RADIO-PRC GRAMMA'S FAILLISSEMENTEN SPORT „ONDERDAG 27 JANUARI 1938 DE l EIDSCHE COURANT OERDE BLAD - PAG. 9 VRIJDAG HILVERSUM n. 301.5 M. Algemeen Pro- gramma, verzorgd door de NRCV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.15 Pianovoordracht. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoon muziek. 12.30 Ensemble van der Horst. 2.25 Christ, lectuur. 3.00 Orgelspel. 4.00 Christ. Friesch uurtje. 5.00 Gra mofoonmuziek. 5.15 All Bound sextet. 6.30 Causerie over Kamerplanten. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Ber. 8.15 Haarlemsche Or- kestvereeniging, HO V-koor, Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" en solisten. 9.05 „De arbeid der gehuwde vrouw", causerie 9.35 Vervolg concert. (Om 9.50 Berichten ANP). 10.30 Gramofoonmu ziek. 10.45 „Turnen", causerie. 11.00 12.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. HILVERSUM L 1875 M. en 415.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gra mofoonmuziek. 11.10 Vervolg declama tie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste. In de pauze: Orgelspel. 2.00 Declamatie. 2.30 Gevarieerd program ma. 4.00 Hartvelt-kwartet, en gramo foonmuziek. 5.0 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Amateurs uitzending. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Orgelspel. 7.00 „De banken", cau serie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 „Lezen in de Bijbel", causerie. 8.00 Cel lo en piano. 8.30 Causerie over Zuid- Afrika. 9.00 VAR A-strijkorkest. 9.30 VARA-Maandrevue. 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Zang en piano. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.40—11.50 Pia novoordracht. 12.10 Orgelconcert. 12.50 J. White en zijn band. 1.352.20 New English strijkkwartet. 4.20 Cau serie over Jazz (met gr.pl.). 4.50 „How Table Mountain got its cloud", causerie. 5.20 John Russel's orkest. 6.20 Ber richten. 6.45 Dialoog. 7.00 Orgelspel. 7.20 BBC-Northern-Ireland-orkest. 8.05 Swedenborg-herdenking. 8.20 Revue programma. 9.20 Berichten. 9.40 „Efficiency and Liberty", causerie. i JANUARI 10.00 Srijkkwartet. 10.25 Voordracht (met gr.pl.) 11.05 New Georgian Trio. 11.30 Johnny Rosen's Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 7.50, 8.55, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Vis- cïano-orkest, en zang 3.05 Gramo foonmuziek. 3.20 Pianovoordracht. 4.35 Dito. 8.35 Zang. 8.50 Radiotoo- neel. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 12.50 Orkestconcert. KEULEN. 456 M. 5.50 Politiemuziek- corps. 7.50 Omroepschrammelensemble. 11.20 Landes-symphonieorkest Saar- plats. 1.35 Orkestconcert. 3.20 Om roeporkest. 6.30 Voor soldaten. 8.20 „Der Holzdieb", opera. 9.5011.20 Hans Kallies' orkest, en kwintet BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.3Q> Omroepdansorkest. 1.50 2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroep- salonorkest. 6.35 Pianovoordracht. 7.20 Film-programyia. 8.20 Omroep- symhonieorkest, en solist. 9.05 Radio- tooneel. 9.25 Vervolg concert. 10.30 11.20 Omroepdansorkest. 484 M: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.40 Zang. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.50 2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroep kleinorkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 7.10 Gramofoon muziek. 7.35 Zang. 8.20 Voor Oud- Strijders. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.4511.20 Accordeon-muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6.30 „Der Waffenschmied", opera. 8.20 Win- tersportnieuws. 8.40 Omroepkamer- koor, kleinorkest en solisten. 9.20 Be richten. 9.50 Cello en piano. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Gramofoon muziek. GEM RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. EN VAN DE R. O.-CENTRALE. 3de Programma: 8.00 Keulen. 10.35 Parijs R. 12.05 Radio P.T.T. Nord 12.20 Keulen. 13.20 Brussel VI. 14.20 Radio P.T.T. Nord. 15.05 Parijs R. 15.20 Keulen. 17.20 Brussel FR. 18.20 Keulen. 20.20 Munchen of div. 21.20 Motala of div. 22.20 Brussel VL 22.30 Berlijn. 23.20 Parijs R. 4e Programma: 8.00 Keulen. 9.20 Di versen. 13.35 Londen Reg. 12.50 Droitwich. 13.35 Londen Reg. 17.20 Droitwich 20.20 Gram.muz. G.R.D. 22.00 Weenen. 22.50 Londen Reg. 23.30 Droitwich. GEMENGDE BERICHTEN Auto door trein gegrepen Ernstig ongeluk op den on- bewaakten overweg aan den Springenweg te Apeldoorn BEIDE INZITTENDEN GEDOOD Enkele minuten voor half zes heeft gis ternamiddag op den onbewaakten overweg op den Springenweg onder de gemeente Apeldoorn een zeer eriistig ongeluk plaats gehad, waarbij twee inwoners van Deven ter het leven nebben verloren. Een vierpersoonsa d>». welxe op dit tijd stip uit de JachlJaau kon ende, den over weg naderde, kwam door nog onopgehel derde oorzaak in botsing met den locaal- trein, weLke om 5.34 uur uit Het Loo te Apeldoorn moet aankomen. De auto werd in de flank gegrepen en ruim 250 meter meegesleurd, waarna de trein tot stilstand kwam. Uit de overblijfselen van de totaal ver splinterde auto werden de lijken geborgen van de beide inzittenden, de heer E. Maat en mevrouw T. Stam-Kuyk, beiden uit De venter. Zij moeten bij de botsing, die met een ontzettenden slag gepaard ging, reeds zijn gedood. Het stoffelijk overschot van de on- gelukkigen is per ziekenauto naar het Ju- liana-ziekenhuis te Apeldoorn overgebraent. De heer Maat en mevrouw Stam waren op den terugweg van een condoleantiebe- zoek bij een zwager van mevrouw Stam. Met behulp van ijlings ontboden spoor wegpersoneel slaagde men er eerst na ruim drie kwartier in de spoorlijn weer vrij te maken. Het is niet uitgesloten, dat de heer Maat, die slecht van gehoor was, den trein niet heeft gehoord, waardoor de botsing niet meer te vermijden was. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond is op den Velperweg de 50- jarige heer Reyers, die op zijn rijwiel uit een zijstraat kwam, door een uit de richting Arnhem komende auto, welke hij te laat opmerkte, gegrepen. De heer R. kreeg een zeer ernstige hoofdwonde, waaraan hij en kele oogenblikken later overleed. liOODELIJKE VAL IN EEN KELDER. Gistermorgen had de 35-jarige vrouw van H. S. in de Lievelderstraat te Groenlo, toen zij zich naar den kelder in haar woning wil-, de begeven, het ongeluk voorover in den twee meter diepen kelder te vallen, met het gevolg, dat zij een ernstige schedelbasis- fractuur opliep en in levensgevaarlijken toestand werd opgenomen. In den loop van den dag is zij overleden. BRAND TE WEESP. Gisteravond is brand ontstaan op een zolder boven de bakkerij van den heer P. Bock weg in de Kerkstraat te Weesp, waar van de blussching ernstige belemmering ondervond, doordat een verstikkende rook, welke den zolder geheel vulde, den spuit gasten belette den vuurhaard te naderen. Mej. A. v. N., die naast de bakkerij woont, nam een scherpe rooklucht waar en informeerde bij den bakker. De huisgenoo- ten van den bakker stelden toen een onder zoek in en het bleek, dat op den zolder brand was uitgebroken. Spoedig daarna ar riveerde de brandweer. De rookmaskers bleken niet voldoende om den spuitgasten gelegenheid te bieden, zich vrij op zolder te bewegen. De brand meester liet toen van de straat af, de ma- girusladder opstellen, waarna de ruiten van den voorgevel konden worden stukgeslagen, zoodat de slangen met het bluschwater naar binnen gericht kónden worden. Inmiddels bleek het vuur, vooral aan de achterzijde, nog hardnekkig den strijd vol te houden. Na ongeveer drie kwartier was de brand weer den brand meester. De oorzaak is onbekend. BRAND IN EEN PASTORIE. Tydens afwezigheid van de geestelijk heid, die op huisbezoek was, heeft gister avond een zware binnenbrand gewoed in de pastorie van de St. Martinusparochie aan de Oude Gracht te Utrecht. Huispersoneel waarschuwde terstond de brandweer, die spoedig met een motorspuit en een ladderwagen aanwezig was. Door snel en krachtig ingrijpen werd het vuur, dat in een der kamers van een kapelaan woedde, bedwongen. De kamer brandde geheel uit. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duiste.r; er brandde geen kachel in het vertrek. Verzekering dekt de schade. van a"er'e' aard w U s"e' en zeker met Koker 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 2 stuks 10 cl OP ZOEK NAAR GEHEIMZINNIGEN INBREKER. Nachtelijke bezoeker, die de Veluwe onveilig maakt. Op de Veluwe en omgeving is nagenoeg de geheele politie in actie om den inbreker op te sporen die den laatsten tijd bijna avond aan avond inbraken pleegt. Dan wordt hij opgemerkt te Amersfoort, nm de volgende dagen achtereenvolgens te De venter, Apeldoorn en Zutphen zijn slag te slaan. Dat het hier slechts één persoon be treft, leidt de politie af uit de wijze van handelen, terwijl in alle gevallen op dezelf de wijze toegang is verschaft n.l. door het uitsnijden van een ruit. Opmerkelijk is, aldus de „Msb.", dat de dief steeds eenige inbraken achter elkaar voor zijn rekening neemt, veelal in be scheiden woon- en winkelhuizen, en als hij kans ziet zich ook wederrechterlijk wat gezelligheid verschaft, zooals te Apeldoorn, waar hij wat rust op den divan nam en te Deventer, waar hij in een salon een si gaartje oprookte. Zijn buit is meestal niet groot. Aan de tactiek van den inbreker is op vallend, dat hij alle potten, pannen, bus jes en andere voorwerpen grondig onder zoekt en als hij geen geld vindt, zonder wal mee te nemen weer vertrekt. In een win kelhuis te Apeldoorn, waar hij via de keu kendeur was binnengedrongen, had hij alle potten en planten, die hem op zijn door gang belemmerden, buiten gezet met de bordjes, die er onder stonden, er netjes op eengestapeld naast. Aangezien geen vingerafdrukken te vin den zijn, veronderstelt de politie, dat hij handschoenen draagt. Zijn voetstappen wischt'hij veelal uit door met zijn voeten -heen en weer te schuiven. Deze inbreker bezorgt den bewoners der Veluwe veel onrust. Het nemen van voor zorgsmaatregelen tegen dit ongewenscht bezoek is algemeen. GRONDVERZAKKING. In de Oosterschelde op de Slikken onder de gemeente Kattendijke heeft een grond verzakking plaats gehad, waardoor een paar duizend ton mosselen werd bedolven. VUURWAPENS TE OSS IN BESLAG GENOMEN. De rijksveldwacht en de gemeentepolitie te Oss hebben bij controle op de Vuurwa- penwet in enkele dagen tijds in Oss niet minder dan 12 vuurwapens in beslag ge nomen. Het waren 5 jachtgeweren, 5 revgj- vers van verschillend kaliber, 1 groote pa rabellum-revolver en een kanon-geweer. Ook de munitie, behoorend by deze wapens, is in beslag genomen. Tegen de eigenaars, die niet in het bezit waren van een geldige vergunning, is proces-verbaal opgemaakt. Surséance van betaling: 21 Januari is aan de N.V. Maastrichtsche Crediet-Handelsbank, gevestigd en kan- toorhoudende te Maastricht, verleende sur séance van betaling verlengd voor den tijd van anderhalf jaar, gerekend vanaf 30 De cember 1937. Ui tgesproken: P. C. M. Smeets, zonder beroep, Rijksweg A 187, Mook. Cur.: mr. G. W. C. Bijvoet, Nijmegen. Simon Mouwes, zonder beroep, Amster dam p/a B. Mouwes, Zwanenburgwal 92 II, Amsterdam. Cur.: mr. F E. B. Blaisse. L. Mot, Amsterdam, Sarphatistr. 165. Cur.: mr. W. C. I. A. van Everdingen. Joseph Groenteman, Amsterdam, St. An- thoniebreestraat 59 II. Cur.: als voren. A. C. J. Koo, Bussum, Voormeulenweg 8. Cur.: mr. J. I. C. van den Hemel, Hilver sum. M. Vleeschhouwer, winkel in bedden. Haarlem, Barteljorisstraat 5. Cur.: mr. J. H. Ekering. P. W. van Hooydonk, loodgieter, Haarlem, Reigerstraat 59. Cur.: mr. F. van Blerkom. Mevr. Jo Hendriks, thans gehuwd met Jaap van Leeuwen, eerder wed. Jos. Hol- lak, drogiste, Haarlem, Jan van Galen straat 7. Cur. mr. F. J. J. Duynstee. D. den Adel sr, vertegenwoordiger, Zand- voort, Zuiderstraat 12. Cur.: mr. G. A. v. d. Bruggen. Opgeheven: J. J. M. Hendriks, Den Haag. W. P. van Breda, Haarlem. Vernietigd:, G. de Frankrijker, Boskoop. Leest met aandacht de advertenties In Uw Dagblad! ATHLETIEK DE „D. H. A. K. MARSCHEN" TE LEIDEN. De afstand voor de „D. H. A. K. Mar- schen", welke op a.s. Zondag worden ge houden bedraagt zoowel voor de Dames als voonde Heeren 25 km. Voor deze mar- schen is de volgende ronde vastgesteld. Start 12 uur vanaf Café Royal Doeza- straat, vandaar Jan vhn Houtkade, Zoe- terwoudsche Singel, r. Hooge Rijndijk, r a. Weipoortsweg, r. a. Nieuweweg, Zoe- terwoude, 1. a. Zuidbuurt, r. a. Schenkel- weg, r. a. Dorpsstraat, Noordbuurt, Mie- ning, Vrouwe weg, Heerenstraat, Doeza- straat. Rust in café Royal. Vervolgens Witte Singel, 1. a. Jan van Goyenkade, 1. a. Rijn- en Schiekade, r. a. Vliet langs Allemansgeest, r. a. Hofweg, Voorschoten, r. a. Leidsche weg. De Vink, i. a. Haagweg. r. a. Rijksstraatweg, r. a. Lage Morsch, Morschv/eg, r. aa Haagweg- b'rug, 1. a. Haagweg, Noordeinde, r. a. Ra- oenburg, r. a. Doezastraat. Finish Café Royal. Nog altijd bestaat er gelegenheid voor deze marschen in te schrijven bij H. J. Averdick, Oude Singel 148 Leiden, waar tevens alle gewenschte verdere inlichtin gen worden verstrekt. AUTOMOBILISME BUITENLANDSCHE BEZOEKERS OP DE R. A. I. Het feit, dat de R. A. I. ook in het bui tenland de reputatie heeft, de meest vol ledige internationale automobieltentoon stelling in Europa te zijn, wordt duidelijk geillustreerd door de aanwezigheid op de Amsterdamsche Show van tal van buiten- landsche auto-ingenieurs. Onder de bezoekers van deze categorie treft men auto-technici uit Duitschland, Frankrijk en Italië aan en Engeland en Amerika ontbraken ook ditmaal niet op het appèl. Zelfs de general manager van de groote Londensehe autoshow, de heer Phillips, stak het kanaal over om op de R. A. I. een kijkje te komen nemen. Met de Amsterdamsche Show valt ook samen het bezoek aan de hoofdstad van eenige hooge functionarissen van de Ita- liaansche automobielindustrie en het ver keerswezen o.a. Z.E. La Valle, ministre dei communicazione, Z.E. O. Amione, mi nister van oorlog en den heer Marchesi, directeur der Fiat-fabrieken te Turijn. Intusschen blijft ook de stroom bezoe kers uit vrijwel alle provincies van ons land aanhouden. Het automobielverkeer in de binnenstad en in de omgeving van de R. A. I. heeft wereldstadallures aan genomen. De Amsterdamsche verkeerspo litie is echter voor wat extra-drukte niet vervaard en de zaak marcheert dan ook vlot en met perfecte orde. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Moeilyke tocht voor de rijders uit Palermo. Naar wij, mede door bemiddeling van de K. N. A. C. vernamen, hebben de rij ders uit Palermo een zwaren nacht achter den rug. Nadat zij eergisteravond uit Reg- gio waren gestart, kregen de Nederland- sche equipes dr. Sprenger van Eyck met Lincoln Zephyr, Mutsaerts met Ford en Van der Hoek met Packard, benevens de andere deelnemers, een zeer moeilijk ge deelte voor zich. Het ging in de richting van Napels, over buitengewoon slechte wegen, bovendien onbekend en vooral in den nacht zeer gevaarlijk. Onze landgenooten moe-ten alle krach ten inspannen om dit gedeelte tot een goed einde te brengen en zy slaakten dan ook een diepen zucht van verlichting, toen Napels in zicht kwam. Gistermorgen om over half elf ging de controle hier open en dank zij hun uitstekende nachtelijke pres tatie, passeerden alle Nederlandsche rij ders deze controle op tijd. Hierna ging het, na den bijna 580 km langen, zwaren, nach telijken tocht, van Napels naar Rome, een afstand van 236 km. Op dit laatste traject ging het veel sneller. Onze landgenooten schoten flink op en kwamen reeds gerui- men tijd voor de opening van de controle, te Rome aan. Om half vijf wordt deze controle ge opend en dan komt er voor de Palermo-rij- ders weer een heel moeilijk stuk, dwars door de Apennijnen naar Padua, dat 520 km. van de Italiaansche hoofdstad verwij derd ligt. Indien alles, zooals tot nu toe, naar wensch verloopt, kunnen de Neder landsche equipes, wederom na een moei lijken, nachtelijken rit, hedenochtend te gen half zes in Padua verwacht worden. De Nederlandsche damesequipes van jkvr. Van Vreedenburch en de equipe KruitDe Wit, die na hun rit vol strijd tegen de elementen te Sundsvall waren gearriveerd, zijn dadelijk daarna op weg gegaan naar de volgende controleplaats, Gaevle. Onze landgenooten kwamen hier tegen den middag aan, passeerden de con trole op tijd en togen meteen weer op weg naar Stockholm. Op het 240 km. lan ge, besneeuwde traject tusschen Sunds vall en Gaevle hadden vooral de dames met groote moeilijkheden te kampen, wel ke echter met alle energie werden opge lost. Niettemin verloren zij eenigen tijd op haar mannelijke landgenooten, die spoedig meer dan een uur voorlagen. Na Gaevle werden de 182 km. naar Stockholm verslonden, min of meer gre tig, alnaar gelang de toestand van het wegdek. De heeren Kruit en De Wit scho ten zeer hard op en kwamen zelfs ruim een uur voor de opening van de coirtrole, n.l. om kwart voor twee gistermiddag te Stockholm aan. Daar de controle in de Zweedsche hoofd stad eerst om 1 minuut voor drie open ging, hadden zij nog tijd genoeg om even op adem te komen. Maar ook de kranige dames-equipe passeerde de controle op tijd, om half vier kwamen zij door en gin gen meteen weer op weg naar de volgen de controleplaats, Likoping, op 220 km. afstand van Stockholm. De Ford-equipes van StrienSchadé en Polak waren gistermiddag op tijd aan de controle te Oslo aanwezig. Zelfs vóór tijd, zoodat ook zij eenige rust konden genie ten. De controle ging om 14.20 uur open. Vijf minuten later waren van Strien en Schadé in hun wagen al weer op weg en 20 minuten later volgde Polak, die als laatste werd gestart, hun voorbeeld. Zij zijn thans op weg naar Kristiansand, op 350 km. afstand gelegen. Naar eerst thans bekend wordt, is de equipe Jacobsde Boer, welke met Buick eveneens uit Stavanger zou vertrekken, wegens omstandigheden in het geheel niet naar de Noorsche kustplaats gereisd, zoo dat op de Stavangerroute slechts twee Ne derlandsche equipes deelnemen. Nader wordt nog gemeld: Tot nu toe hebben de Athenerijders het op hun route, welke de zwaarste heet te zijn, nog niet bijster moeilijk gehad. Nadat ook de Ne derlandsche equipes de controle te Salo- niki gistermiddag op tijd waren gepas seerd, zetten zij koers naar d^ Bulgaar- sche hoofdstad Sofia. Bakker SchutTon, GatsonidesBlijdenstein en van Linteloo de Geer troffen het bijzonder wat be treft het weer. Van eenige koude was er geen sprake, integendeel, de temperatuur was aanzienlijk boven het nulpunt. Onze landgenooten hadden schitterend wepr, maar de wegen waren op het 330 k.m. lan ge traject niet zoo fraai. Er lag weliswaar geen sneeuw, maar het „plaveisel" laat in deze streek nog wel het een en ander te wenschen over. Ondanks de zeer modde rige wegen echter konden de rijders er een behoorlijken gang in zetten, zoodat zij ook de controle te Sofia, welke gisteravond tegen half negen open ging, op tijd pas seerden. Onze landgenooten en hun bui- tenlandsche collega's zijn thans op den 420 km. langen weg naar Belgrado in Noord-Westelijke richting. Om eenige mi nuten vóór zeven ging daar vanmorgen de controle open. De Nederlandsche equipes Sprenger van Eyck, Mutsaers en van der Hoek hebben, zooals wij reeds konden melden, Rome ge- ruimen tijd vóór de opening van de con trole bereikt. Toen deze controle openge steld werd waren onze landgenooten dan ook aanwezig, om toch maar geen seconde te missen. Om 16.26 startte het Fransche Talbot-equipe SiffletPeuteuil en met een minuut verschil volgden daarna dr. Sprenger van Eyck in zijn Lincoln Zephyr, Mutsaers in zijn Ford en van der Hoek in zijn Packard. Welgemoed bégaven zij zich op weg naar het 520 km. verwijderde Padua, dwars door de Apenijnen. De Stavanger-rijders van StrienScha de hebben met hun Ford-wagens den 350 km. langen afstand van Oslo naar Gothen- borg, in snel tempo kunnen afleggen. Reeds om half tien gisteravond kwamen zij in deze controle plaats aan, terwijl zij eerst om over half twaalf mogen starten. Wij hebben deze gelegenheid benut om den „grooten Alex" het een en ander over het verloop van den sterrit, tot nu toe dan, te laten vertellen. De heer van Strien deelde ons mede, dat de reis tot Gothenburg uitstekend was verloopen. Veel last van hoogen sneeuw hebben hij en zijn tochtgenooten niet ge had. Wel lag er nogal ijs op de wegen, maar daarover moet men zich in het hooge Noorden niet verwonderen. Bovendien is dit niet de eerste sterrit van onzen land genoot. De Nederlandsche rijders hebben tot dusver nog geen enkel strafpunt opgeloo- pen. Dit is wèl het geval met enkele bui- tenlandsche deelnemers. Sommigen moes ten zelfs uitvallen, daar zij bij botsingen zulk een schade hadden opgeloopen, dat aan het voortzetten van deii tocht niet viel te denken. Vooral de massieve hoopen sneeuw langs de wegen, schenen een bijzondere beko ring voor sommige automobilisten te be zitten. De ontvangst te Oslo was schitteren^ hetgeen temeer waardeering verdient, na dien men denkt aan de huidige staking in het hotelbedrijf. De Noorsche automobiel club heeft op bijzondere wijze voor de deelnemers aan den sterrit gezorgd. De rijders zijn zonder uitzondering vol lof voor de groote diensten, welke de N. A. C. hun verleent. Zoo hebben de Noren een pas, 100 km. buiten Stavanger, een van de moeilijkste punten van de route, welke drie dagen geleden volkomen onberijdbaar was, met sneeuwploegen doen bewerken, zoodat de deelnemers dit gevreesde obsta kel zonder moeite konden passeeren. Waar noodïg, werd op de te volgen wegen de sneeuw opgeruimd en zand gestrooid, een maatregel, welke bijzonder op prijs werd gesteld. Dat tot nu toe de tocht zoo vlot verloopen is, wordt dan ook voor een groot gedeelte te danken aan de wijze, waarop de Noorsche automobiel club haar taak als gastvrouwe opvatte. Veel last hebben de rijders niet van de hotelstaking. Onze landgenooten koopen mondvoorraad en eten in den wagen, goed, goedkoop en zonder stakende serveerders. In Gothenburg echter was de ontvangst tengevolge van de staking heel. wat min der. De rijders werden ondergebracht in een gymnastieklokaal voor soldaten, waar ook de controle gevestigd is. Maar dat zijn zoo van die dingen, welke men gaarne op den koop toe neemt en die het avon tuurlijke van een dergelijken tocht slechts verhoogen. Moeilijk hebben onze landgenooten het nog niet gehad en indien het zoo doorgaat hopen de heer 'Van Strien en zijn tochtge nooten Venlo met hetzelfde blanco strafre gister te bereiken, als Gothenburg. Thans zijn zij op weg naar het 240 km. verder ge legen Helsingborg, dat zij hedenochtend tegen half zes hoopten te bereiken. Het dooit op het oogenblik flink, er valt regen en natte sneeuw, stei'ke koplampen boren haar stralen in den zwarten nacht en doen de druppels en sneeuwvlokken glinsteren. Raillyerijders zijn op zoek naar het Zui den.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9