Belasting vraagstukken STADS NIEUWS Academienieuws AGENDA WOENSDAG 26 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BOE WORDT HET WEER? BUIIG. De .Bilt seint: Verwachting: Meest matige, tijdelijk toenemende Zuid-Westelijke tot Noord- Westelijke wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaringen, waarschijnlijk regen of hagelbuien, weinig verandering in tem peratuur. Hoogste barometerst.: 773.1 te Biarritz. Laagste barometerst.: 726.9 te Janmayen. Het gebied van hoogen luchtdruk over het vasteland van West-Europa nam in beteekenis af. Het centrum van de groote Oceaan-depressie trok Noord-Oostwaarts en ligt thans hoog in het Noorden. In het hoogedrukgebied, Frankrijk en Midden- Europa, heerscht stil, veelal nevelig of be trokken weer. Overigens staat het geheele waarnemingsgebied onder invloed van de depressie, met matige tot krachtige, plaat selijk zelfs stormachtige Westelijke win den, met zwaar bewolkte tot betrokken lucht en plaatselijk regen of hagel. In Zuid-Frankrijk en Midden-Europa is de temperatuur aanzienlijk gestegen, zoodat de vorst daar geheel verdween en thans nog alleen op IJsland en in Scandinavië voorkomt. De temperatuur daalde op de Britsche Eilanden en in onze omgeving, toch is zij nog in vrijwel het geheele waar nemingsgebied boven normaal. Voor onze omgeving wordt ma tige Westelijke wind verwacht, tij delijk wellicht tot krachtig toene mende. Voorts worden regen- of hagelbuien, afgewisseld door opkla ringen, verwacht. De temperatuur zal vermoedelijk weinig verande ren. LUCHTTEMPERATUUR. 6.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 5.04 uur tot Donderdagmorgen 7.21 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 27 Jan. voorm. 11.45 uur. Maan op 4.52 uur Donderdagochtend. Maan onder 12.59 uur Donderdagmiddag. (Nieuwe maan 31 Januari). WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HAAR WARE AARD. De Maasbode schrijft: „De N. S. B., die zich langen tijd de pose trachtte te geven, alsof ze het toch zoo op perbest meende met haar katholieke volks- genooten, al was dit spel ook van den aan vang af al te doorzichtig voor wie maar even scherp wilde toezien, heeft dan nu eindelijk het masker afgelegd. Door aan Duitsche dwaalgeesten in priester-toga, die door de kerkelijke overheid gedesavoueerd zijn, gelegenheid te bieden en te blijven bieden, in haar propaganda-bladen hun slooperswerk te verrichten, moet zij toch wel het laatste restje vertrouwen verspe len, dat onnadachtzaamheid misschien nog altijd in haar stellen deed. Ze is er nu ook toe overgegaan de op standige taal die „pastoor Stolz" in de ko lommen van haar organen mocht uiten tegen paus en bisschoppen, in pamfletvorm te verspreiden, alsof dit armelijk gezwets de hoogste wijsheid zou beduiden. Het betoog, dat het kerkelijk gezag niet juist werd Li- gelicht, is al zoo oud als de ketterij zelve. En het droevig gegoochel met den term „politiek", om daarmee de katholieken te gen hun kerkelijke overheid op te hitsen, is ook al niet nieuw meer. Dat de N. S. B. daar nu openlijk aan meedoet, zal, hopen wij, ten leste toch wel alle mogelijk nog geloken oogen doen open gaan. De vroolijke noot ontbreekt intusschen niet in dit sinister bedrijf. Want het ko mieke zinnetje over „de kadavergehoor zaamheid, die de Nederlandsche bisschop pen eischen, den mensch onwaardig" uit de pen van dezen „pastor", die aan het meest rigoureuze dwangstelsel ter wereld is ver knocht, moet wel even de lachspieren ir beweging zetten van den lezer, die dit plei dooi voor een hopeloos verloren zaak on der de oogen krijgt". Minister De Wilde antwoordt de Eerste Kamer DOODE HAND-BELASTING DIENT GEHANDHAAFD. DE ACCIJNZEN OP BIER EN GEDISTILLEERD. GEEN RADIO-BELASTING. Aan de Memorie van Antwoord in zake de begrooting van Financiën is het volgen de ontleend: De minister erkent, dat onder den drang der omstandigheden de opcenten op be paalde belastingen tot een bedenkelijke hoote zijn opgevoerd. Toegegeven moet worden, dat bij de te genwoordige heffingen van het vermogen (vermogensbelasting met opcenten en ver dedigingsbelasting), de draagkracht, die de bezitter van een vermogen, dat geen op brengst oplevert, aan dat vermogen ont leent, sterk wordt overschat. Het tijdstip om een ingrijpende her ziening van het huidige belastingstelsel ter hand te nemen, acht de minister nog niet gekomen. Hiertoe zal eerst kunnen worden overgegaan, wanneer de toestand van 's Rijks financiën een verlichting van lasten gedoogt. Intusschen is hij wel bereid na te gaan of het thans vigeerend belastingstelsel wel licht op enkele concrete onderdeelen zoo danig zou kunnen worden gewijzigd, dat de economisch vaak ongewenschte en „anti sociale" werking er van zou kunnen wor den opgeheven of althans verminderd. De beschouwingen, in het Voorloopig Verslag gewijd aan' den druk der personeele belasting op kasteelen en groote landgoe deren gaan er van uit, dat het die belas ting is, welke tal van eigenaren er toe noopt, hun goederen te verlaten. Naar de meening van den minister is dit niet het geval, aangezien het bedrag der personeele belasting in verhouding tot het totaal be drag der kosten, verbonden aan het be wonen en in stand houden van die kas teelen en landgoederen, gering is. Zelfs al- geheele afschaffing van de personeele be lasting zou niet kunnen bewerken, dat vele thans verlaten kasteelen en landgoederen weder worden betrokken; immers de ont ruiming houdt verband met de daling van inkomsten der eigenaren tengevolge van de gewijzigde economische omstandig heden. Aan afschaffing van de heffingen op zout, suiker, vleesch e.d. kan voorshands niet worden gedacht. Hoewel tegen de omzetbelasting gegron de bedenkingen kunnen worden ingebracht, de minister van oordeel, dat de voor- deelen, die deze algemeene verbruiksbe lasting biedt, alsook de nood der schatkist haar voortbestaan vooralsnog rechtvaardi gen. Maatregelen tot opheffing van het z.g. bankgeheim zijn van den minister niet te verwachten. Omtrent een nieuwe regeling van de per soneele belasting naar de grondslagen ple ziervaartuigen en biljarten, welke reken:ng houdt met het belang van de industrie en de werkverruiming, is de minister bereids in overleg getreden met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken, met het oog op LEIDEN: Geslaagd: Aan de Rijksuniversiteit alhier zijn ge- Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Scheikunde: de heer Tan King Bien, Voorschoten; Candidaats-examen Wis- en Natuurkun de. letter L., de heer D. A. Ploeg, Rotter dam; Idem, letter B, de heer J. Korringa, te Heemstede. TELEFOON Met betrekking tot den wensch om de automatiseering van de telefoon te ver snellen, wordt opgemerkt dat. bij de auto matiseering van de telefoon ten platte- 'ande steeds voor oogen heeft gestaan en nog staat de groote beteekenis. welke de verwezenlijking van dit plan in het bij zonder ook voor het platteland heeft. Aan de uitvoering wordt in zoo snel mogelijk tempo gewerkt. De volledige totstandkoming der automatiseering mag, bijzondere omstandigheden voorbehouden, tegen 1944 of 1945 worden tegemoet gezien. Er zijn overwegende be zwaren het tempo in die mate op te voeren, dat de automatiseering in een korter tijdsverloop gereed komt de bij deze aangelegenheid betrokken fi- nancieele belangen der gemeenten. Ten slotte kan de minister mededee- len, dat het nemen van een beslissing door de regeering omtrent het vraag stuk van verlaging van de accijnzen op gedistilleerd en bied thans spoedig kan worden tegemoet gezien. Aangezien de belasting van de doode hand volgens de bestaande wet voor het laatst over het belastingjaar 1938 kan worden geheven, zal in den loop van dat jaar een beslissing moeten worden genomen over de vraag, of de heffing na 1938 dient te worden voort gezet. Naar het zich thans laat aan zien. zal deze vraag bevestigend moe ten worden beantwoord, al ware het slechts op grond van de overweging, dat haar opbrengst tot het verkrijgen van een sluitende begrooting voors hands niet kan worden gemist. Het denkbeeld, een radiobelasting te heffen ten behoeve van de algemee ne middelen is eenige jaren geleden, na grondig onderzoek door de Regeering verworpen. Nieuwe gezichtspunten, die tot een andere beslissing zouden kun nen leiden, heeft de Minister sedertdien niet ontdekt. Voor zooveel noodig wordt opgemerkt, dat radio-ontvangtoestellen, als deel uitma kende van de stoffeering van een perceel, aan de personeele belasting naar den grond slag „mobilair" zijn onderworpen. De invoering van een koffiebelasting is meermalen overwogen. Zooals bekend, heeft zij gedurende enkele maanden in den vorm van een crisisheffing ten behoeve van den Indischen koffiesteun bestaan. Het grocte Woensdag. Bridge-avond onder ausp. Ned. Reisver. v. Kath toegankelijk voor alle Katholieken, Rest. Zarse, 8.15 uur. Donderdag, R.K. Volksbond, begrootings- vergadering, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag, Mij. voor Toonkunst, 2e ge woon concert, Leidsche Schouw burg, 8.15 uur. Vrijdag, Filmavond „Herwonnen Levens kracht", Stadsgehoorzaal 8 uur. Vrijdag „St. Christoffel" Jaarvergadering Café Rest. „De Harmonie", 8.30 De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 22 tot en met V r ij d a g 28 Jan. a.s. waargeno men door de apotheken: D. J. van Driesum Mare 110 tel. 406, E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3553, en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. nadeel is, dat koffie hier te lande meer dan thee een volksdrank is, zoodat in ieder ge val met een matige heffing dient te wor den volstaan en van de opbrengst dus geen overdreven verwachtingen gekoesterd mo gen worden en dat een koffieheffing, hoe hoog of laag zij mag zijn, de bestaande vrij heid van de Nederlandsche koffiemarkt aan banden legt, medebrengende het gevaar van verplaatsing van den internationalen koffiehandel naar buitenslands. In ieder geval is de Minister van oor deel, dat ot een hernieuwde koffieheffing. in welken vorm dan ook, niet dan in zeer dringende omstandigheden moet worden overgegaan, omstandigheden, welke, naar hij meent, op dit oogenblik nog niet aan wezig zijn. <gns TELEVISIE Wat de televisie betreft, merkt de Ministef in bovengenoemde Me morie nog op, dat de b-treffende commissie juist deze dagen aan hem voorscellen heeft gedaan om met de instanties, die daarvoor vol gens de wettelijke regelingen zijn aangewezen, t.w. de omroepver- eenigingen en de N.V. Ned. Om- roep-zender-Maatschappij (Noze- rna), de organisatie van experimen- teele televisie-uitzendingen voor te bereiden. De omroeporganisaties hebben er prijs op gesteld reeds gedurende ie periode van het experiment met de verzorging der pro gramma's te worden belast en in de hieruit voortvloeiende kosten zelf te voorzien. De bedoeling van het experiment is om aan de televisie-commissie de gelegenheid te bieden onder meer het vraagstuk van de financiering van mogelijke regelmatige televisie-uitzendingen onder de oogen te zien en haar het noodige materiaal te ver schaffen om met kennis van zaken de vraag te beo'ordeelen, welke geldmiddelen in de toekomst eventueel benoodigd zullen zijn er op welke wijze daarin ware te voorzier.. GESLAAGDE MIVA-AVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. De Missie-liefde weer aangewakkerd. Keurige omlijsting van den feestavond. Er waren gisteravond zeker duizend men- schen in de Stadsgehoorzaal bijeen om iets naders te vernemen over de MI VA, de Mis sie-Verkeersmiddelen-Actie, welke den missionarissen in hun moeitevollen arbeid wil bijstaan door het verstrekken van de middelen der moderne verkeerstechniek. Onder de gasten van deze bijeenkomst merkten we o.m. op Mgr. H. J. M. Taskin, deken A. H. J. M. Homulle, pastoor Beu kers en pastoor Smitz, tal van geestelijken uit de stad, pastoor J. Schiphorst, voorz. der landelijke MIVA, uit A'dam, leden van het eere-comité, enz. De weleerw. heer kapelaan A. Leenders heette alle aanwezigen hartelijk welkom na mens de MIVA en zeide, dat het getuigde van het Katholiek leven in de Sleutelstad, dat zoovelen aan den oproep hadden gehoor gegeven. Pastoor Schiphorst zette daarna in enkele woorden uiteen wat de MIVA is. Met de Internationaie| Bidweek, welke juist achter den rug is, hebben allen de bovennatuurlijke middelen gebruikt om de missionarissen bij hun arbeid te helpen Maar ook de natuurlijke middelen mo gen niet vergeten worden. Wanneer een missionaris, vermagerd en voor zijn tijd verouderd eens met vacantie in het land terugkomt, dan vraagt men zich wel eens af, hoe dat komt. De oorzaak daarvan ligt hierin, dat wij hem nog niet genoeg ter beschikking hebben gesteld alle moderne middelen der techniek, waardoor hij zijn zware werk zou kunnen vergemak kelijken. De MIVA nu is opgericht om den missio naris behulpzaam te zijn. Dat werk heeft de sympathie der hoogste kerkelijke over heid. De Paus en de Bisschop van Haar lem hebben zich reeds uitdrukkelijk hier voor uitgesproken en de tegenwoordigheid van Mgr. Taskin kan voor allen opnieuw een bewijs zijn, dat het nagestreefde doel aller sympathie verdient. Mgr. Bekkers, de nationaal secretaris van het St. Petrus' Liefdewerk, die verhinderd was dezen avond aanwezig te zijn, had in een telegram zijn beste wenschen voor het welslagen der actie uitgesproken. Spr. vroeg zijn gehoor te bidden voor de MIVA, maar ook op andere wijze te helpen. Alleen als wij de missie helpen met de middelen der moderne techniek, wordt zij sterk, want: MIVA machtig, MISSIE krach tig! Hierna ging het scherm open voor het optreden van het Matrozenkoor uit Den Haag onder leiding van den heer Theo van Elferën. Het optreden der jongens mocht aller bewondering wegdragen, 't Was dood stil in de zaal, wanneer de jongehs hun gezangen lieten hooren. 't Was bijna alles a capella-koor, meest in Palestrina-trant. Eerst 'n Ave Maria en een O Sacrum Con- vivium, daarna een Kyrie en een Haec Dies, alles zuiver en helder van toon ten gehoore gebracht en telkenmale een donde rend applaus uitlokkend. Wanneer wij 'n bemerking willen doen hooren, dan is het deze, dat de leider zich hoede voor te groo te mechaniseering van dit jongenskoor. De kans bestaat, dat de frissche vroolijke jon gensstem teloor gaat, want reeds nu krijgt men somwijlen den indruk, dat daar 'n menschelijke machine haar gezang doet hooren. Na den zang van het jongenskoor werd Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zónder aarzelen direct ASPIRIN nemen. de MIVA-film „Het testament van een mis sionaris" vertoond, een film uit het kom mervolle leven van den missionaris in Afrika. De film begint met de aankomst van den vlieger-pater Schulte op het vliegveld te Berlijn. Hij brengt het testament mee van een anderen missionaris, pater Fuhrmann, een oud-oorlogsmakker van hem. Beiden deden zij in den oorlog dienst als vliegenier en werden daarna missionaris. Pater Fuhr mann leidde een zwaar leven in de wilder nis van Afrika, maakte ontzettend zware reizen om nieuwe Missieposten te kunnen vestigen en eindigde zijn zorgvol leven met den dood, doch niet dan nadat hij zijn vriend pater Schulte op papier had doen weten, dat de missie slechts geholpen kan worden door moderne verkeersmiddelen. Na de pauze kwam weer het Matrozen- koor voor het voetlicht, thans met een pro gramma van Duitsche en Italiaansche lied- s en wederom was het succes uitbundig. Daarna het was inmiddels bijna 11 uur geworden verkreeg de weleerw. heer Henri de Greeve het woord. Deze zeide, dat de MIVA verstand had van organiseeren, want welke actie kon zich erop beroemen iederen avond stampvolle zalen te trekken, waarbij de toeschouwers ademloos geboeid worden als hier? Na alles wat dezen avond geboden was behoefde spr. niet veel meer te doen dan een uitroeptereken achter dat alles te zet ten! De MIVA-actie is eigenlijk zoo eenvou dig, zoo voor de hand liggend. Wij men- schen van dezen tijd, die de techniek heb ben gesteld in dienst van alles; die alles hebben gemotoriseerd, handel, nijverheid, bedrijf, kortom alles, wij hebben onze plieht vergeten ten aanzien van de Mis sie. Daar hebben wij nog een achterstand om ons'erover te schamen. God heeft ons een techniek geschonken en wij gebruiken haar voor alles, behalve voor den dienst van God, voor de redding der zielen. Het is werkelijk jammer, dat wij anderen hierin niet voor zijn geweest. Wat zou het mooi zijn, indien in de groote nog onbekende ge bieden de eei'ste Shell-pompen zouden ge- plaats worden ten dienste van den missio naris! Het is een funest misverstand, aldus be toogde spr. verder, dat de missionaris een sjouwer moet zijn, die allerlei onpractisch werk verricht, dat niet meer noodig zou zijn, indien hij slechts de betere middelen ter beschikking had. Dit toch staat vast: in de koloniën is alles gemotoriseerd. Waarom zou de missionaris alles op z'n elf-en-dertigst moeten doen' De H. Franciscus Xaverius zou wellicht China bekeerd hebben, indien hij de be schikking had gehad over een vliegtuig en de tegenwoordige missionaris zou zich bo ven St. Paulus kunnen verheffen, die nog niet kon spreken van gevaren in de lucht. Wanneer wij den missionaris helpen aan moderne verkeersmiddelen, kunnen wij wellicht den gemiddelden leeftijd der mis sionarissen iets verlengen. Ouders, broers en zusters brengen groote offers door hun zoons of broeders naar de missie te laten vertrekken, daarom moeten alle Katholie ken zich een offertje opleggen om de Mis sie te moderniseeren. Spr. deelde dan mede, dat de MIVA niet om een collecte vroeg, doch om donateurs. Daartoe was nu gelegenheid en spr. hoopte, dat velen de formulieren, welke daarvoor waren uitgereikt, in overvloedig aantal zou den worden ingevuld. Hiervoor werd drie minuten gelegenheid gegeven en toen de buit binnen was, volgde sluiting der goedgeslaagde bijeenkomst. CHINA EN LEIDEN De Kikerekiki Sjinboen meldt ons uit Hongkong: „In Leiden wordt op treffende wijze een Chineesch feest gevierd. In de gansche Maria Gijzensteeg van deze stad wemelt het van Chineesche mannen en vrouwen, die op Zaterdag 29, Zondag 30, en Maan dag 31 Jan. a.s. zullen demonstreeren wat er alzoo op een Chineesch feest te doen is. Reeds hebben we eenige attracties in oogenschouw genomen die den naam van China waardig zijn, en waarvan reeds eer der werd melding gemaakt. Daarna zijn we om van de vermoeienis te bekomen, een oogenblik gaan rusten in de Chinee sche restauratie, aldaar aanwezig. Schud- degau en guddegau (is: ik heb lekker ge geten en gedronken) en de reis door den Chineeschen tuin werd voortgezet. Allereerst wandelden we langs een groot wiel, dat ratelend zoo snel in het rond draaide, dat alles ons groen en geel voor de oogen werd. Toen wij hierover klaag den, werd ons opgemerkt: dit is ook de symbolisatie van het Gele Gevaar. Over gevaar gesproken,» er was ook een zeer gevaarlijke hoek in den Chineeschen tuin. Deze streek werd onveilig gemaakt door verschillende moderne vliegtuigen, die door electrische machines allerlei bom men naai beneden wierpen. Gelukkig vie len hier geen slachtoffers, en de materieele schade was gering. Met spanning ook hebben we een wed loop van Chineesche paarden gadegesla gen. Met buitengewone behendigheid wer den de hindernissen genomen, die op de renbaan waren aangebracht. Het moei, on getwijfeld een emotievollen tocht geweest zijn voor de ruiters en we kunnen ons be grijpen, dat vele feestgangers geen moeite onbeproefd lieten, om een harddravertje te huren. Uit den aard van de zaak is het ondoen lijk om een volledige beschrijving te ge ven van alle vermakelijkheden, welke we daar hebben aangetroffen. Dat zou te ver voeren. Wanneer we echter een oordeel moeten uitspreken over de weergave van een Chineesch feest, zooals zulks geschie den zal in de Maria Gijzensteeg van Lei den, dan kunnen wij niet anders zeggen, dar dat er in de Maria Gijzensteeg zulk een grootsch Chineesch feest wordt gehou den, als zelfs in China nog nooit is gezien". Aldus het Chineesche dagblad. J. LANSBERGEN, Directeur K.J.C. „ST. RAPHAEL." Wij herinneren onze leden aan de H. Mis, die a.s. Zondag, 30 Januari te 9 uur zal worden opgedragen voor de zielerust van ons overleden lid J. P. M. Goddijn, in de Kerk H. Leonardus a.-P. Haagweg. Mogen wij allen uitnoodigen, die vrij van dienst zijn, aanwezig te zijn; en zooveel mogelijk ter H. Tafel te gaan? Het Bestuur. OOK DE GEZELLEN DOEN MEE! Als een Koningskind geboren is., en als er dan door Leiden een feeststoet zal gaandaar doen we aan mee. De katholieken moeten nu ook toonen de monarchie lief te hebben en met ons Oranje-huis mee te leven! We sluiten ons aan achter het spandoek van „Katholiek Leiden" en wat onze Gez.- Ver. betreft: voorop de „Kolpings Lijf wacht" met de vlaggen en daarachter slui ten de leden aan. Is het nieuws vóór 6 uur bekend, dan moeten we te 8 uur op de Kaasmarkt zijn dienzelfden avond; anders den volgenden avond. Een goed Gezel is een goed Vaderlander! KATH. GRAF. BOND. Aan den lichtstoet, die gehouden wordt op den dag van de blijde gebeurtenis, zal ook onze afdeeling deelnemen. Wanneer het weer zulks toelaat zal het vaandel worden meegedragen. Alle leden worden verzocht zich hierbij aan te slui ten. Iedere deelnemer moet 's avonds vóór 8.30 uur aanwezig zijn op de Kaasmarkt. FR. KLEIN, Voorzitter. DE GRAAL. Zijne Hoogwaardige Excellentie Mon seigneur J. P. Huibers heeft benoemd tot districtscommissaris van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" voor het District Leiden, den wel eerwaarden heer kapelaan P. M. Verhoof- stad.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2