RIJNSTREEK der eeuwen loop in nootdorps parochie WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 7 Het tijdperk van de schuilkerken en de priester-jachten door A. N. D NISVELD pr. ra. Na de Reformatie zijn de Katholieken te Nootdorp en omgeving van geestelijke hulp voorzien door de Jesuieten vanuit het naburige Delft. In de jaren 1630 tot 1642 trok pater Nicolaas van Dorp op de Zon- en feestdagen, na eerst te Delft de K. Mis te hebben gelezen, vervolgens naar de dorpen in den omtrek, en o.a. naar Nootdorp, om voor de daar wonende en van alle geestelijke hulp verstoken Ka tholieken een tweede H. Mis op te dra gen. Deze Nicolaas van Dorp werd in 1589 te Brugge geboren, trad in 1607 in de Sociëteit en was een zeer ijverig wer ker in de Hollandsche Missie. In 1649 keerde hij terug naar België, en hij over leed te Brugge op' den 26sten Dec. 1650. 1) Behalve door dezen pater Jesuiet wer den de Nootdorpsche Katholieken in die dagen ook verzorgd door den pastoor van Berkel, den in de geschiedenis van Zoe- termeer reeds genoemden pastoor Guliel- mus Ugonius, die door zijn onvermoeiden arbeid zeer velen tot de oude Moederkerk terugbracht, niet alleen in zijn eigen Sta tie, maar ook in Pijnacker, Nootdorp en andere plaatsen. 2) Sinds het jaar 1627 vormde Nootdorp met Zoetermeer, Stomp wijk, Zoeterwoude en de daarbij behoorende buurtschappen, één groote Statie, waar de welbekende Mar- tinus van der Velden pastoor was, en na diens gewelddadigen dood in 1639, de even eens om zijn twistgesprek met den predi kant Cabbeljau en zijn daarop gevolgde verbanning zeer bekende Christiaan Ver meulen, die kapelaan geweest was bij pas toor Van der Velden, en die zelf als me dewerkers had Ludovicus van Rhijn en Cornelis Lelievelt. Beide pastoors Van der Velden en Ver meulen werden reeds besproken in de ge schiedenis van Zoetermeer. Een Stompwijker, die in het geheim de Mis las. Cornelis Lelievelt, geboortig uit Stomp- wijk, een der medewerkers van pastoor Vermeulen, kreeg de bijzondere zorg voor Nootdorp, en zoo ging hij zich metterwoon ook daar vestigen, zij het geheel in het geheim, zoo, dat de baljuw van Delfland, toen hij in 1654 op zijn visitatiereis naar „paepsche stoutigheden" in zijn gebied, ook te Nootdorp was geweest, hij aan het Hof kon melden: „ende sij vandaer gegaen naar Nootdorp, alwaer ick verscheyde huy- sen hebbe gevisiteert, sonder de minste vergaderinghe van Catholycken aldaer ge vonden." 3) Toch was Cornelis Lelievelt toen reëds in Nootdorp gevestigd, practisch als de eerste pastoor van deze Statie na de Her vorming, en wel waarschijnlijk sedert om- streeds het jaar 1652. Want den 16den Juni 1654 legden Cornelis Cornelisz. van Al phen, gewezen ouderling, en Dirck Jansz. Schenk, diaken te Nootdorp, voor den pre dikant Nicolaas Martini, een verklaring af, „dat omtrent twee jaren geleden aan den Nieweveen metterwoone gecomen seecke- re paep genaemt Lelievelt, voor welcke de roomsgezinde getimmert hebben seeckere huysinge". 4) Een schuilkerk in de Nieuweveen. Hieruit blijkt dus dat pastoor Lelievelt zich had gevestigd in het ambacht Nieuw- veen, hetwelk, zooals reeds vroeger werd vermeld, met de ambachten Nootdorp en Hoogeveen, ook voor de Reformatie een pa rochie Nootdorp uitmaakte. De Katholie ken hadden daar voor hem, een huis ge bouwd of verbouwd tot een passende wo ning, en tevens om te dienen als hun schuil kerk. Een informatie uit het jaar 1'655, den lOden Augustus, genomen door Cornelis Boey, „advocaat-fiscaal en procureur ge- nerael van den Hove van Hollant", met zijn secretaris Francois Boot, vertelt ons daar over nog nader. Want de toenmalige do- miné van Nootdorp, Tobias Loockeman ge- heeten, en zijn ouderling Cornelis Wol- phertsz. van Leeuwen verklaarden aan deze personen onder eede, dat een gewezen ouderling, de reeds genoemde Cornelis Cor nelisz. van Alphen, „gaende na de kercken tot diverse reysen, van de Paepsgesinden onbeleefdelyck is bejegent ende dat deselve Paepsgesinden hem op den wegh geensints en wilden wycken. Dat sij mede uytte ge- meene geruchten gehoort hebben, dat de meeste vergaderinghen der Papisten ge houden worden ten huyse, daer den paep Lelyvelt sijn woonplaats heeft, gelegen on der Nieuweveen". 5) De „samenrottingen" van de Pausgezinden. Door bovengenoemde commissie werden nog meerdere personen gehoord, en uit de verklaringen, die zij hebben gegeven, kun nen wij ons een getrouw beeld vormen van den toestand der Nootdorpsche Katholieken in die dagen. Zoo vertelde de Gereformeerde school meester Symon Arienss van West, „dat de Pausgesinden omtrent Nootdorp geen vaste vergaderplaats sijn hebbende, dogh nu hier ende daer op Sondagen ende andere ge- genoemde heylige dagen hare tsamenrot- hngen syn houdende, ende voornamentl. ten huyse van Jacok Cock gelegen in Nieu weveen." 6) Zelfs „zingende Missen"! Een ander getuigenis voor dezelfde com missie hebben wij van een zekeren Cor nelis Cornelisse Egelroy, „weert in de drie haeringen tot Noodorp, oud omtrent 40 jaeren", die onder eede verklaarde „nu omtrent negen jaeren geleden sich van het pausdom tot de gereformeerde religie be keert te hebben ende goede kennisse te hebben, dat hier omtrent singende mis sen werden gedaen, twelck in sijn deposan- te tijt niet en was gebruickelick, alsoo maer somtijts een* paep ofte mispriester van Delft quam, die de misse gelijck als steels- gewijs celebreerde" 7) Zelfs de zangers worden door hem genoemd, en uit dit alles blijkt, hoe het godsdienstig leven begon op te bloeien: „dat mede een van den sangers tegenwordigh is een soon in de P (een herberg) tot Nootdorp, noch een Arent Arienss., wonende onder Nieuweveen, soon van Geertie Arrienss., die bij de pausge sinden openbaerl. „een voorsinger wordt ge- noemt." Ook de verschillende plaatsen waar de Katholieken samen kwamen leeren wij kennen: „Segt verders der pausgesinden t'samenwoningen openbaerlick gehouden te werden (somtijds 2 a 3 hondert sterck) ten huyse van Jacob Gijsen Cock Willem Corn. Bredero ende Dirck Corns Huysman, alle in Nieuweveen, Gerrit Gijsen Cock onder Nootdorp ende noch ten huyse van Jan Govertss. Visser onder Hoogeveen." Ofschoon de Katholieken dus blijkbaar op verschillende plaatsen en in verschil lende huizen zijn bijeengekomen om de H.H. Geheimen te vieren; gewoonlijk zul len zij toch wel gekerkt hebben ten huize van den pastoor, voor hem door de Ka tholieken gebouwd. Ook hierover weet ge noemde Cornelis Egelroy ons nog het vol gende te vertellen: „Verclaert mede, dat eergisteren t'sijnen huyse eenen Claes Ger- ritss. van den Ende, sijnde paepsgesint, wo nende onder Nootdorp geclaecht ende ge- seyt heeft in presentie van hem deposant ende Corns Willemss. mitsgaders desselfs huysvrouwe, dat hij den bruy hadde van den papen, ende dat hij ten lesten door de papen wel kael soude gemaeckt worden, alsoo hem het huys van den paep .Lely velt sedert een jaar cfte anderhalf her- waerts voor sijn hooft wel hondert ofte meer guldens haddc gccost." Ook het Missieverslag van den Aposto- lischën Vicaris Jacobus de la Torre, van 1656, spreekt over pastoor Lelievelt, maar vermeldt hem als wonend, niet te Nieuw- veen, maar in het dorp Nootdorp. 8) De „klopjes" mankten zich zeer verdienstelijk. Zooals op vele plaatsen in die dagen, hebben ook in Nootdorp de klopjes zich verdienstelijk gemaakt voor de Katholie ke zaak. In de reeds vermelde verklaring van den gereformeerden schoolmeester, worden er eenige opgenoemd, en wel: „Trijntje Jans, wonende in Nieuweveen, ten huyse van een e Geertie Jans, lest we duwe van Jan Hendricxz. Berckel, overle den secretaris van Nieuweveen; de ander een doghter van Corn. Crijnen, en de der de N. Gijsen, dochter van Jacob Gijssen Cock". 9) Behalve door deze klopjes werd pastoor Lelievelt bij zijn herderlijk werk gehol pen door Cornelis Leenderss., een „paeps school meester", die ook onder Nieuwveen woonde en daar zijn schooltje hield, „ende dat denselven veel toeloop van kinderen (selfs van dien van de gereformeerde re ligie) bijsonder des winters, is hebbende, nademael de huyslieden hare kinderen bij somerstijden gewoon sijn tot behulp in 't maken van turff ende andersints op het lant mede te, nemen." 10) Een schoolmeester, die „van wanten" wist. Genoemde schoolmeester had bij zijn komst en vestiging in de Statie geveinsd „off hij van christelijke gereformeerde re ligie wilde worden. „Maar later, toen hij eenmaal goed en wel te Nootdorp was, ont popte hij zich als een zóó vurig roomsch- gezinde, dat hij al de kinderen, ook van omliggende plaatsen naar zijn school lok te, en in de winter, vele, van ver gekomen kinderen, waaronder ook kinderen van protestanten, in den kost had. Daardoor deed hij veel afbreuk aan de gereformeer de school, en riep men tegen hem en zijn school de hulp in van den ambachtsheer van Nieuwveen, Cornelis Musch, die hem gelastte, voortaan geen school meei te hou den in zijn ambachtsheerlijkheid, en geen onderwijs meer te geven, tenzij hij wilde overgaan tot de gereformeerde godsdienst en zijn belijdenis wilde doen in de kerk te Nootdorp. De schoolmeester verklaarde daarop, den 14den December 1652, „sich tot de gereformeerde religie te sullen be geven ende met ons ter kercke te gaen. „Evenwel nog geen jaar later, toen men aandrong tot de uitvoering van dat be sluit, verzekerde hij den Nootdorpschen predikant, Loockeman, „niet gesint te sijn van de Roomsche religie af te wijeken". 11). De school bleef bestaan, want in 1655 be zocht haar de reeds genoemde commissie: „oock hebben wij de school van den paep- schen schoolmeester besichtight, ende den selven in actie bevonden van de kinderen te institueeren, doch gheen paepsche boec- ken gevonden, sijnde dat de selffde school een bequaeme plaats is, om vele kinderen te logeren." Het liep voor den schoolmees ter wederom goed af; zijn school werd niet gesloten. Niet alle kinderen der Katholie ken gingen ter school bij den genoemden katholieken schoolmeester Want de gere formeerde schoolmeester te Nootdorp ver klaarde, dat de Roomsche kinderen bij hem op school, zelf hun boeken meebrachten, en dat zij weggingen, voordat hij begon ALPHEN AAN DEN RIJN Hanze. De R,K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze" vergadert Donderdag avond 10 Februari in de St. Josephzaal. Volksbond. Donderdag 24 Februari houdt de R.K. Volksbond, afd. Alphen a. d. Rijn, des avonds te 8 uur in de groote zaal van de St. Josephsvereeniging, zijn jaar vergadering. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris, penningmees ter eifc controle-commissie, staat ook op het programma de periodieke bestuursverkie zing, wegens aftreden van de heeren A. F. Ruijssenaars, A. Kerkvliet en H. van Eg- mond en de verkiezing van den voorzitter. Sportvereen. „Wilskracht" Gisteren avond gaf de bekende R.K. Sportvereen. „Wilskracht" in de St. Josephszaai haar jaarlijksche uitvoering. Na den impesanten opmarsch van het ruim honderdtal leden, jongens en meisjes, dames en heeren, en de indrukwekkende vaandelgroet, heette de heer C. Y. Pon- sioen als voorzitter van deze kerngezonde vereeniging de talrijke aanwezigen harte lijk welkom. Onder hen waren ook de hoogeerw. deken, beschermheer van „Wils kracht", de zeereerw, heer J. F. Lips, pastoor te Hoogmade, voorheen kapelaan te Alphen en adviseur van deze sportver., alsook de beide parochie-kapelaans C. M. Klaver en C. M. Broers. In zijn openings woord dankte de voorzitter alle medewer kenden en deed een beroep bij de parochi anen op aller financieelen steun, zonder welke ook „Wilskracht" het niet kan stellen. Onder de bekende, bekwame leiding van den directeur, den heer P. Zuidam, werd het rijkelijk van prachtige oefeningen voorziene programma, buitengewoon pret tig, goed en vooral vlot afgewerkt. De verschillende oefeningen wisselden elkan der bijna onmerkbaar af, waardoor de heer Zuidam meteen een einde heeft weten te maken aan het onnoodig pauzeeren na elke oefening. De vlag-oefeningen der meisjes en de staafoefeningen van de heeren wa ren gelijkmatig. De oefeningen van en op de plaats der meisjes waren ook merkbaar naar de genoegens van de aanwezigen. De hierbij gebruikte kleurrijke voet-ver lich ting deed het heel goed, alleen is het jam mer, dat de juist daardoor veroorzaakte schaduwbeelden eenigszins hinderlijk wa ren op de achter staande figuren. Voor de pauze bracht het duo G. de Mild enkele muziekstukjes op verdienste lijke wijze ten gehoore. Na de pauze werd het programma met evenveel ijver en kunde afgewerkt, waar bij vooral veler bewondering mochten heb ben de hooge rekoefeningen van de heeren A en B en de bekende knotsoefeningen der dames. De heer Zuidam weet ons door „Wilskracht" telkens iets nieuws te bren gen, wat hedenavond weer bleek uit de aardige standen waarmede vele der ver toonde oefeningen werden besloten. Morgenavond wordt deze uitvoering, naar wij hopen, voor een even groot aantal belangstellenden herhaald. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Gehuwd: Cornelis Johannes van der Meij, 35 j. met Cornelia Johanna Loos, 34 j. Overleden: Hendrik Braat, 77 j. te bidden en een psalm liet zingen Boven dien hadden de katholieke ouders hem gedreigd, dat zij hun kinderen bij den roomschen meester ter schoole zouden doen, wanneer hij het zou wagen hun kin deren den gereformeerden godsdienst te leeren. 12) Juist over het catechismusonder richt aan de jeugd gegeven, hetgeen een voortdurende doorn was in het oog der pre dikanten, werd de pastoor lastig gevallen, 13) maar ook en vooral om de bedevaar ten naar Wilsveen, waar de verwoeste Ma riakapel pelgrims bleef trekken. En toen eenige verbitterde Katholieken des nachts de nieuwbouw, die op de ruines werd op getrokken, vernielden, was de maat vol. Eerst werd pastoor Vermeulen van Stomp- vvijk en Zoetermeer gedwongen met zijn kapelaan in ballingschap te gaan en kort daarop ook pastoor Lelievelt. Zijn schuil kerk werd verzegeld. „Hebben wij de huy- singhe van Jacob Koek besightight ende gevonden aldaer een formeele kerek met een altaer ende zijn ornamenten, met deu ren open gaende, twelck is gesloten ende besegelt." 14) Over de verdere levensloop van pastoor Lelievelt is weinig meer bekend. Of hij evenals pastoor Vermeulen na zijn verban ning nog in zijn Statie is teruggekeerd, weet ik niet. Het Liber Memorialis der pa rochie 15) vermeldt alleen dat hij, in zijn verstandelijke vermogens gekrenkt, in het nabij Koudekerk staande „zinnelooshuis" is overleden, omstreeks het jaar 1663 of 1664. 1) 239. 2) 208. 3) 4) 5) 6) 7) 8) 231. 9) 10) 11) 12) 13) 14) 15) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. XXXII, bl, Archief Aartsb. Utrecht: dl. XII bl. Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. IX, bl. 25. N. A. K.: dl. XVIII, bl. 203, noot. Bijdr, Bisd. Haarl.: dl. III, bl. 436. N. A. K.: dl. XVIII, bl. 217. L.c.: bl. 218. Archief Aartsb. Utrecht: dl. X, blz. N. A. K.: dl. XVIII, bl. 218. Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. III, bl. 437. N. A. KL: dl. XVIII,, bl. 206. N. A. K.: dl. XVIII, bl. 212. Haarl. Bijdragen: dl. LV, bl. 81. N. A. K.: dl. XVIII, bl. 219. Parochie-archief van Nootdorp. BOSKOOP Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. De Mij. v. Tuinb. en Plantk. afd. Boskoop kwam Maandagavond in openbare ver gadering bijeen. De voorzitter, de heer G. J. van Noordt opent deze vergadering en geeft het woord aan den heer C. Ph. Moer- lands, om zijn causerie over de nomencla tuur van de vorige maand voort te zetten. De heer Moerlands herhaalde eerst nog even het laatste gedeelte van zijn vorige causerie om het geheugen van de aanwezi gen wat op te frisschen en zette zijn be toog voort op welken lettergeep bij een plantennaam van drie of meer lettergre pen de klemtoon moet vallen. Wanneer de voorlaatste lettergreep op een tweeklank en de laatste op een klin ker eindigt, dan valt de klemtoon op de voorlaatste, b.v, Cra t a e gus, Euro- p a e us. Wanneer de laatste lettergreep op een tweeklank eindigt valt de klemtcon op het eerste gedeelte van deze tweeklank b.v. Achillea, Centaurea', Althea. Wanneer tusschen de laatste en de voor laatste lettergreep drie medeklinkers staan, valt de klemtoon op de voorlaatste letter greep b.v. Li g u s trum, Ce 1 a s tris, Lirio- d e n dron, Al p e s tris, Tha 1 i c trum, Rho- dod e ndron. Eveneens wanneer tusschen de klinkers van de voorlaatste en de laatste letter greep twee medeklinkers staan b.v. Podo p h y 1 lum, Poten t i 1 la, Hor ten- sis, Cu p r e s sus. Bij plantennamen van Griekschen oor sprong, welke men kan onderscheiden door de letters ch, th, ph, rh, oe, eu, en y of met de uitgangen os of on, valt de klemtoon cp de derde lettergreep van achter, behou dens enkele uitzonderingen. De plantennamen welke op us of um eindigen, zijn in hoofdzaak van Latijn- schen oorsprong. Wanneer de voorlaatste lettergreep op een u eindigt valt de klemtoon op deze u, b.v. Bam b u sa, Sam b u cus en Ere m u rus. Bij plantennamen welke afkomstig zijn van persoonsnamen, valt de klemtoon op deze persoonsnaam, b.v. L o'n icera en Heuch era. Plantennamen eindigende op ulus, ula of ulum, krijgen de klemtoon op de derde lettergreep van achter, b.v. La v e n dula, Cam p a nula, As p e r ula, Ra n u n cuius,' Con vol vulus en P r i mula. Wanneer de voorlaatste lettergreep op een o eindigt, valt de klemtoon op deze lettergreep, b.v. Mim o sa, Glo r i o sa, Par- si f 1 o rum, met een enkele uitzondering als T r i t oma, B u tomus en D i a torna. Daar nog enkele huishoudelijke zaken af te wikkelen zijn, eindigde de heer Moer lands deze weer bij uitstek leerzame cau serie, De voorz. dankte spr. voor zijn dui delijk uiteenzettingen en sprak tevens den 'wensch uit, dat deze causerie er veel toe bij zal dragen om de plantennamen zoo zui ver mogelijk uit te spreken, aangezien er in Boskoop en elders nog veel aan ont breekt. Het eerst kwam ter tafel een prospectus van de tentoonstelling „De weg 1938", wel ke van 18 Juni3 Juli op Houtrust in den Haag gehouden zal worden ter gelegenheid van het te houden internationale wegen congres. Het doel is een tentoonstelling te organi- seeren voor wegbeplanting1 langs de mo derne autowegen als: randbeplanting en beplanting van het middenvak. Eventueele inzenders kunnen een stand huren tegen 4 per vierk. meter. Volgens de algemeene meening zullen de betere Boskoopsche planten hiervoor niet in aan merking komen, daar de beplanting zich moet aansluiten aan de omgeving waar de weg langs loopt, en de betere Boskoopsche planten wel te duur uit zullen komen. Wanneer iemar^ denkt planten te heb ben, welke voor dit doel geschikt zijn, raadt de voorzitter aan deze te exposeeren. Vervolgens was er nog een aanbieding van de V.V.V. Velp binnengekomen om een avond met lichtbeelden te geven van Velp en omstreken. Waar er te Velp in 1937 een vriend schappelijke bijeenkomst gehouden is der Mij. en vele leden een excursie gemaakt hebben door deze streek, wordt er beslo ten zich met de V.V.V. Velp in verbinding te stellen, om dit vele natuurschoon nog eens te genieten. Nog waren er enkele takken van Alnus incana aurea, een els met mooie oranje katjes, welke in den zomer gele bladeren heeft, ook was er nog een takje van Rho dodendron Dahuricum welke reeds drie weken bloeit met kleine paarse bloemen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter met een woord van dank aan de leden voor de goede opkomst, dezen leer- zamen avond. Reddingsbrigade. Met een geheel "nieuw bestuur kwam deze vereeniging, welke zich reeds 14 jaar lang in Boskoop ir veler belangstelling mag verheugen, in hotel Klaassen bijeen. De bij de laatstge houden vergadering nieuw gekozen voor zitter, de heer A. F. L. Damm, heette de aanwezigen van harte welkom. De heer Jac. Blauw, secretaris, las de notulen. In zeer waardeerende woorden dankt de voor zitter den vorgen voorzitter, den heer H. Struve, die alle krachten steeds had gege ven om de reddingsbrigade te maken tot wat ze nu is. Spr. memoreerde o.a. het werk en oefenen met de auto-cabine onder wa ter, waartoe door den heer ótruve het ini tiatief genomen was om ook voor Boskoop met zijn waterrijke omgeving met dat toestel te demonstreeren. Spr. stelde voor om den heer Struve, wiens levenswerk het is geweest de brigade op te richten en in stand te houden, te benoemen tot eere voorzitter der brigade. Ook de andere afge treden bestuursleden, die zich deels door drukke werkzaamheden, deels door andere omstandigheden genoodzaakt hadden ge zien hun functie neer te leggen, zouden als eerelid worden benoemd. Een dankbaar applaus oogstte deze zeer waardeerende woorden, waarop de heer Struve volgaar ne zijn benoeming aanvaardde, alsmede zijn daadwerkelijke steun en voorlichting aan het nieuwe bestuur toezegde. Voorts werd behandeld het verslag van de afgevaardigden van de algem. verga dering, waaraan wij het volgende belang rijke punt ontleenen n.l. „De geldigheids duur van het bondsdiploma in reddend zwemmen zal zijn vastgesteld op 3 jaar. Hierdoor zijn de gediplomeerden tevens in een ongevallenverzekering, welke onge vallen eventueel uit een reddingspoging zouden kunnen voortvloeien. Na deze 3 jaar is echter opnieuw verzoek tot ver lenging noodig, welk verzoek kan worden ingewilligd door het plaatselijk bestuur na rondvraag afgelegde bekwaamheidsproeve. Wordt verlenging niet aangevraagd of verleend dan zal tevens de verzekering vervallen zijn. Hierna was bestuursverkiezing het on derwerp van gesprek. In een vacature van de E. H. B. O., onderafd. der brigade, werd de heer J. Streng herkozen, terwijl aan het bestuur der brigade nog werden toege voegd mej.- T. van Klaveren als instruc- trice en behartigster der belangen van de dames en de heer J. Ritzema als technisch adviseur voor eventueel voorkomende bur gerlijke incidenten, ook met het oog op de luchtafweerbeweging, welke een nieuw aspect opent voor de E. H. B. O. Hierna werden nog, op globale wijze de plannen voor wedstrijden in het a.s. sei zoen behandeld, welke zullen bestaan uit onderlinge kampioenschaps-wedstrijden en de bekerwedstrijden tegen Gouda en Oudewetering. Het bestuur deelde mede dat het tevens in de bedoeling ligt om bij de burgerij een zoo groot mogelijke animo op te wekken tot het volgen van een te geven cursus, een z.g. snelcursus waarin zal worden duidelijk gemaakt het behandelen van een patiënt, welke door verdrinking of iets dergelijks hulp noodig heeft, terwijl nog geen me dische hulp aanwezig is. Ten slotte dankte de heer Hardijzer, oud- bestuurslid namens Zr. Hijzelendoom en de heer D. Kruiswijk, die als bestuursleden ook steeds hun volle medewerking hadden verleend, het nieuwe bestuur voor de waar- weerende woorden en sprak den wensch uit, dat de weg die door het oude bestuur onder presidium van den heer Struve ge- band was, aan het nieuwe bestuur weinig hindernissen zou geven. Spr. hoopte dat de brigade en de E. H. B. O. steeds beider be langen tot voordeel van de geheele bur gerij zouden nastreven en behartigen. Na nog eenige gezellige besprekingen, o.a. het instellen van een z.g. „jonge gar de", tot bevordering en aankweeking van het aantal aspirantleden, werd deze ver gadering gesloten. BODEGRAVEN. DE WATERLEIDING EN DE GEMEENTE. DE WENSCHEN DER GEMEENTE AFGEWEZEN. Gistermiddag om half drie heeft in ho tel van Haaften de buitengewone algemee ne vergadering van aandeelhouders der N.V. Bodegraafsche Waterleiding plaats gehad, ter bespreking van den toestand ontstaan na het besluit van den gemeente raad tot overname en ter behandeling van de door de gemeente geuite wenschen. Het gemeentebestuur had n.l. verzocht, dat de waterleiding binnen 14 dagen welke termijn heden verstreken is zou komen met nieuwe voorwaarden tot verlen ging der concessie of een vast bedrag voor de overname zou vaststellen. In de gistermiddag gehouden verga dering nu hebben de aandeelhouders besloten niet in te gaan op de wen schen van het gemeentebestuur tot formuleering der uiterste voorwaarden. Wel schijnt de weg tot nadere onder handelingen te zijn opengehouden. NIEUWVEEN. Slotvergadering winkelweekvereeniging. De voorzitter, de heer J. Vreeken, open de deze vergadering voor een zeer goed opgekomen gezelschap. De secretaris geeft een kort verslag over de werkzaamheden er den stand der kas. De rekening sluit met een matig saldo van 67.05 Hierna volgt behandeling van het reglement, het welk na enkele kleine wijzigingen door de vergadering is aangenomen. Hierna ver koop der door de winnaars niet afgehaalde prijzen. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, waarop de bijeenkomst met dank aan de aanwezigen voor de betoonde belangstelling wordt gesloten. ZWAIVEMERDAM Gongwedstrijd ter eere van Prinses Beatrix. Gisteravond organiseerde de Zwammerdamsche Dam- en Schaakclub in hotel „de Rustende Arend" alhier een z.g. gongwedstrijd ter viering van de ge boorte van Prinses Beatrix. Nadat de voorzitter de aanwezigen, waaronder de heer P. Hoogenboom, bur gemeester dezer gemeente, hartelijk wel kom had geheeten, was het woord aan den burgemeester. Deze zeide het op prijs te stellen hier tegenwoordig te kunnen zijn en te hopen, dat deze avond niet alleen een prettige en gezeUige avond zou zijn, maar ook van propagandistische waarde voor deze mooie sport. Daarna nam de wedstrijd een aanvang. Na eenigen tijd spelen verscheen de kof fie met oranjekoek. Dit was aanleiding om even te pauzeeren en een couplet van het Wilhelmus te zingen. De wedstrijd werd daarop weder voortgezet. Uitslag: Dammen: le H. van Egmond, 2e T. van Greuningen; 3e D. Zwaan. Schaken: le J. Schouten, 2e J. v. Zwie- tèn, 3e W. J. Boeyenga, 4e J. W, Boeyen- ga. Troostprijzen: C. L'Ami, W. Waasdorp.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7