VRIJDAG 28 JANUARI 1938 ut LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 1 AUTOMOBILISME De zeventiende sterrit naar Monte Carlo Onderhoud mei Bakker Schut en Galsonides. Deze bracht een nieuwen zuiger aan zijn wagen aan De deelnemers van Amsterdam vertrokken llu/ 7nniiU/On worden gekalmeerd UW t-CMl!VVi.M en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ot. Bij Apoth. en Drogisten GEMENGDE BERICHTEN NOODLOTTIGE ONVOORZICHTIGHEID. Wielrijder gedood. Op den Deventerstraatweg te Holten is gisteravond de 24-jarige wielrijder Lubber- sen, die zich door een zeswielige vrachtauto liet trekken, komen te vallen en voor een passeerende autobus terecht gekomen. De wielen van "de bus gingen den man over het lichaam met het gevolg, dat hjj op slag dood was. WIELRUDSTER WEIFELDE BIJ OVERSTEKEN. Ernstige aanrijding te Heemstede. Gisteravond is op de Zandvoortsche laan, nabij de grens van de gemeenten Aerden- hout en Heemstede, een ernstig ongeluk voorgevallen. De 25-jarige dienstbode J. K. uit Haarlem, wilde, komende van links de Zandvoortsche laan oversteken om op het rijwielpad te komen. Uit de richting Zand- voort naderde een personenauto, bestuurd door den heer R. J. van D., wonende te Zandvoort. De juffrouw weifelde bij het oversteken, wilde teruggaan en ging toen naar rechts. De bestuurder van de auto, die de juffrouw zag oversteken, week eerst naar rechts uit, doch gooide, toen hij haar zag teruggaan, het stuur naar links om. Het gevolg was, dat, toen de juffrouw weer naar rechts ging, zij door de auto werd gegrepen en tegen een boom gedrukt. Haar werd hierbij het rechterbeen verbrijzeld. Na aankomst in het Diaconessenhuis te Haarlem is het terstond geamputeerd moeten worden. De echtgenoote van den bestuurder dér auto sloeg tegen de voorruit en bekwam snij wonden aan het gelaat. De auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Het rijwiel van het slachtoffer werd geheel vernield. ONGELUK OP DE KERMIS. Op het Jonas Daniel Meyerplein te Am sterdam, waar deze week, bij gelegenheid van de opening van de brug over de Nieu we Heerengracht, een kermis wordt gehou den, heeft zich gistermiddag om vijf uur een ongeluk voorgedaan. Een 29-jarige juffrouw, die in een lucht- schommel van een zich reeds in beweging bevindende zweefmolen wilde klimmen, kreeg een hevigen klap van een der schom mels. Met een hersenschudding moest het slachtoffer naar het O. L. Vr. Gasthuis wor den vervoerd, waar zij ter verpleging is op genomen. GOcDE VANGST VAN DE APELDOORNSCHE POLITIE. Reeds geruimen tijd werd een groot ge deelte van de Veluwe onveilig gemaakt door een inbreker, die vrijwel lederen avond zijn slag wist te slaan, waarbij hij het in de eerste plaats gemunt had op al leenstaande kleine woon- en winkelhuizen. Telkens paste hij dezelfde tactiek toe. Door het uitsnijden van een ruitje wist hij binnen te komen. Na eventueele contanten, welke hij op zijn speurtochten vond, bij zich gestoken te hebben, stelde hij een on derzoek in keuken en kelder in, waar hij zich aan eetbare waren en dranken te goed deed. De man herhaalde dit spelletje soms vier of vijf maal in een nacht. Telkens dook hij in een andere gemeen te op. Zoo werd hij door de politie te Hat- tem, Nijkerk, Gorssel, Amersfoort, Deven ter, Zutfen en Apeldoorn gezocht. Gistermiddag is de Apeldoornsche recher- sche er in geslaagd den man, D. van L., die in een hotel aldaar verblijf hield, van waar uit hij zijn nachtelijke tochten ondernam, te arresteeren. van L. is thans ingesloten. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: A. R. van A n g e r en Jr., Utrecht, Leid- scheweg 4; cur. mr, C. L. iWeringa, Utrecht. S. van T y n, Amersfoort, Utrechtsche- straat 3a; cur. mr, W. baron Roëll te Amersfoort. W. P. van Alphen, Maartensdijk, Prof. Sprengerlaan 8; cur. mr. H. N. J. Bink. Utrecht. T. Zoonen, Austerlitz, Oude Posiweg 95. koopman; cur. mr. H. L. L. van lloo- genhuyze, Zeist. C. Raatgever, sigarenwinkelier, IJs- selstein, Voorstr, 11; cur. mr. P. G. Labou- chere, Utrecht. A. J. Ravenswaay, tandarts, Utrecht, Nachtegaalstraat 45; cur. mr. H. P. M. Steenberghe, Utrecht, C. G. Kroeze, Kampen, Koornmarkt 22; cur. mr. G. van Dorssen, Kampen. Vernietigd op grond van ver zet: G. Th. Klein, Haarlem. Opgeheven wegens ge'brek aan actief: D. Goedhart, Den Haag. SPORT VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R.-K. S. VDOCOS. Het eerste elftal wacht wederom een zware wedstrijd n.l. tegen N. V. C. uit Noord wij kerhout. Het eervolle resultaat Zondag j.l. behaald tegen de leiders heeft den spelers moed gegeven. De geest in het elftal is uitstekend, de achterhoede en de middenlinie, langen tijd de zwakste dee- len van de ploeg, hebben aanmerkelijk in kracht gewonnenkortom alles wijst er op, dat Docos eerst eenige punten gaat ver zamelen, wat intusschen heel, heel hard noodig is. Enals nu eens alle katholie ke voetballiefhebbers uit Leiden, dat zijn er ongetwijfeld héél veel, op het Sportpark aan den Haagweg aanwezig zijn om de spe lers aan te moedigen, dan is er door de R.-K. Sportbeweging in de Sleutelstad een dubbele overwinning behaald! Het elftal speelt als volgt: Doel: Jac. v. Steen. Achter: Fr. en Nic. Overdijk. Midden: G. Uljee, P. Ramaker, C. van Egmond. Vóór: W. Goddijn, A. Verhoeven, W. v. d. Kraan, A. Gussenhoven, B. Goddijn. Het tweede speelt uit tegen het leiden de Nic. Boys in de volgende opstelling: Doel: Tuithof. Achter: Smits en J. Hensing. Midden: Vreeburg, Alkemade, W. van Egmond. Vóór: Akerboom, P. Ouwerkerk, van Weerlee, Th. Varkevisser, H. Akerboom. LugdunumA. S. C. Zondag a.s. willen Lugdunum en A. S. C., in verband met het gevaar wat voor beide vereenigirigen nog dreigt, den vrijen Zon dag benutten door het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd op terrein „Pomona", aanvangende 12 uur. Lugdunum komt in haar gewone com petitieopstelling uit, terwijl A. S. C. eeni ge nieuwe krachten probeert, welke bin nenkort overschrijving zullen krijgen. Tevens is Secreve wederom van de partij, die in de resteerende wedstrijden van A. S. C. zal medehelpen aan he-, degradatie spook te ontkomen. Er kan derhalve een aardige wedstrijd tegenmoet worden ge zien. Het elftal van A. S. C. is als volgt samengesteld nl.: Doel: Jaquet (ex-A. G. O. V. V.). Achter: Secreve en Kok. Midden: Ten Cate, Bronsgeest en Abra hams. Vóór: Zwanenburg, Zegers (ex-Weter. Boys), Mooten, van Nierop en Brusee. HOCKEY „Zuidwijck". Zondag, 30 Jan. om 12 uur: Tempo Zuidwijck Dames (comp.). Zondag 30 Jan.: om 2 uur: Zuidwijck H. D. S. IV, Heeren (Comp.). WINTERSPORT DE INT. WINTERSPORTWEEK TE GARMISCH PARTENKIRCHEN. Gisteren is de internationale winter- sportweek te Garmisch Partenkirchen voortgezet met de slalom voor dames en heeren. De uitslagen luiden: Slalom: Dames: 1. Christl Crahz, Duitschland, 166.9 sec. (87.4 en 79.5 sec.); 2. Lisa Resch, Duitschland, 178.3 sec.; 3. Kaethe Grasegger, Duitschland, 182.2 sec.; 4. Erna Steuri, Zwitserland, 185.8 sec.; 5. Lisl Schwarz, Duitschland, 195.7 sec.; 6. Mej. Nissl, Oostenrijk, 201.3 sec.; 7. mej. Gaertner, Duitschland, 210 3 sec.; 8. mej. Kuenzli, Zwitserland, 211.9 sec. Heeren: 1. en 8. Bader, Duitschland. 148.1 sec. (73.9 sec. en 74.2 sec) en Perth, Duitschland, 148.1 sec. (74.5 en 73.6 sec); 3 Schwabl, Oostenrijk, 149 sec.; 4. Woerndle Duitschland. 151.1 sec.; 5. Kneissl, Oosten rijk, 153.4 sec.; 6. Hans Pfnuer, Duitsch land, 155.6 sec.; 7. Frans Pfnuer, Duitsch land, 158.2 sec. Gecombineerde wedstrijd: Dames: 1. Christl Cranz 7 min. 22.7 sec.; 2. Lisa Resch 7 min. 42.7 se".; 3. Erna Steuri 8 min. 4.2 sec.; 4. Kaethe Grasegger, 8 min. 7.4 sec.; 5. Dina Kuenzli 8 min. 43.5 sec. Heeren: 1. Woerndle 7 min. 8.6 sec.; 2 Schwabl 7 min. 15.3 sec.; 3. Kneissl 7 min. 15.4 sec.; 4. Pertsch 7 min. 21.3 sec.; 5. Ba der 7 min. 25.3 sec. ZWEMMEN EIGENAARDIGE UITNOODIGING VAN MAROKKO. Men heeft in Marokko het plan opge vat om in begin September te Casablanca en tien andere Marokkaansche steden de vijf beste zwemsters ter wereld in wed strijden en demonstraties te laten uitko men. Ook de K. N. Z. B. heeft een uitnoo- diging ontvangen, om tegen dien tijd de beste Nederlandsche zwemsters ter be schikking te willen stellen. Men schijnt echter aan Afrika's noord kust niet te weten, dat Nederland, zoowel op den rugslag, borstcrawl als schoolslag dames bezit, die tot het puikje van de we reldklasse behooren, zoodat minstens drie zwemsters voor deze uitnoodiging in aan merking komen. De Nederlandsche Athene-equipes Bak ker Schut met Ford en van der Heyden met Studebaker zijn gistermiddag, twee uur voor opening van de controle, te Boe dapest aangekomen. Een prachtige gele genheid dus, om Bakker Schut, een van die doorgewinterde Nederlandsche rallye rijders een en ander te vragen omtrent zijn bevindingen. Natuurlijk was onze joviale landgenoot daartoe onmiddellijk bereid. „Wij zijn in uitstekende conditie en hebben tot nu toe nog geen enkel strafpunt opgeloopen". Hiermede begon Bakker S.-hut en hij had moeilijk een hoopvoller begin van zijn relaas kunnen vinden. Om vijf over zeven zijn Maandagavond jl. 35 equipes uit de Grieksche hoofdstad vertrokken en toen de controle te Sofia gepasseerd weru, waren er nog maar 27 equipes aanwezig. Acht deelnemers waren onderweg blijven ste ken en dat was ook allerminst te verwon deren. Want de wege.- zijn zoowel in Griekenland, als in Bulgarije als in Jou- goslavië allermiserabelst geweest. Dat er geen sneeuw of ijs op ie wegen aan werd getroffen, mag wel als een zeer gelukkige omstandigheid worden aangemerkt, maar ook zonder deze gladheid is er genoeg te deen geweest De wegen, of wat daar dan voor doorging, zaten vol kuilen, welke weer opgevuld waren met modder en wa- ter, afkomstig van den regen en de natte sneeuw. Schex*pe steenen veraxxderden de banden in lappen rubber, de veeren, ook van onze landgenooten, gaven enkele ma len den geest en moesten worden gerepa reerd. Tot aan de Hongaarsche grens is het een voortdurende strijd geworden met den desolaten toestand, waarin het wegdek verkeerde. Gistermorgen tegen zeven uur ging men op weg naar Boedapest, dat ruim 380 km. van Belgrado verwijdex-d ligt en het is vooral aan de uitstekende autostrada van de Hongaarsche grens naar de hoofd stad te danken, dat onze rijders ruim an derhalf uur voor de controle aankwamen. Helaas moest Gatsonides, die met Blijden- stein in een Hillman rijdt, onderweg in ó.en steek worden gelaten, daar hij een de fect aan zijn wagen kreeg. Ernstig is dit defect evenwel ni?t, spoedig was er een garage gevonden, waar de wagen kon worden hersteld en het zou dan ook wel heel vreemd moeten loopen, indien ook Gatsoixides niet op tijd aan de controle te Boedapest aanwezig zou zijn. De ontvangst te Boedapest is bijzonder hartelijk geweest, men Ixad maatregelen getroffen, om het- den rallye-rijders zoo aangenaam mogelijk te maken. Zelfs was er een speciaal postkantoor tje voor de deelnemers ingericht. Het weer is tot nu toe ideaal geweest, :s er geer. reden tot klagen. Maar veel ier er geen reden tot klagen. Maar veel kans hierop is er niet. Om even over vijf starten-onze landgenooten naar het 270 km. verder gelegen Weenen. De weg Boeda pestWeenen is zeer goed en indien er geen bijzondere voorvallen plaats hadden, konden de rijders tegen half elf gister avond in de Donaustad verwacht worden. Uit het Zwarte Woud werd sneeuwval ge meld. Maar daar is men nog niet aan toe, het parool luidt: voorwaarts naar Monte Carlo, en tot nu toe is dat door onze land genooten op voorbeeldige wijze opgevolgd. De Palermo-equipes Sprenger van Eyck met Lincoln-Zephyx-, Mutsaexrts met Ford en Van der Hoek met Packard zijn gister morgen vroeg uit Padua vertrokken. Ook zij hadden op hun 328 km. ïangen weg naar Ljubljana in Joegoslavië met bijzonder slechte wegen te kampen. Wij kregen, mede door bemiddeling van de K. N. A. C. bericht, dat onze landge nooten er evenwel, nicttegexxrtaande den slechten wegtoestand, in geslaagd waren de Joegoslavische stad op tijd te bereikeh. De controle was hier reeds om over tweeën geopend en thans zijn de Neder landsche rijders dan ook al weer op weg naar de volgende controleplaats, Weenen, waar zij ongetwijfeld de Athene-rijders zullen ontmoeten. Indien alles naar wensch verloopt, hoopte men gisteravond tegen twaalf uur den 406 km. langen weg naar Weenen te hebben afgelegd en dan kunnen de verhalen van de Palermo- en Athene rijders uitgewisseld worden. Of het alles echter naar wensch zal verloopen, is nog de vraag, want de eerste sneeuwvlokken begonnen juist te vallen. De Franschnxan Berthier, die met zijn Citroën uit Palermo is gestart, kreeg een ongeval, waardoor zijn wagexx werd ver nield, en hij dus van verdere deelneming moest afzien. De Nederlandsche equipes Gatsonides Blijdenstein met Hillman, Bakker Schut TonBarendrecht met Ford en van der Heydenvan Linteloo de Geer met Stude baker zijn gistermiddag tucschen vijf uur en half zes van de controle uit Boedapest vertrokken en hebben den 270 km. langen weg naar Weeneix in een dergelijk tempo afgelegd, dat zij eenige uren voor de ope ning van de controle in de Oostenrijksche hoofdstad aankwamen. Er was dus tijd genoeg voor een kort onderhoud en de heer Gatsonides was zoo welwillend het een en ander te vertellen over hetgeen hij had beleefd. Daar was in de eerste plaats de kleine moeilijkheid, welke niet heel veel geluk op zeer bijzondere wijze werd opgelost. Tot aan de Hongaarsche grens had ook Gatso nides, van Athene af, met de gruwelijke wegen in den Balkan te kampen gehad en het lag voor de hand. dat hij op den uitstekenden weg naar Boedapest er den gang inzette. Het begon met een gemid delde van 110 km. per uur, maar spoedig na het passeeren van eenige dorpjes sloeg de motor af. De slechte benzine, welke on derweg verkocht wordt getuigde van haar r.adeeligen invloed en een der zuigers leg de het af. Gelukkig was de groote Stude baker van de equipe van der Heyden—van Linteloo de Geer in de nabijheid, die de kleine Hillman op sleeptouw nam en naar het dichtstbijzijnde dorpje terugbracht. Spoedig was er een garagehouder opge trommeld en gedrieën leverde men het knappe staaltje, om in den tijd van drie uren een nieuwen zuiger aan te brengen, met intact laten van de vex-zegelde onder- deelen. Hierdoor gelukte het onze land genooten, de controle te Boedapest nog drie kwartier voor de openinj te bereiken, zoodat zij geen strafpunten opliepen. De rijders vervolgden om vijf uur hun tocht naar Weenen, waar zij meer dan twee uren voor de openstelling van de controle aankwamen. Wel hadden zij op dezen 270 km. langen weg nogal last ge had van mist, maar kort voor de aankomst te Weenen begon het te regenen, waar door de mist verdween De rijders ondervinden alle mogelijke medewerking. De douane-ambtenaren zijn zeer welwillend, het geheele onderzoek cluurt gewoonlijk hoogstens vijf minuten, zoodat hierdoor geen tijdverlies ontstaat. De ontvangst te Weenen was bijzonder hartelijk. Aldus de heer Gatsonides zijn' ervaringen. Inmiddels waren ook de Palermo-rijders binnengekomen. De heer Lamberts Hurrel- brinck verklaarde, dat men in Italië niet bijzonder bij den sierrit naar Monte Carlo geïnteresseerd schijnt te zijn. Althans de ontvangst was niet zóó overweldigend. De kranige rijders hadden na het 576 km. lan ge traject langs de kust, van Reggio naar Napels, dat veelal een beproeving was, meer belangstelling verdiend. Benoorden Napels waren de wegen behoorlijk, maar in Joego Slavië dienden de kuilrijke en met losse steenen bezaaide wegen zich weer aan. Niettemin werd Ljubljana op tijd gepasseerd en toen ging het op weg naar Weenen. Hier kreeg men het te kwaad met gladde wegen: vooral op de Settxmeringpas lag veel ijs, maar toch kwamen de equipes MutsaertsKouwen- bergLamberts Hurrelbrinck en van d? HoekVroom vóór opening der controle te Weenen aan. Dr. Sprenger van Eyck was achter, maar nog niet te laat. Van de 20 in Palermo Gestarte equ'oes waren er bij de laatste controles te Lju bljana nog maar elf overgebleven. Te~a n en met Athene-x-jjders gaan de uit Pa- lermo-gestorten nu op weg naar München. Ook de .Tallinn-starters, BuyzeStemer- dink met Ford junior en van der Spek Keizer met Hansa zijn reeds flink gevor derd. Na Kaunas passeerden zij Konings bergen op tijd en daarna aanvaardden zij den 322 km. langen weg naar Warschau onze landgenooten lieten zich geenszins door moeilijkheden afschrikken en na een voorspoedigen tocht kwamen zij zelfs voor tijd in Polens hoofdstad binnen. Tegen vijf uur gistermorgen vertrokken de Ne derlandsche equipes voor het langste tra ject op deze route, van Warschau naar Berlijn, een afstand van 560 km. Ook dit traject wex-d keurig genomen, Berlijn werd prachtig op tijd „aangedaan". De Duitsche ir. Macherf die met zijn Ford de Neder landsche equipes reeds op den heenweg naar Tallinn had vergezeld en ook op den tocht naar het Zuiden steeds in de nabij heid bleef, strandde in eigen land. Kort voor de controle te Berlijn moest hij op geven. De beide Nederlandsche equipes ginger daarna op weg naar Hannover, dat zij in den loop van den nacht hoopten te berei ken, om hedenochtend bij de controle te Venlo weer vaderlandschen bodem te be treden. De Nederlandsche equipes Jkvr. van Vredenburch met Ford en Kruitde Wit met Fiat, die uit Umea waren gestart ont moetten te Helsingfors en Stavanger rij ders van StrienSchade met Ford en Po lak, eveneens met Ford, allen zijn op weg naar Venlo. Helsingfors bereikten zij op tijd, Sont en de Groote Belt werden over gestoken en na Odense kwam er weer een „zeereis" over de Kleine Belt, waarna men Jutland bereikte. Hier ging het recht op Hamburg aan, waar de dames en heeren in den loop van den nacht werden ver wacht. Vandaar ging het naar Har.nover en vervolgens naar de Nederlandsche grens, Venlo. Het vertrek van de deelnemers nit Amsterdam. Van het Tulpplein voor het Amstelhotel te Amsterdam is hedenochtend vroeg een veertiental deelnemers aan den sterrit naar Monte Carlo vertrokken. In de hal van het hotel was de rege- lings-commissie druk in de weer om de laatste voorbereidingen te treffen en kort na zes uur waren alle deelnemers present en met hen de politie, die voor de orde zorgde en de persfotografen, alsmede de belangstellende familieleden en kennissen van de deelnemers. Voor het laatst werd nog een aanval gedaan op de benzinepomp en de oliespuit, want de tijd spoedde en de heeren J. H. van Haaren, lid van de sportcommissie der K. N. A C., die de wagens zou starten en de tijdwaarnemer, de heer F. W. J. Horschman, hadden zich reeds opgesteld. Intusschen namen de deel nemers afscheid en enkelen hunner ont vingen een aardige attentie in den vorm van bloemen De eerste deelneemster startte te 6.25 uur INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN TE DELFT. Gisteravond zijn de binnensportwedstrij den vaxx de Unitates en bonden, welke dj] jaar te Delft werden gehouden onder am piciën van den Delftschen Studentenborid geëindigd. De einduitslagen luiden: Schaken: 1. Utrecht, 2. Rotterdam, j Delft, 4. Amsterdam, 5. Leiden. Schaken, personeel: 1. C. Orbaan, Am- sterdam, 4 p.; 2. J. H. Denee, Utrclxt, 2.; p.; 3. Engelsman, Rotterdam, 1.5 p. Bridge: 1. Delft; 2. Amsterdam; 3 Utrecht; 4. Rotterdam; 5. Leiden. Dammen: 1. P. Hagschagen, Amsteïdam 13 p.; 2. C. H. de Jong, Rotterdam, 13 p.; 3. J. J. Elzerman, Delft 10 p. Tafeltennis: 1. Koningsbei-gen, Amster. aam; 2. v. d. Kruk, Delft, 3. Voormolen, Rotterdam. Biljarten: 1. de Liem, Leiden, 9 gewon, nen paxUjen; 2. de Smeth, Delft, 8 gewon nen partijen, 3. Harmsen, Utrecht, 7 ge. wonnen partijen. Eindklassement: 1. Delft 150 punten; 2 Amsterdam, 142 punten; 3. Rotterdam, 135 punten; 4. Utrecht, 130 punten; 5. Leiden, 70 punten. precies op den aangegeven tijd en zoo ver. volgens vertrok om de minuut een wagen, met uitzondering van den achtersten, een Fiat, die het: „een goed begin is het halve werk" demonstreerde met een lekken band, welk euvel evenwel nog zoo tijdig kon worden verholpen, dat het oponthoud slechts een kwestie van seconden bleek te zijn. Precies te 6.39 uur vertrok de laatste wagen. De controle te Venlo. De deelnemers, die uit het hooge Noor- den vertrokken waren, zijn hedenochtend de Nederlandsch-Duitsche grens gepas, seerd en bij de controle te Venlo aangeko- Het was een aardig moment, toen om streeks 6 uur als eerste equipe het Ne derlandsche team vein StrienSchade— Beels aankwam. De heeren vertelden ons, dat zij een zeer voox*spoedige reis gehad hadden. Wel waren in het No oxiden de wegen door ijsvorming spiegelglad, maar de Hollanders waren er door gekomen, zonder ook maar een ongelukje gehad te hebben, of een band te hebben vernieuwd Bij Stavanger was de belangstelling zeer groot geweest: rijen dik stonden daar de menschen langs den weg. Moeilijker heeft de ploeg BuyzeSte- merdink het gehad. Men weet dat de hee ren op de heenreis zeer veel last van sneeuw hebben ondervonden. Daardoor heeft de wagen geleden. Niettemin is deze equipe zonder strafpunten. De heer Polak verscheen met een ver band om zijn hoofd. Op de heenreis heeft hij een infectie aan zijn keel opgeloopen, die nog niet genezen is. Ixx Gothenburg heeft de dokter zelfs in het abces gesne den. Hoewel de heer Polak, die alleen maar vloeibaar voedsel tot zich kon nemen, dus wel zeer gehandicapt is, heeft hij op verschillende afstanden zelf gestuurd. Ook de equipe heeft nog geen strafpunten. De dames equipe van Jkvr. Van Vreden burch, de eerste Nederlandsche damesploeg die op de route van Umea gestart is, werd door de K. N. A. C. Met een speciale bloe menhulde verwelkomd Jkvr. van Vree- denburch, die in het Noorden moeilijkhe den met de sneeuw heeft gehad, sprak ook al van gladde wegen. Maar alles was naar wensch verloopen. Ook de Nederlandsche equipes van der Spek-Keizer en de WitKruit zijn in goede orde aangekomen. Intusschen waren ook de Amsterdamsche wagens en de buitenlandsche equipes ge leidelijk binnengekomen. Na van Strien volgde de Fransche wagen van le Bègue en als derde arriveerde de Zweedsche me vrouw Solde, winnares van de vorige da- mesrit. Bij de controle, die in hotel „Nationaal" werd gehouden, waren o. a. de voorzitter van de K. N. A. C., Jhr. Smits van Oyen, en de voorzitter der sportcommissie, baron van der Goes van Dirxland, aanwezig. Van half tien af gingen de deelnemers op weg naar de volgende controle, Brussel. Verschillende Fransche equipes en de Duitsche ploeg van ir. Macher zijn uitge vallen. DE NIEUWSTE CONSTRUCTIES OP DE R. A. I. Tot de meest belangwekkende nieuwe uitvindingen op auto-technisch gebied, die thans voor de eerste maal op de Amster damsche Show verschenen zijn, behooren ongetwijfeld de nieuwe vijfcylinder ruw- olie-motor van den Hollandschen uitvin der Hulsebos en de Belgische Imperial-8 cyl. motor met continu-automatischen gang wissel, een uitvinding van de heeren Ro bin en van Roggen. Van beide hoogst vernuftige technische créaties zijn op de respectievelijke stands van de Nederlandsche en de Belgisch mo- torenfabriek modellen-in werking te zien, die drommen belangstellenden trokken. Een ander novum op deze show is, dat de Dieselmotor ook op de luxe-auto in eenige gevallen toepassing heeft gevonden; In de vrachtauto-afdeeling hebben Diesel en lagedruk-ruwolie-motoren sinds de laat ste tentoonstelling nieuw terrein veroverd, terwijl een der vrachtautotypen is uitge rust met een houtgas-generator van Fran- schen oorsprong. De conclusie die hieruit te trekken valt is, dat er een toenemende belangstelling bestaat voor motorbrand stoffen die buiten de benzinebelasting val len.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10