[De Liturgie der Kerk m Aid. Leiden R.K. Dfoc. Vrouwenbond X KRUISWOORD-RAADSEL X Ü,a i fcRDAG 29 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 1(1 MARIA LICHTMIS Op 2 Februari vieren wü weer een van onze populaire Mariafeesten. In de Litur gie heet dit feest Purificatio, d.i. de zui- Toch leert diezelfde Liturgie ons, dat dit niet op de eerste plaats een Mariafeest is, maar een feest ter eere van Christus. Christus betreedt voor het eerst den tem pel. Dit feit is reeds aangekondigd door den profeet Malachias, wiens profetie als epistel in de Mis gebeden wordt: „Zie ik „zend mijn gezant voor Mij uit, om voor „mij den weg te bereiden. Dan komt ter stond tot zijn tempel de Heer, dien gij „zoekt, de Engel van het Verbond, naar „wien gij verlangt". Dit feit moet gevierd worden, even goed als de geboorte en de openbaring van Christus. In de Oostersche Kerk was het dan ook een Christus-feest en in de Misgebeden getuigen nog van dit karakter. Maar in de Westersche Kerk is het steeds meer een Mariafeest geworden. Ma ria was het, die Jesus naar den tempel bracht en Hem aan God opdroeg. Voor Ma ria beteekende deze plechtigheid haar zui vering. Dit laatste moeten wij natuurlijk ver staan in den zin der Joodsche wet, vooral der zuiveringswetten. Er waren heel wat handelingen, waardoor de Joden onrein werden b.v. het aanraken van een lijk en zoo ook bij de vrouw het ter wereld bren gen van een kind. Dit bracht met zich mede, dat de „onreine" eerst de voorschrif- en der reinigingswetten moest vervullen, alvorens weer als ,rein" te worden aange merkt. Zoo is dit het feest by uitstek geworden voor onze jonge moedertjes en toekomstige moedertjes. Met hoeveel ijver trachten zij niet de gewijde kaarsen machtig te worden. Op het gewichtige oogenblik, waarop zy een kind ter wereld brengen, gedurende het toedienen van het Doopsei van het kind moet de kaars van Maria Lichtmis branden De kaarswijding met de daarop gevolg de kaarsprocessie heeft natuurlijk weer betrekking op Christus, het Licht. Het komt voor het eerst in zijn heiligdom, wij gaan hem feestelijk tegemoet met het ge wijde licht. Maar daarna is de kaars voor cnze jonge moeders de herinnering aan het moederschap van Maria. Natuurlijk moet deze devotie in dezen tijd, waarin het moederschap meer dan ooit versmaad is, grooter in plaats van klei ner worden. Maar wij mogen hier toch ook wel aan iets anders herinneren. De Kerk heeft in haar Liturgie een soortgelijke plechtigheid als de Joodsche wet, n.l. de Kerkgang der jonge moeder. Deze beoogt niet de zuive ring, zooals de plechtigheid bij de Joodsche wet, maar het tweede doel van de Jood sche ceremonie: God dank zeggen voor het ontvangen leven en het toewijden van dit jonge leven aan God. Welnu, dit laatste beoogt de kerkgang: God danken, het kind aan God toewijden en het wederom uit Gods hand aanvaarden om het tot een kind Gods op te voeden eo daarom ook, de bijzondere bescherming v^n Maria inroe pen. Tegenwoordig zijn er katholieke moeders die haar kerkgang niet meer doen, niet uit gebrek aan godsdienstzin, maar zij zien daarin allerlei bezwaren. Als zij echter deze hooge beteekenis er van begrepen, zouden zij er een eer in stellen, te doen als haar verheven voorbeeld, Maria, en fcaar eerste openbare daad na de bevalling zou zijn, door haar kerkgang God te dan ken voor haar moederschap en haar kind en zichzelf te stellen onder Gods bescher ming en de voorspraak van de hemelsche Moeder. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Kookdemonstraties. Voor de kookdemon straties, welke door de Stedelijke Lichtfa brieken in haar toonzaal aan de Hooi gracht gegeven zullen worden, hebben zich 20 dames opgegeven. De deelnemende da mes zullen bericht ontvangen, wanneer de demonstraties, welke over drie lessen ver deeld worden, zullen aanvangen. Bij omgaande opgave bestaat er nog ge legenheid zich op te geven bij mevrouw J. MandersVermeulen, Boerhaavelaan 12. De demonstraties zijn kosteloos. IN BLIJDE VERWACHTING! „Marietje, geef me de stoof eens aan". „Ja moeder, wil ik er soms eens een kooltje vuur in doen, want u zult wel weer koude voeten hebben, 't tocht hier zoo langs de vloer". De gure Noordenwind gierde in den schoorsteen, en blies door de raam- en deur-openingen van het toch reeds schaars verwarmde vertrek. Vader was reeds lang werkloos. Geluk kig ontving hij nog steun van Maatschap pelijk Hulpbetoon en ook wekelijks een rantsoentje brandstoffen. De uiterste spaar zaamheid was geboden. Het was goed uit kijken om er met de kolen voor het mid dageten en verwarming te komeh. Maar het ging. Als het buiten nu maar niet zoo koud en het huis niet zoo tochtig was. Het weinigje huisraad en het beddegoed had 'in jaren geen aanvulling gehad en was on danks de sterk betrachte zuinigheid toch vrij versleten, maar voor dekens konden nog wat oude kleeren dienst doen. Moeder was in blijde verwachting. In Februari verwachte ze haar vijfde. Ma rietje was nu 9 jaar. Ondanks alle karig heid zag het huisje er netjes en proper uit. Men las er de armoede niet. En zij waren tevreden. De blij verwachte bracht echter nieuwe zorgen. Er moesten toch kleertjes en luiers zijn. De andere waren voor de jongste tot op den laatsten draad versleten. Gelukkig had, vader vanmorgen een klein buiten kansje gehad. Moeder had er wat wol voor gekocht en twee lakens, die zij dan bij de blijde gebeurtenis kon gebruiken. Zij wil de er toch nog zoo graag een beetje netjes bij liggen. De oude waren versleten, maar daar kan ze nog geschikt eenige hemdjes en luiertjes van maken. Dat was voor de kleine toch nog beter dan nieuw goed. Van de wol zal ze een truitje en een paar broekjes breien. Dat is tegenwoordig wel veel gemakkelijker geworden. Aldus pein zende, had zij zich aan het werk gezet, 'n Kleine hoop kwam bij haar op, 'n hoop op een prinselijk uitzetje, Als Vol blijde verwachting, maar toch met angst en vreeze, gaan vader en moeder s avonds te ruste. Zij weten beiden, hoe zwak ze is, als straks de kleine er in. Va der kan wel een beetje koken, hij is al dikwijls genoeg bijgesprongen. Maar stamp pot, of bruinen boonen of wel grauwe erw ten met spek, waaraan ze overigens smul len, is toch zoo'n rare kost voor een kraam vrouwtje. GOEDE RAAD IS DUUR! Onze nieuwe actie. Beste lezeressen, goede raad is in dit geval niet duur. De nieuwe actie van den Vrouwen- bind, onze nieuwe actie gaat beginnen, nl. het verstrekken van warm voedsel aan kraamvrouwtjes gedurende 10 a 12 dagen. De moedertjes, die ervoor in aanmerking komen, worden door onze eigen onderaf- deeling „Hulp in de Huishouding en de Baby" en door de bij ons aangesloten ver- eeniging, de „St. Elisabeth-vereeniging" op gegeven. Het eten wcrdt verstrekt door de dames, die zich daar geheel belangloos voor beschikbaar stellen. De gelden voor het aanschaffen van etensbussen zijn bij eengebracht door de leden. De collecte op de 1.1. gehouden jaarvergadering bracht zooveel op, dat wij in staal gesteld zijn weer twee bussen bij te koopen, zoodat wij nu in het bezit zijn van 5 etensbussen. Wij ontvingen hiervoor nog een bedrag van 1.van een lid, dat verhinderd was op de vergadering aanwezig te zijn. Zijn er nog leden die behoefte gevoelen dit voor beeld te volgen? Het adres is u bekend: mevr. MandersBoerhaavelaan 12. U kunt het ook overschrijven op postrekening no. 9968 of een telefoontje no. 292 en het wordt bij u gehaald. Wij mogen deze actie ten zeer aanbevelen. U kent toch allen die actie? Wij zullen ze nog even verklaren. Voornamelijk aan de dames „in beteren doen". Mijne dames! Het opschrift hierbo ven zult u niet veel aantreffen, toch be hoef ik het niet nader te verklaren. Dege nen. welke het aangaat, begrijpen het. Ik wil aan allen, maar vooral aan u, „die het beter kunt doen", onze nieuwe actie nog maals verklaren. De nieuwe actie wil er voor zorgen, dat de moedertjes, waarvoor dit op andere wijze niet mogelijk is, van een warm middagmaal worden voorzien. De etensbussen zijn er. 't Komt er nu nog maar op aan ze voor elk in aanmerking komend gezin gedurende 10 a 12 dagen gevuld bezorgd te krijgen. Goede raad is in dezen niet iuur. Laat uw goede hart even spreken. Het gaat zoo eenvoudig. Éénmaal per dag, ge durende 10 a 12 dagen, zorgt gij voor warm eten voor het moedertje. Gij doet dit door een deel van uw eigen maaltijd daar te laten bezorgen. Ge kookt dus voor één mondje meer. Wilt ge er nog wat extra's bij doen, een kleine verrassing, 'n aardigheidje 't hoeft niet en 't is ze ker niet de bedoeling, dat dit veel wordt dan zal het feest voor haar er des te grooter om zijn. Mocht het wat langer noodig zijn, ze geeft dit op bij den bond, en er zal verder voor gezorgd worden. De bussen kunt ge daar krijgen. Ze worden u desverlangd thuis gebracht. Het is de bedoeling, dat ze door het gezin dage lijks gehaald en teruggebracht worden. Ge kunt ze ook zelf in het gezin laten bezor gen en halen. Is beide onmogelijk dan zal de bond andere maatregelen nemen. Uw goede voornemen behoeft ook hierop niet af te stuiten. Reeds twinting dames hebben zich opge geven, hetzij voor éénmaal of wel meer dere keeren per jaar. Dit beteekent bijna 300 dagen warm eten. Sommigen zegden haar steun op andere wijze toe. Getracht zal worden de bezorging zoo dicht bij mogelijk te doen zijn, maar het zal niet altijd luklfen een adres dichtbij te vinden, dus hoe grooter de kring wordt, des te gemakkelijker. Moeders help ons, door onze actie te steunen. Wij willen het u gemakkelijk maken. Zendt onderstaand biljetje ingevuld of uw kaartje aan mevrouw J. MandersVer meulen, Boerhaavelaan 12. De onderteekende, (naam) Mw. te Leiden (straat) meldt zich aan voor de „nieuwe actie" van den R.K. Dioc. Vrouwenbond, afdeeling Leiden. Leiden, 1938. (onderteekening) J. M.V. JANUARI 1938 Bijna een vol jaar heeft de Leidsche Courant aan de rubriek van den Vrouwen bond gastvrijheid gegeven. Wat zou het, ook voor de Courant, pret tig zijn op een beprtóde hoeveelheid copie te kunnen rekenen. Om dit te bereiken is het noodig dat elke onderafdeeling, het voor alle leden belangrijke nieuws, zeer regelmatig inzendt. Alleen op die wijze is het mogelijk om de 14 dagen twee kolom men te vullen en ook alleen dan kunnen onze leden mee leven met alles wat door den Vrouwenbond en zijn onderafdeelingen verricht wordt. De eerstvolgende rubriek verschijnt 12 Febr. Copie moet uiterlijk Woensdag 9 Febr. vóór 12 uur bij een der redactieleden bezorgd zijn. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD ffjjr D0ErQ/1B0°!a« INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN ONTSTELLENDEN CIJFERS. De invloed van het gemengde huwelijk op het godsdienstige leven der kinderen spreekt heel duidelijk uit de volgende cij fers: Uit de huwelijken, waarvan beide ouders Katholiek zijn, wenden 99,54% der kinderen Katholiek. Uit de huwelijken, waarvan vader Ka tholiek is en moeder Protestant, slechts 27% der kinderen Katholiek. Uit de huwelijken, waarvan moeder Katholiek is en vader Protestant, 36% der kinderen Katholiek. Van de huwelijken, waarvan man en vrouw Katholiek zijn werden 94,4% ker kelijk gesloten. Van de huwelijken, waarvan een van beiden niet Katholiek is, werden slechts 12,21% kerkelijke gesloten. Niet ten onrechte wordt de steeds stij gende geloofsafval voor een groot deel toegeschreven aan het gemengde huwelijk. De cijfers wijzen het immers duidelijk uit, want juist uit de gemengde huwelij ken worden de meeste kinderen bij de burg. stand opgegeven als zonder gods dienstige gezindte; uit de Katholieke hu welijken bedraagt het aantal kinderen als Katholiek aangegeven 99,54%, en het aantal zonder godsdienstige gezindte 0,33%; uit de gemengde huwelijken wer den 31% der kinderen als Katholiek aan gegeven en 47,5% als zonder godsdiensti ge gezindte. De uitslag van zulk een telling is een waarschuwing voor iedere Katholieken jongeman. STAND DER VEREENIGING PER 1 JANUARI 1938. Afd. Gezellen 185 leden Afd. Gehuwden 70 B. Begunstigers 40 Totaal 295 leden Onderafdeelingen. Retraiteclub 70 leden Ontwikkelingsclub 26 Tooneelclub 18 Liedertafel 20 Muziekclub 14 Kegelclub ...v,*10 Tafeltennisclub 14 Paladijnen 10 Kolpings Lijfwacht - 8 Missieclub 180 Bovendien nog de instellingen: Zieken fonds (60 leden), Leesbibliotheek (circa 60 lezers), Spaarkas (40 spaarders) en het Kempermanfonds tot steun der financiën van onze Gez. Ver. Tijdelijk opgeheven is de biljartclub. Zoodra er genoeg kans van slagen is, wordt weer verder gewerkt. Wie pakt het aan? Er blykt interesse te zijn voor een schaak- en damclub. Laten de liefhebbers zich eens vereenigen, het bepraten en.... doen. Onze tien onderafdeelingen en vier in stellingen zijn gezond. Het is de taak der besturen de positie te handhaven en uit te breiden tevens. En dan in samenwerking met het bestuur der vereeniging, onder leiding van den pries- ter-praeses, en in dienst der Gez.-Ver., zal het goed gaan. INSTALLATIEFEEST. Morgen worden 12 nieuwe leden geïn stalleerd in een feestvergadering, welke te 8.30 begint. Na het officieele gedeelte zal een non-stop-revue (tje) gespeeld wor den door de comm. en K.L.ers. Zonder programma geen toegang! Nog enkelen verkrijgbaar in de zaal. KAARTVERKOOP-VASTENAVOND FEEST. De kaartverkoop voor onze uitvoeringen op de Zondagen 20 en 27 Febr. begint a.s. Maandag bij de volgende adressen: Ra penburg 52; Kapteijnstraat 10; da Coste- straat 7; Hoogewoerd 100; Hooge Rijndijk 106; P.K, Choorsteeg 17 en Pasteurstraat 20a. De prijs is 40 cent. Opgevoerd wordt „op afbetaling", een blijspel ln 4 bedrijven met gemengde be zetting, dank zij de medewerking van een drietal jonge dames. Entre-acte muziek van „Franz Schweit zer." Zang van de Liedertafel „Seb. Schëf- fer. Zooals met andere feestavonden, zullen ook eenige jonge dames en jongens kaar ten verkoopen. Wij hopen, dat zeer vele op deze wijze zulen medehelpen ons Vastenavondfeest finantieel te doen slagen. Als de Gezellen allen medewerken, en 5 kaarten trachten te verkoopen, komen wij er stellig en zetten wij ditmaal misschien een batig saldo, hetgeen in dezen tijd de vereeniging goed van pas komt. Werkt allen daarom ditmaal mede. OP 15 FEBRUARI. Dan wordt de bijeenkomst der Ontwik kelingsclub gehouden, waarin districts senior spreekt. Dus niet op 1 maar op 15 Februari. MARIA LICHTMIS. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 30 Januari. Vierde Zondag na Driekoningen. IVLs: Adorate. 2e gebed v. d. H. Martina, Maagd Martelares; 3e ter eere van Maria (Deus, qui salutis). Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieënheid. Kleur: Groen. De almacht des Heeren, welke de zee tot bedaren bracht (Offertorium; Evange lie) zal op ons gebed ook ons bijstaan. (Stilgebed), om te kunnen vermijden ai- les, wat indruischt tegen de aanbiddelijke Wil van God (Postcommunio), te kunnen dragen de wederwaardigheden des levens (Gebed) en te kunnen naleven de heilige geboden van God, Zijn heilige Wet, waar van de vervulling is het gebod van de lief de tot God en de naaste. (Epistel). MAANDAG 31 Januari. Mis v. d. H. Jo annes Don Bosco, Belijder: Dedit iili. Kleur: Wi«. De priestervader van de kinderen en van de rijpere mannelijke jeugd Joannes Don Bosco werd in 1815 in het dorpje Becchi, nabij Turijn uit arme ouders ge boren. Tengevolge van een visoen begreep hij, dat hij door God tot het heilig Pries terschap geroepen was. Alle mogelijke ge oorloofde middelen gebruikte hij om zijn studie voor het H. Priesterschap te be kostigen. - Zoo nam hij b.v. dienst als boe renknecht, ais herdersjongen, leerde klee ren schoenen maken, koken en bakken en ook.... goochelen, wat hem later zeer goed van pas kwam om zijn jongens op te vroolijken en bezig te houden. In 1841 zag hij zijn ideaal bereikt en werd hy priester gewijd. Van toen af begon hij in werkelijkheid om te zetten, wat hij in bo vengenoemd visioen gezien had. Hij ver zamelde rondom zich- de verwaarloosde jeugd, grootere jongens en zelfs jonge mannen, voor wie allen hij een ware va der was. Door zijn zachtmoedigheid en liefde wist hij zijn jongens aan zich te binden met sterke banden van genegen heid. Dit blijkt wel hieruit, dat twaalf hunner hun leven aan God aanboden voor het leven van hun vader, toen Don Bosco zwaar ziek lag en sterven dreigde. Joan nes Don Bosco stierf den 31en Januari 1880. Hij is stichter van de Salesianen, die het heilzaam werk van hun geestelijke vader onder de jeugd voortzetten. DINSDAG 1 Februari. Mis v. d. H. Ig natius, Bisschop en Martelaar:Mihi autem. Kleur: Rood. Onder keizer Trajanus werd de H. Ig natius naar Rome gevoerd om voor de wilde dieren geworpen te worden. Een gloeiend verlangen naar het martelaar schap bezielde hem, zooals blijkt uit zijn brieven onderweg naar Rome geschreven aan verschillende parochies. Toen hij de wilde dieren hoorde brullen sprak de hei lige deze heerlijke woorden: „Tarwe ben ik voor Christus. Door de tanden der wil de dieren zal ik worden gemalen, opdat ik een zuiver brood worde". (Communio). De heilige Ignatius werd gemarteld in 107. WOENSDAG 2 Februari. Feestdag van Maria's zuivering of Maria Lichtmis. Mis: Suscepimus. Credo. Prefatie van Kerst mis. Kleur: Wit. AFD. GEZELLEN. A.S. Dinsdagayond vergadering voor de Gezellen. Het gewone middel der vergade ring moet ieder goed Gezel handhaven tot eigen vorming (door de inleiding) ter be spreking van diversen (rondvraag) en tot leering en voorbeeld van anderen (op komst!). Een goed Kolpingszoon is een goede katholiek. ADRES-VERANDERING. Geregeld komen er brieven terug als onbestelbaar. Dat kan men toch gemakke lijk voorkomen door uw nieuw adres te melden aan den secretaris of den senior. Veler hulp verlicht het werk. 1 2 r M T O 10 1\ it n Al 14 1 19 10 It ii 24 21 li 1/ U 19 30 jpS >5 n J» 3H NIEUWE OPGAVE. Horizontaal: 1. graafschap in En geland, 4. speer, spies, 7. familielid, 8. de keur, 10. hokje, 12. ijzerhoudende aarde, 14. kleedingstuk, 15. jongensnaam, 16. ver blijfplaats voor vee, 18. zwemvogel, 19. faillissement 20. maaiwerktuig, 22. dood- loopende steeg, 25. uitgebreid lager onder wijs, 26. schrijfwerktuig, 28. schraal, Vandaag worden kaarsen gewyd en ont- stoken in de processie gedragen als een eerbetoon aan Christus, Dien Simeon voorspelde als „het Licht ter verlichting van de heidenen". N.B. Bij de kaarsenwijding vóór de ge zongen H. Mis is de kleur:Paars evenals ook in de processie. „De wortel van Jesse heeft gebloeid, de Ster van Jacob is opgegaan. Een Maagd bracht den Zaligmaker ter wereld. (Voor dit alles) loven wij U, Heer, onze God", DONDERDAG 3 Februari. Mis v. d. H. Blasius, Bisschop en Martelaar: Sacerdo- tes. 2e gebed A Cunctis (om de voorspraak van de Heiligen); 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Rood. VRIJDAG 4 Februari. Mis v. d. H. An- dreas Corsini, Bisschop en Belijder: Sta tuit. Kleur: Wit. In zyn jonge jaren vroom en verstan dig helde Andreas toch langzamerhand over naar het kwaad, waarom hij berispt werd en vermaand door zijn moeder. Ge troffen door haar vermaningen en verno men hebbende, dat zijn ouders hem aan Maria hadden toegewijd trad hij in de Or de van de Carmelieten en leefde, ondanks vele en velerlei bekoringen als een heilig kloosterling. Hij stierf als bisschop van Fiesole in 1873 op den dag, hem door Ma ria voorspeld. N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen Votief mis van het H. Hart v. Jesus. Mis:Cogitationes. Gloria Credo. Préfatie v. h. H. Hart. Kleur:Wit. ZATERDAG 5 Februari. Mis v. <L H. Agatha, Maagd en Martelares: Gaudea- mus. 2e gebed voor de Paus. Kleur: Rood. Op het eiland Sicilië, waar zij ook ge boren was, werd de heilige Agatha, na gruwzame martelingen ter dood gebracht voor haar geloof en haar maagdelijkheid. Vóór haar lichamelijke kwellingen vroeg haar de prefect van het eiland:„Schaamt gij u niet, gij, die van adelijke geboorte zijt, om het vernederend slavenleven der christenen te leiden?" Agatha antwoord de: „De christelijke nederigheid en sla vernij zijn veel kostbaarder dan konink lijke schatten en trotsheid." In de kerken van de E.E.PJ». Franciscanen Alles als in bovenstaande kalender V. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. H. Hyacintha van Maris-Cotti, Maagd; 3e v. d. H. Mar tina. MAANDAG. Mis v. d. Z.Z. Ludovica Al- bertonl en Paula Gambara-Costa, Wedu wen: Domine. 2e gebed v. d. H. Joannes Don Bosco. DINSDAG Mis v. d. Z.Z. Eustochium en Veridiana, Maagden: Virgines. 2e gebed v. d. H. Ignatius. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Matthetis, Bisschop en Belijder:Sacerdotes. 2e gebed v. d. H. Blasus; 3e A Cunctis. Kleur: Wit VRIJDAG. Mis v. d. H. Jozef van Leo- nessa, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. An dreas Corsini. ZATERDAG. Mis v. d. H.H. Petrus Bap- tista en XXII Gezellen, Martelaren: Per patientlam. 2e gebed v. d. H. Agatha; 3e voor den Paus. ALB. M. KOK. Amsterdam. Pr. ZIEKENFONDS. Men verzoekt ons er aan te herinneren, dat de bode van het Ziekenfonds nu is: J. Lamboo, Oude Rijn 74. Aan dat adres moet men van ziekte etc. mededeeling doen. DISTRICTS-COMPETITIE. Biljart: 1 Febr. Zoeterwoude H.R. R.a.veen; 8 Febr. Zoeterwoude H.R. Noord wijk II. Tafeltennis: Deze competitie is zoo goed als geëindigd. De volledige stand zal be gin Febr. geplaatst worden. droog, 29. jongere, 31. de zeilen kleiner maken door een deel ervan in plooien op de ra vast te binden, 32. opstandeling, mui ter, 33. schoorsteenzv/art, 34. meisjesnaam. Verticaal: 1. klein broodje, 2. meis jesnaam, 3. kabeltouw, 4. oningewijde, 5. lage vrouwenstem, 6. bouwmateriaal, 7. bedorven (vrucht), 9. zwemvogel, 11. halsversiering, 13. muziekinstrument, 15. vindt men in musea, 17. om van buiten te leeren, 18. boom, 20. wrang, 21. vork om een aal te steken, 23, gezichtsorgaan, 24. niemendalletje, 26. inhoudsmaat, 27. maatstaf, 29. door gisting verkregen drank, 30. koor. Oplossing van vorige week: Horizontaal: 1. deur, 4. oog, 6. brak, 8. aak, 9. rol, 10. Lena, 11, spa, 13. ahoi, 15. laf, 16. dal, 18, eland, 22. malen, 23. inter, 24. getik, 25. elite, 26. teelt, 27. lieve, 30. vee, 32. Ben, 34. pond, 35. Obi, 36. enak, 37. ego, 38. ree, 39. Aken, 40. rag, 41. kers. Verticaaal: 2. ezel, 3. raaf, 4. oksel, 5. graan, 6. blad, 7. atol, 11. napluizen, 14. hanteeren, 17. omzet, 18. engel. 19. actie, 20. dikte, 21. krats, 28. ivoor, 29. vlieg, 30. vork, 31a. Eden, 32. beek, 33. naar.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10