we crisis op til te zijn en de toestand is zeer onzeker. De weg tot herstel is niemand bekend, omdat dit afhankelijk is van de wereldconstellatie. Maar hier worden lustig allerlei utopieën verkondigd en de toestand verweten aan de regeering van stad en land. De omzetting van de „Weltwirtschaft" in een Volkswirtschaft" moest tot een impasse leiden en het middel tot herstel zal langzaam moeten groeien. Leiden is wat later in de misère geko men dan elders en komt er dus ook wat la ter uit. Dat houdt verband met het per centage vaste inkomens. De financieele weerstand is tot nu toe niet ongunstig ge bleken en toch komt de heer v. Weizen met een voorstel om bij de regeering aan te dringen op een herziening van de finan cieele verhouding tusschen Rijk en Ge meente. Spr. gaat den groei van deze ver houding na. De wet-de Geer bracht een heele verbetering voor de gemeenten en thans nog is Leiden met die wet niet zoo slecht af, Waar moet die verbetering ten slotte vandaan komen? Uit de belastingen De heer v. Weizen stelt dus practisch be- lastingverhooging voor. Leiden kan onder de huidige regeling ook nog verder gaan °P dit gebied. De S.D.A.P. heeft het bij de verkiezingen voorgesteld, alsof er met s.-d. wethouders heel wat meer te bereiken zou zijn. Dat is niet gebeurd. Maar zij zouden heel wat meer kunnen doen. als de belastin gen verhoogd zouden worden. Maar daar voor zijn de heeren niet thuis. De heer v. Eek heeft geen medelijden met de hooge mkomens. die een hoog percentage moeten betalen. Spr. heeft daar ook geen mede lijden mee, maar men moet bedenken, dat men deze groote vermogens niet teveel mag belasten om die groote vermogens, die zoo veel opbrengen, in stand te houden. De heer v. Eek is ontevreden over de landsregee- nn, die de gemeenten in een dwancnositie heeft gebracht. Hoe kan men spreken van een dwaner»°sitie. als Leiden no? een eiland Js in de belastingzee en er hier nog vrij heid is om de belastingen op te voeren? De heer v. Eek heeft geen inzicht in de fi nancieele positie van het land. Hij beroept ZJch op Zweden, daar gaat alles goed; maar dat komt omdat men daar de belas ting verhoogt. De stijging van de lasten door de werkloosheid zijn blijkens de sta tistieken voornamelijk het gevolg van de nitkeeringen van Maatsch. Hulpbetoon. Van de andere werkloosheidsuitgaven betaalt het Rijk verreweg het grootste gedeelte. Men vergete ook niet, dat de opbrengst van de bedrijven zooveel vermeerderd is. In dit verband bespreekt hij het voorstel-v. d. Tas. Spr durft er zich niet zonder meer over uitspreken, en dringt aan op prae- advies. Onder de dekkingsmaatregelen voor deze begrooting treft spr. aan een beroep op Pensioenfonds. Dat acht spr. niet erg ge lukkig. Wij kunnen op die wijze niet door gaan; heeft het college nog meer potjes, die kunnen worden aangesproken? Het is niet juist, als wij onze reserves heelemaal opteren. Er is een stem opgegaan om op voorzichtige wijze gebruik te maken van den kapitaaldienst. Gelukkig verzetten B. en W. zich daartegen, omdat dit zou neer komen op een permanente verzwaring van den gewonen dienst. Overigens meent spr.. dat het college tcch al te veel gebruik maakt van den kapitaaldienst. Aangaande de voorgestelde circulaire voor het open baar onderwijs zegt spr., dat dit een bui tengewoon gevaarlijke weg is. De stadsre- eeering behoort boven de partijen te staan. Spr. ziet ook niet in, dat een dergelijke re clame noodzakelijk is; er zijn propaganda middelen genoeg en daar wordt ook gebruik van gemaakt. Moet men nu nog de ouders er op wijzen, dat de openbare school op leidt tot alle cbristeliike en maatschappe lijke deugden? Een malle phrase. De open bare school echter heeft het vertrouwen van de burgerij niet meer. HANZE Wij herinnererT aan den sluitingsavond van den Hanze-cursus te half negen he denavond, St. Antonius-clubhuis, Mare R. K. GEMENGDE ZANGVEREEN. „PULCHRI STUDIO". Zondagavond j.l. hield bovengenoemde Zangvereeniging haar jaarlijksch Vasten avondfeest in den theetuin „Oud-Hortus- zicht". Om 8 uur opende de voorzitter, de heer J. Wisse, dezen avond met den Chr. groet, den leden met hunne ouders en ver dere huisgenooten een hartelijk welkom toeroepend. Dat dit Vastenavondfeest reeds nu wordt gevierd, kwam door een bijzon dere oorzaak, die later op den avond be kend zou worden gemaakt, aldus de voor zitter. Na dit openingswoord kwam voor het voetlicht het zangspel .Bekoring", uitge voerd door Mej. N. K'arenbosch, den heer L. van Leeuwen en het 10-jarig zoontje van den voorzitter, den jongeheer Jan Wisse. Reeds met deze opvoering was het publiek al een en al aandacht door de sublieme uitvoering en het prachtige spel. Het verdere van den avond werd aan gevuld met zang, voordrachten en blijspe len, waaraan de familie van Leeuwen, Snelderwaard. Mej. C. van Kuijeren. L. van Giezen, Mej. Truus de Haas Fr. Cor- nelissen en Mej. Klarenbosch het hunne bijdroegen. Het muzikale gedeelte was in handen van den heer Van Heusden met zijn zoon, den 17-jarigen violist, die de aanwezigen op een mooi uitgevoerde viool sonate verraste. Voor de pauze kwam ook de heer J. van Leeuwen Sr. voor het voetlicht, op ver zoek van het bestuur. Na zijn optreden stond direct naast hem de voorzitter en op den achtergrond prijkend een reclame bord met als opschrift: „Hoe een straat jongen rijk werd", met de datums 1888 13 Febr. 1938, wat beteekende, dat het juist heden 50 jaar geleden was. dat met bovengenoemd tooneelstuk de heer van Leeuwen als 12-jarige jongen het tooneei betrad, wat door den voorzitter in goed gekozen woorden naar voren werd ge bracht. Daarbij releveerde hij, het vele dat de heer van Leeuwen op het gebied van tooneei heeft gepresteerd, louter voir pleizier, en dan komend aan den tijd, dat de jubilaris in „Pulchri Studio" kwam, ook zijn sporen verdiend heeft door zijn krachten te geven, eerst als zanger in de vereeniging, daarna als regisseur optre dend in (ie operette's van „Pulchri Studio". Als dank voor alles wat de heer van Leeuwen voor de ver. heeft gedaan, bood hij hem een horloge met inscriptie aan. Ontroerd dankte de jubilaris voor deze hulde en al is hij dan ook al de 60 jaar gepasseerd, hij zal zijn krachten voor „Pulchri Studio" blijven geven, zoolang sis God hem daarvoor de kracht zal schenken. Hierna betrad de Geestelijke Moderator van „Pulchri Studio" het podium om aan sluitend op hetgeen de voorzitter had ge sproken, hulde te brengen aan den gouden jubilaris. De adviseur gaf als zijn meening te kennen, dat het mooiste cadeau dat de leden den heer van Leeuwen kunnen aan bieden is: trouw op de repetities te komen en zijn raadgevingen zoo nauwkeurig mogelijk op te volgen. Na dit officieele gedeelte kwam voor het voetlicht Mej. N. Klarenbosch, die op voor treffelijke wijze twee liederen zong n 1. de aria uit „Die Fledermaus" van Jon. Strauss en „Frühlingsstimme" van Krieg, op passende wijze begeleid door den heer Frans de Laaf. Met dit al een schitterend geslaagd vastenavondfeest, dat bij velen in dank bare herinnering zal blijven voortbes •-.aan. EEN KATH. FILMAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. Gisteravond is in de groote Stadsgehoor zaal voor een belangstellend publiek en een zeer groot aantal heeren geestelijken uit stad en omgeving de film „Cloitrées" of, zooals de Hollandsche titel luidt „Heili ge banden" vertoont. Wij hebben in ons blad van 28 October van het vorig jaar reeds uitvoerig onze meening over deze belangwekkende film gezegd en het heeft geen zin ons nu weer al te uitvoerig in herhaling te treden. Wij schreven toen o.m. als volgt: „Er zit vaart in deze documentaire. Het is een symphonie van wit en zwart, een spel van licht en lijnen, een woekeren met het doode materiaal, dat het klooster kleed ten slotte is. Maar het cameraoog van Alexandre zag dat rhythme in het statig schrijden der Zusters door de vroom- stille gangen van het klooster; hij zag het in de waaiende habijten in den tuin en in de devoot-gevallen plooien van het scapu lier over de schouders van die het droe gen. Hij hoorde het rhythme van den kloos terdag in de dagelijksche taak der Zusters, in het zingen der getijden en in den stil len trad, waarmede zy het Allerheiligste begeleidden door de matelooze tuinen op Sacramentsdag. Hij zag de liturgische schoonheid van een professie, hij zag de dramatiek van een eeuwige gelofte of een aanvaarden van het kloosterkleed. Hij spiedde naar biddende handen en zingen de lippen, en niet op één plaats kan men hem verwijten, dat hij zoetelijk of gezocht was Daar is niet geposeerd. Daar waren vrome kloosterlingen, die zich zelf waren en zoo was het goed." En aan het einde: Deze pure film, met de prachtige con trasten in een schijnbaar zoo eentonig le ven, met de weergalooze werking van hel clair-obscure, met het boeiende spel der lijnen, verdient bekendheid in grooteren kring. Menige katholieke vereeniging, die zoekt naar een geschikt program voor een winteravond, zal goed doen, bij de film- afdeelir.g van het Centraal Bureau van de Katholieke Sociale Actie eens inlichtingen te vragen over deze film. En waar deze in openbare roulatie zal worden gebracht, kan men niet voldoende aanbevelen, met dit kunstwerk op filmgebied kennis te maken. Voor degenen, die deze week de eerste vertooning te Amsterdam hebben bijgewoond, was het een openbaring. Een daad van zoo cultureele beteekenis is er op het gebied van de katholieke docu mentaire nog niet verricht." Wat de film zelve betreft, kunnen wij hiermee volstaan. Voordat het echter zoover was, dat de .heilige banden" werden geslaakt, werd o.i. het geduld der toeschouwers wel wat op de proef gesteld. Wij hebben alle waardeering voor het eerste optreden van het Kath. Leiidsche Symphonie-orchest, dat onder leiding van den heer Kroon zeer goede muziek ten ge- hoore bracht, muziek welke wonderwel paste bij dit filmgebeuren. Vooral het zeer mooie „lm Klostergarten" dat als laatste nummer werd gegeven was een zeer schoone inleiding voor deze zeer schoone film. en wij zien dan ook het volgende op treden van dit Symphonie-orchest met be langstelling tegemoet. Voor de pauze sprak nog pater A. van Schalen O.F.M. over de Kath. filmactie, die evenals het Kath. Leidsche Symphonie- orchest werd welkom geheeten door den heer P. Brouwer. Pater van Schalen ving aan met een krachtige uiteenzetting van den invloed, die er van de film uitgaat, omdat een film geeft het zichtbare beeld dat veel meer in druk maakt. Daarom ook zeide de Paus, dat de film meer invloed heeft dan alle be staande propaganda-middelen. Wij moeten daarom vooral de film gebruiken ter pro pageering van de waarheid, waartoe Chris tus de Apostelen en hun opvolgers gezon den heeft. De Kerk heeft daartoe altijd dan ook de moderne middelen benut als de boekdrukkunst en alle latere uitvindingen als vliegtuig en radio. En zouden wij dan geen gebruik maken van de film? De film is ook een gave van God en die moeten wij goed gebrui ken. De film is echter ontaard tot een zuivere genotscultuur voor millioe- nen menschen.. Zoo is de mentaliteit van bijna alle films. Daarom brengt spr. hul de aan de donateurs van de Kath. Filmac tie en aan de hardwerkende propagandis ten te Leiden. Zooals de missionarissen zor gen, dat de heidenen Christenen worden, zoo moeten wij zorgen dat de Christenen geen heidenen worden Daartoe moeten wij invloed uitoefenen op de film en dat kun nen wij als wij zorgen niet alleen te staan. Er zijn reeds bioscoop-directeuren in het Zuiden, die zich met hun programma's wenden tot het comité voor Kathl. Film actie. De Katholieken kunnen wat berei ken als zij willen. Ten slotte wekt pater van Schalen de aanwezigen op tot finan- cieelen steun. Wij mogen ons wat deze avond betreft in het belang van de goede zaak enkele opmerkingen veroorloven. En wel, dat het eerste deel van het programma niet op het hooge peil stond wij zonderen hierbij de muzikale prestaties van het Kaht. Sym- honieorchest uit van de film zelve. En dat was jammer. Dit had voor de goede zaak der Kath. filmactie in het raam van de hoofdfilm een avond moeten zijn met cachet van het begin tot het einde, een hoogstaande, schoon afgestemde cultu reele filmavond. En daartoe droeg eveneens niet bij het feit, dat het geheel veel te lang gerekt werd. Hierdoor moest ontegenzeggelijk en zekere moeheid ontstaan, welke aan het genieten van een film als „Heilige Banden" niet ten goede kwam. Want deze eischt voor het hooge geestelijk genot, dat zij schenkt een zeer groote mate van inspanning, welke velen na het te lange en te gerekte voorprogramma misschien niet meer konden ontwikkelen, wij in ieder geval niet. En dan zien wij nog af van het feit, dat een enkele voorfilm toch te onbenullig was om in dit programma te worden opgenomen. Men houde ons deze opmerkingen ten goede. Zij zijn goed bedoeld n.l. tot ver hooging van het geestelijke en cultureele peil van deze en misschien ook andere katholieke avonden. Vermelden wij tenslotte, dat de films werden vertoond door de firma van Re- mundt die voor een goed beeld en met loudspeakers voor een behoorlijk geluid zorg droeg. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 1771. N. Vink. Nieuw koop, B. 32. Timmerman, scheepsmaker. Het bedrijf is overgegaan aan: H. A. Vink en J. H. Vink en voortgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: Ge'or. Vink. (B.P.) Thans: tevens aanne mersbedrijf. DE POGING TOT MOORD TE VALKENBURG. Wij vernemen nader, inzake de poging tot moord te Valkenburg, dat de politie te Heerlen zich met het geval is gaan be moeien naar aanleiding van een mede- deeling, welke haar Zondagavond bereikte, dat een meisje, in dienst bij een slager te Heerlen, met een pakje, waarin drijfnatte kleeren zaten, was thuis gekomen. Bij een verhoor bekende zij, dat de 24- jarige P. R. uit Heerlen, met wien zij reeds eenige jaren verkeering had, haar in de Geul had geworpen. Hij heeft haar er echter ook direct weer uitgetrokken. In de boerderij van R., aan de Geul, heeft men haar van droge kleeren voorzien, waarna zij, in gezelschap van den jonge man in een taxi naar Heerlen is gereden. De Heerlensche recherche heeft daarop R. van zijn bed gelicht en aan een verhoor onderworpen, waarbij hij bekende de daad te hebben gepleegd, doch niet de bedoeling te hebben gehad het meisje te verdrinken. Hij had haar er ook weer direct uitgetrok ken. R. zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. DOODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Op de Schiekade nabij het Slagveld te Rotterdam is hedenmorgen de 33-jarige hofmeester W. F. Magito, gewoond heb bende in de Besenerstraat aldaar, toen hij in de file m< est stoppen, bekneld geraakt tusschen twee vrachtauto's. De man zakte ineen en is naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij in den loop van den mor gen is overleden. MOORDDADIGE LUCHTAAN VAL IN CHINA Nederlanders onder de slachtoffers HANKAU, 15 Febr. (A. N. P.). Geduren de den Japanschen luchtaanval op Ttsjeng- tsjau is het kerkgebouw der Amerikaan- sche Baptistengemeente door een bom getroffen. Hier werd echter niemand ge wond. Een tweede bom kwam terecht op een overvol Chineesch Hotel, terwijl e?n derde een schuilplaats in het station ver nielde, waardoor vele studenten bedolven werden. De luchtaanval duurde twee uur, waarbij de vliegtuigen 80 tot 100 bommen lieten vallen. Ongeveer 600 huizen werden beschadigd. Onder de bevolking ontstond een paniek. Een verwarde menigte trachtte de stad te ontvluchten. De schattin gen over het aantal slachtoffers ve- rieeren tusschen vijf- en twaalfhon derd. Men vreest, dat een aantal Fran- schen en Nederlanders, die bij den Loenghai-spoorweg een betrek king bekleeden, bij het instorten van de schuilplaats in het station gedood of gewond zijn. In de hoofdstraat dei- stad werd onder de bewoners een ware slachting aangericht. DE BESPREKINGEN TE BERCHTER- GADEN. De meening van de „Neue Freie Presse". WEENEN, 15 Febr. (ANP). Van de Weensche bladen bespreekt slechts de „Neue Freie Presse" den toestand in ver band met de bespreking te Berchtesgaden. De Duitsche voorstellen aldus het blad gaan zonder twijfel het kader van de overeenkomst van 11 Juli te buiten. De ontwikkeling der betrekkingen tusschen Berlijn en Weenen kan groote gevolgen voor Europa en de bevestiging van den vrede hebben. Oostenrijk heeft zich niets te verwijten, het heeft altijd er naar ge streefd zoo goed mogelijke betrekkingen niet Duitschland te onderhouden." BIER ALS MIDDEL TEGEN ZEEZIEKTE. NEW YORK, 15 Februari (ANP). Een glas bier voor het ontbijt is een een voudig en doeltreffend voorbehoedmiddel tegen zeeziekte, volgens dr. Johannes, cm scheepsarts van de Bernstein Lijn. Hij heeft zfjn recept onlangs tijdens een zeer zwaren overtocht over den Atlantischen Oceaan geprobeerd, en beweert, dat de passagiers, die vóór het ontbijt regelma- tWj een glas bier drinken, dit voor 100 procent doeltreffend bevonden. LEIDEN. Geboren: Johanna d. van J. Jonk en C. J. de Koning Hermanus z. van J. Honsbeek en A.^ Thiel Gerardus z. van Ga Huigsloot en W. M. de Jong Johan nes Cornelis z. van J. C. v. d. Helm en J. G. de Konink Frederika Maria d. van P. P. v. d Meij en M. A. v. d. Veen Gerardus Anareas z. van A. J. v. d. Slot en J. A. Mooyekind Arie z. van P. Schaap en M. Guijt Elisabeth Maria Cornelia d. van M. v. d. Meij den en C. Prins Anneke d. van ui. Deurloo en M. Bosman Johannes Antonius z. van M. G. v. d. Ploeg en M. Vallentgoed Dirkje d. van H. Knibbe en G. Uittenbogaart Anthonius Damianus z. van F. H. Nieu- wenhuizen Segaar en C. G. R. Uljee Albert z. van A. Jesse en J. v. Erkel Alfons Antonius Maria z: van H. Th. la Rivière en M. M. Josemans Anneliese Cornelia d. van C. J. v. d. Zeeuw en H. Nestier Herbert z. van J. M. Brizee en E. Loos Bouwen Gerardus Koenraad z. van M. v. Buren en H. Wester Martinus Antonius Johanna Maria z. van J. M. Pot huizen en M. de Zwart Adriana Johan na d. van D. de Man en A. Lagrouw - Dirk eGrard z. van D. Verboom en C. v. d. Linden. Getrouwd: J. W. v. d. Boon jm. en C. C. Ie Mair jd. Overleden: J. Vis m. 48 j. A. J. Nijssen wedn. 53 j. LEIDEN, 14 Febr. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool 2.705.60, savoyekool 2.303 20, groenekool 3.804.90, boe renkool 1.504.00, rapen f 1.501.60, prei 4.10—7.60, kroten 2.20—4.10, kro ten gekookt 48 uien 12.9014.10, peen 3.106.10, spruiten 210, andijvie 15 21, witloof 213, per 100 stuks: knol- selderie 1.103.90, per 100 bos Selderie 0.40—1.80. 15 Febr. Vette varkens. Totaal aan voer 203 stuks, waarvan 197 zwaar 5960 cent per kg. levend gewicht in centen, en 6 licht. Handel goed. ROTTERDAM, 15 Febr. Vee Aanvoer: 3898 totaal, 205 paarden, 1 veulen, 718 ma gere runderen, 818 vette runderen, 47 vette kalveren, 106 graskalveren, 1655 nuchtere kalveren, 234 schapen en lammeren, 2 var kens en 82 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 76, 66 en 5256 cent, vette ossen 76, 65 en 5256 cent, stieren 6u, 62 en 56 cent, schapen 50, 45 en 40 cent, lammeren 60, 55 en 50 cent, nuchtere slacht kalveren 37, 32 en 28 cent, slachtpaarden 59, 52 en 44 cent. Prijzen per stuk: schapen 302622, lammeren 211815, nuch tere slachtkalveren 1075, nuchtere fokkalveren 211917; slacntpaarden 240190140, werkpaarden 350300 —200, hitten 240—190—100, stieren 350 —270—190, kalfkoeien 315—270—195, melkkoeien 310275200, varekoeien 205—170—140, vaarzen 215—160—120, pinken 175140100, graskalveren 85 6530, bokken of geiten 1374. ROTTERDAM, 14 Febr. Binnenl. Granen en Peulvruchten. Gerst Chevalier 7.607.90. Haver 6.00—6.75, Rogge tot 7.65. Erwten, kleine groene 8.5010.75. Schokker-erwten 15.0015.50. Extra kwaliteiten erboven betaald. Bruine boonen 8.0010.50. Alles per 100 kg. Fijne zaden. Lijnzaad (voer) 89, idem (zaai) witbloem 1111.50, koolzaad 1415, karwijzaad 2223, blauw maan zaad 3839 per 100 kg. Buitenl. granen. Stemming nauwelijks prijshoudend. Rogge: 76/77 kg. Noord-Russische dis ponibel 8.70, 73/74 kg. Zuid-Russische aangekomen 8 65, Amerikaan-che no. 2, disponibel 7.90, Canada no. 3 disponibel 8.85, 74/75 kg. Bahia Blanca stoomend 9.?0. Gerst. Amerikaansche no. 2 disp. 150, dito no. 3 disp. 148, dito no. 4 stoomend 145, 65 kg. La Plata aangek, 154.69 kg. dito dito 147, 67/68 kg. Zuid-Russi sche disponibel 156, Karoon disp. 150, 66/67 kg. Turksche stoomend f 149. Haver: 55/56 kg. La Plata C'ipped aan gekomen 6.20, 47/48 kg. La Plata aange komen 6. Mais per 2000 kg.: Gele La Plata disp. 157, La Plata Cinquantino di°p. 162, gele Amerik. no. 2 aangek, f 130.50, Mixed Amerik. no. 2 aangekomen 130 50, gele Amerikaansche no. 3 spoedig verwacht 129.Afrikaansche no. 2 disponibel 137, idem no. 3 disp. 136, Yugo-Slavi- sche disp. 134.gele Braziüaansche disp. 152.idem stoomend 144. 's HERTOGENBOSCH, 15 Febr. Boter. Aanvoer 12.600 kg. Prijzen: hoogste 1.51, laagste 1.45 en middel 1.49 per kg. KATWIJK a. d. RIJN, 14 Febr Groen tenveiling. Roodekool 3.804.60, gele kool 1.10--1.60, groenekool f 2.105 00, uien 12 6013.50 en kroten 2.504.30 per 100 kg. Waschpeen 0.701.30 per kist. HAZERSWOUDE, 14 Febr. Eierenvei'ing. Aanvoer 5602 stuks. Prijzen: kipoeneieren 3.253.65 en eendeneieren 3.003.35 per 100 stuks. Wl ■iSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM* Londen 8.967/s Berlijn 72.22l/> Parus 5.871/5 Brussel 80.." 21/., Zwitserland 4t50i/2 Knnpnha?en 40 05 Stockholm 46 21/., Oslo 45.071/5 New York 1.783/g Praag 6,281 /2

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3