RIJNSTREEK Acadeiufenieuws Letterep «ep Kunst KERKNIEUWS Wilt U Iets weten? MARKTBERICHTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN HET BETOOVERDE BOSCH VRIJDAG 28 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI.AD - PAG. 8 ALPHEN AAN DEN RIJN Jubileum. Onder veel belangstelling herdacht gisteren deheer P. Stellingwerf alhier zijn 25-jarig jubileum bij de Ned. Staatsspoorwegen. De jubilaris en zijn echtgenoote werden in den morgen per auto van hun woning gehaald en binnen geleid in de tweede klasse wachtkamer van het Station. Hier werd de heer Stel lingwerf op hartelijke en sympathieke wijze toegesproken door den stationschef, die hem namens de directie de gebruike lijke enveloppe met inhoud overhandigde. Voorts werd den jubilaris namens den chef en personeel een fraaie ets ten geschenke gegeven. Mevrouw Stellingwerf werd met een bloemstuk vereerd. AARLANDERVEEN. L. T. B. De feestvergadering van den L.T.B. was, zooals gewoonlijk, voorafge gaan door een H. Mis tot intentie der le den. De bijeenkomst werd door den heer Ch. Kempen te ruim 8 uur geopend, waar na een kopje koffie aan allen werd gepre senteerd. Al heel gauw wisten de vrouwen der leden geanimeerde gesprekken te voe ren. De heer J. Vernooij bracht als afgevaar digde een verslag uit van de districtsverga dering, gehouden Dinsdag 18 Jan. te Lei den in hotel „Rijnland". De kringvoorzitter opende met een welkom aan den heer Sal man, afgevaardigde van „Deus Dedit", die de mogelijkheid zal bespreken om te komen tot een streek-collectief contract voor land arbeiders. Het oude contract is door alle afdeelingen opgezegd. Het streek- of kring contract heeft het voordeel dat, als dit door alle aangesloten afdeelingen geaccepteerd kan worden, de kosten van het behandelen in alle afdeelingen apart gespaard kunnen worden. De heer Straathof, Rijpwetering, is bereid het voorstel te aanvaarden, doch wenscht gaarne ingelicht te worden, wat betreft de nieuwe voorwaarden van het contract. Deze kunnen door den heer Sal man nog niet gegeven worden. Eerst moe ten daaromtrent de Holl. Maatsch. van Landbouw en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond geraadpleegd worden. De looncontracten zijn te Stompwijk 18, ook Zoeterwoude voert deze loonstandaard, ter wijl andere kringen het loon 16 of 17 bedraagd. De afdeeling Zevenhoven kan zich niet vereenigen met een streek-con- tract, op grond dat bouwbedrijven en ge mengde bedrijven niet op één lijn kunnen worden gesteld met afdeelingen, waar 't meest consumptiemelk wordt geleverd. Door afzonderlijke artikelen in iedere afd. kan dit, volgens den heer Salman, onder vangen worden. De afdeeling Langeraar oordeelt het beter, dat de afgevaardigden zich. hier niet uitspreken en wil de zaak liever in eigen bestuursverband behandeld zien. Hazerswoude, Hoogmade en Zoeter woude gaan niet accoord mte voornoemd contract. De overige verplichten zich nog tot niets. Volgens afgevaardigden van „Deus De dit" zouden de groepeeringen als volgt kun nen zijn: Zoeterwoude, Hazerswoude (Rijn dijk) Stompwijk, Hoogmade, Rijpwetering, ook Langeraar, Aarlanderveen, Nieuwkoop, Noorden zouden in één contract gecobi- neerd kunnen worden. Ook worden nog C. B.T.B. en de Holl. Maatsch. v. Landbouw genoemd, welke ook wel op de bezwaren de feiten, o.a. de kindertoeslag, zullen stuiten. Dit zal echter in het loon kunnen worden ondergebracht. In principe werden ten slotte de afdeelingen bereid gevonden een streekcontract te aanvaarden, waar voor de voorz. zijn dank betuigd. Vol aandacht werd het verslag van den heer J. Vernooij, zoowel door de vrouwe lijke als mannelijke leden gevolgd, en hij mocht aan het einde een dankbaar ap plausje in ontvangst nemen. De afdeeling alhier was weer ter vergadering gevraagd 8 Febr. bij de eerste groepeering. Doch men zou zich in verbinding stellen met de 2e groep, om daarbij aangesloten te kunnen worden. Van deze groep zal de vergadering worden gehouden 3 Febr. in café ,,'t Haas je" in den Nieuwkoopsche polder aan den viersprong. De rondvraag werd tevergeefs gesteld. Daarvan werd geen gebruik gemaakt. Het officieele gedeelte is dan geëindigd. Weldra werden de kaarten op tafel gebracht, om, heel gezellig, traditie getrouw, de avond te besluiten, met op deze manier de band, welke er reeds bestaat, opnieuw te verste vigen. BODEGRAVEN. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer A. Veerman, Wilhelminastraat, slaagde voor het candidaatsexamen klassieke let teren. De heer Veerman hoopt zijn studies voort te zetten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam* Vrouwenbond-uitvoering. Zondag avond geeft de R.-K. Vrouwenbond haar vastenavond-uitvoering voor hare leden en genoodigden. Opgevoerd wordt „Haar Oogappel". HAZERSWOUDE. „Ontwikkeling en Vreugd". De uit voeringen der R.-K. vereeniging „Ontwik keling en Vreugd" zullen dit jaar plaats hebben op 15 en 17 Februari a.s. Opge voerd zal worden „In de greep van het noodlot", tooneelspel in 3 bedrijven, door Leo Verhaage en „De wereldvlucht van Oome Janus", vroolijk spel in 2 bedrijven, door L. J. Dirkx. LEIDERDORP GEMEENTERAAD Voorzitter: Burgemeester Brug. Alle le den zijn aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met gebed en spreekt een nieuwjaarsrede uit. Spr. geeft een overzicht van den stand der bevolking; in totaal was deze in 1937 43 personen vooruitgegaan. De bouwnijver heid is drukker dan voorheen. De tuinderij ging slecht, de veehouderij is beter, dcch kreeg een terugslag door het mond- en klauwzeer-kwaad. De overige bedrijven hebben nog wei nig getoond van een toename in bloei. Het kwaad der werkloosheid is nog niet gekeerd. Dankbaar mag worden geconsta teerd, dat zeer veel wordt gedaan tot leni ging van den nood. De werkverschaffing heeft haar teleur stelling gehad, geen zwembad en met moeite herbestrating. Ik moge niet eindi gen, zeide spr., voordat ik u oproep om als in vorige jaren ook in 1938 het ge meentebelang te dienen, naar eigen in zicht, zonder het algemeen belang uit het oog te verliezen. Moge onder alle omstan digheden Godes zegen uw en ons deel zijn. Wethouder Splinter beantwoordde deze rede mede namens de andere raadsleden. Na behandeling van de ingekomen stuk ken, die gedeeltelijk voor advies in han den van B. en W. worden gesteld, is aan de orde punt 4: verkoop grond. De voorz. zegt, dat de heer A. A. van der Voorer te Utrecht een stuk bouwterrein groot 785 cA. wil koopen langs de Berkenkade, waar voor een koopprijs is bedongen van 4200. B. en W. stellen voor, tot dezen verkoop over te gaan. Het voorstel wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. Vervolgens worden vastgesteld de ver goedingen art. 101 L.O. wet 1920 over 1935. De nieuwe weg beoosten Leiden. Hierna volgt een bespreking over de wenschelijkheid tot wijziging van het uit breidingsplan. De voorz. licht toe, dat net gewenscht is een ontwerp wijziging van het uitbreidingsplan vast te stellen in verband met het aan te leggen viaduct over den Rijn, behoorende bij den nieuwen weg beoosten Leiden en hierna bespreekt de voorzitter de wenschelijkheid om, nu het zwembad voorloopig als een afgedane zaak wordt beschouwd, het daarvoor be stemde terrein, als bouwgrond in exploi tatie te brengen. De Berkenkade zal wor den verlengd, zoodat met het bouwen verder zal worden gegaan, dan in het uit breidingsplan wordt aangegeven. Aan de hand van de betreffende kaart wordt een en ander verduidelijkt. Nadat hierover nog van gedachte wordt gewisseld, worden de wijzigingen voorge steld door B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer de Haas naar de subsidie van „Devote". De voorzitter zegt, dat dit in de volgende vergadering aan de orde komt. De heer Snel klaagt over de baldadigheid "an de jeugd, die schade toebrengt aan ie ge meente-woningen in Achthoven. De voorz. zegt, dat hierop acht wordt en zal worden geslagen. De heer van der Wal vestigt de aandacht op het brugwachtershuisje bij de Leiderd.brug, waarin steeds jongelui aan wezig zijn, die daar niets hebben te mt- ken. Ook wordt de brug dikwijls door daartoe onbevoegden bediend. De voorzit ter zegt, hierover met den pachter te zullen spreken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. de vergadering. LUIMUIDEN. KIND DOOR AUTO AANGEREDEN. Een been gebroken. Het 4-jarig dochtertje van S., wonende aan den Nieuwe weg, dat aan den kant van dien weg stond en plotseling overstak werd door een luxe auto bestuurd door den heer R. uit Alphen aan den Rijn overreden. Het kind bleek een gebroken dijbeen en schaaf wonden door deze aanrüding te hebben op- geloopen. Dr. Stapensea verleende genees kundige hulp. Later is het kind per zieken auto vervoerd naar het Diaconessenhuis te Leiden. Uit het politie-onderzoek bleek, dat de bestuurder geen schuld had. Nadat de auto door de Rijksverkersinspectie was on derzocht is deze vrij gegeven. WOERDEN „Een „zware jongen" gestolen Een niet alledaagsche diefstaf vond in deze gemeente plaats. Bij zekere v, G. stal men een varken van 250 pond. De politie zocht naar den dader. Hij sleepte alles in de wacht Door de politie alhier, is een 14-jarige jongen gearresteerd uit Lageruigeweide, die er eigenaardige practijken op na hield. Hij maakte de geheele omgeving o.m. B o- degraven (Zegveld) onveilig, door met bedelbiefjes rond te gaan en en passant uit de diverse huizen alles van zijn ga ding mee te nemen o.a. kaas, een wekker, een paar handschoenen, een fietslantaarn. Dit zijn zoo eenige voorwerpen waar de politie van op de hoogte is. Hoogstwaar schijnlijk zal dit aantal met vele ver meerderd worden. De voorwerpen depo neerde hij meest thuis op zijn kamertje. Hier prijkte o.m. de wekker op den schoorsteen. De politie kreeg bij zijn aan houding eerst nog een valschen naam te hoor en en het ventje bieek bij verhoor met van de „zoetste" jongetjes te zijn. Het onderzoek duurt nog voort. Kruisvaart. Op Woensdag 2 Febr. a.s. zullen in het Patronaatsgebouw een 30-tal jongens als eerste geïnstalleerd worden in de onlangs opgerichte Kruisvaart. Kape laan v. Workum, directeur, zal de instal latie verrichten. LEIDEN. Geslaagd: Voorbereidend kerkelijk examen: de heer dr. M. H A. L. H. van der Valk, Hillegers- berg; Candidaatsexamen Arische taal- en let terkunde: de heer Ph. L. Eggermont, Den Haag; Artsexamen le gedeelte: de heeren J. A. F. Coebergh, Nijmegen. R. Lensing, Lei den, J. H. Wensinck, Leiden, S. J. C. Bloemendaal; Candidaatsexamen "-"hten: de heeren J. L. Andreae, Dordrecht, L. W. F. H. van Peski, Rotterdam; Doctoraal examen Indisch Recht: mevr. T. van de Rest-Roos. Leiden. Bevorderd: tot arts: mej. H. C. J. Knoppert, De "~-g en de heo"°n T-ïe Swan Bo, L ide-, J E. Dolk, Dordrecht. FILM NATUURSCHOON IN DEN HAAG. Op de gisteravond gehouden jaarlijksche ieaen vergadering van de Algemeene Ver eeniging voor Natuurbescherming 's-Gra- venhage en Omstreken werd, na het afdoen van de huishoudelijke zaken, een film ver toond van het natuurschoon in den Haag. Deze film werd in opdracnt vervaardigd door Foto en Film „JEEVEE" te Voorscho ten. Het camerawerk is van den heer J. W. Varossieau met medewerking van den heer A v. d. Laan. De film, die vele aardige bijzonderheden op natuur-historisch gebied bevat, werd zeer goed beoordeeld en oogstte bij deze eerste voorstelling een hartelijk applaus. Het ligt in de bedoeling van de vereeni ging dit jaar een tweede deel te laten ver vaardigen over de omstreken van den Haag, waarbij ook aandacht zal worden geschon ken aan het natuurschoon in de omgeving van Leiden. PATER LUDOVICUS PAAP O.P. f In het St. Catharinagasthuis te Grave is, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de weleerw. pater Ludovicus (Albertus) Paap O.P., uit het klooster te Langenboom. De overledene werd geboren te Delfshaven 1 September 1858, en werd 15 Augustus 1889 te Utrecht priester gewijd. ER HEERSCHT NOG RUST IN HET PALEIS SOESTDIJK. Gistermiddag omstreeks halfdrie is, zoo ais in een gedeelte dezer oplage vermeld, Prinses Juliana aan de achterzijde van het paleis uitgereden, om een korten rit per auto door de omgeving van Baarn en Soest te maken. Te halfvier keerde H.K.H. in het paleis terug. De mogelijkheid, dat de blijde gebeurte nis niet vóór Februari zal plaats vinden, heeft, aldus de „Tel.", onder vele zaken lieden ongerustheid gewekt, want het be- ttekend voor velen hunner een nadeel. Er is ter gelegenheid van de verwachte feeste lijkheden een kolossale hoeveelheid artike len gemaakt, waarop gestempeld is: Januari 1938. Zoo is er een firma die 144.000 bor den heeft laten maken met den opdruk Januari 1938; een andere firma heeft een aantal zilveren lepels verwaardigd, waarop hetzelfde staat. Geschiedt de blijde gebeur tenis niet vóór 1 Februari, dan verliezen deze artikelen veel van hun waarde. Komen jullie allemaal nu eens naar dat idiote blikken monster kijken, dat onze vier kameraden, de shetlandsche ponny's, ver drongen heeft. (Tit Bits). FINANCIËN EN ECONOMIE CONVERSIE EEN SUCCES. Op de vrije inschrijvingen zal slechts een minimaal percentage kunnen worden toegestaan. Naar wij vernemen, is op de Donderdag gehouden inschrijving in zake de 33 1/2 procent Nederlandsche Staatsleening 1938 tot een zoodanig bedrag van het recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijving slechts een minimaal per centage zal kunnen worden toegewezen. DE VONDELINGEN VAN DE NED SPOORWEGEN. Wat vergeten werd en wat weer terugkwam. Steeds staat men weder versteld van de cijfers die, beter dan wat ook, de vergeet achtigheid van 't publiek demonstreeren, al lijken die cijfers op het oog erger, dan ze in werkelijkheid ijn. Immers vergelijken we ze met de cijfers van het aantal rei zigers, die reisden, dan valt de vergeet achtigheid nog al mee. Laten wij eens zien hoe die, gedurende het vierde kwartaal 1937 was: In het geheel werden op alle stations der N. S. in dit kwartaal als ge vonden of achtergelaten aangebracht 16704 voorwerpen van allerlei aard. Daarvan werden er op de stations zelf, binnen drie dagen na het verlies 5998 of ongeveer 35 1/2 pet. teruggegeven, zoodat naar het maga zijn van G. V. te Utrecht werden opge zonden 10706 stuks. Op het bureau van dit magazijn kwamen in het vierde kwar taal in 5888 aanvragen, waarvan er 2300 tot succes leidden, zoodat in totaal van de 16704 gev. v., door de goede zorgen van de Spoorwegen 8298 stuks of nagenoeg 50 pet. van het totaal wederom in bezit van de rechtmatige eigenaars kwamen. Ter verge lijking met het vierde kwartaal 1936 ver- melden wij, dat in dit kwartaal het aantal gev. v. in totaal was 15812 of circa 900 minder en gedurende het geheele jaar 70017. Beterschap is dus nog niet te be speuren. Dat men zich bij de N. S. »xoeiÉe geeft om de eigenaars te vinden, men mag wel zeggen „op te sporen", bewijst het volgende staaltje: In de zakken van een damesmantel werd een sleutel ge vonden met het inschrift van een ho tel in Parijs, alsmede een kamernum mer. Fluks werd dit hotel gevraagd te melden, wie omstreeks den tijd, dat de mantel gevonden werd, deze ka mer tijdelijk betrokken had. Omgaand kwam bericht in, dat 'n dame, wonende X«straat te Oslo de kamer bewoond had. Een brief aan dat adres en jawel, de dame bleek de eigenaresse van den mantel, die zij met bekwamen spoed terugkreeg enstond paf van de „service" bij de Nederlandsche Spoor wegen. Vraag: Wat beteekent RAI? Antwoord: Dit woord is de afkor ting van: Vereeniging voor de Rijwiel- en Automobiel-Industrie. Vraag: Kunt u mij zeggen de stand, plaats van den weleer, heer H. de Greeve? Antwoord: St. Joannes de Deo, Haar. lem. LEIDEN, 28 Jan. Vee. Aanvoer totaal: 455 runderen, 239 kalveren, 991 schapen, 711 varkens, 14 bokken of geiten, en 27 zeugen. Prijzen: 8 stieren: 126 kalf- en melkkoeien 180310 handel tamelijk vlug; 184 varekoeien e.a. 130210, han del vrij goed; 137 vette koeien 180290, schoon gewicht 5272 cent, handel matig; 16 vette kalveren 70110, schoon ge wicht 70100 cent, handel stroef; 223 nuch tere kalveren 511, handel matig; 150 vette schapen 2232, handel tamelijk, 550 vette lammeren 1825, handel ma tig; 291 weideschapen 1722 handel ma tig; 274 mestvarkens 2447 handel stug; 410 biggen 1720, handel matig; 14 bok ken of geiten 25, handel lui; 27 zeu gen 70105, handel matig. Kaas. Aanvoer 39 partijen, waarvan 31 partijen Goudsche kaas 1ste soort 26 27, 2e soort 2425, en 8 partijen Leid- sche kaas 2324.50 per 50 kg. Handel matig. ALKMAAR, 28 Jan. Kaas. Aangevoerd 29 stapels (1 boerenstapel), zijnde 46.000 kg. Fabriekskaas kleine 23, Boerenkaas kleine 22, per 50 kg. Handel goed. DELFT, 27 Jan. Vee. Kalfkoeien 150 305, varekoeien 100200, nuchtere kal veren 415, magere varkens 2056, biggen 1020, rundvleesch 5868—76 cents. Aanvoer 1 paard, 71 runderen, 2 graskalveren, 162 nuchtere kalveren, 329 magere varkens, 260 biggen, 1 geit. LEEUWARDEN, 28 Jan. Vee. Aanvoer: 65 Enterstieren 60170, 53 Twenterstie- ren 170350, 252 vette koeien 130 270 per stuk, 4868 cent per kg.; 516 melk- en kalfkoeien 125295, 82 pinken 40125, 19 vette kalveren 2575, 478 nuchtere kalveren 410, 408 vette scha pen 1533, 84 weideschapen 1424, 312 lammeren 1223, 228 vette varkens 45160 per stuk, 5261 cent per kg. 28 magere varkens 2450, 100 kleine big gen 1221 per stuk, 24 bokken of geiten, 26 paarden. Totale aanvoer 2675 stuks. Kaas. Sleutelkaas 2829, Nagelkaas 1218, Goudakaas f 35, Edammerkaas 2448. Aanvoer 1664 kg. Boter, veilingboter 1.401.39 per kg., Aanvoer: 1 zesde en 2 twaalfde vaten. Commissie f 0.78. BOSKOOP, 28 Jan. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Claudius Per- net 6091 cent, Briarclif 3061 cent, But terfly 2045 cent, Wilh. Kordes 3060 cent. Seringen 4060 cent, Azalea 1.70 2.30, Tulpen 28 cent, Crocus 12 cent, Wil gentakjes 6 cent, Mahonia 812 cent, Gy- nerium 62 cent, Funchia per stuk 7 cent, Prunus triloba 3050 cent. STOMPWIJK, 28 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 2812 stuk, Prijzen: henneneieren 3.403.50, kippeneieren f 3.454.10 en eendeeieren 2.803.10 per 100 stuks, I HEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: De vlucht voor het huwelijk. (Joan Crawford, Clark Gable). Opgejaagd in de prairiën (Louise La- timer, John Arled- ge). Kom. film A vont.-film lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen. Trianon: Moederlied (Benja- mino Gigli, Maria Cebotari). De stroopers van Alaska (Jack Holt). Zang-speel film Avont.-film lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Z aterdag, W o ens - dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen. Luxor: De Heerscher. (Emil Jannings). Wordt nooit verliefd (Anny Ondra) Speelfilm Kom. film lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ex 8 uur Matinée. Zaterdag en Woensd. en Donderdag 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen. Casino: De Jantjes (Johan Kaart, Fientje de la Mar). Het recht zegeviert. (Tom Tyler). Kom. film Wild-West- film Tederen avond 8 uur Zondag van 47 en> 811 uur, Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen. 189. Daar wees Eenzaam naar omhoog in de boom. En daar zag Anneke een snoezig vogelnestje vol met piepende jongen. Dus was het vogeltje natuurlijk uit dat nest ge vallen. 190. De kluizenaar wist alweer raad. Vlug nam hij zijn mutsje af, zette de kleine vogel op zijn hoofd enzette zijn muts weer op. Stom verbaasd keek Anneke de kabou ter aan. Wat ging hij nu doen?

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8