DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De nieuwe consumptiemelk- regeling 29ste Jaargang MAANDAG 14 FEBRUARI 1938 No. 8955 de abonnementsprijs bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week2.50 Der kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 pei kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS I GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin He- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. MGR. DR. POELS Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag. 1868 14 Februari 1938 door Prof. Dr. Friedrich Muckermann S.J. Heel de wereld kent den naam van Dr. Poels. En wie dien naam nog niet mocht kennen, zal goed doen zijn volle aandacht te schenken aan dien grooten socialen wer ker, die thans zijn 70sten verjaardag viert te midden van zijn vrienden, te midden van zijn arbeiders. Dr. Poels is een van die christenen, die, .ondanks hun diepgaand geestelijk en mystiek ziele-leven, toch op den bodem der werkelijkheid zijn blijven staan, altijd even welwillend, hulpvaardig, een mensch met een warm-kloppend hart en met van goedheid stralende oogen. Op dit jubileumfeest moet men onwil lekeurig even stilstaan bij de beschouwing van dit veelzijdig vruchtbaar priesterleven dat geheel gewijd is aan den dienst der Kerk. 't Is algemeen bekend,, dat deze geleer de priester aan de Universiteit van Was hington in Amerika professor is geweest in de H. Schrift, juist in een tijd toen de golven van het modernisme onstuimig hoog opsloegen. Paus Pius X heeft destijds dezen beroemden geleerde in particuliere audiëntie ontvangen en hem, als teeken van hulde, de onderscheiding verleend van Geheim Kamerheer; een onderscheiding, die dr. Poels, eenvoudig en nederig als hij van nature is, nooit voor zich zou verlangd hebben. Toen begonnen voor Dr. Poels de jaren, waarin hij zijn sociale activiteit, die hij reeds als jong kapelaan van Venlo had ge toond, ter volle zou kunnen ontplooien. Geen pen is in staat om eenigszins juist te beschrijven, welk een geweldige bet ee kenis deze krachtige spruit van den Lim- burgschen bodem, die tot een machtige in vloedrijke persoonlijkheid geworden was, voor Holland en speciaal voor Limburg geweest is. Het leven van dezen grooten socialen werker zou een belangrijk hoofdstuk vor men in de geschiedenis van het wereldbe roemde Hollandsche Katholicisme. Van Dr. Poels is een geweldige activiteit uitgegaan; van zijn persoon straalde een groote energie uit en een levenwekkende kracht tot daden. Hij gaf gewichtige ad viezen aan de groote leiders van het land. Als Holland in een der moeilijkste uren na den wereldoorlog bevrijd is gebleven van revolutie en burgeroorlog, dan is dat voor een groot deel aan Mgr. Poels te danken. Wij kunnen nog niet verder in bijzonder heden uitweiden, maar wij willen toch even de aandacht vestigen op enkele be langwekkende feiten. Dr. Poels, de eenvoudige en nederige sociale werker, woont n.l. midden in een streek, waarin de industrie eerst in de laat ste tientallen jaren haar intrede deed. Daar ginds in Zuid-Limburg groeit nog steeds de moderne grootstad en menig stuk bouw land is niet meer belegd met een tapijt van vruchtbaar weideland en er rijpen geen volle korenaren meer, want daar zijn uit den grond gerezen uitgestrekte arbeiders koloniën, waarvan de eene al moderner ingericht is dan de andere. Het was de scheppende geest van Dr. Poels, die wist te bereiken, dat daar in samenwerking mei kerk en staat, door hand in hand gaan var Patroon met werkman, een christelijke mo derne stad gebouwd werd. De bloeiende organisaties, die daar vooi het welzijn van den werkman arbeiden, zyn een vervulling van de wenschen, die in de Encycliek Rerum Novarum en Qua- dragesimo Anno zijn neergelegd. Het symbool voor dit alles is Dr. Poels, dien wij daarom met recht een levende encycliek kunnen noemen. Juist de grond gedachte van deze encyclieken, de nieuwe ordening der Christelijke Maatschappij is door Dr. Poels verwezenlijkt geworden en wel in die mate, dat zij ons voor de ver nieuwing der wereld in christelijken geest de schoonste verwachtingen geeft. Of schoon Dr. Poels den ernst der tijden steeds juist beoordeeld heeft, is hij geen pessi mist geworden, maar hij heeft steeds een christelijk optimisme weten te bewaren, een man die op de menschen vertrouwt om dat hij op God vertrouwt, een leider van het volk, die offers mag dragen, omdat hij ze vraagt in naam der Christelijke Liefde. Moge Dr. Poels nog vele jaren aan den Lir r jurgschen grond en zijn bewoners die onverwoestbare kracht schenken van dat levendig geloof, dat een der schoonste eigenschappen is van het Limburgsch volk. De socialistische pers schrijft naar aan leiding van dr. Poels' 70sten verjaardag o m.: Zonder ook maar een oogenblik te wil len verdoezelen wat ons gescheiden houdt, drukke» wij onzen Limburgschen bestrij der op zijn feestdag de hand, als blijk van onze menschelijke waardeering voor een man, die op zijn wijs, een lang leven heeft gewijd aan het betrachten van meer so- c.ale gerechtigheid jegens de misdeelden dezer aarde". DE WERELD IN VOGELVLUCHT Alle sensationeele gebeurtenissen in Duitschland worden, als het eenigszins mo gelijk is, op Zaterdag geënsceneerd. Dat is ook weer het geval geweest met het bezoek dat de Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg gebracht heeft aan Hitier te Berchtergaden. Hitler had Schuschnigg te lefonisch uitgenoodigd, maar, omdat er een telefoontje van Mussolini aan Berchtesga- aen was voorafgegaan, vermoedt men, dat de Duce er op heeft aangedrongen. Waar over het onderhoud nu geloopen heeft, weet men niet. Het D. N. B. zegt ervan, dat alle problemen, welke betrekking heb ben op de verhouding tusschen Duitsch land en Oostenrijk, besproken zijn. Ja, dat zal wel, maar wij zouden zoo gaarne ge hoord hebben, over welke problemen pre cies gesproken is en wat het resultaat van het onderhoud is geweest. Daarover wordt gezwegen en derhalve worden er allerlei gisringen gemaakt. Volgens een Havas-be- richt uit Weenen zou het onderhoud geen concreet resultaat hebben opgeleverd, maar zou toch ook geenszins gesproken kunnen Worden van een mislukking. De Engelsche bladen leggen verband tusschen de reorganisatie van he Duitssche leger en de bijeenkomst op den Obersalz- berg, alsof Hittler de aandacht van de bin- nenlandsche vraagstukken heeft willen af leiden en zijn positie heeft willen verster ken door een succes tot stand te brengen in de betrekkingen met Weenen. De linksche bladen spreken van échec voor den Führer. De algemeene indruk der Fransche bla den is, dat de besprekingen tusschen de beide staatslieden niet tot een positief re sultaat hebben geleid. „Geen klaroengeschal te Berlijn, dus geen positief resultaat", schrijft de „In- transigeant" boven de desbetreffende be richten. Japan heeft thans geantwoord op de no ta's der Amerikaansche, Engelsche en Fran sche regeeringen en geweigerd zijn vloot- bouwprogramma bekend te maken. In Amerika is men daar niet over te spreken. De Amerikaanscshe schout bij nacht Clark H. Woodward, commandant van het derde marinedistrict, heeft gisteren als zijn mee ning te kennen gegeven, dat de Vereenigde Staten ten spoedigste een redelijk nationaal verdedigingsprogramma moeten opstellen, teneinde „gangster dictators" den kop in te drukken, en te voorkomen, dat Amerika het Abessinië of China wordt van het Wes telijk halfrond. Hooge Amerikaansche ambtenaren gaven gisteren te kennen, dat de Vereenigde Staten, als gevolg van de vierkante weige ring van Japan om zijn bedoelingèn ten ^anzien van het vlootbouwprogramma be- -nd te maken, wellicht de leiding zullen men in den grootschen wedloop van !ootbouw, welke de geschiedenis tot dus- er gekend heeft. Belangrijke instelling voor melkvee-houders Met ingang van 3 April 1938 zal de uit voering der regeling met betrekking tot de consumptiemelk, die momenteel in handen van de Nederlandsche Zuivel-Centrale te 's-Gravenhage ligt, worden overgenomen door twee organisaties van belanghebben den, n.l. door de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorziening, voor zoover het de handelaren betreft en door de Consumptie- Melk-Centrale, voor zoover het de veehou ders betreft. Iedere veehouder in het werkgebied der Vereeniging, die met ingang van 3 April 1938 consumptie-melk wil verkoopen, dus in de eerste plaats hij die over taxerecht beschikt, moet aangesloten zijn bij de C.M.C. Het verkoopen, verhandelen, afleveren enz. van consumptie-melk zonder bemidde ling van en zonder aangesloten te zijn bij de A.V.M. of de C.M.C. is in bedoeld gebied verboden. De bij de C.M.C. aangeslotenen verkoopen hun melk volledig aan C.M.C. Het werkgebied. Het werkgebied van de Vereeniging ligt in de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht en in de Statuten nader omschreven. Het werkgebied is voorts ingedeeld in 7 Verkoopbureaux, waarvan de begrenzing binnenkort zal worden medegedeeld. Wie kunnen woiden toegelaten. Als aangeslotenen kunnen worden toege laten alle veehouders, die in het werkge bied wonen, die een door het Bestuur vast gestelde aanvrage hebben ingediend en de door de C.M.C. gevreagde gegevens hebben verstrekt. Veehouders die gewoon zijn de totale op hun bedrijf gewonnen hoeveelheid melk te verwerken of te doen verwerken, kunnen behoudens bijzondere gevallen niet worden toegelaten. Taxegerechtigde veehouders kunnen zich allen aansluiten. Door het indienen der aanvrage tot toe lating als aangeslotene, verplichten de aan vragers zich zonder eenig voorbehoud te zullen naleven de statuten, reglementen en besluiten en voorschriften der Vereeniging, hetzij, dat deze reeds zijn vastgesteld of nog vastgesteld zullen worden. De verplichtingen der veehouders. Wij laten hieronder de voornaamste ver plichtingen volgen. Iedere veehouder is gehouden: a. Alle op zijn bedrijf gewonnen melk te verkoopen aan de C.M.C. en deze af te le veren aan de door de C.M.C. op te geven adressen, tenzij de C.M.C. van deze ver- plchting ontheffing verleent. b. Na te leven de besluiten en reglemen ten der Vereeniging, alle medewerking te verleenen aan de uitvoering en die inlich tingen te verschaffen, welke door of na mens de C.M.C. worden gevraagd. c. Zich aan te sluiten bij een van Rijks wege erkende vereeniging tot bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee. Door het Bestuur kan een termijn worden gesteld, binnen welke de veehouders aangesloten moeten zijn bij een t.b.c.-bestrijding-organi- satie. De prijs der melk. Hier staat tegenover, dat de C.M.C. den prijs van de door de aangesloten veehou ders geleverde melk garandeert. De prijs kan afhankelijk worden gesteld van: a. de taxe-rechten van het con tract jaar 19371938, voor zoover deze door het Be stuur worden erkend en nader vastgesteld. b. de classificatie. c. de zindelijke melk winning. d. de resultaten van de t.b.c.-bestrijding. e. eventueel andere factoren. Aansluiting zal geschieden op zitdagen. Zoospoedig mogelijk zullen door de Ver koopbureaux zitdagen worden gehouden, waarop de veehouders zich kunnén aanslui ten. Zij zullen daartoe een door hen onder- teekende aanvrage moeten indienen en de navolgende gegevens moeten yrstrekken: 1. Hoe groot (was) is de bij U in gebruik zynde oppervlakte: a. weiland op 1 April 1937 en op 1 April 1938? b. bouwland op 1 April 1938? 2. Hoe groot is normaal het aantal melk en kalfkoeien op Uw bedrijf? a. in den zomer, b. in den winter. 3. Hoe groot zal ongeveer Uw melk- levering in het komende melkjaar 1938 1939 zijn? a. over het geheele jaar. b. in de 2 maanden van het laagste pro ductie, c. in de 2 maanden van hoogste produc tie. 4. Werd Uw melk in 19371938 voor consumptie-doeleinden geleverd? Zoo ja, hoe groot was voor dat jaar Uw taxe? 5. Had U een jaar- of een wintercon- tract? 6. Verkoopt U melk uit huis? Zoo ja, hoeveel liter per week? 7. Bent U zelfventende veehouder? Zoo ja, hoeveel vent u per week uit? 8. Maakte u kaas en/of boter? Zoo ja, gedurende welk gedeelte van het jaar en hoeveel liter melk werd hiervoor per week gebezigd? 9. Wenscht u ook voortaan Uw melk zelf geheel of gedeeltelijk te verwerken? Zoo ja, hoeveel liter per week? 10. Aan wie(n) hebt u vorig jaar uw melk geleverd? 11. Bent u reeds lid van een van Rijks wege erkende vereeniging tot bestrijding der tuberculose onder het rundvee? 12. Indien betaling per bank of giro geschiedt, welke is Uw bank en welk giro nummer? De tijd en plaats der zitdagen zullen wor den bekend gemaakt. VEERBOOT TE SYDNEY OMGESLAGEN 150 PERSONEN AAN BOORD. Waarrchijnlijk 24 personen verdronken. Uit Sidney wordt gemeld, dat in de ha ven aldaar etn veerboot, waarop zich 150 personen be venden, is omgeslagen en ge zonken. Tot nu toe zijn zes lijken geborgen. Het aantal nog vermiste passagiers wordt op 9 tot 15 geschat. Het is waar schijnlijk. dat ook deze personen zijn ver dronken. Volgens Reuter worden 24 per sonen vermist. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN SCHANDELIJK! De Gelderlander schrijft: Gisteren plaatsten wij in ons blad den oproep namens het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland, tot steun aan het comité- Schmutzer, dat zich het lot van de slacht offers der geloofsvervolging in de ons om ringende landen aantrekt. Vanzelfsprekend is daarbij ook gedacht aan het beklagens waardige Duitschland, waar, zooals de H. Vader in zijn Kerstrede verklaarde, een geloofsvervolging heerscht, zóó ontzettend in haar gevolgen, als slechts zelden in de geschiedenis is voorgekomen. Op denzelfden dag wijdde ook het week blad der N. S. B. „Volk en Vaderland" aan dacht aan deze zaak. En hoe? Geloofsvervolging? zoo is de redenee ring: niets van bekend. En dat katholie ken daarom de grens oversteken? Even eens niets van bekend. Wel is ons bekend, dat er personen zijn, die wegens deviezen- en zedelijkheidsdelicten over de grens naar Nederland zijn gevlucht. En dan komt de verbijsterende insinua tie. Het Hoogwaardig Episcopaat van Neder land beschermt dus blijkbaar deviezen- smokkelaars en zed en misdadigers, die zich door de vlucht aan den greep der Justitie in hun vaderland hebben onttrokken. Is het niet schandelijk om zelfs maar te durven veronderstellen, dat de Hoogwaar dige Bisschoppen van Nederland deviezen- smokkelaars en zedenmisdadigers in be scherming zouden nemen? De Katholieken van Nederland weten weer eens opnieuw, hoe men in de krin gen der N. S. B. over hun Bisschoppen denkt. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Onderhoud van Schuschnigg met rijks kanselier Hitier (2de blad). Japan weigert zijn vlootbouwprogram ma bekend te maken. (2de blad). Kardinaal Faulhaber en bisschop von Preysing over den laster tegen Kerk en Paus in Duitschland. (2de blad). Binnenland Zaterdagmiddag viel over de Betuwe een zware wervelwind, welke aanzienlijke schade veroorzaakte. (3de blad). Amerikaansch schip verloor een schroef en werd door sleepbooten den Nieuwen Waterweg binnengebracht. (3de blad). Fabrieksbrand te Breda en Loosduinen. (3de en 1ste blad). Sport en Wedstrijden Zwemmen: Ida van Feggelen herovert voor Nederland het Wereldrecord 400 M. lugslag. (3de blad). Voetbal: Het winterweer zorgde gis teren voor verschillende afgekeurde ter reinen. In den I.V.C.B. boekten H.B.C., S.J.C. en Blauw Zwart nieuwe overwin ningen. Voor den K.N.V.B. verloor Ajax, zoodat D.W.S. bijna kampioen is; ook Feyenoord won, Heracles verspeelde een punt. (3de blad). Gymnastiek: Turnuitvoering van de Graal-turnclub „Actief". (3de blad). Schermen: Het floretkampioenschap Leiden en Omstreken door mr. J. C. W. v. Dam gewonnen. (3de blad). DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE PRINSESSEN Prinses Juliana Zondag voor het eerst uit bed geweest. Dr. de Groot deelt mede, dat het met den gezondheidstoestand van H.H. K.K. H. H. Prinses Juliana en Prinses Bea trix in alle opzichten uitstekend blijft gaan en dat Prinses Juliana Zondag voor het eerst het bed heeft verlaten. ROEMEENSCHE REGEERING WEER AFGETREDEN? WEENEN, 14 Febr. (A.N.P.) Uit goede bron wordt vernomen, dat de Roemeen- sche regeering is afgetreden; Tatarescu zou een nieuw kabinet vormen. BOEKAREST, 14 Februari. (A.N.P.) Op het ministerie van buitenlandsche zaken heeft men den correspondent van Reuter medegedeeld, dat het bericht, volgens het welk het Roemeensche kabinet zou zijn af getreden, op geen enkelen grond berust. HET EUCHARISTISCH CONGRES. GEVOLGEN VAN DUITSCHLANDS HOUDING. De Reichsport verneemt uit Boedapest, dat de ontstemming van de Hongaarsche publieke opinie over Duitschlands hou ding tegenover het Internationaal Eucha ristisch Congres nog niet geluwd is. Men heeft nog een weinig hoop, dat de autori teiten van het Derde Rijk hun houding zullen veranderen. Intusschen komen bij het Comité van Voorbereiding berichten binnen, die te kennen geven dat de Duitsche houding on verwachte gevolgen heeft meegebracht. Het voorbeeld van de Iersche Katho lieken, om niet door Duitschland te reizen, zal gevolgd worden door de Engel se h e n, en naar verluidt ook door de deel nemers der Vereenigde Staten. Men meent, dat ook de Belgische pelgrims een dergelijk besluit zullen nemen. Van de Nederlandsche pelgrims is te dezer oprichte nog niets definitiefs vast gesteld.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1