STADS NIEUWS iAANPAG 14 FEBRUARI 1938 DE LEiDSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. lf GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Gemeenteraad Hedenmiddag te 2 uur kwam de Raad dezer gemeente bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester nr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving wethouder Splinter en de heer Groeneveld. Aan de orde is o.a de begrooting voor het jaar 1938. Alvorens daartoe echter over te gaan houdt de voorzitter een toespraak naar aanleiding van de geboorte van prinses Beatrix. Spr. geeft uiting aan de oprechte deelneming van de gemeente in de vreug de van het prinselijk gezin. Moge deze jonge Oranjetelg uitgroeien tot een krachtige stem van het Vorstenhui^, waaraan ons vaderland zou machtig veel te danken heeft. En moge zij met Gods hulp worden een steun van volk en land. Deze toespraak werd staande aange hoord. Onder de Ingek. Stukken bevindt zich o.a. een verzoek van de Eltax om voor één jaar een subsidie te mogen ontvangen van ƒ6.300. Dit verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld om praeadvies. Daarna wordt overgegaan tot behande ling der aan de begrooting voorafgaande agenda-punten. lo Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Handelswetenschappen aan de Hoo- gere Burgerschool voor Meisjes. Benoemd wordt de heer Th. v. Wee ter- li oven te 's-Gravenhage. 2o. Benoeming van een tijdelijk leera- res in de natuurkunde en mechanica aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Benoemd wordt mej. A. P. Keesom. 3o. Benoeming van twee gedelegeerden uit den Gemeenteraad in het bestuur der Vereeniging „Schoolkindervoeding en -kleeding". Benoemd worden mevr. Braggaarde Does en de heer Eikerbout. 4o. Voorstel tot het verhuren van het perceel grond, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K No. 6 aan den Haarlem merweg, aan A. J. Kat, te Leiden. Goedgekeurd. 5o. Voorstel tot het verhuren van het fabrieksgebouw met erf aan de Lange- gracht No. 113 aan de N.V. Leidsche Ma chinefabriek firma J. P. Janssen, te Lei den. Goedgekeurd. 6o. Voorstel: a. tot het beschikbaar stellen van gel den ten behoeve van het verbouwen van de perceelen Prinsenstraat Nis. 3, 3a en 5; b. tot het verhuren van het perceeli Prinsenstraat No. 5 aan de Vereeniging Zuigelingen- en Kleuterzorg, te Leiden. Goedgekeurd. 7o. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het 2de kwar taal 1938. Goedgekeurd. 8 Voorstel tot het vaststellen van een tweetal staten tot wijziging van de ge meentebegroting, dienst 1937 en van een drietal suppletoire begrootingen van de be drijven of instellingen. Goedgekeurd. 9o. Voorstel inzake het inbrengen in het gemeentelijk grondbedrijf van de tot de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en ..Rhijngeest" behoorende perceelen bouw terrein, kadastraal bekend gemeente Oegst- geets, Sectie B. No. 1926 (ged.) en No. 1935 (ged.), aan den Rijnzichtweg te Oegst- geest. Goedgekeurd. lOo. Voorstel: a.tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het verbeteren van den Witte Singel, voor zoover gelegen tusschen de Witte Rozenstraat en het Noordeinds- plein; b. tot het aangaan van een overeen komst met den Staat der Nederlanden, waarbij aan de gemeente ten behoeve van het onder a genoemde werk een geldlee- fiing uit het Werkfonds 1934 wordt ver strekt: c. tot het aankoopen van eenige stroo- ken afgesloten, en het om-niet overnemen van eenige strooken niet-afgesloten grond aan den Witte Singel, in verband met het onder a genoemde werk. De v o o r z. deelt mede, dat de verlich- tingskosten met 100.verhoogd moeten morden. De heer J o n g e 1 e e n (S. D. A. P.). heeft bezwaar tegen een paar onderdeelen. Spr. heeft waardeering voor die eigenaren, die een gedeelte van hun voortuinen hebben willen afstaan. Eenige eigenaren (perceelen 46—57) zijn daartoe niet bereid en nu stel len B. en W. voor de verbreeding te zoe ken aan den kant van het water. Daarte gen heeft spr. bezwaar. De Witte Singel Is de mooiste Singel van Leiden; de mooie kastanjeboomenry mag daar niet onder broken worden. De heer v. d. L a a n (Lib. St.p.) geeft B. en W. in overweging om met de eigenaars tot overeenstemming te komen bij het plaatsen van hekwerken, opdat het aspect van den Singel niet geschaad worde. Wethouder Wilbrink (C.H.) ant woordt, dat de verbreeding nu eenmaal meebrengt, dat er wat moet worden opge offerd aan het natuurschoon. Op het ge deelte Nos. 4&57 is juist de bocht zeer scherp en omwille van het verkeer is het toch gewenscht, dat de bocht daar wordt ^gesneden. Men kan dat betreuren voor de kastanjeboomen, maar vroeg of laat moe ion ze toch weg. Dat de bewoners daar be zwaar hebben tegen het afstaan van hun voortuintjes, is wel begrijpelijk, omdat hun huizen dan in de laagste komen te liggen, omdat de weg in de bocht wordt opge hoogd. Het belang van de bewoners heeft echter bij B. en W. niet gedomineerd, wel het belang van het verkeer. In zake de hekken, zegt spr., dat deze ver nieuwd zullen worden en dat Gemeente werken toezicht daarop zullen houden. De heer Jon geleen (S. D. A. P.) vindt de bocht daar niet zoo scherp. De scherpe bocht ligt voor perceel 37. Het be zwaar dat de huizen in de diepte komen te liggen, blijft ook bij behoud van de voortuintjes bestaan. Dat de kastanjeboo men vroeg of laat toch weggaan, is geen argument. Laat men dan alle boomen maar ineens opruimen. Na dupliek van wethouder Wilbrink (C.-H.) wordt het voorstel z.h.st. aan vaard. llo. Voorstel inzake het beschikbaar- stellen van een hoeveelheid puin en een hoeveelheid koolasch aan de Leidsche Voetbalvereeniging U. V S., ten behoeve van het inrichten van een terrein nabij den Wassenaarscheweg tot voetbalveld. De heer T o b (R.-K.) zegt, dat het niet gaat om het geven van puin en asch, maar om het transporteeren van dat puin. Als wij in deze richting doorgaan weet men niet waar het eind is. Alle vereenigingen komen straks om een klein douceurtje en niet alleen vereenigingen, maar allen, die geld in de gemeentekas brengen, zooals bios copen en zelfs middenstanders. Laten wij hier niet aan beginnen. Wethouder Wilbrink (C.-H.) zegt, dat het niet de eerste keer is, dat de gemeen te vereenigingen op een dergelijke manier subsideert. De heer Tobé maakt een ver gelijking met bioscopen, maar als deze een reden hebben om subsidie te vragen, dan zou er ook alle reden zijn om dat in over weging te nemen. Op deze wijze is de ver eeniging geholpen met de minste kosten voor de gemeente. Voor 500 hebben 20 menschen werk. De heer Tobé (R.-K.) diept uit de Me morie van Antwoord op de Begrooting op, dat de gemeente veel meer doet dan een beetje puin en koolasch cadeau geven. De heer Schüller (S. D. A. P.) is in tegendeel van meening, dat de gemeente U. V. S. nog veel verder tegemoet had moeten komen. Wanneer U. V. S. een beroep op de vrije markt Bad gedaan, zouden er niet zoo veel Leidsche werkloozen te werk zijn ge steld. Wethouder Wilbrink (C.-H.) zegt nog, dat alle belangen deugdelijk tegen el kaar zijn afgewogen. Het voorstel wordt z.hs. aangenomen. Wordt vervolgd. STUDIE-VEREENIGING VAN SOCIALE WERK (ST) EES. Lezing door mr. H. M. L. H. Sark over „De Armenwet". Zaterdagmiddag hield mr. H. M. L. H. Sark, Secretaris van den Armenraad te 's-Gravenhage, de vervolglezing over „De Armenwet". Nadat de voorzitter, de heer M. I. Smit, de aanwezigen welkom had geheeten, in het bijzonder den spreker van dezen mid dag, ving mr. Sark zijn inleiding aan met een uiteenzetting der artikelen betreffende de organisatie der burgerlijke instellingen van weldadigheid. Uitvoerig stond spreker stil bij de richtlijnen voor het beleid der organen van overheidsarmenzorg. Vervol gens behandelde spr. de voorwaarden alvo rens ondersteuning wordt gegeven, het on derzoek en de normen, de wenschelijkheid van door werkverschaffing loon voor ar beid, wat in art. 29 ligt besloten. Hierna behandelde spr. het onderscheid tusschen Armenwet en Steunregeling, de parallel tusschen beide voorschriften en de ver schillen, welke deze beide hebben. Hoewel hulp aan armlastigen en werkloozen onge twijfeld van één stam zijn en door de cri sisomstandigheden de verschillen zijn ge nivelleerd, blijft het groote onderscheid, dat de oorzaak der behoeftigheid bij arm lastigen in individueele omstandigheden, bij werkloozen in algemeene van buitenko mende omstandigheden is te zoeken. Dit laatste vormt de aanleiding voor het Rijk om met belangrijke bedragen de gemeen ten als „Trager der Fursorge" te steunen. Thans is een Staats-commissie benoemd, die de Regeering zal adviSeeren omtrent den vorm eener wettelijke regeling voor het steunwezen. Na de oorzaken der onderscheiding tus schen armenzorg en werkloozensteun te hebben geschetst, komt spreker op de ge volgen hiervan ten aanzien van de organi satie en de financiën, alsmede de samen werking met de werkloosheidsverzekering en de arbeidsbemiddeling. In het bijzonder stond spr. stil bij de onmogelijkheid van het „verhaal" van werkloozensteun en de in vloed van de tarieven der steunregeling op de bedragen welke aan armlastigen worden uitgekeerd. R.K. TRANSPORTARBEIDERSBOND „ST. BONIFACIUS" De feestavond ter herdenking van het 20-jarig bestaan. Na de kerkelijke viering en na de kin derfeesten en feestvergadering was Zater dagavond de slot-feestviering aan de beurt in de groote zaal van „Zomerlust". En het is een waardig slot geworden, waaraan het bestuur en de feestcommissie met genoegen zuilen terugdenken. De zaal was tot in de uiterste hoeken ge vuld met leden en hunne huisgenoóten, af gevaardigden van de diverse zusterorgani saties, vertegenwoordigers van het dis- trictsbestuur en den R.K Volksbond en tal van anderen, toen de voorzitter van de feestcommissie, de heer Th. v. d. Voort het welkomstwoord sprak. Na allen een hartelijk welkom toegeroepen te hebben, bracht spr. dank aan zijn mede comité-le den voor het vele werk, dat zij hadden verricht om verder met trots te gewagen van de serie feestelijkheden, welke „St. Bonifacius" heeft georganiseerd ter her denking van haar 20-jarig bestaan en waar van deze feestavond het waardig slot vormt. Na allen vervolgers een prettigen avond toegewenscht te hebben gaf spr. het verdere gedeelte van den avond in handen van de familie Hofman tot uitvoering van een nonstop cabaret programma. Van de familie Hofman zou men met een oud spreekwoord kunnen zeggen: „Goede wijn behoeft geen krans." En dat is ook Zaterdag weer eens gebleken, want het programma, dat zij brachten was in één woord af. Nadat het hoofd van de familie den avond geopend had kwam het duo Hofman met samenspraken en duetten, die er „in gingen" getuige het applaus, dat soms aan groeide tot een ovatie. Ook de beide doch ters Hofman deden zich kennen als ras- artisten en ware virtuozen op verschillen de muziekinstrumenten. Hun nummer „La petite shaw musicale" wisselde af in ernst en luim op muzikaal terrein. Vervolgens bracht het bekende duo nogmaals een aan tal nummers ten gehoore, die zij ook ge zongen hebben voor den ebonieten schijf. Oofc nu was het succes weer groot. Na de pauze werd verder gegaan met de afwerking van het programma. Begonnen werd met een blijspelletje „Secretaresse gevraagd", waarover hartelijk gelachhen is. Nogmaals werden de aanwezigen daarna vergast op het optreden van de muzikale dochters Hofman, waaraan de zaal daad werkelijk mee mocht werken door hunne stemorganen in werking te stellen. Het slot was voor pa en ma Hofman, als de zangers van het levenslied, welk genre hen bijzonder ,ligt." En nu moet ons een opmerking van het hart. Het zal wel zelden voorkomen, en ge lukkig maar, dat men op het tooneel moet stoppen midden in een lied, omdat een kelner een dispuut heeft met een bezoeker over een consumptie en dat dan op een toon doet, dat de geheele zaal onrustig wordt. We kunnen indenken, dat een kell- ner daar niet voor zijn plezier loopt, maar de beleefdheid eischt dan toch zoowel te genover de optredenden als tegenover be stuur en aanwezigen, dat men de oneenig- heid opschort tot het lied uit is. Doet men zulks niet dan is dat zeer onbeleefd om geen erger woord te gebruiken. Het bestuur treft in deze absoluut geen schuld zooals van zelf spreekt. Nadat het programma verder was afge werkt met een massa-zang, was de voor zitter de tolk van allen, toen hij de familie Hofman huldigde met bloemen, voor het gepresteerde. Een gezellig samen zijn, met medewer king- van het jazz-gezelschap „Tempo"- on der leiding van Jean van Zijp besloot de zen feestavond, die uitmuntend geslaagd mag heeten. Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden Het bestuur wekt de leden op tot bij woning van de Vastenavonduitvoering van „Katholiek Leiden" op Dinsdag 22 Febr. a.s. in de Stadsgehoorzaal. Het belooft een knal-avond te worden, met opvoering van het blijspel „Job heeft geduld"' door het gezelschap Jan Musch, en na afloop bal. Wi nog geen kaarten gekocht heeft, haaste zich naar de bekende verkoopadressen. BEDIENDENORGANISATIES IJVEREN VOOR VERVROEGDE ZATERDi\G- AVONDSLUITING Dezer dagen hebben wij hier ter stede kennis kunnen nemen van de verlangens der katholieke en christelijke bedienden organisaties, die zich thans in het bijzonder beijveren voor een vervroegde Zaterdag avondsluiting en wel om 8 uur. Daartoe is namelijk een oproep verspreid, waarin de bedienden worden aangespoord dit streven, te steunen en waarbij het ge motiveerde van dit streven op uitvoerige wijze wordt uiteengezet. Naast de vervroegde Zaterdagavondslui ting zal geijverd worden voor het ver krijgen van een vrijen middag in de week vcor het winkelpersoneel. EERSTE LEIDSCHE E. H. B. O.-BRIGADE. Jaarvergadering. Een dezer dagen hield bovengenoemde brigade haar algemeene jaarvergadering in „Oud-Hortuszicht". De voorzitter, dr. E. Renaud, sprak een kort openingswoord, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd werden goedgekeurd. In het jaarverslag van den secretaris werd spe ciale aandacht gevraagd voor de viering van het vijfjarig bestaan, waarbij het èn bij de receptie èn op den feestavond niet aan belangstelling heeft ontbroken. Al deze belangstelling toonde, dat de Brigade be staansrecht in onze stad heeft gekregen, waarbij namens het bestuur dank werd ge bracht aan de leden, die zich steeds voor de gevraagde E. H. B. O.-diensten beschik baar stellen en aldus dit bestaanrecht mee hielpen opbouwen. Gedurende 1937 werden 14 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen ge houden, waarvan twee bestuursvergaderin gen in combinatie met het bestuur der Ned. Ver. E. H. B. O., afd. Leiden. De onderlinge wedstrijden werden dit jaar gehouden op 5 April in „Oud-Hortuszicht" onder leiding van dr. Renaud en dr. Naris. Ook werden door 1 dames- en 2 heerengroepen deelge nomen aan wedstrijden in E. H. B. O., uit geschreven door den Kring Leiden, waarbij door de damesgroep een verguld zilveren medaille werd behaald. Vermeldenswaardig is nog, dat van de oprichting der Brigade of 238 diploma's werden utigereikt. Dat de animo voor de georganiseerde cur sussen nog steeds blijft bestaan, getuigt het feit, dat zich wederom ongeveer 40 nieuwe Voorzitter M. F. Berkhout, Burgemeester Aanwezig 9 leden. Afwezig de heeren: C. Mulholland en Baron Schimmelpenninck van der Oye. Laatstgenoemde met ken nisgeving. Na opening der vergadering legt Mej. M. S. J. van Geest, waarnemend secreta ris, in handen van den voorzitter de bij de wet vereischte eed en af, waarna de no tulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken? Naamgeving straten: een Beatrix-straat. B. en W. stellen den raad voor de nieuw aan te leggen straat vanaf de Wijngaarden laan tot de Julianalaan den naam te geven van Beatrixstraat en de straat langs de Ge reformeerde school eHndrikstraat. De heer D. Limburg meent, dat men aldaar teveel namen van straten krijgt. Zou het niet beter zijn dan het plantsoen den naam te geven van Beatrixplantsoen, vraagt spreker. De heer Vieveen vindt den naam van Hendrikstraat leelijk en meent, dat het beter is te spreken van Prins Hen drikstraat. De voorzitter zegt, dat de smaken kun nen verschillen. Wij hebben daar de Ju lianalaan, Bernhardlaan enz. zonder de woorden van prinses of prins. Er is advies ingewonnen bij de bevoegde instantie en het is gebleken, dat er geen enkel bezwaar bestaat deze namen te gebruiken, zonder den titel, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Stratenaanleg. Verlenging weg langs Leidsche weg na bij R. K Kerk. Door den heer A. Q. Does- wijk wordt een nieuwe straat aangelegd langs den Leidscheweg en door den heer W. Meijer is vergunning aangevraagd tot het aanleggen van een straat aansluitende cp de aan te leggen straat door den heer Doeswijk. De lengte van dit gedeelte zal bedragen 95.50 meter plus een dwarsstraat ter lengte van 25 m. en een dwarsstraat ter lengte van 25 m. (voor de helft). B. en W. stellen den raad voor aan den heer W. Meijer de vergunning te verleenen onder de gebruikelijke voorwaarden. Het door hem te storten bedrag in de gemeentekas zal vermoedelijk bedragen de som van 9240.In het belang der volkshuisves ting zal door de gemeente worden overge nomen bestemd voor aanleg straat van den heer A. Q. Doeswijk 2133 M2. en van den heer W. Meijer 1205 M2. grond. Een wandelpad tot aan het Vernèdepark? De heer A. Verboon vraagt of het niet mogelijk is, nu deze straat wordt aange legd tot de woning van den heer Th. van Dijk het verdere gedeelte langs den Leid scheweg door te trekken als wandelpad tot aan de tramhalte bij het Burgemeester Vernèdepark. Reeds vroeger is in den raad een dergelijk besluit genomen. De voorzitter zal de oude stukken, be trekking hebbende op dit besluit onder zoeken en bespreken in het college van B. en W., waarna de raad met algemeene stemmen besluit aan den heer W. Meijer vergunning te verleenen tot aanleg van de straat. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor toe te treden als lid der Nederland- sche Heidemaatschappij, waarvan de kos ten bedragen de som van f 2.50 per jaar. Aldus wordt besloten. Daarna wordt besloten het hakhout van den Hofweg te verkoopen aan den heer G. G. Duijnisveld voor de som van 13.50. Voorschot vergoeding bijzondere scho len ex. art. 101 der L. O. wet 1920. Het bedrag per leerling bedx'aagt 12.51 voor 1938. De bedragen worden vastgesteld als volgt: voor de R. K. Jongensschool op 2276.82, voor de R. K. Meisjesschool op 1710.74, voor de Gereformeerde school op 1688.85, voor de Hervormde School op 2627.10, voor het pensionaat Bijdorp afdeeling L. O. op f 390.94, de aange vraagde vergoeding afdeeling U. L. O. wordt afgewezen, daar de opbrengst der schoolgelden meer besomt dan het maxi mum toe te kennen voorschot. Opheffing contract Zilverfabnek inzake woningbedrijf. Tusschen de heer J. M van Kempen en de Voorschotensche Bouwver- eeniging is bij de stichting de* Bpuwvert eeniging een contract afgesloten, waarbij de heer J. IA. van Kemper. zich verplichtte een bijdrage te verleenen tot een maxi mum van 600 in het tekort der exploi tatie, waarbij aan den heer J. M. van cursisten hebben aangemeld voor de les sen, die op 18 Jan. aangevangen zijn. Zooals steeds in de afgeloopen jaren was ook in 1937 de samenwerking met den Gem. Geneeskundigen Dienst wederom best en vonden wij den directeur, dr. Horst, indien noodig, steeds bereid ons van advies te dienen. Het ledenaantal bedroeg op 1 Jan. 1937 128 en per 31 Dec. '37 127 leden, n.l. 30 dames en 97 heeren. Ook het jaarverslag van den penning meester getuigde van een gezonden geest; na uitvoerig rapport van de kascommissie, werd den penningmeester décharge ver leend. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren Splinter, Treur en Riet bergen, terwijl door het zich niet herkies baar stellen van den heer Kramer, den heer Verkuylen werd gekozen. Na ontbinding der feestcommissie en be noeming van een kascommissie, werden voor de propagandacommissie gekozen me vrouw Huyk en de heer Bergers. Tot slot volgde de gebruikelijke rondvraag waarna tegen het middernachtelijk uur de verga dering werd gesloten. Kempen voor zijn personeel voorkeur w«rd verleend bij verhuur. Nu de Gemeen te e:genaar is geworden van de eigendom men toebehoorende aan de Voorschoten sche Bouwvereeniging, is deze overeen komst vervallen. In het laatst afgeloopen jaar zal de thans bestaande Zilverfabriek 600 bijdragen in het tekort der exploi tatie onder voorwaarde, dat de Gemeente medewerking verleent tot opheffing van het contract. B. en W, stellen den raad voor aldus te besluiten. Wordt aangenomen. Daarna stellen B. en W. den raad voor met ingang van 1 Mei 1938, daar de thans loopende verzekering afloopt, voor den tijd van vijf jaar, met de N.V. Incasso-Bank te Amsterdam een regeling te treffen omtrent de verzekering van gemeentegelden, tegen een premie van 40 per jaar bij een ver zekerd bedrag van 30.000 tegen fraude verzekering. Aldus besloten. Trottoir langs Papelaan. Punt 10 der agenda vermeldt „Trottoir aanleg Papelaan." Na herhaaldelijk gevoerde besprekingen is het gelukt de grondeigenaren: Mej. M. Verhoog, Th. A. Lamboo en de wede. de WitVersteeg te bewegen een stuk grond om niet aan de gemeente af te staan, onder voorwaarde, dat voor rekening van de Gemeente voor de huizen een nieuw hek werk wordt geplaatst, en de kosten van overdracht van die gronden eveneens voor rekening van de Gemeente zullen worden genomen. De kosten van het te plaatsen hekwerk worden begroot op f 225.De totaal kosten van het aan te leggen trottoir worden, nu geen bijzondere kosten be hoeven te worden gemaakt voor aanleg van het gedeelte tusschen de Tulpstraat en de Oranjekade nader begroot op pl.m. 2750.B. en W. stellen den raad voor aldus te besluiten. Wordt goedgevon den. Hierna vragen B. en W. machtiging met betrekking tot een strook grond, ter grootte van 300 M2„ een acte van ruiling aan te gaan met de heeren Chr. en J. Eggink, beide wonend alhier onder bepaalde voor waarden. De heer J. Braggaar merkt op, dat bij de stukken de teekening niet aan wezig was van de te ruilen strook grond. De voorzitter zegt, dat deze opmerking juist is, doch deze teekening is in de ge heime vergadering van 22 December j.l. behandeld geworden, waarna aan B. en W. de gevraagde machtiging wordt verleend. Salarisregeling administratieve ambtenaren. Thans wordt aan de orde gesteld de be handeling van de herziening van de sala risregeling van de administratieve ambte naren. Dit punt wenscht de voorzitter in geheime vergadering te bespreken en schorst de openbare vergadering. Na ge- ruimen tijd in besloten zitting te hebben doorgebracht, wordt de openbare verga- dring heropend en dit punt in openbare behandeling genomen. In het prae-advies door B. en W. uitgebracht, zegt dit colle ge, dat door allerlei omstandigheden het onderling verband tusschen de salarissen van de administratieve ambtenaren steeds meer verloren is gegaan. Een kindertoe slag bestaat vanaf het 3e kind. Wil men een kindertoelage invoeren vanaf het eer ste kind van 4 pet. voor elk kind (thans 2.5 pet. vanaf het 3e kind) dan moeten de grondsalarissen worden verlaagd met 6 pet. om de goedkeuring te verkrijgen. B. en W. stellen den raad voor te besluiten de administratieve ambtenaren in te dee- len in de volgende rangen: I. klerk, II. adjunct-commies tweede klas. III adjunct-commies eerste klas. IV commies tweede klas. V. commies eerste klas. VI. hoofdcommies en aan deze rangen te verbinden de na te noemen wedden: Klasse I min. 600 max. 900. Klasse II min. 900 max. 1200. Klasse UI min. 1200 max. 1500. Klasse IV min. 1500 max. 1800. Klasse V min 1800 max. 2200. Klasse VI min. 200 max. 2600, met een kindertoelage vanaf het eerste kind van 3 pet. van het grondsalaris voor elk eigen kind beneden den leeftijd van 18 jaar. Tevens stellen B. en W. den raad voor een adjunct-opzichter van openbare werken te benoemen op een salaris van 15001800, daar het heden bij de druk ke werkzaamheden van den opzichter aan voldoende tijd ontbreekt om op de bouw werken behoorlijk toezicht uit te oefenen en het riooleeringsstelsel alhier vraagt binnenkort bijzondere aandacht, zoodat. een flinke kracht noodzakelijk is en ten laatste in een schrijver noodig voor het eenvoudige werk bij de bedrijven op een salaris van 400600. De heer J. Braggaar zegt, dat deze voor stellen in de geheime vergadering in den breede zijn besproken, doch spreker is een principieele tegenstand_r van de kinder toelage en wenscht te worden geacht te hebben tegengestemd. want spreker wenscht geen stemming te vragen, daar -hij de meening van den raad raad omtrent de kindertoelage kent en het voor hem toclï een verloren aaak is, waarna zonder hoof delijke stemming deze salarisherziening wordt aangenomen. Nadat nog eenige be sluiten comptabiliteit worden genomen, komt de rondvraag aan de orde. waarbij de heer D. Limburg vraagt, of hij de trak tatie der schoolkinderen het maximumbe drag 0.25 per kind noodig is geweest, ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix. De voorzitter kan hierop nog geen definitief antwoord geven, daar de afre kening nog niet heeft plaats gehad. De voorzitter deelt mede het bestuur van de electrische tram inzake stopplaatsen en snelheid te hebben aangeschreven, waar na de openbare vergadering wordt geslo ten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13