STADS NIEUWS SPORT AGENDA VRIJDAG 28 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 NOODLIJDENDE PAROCHIES IN BISDOM HAARLEM. HOE WORDT HET WEER? STORM. »e Bilt seint: Verwachting: Stormachtige Zulu- te- lij ke tot Westelijke wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, aanvan kelijk veel zachter. Hoogste barometerst.: 775.2 te Lissabon. Laagste barometerst.: 715.5 te Seydisfjord. Terwijl de vorige depressie nog afne mend over Noord-Scandinavië ligt, is de nieuwe op IJsland nabij 715 m.m. diep geworden en wordt nog snel dieper, terwijl de hoogedrukking op den Oceaan standen van 780 m.m. vertoont. Een zware Wes terstorm heerscht op den Atlantischen Cceaan en ook in het Kanaal en op de Noordzee begint het te stormen uit Zuid- West. In Scandinavië is de vorst toegeno men, bij Saerna tot nabij 30 graden Cel sius. Op het vasteland kwam slechts zeer lichte vorst voor en op de Britsche Eilan den werd het zeer zacht, bijna overal valt daar regen met krachtige tot stormachtige winden. In Zuid-Frankrijk is het nog fraai weer, maar van uit het Kanaal zal de regen tot Midden-Frankrijk doordrin gen. In Zwitserland valt plaatselijk sneeuw op de Alpentoppen komt mist voor, bij temperaturen van minus 20 tot 25 graden. Aanvankelijk is stormachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind met regen en veel zachter weer te wachten, daarna volgt tij delijke opklaring met eenige afkoe ling. LUCHTTEMPERATUUR. 4.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 5.07 uur tot Zaterdagmorgen 7.18 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 29 Jan. voorm. 1.20 en nam. 1.45 uur. Maan op 6.14 uur Zaterdagochtend. Maan onder 14.53 uur Zaterdagmiddag. StormwaarschuwingEdienst. Geseind 28 Januari te 9.45 uur aan alle posten: „wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen". AUTOMOBILISME DE STERRIT NAAR MONTE CARLO Mulders heeft pech. Kort na den start in zijn wagen geslipt De rallye-rijdefs J. Mulders en mej. M. Mulders, met Studebaker, die hedenmor gen uit Amsterdam zijn vertrokken, heb ben 20 minuten na den start een ongeluk gehad. Op den Amsterdamschen Straatweg, even voor Bussum, slipte de wagen. Deze kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij totaal werd vernield. De beide inzittenden kwamen met den schrik vrij. Zeehuisen uitgevallen. De Nederlander G. J. W. Zeehuisen met Fiat is hedenmorgen om 7 uur bij de con trole te Weenen uitgevallen. DAMMEN Leiderdorpsche Damclub. De uitslagen der gespeelde dam wedstrij den zijn: Kampioenschap van Leiderdorp: C. MeinemaJ. B. v. Wijngaarden 11 C. van SandijkA. de Langen 11 J. van SandijkG. v. d. Voort 20 H. v. d. VegtN. Hoogervorst 20 G. W. de RooyW. Ramp regl. A. SpiesW. van Heusden 02 R. MarbusH. Bloemendaal 02 J. SmitL. van Egmond 11 Groep II: M. de KoningJ. Goedhart 20 J. van TongerenA. Kruidenier 02 C. de Koning—W. Overdevest afgebr. S. ZwanenburgB. Hoogervorst 02 C.. ZwanenburgW. v. d. Zwan 20 Groep III: D. SmitA. Schippers 02 P. RietkerkN. v. Egmond 20 W. Wolf—J. de Zwart 2—0 A. de HaasB. A. Hoogervorst 02 Jeugd. Kampioenschap 1938. De uitslagen der 4de ronde zijn als volgt: T. FrankenK. Nievaart 20 J. HaasbeekJ. Bosman 20 K. SchipaanboordF. H. Klinkenberg 02 E. 't HartW. Pieëte uitg. J. WagemakerW. Stoute 11 R. SmitK. Klein 11 De uitslagen der ingehaalde wedstrij den zijn: J. HaasbeekW. Pieëte 20 P. H. KlinkenbergF. Franken 20 J. WagemakerF. H. Klinkenberg 02 J. HaasbeekK. Nievaart 02 J. BosmanW. Pieëte 02 K. NievaartK. Schipaanboord 20 E. 't Hart—K. Klein 0—2 Bisschoppelijk schrijven over de financieele saneering. Naar aanleiding van het advies, door de Commissie tot regeling van het Kerkelijk Crediet in het Bisdom Haarlem aan Z.H. Exc. den Bisschop uitgebracht, in verband met de uitkeering voor de schuldaflossing der noodlijdende parochies, hetwelk hier onder wordt afgedrukt, publiceert Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in „St. Bavo" het volgend schrijven: „Bij het lezen van dit rapport zijn wij vervuld van groote dankbaarheid. Welk een heerlijk resultaat is in deze 4 jaren bereikt! Wanneer we maar alleen letten op het bedrag van de afgeloste schulden ongeveer 800.000 van het niet-ren- tegevende gedeelte dan mogen we toch reeds met blijdschap vaststellen dat niet alleen honderden hun geld tot het volle bedrag hebben terug ontvangen, maar dat daardoor vanzelf van de resteerende dee- len van hun vorderingen de rente op nor male wijze volkomen volledig wordt be taald. Deze vormen, zoo durven wij ver trouwen, wederom een soliede belegging. Dat is dus een dubbele winst. Dit is zeker te danken aan het door zicht en het wijs beleid der Commissie, wier werkwijze voor sommigen wel eens hard moest schijnen, maar die door vast en streng beheer reeds vele parochies aanzienlijk heeft verlicht en aan den nood van vele kleine spaarders een gelukkig misschien wel door hen zelf onver wacht einde heeft gemaakt. Maar boven alles danken wij dit aan het onwankelbare vertrouwen en de groote edelmoedigheid van onze dierbare pries ters en geloovigen, die niettegenstaande de uiterst moeilijke tijden onder dit werk hun schouders gezet hebben om door on derlinge liefde en hulpbetoon elkanders lasten te dragen. Daardoor wordt niet alleen de stoffe lijke nood verminderd, maar wordt ook de eer der Kerk gehandhaafd, wanneer zij zoo schoon aan haar verplichtingen kan voldoen, wat pok niet weinig strekt tot de eer van God, wiens kinderen wij zijn. We zijn er echter nog niet, zooals gij ziet, maar er is toch een mooi perspectief. Ofschoon het ons telkens veel moeite kost den bedelstaf ter hand te nemen, toch bij het zien van die vruchten van ge loof, van rechtvaardigheid en van liefde, achten wij ons gelukkig ook op die wijze te kunnen medewerken aan dat opgewek te daadwerkelijke geloofsleven en daar mede aan het groote geestelijk heil van al onze dierbare diocesanen. Moge de goede God aan allen, die zoo belangeloos enedelmoedig hieraan mede werken zijn ruimsten zegen schenken". Mgr. Bekkers geeft een financieel overzicht. Mgr. Th. M. P. Bekkers deelt het vol gende mede: „Dezer dagen f heeft de Commissie tot regeling van het Kerkelijk Crediet in het Bisdom Haarlem wederom haar advies kunnen vaststellen voor de verdeeling der gelden, die beschikbaar zijn tot aflos sing der rentelooze schulden van de kerk besturen, wier finantieele verplichtingen gereorganiseerd zijn. Verdeeld is ditmaal een bedrag van 212.300.omstreeks 10.000.meer dan het voorgaand jaar. In dit bedrag zijn inbegrepen o.a. de opbrengst over 1937 van: de halfjaarlijk- sche collecten en bijdragen der geestelij ken van het bisdom tezamen 127.937.55. Dit bedrag was bij de opzet van de reor ganisatieplannen in 1934 begroot op 130.000.—. Het overige bedrag is bijeengebracht uit de inkomsten van het Liefdewerk voor de Arme Parochies, uit bijdragen van be sturen, legaten en andere gelden, waar over het Bisdom de vrije beschikking ver kreeg. Uit dien hoofde was oorspronkelijk gerekend op totaal 70.000. In totaal is nu aan de aflossing van schulden, saneering van kasmiddelen en kosten voor saneering het volgende be drag besteed: A. Versterking van kasmiddelen in 1934 —1935 125.060, 1936 28.500, 1937 20.022.14, totaal f 173.522.14. B. Aflossing van schulden in: 1935 162.500, 1936 219.000, 1937 201.394.13, te besteden voor '38 212.300, totaal 795.194.13. In totaal aan subsidies 968.716.27. Dank zij de mildheid van clerus en volk is dus een belangrijk deel der schulden afgelost kunnen worden. De crediteuren, die met zooveel welwillendheid de dik wijls diep ingrijpende saneeringsplannen hebben aanvaard, mogen hier wel zien, dat werkelijk het uiterste wordt gedaan, om de schade die zij lijden te beperken zooveel als mogelijk is. De besturen, wier verplichtingen gereorganiseerd zijn, en die ook thans nog onder hoogspanning moeten werken, om aan de verminderde verplichtingen te kunnen voldoen, zullen in dit resultaat een bemoediging vinden om daarmede vol te houden. Degenen, die het door hun offers mogelijk maakten zulk een resultaat te bereiken, zullen gaan: hun offers treffen doel. In het bij zonder de leden van het Liefdewerk voor de Arme Parochies zullen ons voortdurend vragen verstaan, zelf trouw blijven en ons helpen meerdere leden en bijdragen te winnen. Hoe spoediger de aflossingen kunnen plaats vinden, hoe vrijer ons ker kelijk leven zich ook kan ontplooien. Dat daartoe alle zeilen moeten worden bijge zet, blijkt wel hieruit, dat tengevolge van het aangroeien in de laatste twee jaar van het aantal te helpen parochies thans nog afgelost moet worden: vijf mil- lioen gulden". R. K. VOLKSBOND. De begrootingsvergadering. De begrootingsvergadering, gisteravond in het Bondsgebouw gehouden, werd door den voorzitter, den heer J. H. Nijhuis, ge opend met de beste wenscherj voor het nieuwe jaar. Spr. uitte den wensch, dat 1938 inderdaad beter moge zijn dan de laat ste jaren. Hij deed op allen een beroep om toch vooral de eenheid te bewaren. Be stuursleden en leden, zoomede als leden der vakafdeelingen moeten eendrachtig sa menwerken om den onderlingen band te versterken en daardoor de organisatie te verstevigen en verder uit te bouwen. De voorz. deelde hierna mede, dat de le den allen een genummerd begroetingsformu lier zullen ontvangen. Na afloop der ver gadering zullen drie gratis plaatsen voor de te houden retraite worden verloot. Spr. herinnerde er verder aap, dat vroe ger de goede gewoonte bestond na afloop der vergaderingen te collecteeren voor „Hulp in Nood". Deze gewoonte zal thans weer worden hervat en spr. beval dit fonds voor de zieke broeders in aller welwillen de aandacht aan. Al is de bijdrage ook ge ring, vele kleintjes maken één groote. Tenslotte deelde spr. mede, dat het be stuur besloten had deel te nemen aan den te houden lichtstoet bij de a.s. blijde ge beurtenis. Spr. wekte de leden op hieraan mede deel te nemen opdat het bestuur niet alleen achter het vaandel zal loopen. De voorz. gaf hierna de leiding der ver gadering over aan den vice-voorzitter, den heer W. v. Hugten, wijl hij de vergadering moest verlaten wegens andere werkzaam heden. De notulen der twee vorige vergaderingen werden na lezing en na enkele bemerkin- kingen goedgekeurd. Hierna kwam de begrooting 1938 aan de orde. Er werden geen algemeene beschou wingen gehouden, zoodat onmiddellijk met de artikelsgewijze behandeling een aanvang kon worden gemaakt. Slechts een tweetal punten bij de uitgaven en een enkel punt bij de inkomsten vereischte nadere toelich ting, waarna de begrooting met een totaal bedrag van 7271 werd vastgesteld. De voorz. deelt vervolgens mede, dat in verband met den stichtingsdatum van den Bond (4 Maart) op Zondag 6 Maart in alle parochiekerken der stad een H. Mis zal worden gelezen voor de levende en over leden leden van den Bond. Spr. wekte al len op hierbij tevens ter H. Tafel te gaan. Hierna werden drie gratis deelnemers kaarten voor de van 26'Februari tot 1 Mrt. te houden retraite verloot. De rondvraag leverde nog heel wat stof tot bespreking op. Hierbij gaf de heer de Jong o.m. het bestuur in overweging zich met een adres tot B. en W. te wenden over de wachtgeldregeling voor menschen, die na een periode van werkloosheid enkele dagen of enkele weken werk hebben gehad en dan weer een wachtweek moeten door maken. Spr. zegt, dat die menschen uit die enkele werkdagen onmogelijk een wacht week kunnen halen. De voorz. zegde over-, weging toe in het bestuur. De heer Strijk stelde een vraag, welke hij niet op deze vergadering beantwoord hoefde te hebben. Spr. vroeg of het geen tijd werd voor den Volksbond om zijn ver tegenwoordigers terug te trekken uit de afdeeling steun B. Naar aanleiding hiervan zegt spr., het te bejammeren, dat onder steunden b.v. met een bon van 4 naar een uitdragerij worden gestuurd om een jas. Spr. vindt dat geen behandeling. De voorz. zegt ook ten aanzien van deze kwestie over weging in het bestuur toe, terwijl de af- deelingssecret'aris, de heer Haverkorn, me dedeelde, dat er voor de B-steunleden al tijd zooveel mogelijk wordt gedaan. Verder moet de commissie voor den B-steun rond komen met de gelden, die voor eiken on dersteunde beschikbaar zijn. Vraagt men dan een jas, dan kan men vanzelfsprekend geen nieuw goed geven. Daarnaast echter deelt spr. mede, dat het in de bedoeling ligt volgend jaar zoo mogelijk slechts nieu we kleeding te verstrekken. Verder wijst spreker erop, dat het bestuur steeds al het mogelijke doet voor de leden. Dat heeft de spaarregeling, door minister Romme ingesteld, bewezen. Dank zij deze regeling toch hebben de spaardei*s reeds een eerste bijslag kunnen krijgen en een tweede wellicht nog hoogere is in uit zicht gesteld. Bij den modernen bond is men heusch niet te spreken over de bestuur ders, die hun menschen van deelname aan deze spaarregeling hebben afgehouden, zuiver en alleen uit antipathie tegenden katholieken minister Romme! De voorz. dankte den heer Haverkorn voor zijn uiteenzetting, welke door de ver gadering met instemming werd begroet. Naar aanleiding van een mededeeling van den voorzitter over de deelname van „Perosi" aan den lichtstoet, deelt de haer v. Hees mede, dat „Perosi" niet zal deel nemen, omdat het haar onmogelijk is van wege het weinige medeleven van katholieke muzikanten en van de katholieken in het algemeen. De heer Wijtenburg drong bij het be stuur erop aan te trachten voor de werk- loozen een verminderden abonnementsprijs op de Leidsche Courant te verkrijgen. De heer Streefland drong er bij de leden op aan, hun vrouwen te verzoeken geen nagemaakte bloemen aan de deur te koo- pen. De bloemenveilingen zijn overvoerd met levende bloemen, zoodat er heusch geen nagemaakte bloemen, welke boven dien wansmakelijk zijn, bij behoeven te ko men. De voorz. onderstreepte deze ge dachte. Hierna volgde sluiting met den chr. groet. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht ƒ1.70 op. NEDERLAND EN VLAANDEREN. Mr. Vital Haesaert het spreken verboden. Het Dietsche Studenten Verbond en het Genootschap Nederlahd-Vlaanderen had gisterenavond hier ter stede een bijeen komst uitgeschreven, waarin als spreker was aangekondigd de in ons land wonende Vlaming mr. Vital Haesart. Deze zou spre ken over: „Vlaanderen tijdens den wereld oorlog 19141919". Van hoogerhand was het houden van deze spreekbeurt echter verboden. De bijeenkomst werd ook niet gehouden in het Leidsch Academiegebouw, waar tot heden de vergaderingen van het Dietsch Studenten Verbond in den regel plegen gehouden te worden, doch in het Nutsge- bouw. In de plaats van den heer Haesaert werd nu het woord gevoerd door den heer dr. J. W. Wicherink uit Leiden, die tot titel van zijn Vlaamsch-nationalistisch betoog gekozen had: „Nederland, let op uw saeck." Na een openingswoord door den heer Putters verkreeg dr. Wicherink onmid- delijk het wöord. Spr. begon met erop te wijzen, dat de veronderstelling is geuit, dat hij erop uit zou zijn te trachten de Vlaamsche provin cies bij Nederland te trekken, waardoor aldus werd er aantoegevoegd' „ons land nog meer verroomscht zou worden dan thans reeds het geval is." Zij, die dit zeggen, aldus spr., blijken geen begrip te hebben van de stamver wantschap met Vlaanderen. Hierna zette spr. uiteen welk een groote rol het Zuiden ook in onze geschiedenis heeft gespeeld. Het is ten eenenmale on juist, betoogde spr., dat het alleen alles roomsch zou zijn in het Zuiden. Daarvan weet men hier in het Noorden niets af. Wel is spr. van meening, dat het pro testantisme in het defensief gedrongen is; al die waarschuwingen tegen Rome, die papenvrees en die papenafkeer, welke dag-in, dag-uit in verband met Vaanderen worden geuit, achtte spr. bespottelijk en dom. Het protestantisme en het katholicisme, aldus gaat spr. verder, beïnvloeden elkaar meer en meer. Voor het veldwinnen van de Katholieke Kerk is spr. niet bevreesd. Als Vlaande ren en ons land één zouden worden, maar dat is iets voor de verre toekomst behoeft men voor het Katholicisme geen angst te hebben. Spr. betoogde dan nadrukkelijk, dat hij het hier heeft over de cultureele sa menwerking tusschen Vlamingen en Ne derlanders; aan staatkundige samenwer king valt in verre toekomst nog' niet te denken. Na erop gewezen te hebben, dat Noord- Nederland Zuid-Nederland in den steek liet, toen de Noord-Nederlanders op buit gingen naar overzeesche gewesten, kwa men na de tijden van opbloei de tijden van verval. Het einde daarvan was de Fran- sche overheersching. Hierop volgde de weder-vrij wording van de Nederlanden en deze werd gevolgd door de scheiding tusschen Noord- en Zuid Nederland. Vervolgens behandelde dr. Wicherink de scheiding tusschen Vlaamsche en Waalsch België, hetgeen een fout was, welke zich sterk gewroken heeft. Van Vla mingen toch zijn nu eenmaal geen Fran- schen te maken. Een Vlaamsch student, heeft eens ge schreven, dat Vlaanderen twee groote fouten heeft gemaakt, n.l.. het toelaten van de scheiding met Noord-Nederland bij de Unie van Utrecht in 1576 en de scheiding in 1830. Ten sterkste kwam spr. er tegen op, dat de Rijksnederlanders zich niets zouden aantrekken van hunne 4^ millioen broe ders in het Zuiden. Was er een samen smelting tusschen Noord en Zuid, dan zou het "een sterk bolwerk van 3 y2 millioen menschen kunnen vormen. Er moet, aldus spr., eens een tijd ko men, dat het kunstmatig in elkaar gezet te België uit elkaar moet vallen, waar van een gedeelte zich zal richten tot het douce France, terwijl het Vlaamsche ge deelte steun zal zoeken bij Noord-Neder land, het land van. Or an je. Spr. bepleitte sterk een samengaan, op cultureel gebied, tusschen Noord en Zuid. Wat de beschaving betreft, zeide spr., dat daarin slechts een uiterlijk verschil bestaat. Trouwens van die beschaving van Noord-Nederland moet men ook een niet te hoogen dunk hebben vervolgde spr. Wij zijn een volk van boert, niet van humor. Ondanks onderdukking en verwaarloo- zing is Vlaanderen nog springlevend. Het bezit een aloverwinnende geestkracht en heeft een grooteren cultuur- en kunst aanleg dan Noord-Nederland. Bij een hereeniging zal Vlaanderen de hegemonie op cultureel gebied hernemen tot meerdere glorie van het gansche Dietschdom. Alle groote schilders en schrijvers waren en zijn Vlamingen. Ook de Brusselsche tentoonstelling was een Vlaamsche tentoonstelling, waarop enkele Walen ook wel „een schilderijtje hebben mogen ophangen." Het partijwezen in België is zelfs, waar het gaat om het belang van Vlaanderen, nog niet verdwenen. Zoowel de haute finance als de leiders van groote bedrijven zijn Vlaamsch-haters. Den Vlamingen heeft men in alle opzich ten tekort gedaan. Alles hebben zij aan de Vlamingen te danken, niets geven zij ervoor terug. België is twee talen „arm" en de aan hangers van de eene taal verachten de anderen. Maar Vlaanderen is bezig om mondig te worden en roept daarbij de LEIDEN. Vrijdag, Filmavond „Herwonnen Levens kracht", Stadsgehoorzaal 8 uur. Vrijdag „St. Christoffel" Jaarvergadering Café Rest. „De Harmonie", 8.30 uur. Dinsdag. Cursusavond Van Doorn, St. An- tonius-clubhuis, Mare, te half 9. Donderdag, R. K. Metaalbewerkersbond, Afd. Leiden, Jaarverg. Bondsge bouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 22 tot en met Vrijdag 28 Jan. a.s. waargeno men door de apotheken: D. J. van Driesum Mare 110 tel. 406, E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3553, en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. hulp in van Rijksnederland. Maar Rijks nederland blijft onaandoenlijk en heeft het te druk met andere zaken, o.a. den Volkenbond. Spr. deed tenslotte een beroep op de jeugd en in het bijzonder op de leden van het Dietsch Studenten Verbond, om ge hoor te geven aan de roepstem van Vlaan deren. Spr. zeide reeds van zyn jeugd af ge ijverd te hebben voor de Vlaamsche vrij heid en stak hierna de loftrompet over het optreden van den Raad van Vlaan deren tijdens de Duitsche bezetting. Van de ouderen, aldus spr., is van dé wederop standing van het Dietsche volk niets meer te verwachten, ondanks de verschillen, welke er gelukkig tusschen Noord- en Zuid Nederland bestaan, zijn ze practisch gelijk. Er moet met Vlaanderen bestaan één nationaal-, één volkeren- en één cul tuurleven op straffe van ondergang van beide deelen. Op de vraag: „Wachter, wat is er van den dag", is het antwoord nog, „dat het nog nacht is." Aan de jeugd, aldus ein digde spr., om ervoor te zorgen, dat het daghet in het Oosten, dat het lichte overal. Met het zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst hierna gesloten. AANWINSTEN VAN „DE LAKENHAL" Hét Stedelijk Museum „de Lakenhal" heeft een dezer dagen een gezicht op de voormalige Marepoort verworven. Het weliswaar niet gesigneerde schilderijtje uit de tweede helft van de 18de eeuw is hoogst waarschijnlijk van de hand van den beken den schilder Johannes Panson (f te Leiden 1784). Van dezen meester bezit de Laken hal behalve twee berglandschappen reeds gezichten op de Koepoort en op de Witte- poort en ten slotte nog een voor enkele jaren verworven gezicht op de Marepoort. Dit laatste vertoont ons de Marepoort uit Oostelijke richting, waardoor de situatie van de wallen met de thans nog bestaande molen „de Valk" zeer goed valt waar te nemen. De nieuwe aanwinst geeft den aan blik echter uit het Noorden n.l. van den kant van de Haarlemmertrekvaart en toont ons de door Willem van der Helm in 1664 ontworpen poort recht van voren en wel met de zandsteenen trophaeën, welke thans bewaard onder de verzameling decora tieve bouwfragmenten op het voorplein van het museum met de boven het bordes in de Scheistraat aangebracht gevelvulling het eenige is, wat ons van dit bekoorlijke helaas in 1864 gesloopte monument nog rest. Het viertal poortgezichten van Janson is thans vereenigd en voorloopig geplaatst in ce topografische afdeeling. Ten slotte valt onder de aanwinsten nog te vermelden een onlangs door schenking verworven waterverteekening van den Leidischen kunstschilder Roelof Raar, voor stellende de Academie aan het Rapenburg. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Gisteren hield de Vereeniging van Ma- thesianen, onder leiding van den directeur van het Kon. Genootschap M.S.G., ir. A. v. Dijk, een excursie naar de N.V. Zilverfa- briek Voorschoten. Met deskundige explicatie werd een rond gang gemaakt in de afdeelingen van het bedrijf. Bijzonder interessant was voor de deel nemers de ingenieuze fabrikatie van zil veren ketens, alsmede het vormen en har den van de vele benoodigde stempels. Ook werd de aandacht besteed aan het p.-oduceeren van medailles en plaquetten. Smaakvol schitterden enorme hoeveel heden voorwerpen van zilver de bezoekers 'tegen in slijperij en galvanische inrichting, waar de laatste hand aan het product wordt gelegd. Als herinnering bood de directie eiken excursist een klein zilveren souvenir aan, hetwelk ten zeerste op prijs werd gesteld. De leider der excursie, alsmede de voor zitter der V. v. M., dankte namens de be zoekers.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2