Onderhoud van Schuschnigg met Hitier Men vermoedt weinig resultaat Japan weigert zijn vlootprogram te publiceeren BUITENLAND Stormachtige dagen MAANDAG 14 FEBRUARI 1938 ÜE LE'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 EEN BESPREKING VAN ELF UUR. Wij hebben Zaterdag reeds in het kort gemeld, dat de Oostenrijksche bondskan selier dr. Schuschnigg, in den loop van dien dag een onderhoud had met den lei der en rijkskanselier Adolf Hitler op den Berghof te Berchtesgaden. Schuschnigg is Zaterdagavond om 10 uur van Berchtes gaden vertrokken na, met enkele onder brekingen voor de maaltijden, elf uur lang met Hitier besprekingen te hebben ge voerd. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceer de Zaterdagavond het volgende bericht: De Oostenrijksche bondskanselier, dr. Schuschnigg, heeft vandaag in gezelschap van den Oostenrijkschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken, dr. Guido Schmidt, en van den Duitschen ambassa deur von Papen, in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Fuehrer en Rijkskan selier op diens uitnoodiging een bezoek gebracht op den Obersalzberg. Deze onofficieele ontmoeting vond haar oorsprong in den wederzijdschen wensch, over alle kwesties die de verhouding tus- schen het Duitsche Rijk en Oostenrijk be treffen, van gedachten te wisselen. Ondanks het stilzwijgen, dat de Duit sche openbare meening bewaart, is den correspondent van Reuter door welinge lichte diplomatieke kringen te kennen ge geven, dat het, gezien den uitgebreiden cmvang der tusschen Hitler en Schusch nigg besproken problemen, niet mogelijk is geweest in alle bijzonderheden tot een onderlinge overeenkomst te geraken. Men hoopt echter, dat er spoedig eensgezind heid van opvatting tot stand zal komen in alle aangelegenheden, die nog open staan. Een telefoontje van Mussolini. De Fransche pers besteedt veel aandacht noodiging voor de bijeenkomst uitging van Hitler, doch dat, aangezien de telefonische oproep uit Berchtesgaden voorafgegaan werd door een telefonische oproep door Mussolini, het vrijwel zeker is, dat Rome zoowel als von Papen de hand hebben ge had in het arrangeeren van de bijeen komst. Bij de besprekingen van Zaterdag was het, naar men te Weenen gelooft, weer Hitler, die den wensch te kennen gaf met de Oostenrijkers een schoone lei te heb ben, en Schuschnigg, die, hoewel hij in stemde met dezen wensch, niet naliet aan te dringen op vrijheid voor de Oosten rijksche regeering, met haar eigen natio- naal-socialisten te handelen zooals zij wenschelijk oordeelt. Men wijst erop, dat Oostenrijk waarschijnlijk geen verande ring zal brengen in den koers, die het de laatste vier jaar in Midden-Europa heeft gevolgd, ofschoon in het kabinet enkele wijzigingen zouden kunnen worden ge bracht. DE INDRUK IN HET BUITENLAND. De Fransche pers. De ransche pers besteedt veel aandacht aan de bespreking tusschen Hitier en Schuschnigg te Berchtesgaden. De „Petit Paristen" schrijft, dat er geen aanleiding is te gelooven dat de bespre king voor Oostenrijk een slecht verloop ge had heeft. Zonder het optimisme van offi- cieele kringen te Weenen onvoorwaarde lijk te deelen, kan men, tot het tegendeel bewezen wordt, aannemen, dat Oostenrijk ten koste van eenige kleine concessies een bevestiging van zijn onafhankelijkheid door Duitschland heeft verkregen. Volgens de „Jour" was de Tsjechoslo- waaksche minister-president Hodza van de reis van Schuschnigg op de hoogte. Men zegt zelfs, dat beide staatslieden het eens Jessie, die deze woorden hoorde, zoo kinderlijk eenvoudig uitgesproken, voelde tranen in haar oogen komen. Hugo greep spontaan de hand van zijn broer. Voor het eerst van hun leven keken zij elkander oprecht en eerlijk in de oogen en spraken zij een taal, die regelrecht uit het hart kwam. Toen wendde Jack zich tot Annabel en keek zijn moeder aan, niet smeekend, maar met een triomfantelijken blik op het gelaat. Zij wordt mijn vrouw, moeder. Zij heeft mij het geluk gebracht en nu breng ik haar bij u. In diezelfde kamer had zich al menig droevig tooneel afgespeeld. Tal van rollen had Letitia Safford onder dit dak ver vuld, menig dwaas, hard en onvergetelijk woord gesproken. Nu kreeg zij de kans om alles te herstellen om met een enkele beweging het verleden uit te wisschen. Zou zij de gelegenheid aangrijpen? Jessie hield den adem in. Annabel stond stil, wachtend, onver schillig wat ze doen zou, alleen verlan gend dat het onderhoud zou verloopen tot tevredenheid van den man, dien zij lief had. Zij was niet tegemoetkomend; dat moest van den anderen kant komen. Plotseling kwam er een glans op het gelaat van Letitia Safford; zij beefde even en aangetrokken door de kinderlijke schoonheid van Annabel Colwyn stak zij haar beide handen uit. waren over wat-men Duitschland ten aan zien van de Donaulanden kon toestaan en wat men moest weigeren. Het Oosten rijksche probleem kan niet worden los gemaakt van dat der Sudeten-Duitschers. Het schijnt, dat die omstandigheid den Fuehrer in zijn onderhandelingen heeft belemmerd. Volgens de „Figaro" is de onafhankelijk heid en souvereiniteit van Oostenrijk de eenige aangelegenhed van belang voor Europa. Het blad heeft een volledig ver trouwen in het gezonde verstand en de vaderlandsliefde van Schuschnigg. De indruk in Italië De besprekingen tusschen Hitier en Schuschnigg worden te Rome met voor- z:chtigheid en zonder zenuwachtigheid be oordeeld. Men beschouwt ze toch als het voorspel van een nieuwe toeneming van den Duitschen invloed in Oostenrijk. Terwijl men in den beginne dacht, dat vooral onderhandeld zou worden over de verkiezing van een opvolger van von Papen als gezant te Weenen, heeft men thans den indruk, dat het nationaal-socia- lisme te Weenen niet officieel zal worden vertegenwoordigd, doch slechts door een nieuwen gezant van Duitschland. Volgens de „Popoio di Roma" is een wijziging in het Oostenrijksche ministerie tamelijk zeker. Deze zou overeenkomstig paragraaf 9 van het annex op het accoord van 11 Juli 1936 moeten geschieden. Volgens deze paragraaf verklaart de bondskanselier zich bereid zich zoo noodig van de politieke medewerking te verze keren van de nationale oppositie door steeds een beroep te doen op den persoon, die het meest zijn persoonlijk vertrouwen geniet en wiens verkiezing hij zich voor behoudt. Volgens de „Popoio di Roma" zou een dezer personen zijn: Seiss Inquiart, een staatsraad. Het antwoord op de nota's van Amerika, Engeland en Frankrijk VERZOEK OM NIET TOT EEN WEDLOOP OVER TE GAAN De Japansche regeering heeft Zaterdag de nota's van Engeland, Amerika en Frankrijk, van 5 Februari, betreffende de bewapening ter zee, beantwoord, door de overhandiging van een nota aan de am bassadeurs dezer Staten. In dit antwoord verklaart de Japansche regeering niet het voornemen te hebben zich een bewapening aan te schaffen, welke een bedreiging voor de andere landen vormt, en geeft zij als haar meening te kennen, dat het verstrek ken van inlichtingen betreffende den vloot- bouw niet tot een redelijke ontwapening zou bijdragen, aangezien een kwantitatieve beperking der bewapening ontbreekt. De Japansche regeering is daarom niet bij machte aan den desbetreffen- den wensch dezer Staten gevolg te geven. In het feit, dat de Japansche regeering de gevraagde inlichtingen niet wenscht te verstrekken, kan zij geen logischen reden Liefste kind, vergeef mij, en wees goed voor mijn jongen, beter dan ik ooit voor hem geweest ben. Ik zal mijn best doen, antwoordde Annabel. En hoewel de woorden wat stijf en of ficieel klonken kwamen zij rechtstreeks uit het hart. Maar toen Mrs. Safford haar gekust had, keek zij hulpeloos rond, alsof de lucht in de kamer haar benauwde. Er was geen nviwe verwantschap tusschen de beide vrouwen, en die zou ook nooit bestaan. Er kon wel vrede zijn, maar begrijpen zouden zij elkaar nooit. Jack begon te vertellen van zijn ver wachtingen voor de toekomst en van het succes, dat hij reeds gehad had en hij werd hij langer hoe enthousiaster, terwijl zijn toehoorders verbaasd waren over de verandering, die met hem had plaats ge grepen. De liefde had dit wonder in het hart van Jack Safford verricht; bij zat daar zoo opgewekt tusschen zijn familie als hij nog nooit geweest was. Annabel keek nog steeds ee nbeetje droe vig rond en voelde zich nog niet op haar gemak. Toen het een oogenblik daarna even stil was, stond Jessie op, raakte haar arm aan en kuste haar op de wang. Kom, dan gaan we eens naar mijn zoontje kijken, fluisterde zij haar in het EINDE. zien voor de veronderstelling der mogend heden, dat de Japansche regeering bezig is aan een vlootbouwplan voor schepen, wel ker tonnenmaat de bij het verdrag van 1936 vastgestelde grenzen overschrijdt, De Japansche regeering maakt zich daarom dan ook niet bezorgd, indien de andere Staten het „escalator" recht zouden uit oefenen, zooals vervat in genoemd verdrag, waarbij Japan niet is aangesloten. Wat betreft de mededeeling der Staten, dat zij bereid zijn hierna met de Japan sche regeering te praten over eenige be perking van tonnenmaat en kaliber, ver meldt het Japansche antwoord, dat de Ja pansche regeering van meening is, dat zulk een bespreking op geen enkele wijze zou leiden tot een verwezenlijking van de ver langens der Japansche regeering betreffen de de ontwapening. Niettemin is de Japan sche regeering te allen tijde bereid bespre kingen aan te gaan, waarbij een redelijke kwantitatieve beperking der bewapening een eerste plaats zou innemen. Gelijktijdig met dit antwoord aan de drie vlootmogendheden, heeft de Japan sche regeering een mededeeling gepubli ceerd, waarin zij o.a. het volgende ver klaart: De Japansche regeering zou het diep be treuren, indien de groote vlootmogendheden tot een uitbreiding van hun bewapening en van hun vlootbouw zouden overgaan. In dat geval zouden zij Japan geen ande ren keus laten, dan wijziging te brengen in de bestaande Japansche vlootbouwplan- nen, ten einde aan de nieuwe ontwikkeling het hoofd te kunnen bieden. Amerika zal nu vermoedelijk gaan bouwen In welingelichte Amerikaansche kringen verklaart men, dat de Amerikaansche re geering als gevolg van het Japansche ant woord, haar volle vrijheid van handelen zal hernemen, hetgeen, naar men aanneemt, beteekent dat de regeering zich thans vrij acht slagschepen grooter dan 35.000 ton te bouwen. De verklaring van Japan, dat zij bereid is te spreken over quantitatieve beperking, wordt te Washington beschouwd als een nieuwe poging, pariteit met de Vereenig- de Staten en Engeland te verkrijgen. Zal Japan toch nog mededeelingen verstrekken? De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heefti alten doorschemeren, dat Japan zijn weige ring tot het verstrekken von inlichtingen over de tonnage der slagschepen wellicht nog zou herzien. Hij zeide, dat de mo gendheden zich beter niet-officieel tot de Japansche regeering konden wenden. Het zou dan mogelijk zijn, dat de Japansche regeeringen inlichtingen over slagschepen zou verschaffen, hoewel dergelijke inlich tingen niet bindend zouden zijn, JAPAN EN DUITSCHLAND Dwaze berichten in de Japansche pers Hoewel de Japansche pers geen com mentaar op de gebeurtenissen in Duitsch land heeft geleverd, heeft zij met in groo- ten opmaak melding gemaakt van de ge ruchten, als zou rijkskanselier Hitier ver moord zijn, de rijksweer in opstand zijn gekomen en generaals terechtgesteld zijn. In buitenlandsche kringen verwondert men zich over de houding der Japansche bladen, omdat men tot dusverre had gedacht, dat op grond van het JapanschDuitsche ver drag persberichten, die de vriendschap zouden kunnen schaden, onderdrukt wer den. In Duitsche kringen maakt men bit tere opmerkingen over de verandering van toon in de Japansche pers sedert het mis lukken van Trautmanns bemiddelingspo gingen en de publicaties van de „Asahi" over Duitsche wapenleveranties aan China. MISSIONARIS VERMOORD Mandsjoerijsche gendarmes hebben bij Hwanjen in het Zuidwesten van Mand- sjoekwo het lijk van pater Donnovan, den Katholieken missionaris, die door bandie ten was ontvoerd, gevonden. De ongeluk kige was opgehagen. De toestand te Hankau Niettegenstaande de herhaalde waar schuwingen der autoriteiten en de bijna dagelijksche luchtaanvallen blijft Hankau overbevolkt De bevolking maakt weinig haast met de evacuatie, terwijl de stad bovendien 100.000 vluchtelingen herbergt. Vooral in de buitenwijken is het aantal ondergrondsche schuilplaatsen uitgebreid. Er is geen gebrek aan levensmiddelen, doch, voordat de steenkolen schaarsch zijn geworden, wordt er veel koude gelegen. De sterfte is toegenomen. Ook de voorraad ge neesmiddelen vermindert, zoodat men uit breiding van besmettelijke ziekten vreest. Dagelijks komen nieuwe troepen aan, die vóór hun vertrek naar het front geoefend worden. De luchtverdediging is versterkt. 20.000 Chineezen ingesloten De Japansche troepen, welke zich Zuid waarts langs de spoorlijn PeipingHan kau bewegen, zouden er in geslaagd zijn ruim 20.000 man der Chineesche voorhoe de in een val te laten loopen, door om hen heen te trekken en hun een terugtocht on mogelijk te maken. Dit geschiedde te Ikaut- spen, op 20 mijl ten Zuiden van Tsjangteh. Tevens wordt beweerd, dat de Japanneezen in Zuidelijk Hopei Poeyang veroverd heb ben. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij ^Njg[wj go km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! VAN HET VATICAAN s Pausen kroning VIERING VAN DEN 16en VERJAARDAG. In de Sixtijnsche kapel. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat Paus Pius XI 16 jaar geleden gekroond is, is in de Sixtijnsche kapel een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij te genwoordig waren 28 kardinalen, het di plomatieke korps, de hooge prelaten en vele autoriteiten. Onder de toejuichingen der menigte begaf de Paus zich naar de kapel, waar kardinaal Nasalli Rocca de H. Mis opdroeg. De Paus heeft talrijke gelukwenschen van staatshoofden, eerste ministers en andere autoriteiten ontvangen. DUITSCHLAND Dc laster tegen Paus en Kerk KARDINAAL FAULHABER EN BISSCHOP VON PREYSING SPREKEN. Bij den verjaardag van de Paus-kroning. Aartsbisschop, kardinaal Faulhaber, heeft gisteren te München een in krachtige be woordingen gestelde preek gehouden voor een buitengewoon groot gehoor. De rede werd uitgesproken ter gelegenheid van den zestienden veriaardag van het Pausschap van Pius XI. Tienduizend personen ver drongen zich in de grootste kerk van Mün chen, de St. Michael en nog tienduizend an deren luisterden naar de preek in twee an dere kerken, waar luidsprekers de woorden van kardinaal Faulhaber overbrachten. Tenslotte stonden nog vele geloovigen op straat naar den preek te luisteren. Kardinaal Faulhaber sprak over de aan vallen, die in redevoeringen en dagbladen op den Paus worden gedaan. Deze laster, zoo zeide hij, schreit ten hemel. Hoe zijn zu}ke verklaringen mogelijk? Alleen haat jegens de Katholieken kan dergelijke ge ruchten verspreiden. Met klem sprak de kardinaal den laster tegen, dat de Paus een bondgenootschap zou hebben gesloten met de bolsjewisten, dat hij een vijand zou zijn van het Duit sche volk, en dat hij gedeeltelijk de schuld draagt van den wereldoorlog. Men heeft gezegd, dat de Kerk in Duitschland niet vervolgd wordt, omdat de kerken niet verbrand en de priesters niet opgehangen zijn. Maar wanneer men weet. dat 82 religieuze scholen gesloten zijn en dat 15000 Katholieke leerlingen zijn over geplaatst naar andere onderwijsinstellin gen, heeft men het recht te spreken van een Kerkvervolging. De Paus doet niet aan politiek. De Berlijnsche bisschop, von Preysing. heeft in de rijkshoofdstad een preek uit gesproken in de Katholieke kathedraal. Hij verklaarde, dat het Duitsche volk den Paus heeft aangevallen, op grond van de over weging, dat hij aan de politiek deelneemt. Niets is minder waar. De Paus heeft slechts één zorg, n.l. de Kerk. Sommigen hebben geloofd, dat een over eenstemming tusschen de Kerk en het va derland niet tot stand gebracht kan worden. Engeland levert het bewijs van het tegen deel met Thomas Morus. die in 1935 zalig verklaard is en lie wellicht de grootste Engelschman geweest is. Talrijk zijn dege nen, die één Kerk willen. Wij willen die ook, maar het is niet juist, dat de Kerk de ontwikkeling van het volk gelemmert. De geheele geschiedenis bewijst dit". Na den kerkdienst keerde de bisschop, "gevolgd door geloovigen, naar het bisschop pelijk paleis terug. Hij verscheen op het balkon, vanwaar hij aan de menigte zijn apostolischen zegen gaf. DE MUTATIES IN DE DUITSCHE LEGERLEIDING. De uitvinder der „Dikke Bertha" in ongenade. De lijst der generaals, zeven van het landleger, en zes van het luchtleger, die tegelijk met von Fritsch in ongenade zijn gevallen, is een bewijs voor de ernst van den crisis, schrijft de ..Maandagmorgen". Voor het landleger is het verlies van ge neraal Liese zeer groot; als chef van de be wapening heeft hij de laatste jaren voor de uitrusting van land- en luchtleger ge zorgd. Het Duitsche leger verheerlijkte hem als de onvergelijkelijke technicus, „die de beste bewapening der wereld verwezen lijkt heeft". Het ongeluk van generaal Liese was, dat hij te intieme betrekkingen had met ge neraal von Fritsch. De technici van de Reichswehr betreuren eveneens het verlies van generaal Oswald Lutz, de ontwerper van de nieuwe Duit sche tanks. Generaal Lutz, een Beier van geboorte, heeft zich altijd buiten de aristo cratische kringen gehouden en zijn vrien den vinden het daarom belachelijk te ge looven, dat hij aan een monarchistisch complot heeft deelgenomen. Daarentegen zijn de monarchistische jon kers gestoord over het verslag van gene raal von Kleist, commandant van het 8ste legercorps, en van generaal Pogrelli, in specteur van de cavallerie. Na den oorlog heeft von Kleist door zijn vriendschap met von Hindenburg snel promotie gemaakt; nooit heeft hij zijn trouw aan de Hohen- zollern ontveinsd. Pogrelli wordt be- Op de Noordzee. Tengevolge van den zwaren storm de Noordzee verkeerden vele schepen in nood. O.a. is de oude torpedojager „Wal- rus", die naar het Noorden gesleept werd om gesloopt te worden, op drift geraakt en nabij Scarborough aan den grond ge- loopen. De vier opvarenden zijn gered. Zij verklaarden tegenover hun redders, dat zij de geheele bemanning uitmaakten. Langs de Fransche kust. De storm, die reeds twee dagen in het Kanaal en op de Noordzee woedde, is gis. teren in kracht toegenomen en kreeg by Duinkerken de snelheid van een cycloon. Gedurende 24 uur konden de schepen de haven niet binnenkomen of uitloopen, zoo- dat de veerdienst op Folkestone gestaakt moest worden. De pieren werden door t geweldige golven ernstig beschadigd en men vreest zelfs, dat het oude havenhoofd zal worden weggeslagen. Ook op het strand en in het Casino van Malo-les-Bains is groote schade aangericht. Boven Engeland. Zaterdag en Zondag heeft boven Enge* land een ijskoude Noorderstorm ge die groote schade veroorzaakt heeft. Zon dagmiddag viel voor het eerst in dezen winter sneeuw in de Londensche binnen stad. Tengevolge van den storm stond het water in de Theems hoog. Hier en trad de Theems buiten zijn oevers. In Chelsea, de bekende kunstenaarswijk, be reikte het hooge water de aan den oever staande huizen. Als voorzichtigheidsmaat regel heeft de politie de laag gelegen 1 ningen langs den Londenschen Theems- oever doen ontruimen. Ook het plaatsje Horsey in Norfolk moest door de bevolking worden ontruimd. In Californië en Machigan. De afgeloopen nacht heeft voor de kust van de Stille Zuidzee weer storm, zwaren regenval en sneeuw gebracht. Het over- stroomingsgevaar in het Noorden van Ca lifornië is toegenomen. Bij Colusa staan groote oppervlakten akkerland onder wa ter. Duizend menschen hebben hun wo ningen bij Madera moeten verlaten. Het is nog niet mogelijk den omvang der schade te schatten. De storm woedt thans reeds achttien dagen achtereen. Tot nu toe zyn er 16 dooden te betreuren. In Zuid-Michigan moesten tientallen ge zinnen hun huizen verlaten tengevolge van de overstroomingen. Het ergste hebben de steden Mount-Clemens, Grand Rapids, Lansing geleden, door den was van de Ce derrivier. schouwd als de groote reorganisator van de Duitsche cavallerie. Vroeger door von Seekt beschermt, werkte hij mede aan de herleving van de monarchistische feesten in de cavalerie. Onder de generaals van het luchtleger die den actieven dienst moeten verlaten, moet speciaal luitenant-genèraal Karlewski ge noemd worden, die de uitvinder was van de „Dikke Bertha", het kanon van den we reldoorlog. HET PROCES-NIEMÖLLER. Verdedigers ontstemd over het O.M. De speciale rechtbank, die de zaak tegen ds. Niemöller behandelt, is, naar Reuter meent te weten, in onderhandeling met c drie advocaten, aan wie aanvankelijk de verdediging was toevertrouwd, teneinde hen ertoe te bewegen, de verdediging we der ter hand te nemen. Het blijkt thans, dat hun besluit, zich te rug te trekken, een gevolg was van de door den openbaren aanklager geuite be schuldiging, dat zij in verbinding stonden met andere landen, die Duitschland vijan dig gezind zijn. De openbare aanklager zou, zoo zegt men, gewezen hebben op de beden, die in de Londsche Westminste Ab bey voor Niemöller gezegd zijn. Hiervoor zouden de drie verdedigers, naar Reuter meent te weten, de verontschuldigingen van den openbaren aanklager hebben eischt, alvorens tot hervatting van hun taak te besluiten. GRIEKENLAND BEGRAFENIS VAN PRINS NICOLAAS. In tegenwoordigheid van koning George, den prins-regent van Joegoslavië, Paul, den hertog van Kent en de overige leden der koninklijke familie, alsmede van de hoogste geestelijkheid des lands, is Zaterdag het stoffelijk overschot van prins Nicolaas ter aarde besteld. Tot de aanwezigen behoor den voorts de Grieksche minister-president, Metaxas, alle leden van het kabinet en het diplomatieke corps. Na een uitvaartsdienst in de kathedraal, werd de lijkkist per auto naar het mausoleum van Tatoi vervoerd, vergezeld van de leden der koninklijke fa milie. AMERIKA WERKOBJECTEN VOOR BIJNA EEN MILLIOEN PERSONEN. De begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft 250 millioen dol lar gevoteerd, welke president Roosevelt had gevraagd voor werkverschaffing aan bijna 1 millioen werkloozen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6