BINNENLAND HOE NOORDWIJKERHOUT OPBLOEIDE BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938 DE LF.IDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HET 40-JARIG REGEERÏNGS- JUB1LEUM VAN H.M. DE KONINGIN Bïjzoistïerïieïtesi over «le „Nationale iilm 1938" Het comité „Nationale film 1938" heeft naar aanleiding van allerlei geruchten, welke in ons land de ronde deden, dezer dagen in een persconferentie de bijzon derheden over deze film, voorzoover die voor publicatie geschikt waren, medege deeld. De voorzitter van" het comité, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft daarbij uiteengezet, hoe men tot het denkbeeld is gekomen een film ter gelegenheid van het regeerings-jubileum van H. M. de Ko ningin te vervaardigen. Voornamelijk, doch niet uitsluitend Nederlandsehe werkkrachten. - Geen documentaire film. Over de film zelf deelde de heer D. van Staveren, voorzitter van de Rijksfilmkeu ring en van de cultuurfilmcentrale een en ander mede. Tweeërlei misverstand wilde de heer van Staveren in de eerste plaats uit den weg ruimen, ten eerste de meening, dat deze film een documentaire film zou worden, in dien zin, dat men haar zou samenstel len uit oude stukken journaal. Dat is on mogelijk, want men heeft veel te veel stof en zou dan onvolledig moeten wor den. En met enkele grepen uit het jour naal, zou men nooit een artistiek geheel kunnen krijgen. Daarom zal de film een speelfilm worden, waarin de voornaam ste gebeurtenissen uit de 40-jarige regee- ringsperiode van H. M. de Koningin zullen worden aangestipt. En hiermede kwam men in een tweede moeilijkheid terecht, n.l. de kwestie van de regie. In Nederland was geen regis seur te vinden, die de leiding van deze film op zich zou kunnen nemen, met de garantie dat de film onvoorwaardelijk zal slagen. Men moet, zoo zeide de heer van Staveren, niet te nationaal willen zijn, door alleen Nederlandsehe krachten te ge bruiken, wanneer men het slagen van de film daarmee riskeert. De film moet een succes worden. De regie is daarom opgedragen aan den Franschen regisseur E dmond Gréville, die o.m. de films „Marchant d'Amour" en „Remous" heeft ver vaardigd. Overigens zal natuurlijk zooveel mogelijk van Nederlandsehe krachten gebruik worden gemaakt. De heer Gréville zal speciaal met het oog op het Nederlandsehe* karakter van de film, worden ter zijde gestaan door Joh an de Meester. Het draaiboek wordt geschreven door den heer B. van Eysselstijn, voor de ar chitectuur zorgt de heer A. H. Wegerif, de montage is in handen van den heer G. J. Theunissen, de productie-leiding in die van den heer G. Ostwalt, terwijl voor het muzikale gedeelte en het camera-werk voornamelijk Nederlanders zullen worden aangesteld. Dat de spelers Nederlanders zullen zijn, spreekt van zelf. De film zal vermoedelijk worden opge nomen in de studio's van „Filmstad" bij Wassenaar. Op deze wijze werkt de productie van deze film er toe mede de Neder landsehe film-industrie te steunen, onze Nederlandsehe artisten mooien en goeden arbeid te verschaffen en de Nederlandsehe filmkunst te propagee- Wat de füm te zien zal geven. De heer van Eysselstijn heeft daarna een tipje van den sluier opgelicht welke de handehng in de film tot nu toe steeds om hulde. Positief kon de draaiboekschrijver zich daarover nog niet uitlaten, daar het scenario nog niet geheel gereed is. En ten slotte moet er toch nog een verrassing blijven. De film, die de regeerings-periode 1898- 1938 beschrijft, is opgevat als een „caval cade", een voorbijtrekken van de ver schillende beelden uit die periode. Maar het is geenszins de bedoeling een groote hoeveelheid documentaire stof in een film van een 2500 meter te proppen. Op volledigheid zal de film daarom geen aan spraak maken. Niet van buiten af, doch van binnen uit, namelijk gezien door twee families, één uit Amsterdam en één uit Brabant, zullen de voornaamste feiten worden weergegeven. Wanneer het pu bliek dat op die manier ziet, zal het zijn alsof het zelf die feiten meemaakt, mee leeft met die gebeurtenissen. Daardoor zal er bij iederen toeschouwer een fijne snaar worden aangeroerd en zal ieder zich deel voelen van het groote gezin, dat het Nederlandsehe volk uitmaakt. En dat is mede een doel van de film. Niet alleen in Nederland, ook in Ne- derlandsch-Indië zullen scènes worden op genomen, terwijl ook West-Indië in het scenario zal voorkomen. Of men daar gedeelten zal opnemen, is nog dubieus. In ieder geval staat vast, dat de vertooning in September van dit jaar op verschillende plaatsen tegelijk, zoowel hier te lande, als in onze overzeesche ge westen zal geschieden. Men hoopt daartoe een zoo groot moge lijk aantal copieën te maken. Op deze wijze zal de film haar strekking, het groo te evenement in de algemeene feestvreug de te zijn, kunnen verwezenlijken. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM Bataafsche Petroleum-Maatschappij B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor aan de Bataafsche Petroleum- Maatschappij te verkoopen de terreinen, gelegen aan en bij het Buiksloterkanaal, ter grootte van 16 H.A. 68 A. en 27 c.A. voor de som van twee millioen gui de n en verder aan genoemde maatschap pij in erfpacht uit te geven, zulks met in gang op een door B. en W. in overleg met de erfpachtster te bepalen datum, doch uiterlijk op 1 Maart 1938, tot en met 31 De cember 2001, het gemeenterrein, gelegen aan den Buiksloterweg, het Buiksloterka naal en den Tolhuisweg, groot 2.000 M2, of zooveel meer of minder als bij de kada strale opmeting zal blijken, tegen een jaarlijksche pachtsom van 0.85 den M2, voor de stichting van een schaftlokaal en de inrichting van een rijwielbergplaats. In de toelichting wordt medegedeeld, dat het verzoek om erfpachts-uitgifte van dit terrein door de maatschappij is gedaan, in afwachting van het resultaat der onder handelingen met de gemeente ten aanzien van enkele punten, de inrichting van haar bedrijf betreffende en o.a. omvattende het in eigendom verkrijgen van het IJ-pavil- joen c.a. Voor het ophoogen en rioleeren van het laatstgenoemde terrein moet een bedrag van 13.000 worden beschikbaar gesteld. B. en W. zullen te zijner tijd een voor stel doen tot de financieele regeling van deze uitgave. De koopsom van twee millioen gulden zal worden bestemd tot delging van ge meenteschuld. POOLSCHE ONDERSCHEIDING. De Poolsche gezant te 's-Gravenhage dr. W. Babinski, heeft aan prof. N. van Wijk uit Leiden en den heer H. Kuypers, di recteur van „De Maasbode", het eereteeken (Laurierkrans) van de Poolsche Letter kundige Academie te Warschau en aan den heer St. Sroczynski, persattaché van de Poolsche Legatie, de versierselen van het Kruis van Verdienste overhandigd. Daar- ra hebben de Poolsche gezant en mevr. Babinska aan de gedecoreerden een dejeu ner aangeboden, waarbij mede aanzaten de Pauselijke Nuntius Mgr. Giobbe en Mgr. Todini, secretaris van de Nuntiatuur, Pater H. Hermans, redacteur van „De Maasbo de", Mademoissele Illakicz, de Poolsche dichteres, mej. dr. M. P. Löhnis uit Wa- geningen, Freule A. de Graeff, de heer Ri- beiro Couto, secretaris van de Braziliaan- sche legatie, gravin Helene de Courson en de heer G. Hoszard, secretaris van de Pool sche legatie. CENTRALE LANDBOUWORGANISATIE. Vergadering van de dagelijksche besturen. In de jongste vergadering van de dage lijksche besturen der drie centrale land bouworganisaties te 's-Gravenhage is o.a. besloten aan de regeering mede te deelen, dat de drie C.L.O. niet ongenegen zijn de aardappelregeling over te nemen onder bepaalde voorwaar den, die ter kennis van de regeering zul len worden gebracht. Betreffende het vraagstuk: fabricage van aardappelvak ken werd besloten dat aan te houden tot over de vraag van het al of niet overne men van de consumptie-aardappelregeling door de drie C.L.O. is beslist. Ten aanzien van de uitvoering der Vogelwet werd besloten aan den directeur-generaal van den landbouw mede te deelen, dat het geen aanbeveling verdient over te gaan tot het oprichten van plaatselijke contactorga nen, eventueel afweerdiensten in verband met de uitvoering van de Vogelwet. De door den minister van oeconomische zaken aangewezen deskundigen kunnen de bur gemeesters omtrent vogeischade voorlich ten op grond van de doo. deze laatsten aan de commissarissen der Koningin te geven adviezen, betrekking hebbende op het ver- leenen van vergunningen tot het dooden van vogels. In 1935 is, nadat een overleg had plaats gevonden tusschen de drie C.L.O. en den bond van vleeschexporteurs, het fondsgeld voor schapen en nuchtere kalveren afge- schaft.Naar verluidt is het de bedoeling het heffen van fondsgeld weder in te voe- re. In Friesland en Groningen zou het fondsgeld voo schapen reeds weer zijn in gesteld. Besloten werd hieromtrent bij ge noemden bond inlichtingen in te winnen. Bij de uitvoering der steunregeling voor de kleine boerenbedrijven blijkt het, dat kleine bedrijfsjes, die uit hoofde van de uitkomsten in groep B. zou den vallen, niet kunnen worden gesteund, indien de ondernemer de leeftijdsgrens van 66 jaar is gepasseerd. Om aan dit bezwaar eenigszins tegemoet te komen is bepaald, dat zoons of dochters als plaatsvervangers voor den ondernemer mogen optreden, in dien zij naar het oordeel van de gemeente lijke commissie van advies in staat zijn het bedrijf naar behooren te leiden en te be werken. Deze laatste bepaling brengt voor het meerendeel der gevallen uitkomst, doch daardoor wordt tevens de onbillijk heid ten opzichte van de enkele bedrijfs jes, waar geen plaatsvervanger aanwezig is, nog vergroot. Besloten wordt aan den minister van oeconomische zaken te ver zoeken het daarheen te leiden, dat de en kelen, die door bovengenoemde bepalingen worderf gedupeerd, rechtsstreeks vanwege het departement van oeconomische zaken worden geholpen. BLOEMBOLLEN OP JAVA Geslaagde proefnemingen Bloembollen in Indië! Wie denkt daar aan? Het klinkt zoo vreemd en er is bijna geen plaats voor de combinatie Indië en bloembollen. Verschillende bloemkweekers hebben het in den loop der tijden geprobeerd om bloembollen in Indië te laten bloeien, doch voor zoover we weten, is het steeds op een mislukking uitgeloopen. Wij waren daarom met recht nieuwsgie rig, zegt het A.I.D. de Pr. Bode, toen wij van den heer Coronel, bedrijfsleider van de Bandoengsche Melkcentrale hoorden, dat het hem gelukt was om een zending narcissen, hyacinthen en bloembollen in bloei te krijgen. Bij een bezoek aan de B.M.C. kregen wij inderdaad een aantal mooie bloembollen en geurende narcissen te zien. Op den bloei was niets aan te merken. De bloem bollen en hyacinthen waren nog niet ge heel uitgekomen, doch de bloemen waren zeer duidelijk te zien en over enkele we ken zullen ongetwijfeld ook deze bloemen in volle glorie de tropennatuur trotseeren. Het is ongetwijfeld een aardig succes, dat zeker vermelding verdient. Het zal waarschijnlijk niet mogelijk zijn de bollen in de aarde te doen bloeien. Daarvoor is een bepaald proces noodig, waarvan het geheim bij denn heer Coronel berust. „Tel." WAT ANDERE BLADEN WIE KAATST.... De (A.R.) Rijnlandsche Courant schrijft: „Natuurlijk zitten de roode leiders wel wat verlegen met de kwestie, waarop ook wij reeds eerder de aandacht vestigden: de verhooging van de electriciteits-tarieven van Leiden, waardoor in hoofdzaak de minst draagkrachtigen worden getroffen. Menschen, die zoo arm zijn dat ze zijn vrijgesteld van directe belastingen. Vanzelfsprekend moet deze geste van den S.D.-wethouder van financiën worden goedgepraat. De „Vooruit" wijdt aan deze zaak een artikel, waarbij het oude recept wordt toegepast: schelden op de Regeering. Het blad schrijft: „Zoo lang vanuit Den Haag reactie troef is, zoolang zal het in de gemeenten niet beter kunnen gaan, zoo lang zullen de allerarmsten, de werkloozen en behoeftigen, de ouden van dagen en de schoolkinderen de slagen ontvangen." En dan verder worden breed uitgemeten de weldaden die de arbeiders aan het be leid der partijgenooten te danken hebben; schoenen mplaats van klompen aan de armste schoolkinderen, schoenreparatie voor werkloozen en vooral een verbete ring in de brandstoffenverstrekking. Zeer terecht is door de R.K. L e id sc h e Courant opgemerkt dat de S.D.-Wet houder niets meer doet dan zijn liberalen voorganger inzake de brandstoffenregeling n.l. uitvoeren wat de Regeering toestaat. Het is wel fraai! Als de sociaal-democraten meewerken aan een regeling die de allerarmsten treft, krijgt hiervan de Regeering de schuld of schoon de Regeering hier letterlijk niets mee te maken heeft. Als de Regeering echter een ruimere hrandstoffenvoorziening voor de werkloo zen voorstelt, is men er als de kippen bij, om deze voordeelen te wijten aan „sociaal democratisch initiatief". Van wijs maken gesproken! Wij kunnen ons maar niet voorstellen hoe al die „bewuste" arbeiders deze din gen zoo maar slikken." TeFeei it den lijd... Als u soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach- en bij een kruispunt, dan is een prettige zek' heid dat sn indere wagen voor i aat, die steeds den tijd altijd rustic z ij n it <g> VI. Een krankzinnigen-geslicht droeg groole- lijks bij tot aller welzijn Raadsleden, die een adres aan den Raad zonden Burgemeesters wisselingen Boompjes groot, boompjes dood ONGETWIJFELD HEEFT OOK HET SINT EAVOGESTICHT HET ZIJNE BIJ- GEDRAGEN tot de ontwikkeling van Noordwijkerhout. Deze inrichting met cir ca 700 patiënten, vier doktoren en een staf van personeel, hetwelk gedeeltelijk gehuwd en in het dorp woonachtig is, kan zelfs een belangrijke factor in den opbloei van Noordwijkerhout worden genoemd. Met den opbouw dezer stichting werd in 1915 aangevangen. In dat jaar nam de heer J. v. Schie ont slag als raadslid en werd als zoodanig op gevolgd door den heer Jac. de Groot. In de raadsvergadering van 7 Septem ber nam de heer Swens afscheid als bur gemeester wegens benoeming in gelijke functie te Stomp wijk en Veur. In diens plaats werd tot burgemeester benoemd de heer A. B. Vermeulen. Het was de bedoe ling van den heer Vermeulen het burge meesterschap tegelijk met het secretariaat waar te nemen, mar de raad wilde daar niet aan. Die achtte, mede in verband met de uitbreiding der gemeente, combinatie van beide functies niet gewenscht en dies besloot de Raad in een voorvergadering den heer Vermeulen eervol ontslag te ver- leenen als secretaris. Maar op een voor vergadering besluiten om iemand te ont slaan en in een publieke raadsvergadering een besluit nemen is nog iets anders, dach ten sommige raadsleden, allicht niet ten volle overtuigd van een standvastigheid van hun college. Daarom werd op de voor vergadering een adres geschreven van de raadsleden aan den Raad, waarbij den Raad verzocht werd den burgemeester eervol als secretaris te ontslaan. HET ZAL WEL EEN UNICUM ZIJN IN DE NEDERLANDSCHE HISTORIE, dat door de raadsleden een adres aan den Raad wordt gericht. Maar de handige ontwerper van het adres was er nu van verzekerd, dat het besluit op de voorvergadering ge vallen ook in den Raad zou worden geno men. De raadsleden hadden zich in de voor vergadering schriftelijk vastgelegd. Den heer Vermeulen werd tevens eervol ontslag verleend als gemeenteontvanger. De heer Vermeulen had 25 jaar de ge meente Noordwijkerhout als secretaris en als ontvanger gediend. Het moet voor hem vel een ontgoocheling zijn geweest, dat de Daad; zijn secretariaat na zijne benoe ming tot burgemeester niet wilde handha ven. Tot gemeente-ontvanger werd benoemd de heer J. W. van Gotum. In 1916 werd dominé van Wesel vervan gen door ds. L. D. Poot. In de raadsvergadering van 20 Juni 1916 werd tot secretaris benoemd de heer A. J. Wijnekus. In 1917 nam de heer A. B. Vermeulen om gezondheidsredenen zijn ontslag als burgemeester. In dat jaar kwam een zeer belangrijke aanwinst voor Noordwijkerhout tot stand. Toen werd de Sint Josephkerk gebouwd met annex R.-K. school en Zusterhuis. De R.-K. school der Sint Josephparochie breid de zich in den loop der jaren zoodanig uit, dat'zij uit een zevenklassige jongensschool en een zevenklassige meisjesschool bestaat. In 1917 werd ook de in de bollenstreek welbekende Groentedrogerij „Codro" op gericht, die na kortstondigen bloei werd geliquideerd. Op 2 October 1917 werd de heer A. A C. M. van Iersel als burgemeester geïnstal leerd. Op 13 December 1917 werd tot gemeente opzichter benoemd de heer J. W. v. d. Vlugt. In de vergadering van 20 December 1917 wordt tot gemeente-ontvanger tevens amb tenaar ter secretarie benoemd de heer F. P. J. v. Etten. In Februari 1918 worden de boomen rond om de N. H. kerk gerooid. Toen zijn jonge iepenboomen gekomen die voorspoedig op groeiden en langzamerhand een HOOFDFILMS De vlucht voor het huwelijk. (Joan Crawford, Clark Gable). Opgejaaga in de prairiën (Louise La- timer, John Arled- Moederlied (Benja- mino Gigli, Maria Cebotari). De stroopers van Alaska (Jack Holt). De Heerscher. (Emil Jannings). Wordt nooit verliefd (Anny Ondra) De Jantjes (Johan Kaart, Fientje de la Mar). Het recht zegeviert. (Tom Tyler). Zang-speel film Wild-West- film AANVANGSUUR lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Iederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur Matinée. Zaterdag en Woensd. en Donderdag 2 uur. Tederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur, Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen. Goedgekeurd v volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen. Goedgekeurd v volwassenen. werden voor het Kerkplein. Totdat de iepenspinkever zijn kwaadaardig werk be gon en successievelijk verschillende boo men met de iepziekte besmette. Dan moes ten er hier, dan daar een paar boomen uit. Dit deed het gemeentebestuur in het ge passeerde najaar besluiten alle boomen te rooien en nieuwe te planten. Th>»s zijn op het kerkplein zilverlinden gepoot, 't Is jammer dat weder met jonge boomen moest worden begonnen. Maar dat kan nu een maal niet anders. IN JULI 1918 KREEG DE HEER BUL TEN EERVOL ONTSLAG ALS HOOFD DER SCHOOL IN DE ZILK om in het Parlement de R.-K. Staatspartij te gaan vertegenwoordigen. In zijn plaats kwam aan het hoofd der school in de Zilk te staan de heer Hairman, later benoemd tot hoofd der school te Hillegom. In Maart 1919 overleed de gemeente ontvanger de heer F. P. J. van Etten. In zijn plaats werd benoemd de heer J. A. M. Pijnenburg. In dat jaar werd een contract gesloten met de Landexploitatie Maatschappij Noordwijkerhout, waarbij concessie werd verleend tot het plaatsen van bruggen in den Lee weg, den Schuinschen weg en den Gooweg. Een groote oppervlakte van Noordwijkerhout is door deze Maatschap pij afgezand en zij gaat nog steeds met hare werkzaamheden voort. Wegens ziekte van den heer J. Warmer dam werd tot tijdelijk wethouder be noemd de heer E. Oostdam Hzn. In 1919 wordt besloten een chef van po litie aan te stellen, waartoe benoemd wordt de heer Vergeer. Een complex gronden van circa 2 HA. wordt aangekocht van den heer R. v. Dijk, welke wordt overgedragen aan de R.-K. Woningbouwvereniging „St. Antcnius van Padua". Reeds in 1920 werden er 45 wo ningen op gebouwd. Thans is het terrein welhaast geheel bebouwd. Op 2 September 1919 treden als nieuwe Raadsleden op de heeren A. H. v. Noort, Jac. Geerlings, C. v. Eeuwen, welke ko men in plaats van de heeren H. Heems kerk, P. Verdegaal en G. Bouwmeester. Op 28 November 1919 wordt op voor stel van den heer A. H. van Noort beslo ten de raadsvergaderingen voortaan met gebed te openen als protest tegen het be sluit van den Amsterdamschen gemeente raad die het gebed afschafte. In 1919 waren ook 17 arbeiderswoningen langs den Gooweg en de Kortenbachstraat gebouwd, die door de gemeente aan de Woningbouwvereniging „St. Antonius van Padua" werden overgedragen. In 1920 legde dr. W. H. M. Sengers tot groot leedwezen van zijn patiënten de dorpspractijk neer, daar hij was benoemd tot arts aan het St. Bavogesticht. In zijn plaats vestigde zich dr. A. C. Romijn. In hetzelfde jaar vertrok ds. Post naar Amsterdam en werd vervangen door do- miné Hofstede. Tot groot leedwezen van het geheele dorp overleed in 1920 pastoor van Halen, wiens nagedachtenis nog bij alle Noord wij- kerhouters in dankbare herinnering voort leeft. Eveneens in 1920 werd de O. L. school in de Zilk overgedragen aan het R.K. kerk bestuur, waardoor ook de Zilk zijn R.-K. school kreeg. In Maart 1921 werd de tijdelijke wet houder E. Oostdam Hzn. vast benoemd, wegens bedanken van den heer J. War merdam. In plaats van den heer Warmer dam trad als raadslid op de heer Marij- De muziektent thans staande op het Julanaplein wordt overgenomen voor 200 van de „Echo der Duinen", die van het tooneel verdween, daar inmiddels de R.-K. muziekvereeniging „St Jeanne d'Arc" was opgericht, terwijl er tevens sinds enkele jaren een Prot. Chr. muziek vereeniging „De Harpe Davids" bestond. Doel der gemeente bij overname der tent was dan ook deze voor het geven van con certen door deze beide laatste muziekkorp sen beschikbaar te stellen. In 1922 doet de heer C. van Eeuwen een poging om den kermis-Zondag af te schaf fen, doch deze poging had geen succes. De heer van Eeuwen stond alleen, niemand in den Raad ondersteunde hem. In dat jaar werd de school in de Zilk wederom met drie lokalen uitgebreid. De O. L. school in het dorp werd in 1923 opgeheven en deze school werd in ge bruik genomen als N. H. school met den Bijbel. In dat jaar onderging de gemeenteraad een flinke uitbreiding. De zittende raads leden worden herkozen en vier nieuwe raadsleden deden hun intrede in de raad zaal n.l. de heeren R. v. Dijk, J. W. van Parera, W. Th. Langeveld en E. Oostdam Jaczn. In plaats van den heer L. M. van Noort werd tot wethouder benoemd de heer A. L. J. Marijnen. Een contract werd aangegaan met Lei den voor de levering van gas. In 1923 overleed pastoor Westerhof van de Sint Victorparochie, als nieuwe pas toor trad dan op de zeereerw. heer G. Wa terreus. In 1924 overleed de heer H. Heemskerk na 31 jaren lid van den Raad te zijn ge weest. In zijn plaats trad de heer P. J. War merdam de tegenwoordige wethouder als raadslid op. VAN IERSEL.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6