SPORT LUCHTVAART DINSDAG 25 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ZIJN ZOONTJE DOODGEREDEN. De heer L. te Eysden, die zijn auto ach teruit zette, had het ongeluk zijn zoontje te overrijden. Het knaapje is aan de beko men verwondingen overleden. BIJ HET SMELTEN VAN NIKKEL. Twee arbeiders ernstig gewond. Gisteravond zijn twee arbeiders, resp. 18 en 55 jaar oud, tijdens den arbeid in het bedrijf van de N.V. Nederlandsche Nikkel- fabriek aan den Distelweg te Amsterdam, ernstig gewond. Tijdens het smelten van nikkel, terwijl deze arheiders vóór den vuurhaard ston den, kwam er een ontploffing in oen oven, tengevolge waarvan beide een gedeelte van de gloeiende massa over het lichaam kre gen en ernstige brandwonden opliepen op hoofd en borst, waarbij ook hun kleederen verbrandden. De G. D. he'ft beide slacht offers naar het Binnengasthuis overge bracht. KRUIDENIERSWINKEL DOOR BRAND VERNIELD. Gisteravond omstreeks half tien is brand ontstaan in de kruidenierswinkel van den heer J. Jacobs aan het eind van den Zuid- dijk te Zaandam. De brandweer was wel dra ter plaatse, doch kon niet verhinde ren, dat de geheele zaak door het vuur werd verteerd. Aangezien de heer Jacobs niet in het pand woont en o*" acht uur zijn zaak ver laten had, kon de oorzaak nog niet wor den vastgesteld. De belendende perceelen bekwamen waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. BRAND IN EEN RIJWIELHANDEL. Gisteravond te ruim zes uur is brand uit gebroken in een rijwielhandel, gevestigd in het perceel Haarlemmerweg 25, hoek van Hogendorpstraat te Amsterdam. De rij wielhandelaar, de heer H. Noort, bevond zich op dat oogenblik aan het werk in den winkel, die de geheele benedenverdie ping beslaat, doordat een muur, die vroe ger de achter den winkel gelegen keuken van de winkelruimte scheide, is weggebro ken. De heer Noort verklaarde eensklaps voor zich een vlam te hebben gezien, die zoo snel om zich heen greep, dat hij den winkel niet meer door de deur aan den Haarlemmerweg kon verlaten, zoodat hij naar achteren snelde en door een der ra men aan de van Hogendorptsraat naar buiten moest klimmen. Eenige aanwijzin gen omtrent de oorzaak van het vuur kon hij niet geven. De brandweer van de hulppost Haar lemmerplein en de hoofdwacht Prinsen gracht was spoedig aanwezig en had wei nig moeite om den brand met twee stralen te blusschen. De winkelruimte was toen echter vrijwel uitgebrand en eenige in de etalage staande rijwielen alsmede een voorraad rywielonderdeelen en banden waren óf door het vuur vernield óf door water en vuur beschadigd. Een rijwielstal ling bevond zich niet in het pand. Het onderzoek van de brandweer naar de oorzaak leverde niet terstond resultaat op. AANSLAG UIT MINNENIJD. Zaterdagavond half negen stond W. F., een 18-jarige jongen, met zijn meisje te Doornspijk achter haar huis te praten, meldt de „Zw. Crt." Plotseling kwam er iemand uit het duister op hen af, die een mes in zijn hand hield. Het meisje wilde nog iets roepen, doch de onbekende sneed W. F. reeds tweemaal over zijn gezicht. F. snelde daarop het huis van zijn meisje bin nen, terwijl het meisje om hulp riep. Toen de 30-jarige broer van het meisje, E. v. d. P., op dit hulpgeroep eenige stappen naar buiten deed, kreeg ook hij een diepe snede onder zijn kin. Daarop koos de dader het hazenpad. De ijlings ontboden arts, dr. D. J. Bruins, constateerde, dat de halsslag ader nog juist gespaard was gebleven. Het bloedën was bijna echter niet te stelpen, zoodat v. d. P. veel bloedverlies leed. Met W. F. scheen het meegevallen te zijn. Hij had niet zoo veel bloedverlies en is later naar zijn woning vervoerd. Een verdachte is 's nachts om 2 uur van zijn bed gelicht en naar de cel overgebracht. De aangehoudene blijft echter hardnekkig ontkennen. Minnenijd schijnt oorzaak van deze snij partij te zijn. BEKENTENIS VAN EEN INBREKER. Vorige week werd bij een poging om in te breken in het perceel Hoogstraat 3a, te 's Gravenhage, gearresteerd de 35-jarige zwerver W. G. De man, die eeh goede be kende van de politie is, heeft inmiddels bekend, in den nacht van 11 op 12 Januari ingebroken te hebben in den rijwielhan del van den heer van Merckel aan de Beeklaan. Gebleken is verder, dat hij eveneens een inbraak in het badhuis aan de Torenstraat op zijn geweten heeft. Op zijn aanwiizing heeft de politie nog kunnen aanhouden den 51-jarigen S. L. F. R., die G. bij zijn misdrijven behulp zaam is geweest. DE SLUISDEUREN IN VREESWIJK AANGEKOMEN. Heden op weg naar Wijk bij Duurstede. De beide groote sluisdeuren bestemd voor de sluiswerken te Wijk bij Duur stede zijn gisteren in den loop van den dag in Vreeswijk aangekomen. De tocht van Utrecht door de nieuwe zijtak van het ka naal naar de nieuwe sluizen heeft geen moeilijkheden opgeleverd. Ook het schut ten ging hier vlot. Lag het aanvankelijk in de bedoeling om aanstonds verder te trek ken, bij nadere overweging werd het beter geoordeeld te wachten tot hedenmorgen 3 uur om een proef te nemen met een van de deuren. Voor het transport over de Lek zijn in verband met den sterken stroom voor iedere deur vier sleepbooten noodig. Aangezien op dat vroeger tijdstip weinig verkeer in de rivier te verwachten was, kon men gemakkelijker met de diep liggende groote deuren kunnen manoeu vreeren. Slaagde de proef met de eerste deur, dan zou men aanstonds ook met de tweede deur op weg gaan. Tegen den avond hoopte men met het transport te Wijk bij Duurstede aan te komen. Het lag niet in de bedoeling nog denzelfden dag de beide deuren in de sluizen op te han gen. Wanneer dit zal geschieden is thans nog niet bekend. VERBORGEN SCHATTEN. Een onverwachte en ongedachte vondst heeft men gedaan in het huis van een be woner van Hillegersberg, een steuntrek ker, die daar woont met zijn 23-jarige dochter, een dienstbode van beroep. Men heeft daar namelijk aangetroffen een spaar bankboekje, waarop een tegoed van 2000 a 3000 stond vermeld. De dochter vertoonde op het eind van de vorige week plotseling afwijkingen, die de veronderstelling wettigden, dat de geest vermogens van het meisje waren gekrenkt. Zij is dan ook spoedig daarop vervoerd naar een inrichting. Bij het ingestelde onderzoek trof men in de woning behalve het ge noemde spaarbankboekje, tevens nog een aantal portemonnaies. Aangezien de vader sedert eenige jaren steuntrekker is, werd aanvankelijk gedacht, dat het meisje zich dit geld wederrechtelijk had toegeëigend in den tijd toen zij in be trekking was. Hiernaar stelt de politie thans een onderzoek in. MANTELSNIJDER GEARRESTEERD. Nederlandsch matroos op heeterdaad te Londen betrapt. Een der Nederlandsche leden van de be manning van de „Amstelstroom" heeft, naar de Crt. „Het N. v. d. D." meldt, te Londen opzien gewekt, door daar zijn trieste bekwaamheid als mantelsnijder te toonen. Onmiddellijk na aankomst in Engeland is hij blijkbaar met een klein mesje er op uit gegaan, zoekende naar slachtoffers, wier mantels of jassen hij ongezien kon ver nielen. Gelukkig heeft de politie hem kun nen arresteeren, nadat hij den mantel van een dame met een forsche snede van zijn mes had vernield. Zijn afschuwelijk werk liep ditmaal in het oog, doordat hy zulk een langen haal over den mantel van zijn slachtoffer gaf, dat hij tevens het been van de dame verwondde. Op het gegil van het slachtoffer kwamen dadelijk vele voor bijgangers toeloopen en al spoedig had men den dader gevangen. Daar de mogelijkheid bestaat, dat de zee man door de politie wordt vrijgelaten en hij naar ons land zal terugkeeren, houdt de Amsterdamsche politie een oogje in hei zeil teneinde hem bij zijn aankomst te on dervragen. Nu men" eenmaal van dezen zeeman weet, dat hij het op jassen en mantels voor zien heeft, zal hij te Amsterdam verhoord worden naar aanleiding van vroegere der gelijke gevallen in de hoofdstad. Aan de Londensche politie heeft de man bekend tijdens enkele vroegere reizen naar Engeland eveneens mantels en jassen ver nield te hebben. VOETBAL HET INDISCHE ELFTAL EN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPPEN. De algemeene meening in Indische voet- balkringen kan als volgt worden samen gevat: „Niet tot overwinning, doch ter verkrij ging van grooter ervaring en tot" contact met sportkringen in Nederland zal het voetbalteam uit Indië, dat naar Nederland komt voor de wereldkampioenschapwed strijden, de wedstrijden in Nederland te gemoet zien." Voetbaldeskundigen realiseeren volkomen dat dit team, zoodra het eenmaal zal zijn samengesteld, niet tot internationale pre staties in staat zal zijn. Men zal reeds blij zijn, indien geen povere resultaten worden geboekt. Inmiddels is men reeds begonnen te Bata via selectiewedstrijden te spelen voor West- Java, terwijl voor het overige deel van Ja va dergelijke wedstrijden, ter beoordeeling van het spelersmateriaal op 30 Januari te Semarang en Soerabaja zullen plaats vin den. Alhoewel de animo om te gaan na tuurlijk groot is, ziet de keuzecommissie zich voor het feit gesteld, dat vele voetbal lers zich, in verband met beroepsbezighe den, niet voor drie maanden kunnen vrij maken. De groote vraag is nu maar hoe een heterogeen Indisch elftal zich zal weren tegenover Europeesche teams met betere techniek, waartegenover de Indische spe lers over een groot uithoudingsvermogen en snelheid beschikken. Verder tellen ook andere factoren mede, zooals byv. hoe gereageerd zal worden op het spelen in vreemde omgeving en groote stadions, met een buitengewoon groot aan tal toeschouwers, in vergelijking met het I publiek, dat men in Indië gewoon is. R.K.F. —DISTRICT NOORD-HOLLAND. Samenstelling van het Federatie-elftal. Voor den oefenwedstrijd, dien het Fede ratie-elftal Zondag a.s. te Hoorn zal spelen tegen het district Noord-Holland, heeft de keuze-commissie der R.K.F. de volgende ploeg samengesteld: Doel: W. Alsemgeest (D.H.L.); achter: Gigengack (D.H.L.) en v Bree (Kolping); midden: v. d. Linden (Zwaluwen Vooruit), Geybels (Welhelmina), Kehnen (Sparta); voor: de Hosson (H.M.SC. Alsemgeest (D.H.L.), B. Beerenschot (D.N.L.), Sey- kens (Kolping) en Wybenga (V.V.L.). Reserves: Pot (H.M.S.). Schoonderwoerd H.M.S Mentink (Sparta). Scheidsrechter: M. Frauenfelder. AUTOMOBILISME DE ACCESSOIRES OP DE R. A. L De afdeeling accessoires en garage-in stallaties op de R. A. I. geeft er een hel deren kijk op, welk een enorme vlucht de Nederlandsche bedrijven die het moderne verkeer gaande helpen houden, in de laat ste jaren genomen hebben. Ook hier constateert men niet alleen een toenemende mechanisatie, maar ook een grooter vooruitgang in de richting van een wetenschappelijker verpleging van de auto die revisie behoeft. De modern ingerichte autoreparatie- werkplaats kan niet meer buiten de hy draulische lift, die het mogelijk maakt den wagen in zijn geheel van alle zijden te be reiken en te inspecteeren. Evenmin mogen in het atelier van den vak man de precisie-meet-inst.rumenten ontbreken waarmede men slijtage-sporen tot een bedrag van 1/1000 m.m. van cy linders en zuigers aan het licht brengt. Bij het vernieuwen van lagers en het pasma ken van verwiselstukken, kortom bij alle re visie-operaties die een hoogen graad van nauwkeurigheid vereischen, waakt het mo derne meet-instrument tegen kleine slor digheden en luk-raak-methoden, die vroe ger in primitieve werkplaatsen door gebrek aan geschikt gereedschap en een tekort aan vakkenis van een ietwat uitgebreide revisie een onheil maakten. Deze show leert, dat de auto-reparatie thans op een veel hooger peil staat en de enorme collectie modern gereedschap die men er geëxposeerd vindt, is een lust voor het oog van iederen auto-expert. In deze richting hebebn zich ook eenige bekende Nederlandsche machinefabrieken gespecialiseerd en op hun stands kan men schitterende staaltjes van revisie-techniek bewonderen. Zoo krijgt men op den stand van een dezer firma's zelfs een filmvoor stelling van het fijnhoren van uitgesleten motorcylinders, het aanbrengen van ni traat- of chroomgeharde stalen cylinder- voeringen en het centrifugaal gieten van witmetalen motorlagers, te zien. Ook het nieuwe verchroom-procédé van Van der Horst wordt hier met fraaie werkstukken gedemonstreerd. Hoe het accessoires-be- drijf zich oogenblikkelijk weet aan te pas sen aan de nieuwe eischen di emet het oog op het verblindingsgevaar aan de kop lampen zullen worden gesteld, blijkt hier uit, dat reeds voor verscheidene verblin dende koplampen passende inbouw-reflec- tors aanwezig zijn, die op deugdelijkheid ter plaatse kunnen worden getest. Het is een wetenschappelijk instituut, deze spe ciale afdeeling en men leert er in een paar uren hoe serieus het onderhoud van de auto in ons land wordt opgevat. AUTOMOBIEL- EN MOTORRIJPARK NABIJ DE BOSCHBAAN. Goede oefengelegenheid voor a.s. automobilisten en motorfietsrijders. Op het parkeerterrein nabij de Bosch- baan te Amsterdam zal het automobiel- en motorrijpark „E. G. A." (een goed automo bilist) gevestigd worden, waar aanstaande automobilisten en motorfietsrijders een uitstekende gelegenheid zullen hebben om zich te bekwamen in het besturen van hun voertuigen. In dit oefenpark, dat een oppervlakte van 20.000 M.2 heeft, zullen de beginne lingen lessen kunnen nemen, welke door een aantal bekwame K. N. A. C.-instruc- teurs zullen worden gegeven. Op het terrein is aanwezig een bruggetje een draaihelling enz., zoodat de toekom stige bestuurders met de meest voorko- mende moeilijkheden bekend geraken en na een poosje „wegklaar" zijn. Dan be hoeft nog slechts eenige practijk in de druk ste gedeelten van Amsterdam te worden opgedaan om met goede kans van slagen het examen voor het rijbewijs af te leg gen. Vooral ook voor de motorfietsrijders is deze gelegenheid ideaal, daar zij elders niet kunnen oefenen. Waarschijnlijk zal Voor hen een speciaal „motorrad" geplaatst worden, dat bij oefe ningen van de Praagsche motorpolitie goed voldaan schijnt te hebben. Het ligt in de bedoeling om samenwer king te zoeken met bonafide rijscholen, welke door toetreding tot de A. G. A. van dit oefenpark gebruik kunnen maken. Ook zal men voeling houden met de K. N. A. C., de K. N. M. V. en den A. N. W. B. Ook voor de jeugd is de tot standkoming van dit park van belang, immers, op Woensdag- en Zaterdagmiddagen zal er door bevoegde personen verkeersonder- wijs worden gegeven voor de schooljeugd. [De bestaande cursussen zullen waar schijnlijk -.ar het E. G. A.-terrein ver plaatst worden. Dat een en and^r de volle belangstelling heeft van de vereeniging voor veilig ver keer en haar voorvechter, dep heer M. Vrij, behoeft geen betoog. Ongetwijfeld mag dit unieke oefenpark dan ook een sti mulans worden genoemd voor het geheele verkeerswezen en wat daarmede annex is. Voorjoopig zal deze oefengelegenheid alleen overdag geopend zijn. Het E. G. A.-oefenpark zal in Maart a.s. in gebruik worden genomen. Op den ope ningsdag zullen er eenvoudige behendig heidswedstrijden en demonstraties van ver- keersonderwijs worden gegeven. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat bij het tc rein een paviljoentje zal verrijzen, waar men gelegenheid zal hebben van de vermoeienissen te bekomen. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Nederlandsche equipe te Tallinn aangekomen. De twee Nederlandsche equipes A. Bui- zeH. J. Stemmerdink met Ford Junior en J. van der SpekD. S. Keizer met Han- sa zijn tezamen met den Duitscher ir. G. Macher met Ford Junior gistermiddag te Tallinn aangekomen. Na moeizamen ar beid zijn deze drie equipes er ten slotte in geslaagd uit hun ingesneeuwde positie te geraken. Hoe dichter de rijders Tallinn naderden, des te minder hadden zij met hooge sneeuw te kampen. De sneeuw was daar n.l. door het druk ke verkeer tot ijs samengedrukt, zOodat de wegen spiegelglad waren, maar dat nam niet weg, dat men toch beter opschoot dan Zondag. Ónze landgenooten konden nu tot hedenavond van een welverdiende en hoog- noodige rust genieten. Daarna echter zul len zij, op hun tocht naar Monte Carlo, opnieuw het gevecht met sneeuw en ijs moeten beginnen, ten einde hun eerste con troleplaats, Riga, op tijd te bereiken. WIELRENNEN „NIEUW-SWIFT". Viering drie-jarig bestaan. In de groote zaal van „Zomerlust" was het gisterenavond een groote familie bijeenkomst van wielrenners met hunne diverse familieleden en huisgenooten, die T.ezamen met kennissen en vrienden op prettige wijze het derde jaarfeest van hun vereeniging „Nieuw Swift" herdachten. De avond werd geopend door den voor zitter der feestcommissie den heer J. Otten, die allen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder de afgevaardigden der tal rijke voetbalvereenigingen, de wedstrijdjury en talrijke andere aanwezigen. En zooals het altijd op een jaarfeest gaat zoo ging bet ook hier, n.l. een terugblik op het wel er. wee van het voorbije jaar. En zoo ging ei een heele reeks beelden aan onzen geest voorbij zooals de ronde van Nieuwe Wete ring, de ronde van Leiden, de prestaties van het „Nieuw-Swift"-lid A. van Amster dam, het uiteenvallen van het koppel der Riethovens en nog talrijke andere meer dere of mindere belangrijke vereenigings- belevenissen. Deze terugblik werd besloten met de beste wenschen voor 1938, waarna het officieele gedeelte achter den rug was. Het verdere gedeelte van den avond was gewijd aan de wielersport met als niter- mezzi zang en muziek. De meeste belangstelling ging uit naar den strijd op de homo trainer tusschen den oud-Olympisch en Wereldkampioen J. van Egmond, die eventjes uit Tilburg overge komen was, A. van Amsterdam, den be kenden Ned. wegren nier en R. Riethoven, Leidens beste onafhankelijke. Er werden drie ritten over een K.M. gereden waarvan de uit slag was als volgt lste rit: 1. J. van Egmond, 35 sec.; 2. R Riethoven 38,2 sec.; 3 A. van Amster dam, 39,4 sec. 2e rit: 1. J. van Egmond, 36,4 sec.; 2. A. van Amsterdam 36,6 sec.; 3. R. Riethoven, 38,2 sec. 3e rit: 1. A. van Amsterdam, 36,8 sec.; 2 R. Riethoven, 37,2 sec.; 3. J. van Egmond, 38 sec. Einduitslag: 1. J. van Egmond, 1 m. 49,4 sec.; 2. A. van Amsterdam, 1 m. 52,8 sec.; 3 R. Riethoven, 1 m. 53.6 sec. Daarna werd verreden het clubkampioen- schap voor leden. Ie rit: 1. J. v. d. Leest, 41,4 sec.; 2. J. Riethoven, 41,6 sec.; 3. W. Geenjaar, 42,4 2e rit: 1. J. Laven, 38,8 sec.; 2. M. Segaar, 41,4 sec.; 3. J. Hintzbergen, 40,8 sec. 3e rit: 1. J. v. d. Leest. 39,4 sec.; 2. J. La ven, 39,6 sec.; 3. W. Geen jaar. 43 sec. 4e rit: 1. J. Riethoven, 40,6 sec.; 2. M. Se gaar, 41,2 sec.; 3. J. Hintzbergen, 42 sec. 5e rit: 1. J. v. d. Leest 40,2 sec.; 2. M. Se gaar, 41,4 sec.; 3 W. Geenjaar, 42,2 sec. 6e rit: 1. J. Laven, 38 sec.; 2. J. Riethoven, 9l,4 sec., 3. J. Hintzbergen, 41,6 sec. Clubkampioen werd dus J. Laven., De uitdagingswedstrijd tusschen J. de Groot en J. Schüller mei als üerde man J. Kolswilder, werd gewonnen door J. Schül- jer, die daarmede den uitdager, J. de Groot, versloeg. Tusschen de bedrijven door werden de aanwezigen vergast op een aantal harmo nica-nummer uitgevoerd door het duo de Stradavari" en een aantal zangnummers door een onbekenden zanger, die naast een smachtende Italiaansche melodie een twee tal operafragmenten ten gehoore bracht 'en nog niet eens zoo slecht Het wedstrijdgedeelte werd gesloten door den heer J. Ótten, die tevens dank bracht aan allen, die dezen avond hebben moge lijk gemaakt en eenige opwekkende en propagandistische woorden voor de Leid- sche wielersport sprak. Het laatste nummer was de huldiging van diverse kampioenen, die zich in het afge lopen jaar de sterksten getoond hadden Een gezellig bal onder leiding van den heer H. J. Visser en met medewerking van „The Jumble* Jacks" besloot dezen uitmun tend geslaagden avond. Koopt bi| hen, die in Uw Dagblad adverteeren BILJARTEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Sweering wint van de Leeuw. Nadat Zondag Gabriëls het wereldkam pioenschap 45/2 had behaald, zijn gisteren in het biljartpaleis te Antwerpen de wed strijden om het wereldkampioenschap 45/1 begonnen, waarin Nederland door Sweering en de Leeuw wordt vertegenwoordigd. Onze beide landgenooten speelden hun eerste partij tegen elkaar. Sweering was vooral in den beginne uitstekend op dreef en had door fraaie series van 57, 53 en 54 een aanzienlijken voorsprong genomen. Hierna echter kreeg hij een geduchte inzin king, waarvan zijn stadgenoot profiteerde om een groot gedeelte van zijn achterstand in te loopen. Later kwam Sweering er weer iets beter in en kon hij de overwinning toch nog behalen. Gabriëls speelde wederom een bijzonde re partij tegen zijn landgenoot Moons. In de vierde beurt had Gabriëls reeds een flinken voorsprong, in de vijfde kreeg hij even een inzinking, in de zesde scoorde hij een fameuze serie van 97 en maakte in de volgende beurt deze partij met een buiten gewoon fraaie serie van 126 uit Moons had door een prachtige serie van* 99 nog kans gezien een groot gedeelte van zijn achter stand in te loopen. k In zijn partij tegen Schwarzer echter was Gabriëls niet zoo bijzonder op dreef, inte gendeel, de Belg had met veel tegenslag te kampen, terwijl het den Oostenrijker ditmaal juist eens meeliep. Hetzelfde was het geval met Moons in zijn partij tegen Joachim. Men kon niet aan den indruk ontkomen, dat de spelers door de prachtige prestaties in de vorige dagen danig ver moeid waren. De uitslagen luiden: pnt. brt. h.s. gem. Sweering 300 22 57 13.63 De Leeuw 267 22 61 12.13 Joachim 300 24 56 12.50 Schwarzer 128 24 13 5.33 Gabriël 300 7 126 42.85 Moon 210 7 99 30.00 Cote 300 14 99 21.42 Chasseresau 144 14 33 10.28 Gabriëls 300 23 63 13.04 Schwarzer 213 23 29 9.26 Moons 300 25 69 12.00 Joachim 221 25 77 8.84 WATERPOLO H.C.Z. I—DE ZIJL I 5—3. De gisterenavond in de Regentees te 's- Gravenhage gespeelde bekerwedstrijd tus schen H.C.Z. I en de Zijl I eindigde in een 53 overwinning voor de Hagenaars. Rust 3—2. MILITAIR TOESTEL IN BOHEMEN VERONGELUKT. Een driemotorig Tsjechisch bombarde mentstoestel is in de streek van Pribyslav in Zuidwest-Bohemen op de lijn Praag Brno neergestort. De motor was, terwijl het vliegtuig in volle vaart voortvloog, uit elkaar gesprongen. De drie inzittenden kwamen om het leven. Een der drie ver ongelukten is kolonel Marsalek, comman dant van het vijfde regiment van het lucht- wapen. MILITAIR VLIEGTUIG IN ZUID-FRANKRIJK VERONGELUKT. Te Berres in het departement der Rhone- mondingen is een watervliegtuig der marine in een vijver gestort. Men heeft het lijk van een der vier inzittenden teruggevonden. DE „GROENE MUIZEN" TE DAKAR. De drie Italiaansche vliegtuigen, bestuurd door Bruno Mussolini c.s., zijn op weg naar Rio de Janeiro vlot te Dakar geland. EENRICHTINGSVERKEER, OOK IN DE LUCHT. De luóhtvaartmedewerker van de „Daily Herald" schrijft, dat het Britsche ministe rie van luchtvaart nieuwe maatregelen heeft getroffen ter bevordering van veilig iuchtverkeer bij slecht weer. Boven Engeland zal een systeem toege past worden van éénrichtingsverkeer langs de verschillende routes, zulks ter voor koming van botsingen tusschen vliegtuigen. Aan deze verkeersregelen zullen zoowel particuliere als militaire vliegtuigen vanaf Februari a.s. onderworpen zijn. Wanneer de weersgesteldheid eenigszin$ ongunstig zou worden, zullen alle toestellen zich moeten houden aan routes met een richtingsverkeer op acht verschillende hoogten tusschen 1500 voet en 3 mijl. Een vliegtuig, dat vier of vijf steden aan moet doen, zal derhalve wellicht op vier verschillende hoogten moeten vliegen ge durende de reis. De toestellen van de Royal Air Force, die lange tochten ondernemen, zullen iederen keer, dat zij van richting ver anderen, ook hun hoogte moeten wijzigen. Vliegtuigen, die lager dan 1500 voet of hooger dan 18.600 voet vliegen, behoeven echter geen aandacht te schenken aan deze voorschriften. De nieuwe regelingen zijn noodzakelijk gebleken, nu de snelheid van moderne toe stellen zoo spoedig vergroot wordt, dat bot singen veel waarschijnlijker zijn dan vroe ger.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9