SflVOy-RESTRURBHT Burgerlijke Stand Academlenleuws Laatste berichten TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG S een evenement Tziqane OrUesl: UNG.PRIMAS BELA HORVATH FEESTAVONDEN RANCISCAANSCHE MISSIEBOND. Maandag - en Dinsdagavond werd er voor de leden van den Franciscaansche Missiebond een feestavond gegeven in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare. Tevens waren deze avonden bedoeld als propa- ganda-avonden, om de menschen nog eens te overtuigen van het vele wat er noodig is en tevens hoe iedereen daaraan kan bij dragen. Maandagavond was eerst broeder Theo bald aan het woord, oud-missionaris van Noorwegen. Hij verteld over dat mooie land met zijn fjorden, bergen en bosschen, en met z'n menschen, die zoo moeilijk te bekeeren zijn. Het tweede gedeelte ging over de missie van Brazilië. Toen sprak pater Trophimus van Kesteren O.F.M., Sassenheimer van geboorte, op vacantie m het vaderland. Gisteravond sprak pater van Kesteren, alleen over de Minderbroedersmissie van Brazilië. Pater van Kesteren kon dank zij de voortreffelijke hulp van den heer Sleg- tenho^st, die voor de bediening van de lan taarn en de lichtbeelden zorgde, het pu bliek aandaohtig bezig houden. De zelatricen van de F.M.B. speelden een tooneels'tukje getiteld: „Zoo zijn ze", waar in ook nog eens beklemtoond werd, dat de genen, die voor de missie werken heel goed werk doen en dat er nog heel veel men schen zijn met interessen van heel wat lager peil. De heer Goddijn vulde het geheel aan met z'n pianospel. Opening en slot was bij pater Soppe, die weer eens blijk gaf, dat hij wel dat de missie 'terug is, maar zijn geliefd Brazilië nog in de verste verte niet vergeten is, waar hij eertijds zoo veel heeft mogen doen. Spontaan brachten velen na afloop pater Trophimus een tegel voor z'n kerkvloer, in de vorm van een rond Hollandsch kwartje. F.M.B. dat kunt u nog eens doen! Maar beloof dan dat het niet zoo laat wordt en de tweede avond is even vol als de eerste. FRAAIE SCHENKING VOOR LEIDSC1I PRENTENKABINET. Houtsneden, etsen en kopergravures. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat de heer dr. J. C. J. Bierens de Haan, te Amster dam, aan den staat, ten behoeve van het prentenkabinet der Rijksuniversiteit alhier, een verzameling van houtsneden, etsen en kopergravures van Nederlandsche en uit- heemsche graveurs, meest uit de 17de eeuw, ten geschenke heeft gegeven. Deze schenking, bevattende ruim 500 prenten, welke niet in het prentenkabinet aanwezig zijn, is daarom zoo belangrijk, omdat zij verschillende stukken bevat van groote meesters, o.a. werk van Canaletto, Dujardin, Goltzius, Lucas van Leyden, Lie- vens en anderen. Het ligt in de bedoeling van den hoog leer a ar-directeur van het prentenkabinet om de voornaamste stukken der schenking in een afzonderlijke tentoonstelling bijeen te brengen, ten einde de bijzondere aan dacht van studenten en publiek daarop te vestigen. De regeering heeft met erkentelijkheid dit waardevolle geschenk aanvaard en den schenker dank betuigd. DE N. Z. H. T. M. De driemaandelijksche conferentie. Dinsdagmiddag 8 Februari 1938 had de gebruikelijke driemaandelijksche conferen tie tusschen de Directie der Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. en de drie vakorganisaties plaats in het hoofdkantoor aan de Leidschevaart te Haarlem. Daarin werd van de zijde der Directie medegedeeld, dat de geldelijke toestand van de Maatschappij allerminst toelaat, om een verhooging van haar bijdrage aan het Pen sioenfonds in overweging te nemen. Directeur zet uitvoerig uiteen de ver schillende factoren, die hebben gegolden bij de met ingang van 1 Januari j.l. plaats gehad hebbende tien bevorderingen tot ambachtsman le klasse. Betrokkenen, die meenen, dat zij voorrang hebben boven de aangewezenen, kunnen zich aanmelden om opheldering te erlangen. Ter tegenmoetkoming aan de verminder de bevorderingskans voor de remisebeamb ten en de poetsers, die kunnen worden aan gewezen voor den rijdienst is bepaald, dat de vorengenoemde beambten, die dienst kunnen doen, hétzij als conducteur hetzij ais wagenvoerder, resp. chauffeur, in een hoogere loongroep geplaatst zullen worden, terwijl zij, die zoowel voor conducteurs als voor wagenvoerders resp. chauf- feursdienst kunnen worden aangewezen, in een nog hoogere loongroep geplaatst zul len worden. Bovendien zal de tijdsduur, die bepaald is voor een conducteur, die wagen voerders- dienst verricht en als zoodanig toeslag ge niet, ook gelden voor den remisebeambte, poetser, die als wagenvoerder optreedt. Bij de beoordeeling van de hoegrootheid van de vergoeding, die de werkplaats-be ambten genieten voor tariefwerk, moet een tijdvak van enkele jaren in oogenschouw genomen worden en dan het gemiddelde ln een jaar. Directeur is van meening, dat dit gemiddelde een behoorlijk bedrag ver tegenwoordigt. Verder kwamen alsnog verscheidene on derwerpen van minder gewicht ter sprake. UITBREIDINGSPLAN VAN OEGSTGEEST. De afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State heeft h.eden behandeld beroepen van den raad der gemeente Oegstgeest en den raad der gemeente Lei den tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot gedeeltelijke goedkeuring van een uit uitbreiding van Oegstgeest. De gemeente Leiden heeft bij Ged. Staten bewaren ingediend op grond dat bebouwingen, op perceelen grond., van die gemeente te stichten, aan zoo danige e-ischen moeten moeten vol doen, dat het in exploitat'ie brengen ernstige belemmeringen zal ondervin den, zelfs gedeeltelijk practiscb uitge sloten moet worden geacht. Ook voerde die gemeente aan, dat voor een en ander mede de totstandkoming van de doortrekking van den Wassenaarsche- weg, welke weg wegens zijn ligging en af metingen een zeer belangrijke functie ten opzichte van het interlocale verkeer zij kunnen vervullen, uitgesloten moet wor den geacht. Ged. Staten hebben het plan echter goedgekeurd, behoudens ten aanzien van aan den Haagschen straatweg gelegen gronden. Tegen dit laatste gedeelte der beslissing is de gemeente Oegstgeest in beroep gekomen bij de Kroon; tegen het wel goedgekeurde gedeelte kwam de ge meente Leiden in beroep. De heer A. J. van Gerrevink, bur gemeester van Oegstgeest, heeft het be roep namens den raad toegelicht. Ten aan zien van den Haagschen straatweg heeft de raad naar een compromis tusschen de verkeersbelangen en de belangen der grondeigenaren gezocht. Aan deze laatste toch heeft de rijkswaterstaat niet minder dan 54 uitwegen verleend. Ged. Staten wenschen langs dezen verkeersweg geen exploitdtiebouw, maar ook de raad wil die beslissing niet. Door de gronden langs dien weg op te nemen in het plan, wordt op geen enkele wijze vooruit geloopen op de wijze van bebouwing. Ware deze opne ming niet geschiedt, dan zouden aanvra gen voor het bouwen van bedrijfswonin gen niet kunnen worden geweigerd. De heer J. Wilbrink voerde het woord namens de gemeente Leiden. Hij verdedigde de stedenbouwkundige inzich ten dier gemeente, tevens daarbij den na druk leggende op de wenschelijkheid van doortrekking van den Wassenaarsche weg, met het oog op de ontsluiting van een be langrijk stadsgedeelte, het vervoer naar het Academisch ziekenhuis enz. Spr. bestreed ook de geprojecteerde open bebouwing met het oog op de wei nige aantrekkingskracht der gemeente als woonstad. De beslissing van de Kroon zal later volgen. DE GRAAL. Oranje-avond. Voor den Oranje-avond op Donderdag 10 Febr. is er gelegenheid tot plaatsbespre- ken Woensdagavond van 8—9.30 uur in het Graalhuis, Hooigracht "31. De deelneem sters aan den Oranje-avond worden Don derdagavond om half 8 in keurig uniform aan de R.K. HB.S. verwacht. VEREENIGING „KATHOLIEK-LEIDEN". „Heilige Banden". A.s. Maandagavond 14 Februari wordt er in de groote Stadsgehoorzaal een film ver toond, genaamd: „Heilige Banden". Het bestuur van de Vereeniging „Katho liek-Leiden", daartoe uitgenoodigd, heeft bovengenoemde film gezien. Het bestuur was over deze film zeer vol daan. Men krijgt hier een juist inzicht van het leven eener religieuse communiteit. Een dergelijke film is in Leiden nog niet vertoond. Namens het bestuur der Vereeniging „Katholiek-Leiden" kan ik deze film ten zeerste aan alle Kathoileken van Leiden aanbevelen. Ik ben er van overtuigd, dat u een prachtige avond wordt aangeboden. Buiten de film „Heilige Banden" worden er nog andere films vertoond. Een aanbeveling is het ten volle waard W. J. KRIEK, Voorzitter Ver. „Kath.-Leiden". Een avond van Jan Muscb. Wat een prachtige avond belooft dat te worden. Jan Musch heeft in het oerkomi- sche blijspel „Job heeft geduld" geweldige successen geoogst. De Ver. „Katholiek Leiden" heeft gezorgd dat iedereen deze première voor Leiden in de groote Stadsgehoorzaal kan bijwonen, terwijl er aa afloop, tot 2 uur, nog gelegen heid is, om, onder leiding van den heer Evert Castelein, een dansje te maken, met begeleiding van „Hofenks Melody Ma kers". Voor degenen, die nog niet voorzien zijn van een toegangsbewijs, zijn er nog kaarten verkrijgbaar bij de bekende adressen, voor slechtsƒ0.75. Een prachtige vastenavondviering. Namens commissie R.K. Winter- program C. ZANDBERGEN, secretaris. ST. JOSEPHSGEZELLENVEREENIGING. Alle oud-retraitanten, ook zij, die geen uitnoodiging mochten ontvangen hebben, worden verwacht op de recollectie-oefe ning op Donderdagavond 8.45 uur. Allen op tijd aanwezig s.v.p. Zondag g.s. algemeene H. Communie. By Kon. Besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Groningen Dr. C. L. de Vries, wonende te Leiden. R.K. METAALBEWERKERSBOND „St. Eloy" Jaarfeestviering en huldiging zilveren jubilarissen. In het vaandel der afd. Leiden van den R.K Metaalbewerkersbond „St. Eloy" zijn in metaal hoe kon het anders? de woorden aangebracht: „Ora et Labora". Dat „bid en werk" heeft ongetwijfeld een bijzondere beteekenis. Mischien zijn er in de afgeloopen 27 jaar leden geweest, die niet of te weinig gebeden hebben, doch het nu wel doen dank zij de organisatie, er zijn er ook en maar al te velen, die vroe ger gewerkt hebben en het nu niet meer kunnen doen. De droeve tijdsomstandighe den zijn hieraan niet vreemd geweest en nu meer-dan ooit zal bij velen de wensch zijn opgekomen, dat alle narigheden thans spoedig achter den rug mogen zijn. Maar behalve het „bid en werk" heb ben de metaalbewerkers gisteravond nog een ander devies gehuldigd, want gister avond was het feest, ter gelegenheid van het 27-jarig bestaan. De groote zaal van „Zomerlust" was na genoeg geheel gevuld met leden en hun dames om dit jaarfeest op gezellige wijze te vieren. Daaraan ging dat kon nu een maal niet anders een ernstig woordje vooraf, omdat zulk een jaarfeest altijd een bijzondere gelegenheid biedt om den aan wezigen nog eens duidelijk onder de oogen te brengen, dat de afdeeling er niet alleen is om feest te vieren, doch dat er ook een tijd is om te werken. De afdeelingsvoorzitter, de heer J. Gie- zen, wees hierop in zijn openingswoord niet ten ^onrechte. Er moet eendrachtig worden samengewerkt om de vereeniging giooter te maken, maar het is niet alleen voldoende het aantal leden op te voeren, men moet ook zorgen voor een intens me deleven met hoofd- en afdeelingsbestuur. Dan zal de geest in de organisatie beter worden, dan zal het optreden van den bond naar buiten ook meer invloed hebben. Na eenige opwekkende woorden en den mensch, dat de aanwezigen een genoeglij ken avond zouden hebben, gaf de voorz. het woord aan den heer J. G. v. d. Brink, lundsvoorzitter. Deze herinnerde aan de woorden van den voorzitter, dat zoovele vergaderingen vel'slechter bezocht worden dan deze bij eenkomst. Met het vertellen van een ver haaltje van den Griekschen wijsgeer en redenaar Demothenas, die eens onder zijn gehoor slapers vond en het middel, dat hij ertegen aanwendde, zeide spr., dat er belangrijke vraagstukken de laatste ja ren aan de orde zijn geweest terwijl de le den, of velen althans, rustig bij de kachel bleven zitten. Nu, op een feestavond zijn ze er wel. In verband daarmee wekt spr, de moeders, de echtgenooten of verloofden der leden ernstig op, toch mede te werken om te zorgen, dat allen ter vergadering komen. De organisatie zaJ zijn dat, wat de leden ervan maken. En is de toestand in de metaalindustrie zoo goed, dat er geen actie meer noodig is? Gelukkig is er sinds eind 1936 weer eenige verbetering te constateeren, doch er zijn toch altijd nog rond 30.000 werkloozen in aeze industrie. Moeilijke jaren hebben de metaalarbei ders de laatste tien jaar doorgemaakt. Om bij een wederkeeren van een beteren toe stand in het bedrijf ook de vruchten daar van te plukken, is er meer noodig dan het betalen van de contributie. Daar is ook meeleven noodig, daar is representatie van den bond noodig en daaraan moet ieder lid meewerken. De leden moeten hun beginselen in het maatschappelijk le ven-uitdragen. Spr. grijpt deze gelegenheid daarover gaarne aan om de slapers eens flink wak ker te schudden, daarbij een aansporing gevend of voor onze broeders, die buiten het geloof staan een voorbeeld te zijn. Daarnaast moeten de leden zich ontwik kelen door hun vakblad goed te lezen. De geest, de mentaliteit der leden moet worden opgevoerd. Ten aanzien van ac tief werken valt van de tegenstanders dik wijls nog veel te leeren. Als men in aan merking neemt, dat anderen alleen wer ken, ja ploeteren voor him maatschappe lijk welzijn, h >eveel temeer moeten de Katholieken dan niet een gezonde actie ontplooien, waar zij door hun maatschap pelijk welzijn ook het geestelijk welzijn moeten behartigen. Spr. wijst er dan op, dat de afdeeling thans twee zilveren jubilarissen heeft n.l. de heeren L. P. de Groot en B, Smit. Zij hebben het goede voorbeeld gegeven en "elen, die weinig voor de organisatie hebij ben gedaan, plukken daarvan mede de vruchten. Daarom huldigt spr. die pio niers, die ondanks veel persoonlijk, offers hun roeping getrouw zijn gebleven. Op het oogenblik is de strijdbijl begra ven, maar. indien men den Bond te na komt, zal er weer strijd noodig zijn. Dan moeten allen paraat zijn. En om paraat te zijn moet men goed georiënteerd zijn. En dat kan men alleen als men zijn eigen dag blad leest, waarom spr. „de Volkskrant" aanbeveelt. Dat is een machtig wapen in de hand van den arbeider. Spr. reikte vervolgens aan de heeren de Groot en Smit namens het H.B. een oorkonde uit, vermeldend het feit, dat zij 25 jaar lid van den bond zijn. De afdeelingsvoorzitter voegde hier nog eenige hartelijke woorden van geluk- wensch aan toe, vergezeld van stoffelijke blijken van belangstelling. Spr. wees er daarbij vooral op, dat de heer de Groot niet alleen lid is gedurende 25 jaar, maar '.ok secretaris der afdeeling. Voor zijn vele werkzaamheden in deze functie zegde hij hem hartelijk dank. Mede namens den heer Smit dankte de heer de Groot met enkele woorden voor deze huldiging. Hiermede was het officieele gedeelte van den avond ten einde en was het woord aan de bekende humoristen Klaare en Flo ra, die in een welvoorzien repertoire van liedjes, komische voordachten en moppen de aanwezigen geruimen tijd wisten bezig LEIDEN. Geboren: Hendricus Johannes z. v. D. Bergman en M. E. C. Langezaal. Johan nes z. v. A. Bavelaar en F. J. Haverkamp. Ondertrouwd: P. J. van Duuren jm 24 j. en P. A. Verberg jd. 20 j. *e houden, dat de zaal ervan dreunde De beer Flora gaf daarbij als intermezzo een vertolking op de piano van de ouverture „Willem Teil", terwijl ook zijn fluit-solo's algemeen, bewondering wekten. Een woord van lof aan beide heeren voor zulk een exquis programma, waarin geen onverto gen woord gehoord werd. De entre-actes werden op verdienstelijke wijze gevuld door het Jazzgezelschap „Tem po" onder leiding van den heer van Zijp. De feestavond werd besloten met een gezellig samenzijn. Daarna trokken allen weer huiswaarts, de herinnering aan een pretitgen avond met zich meedragend. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht 8.59 M op. R. K. KLUBO ESPERANTISTA. De R.-K. Klubo Esperantista schrijft ons: Na de lezing van den Hongaarschen Es perantist, Julio Baghy, die over zijn leven in Siberië gedurende zijn krijgsgevangen schap sprak, mochten wij thans den heer Teo Jung, een Duitsch Eperantist hooren, die een lezing hield over het onderwerp: „Hoe Esperanto te verdedigen". Verschillende argumenten tegen Espe ranto werden door den heer Jung ontze nuwd o.a. het bekende argument van de Babylonische spraakverwarring. Sommige beweren, dat zij niet van Es peranto houden, omdat het een kunsttaal is, maar laten zij dan consequent blijven en zich ook niet bedienen van kunstmidde len, zooals een auto, wanneer er een levend middel is (paarden) om zich te laten ver voeren. Volgens een bekend deskundige zal het nog ongeveer 40 jaar duren eer het .Esperanto officieel op de scholen inge voerd zal zijn. Dat Esperanto niet wellui dend zou zijn. weerlegde spreekr door eeni- gedichten te declameeren, waarvan de klank en het rhythme een genot waren om aan te hooren. De voorzitter van de Leidsche Esperanto Vereeniging „Pacen", de heer Hoope, dank te den heer Jung voor zijn interessante le zing, welke eveneens gevolgd werd door de leden van de Katholieke Esperanto Vereeniging en van de Vereeniging van Arbeiders Eperantisten. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6678. Roxy Theater, Leiden, Haarlemmerstraat 52. Uittr. E.: G. Lewin, Leiden. 225. J. P. Janssen, Leiden, Langegracht 113, constructiewerkplaats en machinefa briek. 5252. Firma L. J. Castelein, Leiden, Lage Rijndijk 9, bakkerij: brood, koek en ban ket; annex winkel. Wijz. handelsn. in: A. C. L. Castelein. 6694. Chemigrafische Kunstinrichting Neerlandia (f.), (N.V. Mij. tot Expl. der Cliché-fabrieken van Koningsveld en Zoon), Leiden, Breestraat 24. Hoofdz.: Den Haag, Nw. Molstraat' 26 a/b--28. De naam van het filiaal te Leiden is gewijzigd m: Leidsche Cliché-Industrie en Foto-Litho inrichting Koningsveld Zoon. Nieuwe inschrijvingen: 7118. N.V. Leidsche Machinefabriek v/h fa. J. P. Janssen; in porichting Leiden, Langegracht 113. E.: J. W. Bos, Oegstgeest. 7119. A. J. Bleijs en v/h H. J. de Jong N.V., Leiden, Noordeinde 17, glas- en schil dersbedrijf, handel in en fabricage van glas- en verfwaren, bouwen en exploitee- ren van huizen, koopen, verkoopen van vaste goederen, zuiveren en ontsmetten, enz. Dir.: A. J. Bleijs, Leiden. Comm.: Q. W. A. Bleijs. Maatsch. kap.: ƒ20.000.— waarvan geplaatst en gestort: ƒ10.000.—. 7120. A. Grimbergen, Rijnsburg, Vliet 19, carriers, rijwiel, radio, naaimachine handel. E.: A. Grimbergen, Rijnsburg. 7121. Pfaff Naaimachinehuis (f.) (N.V. Hollandsche Naaimachinehandel), Leiden, Kerkstr. 4a. Inzake het door ons gemelde ongeval, waarbij een wielrijdster in den Oude Rijn terecht kwam, berichten de bij het onge val betrokkenen ons, dat dit niet veroor zaakt werd door een onbekend gebleven wielrijdster, maar door een juffrouw," die links van den weg liep, en na het onge val spoorloos verdwenen was. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Indisch Recht: Mej. A. Ih. van Dijk,W a s s e n a a r. AANRIJDING TE 'S-GRAVENHAGE. Vannacht omstreeks 3 uur kwamen twee personenauto's op den hoek van den Hoo- gewal en de Zeestraat te 's Gravenhage met elkaar in botsing. In de auto, bestuurd door den 26-jarigen P. J. D. uit de Bloem- ï'onteinstraat, waren drie dames gezeten, die alle min of meer ernstige verwondin gen bekwamen. Twee der dames konden, nadat zij in het R. K. Ziekenhuis waren verbonden, op eigen gelegenheid naar huis gegaan. De 57-jarige mej. E. P., uit de Gabriel Met- sustraat had een lichte hersenschudding en werd ter verpleging opgenomen. De bestuurder van den anderen wagen, de' 33-jarige W. J. G. H., uit de Franken- straat kwam met den schrik vrij. HET PROCES TEGEN DR. NIEMOELLER. BERLIJN, 9. Febr. (A. N. P.). Toen gis teravond het gerucht de ronde deed, dat ds. Niemoeller zijn verdedigers had weg gezonden meenden z(jn aanhangers aan vankelijk, daaraan geen geloof te moeten, hechten, omdat het algemeen bekend was, dat alle drie de verdedigers de Belijdende Kerk steunen. Thans echter verklaart men in kringen, die in nauwe relatie met de Eelijdende Kerk staan, dat ds. Niemoeller weloverwogen en op aanraden van zij a adviseurs gehandeld heeft. In gewoonlijk welingelichte kringen ge looft men, dat de vervolging tegen den predikant onder meer wordt gesteund op een bepaling uit Bismarcks Kerkwet van 1874, wèarin de priester, die door zijn op treden ordeverstoringen mogelijk maakt, bedreigd wordt met een gevangenisstraf van drie maanden tot twee jaar. Het schijnt, dat Niemoellers antwoord op de beschuldigingen 120 bladzijden compact machineschrift beslaat. De bekende chi rurg Prof. Sauerbruch behoort tot de tal rijke getuigen k décharge. BETOOGÏNGEN VAN DE WEENSCHE JEUGD. WEENEN, 9 Febr. (A. N. P.). Volgens het Duitsche Nieuws Bureau hebben in den nacht op Woensdag afdeelingen poli tie niet overvalwagens en op motorfietsen te Weenen de hoofdstraten van de binnen stad en die van de buitenwijken door kruist, hetgeen een tamelijk groot opzien heeft gebaard. De middagbladen deelen mede, dat de autoriteiten inlichtingen hadden ontvan gen, dat evenals in de vorige dagen het geval was, betoogingen van de jeugd zou den worden gehouden. Inderdaad zijn samenscholingen waar genomen. Deze werden evenwel verspreid. Volgens bedoelde bladen zijn eenige per sonen gearresteerd. HET KASTEEL VAN BOHAN DOOR BRAND VERWOEST. NAMEN, 9 Febr. (A. N. P.). Een hevige brand heeft in den afgeloopen nacht het kasteel van Bohan geheel verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. De eigenaars van het. kasteel zijn op reis, ter wijl het personeel met vacantie is. Het parket van Dinant is van het gebeurde in. kennis gesteld. BRU BEKENT DERDE MISDAAD. ANTWERPEN, 9 Februari. (A.N.P.) Edouard Bru heeft vannacht bekend nog een derden moord bedreven te hebben, en wel op een vrouw, in een hotel a_an de Emile Jacqmainlaan te Brussel. Dit misdrijf is reeds een jaar geleden gepleegd. AMSTERDAM, 9 Febr. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 198 vette kalveren: 7482, 6672 en 5864 cent per kg. levend gewicht; 71 nuchtere kalveren j 610 per stuk, 147 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 7172 cent zware 7071 cent en vette 6869 cent per kg. slachtgewicht; aangevoerd 2 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren behoorlijke aan voer, handel sleepend met iets lagere prij zen. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel traag, prijzen lager. Varkens be hoorlijke aanvoer, handel traag en moeilijk prijshoudend. WOERDEN, 9 Febr. Kaas. Aanvoer 55 partijen kaas. Met rijksmerk le kwal. 25.50—26.50, 2e kwal. 24—25, Handel traag. RIJPWETERING, 8 Febr. Eierenveiling Aanvoer 2317 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.804.00, eendeneieren 3.003.10 per 100 stuks, kaas 4056 cent per kg. VEUR, 8 Febr. Eierenveiling Café „Het Wapen van Veur". Aanvoer: 23500 kip peneieren 4.054.60, 2042 henneneieren 3 403.60 en 300 eendeneieren 2.90 3 00 per 100 stuks, 51 kippen 0.401.10, 8 eenden 85 cent, 117 konijnen 0.503.00 13 duiven 2025 cent per stuk. VOORSCHOTEN, 8 Febr. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 3.704.00, kuiken eieren 2.503 20 per 100 stuks, konijnen 0.501.10, duiven 0.100.16 per stuk, zoetekaas per kg. 5666 cent en Leidsche kaas idem 4450 cent. KOUDEKERK, 8 Febr. Eierenveiling. Koudekerk-Rijndijk. Aanvoer 4132 stuks eieren en 11 ponden boter. Prijzen: kippen eieren 3.704.20, eendeneieren 2.80 3.00 per 100 stuks, boter 7174 cent en kaas 2829 cent per pond, kippen O.GO 1.00, hanen 1.201.50 en konijnen 40 tot 70 cent per stuk. BOSKOOP, 9 Febr. Bloemenveiling, ♦zalea 1.802.80, Andromeda 810 ct., Mahonia 1019 cent, Crocus 710 cent, Tulpen 1517 cent, Seringen 5068 cent, Rhod. Pink Pearl 1.20, Cerasus Hisakura j 1 502.10, Cerasus i-osea fl. pl. 1.20 2.10, Prunus triloba 6090 cent, Funkia per stuk 57 cent. >V1 SSELNOTEERINGEN (AMST «DAM» Londen 8.963(4 Berlijn 72.221/., Parijs 5.S6 Brussel 30. r 6 Zwitserland 41 50 Koppphagen 40. Stockholm 46 25 Oslo 45.05 New York 1.7815/jg Praag 6,28 >/2

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3