§fM% BELEENING VAf< STADS NIEUWS JAARLIJKSGHE GYMNASTIEK-UITVOERINC y[ EFFEGTEN RIJNSTREEK AGENDA R.K. GRAALTURNCLUB „ACTIEF WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG.l HOE WORDT HET WEER? ZACHTER. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Westelijke tot Zuidelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen zach ter. Hoogste barometerst.: 773.5 te Toulouse. Laagste barometerst.: 742.3 te Janmayen. De beeide gebieden van hoogen luchtdruk in Centraal-Europa en op den Oceaan ver- eenigden zich tot een lang gerexrt strook, met maxima in Hongarije en cij de Azo- ren De minima in het Noorden vormen een doorloopende keten van de kusten van Siberië tot de Zuidpunt van Groenland. Tusschen veertig en 2estig graden Noor derbreedte bewegen daal- en stijggebieden van den luchtdruk van West naar Oost en is het weer somber geworden, met veel mist of lage wolkendekken. Het vorstge- bied op het vasteland blijft van geen be- teekenis. De vorstlijn trok zich terug naar den Rijn. Op IJsland en in Schotland wordt het kouder, op Ierland en in West- en Mid den-Frankrijk zachter. In Zweden nam de vorst af. In de Alpen draaide wind naar Zuid-West, het weer bleef mooi, de tem peratuur daalde echter (Saentis min 9 graden) en de vochtigheid en bewolking namen in de dalen toe. De neerslag bleef beperkt tot het Westen, Noord-Westen en Noorden. De kansen op neerslag beginnen in onze omgeving toe te nemen en in het algemeen is meer bewolking met hoogere temperatuur te wach ten. LUCHTTEMPERATUUR. 5.0 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 5.29 uur tot Donderdagmorgen 6.57 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 10 Febr. voorm. 9.45 uur en nam. 10.10 uur. Maan op 12.12 uur Donderdagmiddag. Maan onder 4.50 uur* Vrijdagochtend. NOORDEN Prof. Cleophas komt. Morgenavond te half acht houdt het R.K. Comité van Actie zijn derde bijeeenkomst gedurende dit winterseizoen. Prof. A. H. P. Cleophas van het Theolo- gicum te Warmond komt alsdan een rede houden over den invloed van den gods dienst en de levensbeschouwing op de maatschappelijke hervorming. WOUBRUGGE. Verkooping. Hedenmorgen werd ten overstaan van notaris jhr. G. J. Stoop in het hotel 's Molenaars-brug te Alphen a. d. Rijn de bouwmanswoning verkocht met diverse perceelen wei- en hooiland onder Woubrugge in den Oudendijksche en Boc- polder, groot 21.57.39 H.A., eigendom van de erven H. N. van Griethuizen. Alles werd in één perceel gemijnd voor de som van 41.800. Och meneer de stratenmaker, kant U met die betonmoker even m'n bief stuk klein kragen? (Ric Rac) Wat de grondbelasting betreft, de regee ring kan de baten daarvan niet missen. Mdar kan er geen geleidelijke afschaffing plaats hebben, b.v. elk jaar met 5 a 10 pet.? Vele onoillijkheden zouden voorts kunnen worden weggenomen door een her schatting. Aangaande de winsten op de naam- looze vennootschap wil de minis ter het ontduiken van belasting tegengaan. Dat juicht spr. toe, maar het gaat hem te ver als de minister de winsten bij de bron zou belasten, waardoor de reserves zouden worden aangetast. Daardoor wordt ons be drijfsleven van een zijner hechtste grond pijlers beroofd, daaraan is het te danken, dat onze industrie de lasten van crisis nog is te boven gekomen. De minister ga niet verder dan het te gengaan van belastingontduiking. De heer v. VOORST TOT VOORST (R.K.) was het volmaakt eens met den Minister, waar deze beweert, dat de druk der directe belastingen buitengewoon hoog is. De belastingdruk op ons volk is ab normaal zwaar deze uitspraak van den bewindsman is spr. uit het hart gegrepen. Maar zij, die dien druk het meest voelen, zijn de bewoners van kasteelen en landgoederen, naar spr. nader uiteenzette. De meeste bewoners van kasteelen en landhuizen zijn van hun goed verdreven. In de provincies Gelderland, Overijsel en Limburg staan de meeste kasteelen leeg. Dikwijls kan men die voor niets be trekken als men de personeele belas ting maar betalen wil doch er zijn geen liefhebbers. Huurwaarde hebben zij niet, de verkoopwaarde is niet veel meer dan de waarde van den grond en de afbraakwaarde van de gebouwen. Een christelijke regeering mag het niet aanzien, dat een groep van bewoners zoo zwaar wordt belast, dat zij hun bezit moe ten opgeven. Zal de Staat eerst te hulp komen als het te laat is? Men stellen de, bewoners liever in staat door een mildere belasting hun bezit te handhaven. De opcentenheffing op de grondbelasting achtte spr. onredelijk. Deze heffing op de personeele belasting maakt deze tot een anti-sociale belasting. Deze wet werkt de werkloosheid in de hand. In Duitschland is de belastingwetgeving meer up-to-date dan hier en stimuleert de werkgelegenheid, terwijl ze bij ons de wer keloosheid bevordert. In Duitschland heeft men minder belasting naarmate men per soneel heeft, etc. Spr. acht het onjuist dat de landelijke eigendommen naar de verkoop waar- d e worden geschat. De landbouwer houdt rekening met de opbrengst, welke dan ook de zuivere waarde voor hem is. Een ingrijpende herziening van het ge- heele belastingstelsel is noodig, en zoolang dit niet is geschied passé de minister een mildering toe. Een commissie voor deze herziening komt spr. gewenscht voor. Het Egalisatiefonds. De heer POLLEMA (C.H.) herinnerde aan de behandeling van de wijziging der Crisisin voer wet, daar de bewindsman ver trouwen vroeg in motieven die hij niet aan de Kamer kon meedeelen. De heer VAN LANSCHOT (R.K.) be gon met den minister te feliciteeren met de geslaagde conversie. Meer dan de helft van de staatsschuld is geconverteerd in een nieuwe schuld met 1 pet. rentebespa ring. Brengt dit een verlichting van 17 mil- lioen op ons budget? Dat gelooft spr. niet, want de schuld moet vlugger worden af gelost. Deze vluggere aflossing kost 3 mil- lioen per jaar. Het is niet mogelijk de Volksvertegen- woqrdiging medezeggenschap te geven in zake het Egalisatiefonds. De werkzaam heid moet, met het oog op de speculatie, zoo geheim mogelijk zijn. Misschien zijn 3 a 4 menschen van die werkzaamheid op de hoogte. Verder verandert deze van uur tot uur. BOERENVAKBOND LEIDEN VAN DEN LTB Jaarvergadering in Den Burcht Deze jaarvergadering, hedenmorgen in den foyer van Hotel Den Burcht onder voorzitterschap van den heer A. J. de Jong gehouden, was slechts matig bezet. De voorz. zeide in zijn openingswoord, dat de opkomst wel grooter was dan op de vorige vergadering, doch met het oog op de belangrijkheid dezer vergadering had hij toch meerdere leden verwacht. Een terugblik werpend op het afgeloo- pen jaar zeide de voorz., dat. de zomer 1937 niet ongunstig was, doch door de na weeën van het mond- en klauwzeer kan deze zomer nog wel een minder pleizie- rigen nasmaak krijgen. Spr. liet hierna in korte trekken de voornaamste kwesties van het oogenblik de revue passeeren. Voor zoover het de bedoeling der regeering is de landbouw- crisispolitiek te herzien en meer te stre ven naar gezonde ordening, juichte spr. dit ten zeerste toe en hij sprak den wensch Uit, dat de pogingen in die richting ten goede mogen komen aan den boeren stand. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen kwamen de mededeelingen aan de orde. Hierbij uitte de voorzitter de klacht, dat de L.T.B. slecht vertegenwoor digd was in den Ned. Boeren- en Tuin- dersbond. Daarin wenschte hij gaarne verandering zien gebracht. De heer Ausems deelde naar aanleiding hiervan mede, dat bereids pogingen zijn aangewend om den voorzitter van den Boerenvakbond van den L.T.B., den heer Verkley, zitting te doen nemen in ge noemden bond. De voorz. meent, dat het dan toch niet kwaad zou zijn een verzoek in bedoelden geest tot het hoofdbestuur van den L.T.B. te richten, waartoe de vergadering be sloot. Vervolgens las de voorz. een een inge komen schrijven van de afd. Voorschoten voor, waarin erop gewezen wordt, dat de toewijzing kalverschetsen op het oogen blik absoluut onvoldoende is in verband met de sterfte tengevolge van het mond en klauwzeer. Daarom wordt gevraagd een extra toewijzing van 10 a 15 pet. De voorz. stelt voor dit schrijven door te zenden naar het hoofdbestuur, waarop de heer de Goey mededeelt, dat de Rund veecentrale deze kwestie reeds onder de aandacht heeft genomen. Naar aanleiding hiervan wijst de heer Verkley (H.B.) op de houding van den heer v. Berkel een der invloedrijkste mannen in de Ned. Veehouderij Centrale, die tegen elke verruiming is. De heer Paardekooper (Zoeterwoude) onderschrijft elke poging tot actie in bo venbedoelden geest, want hij acht verrui ming zeer zeker noodig. Gaarne zou hij echter weten hoe men deze actie zal voe ren, waarop de voorz. antwoordt, dat de heer Verkley in het bestuur van den N. B. en T. B. in dezen geest actie zal voeren. De heer M. P. v. d. Weyden wijst erop, wat ten aanzien van deze kwestie in de Tweede Kamer reeds gezegd is en hij be pleit een regeling, waarbij de zwaarst door het mond- en klauwzeer getroffen bedrijven het eerst geholpen worden. De heer Paardekooper wees hierbij op de moeilijkheid, dat een grens hiervoor zeer moeilijk te trekken is. De kwestie werd hierna aan het H. B. overgelaten. Na voorlezing van het jaarverslag van den secretaris, den heer S. v. Leeuwen, bracht deze functionaris het finantieel verslag uit, dat met een batig saldo sloot. Beide verslagen werden onder dank goed gekeurd. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de aftredende leden de heeren A. J. de Jong (Hazerswoude) en M. P. v. d. Weijden (Zevenhoven) werden her kozen. Hierna kwam een voorstel van het be stuur aan de orde tot uitbreiding van het bestuur en verkiezing van twee nieuwe bestuursleden. Hiertoe wordt besloten, waarop gekozen worden de heeren A. C. Paardekooper uit Zoeterwoude en J. C. Wesselingh uit Hazerswoude. De consumptiemelkregeling. De voorz. leidde hierna den heer A. J. de Goey uit Montfoort in, die een uiteen zetting gaf der waarschijnlijk in te voe ren regeling voor de consumptiemelk. De heer de Goey wees erop, dat toen hij de uitnoodiging kreeg er nog gespro ken moest worden van een waarschijnlijk in te voeren regeling voor de consump tiemelk. Thans is dit niet meer zoo, want gistermiddag heeft de minister zijn fiat gegeven aan het voorstel van regeerings- commissarissen, waarbij bepaald werd, dat de nieuwe regeling positief op 3 April zal worden ingevoerd. Om een goed inzicht van den toestand te geven, laat spr. in grove trekken de revue passeeren wat er de laatste tien jaar op dit gebied is geschied. De regeling van het oogenblik met con tract en taxe-rechten geldt sinds vijf jaar. Van lieverlede is deze regeling, zooals zij oorspronkelijk vastgesteld was, bijge schaafd en verbeterd, maar desondanks bleven er tal van moeilijkheden aan vast kleven. Daarop werd vorig jaar door den minister meegedeeld, dat hij de regeling zou intrekken en hij verzocht de betref fende organisaties een nieuwe regeling aan hem voor te leggen. Na 'n bestudee ring van 'n achttal maanden is deze nieu we regeling thans tot stand gekomen. In de naaste toekomst zou men weer een nieuwe vrtfe concurrentie wanneer de oude regeling geheel aan kant gezet zou worden. Dat was de bedoeling van den minister niet noch van de organisa ties. De nieuwe regeling ontwierp twee groe pen belanghebbenden, de groep van pro ducenten en die van distribuanten der melk. Deze beide moesten worden gebon den door een statuut, volgens hetwelk zij konden handelen. Spr. deelde mede, dat er ten deze een grondslag voor samen werking is verkregen. Ieder, die in de toekomst consumptie- melk zal leveren, kan zulks doen. Een oproep hervoor zal binnen enkele dagen in de bladen verschijnen. Spr. behandelde hierna de taakverdeeling van beide groepen. Bij de sanctie van den Minister staat vast, dat men georganiseerd moet zijn om bij een van beide groepen aangesloten te zijn. Bij deze regeling krijgt men voor de C M. C. zeven verkoopbureaux, welke de melk aan de distribuanten afleveren te gen een door beide groepen overeengeko men prijs, onder goedkeuring van den mi nister. Van belang acht spr. het daarbij, dat men zoo weinig mogelijk prijsschom- melingen moet toepassen. Een zomer- en winterprijs lijkt spr. het best èn voor den handel, èn voor den consument èn voor den consumptiemelker. Spr. ontveinsde zich niet, dat er zich ook bij de nieuwe regeling moeilijkheden zullen voordoen, doch deze kunnen er slechts toe leiden, dat de belangen van de beide groepen uiteindelijk zoo goed moge lijk zullen behartigd worden. Een eerste eisch voor den veehouder zal zijn de controle op het bedrijf. Het ligt voorts in de bedoeling de melk productie weer te klassifieeren naar ge lang van de meer of minder goede sa menstelling. Voor bestaande rechten zal een afloo- pende regeling in den vorm van een toe slag in het leven worden geroepen. De taxe vervalt geheel, doch de beste prijs zal zijn voor hen, die de minste schom melingen in zijn prijs brengt. Spr. wijst in verband hiermede tevens op de econo mische beteekenis van deze regeling. Natuurlijk zal het voor den consump- LEIDEN. Woensdag. In Rest. „Zarse", Stationsweg 2, bridgeavond voor gevorderden en leerlingen. Toegankelijk voor Ka. tholieken onder ausp. Ned. Reisver. v. Katholieken, 8 uur. Woensdag: De Hanze, café-restaurant „De Doelen", 8.30 uur. Donderdag, R.K. Bakkerspatroonsvereeni- ging „Sint. Clemens", afd. Leiden en omgeving, vergadering hotel Central, 7 uur. Donderdag, Oranjeavond van De Graal R.K. H.B.S., 8.30 uur. Donderdag, Het Residentieorkest, dirigent Antonio Votto, soliste Ankie van Wickevoort Crommelin, Stadsge hoorzaal, 8 uur. Vrijdag. „St. Raphael". Jaarvergadering in het Bondsgebouw, 8 uur. Maandag, Filmvertooning „Heilige Ban den", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 5 tot en met Vrijdag 11 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telf. 807 en J. Dcedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. DOORLOOPENDE TREINEN LEIDEN— AMSTERDAM (W.P.). Via Woerden. Op de Zomerdienstregeling der Ne- derlandsche spoorwegen zijn een acht tal treinen ingelegd tusschen Leiden en Amsterdam (Weesperpoort) en even zoovele terug dus ongeveer een twee uur-dienst. Deze treinen stoppen te Alphen en Bodegraven en nemen te Woerden de aansluiting over van Gouda en Rotter dam Maas. Zij worden gereden als kleine stoomtreinen 2e en 3e klasse, met hetzelfde of nagenoeg hetzelfde materieel, dat thans ook op de lijn LeidenWoerden rijdt. De dienst LeidenAlphen wordt door de treinen naar Gouda, Weesper poort, en Utrecht ongeveer een half- uursdienst. Van Leiden reist men in 1 uur 18 mi nuten met doorgaande treinen naar de Weesperpoort. tiemelker van belang zijn zoo goed moge lijk te zorgen, dat het product aan te stel len eischen zal voldoen. Als voorbeelden daarvan noemt spr. de bestrijding van vee ziekten, de bedrijfscontrole, de kwaliteits kwalificatie, de reinheid, de algemeene bacteriologische toestand, de kwestie van het vetgehalte en de verplichte T. B. C.- bestrijding. Spr. komt hierna meer tot de practijk van de regeling, inzake de taak der ver koopbureaux, waarvan er ook een te Lei den gevestigd zal zijn. Concentratie van de melklevering zoowel als van de -distribu tie is van zeer groot belang zoowel voor den producent als voor den consument. Ook in die richting zal gewerkt moeten worden. Vervolgens behandelt spr. de betalings regeling, een der belangrijkste dingen, welke voor den boer safe moesten verkre gen worden. Daarom zal ook hier een cen trale betaling ingevoerd moeten worden. Dat zal voor de 10 k 12.000 veehouders niet gemakkelijk door te voeren zijn. Of deze betaling daarom ook reeds op 3 April in gevoerd zal worden is nog niet geheel ze ker. Wellicht zal dan ook wel een voor- loopige regeling ingevoerd worden, waar bij betaald wordt een grondprijs, waar na de kopprijs over langer en tijd gecentra liseerd 'zal worden betaald. Spr. wijst er vervolgens op, dat er na tuurlijk ook administratie voor den vee houder aan deze regeling vastzit en aLl de boer de benoodigde papieren thuis krijgt, zal hij zich wellicht weer afvragen: krijgen we weer een heelen papierwin kel thuis?, doch daartegenover zegt spr. dat een goede regeling administratie vergt Deze is echter zoo beknopt mogelijk ge houden, maar spr. voegt er de bemerking aan toe, dat de boer over het algemeen veel te weinig administratie voert. Na de voornaamste verplichtingen van den veehouder gereleveerd te hebben, geeft spr. nog eenige algemeene beschouwingen over dit eerste ordeningsstattuut in Ne land, dat tot grondslag zal moeten dienen voor ordening van andere bedrijven. Daar om wordt de medewerking van beide groe pen ten sterkste ingeroepen om de nieuw regeling zoo goed mogelijk te doen func- tinoneeren. Op deze uiteenzetting volgde een harte lijk applaus der vergadering en den dank woord van den voorzitter. Een langdurige gedachtenwisseling over deze inleiding alsmede over de samenstel ling van het bureau te Leiden ontspon zici hierna, waarna de heer de Goey de vra genstellers zoo uitvoerig mogelijk beant woordde. Een bespreking van de Pachtwet do® den heer M. P. v. d. Weyden werd het oog op het vergevorderde uur vanc-' agenda afgevoerd. Te half twee volgde sluiting der vergaf ring. Eerste Kamer De kasteelen en buitens In staat van verval Wijziging in belastingheffing gevraagd. De begrooting van Financiën heeft gis termiddag de Eerste Kamer bezig gehouden Achter de groene tafel had minister De Wilde plaats genomen. De liberale heer VAN RAPPARD opende de rij der speekers, zijn bezwaren uiteen zettend over den belastingdruk, speciaal den druk van de personeele belasting op kasteelen en landgoederen, zij worden ge sloten, de boerderijen vervallen, parken en bosschen verwaarloozen, het personeel wordt ontslagen. Het schriftelijk antwoord van den mi nister bevredigt spr. niet. De zinnen doen spr. denken aan het oude rijmpje: Zij spraken woorden, die gaven wel pas, doch alles bleef, zooals het was. Spr. wees erop, dat het hier betreft mid delpunten van historische waarde en na tuurschoon. Kan de minister niet een deel van het personeel vrijstellen van belasting, en de huurwaarde minder belasten? Spr. wees op een publicatie van jhr. dr. van Nispen tot Sevenaar, de Heidemaat schappij, het Oudheidkundig Genootschap en den heer Bodde Bouwman, inspecteur der belastingen. Iets zal er toch moeten gebeuren, be pleitte spr Het is geen voordeel voor den Staat dat al deze landgoederen gesloten zijn. De grondbelasting. Het parlement zal dus altijd achter de fei ten aanloopen. Spr, prefereert een zwevenden gulden boven een vast fixum, vanwege den onze- keren toestand. Een tweede devaluatie zou dan wel eens kunnen moeten volgen. Als men den gulden zijn gang had la ten gaan, zou hij boven pari zijn uitgeloo- pen. Dat zou een ramp geweest zijn. Thans is die waarde uit financieel en psychologisch oogpunt hooger dan over komt met onze economische verhouding tot andere landen. Spr t meent, dat door de leiders van het Egalisatiefonds niet is gehandeld in strijd met de bedoelingen. Groote schommelingen zijn immers voorgekomen. Toch acht ook spr. wel eenige klaarheid gewenscht of het fonds op dezelfde wijze zal kunnen doorgaan. Spr. sloot zich aan bij hen die de belan gen van de kasteelenbezitters hebben be pleit. Inzake de fondsen acht spr. een veran dering van systeem ongewenscht, en wil hij het fondsenstelsel behouden. Doch het is niet juist gefundeerd. De toestand is hoogst zorgwekkend. Het totaal door de fondsen belegd is 2.204.400.000. In 1940 zul len wij een kleine 200 millioen ten achter zijn. Nu zijn de tekorten al geweldig. De heer DE JONG (R.K.) hield zich be zig met de belasting op de N.V. De belas ting op de vennootschap onder firma is de basis van het betoog van dezen minister geweest. Spr. vertrouwt dat de aangekon- dige maatregelen ertoe zullen leiden dat een eind gemaakt wordt aan het systeem, dat aandeelhouders van besloten vennoot schappen zelf kunnen bepalen wat zij aan den fiscus zullen hebben tee offeren. Voor open vennootschappen wenscht spr. eenzelfde regeling als voor vennootschap pen onder firma. Spr. wil de reserveeringen niet tegen gaan, maar de verschillende categorieën gelijk recht doen. De vergadering werd daarop verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. ff op ZONDAG 13 FEBR. in de STADSGEHOORZAAL. Aanvang 8.30 uur Prijzen der plaatsen 30 en 50 ets. 544 Kaarten verkrijgbaar aan het Graalhuis - Hooigracht 31 - Leiden Plaatsbespreken Zondag 13 Februari, van half 121 uur aan de zaal

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2