BIOSCOPEN TE LEIDEN Eerbied voor den Rozenkrans WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 DE LEIBSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR De Ja«tjes (Johan Kaart, Fientje de la Mar). De Dubbelganger. (Hex Bell). Méér dan secreta resse (Jean Arthur, George Brent). Zijn laatste strijd (Edward Robinson, Bette Davis). Kom. film Avont. film Kom. film Speelfilm lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur, Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen. NOORD WIJK-BINNEN. Uitvoering R. K. Gymnastiekvereeniging „Wilskracht". De R. K. Gymnastiekver eeniging „Wilskracht" gaf onder leiding van haar Directeur den heer A. Bijersber- gen van Henegouwen van Amsterdam voor een goed bezette zaal in het Juvenaatsge bouw een uitvoering. Nadat de leden het podium opgemar cheerd en daar opgesteld waren, zongen zij uit volle borst het clublied. De wel- eerw. heer kapelaan Watervis, geestelijk adviseur der vereeniging, sprak een kort welkomstwoord en wees erop, dat sport orde, tucht en regelmaat bevordert. De vereeniging heeft zoowel moreele als fi- nantieele steun noodig. Spreker spoorde aan zich als donateur of kunstlievend lid der vereeniging op te geven. Het woord was verder aan „Wilskracht" die een flink program af te werken had, n.l. kleuterles door adspiranten D., vrije oefeningen door adspiranten C, Tremplin hoogspringen ddoor adspiranten A. en B. (waarmede een hoogte werd bereikt van 1.80 m.), Zweedsche oefeningen door de werkende leden, oefeningen aan de brug door adspiranten C en laag rek, oefenin gen door adspranten A. Aardig was het eerste nummer „kleuter- les". We konden hier een kijkje nemen, op welk een tactvolle wijze de Directeur het de kleuters bijbracht. Voor de pauze werd door den geestelijk adviseur den Di recteur een bloemenhulde gebracht als be wijs van waardeering en als dank voor diens voortreffelijke leiding. Tijdens de pauze werden er ten bate der vereeniging loten verkocht waarvoor enkele aardige prijsjes beschikbaar waren. Na de pauze kregen we brugoefeningen door de werkende leden, vrije oefeningen door adspiranten B. Staafoefeningen door adspiranten A, paardspringen door de wer kende leden, brugoefeningen door adspi ranten B., hoogrek oefeningen door de werkende leden en tot slot een algemee- ne stand. Men zag een uitgebreid program ma, dat op zeer loffelijke wijze werd afge werkt. Onder de werkende leden schuilen zeer goede krachten. Aan het einde van dezen mooien avond werden ook de drie leiders de heeren Steenvoorden, Gravendaal en Kuipers door den Geestelijk Adviseur met bloemen gehuldigd, een bewijs van waar deering voor alles wat deze heeren voor de vereeniging doen. Een woord van lof verdient de organi sator van dezen avond die op tijd begon en zeer mooi op tijd was geëindigd. Direc teur, bestuur en leden hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt en dat geeft ook in de toekomst de sympathie van velen. „Wilskracht" mocht een mooie uitvoering boeken. NOORD WIJKERHOUT. Uitvoering voor „Herwonnen Levens kracht". In de groote zaal van café „de Zwaan" werd Dinsdagavond een uitvoering gegeven ten bate van het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht". Toen de harmonie van he St. Bavo-Gesticht op het vastgestelde uur de feestavond met een pittige marsch opende, onder leiding van den directeur, broeder Tertulinus, bleek, dat de zaal goed bezet was. Hierna sprak de voorzitter van het plaatselijk comité, de heer H. v. d. Ploeg, een kort openingswoord en beval de verloting, welke gehouden zou worden ten bate van de kas, zeer aan. De tooneelvereeniging J.A.J.A. van het St. Bavo-Gesticht voerde hierna op uitsteken de wijze op het kluchtspel in drie bedrij ven „Aron Slootjes in de knel". Het geheel viel danig in den smaak van het aanwe zige publiek en er werd daverend ge lachen. Luid werd na elk bedrijf geapplau- diseerd. Tusschen de bedrijven werd de stemming levendig gehouden door de mu ziek van de harmonie. Een geheugen-won- dermensch gaf eenige staaltjes van zijn kunnen ten beste. Met een goed geslaagde verloting werd de avond gesloten. We twijfelen er niet aan of het financieel resultaat zal niet ongun stig zijn voor „Herwonnen Levenskracht". De voorzitter dankte allen ten slotte, die medegewerkt hadden tot het welslagen van den avond. E. H. B. O. Voor den cursus eerste hulp bij ongelukken, uitgaande van het Oranjekruis, welke cursus gegeven wordt door dr. van Embden, alhier, hebben zich een veertigtal personen opgegeven. Een mooi begin! OEGSTGEEST. Gevestigd: P. de Mooij en gez., bloe menhandel. Valkenburgerw. 17 van Rijns burg. J. J. B. Timmermans, geb. Sene- caut, Prins Hendrikl. 8 van Merksem (Bel gië). A. Wiggenraad geb. Schouw, Rhijngeesterstraatweg 40, van Den Haag. - - A. M. Waals geb. Kruger, Rhijngeester straatweg 15 van Leiden. J. Riepe geb. Hendriks, Emmalaan 68 van Amsterdam. I. G. J. Smelt en vr., assuradeur, Juliana- laan 2b van Den Haag. P. van Roo'tze- laar en vr., Soembastraat 19 van Leiden. A. J. Wienen en vr., Wijttenbachw 73, van Middelharnis. M. C. Lamboo, van As- sendelfstraat 35 van Haarlemmermeer. J. H. Borger, architect, Errmiaiaan 20 van Voorschoten. M. Ladendorff, empl. Ro- tcgrav. Mij. Rijnzichtw. 15 van Leiden. Vetrokken: M. Mann geb. Meijers van Warmonderweg 44 naar Bandoen N.-I. H. Gerrits, onderwijzeres van Hofbrouc- kerlaan 35 naar Bandoeng N.-I. P. den Besten en gez., bouwteek., van Juffer- mansstraat 46 naar Groningen, Friesche- straa'tweg 69a. G. van Varick, van Rijn zichtweg naar Leiden, Zijlsingel 73b. I. Verhoeven instrumentmaker, van Wijtten- bachweg 47 naar Beverwijk, C. Maaters- weg 15. A. C. Thomee, arts, van red. Hendriklaan 19 naar Poortugaal „Maas- oord". M. Cizek, db., van L. de Collaan A naar Graz, (Oostenrijk). A. C. van Sinderen, verpl. van Endegeest, naar Haar lem, Sparrenstraat 28. J. H. M. Brunings, MAN VOOR EEN VRACHT AUTO GESPRONGEN Overreden en gedood Hedenmorgen ongeveer elf uur liep op den Haag weg tusschen Wassenaar en Voor schoten een ongeveer 40-jarige man links van den weg in de richting Den Haag, toen van den anderen kant een met steenen beladen vrachtauto naderde, welke de richting Amsterdam ging. Juist toen de vrachtauto den man genaderd was, sprong hij plotseling ervoor. Hij werd gegrepen en op slag gedood. De indentiteit van den man is nog niet bekend. arts, van Koninginnelaan 9 naar Leiden, Rijnsburgerweg 145. C. Bouwman, koop man, van Rijnsburgerweg 46 naar den Haag, Hoefkade 416. A. Happé, van Ter- weeweg 3, naar Voorschoten, instituut tyullings. Overleden: A. W. Smink, 32 jaar. G. van Klaveren geb. de Mooij, 69 jaar. Onodertrouwd: G W. Schoneveld 1 jaar, schilder wonende te Rijnsburg en P Postma, 22 jaar zonder beroep wonende alhier, Rijnsburgerweg 11. H. J. Haze- voet 26 jaar. planter, wonende te Bandar Negr, N.-I. en G. J. Hoogendoorn 27 jaar wonende alhier Warmonderweg 6. Verhuizingen binnen de ge meente: H. Boom, schoenmaker, van Rijnzichtweg 118 naar Soembastraat 25. D. van Dijk en gez., van Borneostraat 17 naar Rijnzichtweg 118. J. R. K. van der Mark en vr., opperman, van Balistraat 17 naar Soembastraat 23. C. van den Beidt, hoofd eener school, van Terweeweg 104 naar Fred. Hendriklaan 15. J. Binsber- gen en vr., meteslaar, van Balistraat 33 naar Soembastraat 11. Fam. van Kam penhout, van Javastraat 28 naar Soemba straat 5. W. Handgraat en gez.. timmer- mban van Borneostraat 31 naar Soemba straat 17. SASSENHEEM. De wieg geschonken. Nu de werkzaam heden van het ijverig damescomité, het z.g. baby-uitzet-comité haar beslag hebben ge kregen, kunnen we vermelden dat door ge noemd comité aan een aantal moeders een volledige luiermand, met in eiken mand 65 stuks kleederen, zijn uitgereikt. Voorts werd aan 3 moeders een gedeeltelijke uitzet gegeven. Voor degenen die op of het dichtst bij den geboortedag van het Prinsesje werd geboren, was door genoemd comité een wieg beschikbaar gesteld. Deze is thans uitgereikt aan het echt jaar Uphoff-Krük. Het comité mocht vele dankbetuigingen namens de moeders ontvangen. Prijsuitreiking der nederlaagwedstrij den van „Oude Post". Maandagavond hield de B. C. „Oude Post" bovengenoem de prijsuitreiking in de gezellige zaal van den heer Schram a. Toen de voorzitter de avond opende, was de zaal met ongeveer alle afgevaardigden en gewone leden van de diverse vereeni- gingen, die hadden meegedongen, goed be zet. Spreker schetste vanaf de oprichting nu 5 jaar geleden van het kleine clubje in de kamer van den heer Schrama tot nu toe, nu dit zelfde clubje een wedstrijd or ganiseerde en tot een goed einde bracht, waaraan alle groote en ook kleinere clubs zoowel Leiden als Lisse meededen. Hij dankte ook wethouder Bader, die ook nu weer aanwezig was om de prijzen uit te reiken, verder de kastelein en zijn vrouw, die al het mogelijke van hun kant deden en verder alle medewerkenden en mede spelers, die allen hun best gedaan hebben deze wedstrijden te doen. Een bijzonder woord van dank ontving de wedstrijdlei der, de heer J. v. Reisen, die tevens een aardig souvenir in ontvangst had te nemen, voor zijn accuraat werk. Hierna kreeg de heer Bader het woord, om de prijzen met een hartelijk woordje aan ieder, uit te reiken. De prijswinnaars in afd. I waren als volgt: le pr. De B. C. „Poort van Cleef" met een winst van 219 car. 2e pr. „Ons Genoegen" 237 car. 3e pr. „D. O. S." 231 car. 4e pr. „V. I. O. S." 182 car. 5e pr. „Ex celsior" 177 car. 6e pr. „L. U. T. O." 103 car. De pers. prijzen werden gewonnen: J. Bruininxks van DOS met een h. moy. van 12.50. A. Heering VIOS, met een h. serie van 38. Voor afd. II waren het: le pr. de B. C. „De Carambole" met een winst van 80 car. 2e pr. „L. U. T. O." 79 car. 3e pr. „T. O. G." 71 car. 4e pr. „D. O. S. II 69 cah. 5e pr. „L. U. T. O." III 38 car. 6e pr. „Excelsior" H met een verlies van 110 car. Hier waren de pers. prijzen gewonnen door: C. Schouten van de Carambole met een H. moy. van 8.33, G. v. Eik van LUTO met een hoogste serie van 36. Na dit officieele gedeelte ging de lei ding verder over in handen van Jean van Zijp, die naar de stemming die er heersch- te alle lof verdiende. Men bleef zoodoen de nog langen tijd bijeen en toen de voor zitter de avond weer sloot, kon de „Oude Post" op een welgeslaagden avond terug zien. WARMOND. Vertrokken: G. A. v. d. Tol naar Woubrugge J. A. Weisscher naar Roo sendaal Th. Kraan naar Amsterdam J. A. Kivits naar Voorburg A. M. Moer kerk naar Bloemendaal J. van Leeuwen naar Alkmaar H. J. Tempelman naar Zutphen G. J. A. van Vliet naar Alphen a. d. Rijn. Gevestigd: A. Breedijk komende van Oegstgeest. VOORSCHOTEN. Oranje-avond. Vrijdag 11 Febr. a.s. om 8 uur 's avonds geven de Graalleden een Oranje-avond in 't Graalhuis. Zij zul len de avond opluisteren met muziek, zang, dans en declamatie. Tot slot zal gespeeld worden 't sympolisch spel: „Anima", waar in 't Vorstenkind door feeën verrijkt wordt met alle deugden, welke het noodig heeft om als vrouw en vorstin gelukkig te kun nen zijn, en vooral gelukkig te kunnen ma ken. Wij noodigen alle ouders der leden, en tevens alle belangstelelnde vriendelijk uit deze Oranjeavond te komen zien. Toe ging is vrij; personen beneden 16 jaar geen toegang. Schaken. In Hotel Deurloo werd gis teravond in de schaakwedstrijd voor de competitie van de 2e klas van den Leid- schen Schaakbond gespeeld tusschen de tientallen van V.S.C. I Voorschoten en Hazerswoude I. W. A. WaasdorpJ. van Veen 01; J. J. BraggaarG. Ruijs xx; N. J. v. d. EistL. van Gorkum 10; A. Oudshoorn- J. D. Cok y2 y: W. VerverC. van Veen 01; N. BraggaarSteingaJ. van Gorkum 01; A. v. d. KooyJac. Har- kes 10; H. NoortC. Buitenhuis 10; J. J. DijkmanN. v. d. Bosch 01; J. Bij- leveldM. Ravensberg 01. Stand 5y3y in het voordeel van Ha zerswoude met één nog te beslissen partij. L. T. B. Onder leiding van den heer G. v. d. Hulst vergaderde de afdeeling van den L.T.B. in het R. K. Verenigingsge bouw. In zijn openingswoord wees de voorzitter op den plicht van iederen ka tholieken landbouwer en tuinder om zich te organiseeren in den L.T.B. en wees op de toestanden, welke heerschen in nabu rige landen. Na lezing der notulen der vorige vergadering, deelde de voorzitter de vergadering mede, dat 4e heer L. C. de Jong, secretaris der afdeeling, be noemd is geworden tot adviseur van de Vogelwet. Tot afgevaardigde naar de kringvergadering te Leiden werd benoemd de heer C. Doeswijk. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo, groot f 8.25. Bij de bestuursverkie zing werd herkozen de heer G. Verhulst, die tevens tot voorzitter der afdeeling werd herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer L. C. de Jong en tot plaatsver vanger de heer van Winden. Van het vaandelfonds werden 2 aandeelen uitge loot en wel no. 3 en no. 68, inwisselbaar bij den penningmeester. Besloten werd aan de K.R.O. een bedrag van 5.— te schenken. Door eenige leden werd aan gedrongen bij het hoofdbestuur te trach ten voor Zuid-Holland een ruimere toe wijzing te krijgen van de Kalverschetsen. Hierna volgde sluiting. Geboren: Jan Cornells, z. van C. van Osnabrugge en G. Zwijnenburg, Bur gemeester Vernèdepark 62. Ondertrouwd: J. J. Dee 55 j. en M. J. Langeler 29 j. J. J. Omtzigt 47 j., te Leimuiden en M. V. van Saase 36 j. Gehuwd: A. Th. van der Toorn 29 j., te 's-Gravenhage, en J. G. E. Hoogteij- ling 25 j. Gevestigd: J. F. B. Ruesen, 'van Doesburg, Hofweg 27c J. F. A. Caste- leijn, van den Haag, Leidscheweg 94 Mej W. Casteleijn, van den Haag, Leid scheweg 94 J. Koudijs, van Maarn, Veurscheweg 285 J. van der Valk, van Heemstede, Leidscheweg 191 M. Har- teminkv. d. Dool, van Bergambacht, Leidscheweg 346 F. G. W. Voorham en gez., van Leiden, Leidscheweg 361 J. G. van der Ploeg, van Woubrugge, Leid scheweg 10. Vertrokken: J. Bekker van Molen laan 10 naar Leidschendam, St. Willebror- dusstraat 31 J. H. van der Zant en ge zin van Leidscheweg 269 naar Neder! Indië T. P. Zwalve van Leidscheweg 96 naar Ermelo J. M. Brulo van Leid scheweg 96 naar den Haag, Hooftskade 1 L. Kamphuis van Leidscheweg 96 naar den Haag, Hooftskade 1 M. J. Sanders van Leidscheweg 96. naar den Haag. Hooftskade 1 P. M. Zonneveld van Pa pelaan 206 naar Zoetermeer, Dorpstraat 127 Mej. M. Kraak van Leidscheweg 111 naar Rotterdam, 3e Carnissestraat 35 J. H. Borger van Oranjekade 1 naar Oegstgeest, Emmalaan 20 S. W. H. HooijkaasGersom van Pauwenstraat 9 naar Wassenaar, Rijksstraatweg 338 F. C. Dubois van Leidscheweg 191 naar Am sterdam, Koninginneweg 257 Mej. W. de Jong van Wijngaardenlaan 48 naar Amsterdam. Grensstraat 45. ^ASSENAAR Tuinbouwvereeniging. In „Het Wapen van Wassenaar" hield de Tuinbouwver eeniging Wassenaar en Omstreken onder voorzitterschap van den heer P. Zegwaard haar maandelijksche ledenvergadering. Na opening werden de notulen voorge lezen die ongewijzigd werden vastgesteld. Ter tafel werden vervolgens diverse in gekomen stukken gebracht o.a. een schrij ven van den heer Hooitingh, dat hij be reid was op 8 Maart as. een lezing te hou den met lichtbeelden over het onderwerp „Hedendaagsche Tuinbeplanting". Tot juryleden om het ingezondene voor de prijsvragen te keuren werden hierop be noemd de heeren P. Zegwaard, P. Kooijman en J. v. d. Kroft. Hieropu werd aan den heeren P. Zeg waard het woord verstrekt tot het houden eener causerie over het onderwerp: „Wat is er tegen begoniaziekten te doen". Deze vraag werd door spreker uitvoerig behan deld, waarbij ingelascht de juiste wijze van de kweek, een en ander getoetst aan de practijk van spreker. Voorgedragen werd hierop een nieuw lid terwijl mededeeling geschiedde van toetre ding van 2 donateurs. Na de pauze bracht de jury verslag uit, luidende: Prijsvaag I: 3 bloeiende potplanten: le prijs met 30 pun ten C. van der Salm Jr., 3e prijs met 21 IHEATER Casino: Trianon: Lido: Luxor: punten J. Hermsen. Prijsvraag II: 3 soorten bloeiende heestertakken: 2e prijs C. van der Salm met 24 punten. Prijsvraag III: 3 potten bloeiende bolgewassen, geen Hip- paeastrum: le prijs met 28 punten P. Kel derman. Na uitvoerige toelichting van het bestuur werd besloten, dat de vereeniging als lid zal toetreden tot de Proeftuin Zuid-Hol land, Glasdistrict. Feestavond Kruisvaartcohort St. Jozef. Dinsdagavond heeft het St. Jozef-cohort van de Kruisvaart zijn eerste feestavond gehouden in de zaal van Hotel Gouwen- berg. De zaal was bijna geheel gevuld met Kruisvaarders en hun ouders en vele be langstellenden. Het geheele St. Victor-cohort was ook van de partij. Om half acht open de de Directeur, Kapelaan van Egmond, met een kort openingswoord. Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de genoodigden, waaronder de geestelijkheid van de beide parochies en dr. Wösten met zijne echtgenoote. Ook riep de Directeur een welkom toe aan de kruis vaarders van de St. Victor-Parochie. Spre ker zeide, dat de Kruisvaart dezen avond eens zou laten zien en hooren wat het kan. Spreker gaf hierna een korte uiteenzetting van het leekenspel, dat opgevoerd zou wor den en dat de gedachten uitbeeldt, dat wie goed is voor God, van God nog meer goed heid krijgt toebedeeld. Na dit openings woord volgde een demonstratie van eenige Kruisvaarders en het zingen van eenige liederen. Een spelletje werd opgevoerd „Jan Klaassen, die vrij wilde zijn", welk spel vooral bij de jeugd zeer in den smaak vieL Het koortje zong hierna het Wilhel- nrftis, hetgeen door de aanwezigen staande werd aanhoord. In de pauze werd nog een collecte gehouden ten bate van de kas van de Kruisvaart. Hierna werd begonnen met de opvoering van het leekenspel „Het gast maal der kinderen" van Henri Ghéon. Dit spel werd prachtig vertolkt en liet niet na bij velen der aanwezigen indruk te maken. Wat beeldde broeder Krukkebeen zijn rol mooi uit en Pater Bernard niet minder. De kinderen deden ook hun uiterste best en konden hun rollen goed. Een luid applaus klonk na ieder bedrijf uit de zaal op. Aan het eind van den avond dankte de Direc teur voor de opkomst. Voornamelijk bracht hij dank aan de spelers en aan Th. van den Berg voor het schilderen van het fraaie décor. Overigens dankte hij allen, die ook maar op eenige wijze tot het slagen van het feest hadden medegewerkt. DE KAAG. Schaken. Uitslag competitiewedstrijd „De Kaag" tegen „Leimuiden II": P. SchoenmakersM. Vastenhout 10 J. BosJ. M. Steenstra 1/21/2 D. van NieuwkoopJ. Diemerman 10 H. J. C. VersteegeC. Beuk 10 C. van 't WoudD. van Oostrum 01 P. KoningisNico Beuk 01 A. J. van HeiningenK. Loosbroek 10 Totaal 4 1/22 1/2 in het vordeel van De Kaag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Stille Omgang. De afdeeling Katwijk aan den Rijn van het Genootschap van den Stillen Omgang hield gisterenavond een ledenvergadering in het Parochiehuis. We gens overlijden van den heer C. v. d. Lub- be is de functie van voorzitter vacant en sprak Pastoor Hesp, na gebed, het ope ningswoord. Wegens familieomstandig heden kon de secretaris, de heer F. J. Luyten, bij den aanvang der vergadering niet tegenwoordig zijn zijn en las de heer L. van Paridon, secundus, notulen en jaar verslag. In In het jaarverslag werden in hartelijke woorden herdacht de overleden leden, de voorzitter de heer C. v. d. Lub- be en den heer G. de Lange die door droe ve omstandigheden om het leven is geko men. Vorig jaar namen uit Katwijk aan den Rijn 114 personen aan den Stillen Omgang deel. De vergadering stemde met het jaarverslag in. Dan trad het zangkoor op om ter nage dachtenis aan den voorzitter van de af deeling Katwijk aan den Rijn en tevens vice-voorzitter van het zangkoor een tweetal nummers te zingen. Vervolgens de bestuursverkiezing. Na een tweetal stemmingen werd in de vacature van voor zitter gekozen de heer C. J. Boskamp. De penningmeester, de heer F. J. Luyten werd bij acclamatie herbenoemd. Dan zong het koor een „Afscheidsgroet aan den overle den voorzitter" en een Latijnsch nummer waarna de voorzitter het woord gaf aan Rector L. Beune te Leiden tot met houden eener lezing met als onderwerp „Eucharis tie en Gezin". Deze titel had spreker ge kozen naar aanleiding van de intentie van Afgekeurd Afgekeurd WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VREEMD. Onder dit opschrift lezen we in de V ooruit: Een jongmensch stapt een wapen winkel in. Vraagt revolvers te mogen zien. Die worden hem vertoond en de werking wordt hem uiteen gezet. Vervolgens vraagt hij naar patronen. Gang van zaken als voren. Dan volgt een gansche historie. De jonge man tracht zich ijlings met enkele patro nen en een zeer gevaarlijke revolver uit de voeten te maken. Verder verloop: een wilde jacht, een vechtpartij een arrestatie, en zoo voorts. Achteraf komt aan het licht, dat deze jongen in overspannen toestand verkeert wegens de verbreking van zijn verloving. De vader van het meisje blijkt met het oog op zijn dreigementen reeds de politie in de arm te hebben genomen. Ook heeft de jongen zich arsenicum kunnen verschaffen en dat vergif ingenomen, zoodat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Daagsch nadat hij daar vandaan is geko men, brengt hij zijn bezoek aan de wapen- winkel. Met welk plan in zijn hoofd, is nu wel duidelijk. Hij heeft zich daar in die winkel kalm aangemeld. Van zijn overspanning was toen niets te bespeuren. Toch vragen wij: ga4t dat maar zoo vlot? Krijgt ieder jongmensch, dat een wapenwinkel wensch't binnen te stappen, zoo maar op eerste aanvrage de gevaarlijkste wapenen te zien en wordt in het hanteeren daarvan voorgelicht? De zaak heeft ons extra getroffen, om dat slechts enkele dagen vroeger die onge lukkige schietpartij in de Betuwe heeft plaats gehad, waarbij een veldwachter zwaar gewond werd. Het geval werd er te treuriger om, naarmate uit de berichten bleek, dat de veldwachter algemeen gold als een man van bedachtzaam optreden, rnaar ook de jongen als rustig en evenwich tig bekend stond. Die jongen was van zijn beroep klerk bij een notaris. Men vraagt zich af: waar heeft de beoefenaar van zulk een stil kler- kenberoep een revolver voor noodig? Is het zoo gevaarlijk in die streek? En is het zulk een hand-omdraaien, om aan zoo'n wapentuig te komen, waarmee in één om mezien andermans èn eigen leven te ver nietigen vallen? Een man, die met springstof bij zich ge pakt werd (het bericht stond op dezelfde dag in de 'krant), hoorde 2 1/2 jaar tegen zich eischen, en dit op grond van overtre ding der Wapenwet. Zeker, zulk goedje is gevaarlijk genoeg. Maar staat het anders met schietwapenen? Waarom zijn die dan blijkbaar zoo mak kelijk te bereiken? Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons t Wij bevelen den Rozenkrans tel kens opnieuw aan. Ons voorge slacht hield vait aan de heilige gewoonte, hem dagelijks in den familiekring te bidden. Vurig ho pen wij dat dit vroom gebruik eerbiedig worde bewaard waar het nog bestaat, of weer worde ingevoerd, waar 't is verdwenen. Pius XI. den Stillen Omgang van dit jaar. „He! behoud en de vermeerdering van den Christelijken levensernst in het gezin" Deze prachtige, met begeestering uitge sproken lezing werd door de vele aanwe zigen met volle aandacht aanhoord. Ver volgens sprak Pastoor Smitz uit Leiden, Directeur van het Genootschap te Leiden Ook de heer Schrijvers bestuurslid van hef Genootschap te Leiden verkreeg het woord om dank te brengen aan de afdeeling voor de piëteitvolle wijze, waarop men des overleden voorzitter had herdacht. Na hE- gezamenlijk zingen van het Sacraments lied sprak pastoor Hesp het slotwoord hierbij dank brengend aan allen, inzondfc' den spreker maar ook aan de anderen, tot het welslagen van dezen mooien avosi hadden medegewerkt om dan de vergaf ring op de gebruikelijke manier te sluit£

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6