OMGEVING Eerbied voor den Rozenkrans HEI BETOOVERDE BOSCH DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 OF LF'DSCHE COURANT rWEEDE BLAD - PAG. 7 HILLEGOM Middenstandscentrale. Tot leden van het dagelijksch bestuur van de Hillegom- sche Middenstandscentrale zyn benoemd de heeren Henk Kroon, voorz., L. van der Linde, secretaris en H. Schoonderbeek, penningmeester. Rijksveldwacht. In de vacature W. de Joode is van Haarlem naar hier over geplaatst Rijksveldwachter P. v. Dijk. Het merkwaardige is, dat we thans 2 van Dijken als Rijksveldwachters hier hebben n.l. J. en P. van Dijk. Chr. Oranjevereeniging. Het groot Historisch Schouwspel, hetwelk op 1 Fe bruari door de Christelijke Oranjever- eeniging zal worden opgevoerd, is in ver band met de blijde gebeurtenis uitge steld tot 15 Febr. a.s. KATWIJK AAN DEN RIJN Allen kinderen een sinaasappel Met grcote vreugde wérd ook hier het lang verbeide bericht ontvangen. In on gelooflijk korien tijd hingen van zoo goed a.s alie huizen de vlaggen. Ook op de scho len was de blijdschap groot. Dank z\, de goede voorzorg der Oranjevereeniging kon den de kinderen met oranje in de hand (sinaasappel) naar huis. Op de St. Jozef school werden de kinderen tevens in het bezit gesteld van een speciaal boekje met oranjeliederen, uitgave van het Parochie blad. Mei enthousiasme werden de liede-en gezongen. Beschuit met muisjes volgt AVoenscag. Te half 8 was er een Lof van dankzegging in de Parochiekerk er. in de Ned. Herv. Kerk was er een gemeenschap pelijke kerkdienst. In den avond trekt vooral de belangustelling een illuminatie op den z.g. sterretoren van het St. Willi- brordus-college. Hedenavond, Dinsdag, wordt er door de Oranjevereeniging een lampion- en fakkel optocht georganiseerd. Opstelling van den stoet te half 8 op het Kerkplein. Medewer king zullen verleenen de harmonieën van Katwijk en Rijnsburg. LISSE. Een lichtstoet met uitgewaaide toortsen. Meerdere festiviteiten. Niet zoodra hadden gistermorgen de sire nes het signaal gegeven, dat het lang ver wachte blijde gebeuren een feit was gewor den of de klokken begonnen te luiden. In een minimum van tijd was geheel Lisse één vlaggentooi. Wat op dit gebied organisa tie vermag werd bewezen op de Kanaal straat. We hebben onlangs reeds gemeld, dat vlaggestokhouders aan de huizen wa ren aangebracht en de bewoners van die straat en daarvoor bestemde stok hadden thuis gekregen met wimpel om deze direct bij het bekend worden van de geboorten van het Vorstenkind uit te steken. Het duurde dan ook geen vijf minuten of de ge- heele Kanaalstraat was schitterend ver sierd Het Oranjecomité was mede op haar qui vive. Het geheele comité was direct bij el kaar; een autobus kwam voor, waarop een installatie was aangebracht van de Radio centrale alhier. Op deze auto nam ook het comité plaats. Deze bus werd direct ge volgd door drie vrachtauto's, welke een overkapping droegen van wit linnen zeil doek, waarop silhouetten waren geschil derd. Gistermiddag te 2 uur hield het Oranje-comité een vergadering op het ge meentehuis. De voorzitter hield een vuri ge toespraak. Besloten was de feesten te doen plaats hebben op 7, 8, 9 en 10 Fe bruari en dan Maandag 7 Februari der kin derfeesten te doen plaats hebben. Het co mité deelde deze zienswijze, zoodat dit spoedig har beslag kreeg. Besloten werd vervolgens dat aangif ten tot deelname aan de verschillende te houden volksspelen moet geschieden op Donderdag 3 en Vrijdag 4 Februari des avonds van 7 tot 9 uur in de Hobaho waar het comité alsdan zitting houdt. Nadat de wijkbespreking voor de te houden collecte had plaats gehad, sloot de voorzitter met een woord van dank de bijeenkomst. Des avonds werd vanwege het Oranjeco mité een lichtstoet georganiseerd. Te 8 uur begon men in het H. B. G.-gebouw met de opstelling om te half negen klaar te zijn om de route te beginnen. Op dat tijd stip zouden de bewoners van de buurt schap de „Engel" (waarheen zich eenige comitéleden hadden begeven om een en ander te regelen) eveneens vandaar ver trokken om zich aan de Vuursteeg bij den grooten stoet aan te sluiten. De volgende route zou worden gevolgd: H B. G., Gracht- weg, Vierkant, Achterweg, Vuursteeg, Hee- reweg, Stationsweg, Veldhorststraat, Hee- reweg tot Nachtegaal; terug Heereweg, Vrees wijkstraat, Wilhelminastraat, Juliana- straat, Kanaalstraat, Kapelstraat, Gracht- weg, H. B .G. Door een zeer groot aantal personen, waarbij het jeugdige element het reuzen- aandeel had, werd aan den optocht deelge nomen. Beide plaatselijke muziekkorpsen, benevens de afdeeling tamboers van de K. J C. luisterden de lange stoet op. Enkele versierde wagens, waarbij o.a. één voor stellende Prins Bernhard en Prinses Ju liana en een van de E. H. B. O. merkten we in den stoet op. 't Was jammer, dat het ruwe weer nu juist niet meewerkte tot een eigenlijke lichtstoet, daar de meeste toort sen uitwoeien en het weer voor lampions heelemaal niet deugde. Aan den ingang van de Kanaalstraat brandde een vreugdevuur, dat werd gevoed door de gasfabriek en goed tot zijn recht kwam. Ook het electriciteitsgebouw was schitterend verlicht, terwijl ook aan enke le particuliere woningen verlichting was aangebracht. De belangsteling voor dezen lichtstoet was enorm. Aan weerszijden ston den de trottoirs opgepropt met toeschou wers Het doorgaande verkeer ondervond op den drukken hoofdweg wel eenige stag natie, doch door de goede zorgen der po litie had alles een goed verloop en wer den ernstige storingen voorkomen. Het ge heele verloop der optocht nam ruim twee uren in beslag! Deze eerste dag stond in 't teeken van echt medeleven met ons Vor stenhuis. Ernstig ongeval. Maandagavond had cp de haven een ernstig ongeval plaats. Het dochtertje van den heer H. uit de van der Veldstraat stak de ho^k Schoolstraat- Grachtweg over, terwijl een personenauto aankwam, die de haven wilde oprijden. Dit oprijden geschiedde, naar wij van omstan ders hebben vernomen, met zeer groote snelheid. De auto greep het meisje, dat te gen den grond werd gesmakt en bleef lig gen. Dokter van Dijk verleende de eerste hulp en het meisje werd bij omwonende binnen gebracht. De politie was terstond ter piaa.se en maakte proces-ver baal op. Le bestuurder van de auto bleek eerst on vindbaar, maar kwam naderhand weer op dagen. De auto werd aan een onderzoek onaerworpen, terwijl het verhooi van ge tuigen en bestuurder werd voortgezet op het politiebureau. Het kind was vrij ern stig gewond. NOORDWIJKERHOUT. Beschuit met muisjes in het St. Bavogcsticht Zoodra de geboorte van het prinsesje be kend werd, stak men schier vanuit alle woningen de nationale driekleur met oranje wimpel uit en werd de klok van den ge meente-toren een half uur geluid. De schooljeugd bevolkte binnen eenige minu ten de straten en ieder deelde in de feest vreugde. Op de St. Bavostichting was men binnen een uur aan het feesten geslagen. In de groote feestzaal van het gesticht had den zich doctoren, verplegend personeel, eerw. broeders en patiënten verzameld cm te luisteren naar de blijde klanken van de St. Bavo-harmonie. Allen werden getrac- reerd op beschuit met muisjes. Een tele gram werd verzonden naar het prinselijk paar, om geluk te wenschen met de geboor te van hun eerste kind, het prinsesje. Ook werd buiten in de tuinen nog een muzi kale wandeling gemaakt. Hel raadhuis was 's avonds verlicht en de bals in de café's waren druk bezocht. Dit belooft wat voor het feest van hedenavond! Uitvoering St. Jeanne d'Arc. Maan dagavond gaf de muziekvereeniging St. Jeanne d'Arc haar jaarlijksche uitvoering voor donateurs en kunstlievende leden, in de zaal van hotel Gouwenberg. Bij het binnentreden van de zaal zag men direct dat er een specialen avond zou komen in verband met de blijde geboorte van het prinsesje. De zaalhouder had alles feeste lijk met guirlandes versierd. Geopend werd door de muziek onder leiding van den eminenten directeur, den heer Dik uit Leiden, met het „Wilhelmus", hetgeen door de talrijk aanwezigen staande uit volle borst werd meegezongen. Hierna nam de heer H. Zwaan het woord om de dames en heeren namens St. Jeanne d'Arc hartelijk welkom te heeten. In het bijzon der heette hij welkom de eere-voorzitter pastoor Maas en de overige aanwezige heeren geestelijken. Spreker hoopte dat het enthousiasme van het publiek dezen avond in verband met de blijde gebeur tenis over zou slaan op de vereeniging, zoodat deze de volle steun van de aanwe zigen zou krijgen. Spreker deed een terug blik op het afgeloopen jaar dat voor de muziekvereeniging zoo voorspoedig is ge weest, vooral omdat zij op het concours te Kwintsheul de wisselbeker bemachtig- .de door het behalen van het hoogst aan tal punten, hetgeen een groot succes be- teekende. Spreker deed een beroep op de aanwezigen steeds financieelen steun te blijven geven om het voortbestaan van de vereeniging te verzekeren. Hij wenschte tenslotte een aangenamen avond toe. Begonnen werd vervolgens met de af werking van het muzikale gedeelte van het programma. Voortreffelijk en onder kundige leiding werd gespeeld Zampa, ouverture van F. Hërold; Fortus Fortuna van G. Dik; Donausagen, wals van Julius Fusik; Tanhauser, grande fantasie sur l'opera de Wagner; Franzosische Lust- spiel-ouverture van Keler Bela en tot slot de defileermarsch van Leistikow, welk laatste stuk door het publiek werd mee gezongen. De muziekliefhebbers konden dezen avond wederom eens genieten van het voortreffelijk weergeven der num mers door St. Jeanne d'Arc. Onder de pauze werd een verloting ten bate der vereenigingskas gehouden, waarna optre den van het bekende duo Leo van Norde en Henk Smal met een geheel nieuw pro gramma. Dit optreden viel erg in den smaak van het publiek dat onbedaarlijk heeft gelachen om de komische stukjes. Na dit laatste gedeelte van het program werd nog een dansje gedaan. Het was een recht gezellige avond waar de muziek vereeniging eer mee heeft ingelegd. ZILK. Bouwen. Voor rekening van de hee ren Koomen en de Winter zal - aan den Zilkerduinweg een dubbel woonhuis wor den gebouwd. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de Gemeenteraad om 7 uur in een spoed- e:schende vergadering voltallig bijeen, om bij monde van burgemeester H. J. van Gerrevink officieel van de geboorte van ce Prinses op de hoogte te worden gesteld. De voorzitter nam direct het woord en sprak de volgende woorden, die de raads leden staande aanhoorden: Mijne heeren, leden van de Raad. Het is mij een genoegen, u te kunnen mededee- len, dat uit het huwelijk van H. K. H. Prin ses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard een dochter is geboren. Deze gebeurtenis im mers is hoopgevend voor de toekomst en van groot belang voor het Nedelandsche volk. Een zoo'n groot belang, dat de ge meenteraad van Oegstgeest, als dé volks vertegenwoordiging van Oegstgeest, hier van officieel in kennis moest worden gesteld. Het beteekent toch de voortleving van het Hius van Oranje Hoe bracht niet menigmaal het optreden der Oranjes, ge leid door God's Hand redding in grooten nood. In ontroering geschaard rond de wieg, doen wij in ons hart een stil gebed voor het algeheel welzijn van moeder en kind. Hierna las de voorzitter het draadbericht voor, wat namens de gemeente Oegstgeest aan de Koninklijke familie zou worden verzonden. De heeren Paardekooper (RK.), Den Ouden (A.R.), Sanders (Chrst. H-st.) en Kattenbusch (Gemeentebelang) zeiden na mens hun fratie nog enkele woorden, die wel duidelijk de groote dankbaarheid van ons volk, van alle partijen van ons volk, tot uiting brachten. De heer Kruiningen (S.D.A.P.) zeide ge heel in te stemmen met de woorden van den voorzitter en kon zich ook met de in houd van het telegram volkomen vereeni gen. Tot slot deed de geheele Raad een heil dronk yp het welzijn van de Koninklijke Familie. Feestrede door dan burgemeester. Gisteravond werd door de Harmonie kapel „Triumph" en de N.Z.H.T.M. harmo nie een muzikale wandeling gehcuden. Ook de Burgerwacht sloot zich hierbij aan. Het middelpunt der feestviering was het „Witte Huis". Door burgemeester van Ger revink werd het vreugdevuur ontstoken, waarbij „Triumph" het Wilhelmus speelde. De voorzitter der Oranjevereeniging hield een korte toespraak, waarin hij de betee- kenis der geboorte van het koningskisd voor het Nederlandsche vólk schetste. Het woord was daarna aan burgemeester van Gerrevink, voor het houden van een gedachtenis-rede. Door middel van luid sprekers konden niet alleen de aanwezigen binnen, doch ook de wachtenden buiten deze belangrijke rede volgen. Zoo is dan eindelijk, aldus spr., het oogenblik gekomen, waarin wij na weken van gespannen verwachting ons mogen verheugen in de geboorte eener Prinses uit den ouden roemruchten stam van Oranje-Nasau. Er is een Prinses geboren. Met 51 scho ten uit ons veld- en marine-geschut wordt deze jonge Oranje-Nassau door ons volk welkom geheeten. Zwaar dreunen de ko- nonnen, in de residentie, in de hoofdstad en op de vloot in de verschillende deelen van het koninkrijk in de andere wereld- aeelen, overal op de aarde waar de Ne- derlansche vlag, kenteeken van het Ne derlandsche gezag, getuigt van het •grootsch verleden en van den onderne mingsgeest van het Nederlandsche volk. En die 51 welkomstschoten doen dan te vens aan de wereld kond, dat het Huis van Oranje een nieuwen bloei tegemoet gaat en dat ieder land, ieder volk, dat met het onze in aanraking komt, tot in de verre toekomst, zal hebben rekening te houden met het feit, dat het te doen heeft met het Nederlandsche volk, onder de leiding van Oranje-Nassau, dat wil zegen met een volk, in vredesgezindheid, van geen ander volk de mindere, in vreemdzame onderhan deling tot uiterste meegaandheid bereid, eerlijk, trouw in de nakoming van zijn ver bintenis, maar ook met een volk, dat in zijn eer of zijn vrijheid aangetast, rondom Oranje, meer dan eenmaal getoond heeft te zijn een vijand van geduchte weer standskracht. Spr. riep in de herinnering op de lange ry van Oranje-vorsten om te eindigen met Koningin Wilhelmina de illustre, con- stitutioneele vorstin, in een tijd van over dreven parlementarisme van onbereik baar-onpartijdige hoogheid, m een tijdvak van niets ontzienden partijstrijd, van on feilbaar plichtsvervulling, als Koningin én als mensch, in een tijd van veelvuldige af dwaling. Wij weten niet, of de jonggebore- np voor ons land de beteekenis zal hebben, van de hier genoemde Oranjevorsten. Maar wat wij nu wel weten is, dat het Oranje huis zal voortleven, dat het onder Gods bescherming een Koningin zal schenken, die onze kinderen en kindskinderen zal re- geeren, die de goede tradities der Oranjes op de hoogste plaats in ons land zal hand haven. De traditie van trouw aan ons volk in lief en leed, de traditie van onpartijdig heid, van handhaving van onze eer en ons grondgebied, van onze wettige rechten, van de vrijheid van denken en voorzoover mogelijk, die van spreken en handelen. Zoo zal dan naar sprekers vaste over tuiging het Nederlandsche volk bewaard blijven voor dwingelandij. Want is het denkbaar, dat een Oranje, zelfs als con- stitutioneele vorst of vorstin, zich door een dwingeland zal laten terugdringen tot een mooi aangekleede nietige min of meer bespottelijke figuur, op den achtergrond? Neen, nooit! (applaus).' Onder Oranje Nassau worden wij, steeds meer, één groot huisgezin. We kunnen ook overigens gerust zijn. Al enze rechten zijn onder Oranje Nassau steeds veilig geweest en zullen ook in de toekomst door de ko mende vorsten uit het Huis van Oranje- Nasau tegen iederen gewelddadigen in breuk worden beschermd. Nader besprak de burgemeester de liefde van het Nederlandsche volk voor het Huis van Oranje in vreugde en droefheid. Dat Godes beschermende hand, besloot spr., blijve uitgestrekt over, H. M. Ko ningin Wilhelmina, H. K. H. Prinses Ju liana en Prins Bernhard en over de klei ne Prinses het kind onzer hope. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met het optreden van den goochelkunstenaar Larette, afgewisseld door optreden van humoristen. Het was reeds ver over het middernachtelijke uur toen de voorz. der Oranjevereeniging dank bracht aan allen, die tot het welslagen van dezen avend hun medewerking gaven. Wel speciaal aan de muziekkorpsen voor hun belangloos medewerken, waarvoor een aar dige attentie werd aangeboden. STOMPWIJK. Congreganisten-triduum. Deze week zal pater J. de Lang S.J. een triduum ge ven voor alle congreganisten in de paro chie, dus voor jongens en meisjes, zoowel afd. A. als afd. B. Dat triduum vindt piaais op 2, 4 en 6 Februari. Op Woensdag 2 Februari en Vrijdag 4 Februari is het 's middags om 5 uur bijeen komst voor de meisjes en 's avond om half 8 uur voor de jongens. Zondag 6 Februari is- het bijeenkomst voor allen gezamenlijk s middags om half 3. Dan zal tevens de plechtige opdracht plaats vinden van de aspirant-leden. De gewone congregatie van deze week vervalt. Verwacht wordt, dat ondanks het feit. dat door een vergissing j.l. Zondag in de kerk niets is meegedeeld, men dit triduum. toch geen enkele congreganist er op zal ontbreken. VOORHOUT Plechtige gemeenteraadszitting Het gemeentebestuur alhier heeft gisteren gemeend den Raad der gemeente in spoed- eischen en bijzondere vergadering bijeen te moeten roepen, in verband met het be kend worden van de zoo blijde „gebeurte nis". Zoo dan' kwam de Raad in openbare vergadering bijeen, des avonds cm half ze ven. De geheele Raad was vultallig. De voorzitter, burgemeester G. Bulten, opende, waarna hij staande de navolgende ri.de uitsprak: .Hedenmorgen bereikte mij een telegram van den minister van Binnenlandsche Za ken, waaruit werd geconstateerd, heigeen reeds v,fficeus bekend was geworden: het bericht dat een Prinses was geboren Na het officieel bekend worden var. aeze „blijde gebeurtenis" heeft het ons goedge- da"lic, van deze gelegenheid gebruik tt ma ken, geluk wenschen aan te bieden, in den vorm van twee telegrammen, respectieve lijk aan de Koninklijke Ouders en en aan onzo geëerbiedigde vorstin, Hare Majosteit Koningin Wilhelmina, van den navolgenden inhoud: „Het Gemeentebestuur van Voorhout, biedt U mede namens hare ingezetenen, iijrt ge luk wenschen aan, hierbij Gni; ze gen afsmeekende' G. BULTEN, burgemeester. MEISSEN, secretaris. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons: Wij bevelen den Rozenkrans tel kens opnieuw aan. Ons voorge slacht hield va t aan de heilige gewoonte, hem dagelijks in den familiekring te bidden. Vurig ho pen wij dat dit vroom gebruik eerbiedig worde bewaard waar het nog bestaat, of weer wor:*e ingevoerd, waar 't is verdwenen. Pius XI. Den wensch uitsprekende, dat God dit gezin moge zegenen en dat dit jonge kind tot groolóche toekomst moge geroepen zyn, besloot spr. zijn rede. Wethouder v. Reisen, dankte den v^orz. vooi z'jr gevoelig uitgesproken woerden en meende de tolk van den geheelen Raad te zijii. sis hij hierbij voegde, volmondig in te moeten stemmen met de door den bur- gemtesai gesproken woorden. Ook het oudste lid, de heer L. v. d Geer, dankie de burgemeester. Oranjefeest op de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Precies 10 uur gaat het blijde bericht door gangen en lokalen: „We hebben een Prinses!" De klokken luiden, de vlag gaat in top. Onmiddellijk verzamelen zich alle bewoners der B.N.S. op het terras voor den ingang. Hier wordt door den Eerw. Broeder Directeur het groote nieuws officieel be kend gemaakt. Dadelijk is het feestcomité in actie en reeds een uur na het blijde be richt staan allen in Columbia, waar een lindeboom wordt geplant als herinnering aan dezen dag. Onderwijl zijn nijvere han den bezig, om gangen en recreatiezalen met oranje te sieren. Onder uitbundige vreug de wordt in den middag een vroolijke ker mis gehouden in gangen en zalen. Zoodra de duisternis valte verzamelen allen zich op de speelplaats, waar een schitterend vuurwerk wordt afgestoken. Nadien zijn al len bijeen op de tooneelzaal om met mu ziek, toespraak, lied, klucht en film de zen nationalen dag op passende wijze te besluiten. WARMOND. Volksbond. Onder meer dan gewone belangstelling gal de afd. Warmond van den Ned. R.-K. Volksbbnd een feestuitvoe- ring in hotel „De Stad Rome". De afdee ling tooneel trad voor het voetlicht met het tooneelspel in vier bedrijven „Het ver leden spreekt", van Jos. Smits. Een daverend applaus beloonde de spe lers voor dit mooie spel. De voorzitter kon dan ook namens alle aanwezigen de afdee ling tooneel hartelijk dank brengen voor dezen schitterenden avond en een bijzon der woord van dank had de nieuwe regis- seus, de heer G van Elburg, in ontvangst te nemen, die getoond heeft ten volle voor zijn moeilijke taak berekend te zijn. Of schoon wij ons steeds onthouden van het noemen van namen willen wij voor dit maal een uitzondering maken van den heer W. van Winsen en mej. Jaantje de Feyter, dragers van het stuk. Eerstgenoem de werd te elfder ure een zeer zware rol opgedragen ep dat hij deze op zoo'n keuri ge wijze heeft vervuld, pleit voldoende voor zijn capaciteiten. „Greetje" heeft door haar ongekunsteld spel en haar ont roerende eenvoud zeer veel tot het succes bijgedragen. Namens de vereeniging werd haar door den voorzitter een mooie pop overhandigd. Thans werd overgegaan tot het houden van .en groote loterij ten^ite van „Hulp in Nood" die de somma op bracht van 20.80. De gehouden collecte ten bate dezer instelling bracht de somma van 8.op. Gezien het enorme succes werd besloten Zondag a.s. dit stuk nogmaals op te voeren en wij twijfelen niet of ook dan het weer een volle zaal trekken. Tijdens de pauze werden de aanwezigen vergast op een prettig stukje strijkmuziek, dat ook na afloop zorgde voor het onontbeerlijke dansje. Het is een buitengewoon geslaagde avond geworden. (SPROOKJE) 195. Ernstig gaf hij het blaadje aan Anneke en zei: Doe dit nu eens in je mond en luister nog eens. Vol verwach ting keek Eenzaam'toe. En.ja werkelijk, opeens kon Anneke echt verstaan wat het vogeltje zei. En niet alleen het vogeltje, maar ook de bijen en de vlinders en kleine Hansje Ue poes. 198. Wat was dat leuk! Eenzaam plukte een heele tak van het plantje en stopte die in Anneke's mandje. Voor onderweg Anneke, als je je wat alleen voelt. Dan kan je met de dieren in het bosch praten. In ieder geval met Hansje en dat is ook prettig.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7