BIOSCOPEN TE LEIDEN Wilt U iets weten? HEI BETOOVERDE BOSCII MAANDAG 14 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 HOOFDFILMS AANVANÜSUUR Men gaf hem een geweer (Spencer Tracy, Franchot Tone). De geheimzinnige microfoon (Madge Evans, Frank Mac Hugh). De familie van mijn vrouw (Johan Kaart Sylvain Poons). De vrouw uit het duister (Fay Wray, Ralph Bellamy). De nodel-echtgenoot (Heinz Rühmann). Verdachte sta op. (Dougla Fairbanks, Dolores del Rio). Speelfilm Detective film Detective film Kom. film Speelfilm lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 „ur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natinée. 'ederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur, Za terdag en Woensdag 2 30 uur inatinée. r°deren avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur Matinée. Zaterdag en Woensd. an Donderdag 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen GYMNASTIEK GFAALTURNCLUB „ACTIEF". Jaarlijksche uitvoering in de Stadsgehoorzaal. In de groote zaal van de Stadsgehoorzaal gaf de Graalturnclub „Actief" gisteravond haar jaarlijksche gymnastiek-uitvoering, onder leiding van de heeren H. J. de Klerk, G. van Oerle en A. J. J. Duindam en met muzikale begeleiding van Han Zirkzee. Rondom het groote tooneel, waarop de uit voering gegeven werd en waar deze voor de toeschouwers zeer goed tot haar recht kwam, stonden de kleurige vanen der Graal temidden der palmen opgesteld. De toeschouwers hadden de zaal tot hun be schikking en zaten daar nu in groepjes rond de tafels, ter-wijl ook de balcons groo- tendeels bezet waren. Zooals de heele organisatie van dezen avond was reeds de opmarsch. In een oog wenk stonden de leden in een halve ster vorm op het tooneel geschaard, dragende de vlaggen en de vanen. Daarna sprak de districts-commissaiis Kap. F. Verhoofstad, het openingswoord, waarin hij zeide het verband te willen aan- toonen tusschen sport en Katholieke Actie. Wat is Kath. Actie volgens de bedoeling van den Paus? Het is het georganiseerd meehelpen van de leeken aan de hiërarchi sche actie, d.w.z. dat wij als leeken de roe ping hebben mee te helpen aan de uitbrei ding van Christus' Rijk. Zoo is het altijd geweest, ook hier. De Paus bedoelt niet, dat ieder op zich daaraan zal medewerken, maar allen tezamen als leekenstand. Door het doopsel zijn wij ledematen geworden der H. Kerk en ieder lidmaat heeft zijn functie. Zoo ook heeft in de K.A. ieder lid maat zijn functie tot ontplooiing van het groote geheel, de uitbreiding van Christus' Rijk op aarde en dat in hiërarchi sche orde d.i. onder leiding der bisschop pen en hun richtlijnen volgend. Wat kan nu een turnvereeniging in dit groote verband doen? Zij is in staat: lo. tot zelfheiliging. De leden zullen dus lid zijn van de Mariacongregatie, zonder één uitzondering, zij zullen iedere maand het geestelijk uur bijwonen en zich volkomen houden aan de wenschen van den bisschop; 2o. tot een veroveringsactie. Het is nood zakelijk sport te beoefenen in kath. ver band. Velen begrijpen dit nog niet. De leden van „Actief" hebben dus de plicht te trach ten hen allen deel te doen nemen aan het groote geheel. Spr. verheugde zich daarom in de groote belangstelling en heette tenslotte allen har telijk welkom. Hierna werd begonnen met het program ma. Het is wel niet doenlijk alle nummers van dit uitgebreide programma een voor een te bespreken. Wij zullen ons bepalen tot eenige opmerkingen, waartoe de ver schillende nummers en de geheele uitvoe ring op zich aanleiding geven. En dan prijzen wij het vooral, dat in „Actief" bij het optreden de zoo noodza kelijke eenheid en saamhoorigheid werd bereikt. En het is begrijpelijk, dat deze hier gemakkelijker bereikt wordt, omdat hier niet alleen op prestaties wordt gelet, maar omdat de geest wordt rijp gemaakt voor een ideaal. Dat doet de uitvoerenden veel meer opgaan in het groote geheel, ook bij het turnen. Dit wil niet zeggen, dat de eenheid en ge lijkheid zoo voortreffelijk was in alle num mers dat deze niet voor verbetering vatbaar zouden zijn, maar ook desnoods bij 'n iets mindere prestatie bleef deze zoo voortref felijk als men vooral bij de kleinen kwam dit goed tot uiting slechts zelden te aan schouwen krijgt. Wij bedoelen dit: er poog de niemand uit te blinken boven de ande ren, zij poogden allen veeleer op te gaan in het ééne geheel. Deze uitvoering heeft ons nog iets ge leerd n.L dat het voor een meisjesgymnas- tiekvereeniging niet noodig is te werken aan topzeilen. Men kan natuurlijk eerlijk op het standpunt staan, dat turnen aan een toestel ook door meisjes kan geschieden, maar ook dan blijven wij overtuigd van de niet-noodzakelijkheid daarvan. Want de oefeningen, welke „Actief' gis teravond te aanschouwen gaf, knotsoefenin gen, vrije oefenineen, staafoefeningen, ven- delzwaarien enz., geven het lichaam een be weging. waar alle spieren aan te pas ko men. Wij gelooven niet, dat het werken aan welk toestel ook, nog spieren tot ontwikke ling zou kunnen brengen, welke zonder deze ongebruikt zouden blijven. En het voornaamste is wel, dat de oefeningen wel ke „Actief" liet zien, veel meer in over eenstemming zijn met de vrouwelijke na tuur, n.L sierlijk en gracieus. Zoo stond deze heele uitvoering op zeer hoog peil. Wel blijft aan deze uitvoeringen altijd het bezwaar verbonden van overla- denheid. Men kan ook teveel van het goede krijgen. Maar dat is een bezwaar, dat al deze uitvoeringen aankleeft, omdat de avond moet worden gevuld. En dit sprak nog meer bij de vlotte en zeer snelle afwer king, die gisteravond werd te zien gege ven. Als de laatste van een groep execu tanten door de eene deur verdween, kwam tegelijk de eerste van de volgende groep door een andere deur op. Ook dat waè voortreffelijk. De leiders van „Actief", maar ook de talrijke ouders, die dezen avond bijwoon den, zullen wel zeer tevreden zijn geweest. De avond werd bijgewoond door de eerw. heeren Rector R. Reynen, Kap. P. Verhoof stad, Kap. F. Lohman, Pater van Nistelroy O-Cap., Pater Rademaker O.Cap., Pater P Geise O.F.M., Pater W. de Leeuw O.F.M. en Kao. Nicolaas uit Lisse. Ook zeer vele afgevaardigden van ka tholieke sportvereenigingen gaven blijken van belangstelling voor deze uitvoering, die voortreffelijk geslaagd is. WIELRENNEN NIEUW SWIFT. Jan Schüller wint in ïraaien tijd. Onder zeer slechte weersomstandigheden werd gisteren de voorlaatste competitie wedstrijd verreden, waarbij de A. en B- klassers 34,8 K.M. moesten rijden. Voor beide categoriën kwamen trots sneeuw en wind nog negen renners aan start, welke met hun lage versnellingen nog zeer goede tijden wisten te maken. De favoriet in deze race nl. J. Schüller beweest wederom in dit soort wedstrijden moeilijk te kloppen en ging met bijna drie minuten voorsprong als eerste over den streep. Het verschil tus schen R. Riethoven en B. Lodewijks was echter zeer gering en bedroeg slechts 13 seconden in het voordeel van eerstgenoem de, wélke nu eenmaal geen tijdrijder is. J. v. d. Leest viel in dit gezelschap zeer uit den toon, door ruim zeven minuten achter den winnaar te komen. Zijn rijden blijft nog steeds zeer ongelijkmatig. A. v. Am sterdam wist wederom den course niet uit te doen en gaf halverwege op. A. klasse: 1. J. Schüller, 34,8 K.M, in 1 uur 19 seconde; 2. R. Riethoven, 1.3.7; 3. Alb. Lodewijks, 1.3.20; 4. J. v. d. Leest, 1.7.20. Van de B-klasse kan nog geen tijd wor den bekend gemaakt, daar hier nog een protest zal worden behandeld. In de C-klasse kwamen vier renners aan start, waarvan Henk Holswilder met bijna 2 H minuut voorsprong won. Henk Noest werd goede tweede, terwijl C. Kapaan thans derde werd. Het nieuwe lid Fr. Blom bereed een veel te hooge versnelling, doch wist trots den sterken wind het traject in een lang geen slechte tijd uit te rijden. In deze categorie werd 17,4 K.M. gereden. Uitslag: 1. H. Holswilder, 32,51; 2. H. Noest, 35,31; 3. C. Kapaan, 39,6; 4. Fr. Blom, 42,10. Hoe of de uitslag der B-klasse ook zal worden, toch zijn nu reeds alle winnaars in de verschillende categoriën bekend en wel als volgt: A.-klasse: J. v. d. Leest; B.-klasse W. Gesnjpar en C.-klasse: H. Holswilder. a.s. Zondag zal de laatste wedstrijd der competitie worden verreden, bestaande uit een handicap wedstrijd (z.g. voorgift wed strijd) waarbij de renners elkander inloo- pentesamen door kunnen gaan. SCHERMEN FLORETKAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Mr. J. C. W. van Dam kampioen. In de welwillend door den heer D. Gys- berti-Hodenpijl beschikbaar gestelde schermzaal aan de Langebrug werd Zater dag j.l. het floretkampioenschap ver- schermd. Hoewel eenige sterke floretscher mers, waarvan wij noemen E. C. de Jager, Dr. P. Th. Oosterhoff, H. v. d. Beid en P. Erades om diverse redenen verhinderd wa ren uit te komen, was de deelname toch bevredigend te noemen, mede gezien het feit dat voor de floret in 't algemeen ten onrechte weinig animo bestaat. Juist om een goed schermer te zijn of te worden is het noodzakelijk de techniek van dit wa pen te beheer schen en geregeld te beoefe nen. Na een kort openingswoord van den voor zitter der organiseerende vereeniging, de Leidesche Schermverg. „Zaal Gysberti" nam de wedstrijd met de 9 deelnemers, v. Dam, v. Eysinga, v. Gessel, Rombach, Snorn, Swaan, v. Walsum, Westpalm, v. Hoorn en Witmans, in één poule onder de beproefde leiding van den heer Gysberti als hoofdsecondant, een aanvang. De fijne floret-beweging, welke dit spel juist zoo aantrekkelijk kunnen doen zijn, waien gedurende den wedstrijd ver te zoe ken. v. Dam en v. Gessel maakten hierop een gunstige uitzodering. Op de helft van den strijd stond Swaan aan het hoofd met 5 winstpartijen, gevolgd door van Dam met 4 gew. en 1 verliespartij en van Gessel eveneens met 4 gewonnen en 1 venoren. v. Dam had onverwacht van den technisch minderen Westplam-v. Hoorn verloren. Eysinga, kampioen van 1934, was bijzon der slecht op dreef. Wij weten dat hij beter kan. Met belangstelling werd de partij tus schen de leiders, V. Dam en Swaan, tege moet gezien. Eerstgenoemde won verdiend met 50, zoodat beiden gelijk kwamen te staan met elk 1 verliespartij. Van Gessel had toen twee verliespartij en. In dit ver band werd de partij Swaan-v. Gessel van belang. Immers won Swaan, zou hij met v. Dam om de eerste plaats moeten barreeren. De party verliep echter in het voordeel van v. Gessel. Na een aanvankelijke 20 achterstand wist hij, door een onjuiste ver dediging van zyn tegenstander, met 53 te winnen. De einduitslag luidde thans: 1. Mr. J. C. W. van Dam met 7 gew. part. 13 ontv., 39 geg.tr. 2. A. van Gessel met 62135. 3. J. J. Swaan, Jr. met 621 3; 4. A. Witmans, met 52431; 5. J. F. v. Walsum met 4—28—31; 6. N. Westpalm- v. Hoorn met 432—24; 7. JhJr. I. F. v. Eysinga met 3—34—28; 8. R. Rombach met 1381; 9. P. Snorn met 04019. Met een toepasselijk woord reikte Dr. Oosterhoff de prijzen, w.o. een medaille geschonken door de Directie van de N.V. de Leidsche Courant, den deelnemers uit en bracht verder warmen dank aan allen die tot het welslagen van dezen sportiever wedstrijd hadden medegewerkt, in het bij j zonder den schenkers der medailles. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De stand in de verschillende groepen. Ie klasse: gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. Katw. a.Zee 5 3 1 1 30.5-19.D 7 L. S S. F. I (St.) 5 3 1 1 23.0-21.5 7 Bouegr. I 5 3 1 1 2o -25 7 Fhiiiuor I 5 3 2 20.5-^.5 6 Leiaerd. I 5 1 3 1 25 -25 5 Uk S.cl. 2 K. I 5 1 4 22.5-27.5 2 L. S. G. II 4 4 13 -27 0 2e klasse: Hazerswoude 15 4 Alpnen I 4 3 R veen X 5 2 uaissa X 5 X Boskoop I 5 1 ueg.tgccst I 5 1 V'ourscnoten 15 1 2e klasse B.: Taveno I 6 4 1 1 35.5-34.5 9 iNOoru.wijK I 5 4 1 dU.ö-ld.5 8 Li. Aro. ocn.cl. I 5 3 1 1 27 -23 7 ka,iv. a.Zee il 5 2 1 1 20.5-24.5 5 L-nJiaor il 5 1 1 3 22.5-21.5 3 L.eiueraoxp H 4 1 3 l-i.j-2o.5 2 Lisse I 4 4 14.5-25.5 0 Fnilidor II is nog in hoogei beroep. 3e kiasse A.: Caissa XI 5 Uymnasium I 5 Vvoeraen I 5 U Aro. bcn.cl. II 4 NoorawijK II 5 Taveno li 4 Bouegiavtn II 5 Zwammeraam I 3 2e klasse B.: Alphen II 4 V. T. L. I 4 Leithen I 4 bcn.genoegen I 5 L. A. Sch.cL III 4 Poiitie Sch.cl. I 4 L.S.S.F. II (St.) 3 4e klasse A.: R.K. S.cl. 2 K. II 5 3 2 30 -20 8 Lisse II 4 3 1 30 10 7 Katw. a.Zee III 5 3 1 1 30 -20 7 Taveno III 5 2 1 2 25.5-24.5 5 Aiphen III 5 2 3 25 -25 4 Philidor III 4 1 1 2 22 -18 3 Taveno IV 5 1 4 16.5-33.5 2 Woerden II 5 1 4 11 -39 2 De 2 Kon. II is nog in hooger beroep. 4e klasse B.: Alphen IV Boskoop II Zwammerd. II Ter Aar I Hazersw. II 4e klasse C.: Achttallen. Caissa III 3 3 18 - 6 6 Oegstgeest II 2 2 10.5- 5.5 4 Taveno V 2 2 1 14 -10 4 Sch genoegen II 2 1 1 7.5- 8.5 2 M. T. G. S. I 4 1 3 14.5-17.5 2 Leithen II 4 4 7.5-24.5 0 De wedstrijd Leithen Il-^Oegstgeest II werd door Leithen II met 8v., wegens niet opkomen, gewonnen. Daar achteraf gebleken is, dat dit niet opkomen aan een misverstand te wyten was, heeft het be stuur van Leithen zich sportief bereid ver klaard, den wedstrijd op een nader te be palen datum alsnog te spelen. De kansen. Nu het grootste deel der wedstrijden ach ter dan rug is, valt over de eventueele kan sen het volgende op te merken: le kl.: Katwijk aan Zee I staat nog het beste, ondanks de nederlaag tegen Bode graven. Het moet nog spelen tegen Phili- dor, een tegenstander, die niet te onder schatten is. De L. S. S. F. I (Stud.) moet nog spalan tegen L S. G. II en zal dezen wedstrijd wel winnen. De uitslag: De R.K. Sch.club 2 Kon. IBodegraven 1 is niet licht te /oorspellen. Bodegraven kan het wel eens niet gemakkelijk hebben. L. S. G. II zal wel op de onderste plaats eindi gen. In de 2e kl. A. staat Hazerswoude I wel bovenaan, maar niettemin heeft Alphen I de beste kansen, want Hazerswoude heeft één wedstrijd meer gespeeld. Alleen de wedstrijd tegen U. D. I te Roelofarends- I HEATER Lido: Casino: Luxer: l'rianon: veen, kon nog wel eens een struikelblok voor Alphen worden. Mocht Voorschoten I ook zijn laatsten wedstrijd verliezen tegen Caissa I, dan staat het wederom op de laatste plaats. In 2 B staat Taveno op de eerste plaats, toch heeft Noordwijk I da beste kansen. Het moet dan echter zijn laatsten wedstrijd tegen Li-se I winnen. Nu is dat wel waar schijnlijk, daar Lisse tot dusver alle wed strijden verloor. Om de laagste plaats te ontgaan, moet Lisse dan van Leiderdorp winnen mat flink verschil. In 3 A zijn Caissa IIGymnasium I en Woerden I concurrenten. Allo drie moeten nog 2 wedstrijden spelen. Woerden heeft het tegen Zwammerdam I en Taveno II het gemakke'ijkst. Vooral in den wedstrijd Gymn. I-— CaPsa I zal het geducht span nen. Zwammerdam staat no. laatst, doch moet nog 3 wedstrijden spelen. In 3 B staat Alphen II met 4 gewonnen wedstrijden no. 1, alleen bedreigt door V. T. L. I De beslissing zal hier wel vallen in den wedstrijd V. T. L. IAlphen II op 21 Fcbr. a.s. te Leiderdorp. De L. S. S. F. II (Stud.) staat door onvolledig opkomen op de onderste plaats. In 4 A staat de R. K. Sch.cl. De 2 Kon. no. 1, doch Lisse II, dat nog 3 wedstrijden moet spelen, heeft de beste kansen. Woer den II staat nog steeds op Je onderste plaats. In 4 B staat Alphen IV het beste en Ha zerswoude II onderaan. In 4 C zyn Caissa III en Oegstgeest II nog onge'lagen. Leithen II is wel candidaat voor de laagste plaats. R.K. SCHAAKCL. „DE TWEE KONINGEN' Zondag werd in hotel „Centraal de 2de van de serie van 6 overeengekomen wed strijden gespeeld. De uitslag werd de volgende: D.T.K.U.D. Roelofarendsveen. 1. H. StaatsTh. Olijrehoek 1—0 2. J. VoldersP. v. Doozen 1—0 3. A. GeijerA. v. Pelt 0—1 4. W. v. BeuzekomG. v. Rijn 0—1 5. c. v. d. KrogtG. Hillebrand Yi—Yi 6. p. J. RaaphorstH. Bakker 1—0 7. H. H. RaaphorstP. Leip n.o. y3—Y 8. H. B. StipdonkJoh. Oomen 1—0 9. L. TummersJ. v. Klink 1—0 10. G. GussenhovenR. Paauw 1—0 7—3 De D.T.K. leidt nu met 12 y37 ya DAMMEN JAARVERGADERING VAN DEN H.D.D.B. Vrijdag werd te Den Haag de jaarverga dering gehouden van den Haagschen Dis trict Dambond. De besprekingen werden bijgewoond door een tweetal bestuurders van den Ned. Dambond, de heeren W. H. Lieve en J. Voorburgh. De jaarverslagen gaven een gunstig beeld van het afgeloopen jaar. Het ledental is nog steeds stygende. De aftredende bestuursle den G. Woudenberg en J. Looye werden bij acclamatie herkozen, terwijl de heer Wou denberg tevens herbenoemd werd als be stuurslid N.D.B. Afgekeurd De hoofdschotel was de bespreking van de arbitrage-geschillen in de kortelings be ëindigde competities hoofd- en eerste klas se. De heer J. B. de Haas lichtte een aantal standen op het demonstratie-bord toe en was lang niet malsch met zijn critiek op de keuze van de arbiters door de betrokken instantie van den N.D.B. Besloten werd een en ander op de jaarvergadering van den N.D.B. ter sprake te brengen. HOCKEY NEDERLANDSCHE HOCKEYBOND De uitslagen Heeren: West. 3e klasse C: Kieviten II Leiden II 03; VCLStrawberries II 12. Res. 4e klasse: Leiden VIVictoria VI 5—3. Om den J. D. Tresling-beker: Leiden II Clubhuis te Werven 43. Dames: West. le klasse: BDHCHilver sum 3—2, HHYC—Gooi 7—2. 3e klasse B: Leiden II—BDHC TV 5—1. 4e klasse A: Leiden IIIHHYC III 03. RUGBY DELFÏSCHE STUDENTEN BEHALEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Gisteren is te Delft de eindstrijd ge speeld in de kampioenscompetitie van den Nederlandschen Rugby Bond tusschen de Delftsche Studenten Rugby Club en de Rugby Club '35 uit Amsterdam. De stu denten wonnen met 53, welke stand reeds bij rust bereikt was en behaalden daarmee den Nederlandschen titel. Vraag: Ik geef een kind van twee jaar iedere avond een ei; is dat teveel ja of neen? Antwoord: Wie kan zulks beter be- oordeelen dan een huisdokter? Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Roelofarendsveen naar Maasbom mel (Gelderland) en hoeveel K.M.? Antwoord: Roelofarendsveen, Rijnsa- terwoude, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Cu- lemborg, Buren, Tiel; Maasbommel. Af stand 104 K.M. Vraag: Kan een R.K. meisje een cur sus voor E.H.B.O. in het Volkshuis volgen? Zoo ja, tot wie moet men zich dan wenden? Gaat het niet? Tot wien kan men zich dan het best wenden? Waar is dan de cursus? en hoeveel kosten zijn er aan verbonden? Antwoord: Richt u tot dr. Renaud, Lammenschansweg 30. Vraag: Kunt u zeggen, of er een boks- vereeniging in Leiden bestaat? Zoo ja, waar moet ik my dan vervoegen om als lid toe te treden? An t w o o r d: Voor zoover ons bekend, bestaat er op het oogenblik geen boksver- eeniging in Leiden. (SPROOKJE) 217. Anneke hoorde dit al les heel bedremmeld aan. Goed begrepen alles, Anneke Tot over een uurtje dan. En..,, waar net nog'de heks stond, was nu niets meer te ~ien. Daar zat Anneke nu heel alleen in de keuken bij 'e haard. Wat moest ze toch doen? Zij kon toch heele- al niet koken! 218. Droomde ze soms? Neen hoor! Het was allemaal heel echt waar. Daar liep Hansje al de heele keuken door te snuffelen. Het leek wel of hy erg graag in die kast wilde kruipen. Hij was er zelfs voor boven op de gootsteen geklommen. 1 29.5-20.5 9 1 26.5-13.5 7 1 2 27 -26 5 2 2 24 -26 4 2 2 21.5-26.5 4 1 3 21 -29 3 4 20.5-26.5 2 4 1 30.5-19.5 8 4 1 26.5-20.5 8 4—1 2J.5-2J.5 8 2—2 2J.5-19.5 4 2 3 24.5-2^.5 4 1—3 16.5-23.5 2 1—4 17.5-32.5 2 3 11.5-18.5 0 4 32 - 8 8 3 1 23 -17 7 2 2 19 -21 4 2 3 23 -27 4 1 1 2 14.5-25.5 3 1 3 16 -24 2 3 12.5-17.5 0 3 2 1 16.5-13.5 5 2 1 1 10.5- 9.5 3 3 111 16.5-13.5 3 2 1 1 a -12 1 2 2 8.5-11.5 0

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11