De strijd in China De eindelooze Spaansehe oorlog BUITENLAND DONDERDAG 27 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 de japanneezen wenschen nog vier divisies. Er is een goede reden om te gelooven, dat Tokio ernstige zorgen maakt over den tegenstand, die de Japansche strijdkrach ten ondervinden langs den spoorweg van Tientsin naar Poekau. Het slechte weer en de onvoldoende sterkte der troepen, zijn niet gunstig voor de Japanneezen, die een veel grooter te genstand ontmoeten, dan zij hadden ver wacht. Volgens een betrouwbare mededeeling zou Matsoei Tokio om nog vier divisies hebben verzocht. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat nog hevig wordt gestreden bij Woehoe. De Chineesche troepen worden krachtig bij gestaan door de Chineesche luchtmacht. De Japansche oorlogsbodems bestoken de Chineesche stellingen langs de kust van Kwantoeng en op het eiland Hainan. Generaal Matsoei in ongenade? In Chineesche kringen gaat het gerucht, dat de Japansche generaal Matsoei in on genade zou zijn gevallen wegens de uitla tingen, welke hij in den laatsten tijd heeft gedaan, welke ongunstige reacties hebben veroorzaakt in het buitenland. De slachtoffers van den oorlog. De lijken van tienduizend Chineezen zijn sinds den aanvang van den oorlog in de straten van Sjanghai aangetroffen. Zij wa ren van ziekte en ontbex*ing gestorven. In het gebied van Tsining wordt nog ge vochten. De Japanneezen probeeren de om singeling der stad te voorkomen, terwijl Chineesche guerillatroepen de uit Yentsjau komende Japansche versterkingen trachten op te houden. Japan en de buitenlanders. Majoor Sjigekosoe van den Japanschen generalen staf te Peking, die belast is met het onderhouden van de betrekkingen met de buitenlanders, heeft gisteren de verga dering van de buitenlandsche journalisten in de Japansche ambassade bijgewoond. Hij hield een toespraak in verzoenenden geest. Hij verklaarde te betreuren, dat eigendommen van buitenlanders waren be schadigd tijdens de militaire operaties, doch dit kwam. volgens hem, doordat deze eigendommen dicht bij Chineesche troepen concentraties en depots gelegen waren. De Japansche autoriteiten zullen evenwel tot eiken prijs herhaling van de incidenten voorkomen en zijn zullen na onderzoek schadeloosstelling betalen. Het schijnt, dat Japan de spanning met de buitenlandsche mogendheden niet groo ter wil maken. Weer een incident. Japansche soldaten zijn het huis van een Engelschman buiten de internationale ne derzetting te Sjanghai binnengedrongen. Zij dwongen de bedienden met de bajonet op het geweer hun juist ontvangen maand loon over te geven. Van het huis woei de Britsche vlag. De nieuwe douane-tarieven. In de twee voornaamste Chineesche ha vens, welke in handen van de Japansche troepen zijn, Tientsin en Tsingtau, zijn reeds de nieuwe douanetarieven, welke door de nieuwe regeering te Peking zijn ingesteld, van kracht geworden. Niettegen staande in theorie geen onderscheid wordt gemaakt, worden toch de Japansche goede ren bevoorrecht. Japan wil zijn uitvoer naar Noord-China vergrooten in verband met zijn slechten handelsbalans. Verder verluidt, dat Japansche katoen- planters in Noord-China groote hoeveel heden katoen willen gaan verbouwen. VERSTERKTE ITALIAANSCHE INMENGING? Een vermoeden van de „News Chronicle". In de „News Chronicle" schrijft Vernon Bartlett, dat Italië zich in de eerstvolgen de weken uit de commissie voor de niet- inmenging zal terugtrekken en openlijk zal aankondigen, dat het „een einde zal ma ken aan het bolsjewisme in Spanje". Vernon Bartlett vervolgt: „Het langza me verloop der krijgsverrichtingen aan den kant van Franco en de groeiende impopu lariteit van den Spaanschen oorlog in Duitschland en Italië zouden de dictatoren genoodzaakt hebben een snelle beslissing in een of anderen zin te nemen: óf sensa- tioneele versterking van de hulp aan de opstandelingen óf een zich volledig terug trekken. Mussolini zou zich reeds voor de eerstgenoemde oplossing hebben uitgespro ken. De Italiaansche versterkingen, die bin nenkort naar Spanje gezonden zouden wor den, zouden bestaan uit 50.000 man, tanks, vliegtuigen en zwaar geschut in aanzienlij ke hoeveelheden". Mussolini zou van meening zijn, dat een verwerping der niet-inmengings-politiek en een verscherpte inmenging der fascistische staten aanzienlijke diplomatieke voordee- len boven Engeland en Frankrijk zouden bieden. Men verwacht daarbij, dat deze staten lijdelijk zullen toezien. Leden der vroegere Baskische regeering terechtgesteld. De hertog van Atholl heeft er het Fo reign Office te Londen van in kennis ge steld, dat volgens door hem uit Spanje ont vangen inlichtingen de rechtsche autoritei ten te Bilbao Aleja Artaza Goya, José Rezo- la Arratibel en Lucio Arteche Arrania ter Begratenis-Associatie „Ad Sanctos" (uitsluitend voor Katholieken) Kantoer: van Bemmelenstr 5 Tel. 3661 (bij de St. Petruskerk) Leiden Speciaal ingerichte lijkauto voor transporten uit Ziekenhuizen oi Sana toria door geheel Nederland, tegen vastgestelde tarieven. Dag en nacht bereikbaar. DUITSCHLAND NIET NAAR HET EUCHARISTISCH CONGRES DUITSCHE KATHOLIEKEN MOGEN NIET NAAR BOEDAPEST. De Duitsche regeering heeft beslo ten, een verbod uit te vaardigen voor Duitsche Katholieken tot deelneming aan het Eucharistische Wereldcongres, dat te Boedapest zal worden gehouden. In geheel Hongarije, onder alle gezind ten en standen, heeft het besluit van de Duitsche Rijksregeering om de deelname der Duitsche Katholieken aan het Inter nationaal Eucharistisch Congres van Boe dapest te verhinderen, een diepe en pijn lijke indruk gemaakt. Het besluit wordt van officieel® Duit sche zijde hiermede gerechtvaardigd, dat de deelname der Duitsche Katholieken eenvoudig ongewenscht is. Het bericht, dat door het leidende Hon- gaarsche katholieke blad „Nemzeti Ujsag" gepubliceerd werd, heeft veel opzien ge baard, zelfs in kringen, die tot nu toe met het nationaal-socialistische Duitschland sympathiseeren. De redactie van het katholieke Middag blad „Uj Nemzedek" (Boedapest) stelde zich in verbinding met het Duitsche ge zantschap, dat verdere verklaringen wei- ger<j,e af te leggen omtrent de houding der Duitsche regeering. De Hongaarsche pers richt ernstige ver maningen aan het adres der Rijksregee ring om den godsdienststrijd niet tot het uiterste te drijven en de vriendschappelij ke gevoelens van Hongarije voor het Duit sche Rijk niet geheel te verspelen. Dr. Karl Huszar, oud-minister-president, bestuurslid van het Voorbereidend Comité die reeds enkele maanden net de Duitsche autoriteiten onderhandelingen voerde, over de deelname der Duitsche katholie ken aan het Eucharistische Congres, ver klaarde aan onzen correspondent, dat de Rijksregeering hem van de ongewenscht- heid der deelname van Duitsche Katholie ken aan het Congres van Boedapest in kennis had gesteld. De verklaring van den Oud-Ministerpresident werd Woensdag in de Hongaarsche pers gepubliceerd. Er werd op gewezen, dat 20.000 katholieken reeds hun deelname hadden toegezegd, en dat Duitschland en Rusland de eenige landen zouden zijn, die van het Congres verwijderd zouden blijven. De Hongaar sche publieke opinie hoopt, dat de Duit sche Rijksregeering op haar besluit spoe dig zal terugkomen. TREEDT SCHACHT AF? Als president van de Rijksbank. Er doen te Berlijn opnieuw hardnekkige geruchten de ronde, dat dr. Schacht zou aftreden als president van de rijksbank, doch deze geruchten zijn nog op geen en kele wijze officieel bevestigd. Men noemt baron Kurt von Schroeder uit Keulen, de president van de Industrie- en Handelskamer te Keulen, een oud officier van den staf, als opvolger van dr. Schacht. von Schroeder is lid van den Raad van Beheer der Bank voor Internationale be talingen en sedert 1921 president van de Koener Bank. De ambtstermijn van dr. Schacht bij de Rijksbank loopt op 17 Maart a.s. af. dood zouden hebben veroordeeld en hun directe terechtstelling zouden hebben, ge last. Alle drie waren zij lid van de Béski- sche regeering. De Britsche regeering heeft zich direct telegrafisch gewend tot den Birtschen han delsagent te Salamanca, sir Ralph Hodgson, en hem verzocht de juistheid dezer in lichtingen na te gaan. DE BOMBARDEMENTEN Valladolid gebombardeerd. Gisterochtend hebben vliegtuigen van de regeeringsluchtmacht Valladolid ge bombardeerd. Een zestigtal bommen werd omlaag geworpen, een groot aantal kwam op het weeshuis terecht. Twaalf personen werden gedood en veertig gewond, meest vrouwen en kinderen. Het weeshuis werd ernstig beschadigd. 125 dooden, te Valencia. Gistermiddag om 2 uur 40 hebben zes rechtsche toestellen Valencia bestookt. Zij bombardeerden eerst El Grano en ver volgens de centrale punten der stad. Op dit uur van den dag zijn de straten zeer be volkt en de neerstortende bommen maak ten dan ook talrijke slachtoffers. Ver- scheine huizen storten in. Er vielen 125 dooden en 208 gewonden. OOSTENRIJK ILLEGALE NAZI-ACTIVITEIT. Oostenrijks geduld raakt ten einde. Staatssecretaris Zernatt, secretaris-ge neraal van het Vaderlandsche Front, heeft gisteravond te Salzburg een redevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Het oogenblik is gekomen om een einde te ma ken aan alle dubbelzinnigheid. Ons geduld is ten einde. Oostenrijk kent slechts Dol- fuss, Schuschnigg en het Vaderlandsche Front. Het nationaal-socialisme en het Va derlandsche Front passen niet bij elkaar. De leiders der bureaux, die gevestigd zijn voor de binnenlandsche kalmeering des lands moeten zich ook door dit beginsel laten bezielen." Voorts verklaarde Zernatt, dat de legi timisten, wien het Vaderlandsche Front niet zal beletten wettige propaganda te voeren, in het Vaderlandsche Front of daarbuiten, niet zullen moeten gelooven, dat langs den weg der monarchie een we dergeboorte der oude partijen of andere avonturen uitgevoerd zouden kunnen worden. Het onderzoek van de politie naar «de activiteit van het nationaal-socialistische centrum wordt intusschen actief voortge zet. Uit bevoegde bron verklaart men, dat de in beslag genomen documenten van het grootste belang zijn en o. m. in staat zul len stellen ir. Tavs wegens hoogverraad in staat van beschuldiging te stellen. Uit de documenten blijkt nl. dat hij belast was met de daadwerkelijke leiding der Oosten- rij ksche nationaal-socialisten als gouwlei der. De N. S. D. P. is in Oostenrijk ver boden. Het is overigens in dit beginstadium van het onderzoek nog niet mogelijk de vraag op te helderen of, zooals het ge rucht wil, de politie ook op het spoor is gekomen van een plan van actie der na tionaal-socialisten in Oostenrijk. JOEGO-SLAVIE DUITSCHE STUDENTENVEREENIGING ONTBONDEN. Uit Maribor wordt gemeld, dat de plaat selijke Duitsche studentenvereeniging ont bonden is door de autoriteiten, omdat zij een activiteit ontplooid had, die buiten het kader van haar sttauten ging. PORTUGAL GEEN OPSTANDIGE BEWEGING? Een Portugeesche tegenspraak. Gezaghebbende kringen te Lissabon ont kennen formeel de juistheid van de in het buitenland gepubliceerde berichten, vol gens welke voorzorgsmaatregelen zouden zijn genomen aan de Spaansch-Portugee- sche grens uit vrees voor een communis- tischen putsch. Dezelfde kringen voegen er, na telefoni sche inlichtingen te hebben ingewonnen te Elvas, een stad aan de Portugeesche grens tegenover Badajoz, aan toe, dat zij niets weten van een opstand, die volgens de be richten in deze stad zou zijn ontstaan en onderdrukt zou zijn. PALESTINA JODEN STELLEN HULPAGENTEN AAN. Voor eigen veiligheid. Ter verzekering van de bescherming der Joodsche bewoners te Jeruzalem en van de veiligheid op den weg van Jeruzalem naar Tel Avic heeft de regeering besloten tot mobilisatie van duizend Joodsche hulp- agentan, die de Joodsche wijken en de gevaarlijke plaatsen op den weg zullen bewake,n. AFRIKA DE ITALIAANSCHE MOEILIJKHEDEN IN ABESSINIE. Verklaring van de Abessijnsche legatie te Londen. In de verklaring der Abessijnsche legatie te Londen wordt nog gezegd, dat de be roemde Dedzjasmatsj Webrehiot meester is gebleven in het gebied bij de Tiger. Godsjam heeft onverwachts zijn welwil lende neutraliteit jegens de Italianen ver broken. Er zijn achttien officieren ver moord, wier aanwezigheid te Debramar- kos onder zekere voorwaarden, die de Ita lianen meenden niet langer behoeven na te komen, was geduld. Als repressaillemaatregel vertrekken dagelijks dertig tot veertig vliegtuigen in de hoofdstad om de steden en dorpen in de ontzettend uitgestrekte provincie Gods jam te bombardeeren. In Wallega en in het bijzonder te Tsjel- lea, Cuedo en verder tot in de buurt van Ambo (ten Zuid-Westen van Addis Abe ba) blijven de Abessijnen den toe stand meester. - Fantastisch zeggen de Italianen. In Italiaansche kringen te Londen wordt verklaard, dat de cijfers van de Italiaan sche verliezen in Abessinië, welke worden genoemd, fantastisch zijn en allen grond van waarheid missen. Buitenlandsche Berichten VUURWERK ONTPLOFT. Vier dooden. In het Mexicaansche plaatsje San Hde- fonso heeft zich in een vuurwerk winkel een ontploffing voorgedaan, tengevolge waar van vier personen gedood en twee zwaar gewond werden. brug over de niagara ernstig bedreigd. Kruiend ijs dreigt de brug te vernielen. De Fallsview Bridge, over de Niagara ri vier, is gisteren ernstig beschadigd door den druk van een ijsdam, welke grooter is dan men sedert dertig jaar heeft ge kend. De brug is voor alle verkeer geslo ten, vooral het bruggehoofd aan de Ame- rikaansche zijde is ernstig beschadigd. De electrische centrale van de Ontario Hydro Electric staat reeds acht meter on der water, terwijl de fabriek aan alle zij den door ijs omringd is. Nader wordt gemeld, dat de brug over de Niagara voorloopig van verwoesting gered is, doordat de ijsdruk verminderd is ten gevolge van een plotselinge verandering van den wind. Den geheelen nacht hebben twintig mannen, die men aan touwen had laten zakken, gewerkt aan de versterking van de brug met een enorme houten stel ling. NOORDERLICHT BELETTE ELK DRAAD LOOS VERKEER OP KORTE GOLF. De Noorderlicht-verschijnselen, die gis teren in Europa waar te nemen waren, heb ben volgens de mededeelingen van de radio- exi tlelefoonmaatschappij en te Washington het korte golfverkeer over den Atlantischen Oceaan zoo goed als onmogelijk gemaakt. De radiomaatschappijen konden tele grammen slechts op de lange golf oversei nen. Opmerkelijk was, dat de z.g. daggolf van 16' meter vrijwel den geheelen nacht func tioneerde, behalve tijdens eenige avond uren, toen plotseling elk korte golfverkeer onmogelijk werd. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE VILLEJUIF VEERTIEN SLACHTOFFERS. Aan onvoorzichtigheid te wijten? Tot dusver wordt het aantal slachtof fers van de ontploffingsramp te Villejuif nog verschillend opgegeven. Vermoedelijk bedraagt het aantal dooden veertien. Slechts drie lijken heeft men tot dusver kunnen identificeeren. De overige resten bevinden zich in zoodanigen staat, dat wel geen identificatie mogelijk zal zijn aldus de Parijsche correspondent van de „Msb.M Tot op honderd vijftig meter afstand van de plaats van de ramp heeft men lede maten gevonden. Onder de lachtoffers bevinden zich de hoofdscheidkundige van het laboratorium, dat de granaten aan de militaire overheid had over te dragen, de heer Schnitz, ver der de commandant van de militaire ploeg, die ze in ontvangst moest nemen, luite nant Hauisse, de militair inspecteur, ge detacheerd bij het laboratorium, Bot- bouillion, twee inspecteurs-fotografen van de gerechtelijke politie, een mobiele gar de, voorts de militaire ploeg, bestaande uit twee artilleristen, een civielen stoker, twee militaire chauffeurs en vier soldaten van de genie. Van eenige schilders, die in het hoofd gebouw werkten is er een zwaar gewond, terwijl twee andere lichte blessuren op liepen. Het laboratorium en de bergplaatsen van Villejuif, die een annex vormen van het Parijsche laboratorium van den heer Kling, zijn in het bijzonder bekend voor den gerechtelijken dienst en daar worden ook de gevaarlijke springstoffen behan deld, die in beslag worden genomen. De granaten waren opgeborgen in berg plaatsen van gewapend beton en onder den grond. De militaire ploeg had om half acht Versailles verlaten en om half tien was men aan het opladen begonnen van twee honderd kisten, ieder met een en dertig granaten, dus totaal 6400 granaten, die een hoeveelheid van in totaal een en een kwart ton springstoffen vertegenwoordig den. Zooals de heer Fromentin, onderdirec teur van het gemeentelijk laboratorum, ons hedenavond bij de plaats van de ramp mededeelde, waren de granaten van vrij primitieve makelij, zoodat er weinig vei ligheid bestond voor de manipulaties. Elk Mgr. prof. dr. Joi. Schrijnen, hoog leeraar aan de R K. Universiteit te Nijmegen, is op 69 jarigen leeftijd overleden FELLE KOUDE IN AMERIKA. Slachtoffers van de koudegolf. Vele deelen van de Ver. Staten hebben van een strenge koudegolf te lijden en te Crocker in Zuid-Dakota zijn negen perso nen, waaronder een kind, doodgevroren. Men heeft een temperatuur geregistreerd van 24 graden Celsius onder nul In vele streken heeft de zware sneeuwval de wegen versperd en het spoorwegverkeer stilgelegd. KRIJGEN DE DWERGEN HUN STAD? Naar het schijnt zijn er over de geheele wereld verspreid, 56.000 dwergen. Eén hun ner, wonende te Boedapest, is thans voor nemens een stad op te richten, waar alleen dwergen zich zullen kunnen vestigen, en waar ook alles, zooals trams, straten, hui zen, enz. naar hun maat zal worden ge bouwd. Personen van normale lengte zullen slechts toegang verkrijgen tegen betaling van een heffing, welke de stadskosten moe ten dekken. Tot dusver is het echter nog slechts bij plannen gebleven. denkbeeld van kwaadwilligheid moet dan ook buitengesloten worden geacht. Het is voldoende, dat een van de kisten een schok heeft gekregen, om nog niet eens te zeggen, dat men een van de kisten heeft laten vallen, en de ramp moest' wel plaats hebben. De granaten moesten, zooals gezegd, aan de militaire overheid worden overgedra gen, die ze in veiligheid zou brengen. Er is reeds vele jaren geprotesteerd te gen de aanwezigheid van een gevaarlijk laboratorium in de dichtbevolkte ban- lieue en reeds is dan ook een interpella tie aangekondigd. De heer Kling, direc teur van het gemeente-laboratorium, had reeds vaak de overplaatsing gevraagd. Het aantal gewonden, dat in de zieken huizen is opgenomen, bedraagt acht. Een der omwonenden, een vrouw die dicht bij de plaats van de ramp woonde, is krank zinnig geworden. Slechts enkele schilders, die in 't hoofd gebouw aan het werk waren, en een van de ingenieurs, die bij de oplading tegen woordig was, maar zich op het oogenblik van de ramp juist achter 'n muur bevond die overeind is gebleven, hebben verkla ringen afgelegd, die overeenstemmen met de waarnemingen van drie boomsnoeiers, die in een nabijgelegen bosch aan het werk waren, namelijk dat zich eerst een kleine ontploffing voordeed, gevolgd door een vrij langdurige groote en verschillen de kleinere explosies. De plaats van de catastrofe is als een schoongebrande plek. Van den opstand boven de springstofbergplaats is niets overgebleven. Een van de lijken werd deerlijk ver minkt op het dak van een der nevenge bouwen gevonden. In een boom tot op honderd vijftig meter van het laborato rium vond men weggeslingerde ledematen. Een aanzienlijk aantal van de omwo nenden zijn licht gewond, meestal door glasschreven. De laboratoria waren gevestigd in zeer lichte gebouwtjes, zooals voorschrift is bij de behandeling van springstoffen. De granaten waren voor het overgroote deel afkomstig van de geheime wapen bergplaats van de C.S.A.R. in de Rue St. Lazare, die tien dagen geleden werd ont dekt, en als men bedenkt, dat die straat een van de drukste verkeerswegen van de binnenstad is, vlak bij de Gare St. Lazare gelegen, dan kan men zich een voorstel ling maken van het gevaarlijke gedoe der roekelooze onderneming, die dus ook Pa rijs zelf aan de mogelijkheid van catastro fes blootstelde.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5