BIOSCOPEN TE LEIDEN Drukwerken DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 WATERPOLO L.Z.C.—MAAS 0—2. In de overdekte zweminrichting aan .ie Haarlemmerstraat -speelde de Leidsche wemclub gisteravond een onfortuinlijken wedstrijd tegen de Maas. Het zat den Lei- denaars beslist niet mee en hoewel direct dient erkend, dat de Rotterdamsche keeper zich uitstekend van zijn taak kweet en hij meerdere harde schoten uit zijn doel hield, kwamen er zoo talrijke ballen buiten zijn bereik tegen de latten, dat de L.Z.C.-ers een gelijk spel wel verdiend hadden. De ploegen stelden zich onder leiding van scheidsrechter v. d. Mark als volgt op: L.Z.C. N. Overdevest C. Walenkamp Th. v. Helvert H. v.d. Reyden J. de la Court J. Elzinga F. Tegelaar O A. C. v. Senus P. F. v. Senus W. Renardel Delavallette J. J. v. Klaveren R. C. v. Senus Vogelenzangh v. d. Bergh Götz v. d. Vet Reeds spoedig onderneemt de Maas ge vaarlijke aanvallen en P. v. Senus lost en kele harde schoten, doch Overdevest keert ze. Aan den anderen kant probeert ook de la Court den keeper te verschalken, doch deze slaat het leer corner. Deze wordt met een even fraai schot van Tegelaar be sloten, maar de keeper stopt weer. De Rot terdamsche aanval wordt weer aan het werk gezet en met een listig achterwaartsch schot geeft P. v. Senus zijn club de lei ding (01). Tegelaar bekogelt zoo nu en dan het Maas-doel, maar Götz v. d. Vet geeft niet thuis. Een doorslagbal van de la Court is te zacht. Elzinga kan, zwaar ge dekt door A. van Senus, niet tot 'n goed schot komen. Aan den andei'en kant lukt het Piet v. Senus weer op dezelfde wijze als daarvoor te doelpunten, zoodat de stand 02 is. Dan is het tevens rust. De tweede helft geeft een groot overwicht der Leidenaars te zien. Maar hoe er ook gewerkt wordt, het wil niet lukken. Tal- looze malen wordt tegen het latwerk ge schoten, enkele scheidsrechterlijke beslis singen bij ipooie L.Z.C.-aanvallen hadden juist een overechtsche uitwerking en de tijd verstreek zonder verdere doelpunten, zoodat de Maas met 20 won. L.Z.C. II—Z.W.I.P. 4—0. Vóór den wedstrijd van het eerste, had het reserve zevental der L.Z.C. een aardi- gen wedstrijd gespeeld tegen Zwip uit Den Haag. Reeds spoedig gaf H. Walen kamp zijn club de leiding (10) en uit een goed door v. Noort genomen corner vergrootte hij na rust den voorsprong (20). Uit een voorzet van Verhaar doel puntte daarna v. Weeren en na vrij op- zwemmen wist Joop v. Noort er 40 van te maken, waarmee het einde kwam. IJSHOCKEY AMERIKA—EUROPEESCHE CANADEEZEN 3—1. De stampvolle zaal van de Haagsche overdekte Kustijsbaan te 's Gravenhage. is gisteravond van een ijshockey-wedstrijd getuige geweest, zooals men maar zelden in ons land te zien krijgt. De sterke Ame- rikaansche ploeg, die in Praag zal uitko men speelde tegen een uitgezocht team van Canadeezen uit West-Europeesche ploegen. Behalve Griffin, die wegens een blessu re niet kon spelen, deden alle in Neder land vertoevende Canadeezen mee. In plaats van Griffin speelde de „Fransche" Canadees Boulanger. Ondanks de voortreffelijkheid der spe lers was de wedstrijd niet rijk aan span nende momenten en de oorzaak daarvan zal wel gelegen hebben in het feit, dat de Canadeezen het niet tegen de formidabel sterke Amerikaansche combinatie konden doen. De Amerikanen demonstreerden een rij-techniek en een samenspel, waartegen hun tegenstanders het moesten afleggen. Bovendien was de Amerikaansche doel man Cosby een virtuoos in zijn vak. In den eersten speeltijd stond het spoe dig 20 in het voordeel der Amerikanen door doelpunten van de Young en Bsgue. In den tweeden speeltijd ging het kalmer aan, hoewel tegen het eind de Canadeezen kwamen upzetten. Gordon, Moony en de kleine Morin blonken toen uit. Gescoord werd er evenwel door geen der beide par tijen. In den derden speeltijd ging het aan vankelijk nog kalm. Toen Quick den voor sprong van Amerika op 30 bracht, maak ten de Yankees zich heelemaal niet meer druk. Uit een scrimmage maakte Morin plotseling 31 en van dat moment af brak de strijd pas los. Er waren evenwel nog maar 5 minuten te spelen. Zooals er in deze laatste minuten gespeeld is, hadden zeer velen den geheelen wedstrijd wel wil len zien. Het was een mooie, doch niet ge heel bevredigende exhibition-partij. Hedenochtend vertrokken de Amerika nen met het lijnt stel van de K. L. M. om 10 40 uur van Rotterdam naar Praag. SCHAATSENRIJDEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN HARDRIJDEN VOOR DAMES. Laila Schou Nilsen leidt na den eersten dag. Gisteravond zijn de wereldkampioen schappen in het hardrijden voor dames aan gevangen met de series over 500 en 3000 meter. Onze landgenoote, Gonne Donker, verrichtte een verdienstelijke prestatie door op de 500 meter als dorde te eindigen met een tijd van 53.3 sec. Over het algemeen waren de tijden niet zöo goed, hetgeen aan de minder gunstige conditie van het ijs moest worden toegeschreven. Op de 3000 meter werd Gonne Donker zesde, zoodat zij aan het einde van den eer sten dag de zesde plaats in de algemeene rangschikking inneemt met 117.517 punten. Laila Schou Nilsen staat op de eerste plaats •met 111.137 punten. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Laila Schou Nilsen (Noor wegen) 50.7 sec. 2. Mady Horn (Vereenig- de Staten) 51.2 sec. 3. Gonne Donker (Ne derland) 53.3 sec. 4. Synove Lie (Noorwe gen) 53.9 sec. 5. Verne Lesche (Finland) 54 sec. 6, Undis Blikken (Noorwegen) 55.5 sec. 7. Ruth Hiller (Duitschland) 56.7 sec. 8. Joergensen (Noorwegen) 57.8 sec. 9. Kle ven (Noorwegen) 58.1 sec. 10. Larsen (Noorwegen) 58.5 sec. 5000 meter: 1. Verne Lesche, 5 min. 53.7 sec. 2. Synove Lie, 6 min. 1.4 sec. 3. Undis Blikken, 6 min. 5.8 sec. 4. Laila Schou Nil sen, 6 min. 6.4 sec. 5'. Mady Horn, 6 min. 17.7 sec. 6, Gonne Donker, 6 min. 25.3 sec. 7. Ruth Hiller, 6 min. 43.6 sec. 8. Kleven, 6 min. 52.1 sec. 9. Joergensen, 6 min. 55.2 sec. 10. Larsen opgegeven. AXEL PAULSEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 82 jaren is te Oslo de beroemde Noorsche schaatsenrijder Axel Paulsen overleden. Paulsen is behalve hardrijder ook een bekend kunstrijder geweest. Nog heden ten dage is in elk programma van een wedstrijd in het kunstrijden de z.g. Axel Paulssnsprong opgenomen. Wat het hardrijden betreft, Paulsen was tusschen 1880 en 1890 een der beste rij ders van de wereld. Op 22 Januari 1885 was een internationale wedstrijd van den Nederlandschen Schaatsenrij dersbon d op de Groote Wielen te Leeuwarden vastge steld, waarvoor ook Paulsen was uitgenoo- digd. Op den dag voor den wedstrijd kwam I HEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De Jantjes (Johan Kaart, Eentje de la Mar). De Dubbelganger. (Rex Bell). Kom. film Avont. film lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur, Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen. Trianon: Méér Jan secreta resse (Jean Arthur, George Brent). Zijn laatste strijd (Edward Robinson, Sette Davis). Kom. film Speelfilm lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, oens dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen. Lido: Afgekeurd Luxor: Afgekeurd hij te Leeuwarden aan, in gezelschap van zijn landgenoot Carl Werner. Zij gingen direct op schaatsen naar de Groote Wie len, waar vele goede rijders zich druk op de bijbanen aan het oefenen waren. Stond het ijs hun niet aan' of bemerkten zij dade lijk, dat zij niet tegen de Friezen waren opgewassen? Zoo lezen wij in het gedenk boek van den K. N. S. B., uitgegeven bij het vijftigjarig bestaan en samengesteld door den toenmaligen vice-voorzitter, den heer G. W. A. van Laer J.Czn., Na terug keer van de baan beweerde Paulsen dat de draai te kort was. Op dienzelfden dag, avond en in den nacht voor den wedstrijd werden besprekingen gevoerd tusschen or ganisatoren en Paulsen om tot een verge lijk te komen. De organisatoren gingen tot het uiterste, maar Paulsen, die zich world champion speed and figureskater noemde, weigerde te starten. Hooge finantieele eischen van den Noor vormden een belet sel om tot een vergelijk te komen. Op 26 Februari 1885 werd te Christiania een match gehouden tusschen onzen land genoot, den Frieschen rijder Van der Zee en Axel Paulsen, welke wedstrijd door ontactisch rijden van onzen landgenoot door den Noor gemakkelijk gewonnen werd. In 1886 reed Paulsen tegen ver scheidene Friesche rijders te Hamburg, doch ook toen won hij met groot gemak al zijn ritten. Het volgende jaar kwam Paul sen, ondanks een gesloten overeenkomst r.iet in den wedstrijd te Hamburg uit. Heeft de Nederland^che schaatsenrijderij dus tegen coneurreerende prijzen Firma G. VAN BRUSSEL HAARLEMHIERSTR. 222 Telefoon 1350 niet zulke bijzonder prettige herinnerin gen aan het optreden van Paulsen, het kan niet ontkend worden, dat de Noor eigen lijk de grondlegger is geweest van de mo derne training. Door zich jaar in jaar uk te trainen had Paulsen een groot uithoudingsvermogen gekregen. Dagelijks liep hij in draf een paar uur lang een berg op om zijn longen en zijn ademhaling te ontwikkelen. Hij stond op het toppunt van zijn kunnen, toen er nog geen officieel wereldkampioen schap was ingesteld. Dat hij er evenwel ae capaciteiten voor had, zal, indien men de geschiedenis er op naslaat, zeker niet betwist kunnen worden. behalve d* nieuwst* verkeers- voorschrlften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) MEN GAF HEM EEN GEWEER In 1917 begonnen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika deel te nemen aan den Wereldoorlog. In één der opleidings kampen maken twee recruten, Fred Willis en Jimmy Davis kennis met elkaar. Laatst genoemde is een goedmoedige bangelijke jongen en Fred Willis, flink en wereldwijs, heeft medelijden met hem en treedt in vele opzichten als zijn beschemer op. Langzamerhand wordt het boertje ont groend en na korten tijd ontpopt hij zich als zeer bekwaam scherpschutter. Hij is zoo in zijn schik met zijn nieuwe vaardig heid, dat hij zijn oorspronkelijken weerzin tegen het moeten dooden van menschen overwint en er naar verlangt naar Frank rijk te kunnen gaan om deel te nemen aan den strijd. De vriendschap tusschen Fred en Jimmy houdt niet alleen stand, maar neemt in diepte toe. Aan het front onderscheidt Jimmy zich door zijn schietkunst en wordt ernstig gewond. Zijn boezemvriend Fred ontvlucht zijn regiment zonder verlof om te gaan informeeren naar Jimmy's toe stand. In het hospitaal maakt Fred ken nis met Rose Duffy, een verpleegster van bijzondere kwaliteiten. Het jonge mek je draagt er door haar groote toewijding veel toe bij, dat Jimmy herstelt. Fred en Rose voelen zich in hooge mate tot elkaar aan getrokken en weldra bekennen zij elkaar hun liefde. Als zijn beschermeling bijna hersteld is, trekt Fred mee met de ande ren naar het front. Eenigen tijd later ontvangen Rose en Jimmy het doodsbericht^ van den heldhaf- tigen Fred. Beiden zijn wanhopig onder dezen slag en het is begrijpelijk, dat zij bij elkander troost zoekenen vinden. Tegen den tijd van den Wapenstilstand wordt Jimmy, die twee Fransche ridder orden gekregen heeft, gevierd om zijn heldenmoed. Hij wordt gefotografeerd en de fotograaf blijkt te zijn: de doodgewaan de vriend. Fred verhaalt hoe hij krijgs gevangen werd en pas is ontsnapt. Als Jimmy hem mededeelt, dat hij en Rose binnenkort in het huwelijk zullen treden en hij erbij voegt, dat het leven elke aan trekkingskracht voor hem zou verliezen, als het jonge meisje hem zou worden ont nomen, offert Fred zich op. Doch Rose verneemt van Fred's terugkomst en ijlt hem met vreugde tegemoet. Zij wenscht haar verloving te verbreken, doch de edel moedige jongeman wil in geen geval het leven van zijn boezemvriend vernietigen. Derhalve vertelt hij, dat hij reeds ge trouwd was. Rose, wier hart is gebroken, keert zich met walging en. woede af van den man, dien zij bemint, doch die in haar oogen een verrader is. Het verdere verhaal speelt nu in het circus van Fred en verhaalt van een moord door een scherpschutter en held haftige vriendentrouw. Fred openbaart; dat hij Rose altijd heeft liefgehad, maar haar aan zijn vriend, dien hij niet ongelukkig wilde maken, heeft af gestaan. Doch nu, waar Davis haar neer wil halen tot het niveau van de misdaad, weigert hij dit toe te laten. Jimmy ver onderstelt, nu, dat zijn vrouw hem heeft aangezet de straf te accepteeren, teneinde van hem bevrijd te zijn. In zijn woede richt hij zijn revolver op zijn ouden vriend. Deze neemt dit zeer kalm op en met striemend sarcasme vertelt hij Jimmy, dat diens moed zetelt in zijn vuurwapen, doch dat hij in zijn hart even lafhartig is als vóór den oorlog. Jimmy ziet de waarheid van deze woorden in eri begrijpt thans welk offer hem gebracht werd. Als de Politie hem in het circus komt zoeken, geeft hij zich vrijwillig over. Hij wil lijden voor zijn wandaden en vlucht met opzet om den dood te vinden en Fred en Ros vrij te maken voor elkaar. De titel van deze film is wel zeer sug gestief. EEN NIEUWE FILM VAN PAULA WESSELY „DE SPIEGEL." Reeds meer dan een week is men in de Tobis-Sascha-studio's te WeenenRosen- hügel bezig met de productie van de nieu we film van Paula Wessely: „De Spiegel". Paula Wessely speelt in deze film de rol van een medische studente, die voor het conflict gesteld wordt te moeten kiezen tusschen haar beroep en de liefde. Men is juist onlangs gereed gekomen met de scè nes, die zich afspelen in het Weensche Universiteitsziekenhuis. Aan deze scène verleenden een der bekende Weensche chirurgen, enkele gcneesheeren en ver pleegsters en een 150 medische studenten hun medewerking. De studenten verte genwoordigden tal van nationaliteiten. Be halve Oostenrijksche studenten zag men er Japanners, Chineezen, Britsch-Indiërs en wat er verder bij een dergelijk college on der het gehooi* van een doceerenden pro fessor pleegt te zitten. De regisseur, Geza von Bolvary, had weinig moeite met deze figuranten. Zij hadden zich nl. niet anders tt. gedragen, .dan zij gewoon zijn in een collegezaal. Er werkt aan deze film, waarvoor Julius Sandmeier (in Oostenrijk vooral bekend als vertaler van Singrid Unset en Knut Hamsun) het scenario schreef, een groot aantal Weensche artisten mede, zooals Paula Wessely's echtgenoot Attila Hör- 'ciger, verder Jane Tilden, Walter Surowy, Raoul Asian, Karl Ehmann, Dagnu Ser- vaes, Karl Skraup, Marie Eis, Lina Woj- wode, Jack Trevor en ook Hofrat Max Paulsen, de vroegere directeur van het Weensche Burgtheater, die in de filmwe reld beter bekend is als Peter Petersen, onder welke naam hij indertijd als film acteur debuteerde in de beroemde Paula Wessely-film „Maskerade". „De Spiegel" is een productie van Paula Wessely's eigen maatschappij „Vienna". De productiestaf bestaat o.a. uit Alfred Kern, productieleider, Julius von Borso- dy, décors, Werner Brandes, camera, ter wijl Hermann Haller de montage zal ver zorgen. Men rekent, dat de studio-opnemingen in totaal vijf weken in beslag zullen ne men, terwijl men dan nog een week denkt noodig te hebben voor de buiten-opne mingen, die zullen plaats vinden in de bergstreken in de omgeving van Innsbrück of Salzburg. DEANNA DURBIN. Een nieuwe verschijning aan het Filmfirmament. De veertienjarige Deanna Durbin, die de hoofdrol vervult in Universal's ..Drie schattige meisjes", werd geboren in Win nipeg, Canada. Haar vader oefent het be roep van makelaar uit en het is alleszins merkwaardig, dal Deanna het eenige mu zikale talent in de gehcele uitgebreide fa milie Durbin is. Deanna werd door de Amerikaansche radio-omroep ontdekt tijdens de dagelijk- sche amateur-programma's die, naar men weet, gegadigden van alle rangen en stan den in degelegenheid stellen hun capaci teiten voor de microfoon te demonstreeren. De prachtige zuivere stem van het meisje maakte diepen indruk op de programma leiding van de A.B.C., hetgeen tot gevolg had, dat zij, tezamen met den beroemden iÊmkomiek Eddie Cantor, het Zondag- avonduur van de American Tobacco Com pany te verzorgen kreeg, zoodat zij voor Amerikaansche radio-enthousiasten aller minst een debutante is. Deanna ontvangt, ondanks haar drukke werkzaamheden, nog steeds privé-lessen in de Fransche en Duitsche taal, terwijl zij tevens door Charles Previn, dirigent van Universal's monumentaal symphonie-or- kest, geinstructeerd wordt wat betreft het vocale gedeelte harer opvoeding. Eddie Cantor heeft indertijd terecht ge zegd Watch this girl, she'll be a sen sation in no time". NAN GREY EN BARBARA READ. De andere twee „Schattige Meisjes". Barbara Read en Nan Grey, in de film ,Drie schattige meisjes" de zusters van „Penny", zijn beiden voortgekomen uit Uni versiteitskringen en sinds eenigen tijd on der contract bij Universal. Miss Grey speelde o.m. de hoofdrol in „Het corps der waaghalzen", terwijl Barbara Read, teza men met Noah Beery Jr., deel uitmaakt van het tableau de la troupe der film „The Mighty Treave". Beide meisjes zijn nog geen twintig jaar oud en hun spel houdt zeer zeker een be lofte in voor de toekomst. De „drie schattige meisjes" Barbara Read, Deana Durbin en Nan Grey uit de film van dien naam. Een scène uit de film „Drie schattige meisjes", GROOTE ACTIVITEIT IN NEUBABELSBERG. Veel films in atelier en in voorbereiding. Er heerscht op het oogenblik een buiten gewoon groote activiteit in de Ufa-studio's te Neubabelsberg. Onder regie van R. A. Stemmle is men bezig voor de opnames voor „Millionnair op crediet". De belangrijkste rollen zijn in handen van Viktor de Kowa, Gusti Huber, Paul Hoffmann, Georg Alexander e.a. Het draaiboek is van den regisseur in samen werking met Andreas Zeltner. De beroemde Spaansche danseres Im- perio Argentina vervult de hoofdrol in de Carl Froelichfilm der Ufa „Andalusische Nachte", waarvan een Duitsche en Spaan sche versie wordt gemaakt. De Duitsche versie wordt geregisseerd door Herbert Maisch, de Spaansche door Florian Rey. Willy Fritsch, Gusti Huber, Georg Alexander, Hilde Hildebrand, Rudolf Plat te, Ingeborg von Kusserow e.a. vervullen de hoofdrollen in „Das Madchen von gestern Nacht", die onder regie en produc tieleiding van Peter Paul Brauer zal wor den gemaakt. Viktor Tourjanski heeft de opnames voor „Miternachts-walzer" met Brigitte Horney en Willy Birgel beëindigd. Ingrid Bergman, de nieuwe Zweedsche filmster, die door de Ufa is geëngageerd zal haar eerste rol vor deze maatschappij spe len in „Moderne Meisjes", die door prof. Carl Froelich naar het toonaelstuk „Die vier Gesellen" in scène zal worden gezet. Haar partner zal Hans Söhnker zijn. Men is bezig met de opnamen voor „Ca priccio" de nieuwe Ufa-film met Lilian Harvey en waaraar verder meewerken Viktor Staal, Paul Kemp, Aribert Wa- scher. Voor „Heimat", de derde Zarah Lean- derfilm der Ufa. die dnor prof. Carl Froe lich zal worden gemaakt zijn nog geënga geerd: Heinrich George, Paul Hörbiger, Georg Alexander, Leo Slezak, Hans Niel sen e.*> KWARTJESBRIL VERZEKERD VOOR 45.000. Uit Hollywood is het bericht ontvangen, dat Harold Lloyd zijn beroemden bril voor 45.000 heeft verzekerd. Hij kocht den bril jaren geleden in een plaatselijken winkel voor een kwartje. Maar hij beschouwt de zen bril als een talisman en hij is er zoo aan gehecht, dat hij er een dure verzeke ring voor over heeft. De verzekering is by Lloyds gesloten en de jaarpremie bedraagt 900.—

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10