DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN LUCHTVAART Land- cn Tuinbouw 29ste Jaargang DONDERDAG 27 JANUARI 1938 No. 8940 S)e £cld6clvc00ij^<mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Gezinsloon en ondersteuning In een drie-star vroeg de redactie van de „Leidsche Courant" de aandacht van de lezers voor de door den Minister van Sociale Zaken geïnstalleerde staatscom missie betreffende de werkloozenzorg. De ze gevraagde belangstelling is niet ten on rechte. Zij dient zelfs verder te gaan en zich ook uit te strekken tot de met dezen maatregel nauw verbonden voornemens der regeering betreffende de kinderbij slagwet en wijziging van de huidige steun - norrnen. De zorg voor het groote gezin krijgt steeds meer de belangstelling van de re geering. Iets waarover wij katholieken ons slechts kunnen verheugen. Het gebied, waarover de belangstelling voor het groote gezin zich uitstrekt, is veelomvattend, doch wij willen ons thans beperken tot hetgeen „Sociale Zaken" ons wil geven. En hierbij zijn twee belangrijke feiten te onderkennen, schijnbaar los van elkaar staande, doch in werkelijkheid zeer nauw aan elkander verbonden. Wij doelen hier met name op de in bewerking zijnde re geling van het werknemersloon in den vorm van een kinderbijslagfonds en de toekomstige herziening der steunnormen. Eenieder, die op het gebied der steun- verleening geen vreemdeling is, zal moe ten toegeven, dat de bestaande steun maatregelen op zwakke peilers staan en sterk gaan in de richting van vernieu wing en aanpassing aan de ideeën van Minister Romme. Deze Minister, die blijkbaar niet voelt voor halve maatregelen, heeft in kort tijdsbestek reeds zooveel op stapel gezet, wat speciaal door onze R.K. Staatspartij werd voorgestaan, dat wij niet kunnen na laten een en ander in het kort de revue te laten passeeren. Minister Romme zet thans in daden om, wat hij jaren terug als veronderstellingen, als ideeën heeft verkondigd. Grijpen wij terug in de geschiedenis. Op 13 Juni 1931 werd in de vergadering van den Partijraad van den R.K. Staats- padtij o.m. behandeld een inleiding van den tegenwoordigen Minister van Sociale Zaken, Minister Romme, over gezinsloon. De overeenkomst tusschen hetgeen toen gesproken en als wenschelijk werd ken baar gemaakt en de maatregelen van de regeering vertoonen een opmerkelijke ge lijkenis. In de korte samenvatting van zijn inlei ding zegt Prof. Romme: „Een oplossing in de richting van het rechtvaardig minimum loon zal moeten worden gezocht door vorming van een wettelijk gefundeerd, door de betrokkenen beheerd kinderfonds, gevormd allereerst door de uit de bedrij ven komende premies, waarbij de Staat door een bijdrage tot deelneming prikkelt. Uit dit fonds zal iedere werkgever zijn ge- heele personeel een uitkeering kunnen verzekeren. Ook voor de gezinnen van „kleine zelf standigen" heeft de overheid een gelij ke taak". Het loon van den arbeider behoort zoo danig te zijn, dat het hem en zijn gezin voorzien kan in het levensonderhoud- Hieruit volgt, dat het loon van den werk nemer in twee deelen valt te onderschei den: de middelen tot instandhouding van het arbeidsvermogen en de beloonitig voor den gepresteerden arbeid. Het eerste houdt verband met de gezinssterkte en een collectieve regeling van premiehef fing zal vooral deze factor „instandhou ding arbeidsvermogen" binnen haar ter rein trekken. Om tot deze collectieve ver zekering te kunnen geraken merkt prof. Romme in zijn inleiding het volgende op: Om toe te kunnen passen het beginsel, dat in het loon zit het noodige bij ziekte, bij invaliditeit, bij ouderdom is men dan ook ertoe moeten komen, om te hulp te nemen de verplichte verzekering. De werkgever heeft niet een hooger mini mum-loon uit te keeren aan den bij hem in dienst zijnden arbeider, die meer ge plaagd wordt door ziekte, dan aan zijn gezonder-aangelegden werknemer; per arbeider wordt, als loon, betaald een pre mie, die voor den een en voor den ander niet hooger of lager is in verband met meer of minder goeden gezondheidstoe stand. Maar die premie is zoodanig (of moet zoodanig zijn), dat het totale door de collectiviteit der werkgevers opge brachte premiebedrag toereikend is, om den arbeider bij elk „gewone" ziekte de middelen te doen hebben, om zich en zijn gezin in stand te houden. En is het de collectiviteit der werkgevers, die dit loon-deel betaalt de collectiviteit der arbeiders is het, die het ontvangt; niet de individueele arbeider heeft vrijelijk over dit deel van zijn loon te beschikken; het strekt om ie voorzien bij ziekte van hem, wien de ziekte overkomt. Zoo is het bij ziekte, zoo is het ook bij ouderdom. En zoo behoort het ook te zijn ten aanzien van de grootte van het gezin." Men had niet kunnen denken, zelfs Min. Romme niet, dat reeds thans de tijd rijp was voor verwezenlijking dezer ideeën. In 1921 werd door A. Stolk (enkele be schouwingen over het gezinsloon) gewe zen op d?n achterstand, welken ons land had op het punt van de kinderbijslagre geling; Minister Romme verklaart in 1931 dat er nog steeds een achterstand is, wel ke geenszins kleiner geworden is. De de mocratie heeft blijkbaar op dit punt niet voldoende kunnen doorwerken. Theoretisch achtte Minister, toen pro fessor Romme, een regeling van verplich te deelneming door werkgevers en arbei der het beste. Op het terrein der practi- sche mogelijkheden durfde de professor zich, omdat hij ver stond van de praktijk der landspolitiek, niet wagen. Wie den inhoud der nieuwe regeling inzake de kinderbijslagen kent, weet dat Minister Romme hierin zijn vroegere ge dachten belichaamd heeft. De groote gezinnen zullen dus eerlang een hooger loon te incasseeren krijgen. Een loon, afhankelijk gesteld van de grootte van het gezin. Verheugend is zulks. Voor den arbeider worden rechten ge schapen, welke voor andere groepen reeds golden. Al mag niet onkend worden, dat er reeds vele bedrijven in het land zijn, die het kinderbijslagstelsel kennen (Mr. v. Haastert noemt in den R.K. Boeren- en Tuindersstand van 13 Januari jl. dit aan tal 2000 met 620000 arbeiders), een alge- meene doorvoering zal eerst mogelijk zijn indien de wet sancties geeft. De verbetering van de loonen voor de groote gezinnen zal zijn weerslag hebben op de steunnormen. De staatscommissie betreffende de werkloozenzorg heeft o.m. te onderzoe ken in hoeverre verband gelegd moet wor den tusschen steun en vroegere inkom sten, tusschen steun en gezinsbehoeften Bij het verkrijgen van een oplossing, wel ke aansluit aan het kinderbijslagstelsel zullen de steunnormen, vooral voor de groote gezinnen gewijzigd behooren te worden en wel in stijgende lijn. De steun houdt thans nauw verband met het loon, dat in het vrije bedrijf verdiend kan worden. Dit begrip is vrij rekbaar. Vele gemeentebesturen nemen, gemaks halve, een uniform loon aan voor elke vakgroep. Variaties worden niet gezocht. Eveneens stelt men zich in op het werke lijk verdiend loon van den werklooze. Van een gezinsverband is bij de beoordeeling van den steun niet altijd sprake. Gemeentebesturen zullen wellicht rede neeren als volgt: De Minister bereidt maatregelen voor ten behoeve van een be tere loonbasis voor de werknemers, tevens vindt een onderzoek plaats naar de ver houding van steun en loon, dus wij wach ten gerust de komende maanden af. Niet zoo denkt de Minister er over. Deze vindt een gewijzigde aanpassing van steun aan loon urgent. Reeds in December van het vorig jaar deed Zijne Excellentie een circulaire uit gaan, waarin hij de gemeentebesturen wees op het loon, dat bij de berekening van den steun in aanmerking behoorde te worden genomen. Het loon, aldus den Minister, is afhan kelijk te stellen van 'en levensstandaard van den betrokkene (individueel dus). Voor kostwinners valt hieronder bijvoor beeld de grootte van het gezin. Het is duidelijk, dat de Minister zoo spoedig mogelijk aanpassing wenscht aan zijn in verschillende ontwerp-regelingsn vastgestelde criteria over het gezinsloon. Dezer dagen bevatten de kranten een bericht, dat de regeering sedert eenigen tijd onderzoekt of binnen het kader van de door haar gevolgde politiek inzake de steunmaatregelen nog de mogelijkheid aanwezig is voor verruiming van steun voor bepaalde groepen van werkloozen, dit in verband met de loonklasse en gezins grootte. Met andere woorden, het gezins loon zal basis kunnen worden voor de be rekening van den steun. Het gevolg hier van zal zijn, dat de steunnormen voor de groote gezinnen zullen rijzen. Dit is ver blijdend. De basis, waarop de maximale steun is berekend, heeft nimmer geheel onze instemming kunnen hebben. Zij was te abstract. Het kon echter moeilijk an ders, omdat in de weergave van het loon bedrag geen eenheid bestond. Alleen de wet, en dit begreep de regeering, kon red dend optreden. Bij het nader bezien van de schalen van steunberekening in de negen klassen, be merken wij, dat b« bepaalde loonen het maximale steunbedrag bereikt wordt. Heeft men nu 8 kinderen of 10, het steun- V Consequent Katholiek Kardinaal Mundelein, aartsbisschop van Chicago, kan scherpe redevoeringen houden. Zoo heeft hij dezer dagen weer een rede gehouden, die in de geheele Amerikaan- sche pers besproken wordt. In deze rede is de Kardinaal opgekomen voor de rechten van de arbeiders. Onze plaats is, zoo zeide hij, achter de arbeiders en achter de armen. En de Kardinaal waarschuwde speciaal voor degenen, die huichelen mèt de Kerk te zijn, voor hen, „die tegen het communisme te keer gaan en zelf sociale onrechtvaardigheid bedrijven". Ja, dat zijn gevaarlijke lieden; en, als dezulken katholiek zijn, trouw ter kerk gaan, tot de vooraanstaanden van een parochie wor den gerekend en ook als zoodanig worden bejegend en geëerd, dan wordt er zooveel ergernis gegeven door .de inconsequentie in hun levensgedrag! En 't moet aan het ka tholieke volk, aan degenen, die geen aard- sche goederen bezitten, duidelijk worden ge maakt, dat zulk een gedrag in strijd is met de leer der Kerk. Als wij tegen het communisme iets wil len bereiken, aldus kardinaal Mundelein, moeten wij iets practisch doen. Dat prac- tisch doen, moet uiting vinden in onze levenshouding, in onze eigen gedragingen en in onze practische beoordeeling van an- derer gedrag. Wij moeten trachten, ernstig trachten, consequent katholiek te zijn! bedrag verandert niet. Dit voelt onbillijk aan. Een varieerend loonbedrag kan dit voorkomen. Bij invoering van een stelsel waarbij als loon wordt genomen hetgeen voor den gepresteerden arbeid wordt ont vangen, vermeerderd met de toelage uit het kindertoeslagfonds, wordt in bijzon dere mate tegemoet gekomen aan het thans bestaande bezwaar voor de groote gezinnen. De „Sociale" maatregelen van Minister Romme stemmen tot tevredenheid. „Minister Romme, overtuigd en doortas tend man als hij is, vervolgt zijn rechten weg naar de verwezenlijking van de door hem aangekondigde plannen van maat schappelijke hervormingen en voorzienin gen" schrijft de „Opmarsch" in haar or gaan van 20 Januari jl. De „Maasbode" (24 Januari jl. avond blad) constateert, dat minister Romme vaart achter zijn werk zet. „De Haagsche Post" krijgt van een ha- rer lezers te hooren, dat Minister Romme den tijd niet achteruit zet, doch den juis- ten tijd aangeeft. Het gezin en met name het groote gezin heeft de belangen in handen van zulk een minister veilig gesteld. De Bond voor groote gezinnen kan tevreden zijn en wij gunnen hem dit. Wel prijken in „neutrale" bladen ad vertenties om adhaesie te betuigen aan een actie tegen het wetsontwerp tot be perking van den arbeid van de gehuwde vrouwen; wel gaan hier en daar stemmen op tegen een verzwaring van lasten op het bedrijfsleven, doch bij dit alles wordt mis kend het doel der ontwerpen. Wij jui chen deze sociale hervormingen van harte toe. Zij passen, zij behooren te passen in een stelsel van een christelijke regeering. Rustig wachten wij het resultaat der verschillende commisies af, verzekerd als wij zijn, dat hier en daar nog wel wat geschaafd zal worden. De groote lijnen blijven echter en wanneer onze maatschap pij „geordend" is, dan zullen wij weten aan wie wij onzen dank verschuldigd zijn. Woubrugge. SCHAMINEé. HET MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIë. Inspuitingen van bloed van herstellend vee. BRUSSEL, 27 Jan. (ANP). Tot nu toe is een groot aantal runderen, die lijdende zijn aan mond- en klauwzeer, ingespoten met bloed van herstellend vee. Deze behande ling heeft in 90 van de 100 gevallen goede resultaten opgeleverd, aldus het „Laatste Nieuws", en de veeartsen, die haar van het begin af toepasten, nemen meer en meer tot deze methode hun toevlucht. Ook werd ondervonden,, dat de herstel lende dieren, van welke het bloed afgetapt werd, voordeel trekken uit deze bloedaf- tapping, vooral indien het herstel traag vor dert. DAME VAN HAAR KOFFER MET WAARDEVOLLEN INHOUD BEROOFD. De commissaris van politie te Amsterdam ontving van de Kriminal Polizei te Zürich bericht, dat op 18 dezer uit een sneltrein tusschen Zürich en Gneisenau een licht bruine leeren handkoffer werd ontvreemd ten nadeele van mej. Therese Pfotenhauer, wonende te Laren (N.-H.). In dezen koffer bevonden zich een platina ring met een kleine brillant, een platina hanger met groote robijn en bijbehoorende ketting, voorzien van kleine brillanten, een paar oorbellen met groote Japansche parels, een massief gouden kettingarmband, pl.m. 6 c.M. breed, een broche van onyx met twee half-edelsteenen en brillanten, een paarlen armband met dikke platina draad met ongeveer dertig parels in verschillen de grootten. De sluiting bestaat uit een groote parel, een kleine paarlen armband, paarlen ketting, een platina ring, met bril lanten bezet, een platina horloge met klei ne brillanten en kleine saffieren. Al deze sieraden, waarvan de waarde 10.420 Zwitsersche francs bedraagt, bevon den zich in een rood-leeren etui met den firmanaam Garcia A.G., l'Opera, Paris. Verder bevonden zich in dezen koffer een aantal broches, clips, enz. voor avond kleed ing. OUDE VROUW AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft in een woning aan den Parallelweg te Den Haag, een droevig ongeluk plaats gehad, waarbij de 65-jarige mej. M. de V. het leven heeft verloren. De oude vrouw zat bij de kachel de krant te lezen. Op een gegeven moment viel zij in sïaap, waardoor de krant uit haar handen gleed en tegen de brandende kachel viel, met het noodlottige gevolg, dat het papier in brand vloog. De kleeren van de vrouw vatten eveneens vlam, zoo dat zij ernstige brandwonden bekwam. De G. G. D. vervoerde haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij he denochtend aan de bekomen verwondin gen is overleden. Het brandje, dat in de woning was ont staan, werd met een emmer water ge- bluscht. EEN ONVRIJWILLIGE PARACHUTE SPRONG. Uit San Francisco wordt gemeld: Nadat een leermeester in Californië met een leerling-vlieger een oefenvlucht had on dernomen en ook eenige loopings had ge maakt, kwam hij bij zijn landing tot de ontstellende ontdekking, dat zijn leerling uit het toestel verdwenen was Deze laatste verscheen echter weldra op het vliegveld, en verklaarde in de lucht in slaap te zijn gevallen en daarbij vergeten te hebben zich in zijn stoel vast te bin den. Bij een der loopings werd hij uit het toe stel geworpen, waardoor Jiij ontwaakte. Instinctmatig trok hij zijn valscherm open, waarna hij veilig landde. TULPENTENTOONSTELLING TE 's-GRAVENZANDE. Gisteren is te 's-Gravenzande geopend een tulpententoonstelling, georganiseerd door de afd. Westland van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur in samenwerking met de Westlandsche Bloembollenkwee- kersvereen. „Floralia". De prijzen werden als volgt toegekend: Eereprijs mooiste inzending: J. H. Vare kamp, zilveren beker, uitgeloofd door de N.V. Bloembollenhandel v.-h. L. v. Staal duinen Jr. Extraprijs voor collectie met meeste nieuwe soorten: Gebrs. Eggink, V oorschoten; extraprijs voor beste handelsinzending: fa. Waling v. Geest en Zonen te 's-Gravenzande. Eerste prijs beste inzending vroege tulpen: fa. Waling v. Geest en Zonen. Voor de beste 8 soorten Mendel-, Triumph- en Darwintulpen: eer ste prijs J. H. Varekamp, 's-Gravenzande, tweede prijs: Gebrs. Eggink, Voorscho ten. Derde prijs: fa. Waling v. Geest en Zonen. Vierde prijs: fa. C. Nieuwenhuis te L i s s e. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Duitsche regeering heeft de deelne ming der Duitsche Katholieken aan het Eucharistisch Congres te Boedapest ver boden. (2de blad) De Italiaansche moeilijkheden in Abes- sinië. (2de blad). Nadere bijzonderheden over de ontplof fingsramp te Villejuif. (2de blad). Wil Mussolini ingrijpen in het Spaan- sche conflict? (2de blad). Binnenland Op een onbewaakten overweg bij Apel doorn is gisternamiddag een auto door een trein vermorzeld, terwijl de twee in zittenden den dood vonden. (3de blad). Sport en Wedstrijden De tocht der automobilisten naar Monte Carlo. (3de blad). DE PRINSES MAAKT EEN RIJTOER. Hedenmiddag omstreeks half drie is Prinses Juliana aan de achter zijde van het paleis uitgereden om een korte rit per auto door de om geving van Baarn en Soest te ma ken. ROND HET PALEIS SOESTDUK. Men schrijft uit Baarn: Om half twaalf hedenmorgen was de auto van den Prins nog niet voorgereden en men uitte reeds het vermoeden dat Z. K. H. vandaag niet zou uitrijden. Was het om dat de wegen glad waren of was het omdat zijn aanwezigheid op het paleis noodzake lijk was? Een ieder verkeerde in spanning. Deze verdween echter, toen tegen kwart voor twaalf de Cord van~ Prins Bernhard uit de garage werd gereden en voor het paleis werd gebracht. Enkele oogenblik- ken later verscheen de Prins op het bor des en nam in den wagen plaats, naast den chauffeur. De auto verdween in de richting van den Amsterdamschen straatweg. Enkele oogenblikken later kwam een an dere auto, het paleispark binnenrijden. Het was de wagen van dr. J. de Groot. Hij was vanochtend reeds vroeg uitgereden en keerde eerst tegen twaalf uur terug. Onder de personen, die geruimen tijd voor het paleis hadden gestaan, waren er enkelen, die beweerden, dat zij de Prinses in den tuin hadden zien wandelen. Zeker heid hieromtrent was niet te verkrijgen. Men verzekerde ons, dat de gezondheids toestand van H. K. H. uitstekend is. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Engelsche „News Chronicle" spreekt het vermoeden uit, dat Mussolini zou wil len overgaan tot een verscherpte inmen ging in Spanje. Het zou inderdaad niet verwonderlijk zijn; als Mussolini zijn ge duld verloor, want de burgeroorlog duurt eindeloos. Italië heeft reeds heel wat „vrij willigers", vrijwillige soldaten, vrijwillige vliegtuigen, vrijwillige kanonnen en vrij willige geweren naar Spanje gezon den en desondanks komt Franco nog niet vooruit. Italië heeft zich weliswaar ge bonden aan het niet-inmengings verdrag, maar het is een klein kunstje om zich daar van weer los te maken. Veel tegenstand van den kant der mogendheden ducht Mus solini niet. Hij heeft wel meer de tegen kanting der andere mogendheden getrot seerd. Is derhalve een dergelijke wending in den Spaanschen burgeroorlog geenszins ondenkbaar, van den anderen kant moet men niet vergeten, dat het slechts een veronderstelling is van de „News Chro nicle", zoodat we nog even dienen af te wachten, of die voorspelling werkelijk heid wordt. Mogen we de Abessijnsche legatie te Lon den gelooven, dan hebben de Italianen in Abessinië met groote moeilijkheden te kampen. Het land zou nog allesbehalve gepacificeerd zijn. Speciaal in de uitge breide provincie Godsjam zou de tegen stand tegen de Italiaansche overheersching nog zeer groot zijn. Van Italiaansche zijde worden de cijfers der Italiaansche verlie zen in Abessinië fantastisch genoemd, maar in deze tegenspraak wordt toch niet ontkend, dat er in Abessinië nog gevoch ten wordt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1