ZATERDAG 29 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 TENTOONSTELLINGEN CARICATUREN VAN CORNELIS VETH. Gistermiddag is in de Lakenhal de door de Leidsche Kunstvereeniging georgani seerde tentoonstelling van caricaturen van Corn. Veth door den secretaris der Leid sche kunstvereeniging Mr. J. Slagter voor een groot aantal belangstellenden ge opend. In zijn openingswoord verwelkomde spr. de aanwezigen, maar vooral den nieuwen directeur van de Lakenhal, Drs. E. Pelinck. Eigenlijk, zeide spr., zijn de rollen om gedraaid en is de directeur de gastheer en zijn wij de gasten. Dit is de eerste keer, aldus spr. dat wij onder uw directeurschap een tentoonstelling hebben in uw museum en spr. hoopt, dat deze samenwerking nog lang moge duren in het belang van de kunst, die door u en ons gediend wordt. Overgaande tot het werk van Veth, zei- de mr. Slagter, dat het werk van Veth geen explicatie maar wel een woord van waardeering behoeft. Veth is een unieke figuur zoowel in onze literatuur als in onze satyrieke tee kenkunst en deze combinatie geeft aan zijn werk dubbele waarde. Zelden had Holland een kostelijker parodist dan in Veth als schrijver en teekenaar van de nooit vol prezen Prikkel-idyllen, zelden een gees tiger caricaturist dan in Veth als teekenaar van spotprenten, waarvan de fijn-gepoin teerde onderschriften zijn als de litteraire citroen over de grafische oester. Het is moeilijk te definieeren, waarin de beko ring van zijn spotprenten is gelegen. Dat de humor uit een onvoorzien contrast wordt geboren, is ook hier duidelijk. Veth is een meester in de kunst om die con trasten als een schijnbaar geheel natuur lijke zaak voor te stellen en daardoor de humoristische werking te verhoogen. Het is verder merkwaardig, dat zijn tee kenkunst beperkingen, ja tekortkomingen heeft en dat hij juist tengevolge van deze beperkingen en tekortkomingen vaak on- weerstaanbaar-komische effecten teweeg brengt. Dit is een feit, waarvan spr. een nadere verklaring niet vermag te geven, evenmin als van het komisch effect van het eigenaardig kleurgeheel van veel zij ner spotprenten. Het teweeg brengen van een komisch effect door middel van colo- riet is overigens iets, waarvan spr. althans in Nederland geen zoo duidelijk voorbeeld kent. Alleen de veel te weinig gewaardeer de Nelly Bodenheim kan in dit opzicht hiernaast worden genoemd. Wie zich aan Veth's spotprenten ergert of kwetst is* volgens spr. een domoor of een fanaticus. Veth's kostelijke humor wapent niet doch ontwapent en in dit opzicht is de zoo strijdbare Veth een pacifist! Vaak zit in deze spotprenten het leerzame, dat wij even op een afstand van onze dierbare overtuigingen worden gebracht, als wij door Veth worden geconfronteerd met on verwachte contrasten, overeenkomsten of consequenties, die ons zouden ontgaan. Of wij ten slotte op alle stokpaardjes van Veth zullen meerijden is een andere vraag: van belang is slechts, dat Veth de zijne op elegante wijze berijdt en wij kunnen Veth niet dankbaar genoeg zijn voor zijn bijdragen aan onze kunst, welke niet al te rijk aan humor is! Tenslotte zeide spr.: er zijn vitaminen a, b en c, nu zijn er ook vitaminen v nl. Veth, vitaminen, die ons niet vet maken, maar ons wel doen lachen en dat is een eigen schap, die wij wel zeer mogen waardseren. Over de tentoonstelling zelf schrijven wij in ons volgend nummer. TOONEEL LITTERIS-UITVOERING. A De tijd en de familie Conway. Ver. Rotterdamsch Hofstad- tooneel. Het stuk, dat de Koninklijke vereeniging „Litteris Sacrum" voor haar leden in den Leidschen Schouwburg heeft laten komen, heet „De tijd en de familie Conway". Het is de bekende tooneelschrijver Priestley, die zich hieraan heeft bezondigd en het is wel zeer de vraag of hij hierna lang genoeg zal leven om zooveel goede stukken te kun nen schrijven, dat deze zonde hem zal kun nen worden vergeven. Het is zeer goed mogelijk, dat ook een tooneelschrijver de allures kan krijgen van een ondeugend kind, dat precies het tegen gestelde wil doen van wat het behoort te doen, maar als hij in zulk een stemming een stuk schrijft, waarin de familieleden op slag en sprong maar weer eens 19 jaar jonger worden dan zij eigenlijk moesten zijn en waarin zij eerst dood gaan en dan weer levend worden om het reeds door gezaagde publiek in het derde bedrijf te komen vertellen, dat zij het toch maar (zie tweede bedrijf) aan het rechte einde heb ben gehad, dan moest hij liever de heele pret ervan voor zich zelf bewaren en het alleen maar in zijn studeerkamer laten op voeren. Zij, die geen kwaad van het tooneel of van Priestley of van Litteris kunnen hoo- ren (ofschoon ik niet weet wat Litteris hiermede te maken heeft) zullen zeggen, dat het gaat om de tendenz van het stuk, om den maatschappelijken achtergrond, nochtans hellen wij eerder tot de meening over, dat Priestley's papieren, nadat hij zijn stuk geschreven had, door elkaar zijn ge waaid. In dit stuk staan de zaken aldus, dat de gefortuneerde familie Conway, welker leden zoo harmonieus samenleven zie de ver kleedpartij en hoor de schallende lach nu na den oorlog eens zal laten zien wat zij waard is (eerste bedrijf). Door de crisis in moeilijkheden geraaxt is er 19 jaar later niets anders uit gegroeid dan een paar mislukte huwelijken en wat ontevreden levens (tweede bedrijf). En dan gaan wij weer vroolijk 19 jaa^ terug, de doode is weer levend, de huwelijken zijn weer ongedaan gemaakt, alleen om ons te laten zien hoe Hazel wel en Madge en Alan niet getrouwd zijn (derde bedrijf). En dan is het uit. Dat de talrijk aanwezige minnaressen en minnaars van het bloeiende Litteris niet geheel een verloren avond hebben, danken zij waarlijk aan het meer dan voortreffe lijke spel van de leden .van het Rotter damsch Hofstadtooneel, die er ten volle in slaagden van ieder personage een volkomen volgroeid karakter te maken. Prachtig was Bets Ranucci-Bekman als mevrouw Conway, de liefhebbende en zoo weinig diepziende Moeder, die het hoogste van haar kinderen verwachtte, omdat het haar kinderen waren. Voortreffelijk spel gaf Paul Steenbergen als Alan met Kay, de eenigen, die de dingen dieper zagen. Meer dan voortreffelijk was Enny Meunier als Carol, de jongste met het zonnige karak ter, gaaf en levensecht uitgebeeld. Het is overigens niet noodig hen allen te noemen. De zeer groote verdienste van hun spel is, dat zij de talrijke aanwezigen met een on aannemelijk stuk een verloren avond heb ben bespaard. De talrijke open doekjes wa ren, wat het spel betreft, ten volle verdiend. Hedenavond wordt de opvoering her haald. Bioscopen. Luxor. Er worden deze week twee films ver toond, waarin een privé-secretaresse het middelpunt van de belangstelling uit maakt maar heel verschillend is dit ge geven in beide films behandeld! Anny Ondra is de luchthartige spring- in-'t-veld, die graag rijk trouwt en toch haar verliefden patroon de bons geeft om met een straatarme, doch charmante jon geman op sleeptouw te gaan. Waarom deze film de titel draagt: „Wordt nooit ver liefd" is ons niet recht duidelijk, want Jan en alleman zit er in deze film tot „over zijn ooren" in en zeker niet voor zijn ver driet. Alleen de patroon loopt een hevig blauwtje, maar hij heeft het ook volko men verdiend! Het is een genoegelijk en jolig verhaal, vol geestige vondsten en onmogelijke situaties, waarbij het publiek zich kostelijk amuseert. Ook in de groote film „De Heerscher", na de pauze, draajt het gebeuren om een privé-secretaresse, doch de hoofdpersoon is de mijn-magnaat Clausen, welke figuur vertolkt wordt door Emil Jannings. Emil Janings is een begaafd kunstenaar ook in deze film, die met zijn vele tragische momenten, hem gelegenheid biedt tot groot spel. Aangrijpend is de tragedie van den vader, die door zijn kinderen wordt afge vallen, omdat hij huwen wil met zijn pri- vé-secretaresse. De kinderen gaan zelfs zoo ver om een verzoek in te dienen bij de rechtbank om hun vader ontoerekenbaar te verklaren. Het komt in den huiselijken kring tot geweldige conflicten e.i droevige uitbarstingen, doch de vader brengt zijn voornemen ten uitvoer, onterft de kinde ren en trouwt het meisje, dat in zijn we- duwnaarsbestaan zijn steun en stut is ge weest. De figuur van de mijn-magnaat wordt door Emil Jannings met diep psy- cholochisch inzicht vertolkt. Ook de rol van de privé-secretaressen is met groote tact weergegeven. Een film van boeiend spel en boeiende handeling, waarvan al de prachtige kwaliteiten worden samenge voegd in de simpele, doch veel-zeggende vermelding: een Emil Janningsfilm. Trianon. Dat zich ook in de wereld der opera zangers huwelijkstragedies kunnen afspe len, zooals dat in allerlei andere kringen voor komt,-is niet onbekend. De sfeer van de opera en van het tooneel, de „Bühnen- luft" werkt het ook in de hand om spel en werkelijkheid door een te halen. Zoo laat ook de groote film „Moederlied", welke deze week in Trianon draait, een huwelijks conflict zien, dat zich afspeelt tegen den ro- mantischen achtergrond van de opera, deels op deels achter de tooneelcoulissen. De prachtige tenor Gigli speelt de rol van den opera-zanger Vanni, die gelukkig getrouwd is met Fiamma (Maria Cebolari). Bjj de repetitie voor een opera verschijnt na jaren de beroemde bariton Cesare Doret weer ten tooneele. Hij was eens de minnaar van Fiamma, maar toen ze haar kind ver wachtte, liet hij haar in de steek. Hij is intusschen ook getrouwd, maar maakt het nu zijn vroegere vriendin weer lastig. Op een avond gedurende de voorstelling vindt men Doret vermoord in de kleedka mer van Fiamma, die gearresteerd wordt, doch iedere schuld ontkent. Op den avond van den moord krijgt de vrouw van Doret een ernstig auto-ongeluk en zij wordt bewusteloos naar het zieken huis gebracht, waar de dokters weinig hoop geven. Intusschen stelt Vanni wanhopige pogin gen in het werk om zijn vrouw vrij te krij gen. Hij is vast overtuigd van haar on schuld, hoewel ze hem de geheele waarheid betreffende Peter verteld heeft. Om de aan dacht van de openbare meening op het on recht te vestigen, dat zijn vrouw wordt aan gedaan, zingt hij op Moederdag in de ge vangenis zijn beroemde „Moederlied". Maar Walden (Hans Moser), het trouwe factotum van Vanni, heeft zijn eigen ver moeden, waar de dader gezocht moet wor den. Op Moederdag bezoekt hij de vrouw van Doret in het ziekenhuis. Door de radio hoort men het Moederlied. Tot haar ontzetting hoort de stervende, die eerst thans tot bewustzijn komt, welke zware verdenking op Fiamma rust. In haar laatste oogenblikken legt zij de be kentenis af. Uit jaloezie heeft zij Doret in de kleedkamer van Fiamma neergeschoten. Nu heeft Vanni zyn vrouw en de kleine Peter zijn moeder weer terug. De film geeft een zeer goede weergave van de opera-sfeer, er zit spanning in en bovenal: men kan genieten van voortreffe lijke zang, zooals men zelden hoort, en-van natuurlijk spel van begaafde artisten. Vóór de pauze draait een film, welke even amusant als avontuurlijk is en ons gevangen houdt op een eenzaam eiland in de Berendszee bij Alaska. Met een uitgebreid journaal een program ma, dat een uitstekend amusement brengt. Casino. De Hollandsche film „De Jantjes" blijkt nog steeds in de volle belangstelling van het publiek te staan gezien de bijna uitver kochte zaal gisteravond in Casino. Deze film, waaraan wij indertijd reeds een uit voerige beschouwing hebben gewijd, is een der best geslaagde producten van de na tionale filmindustrie en brengt het tot een record aantal vertooningen. Hier ter ste de is dit reeds de 9dè week. Een bespre king van den inhoud kunnen wij gevoe gelijk achterwege laten, daar deze wel vol doende bekend zal zijn. Vele bekende artisten werken in deze film mede. o.a. Fientje de la Mar, Henr. Davids, Sylvain Poons, Johan Kaart e.a. Vele bekende melodieën werden weer in de herinnering teruggeroepen, als: „Draaien, altijd maar draaien", „Nou tabé dan, als de tros wordt los gesmeten", ter wijl Louis Davids in het cabaret het be kende lied „Hengelen" zingt. Wie deze film nog niet heeft gezien, kan deze week met de vroolijke Jantjes kennis maken, ter wijl men van een hernieuwde kennisma king geen spijt zal hebben. Vóór de pauze wordt vertoond „Het recht zegeviert", een spannende Wild-West film, waarin Tom Tyler den strijd aan bindt tegen een bende veedieven. Het blijkt, dat zijn a.s. zwager ook bij deze bende aangesloten is en wanneer hij dit zijn meisje vertelt, keert zij zich van hem af. Spoedig blijkt echter dat Tom gelijk heeft, doch wanneer haar broer zich van de bende wil terugtrekken, wordt hij ge vangen genomen. Men vertelt haar dat hij ernstig gewond is, zöodat zij hem in aller ijl gaat bezoeken, waarna ook zij in den val wordt gelokt en wordt gevangen geno men. Dit ontdekt Tom, die nu alle pogin gen in het werk stelt om het tweetal te bevrijden. In een hevig gevecht waarbij hij tegenover vier tegenstanders komt te si san, weet hij door zijn kracht en behen digheid de overwinning te behalen en hier mede tegelijkertijd zijn bruid te herove ren. Het voorprogramma bevat, behalve het uitgebreide binnen- en buitenlandsche journaal neg een alleraardigst filmpje, waarin Kees Pruis optreedt en hierin het liedje „Zus uit de bus" zingt. Dit uitgebreide programma zal deze week het bordje „uitverkocht" wel meer malen aan het loket doen prijken. Lido. Het hoofdprogramma van deze week in bet Lido-Theater is „De vlucht voor het huwelijk", een lichte Amerikaansche film comedie met Joan Crawford, Clark Gable ei Franchot Foze in de hoofdrollen. Het is een interessante film welke door den be kende regisseur W. S. van Dijke tot een uitstekend einde is gebracht. Joan Crawford speelt hier de rol van het meisje, dat zich voor geld niet aan een huwelijk met een rijken nietsnutter, ver bonden wil zien. Zij vlucht het stadhuis uit, waar juist een journalist aanwezig is. die verslag van de trouwplechtigheid moet uitbrengen. Hij biedt haar zijn hulp aan, voor haar verbergend, dat hij journalist is en tegelijkertijd zijn krant voorziende van copie, terwijl een collega van hem niets te pakken kan krijgen. Er ontwik kelt zich dan een ingewikkelde avontuur lijke geschiedenis, waarbij zelfs spionna- gewerk te pas komt, waarbij roekelooze vliegtochtjes worden uitgehaald en waar- tijde eene verrassing op de andere volgt. Er zit werkelijk spanning in deze film omdat men tot op het laatste moment raadselachtig blijft staan tegenover de op lossing. En moge de dialoog soms wel wat uit gezocht zijn, het is toch een geestige onderhoudende film, welke 'n uurtje aan gename verpoozing met sterk spel van Joan Crawford en Clark Gable schenkt. Voor de pauze wordt vertoond „Opge- vriendschap tusschen een samen opge jaagd in de Prairiën", een pakkend en soms sensationeele film, verhaal van vriendschap tusschen een samen opge groeid paard en hond, die steeds klaar stonden elkaar te helpen en te verdedigen. Louise Latimer en Johr Arledge spelen de menschelijke hoofdrollen, maar eigen aardig genoeg is de aandacht van begin tot einde bijna steeds gevestigd op de verrich tingen van 't paard „Warrior" en den hond „Lightning". Deze film laat verder vele sensationeele gevechten tusschen de dieren zien in de schilderachtig-woeste omgeving van Amerika's Wilde Westen. „Warrior" is een renpaard van ongewo ne kwaliteiten. Twee rent aangokkers, Ma son en Crane willen het in hun bezit krij gen, doch kunnen het niet kooper. Zij wen den zich tot twee beruchte paardendieven, Bill en Davis, om „Warrior" te stelen, wat hun inderdaad gelukt, doch het paard ont snapt en verdwijnt in de prairiën, John Woods, de trainer van het paard, rus4 zich uit en begint zijn achtervolging van het ontsnapte paard Warrior is in aanraking gekomen met een kudde wilde paarden, waarvan hij de aanvoerder in een wild gevecht verslaat en de leiding overneemt. Lightning vindt zoo zijn ouden vriend terug met wien hij dadelijk hun oude spelletje begint John komt Warrior op het spoor. Doch ook de paardendieven, Bill en Davis, heb ben het paard achtervolgd en krijgen ge lijk met John Warrior in zicht. Als John Warrior tracht te vangen, schieten de die ven zijn paard onder hem neer, waarbij John leelijk terecht komt en gewond blijft liggen. Bill en Davis drijven Warrior en zijn kudde, nog steeds begeleid door Lightning in een doodloopende kloof. Bill slaagt er in Warrior een lasso om de hals te werpen, doch het krachtige dier slin gert hem uit 't zadel. Davis' poging om Warrior te vangen wordt door Lightning verhinderd, die den man aanvalt; hier door krijgt Warrior gelegenheid te ont snappen. Als Lightning weer op zoek gaat naar Warrior vindt hij John, dien hij direct her kent. Samen gaan zij naar John's kamp, waar Gloria de dochter van den eigenaar opdaagt. Lightning verlaat de hut .en vindt Warrior verstrikt in een lasso. Hij haalt John en doet hem begrijpen met hem mee te gaan. Warrior wordt van zijn strikken bevrijd en gevieren trekken zij nu wel dra naar Benton's ranch terug. Warrior wordt voor de races getraind, in den eer sten strijd, wordt het paard door samen werkende jockeys ingesloten. Het is Light ning, die de situatie redt. De hond stuift de renbaan op en blaft als een razende. Warrior herkent het oude spelletje en werkt zich tusschen de paarden vandaan en weet nog juist te winnen. Een roman tisch verhaal is tusschen dat alles door geweven en ook daarna volgt een happy end. LEIDENS BURGEMEESTER. 1$ Een gephantaseerd bericht. Een bericht in een der bladen, dat de burgemeester van Leiden, mr. A. v. d. San- de Bakhuyzen, bij zijn periodiek aftre den een herbenoeming niet zal aanvaar den, berust, naar wij vernemen, louter op de ^phantasie van den berichtgever. INBRAAK IN HET VOLKSGEBOUW. Een bedrag van 740 ontvreemd. Gisteravond omstreek 7 uur, toen de se cretaris en penningmeester van de Leid sche Werkloozen-Organisatie in het Volks gebouw aan de Heerengracht werkloozen- gelden wilde uitbetalen, kwamen zij tot de ontdekking, dat de deur van de kamer waar het geld geborgen was, niet in het slot zat. Te omstreeks 4 uur hadden zij de deur op slot gedaan en daarna het gebouw verlaten. Bij hun verder onderzoek bleek, dat de kast waarin het geld voor de uitkeering aan de werkloozen geborgen was, gefor ceerd en een bedrag van 740 verdwenen was. Het onderzoek der politie leverde tot heden weinig resultaat. De deur der ka mer moet normaal, hetzij met een sleutel hetzij met een looper geopend zijn, zoo dat de inbrekers van binnen uit geope reerd hebben, nadat zij waren binnen geslopen. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Hedenmiddag ongeveer half een stak een ongeveer negen-jarige jongen op de Hee renstraat onverwacht den weg over. Hij werd daarbij door een auto aangereden, waarbij hij een been brak. Door den E.H D. is de jongen naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Gisteravond omstreeks 7 uur is op den Rijnsburgerweg de 33-jarige mevr. de V., wonend in de Mariënpoelstraat, door een auto gegrepen en tegen den grond geslin- geld. Zij klaagde over pijn in de borst en had schaafwonden aan gelaat en knieën opgeloopen. Door den E.H.D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Inbreker aangehouden. Door de politie alhier is gisteravond aangehouden de 27-jarige D. v. Z., een zwerver, die in het Politieblad gesigna leerd bleek te staan voor een inbraak in Wassenaar. Hij is daarheen hedenmorgen overgebracht en ter beschikking van den commissaris van politie aldaar gesteld. Rijwieldief aangehouden. De 33-jarige H. H. is door de politie al hier aangehouden, verdacht van diefstal van een rijwiel. Examens apothekers-assistent. In de maand Maart en, zoo noodig, in de volgende maanden van dit jaar, zal gele genheid worden geeeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuig schrift als apothekersassistent. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenqodigd daarvan schriftelijk vóór 14 Februari 1938 te doen blijken aan den voorzitter der exa mencommissie dr. W. A. Goddijn, hooglee raar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. EENIGE VERSLAGEN MOETEN BLIJ VEN LIGGEN TOT EEN VOLGEND NUMMER. Acaderotenieuws LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift getiteld: „De magie in het denken van Schizophrenen en natuurvolken", de heer F. M. Havermans, geboren te 'sGra- venhage. Geslaagd: propaedeutisch examen Theologie: de heer H. C. van Geer, Amsterdam. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Christiaan Johannes z. van J. J. F. Rombout en H. W. de Graaf Franciscus Cornelis z. van H. Th. Juffer- mans en C. H. Bakker Hans Klaas z. van H. v. Dijk en S. Lammertsma Theo- dcrus Gerardus z. van J. M. v. Haaster en E. J. Bontje Angenita Maria Elisabeth d. van G. A. Overbeek en M. A. de Wild Helena Johanna Jacoba d. van J. v. Strater en M. Bij. Overleden: E. v. Hameren d. 7 w. H. Braat wedn. 77 j. J. de Tombe wedn, 77 j. OMGEVING LEIDSCHENDAM. Geen zitting Armbestuur. Aan be langhebbenden wordt medegedeeld, dat Maandag 31 Jan. a.s. wegens ziekte van den betrokken wethouder geen zitting zal worden gehouden van het Burgerlijk Armbestuur der voormalige gemeente Stomp Wijk. Diefstal uit auto. De heer W. van den Prinses Juliana weg alhier deed heden morgen bij de politie aangifte dat gister avond een actetasch, inhoudende kleeding- coupons, uit zijn voor de woning parkee- rende auto is ontvreemd. De politie s'telt een onderzoek in St. Josephs-gezelien. Zondag 30 Jan. te half 12 en na het lof bijeenkomst. Maan dag 31 Jan. te 7.30 uur tooneelclub „Adolf Rolping". Dinsdag 1 Febr. te 7.30 uur Maria-Congregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 3 Febr. te 7.30 uur biljartclub A.D.O.Vrijdag 4 Febr. te 8 uur eigen werk- avond en Zaterdag 5 Febr. na het lof bij eenkomst. K.J.M.V. Zondag 30 Januari te 7 uur H: Mis voor leden en donateurs. Na de H. Mis algemeene H. Communie voor de leden. Des middags 5 uur officieele instal latie van de adspirantleden in de Kerk. Des avonds te 8.15 uur feestavond in het R.K. Vereenigingsgebouw. Maandag 31 Jan.: Societs-avond en Dinsdag 1 Febr. te 730 uur Maria-Congregatie. Donderdag 3 Febr.: Ontwikkelingsavond voor de af- deeling L.T. Inleider Weled. heer F. Raad jes over de „Bsteekenis van de A. S. F. korrels voor den Land- en Tuinbouw. Biljartwedstrijd. Voor de jebileum- biljetwedstrijden, georganiseerd door K.D.O. te Leidschendam, speelden gister avond in het Café van den heer J. A. de beide vijftallen van O. N. A. uit Poeldijk en Luto uit Lisse tegen elkander. Deze wedstrijden werd door Luto met 82 ge wonnen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 Jan. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool 3.10—6.60, savoye kool 2.00—2.40, groenekool 2.20—4.20, boerenkool 1.504.00, prei f 3.806.40, kroten 3.70—3.80, kroten, gekookt 4—8, uien 14.6016.40, peen 1.604.80, spruiten 212, andijvie 14—23, Nero 10.30—10.60, witloof 719, spinazie 4748, per 100 stuks salade 60, knol- selderie 3.00. Per 100 bos: pieterselie 2.404.10, selderie 0.701.60. 29 Jan. Boter. Aanvoer 170 kg. Prij zen: prima fabrieksboter 1.51, prima boerenboter 1.441.50 per kg. Handel goed. Turfmarkt van 24 tot en met 29 Jan. Langeturf geen aanvoer, prijzen 89 per 100 stuks. NOOTDORP, 28 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 2987 stuks. Prijzen: kiopeneieren 3.154.40, eendeneieren 3.003.15 per 100 stuks: kaas per pond 2230 cent. UTRECHT, 29 Jan. Vee. Totaal aange voerd 2340 stuks vee w.o. 750 runderen. Prijzen: Stieren 30—32 y, cent, handel zeer kalm, met zelfde prijzen; slachtkoeien 2e soort 31—35, 3e soort 0.28—0.30 per pond. handel kalm, met onveranderde prij zen. Vaarzen 160240, pinken 90140, melkkoeien 170290, kalfkoeien 180 300: varekoeien 150220, handel kalm, prijzen iets teruggeloopen; 720 nuchtere kalveren f 48, handel stug met lagere prijzen. 310 varkens 3048, schrammen 20—29, 410 biggen 1420, handel flauw met lagere prijzen; 150 magere scshapen 16—28. Kleinhandel. Boter 200 kg. 1.65 per kg. kaas 150 kg. 5070 cent per kg. Dieren 42.000 stuks 3 504.50 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RTJN, 28 Jan. Groen tenveiling. Gelekool 1.101.50, roodekool f 4.20—5 50, kroten 2.50—4.40. Groene kool 1.50—3.20, uien f 12 50—13.30 per 100 kg.; Selderieknollen 1.003.40 per 100. waschoeen 0.601.10 per kist. VINKEVEEN, 28 Jan. Groentenveiling. Witlof I 11—14, idem II f 7—10, stek j 36 oer 100 kg. Aanvoer 700 kg. ZOETERWOUDE, 28 Jan. Eierenvei ling Algemeen Belang. Kippeneieren ƒ2.803.10 eendeneieren ƒ2.60 per 100 stuks. Konijnen ƒ1.10, Kippen 45 ct. per stuk. WlSSELNOTEERlNGfcN AMJ*T* R O Londen 8.96'/8 Berlijn 72 20 Parijs 5 8ö1/3 Brussel 30 29 Zwitserland 41 47 Knnonhagen 40 05 Stockholm 46 25 Oslo 45.071/2 New York 1.79l/s Praag 6,30

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3