DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN KERKNIEUWS 29ste Jaargang DINSDAG 25 JANUARI 1938 No. 8938 S)e £cki6clieSoii^mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ls voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordï het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. De S.D.A.P. en burge meesters-benoemingen Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1938 is het volgende ontleend: Den leden, die opmerkten, dat de S. D. A. P. nog steeds in een uitzon deringspositie verkeert ten aanzien van de burgemeestersbenoemingen, en er daarbij op wijzen, dat, bij een aantal van 110 gemeenten, waar de grootste fractie in den raad door de S. D. A. P.-leden wordt gevormd, slechts drie leden dier partij het burgemeesters ambt bekleeden, wijst de minister op het volgende: De minister aarzelt niet te erken nen, dat de S. D. A. P. te dezen in een uitzonderingspositie verkeert, en wel in deze uitzonderingspositie, dat de evolutie, welke die partij in den laatsten tijd heeft doorgemaakt en die van beteekenis schijnt bij de be oordeeling van de geschiktheid harer leden voor 't burgemeestersambt nog zoo jong is, dat het niet aangaat, reeds thans te eischen, dat een zekere ge lijkschakeling ten opzichte van ande re politieke groepen zou moeten wor den in acht genomen. Maar tevens moet hij met kracht ontkennen, dat de vraag, van welke politieke richting een burgemeester in een bepaalde gemeente moet zijn, steeds feilloos kan worden beant woord door de uitkomst van een re kensom, waaj-van de gegevens zijn de fractiecijfers in den raad. Gaarne erkent de minister het groo- te belang van deskundigheid van bur gemeesters, ook in kleine gemeenten. Zijn streven is er ook op «gericht, in zijne benoemingsvoordrachten dezen eisch tot zijn recht te laten komen. Met genoegen nam de minister ken nis van het oordel van andere leden, volgens hetwelk in het algemeen de burgemeesters voor hun taak volko men berekend zijn, en hij stemt daar mede gaarne in. Bij de beoordeeling van candidaten voor het burgemeestersambt, kunnen inderdaad de beginselen van een bepaalden candidaat hem minder geschikt of zelfs absoluut on geschikt maken, om dit ambt te vervul len, niet alleen toevallig, in een bepaalde gemeente, maar per se, in elke gemeente. Geen soc. democraat zal ontkennen, dat een volbloed revolutionair, een rasecht communist óf: wie er veel op lijkt!! heel bezwaarlijk door de Koningin kan worden benoemd tot burgemeester* eener gemeente, welke dan ook! Wij hopen, dat de evolutie, welke de S. D. A. P. doormaakt, deze partij steeds ver der verwijdert van de revolutionairen, van de communisten.... Dan zal ook niet ge aarzeld worden, uit dien toestand loyaal alle consequenties te trekken. Wij willen bij benoemingen niet zijn anti-socialist.in den zin van anti- paapsch! Intusschen willen wij hierbij nog wel even een opmerking maken, die al zoo vaak is gemaakt, maar die bij herhaalde herha ling herhaald moet worden. Niemand ter wereld kan aantoonen, dat katholieken om hun beginselen minder geschikt zijn voor de uitoefening van welk openbaar ambt of openbare functie in ons vaderland dan ook. Wél zou men in ver schillende omstandigheden kunnen aan toonen, dat zyn beginselen den katholiek juist een positieve geschiktheid schenken, als de overige voorwaarden in zijn per soon ook gunstig zijn. En toch worden nog zoovele candidaten geweerd, omdat zij katholiek zijn geweerd door een onre delijk, bekrompen en vaak gluiperig en geniepig anti-papisme. Dat is misdadig te genover een bepaalden volksgroep; dat is: schandelijk! DE VLUCHT DER „GROENE MUIZEN". DAKAR, 25 Jan. (A.N.P.) De „Groene Muizen", bestuurd door Bruno Mussolini, Biseo en Moscatelli, zijn omstreeks acht t>ur vanmorgen van Dakar naar Natal op gestegen. WAT ANDERE BLADEN DE STUKKEN OP TAFEL. De Volkskrant schrijft: Voor den kantonrcehter te Haarlem is een aangelegenheid behandeld, die van iets meer beteekenis is dan veruit de meeste zaken die voor dezen rechter worden aan gebracht. Het gold een overtreding der Arbeids wet: de directeur van een kunstzandsteen- fabriek (te H i 11 e g o m) had des nachts laten werken zonder daartoe vergunning te hebben. In deze industrie was, nadat'zij tot vier jaar na het in werking treden van de Ar beidswet 1929 10 uur per dag en 55 uur per week mocht werken, in overleg met den toenmaligen directeur-generaal van den arbeid het tweeploegenstelsel inge voerd: van 7 uur 's morgens tot 5 uur des avonds en van 7 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. De nieuwe minister van Sociale Zaken heeft een onderzoek naar deze regeling la ten instellen en daarna de vergunning tot nachtarbeid ingetrokken. De laatste vergunning was op 27 Mei van het vorig jaar verstrekt, zoodat zij op 27 November eindigde. Desniettemin werd aan de bewuste fa briek de nachtarbeid gehandhaafd; gevolg was dat van de gepleegde overtredingen proces-verbaal werd opgemaakt. Wij zijn nu wel zoo ver, dat nachtarbeid die niet onvermijdelijk is wordt afgekeurd en dat verlof daartoe niet dient te worden gegeven of gehandhaafd. Ons is onbekend of de directeur der fa briek nadat hij wist dat de vergunning tot nachtarbeid na 27 November verviel stappen heeft gedaan om een nieuwe ver gunning te verkrijgen; wij vermoeden van wel. Vast staat intusschen dat de Arbeidswet is overtreden. Dat de dirceteur daarbij „te goeder trouw" was zooals voor het kantongerecht werd aangevoerd, lijkt minstens kwestieus. Indien de directeur op grond van de in dertijd verleende vergunning tot nachtar beid de fabriek sterk heeft gemechani seerd, dan heeft hij daarbij op eigen risico gehandeld vermits de vergunning slechts van half jaar tot half jaar werd verlengd en niemand hem zekerheid heeft gegeven of kon geven dat op blijvende verlenging der vergunning kon worden gerekend. Eerder moest het tegendeel worden ver wacht: bestendiging van nachtarbeid zon der de uiterste noodzaak is een sociaal euvel. Merkwaardig waren de verklaringen van den gewezen én van den tegenwoordigen dircteur-generaal van den arbeid voor het kantongerecht. De gewezen dirceetur-generaal, de heer Zaalberg, was de man, onder wien het tweeploegenstelsel was ingevoerd: hij was derhalve wat men zou kunnen noemen partij in deze zaak. En daar hij, zooals we pas hebben gezien, een tegenstander van de ordeningsgedach te is, gaf hij de schuld aan de concurreeren- de fabrikanten, die, ordening in het bedrijf voorstaand, op afschaffing van het twee ploegenstelsel hadden aangedrongen. De heer Zaalberg vond steun bij een steenfabrikant uit Maastricht, die het ad vies van den Hoogen Raad van Arbeid om het tweeploegenstelsel af te schaffen niet op sociale overwegingen, maar op econo mische motieven berustend verklaarde. „Het heele gedoe" de beslissing van den minister! vond --olgens dezen heer zijn oorzaak in politiek van het zwartste allooi. De tegenwoordige directeur-generaal van den arbeid, de heer Haceke, verklaarde met het oog op zijn ambtsgeheim omtrent de conclusie van de ingestelde enquête en de redenen die minister Romme hadden be wogen tot intrekking van de vergunning, niets te kunnen of te willen meedeelen. De ambtenaar van het openbaar ministe rie noemde de zaak terecht van zeer groot principieel belang, maa- noch hij noch de kantonrechter voelden er blijkbaar behoef te aan d:n minister van Sociale Zaken zelf te hooren ten einde omtrent diens motie ven te worden ingelicht, nu de directeur- generaal van den arbeid de gewenschte en noodige inlichtingen niet had kunnen verschaffen. Afgescheiden van de rechterlijke uit spraak (interessant ware het te weten of den nachtarbeid aan de bewuste fabriek nog wordt voortgezet) ware het dienstig, dat de minister van Sociale Zaken tot be kendmaking van het resultaat der enquête en van zijn motieven tot intrekking der vergunning besloot. Nu een gewezen directeur-generaal van den arbeid zich heeft veroorloofd den fabri- kant-in-overtreding met zijn gezag min of meer te dekken en de schuld aan concur- RIJTOER VAN PRINS BERNHARD. Vanmorgen te kwart voor twaalf is Prins Bernhard in zijn grijze sportauto, bestuurd door zijn chauffeur, in de richting Amster dam uitgereden voor zijn dagelij'ksch auto tochtje. HET PRINSELIJK PAAR TE SOESTDIJK. Uit Hilversum meldt men aan de „Tijd" r.og, dat het doel van den autotocht, die de Prinses gisteren maakte, Bussum is ge weest, waar Prinses Juliana een vriendin wenschte te bezoeken, die op den Singel woont. De chauffeur sloeg echter een ver keerden weg in en kwam aan de Kaap uit. Daar is de weg naar den Singel gevraagd en het hüis van de vriendin van de Prinses was toen weldra bereikt. Over den rijtoer van Z. K. H. Prins Bern hard valt nog te melden dat zijn autotocht z:ch Maandgamorgen verder dan vorige cagen heeft uitgestrekt, waarschijnlijk om (te nieuwe Ford in te rijden. De Prins reed, gezeten naast den chauffeur, die den wagen bestuurde, over Amersfoort, de Leusder heide en Maarn naar Arnhem en vandaar langs dezelfde route terug. Hij was te een uur weder te Soestdijk. MGR. REMI KEIJZER. Bij zijn familie te's-Hertogenbosch is het bericht ingekomen, bericht de „Volkskr.", dat omstreeks Nieuwjaar overleden is Mgr. Remi Keijzer, protonotarius apostolicus en pastoor te Rupert in den staat Idao (Ver- eenigde Staten). Mgr. Keijzer werd geboren te 's-Herto- genbosch en studeerde aan de seminaries te St. Michiels-Gestél en Haaren. Spoedig na zijn H. Priesterwijding vertrok hij naar de Vereenigde Staten, waar hij meer dan 40 jaren als priester werkzaam is geweest, totdat de dood hem overviel. Het is niet bekend, hoe zijn einde is geweest. Alleen weet men dat men den bejaarden priester dood op den weg achter zijn auto gevonden heeft. PATER ARNOLD JANSEN. Proces van zaligverklaring. Naar de „Tijd" verneemt, is het informa tieve proces ter voorbereiding van de zalig verklaring van pater Arnold Janssen, stichter der Congregatie van het Godde lijk Woord te Steyl, beëindigd. Binnenkort vindt de sluitingszitting plaats voor den bisschop van Roermond, Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Lemmens, waarna de acten naar Rome verzonden worden. BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. F. BLESSING O.S. Cr. Mgr. F. Blessing O.S.Cr., apostolisch pre fect van Bondo (N.W. Ueléz Belgisch Con go), onlangs door Z. H. den Paus bevor derd tot apostolisch vicaris van de tot vi cariaat verheven missie der Kruisheeren in den Belgischen Congo, is benoemd tot ti tulair bisschop van Thois of Tois (La- tij nsch Toitanus), tegenwoordig Tiden, bij de monding van den Nijl, ressorteerend on der den metropoliet van Alexandrië Mgr. Blessing, die in 1886 is geboren en sedert 1920 in de missie werkzaam is, zal waarschijnlijk op 12 Februari door den apostolischen delegaat van Belgisch Congo te Bondo tot Bisschop worden gewijd. FRATER M. CANDIDUS t Op 24 Januari j.L is in het Moederhuis der Fraters te Tilburg een telegram ont vangen, meldend, dat Frater M. Candidus te Curasao was overleden. Fr. Candidus (A. J. Nouwens) werd 31 Juli 1863 te Moerdijk geboren. Op 11 Fe bruari 1889 vertrok hij als Frater-Missio naris naar de Missie van Curasao. Bijna een halve eeuw dus was hij werkzaam in de Missie. Als opvoeder en onderwijzer der jeugd, als musicus, als onvermoeid en ijve rig werker was hij alom in Curasao be kend en geacht. reerende fabrikanten te wijten; nu een fa brikant het „heele gedoe" aan „politiek van het zwarste allooi" heeft geweten, dient in deze zaak voll ^klaarheid te komen. Dit soort achterklap mag geen langer le ven worden gegund; de minister werpe de stukken op tafel, opdat voor iedereen blij- ke, dat hij zich niet door concurrenten heeft laten misleiden, maar zijn besluit op te respecteeren overwegingen berust. De vijanden van de ordeningsgedachte mogen niet in de gelegenheid worden ge steld het geval verder te misbruiken voor hun min of mer achterklapcampagne. GEEN TEGEMOETKOMING AAN GEMEENTEN VOOR AFLOSSING VAN CRISISSCHULDEN GEEN COMPROMIS TEN AANZIEN VAN DE ZONDAGSRUST. Het is niet het voornemen der re geering tegen elke strooming in, de bepalingen van de Zondagswet van 1815 volledig tot gelding te brengen. Zij wil met beleid en open oog voor het practisch moge lijke, datgene doen herleven, wat slechts in de veronderstelling dood was en daardoor aan de toets der werkelijkheid ontglipte. Dit proces levert de bouwstoffen, die thans nog ontbreken voor een regeling der Zondagsrust, die modern in de goede zin des woords mag heeten. De met die bouwstoffen te maken regeling zal dan ook niet het karak ter van een compromis behoeven te dragen waarin steeds een berus tend element ligt, doch kan een regeling van levend en doorvoeld recht worden. Aldus schrijft minister Van Boeijen aan de Eerste Kamer in zijn Memorie van Ant woord met betrekking tot de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Wat de verhouding tusschen het rijk en ce gemeenten betreft, zegt de bewindsman, dat noch de gemeenten, als geheel bezien, noch het rijk tezamen in de huidige om standigheden voldoende middelen hébben om de gemeentehuishoudingen voort te zet ten op het peil, waarop deze stonden, ja zelfs, deze te bekostigen op een aanzienlijk lager peil. Hierin ligt de meest krachtige aansporing om te blijven voortgaan in de richting van uitgavenbeper king der openbare huishoudingen. Tegemoetkoming aan de gemeenten bij het aflossen van crisistekorten van vorige jaren moet voorshands uitgesloten worden geacht. Een oplossing voor de regeling der crisis schulden van Rotterdam is nog niet gevon den en zal waarschijnlijk voorloopig nog r.iet gevonden kunnen worden. De instel ling van een staatscommissie ter herziening van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten komt den minister op dit oogenblik niet wenschelijk voor. Op de vraag, hoe de regeering voorne mens is de gemeentelijke autonomie te her stellen, antwoordt hij: Niemand kan de autonomie der gemeenten herstellen, die kan alleen zichzelf herstellen: de regeering heeft van de aanvang er voor gezorgd, dat de mogelijkheden tot dat herstel ook in cri sistijd open bleven". Het aantal gemeenten, dat voor 1938 in eenigerlei vorm voor bijzondere rijkssteun in aanmerking komt, is nog niet bekend. Het aantal aanvragen bedraagt 373 tegen 391 in 1937. In hoeverre de instelling van woning commissies, in verband met de krot-oprui ming, aanbeveling verdient, maakt bij den minister een punt van overweging en nader onderzoek uit. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Morgen, Woensdag, komt de Volken bondsraad voor zijn honderdste zitting te Genève bijeen en men vraagt zich af, waarover thans gesproken zal worden en welke besluiten er zullen vallen. Vooreerst is aan de orde de kwestie van de hervor ming van den Bond en vervolgens is de erkenning de facto van de Italiaansche verovering van Abessinië een punt van overweging. Engeland wenscht een beslis sing op beide punten liever uit te stellen. De „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft: „Indien de honderdste zitting van den Volkenbondsraad gewijd zou zijn aan het constateeren van de volkomen onmacht of zelfs den dood van den Bond, zouden de staten, die zich afzijdig houden, dat zeker toejuichen. Onder de staten, die nog in den bond vertegenwoordigd zijn, kunnen stemmen opgaan, welke „isole ment" vragen. Niettemin is het de mee ning van Engeland en de Dominions, dat, om een uitdrukking van Eden te gebrui ken, de bond noch dood noch stervend is, hoewel een teere behandeling voor het herstel noodig is. Een radicale en inder haast uitgevoerde operatie zou niet zonder gevaar zijn: het zou geenszins vaststaan, dat de patiënt, indien hij al in het leven VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De lichaamszwakte en de ijzeren wil van den Paus. (2de blad). De a.s. Volkenbondsraad en de Abessijn- sche kwestie. (2de blad). De Japansche ministers zullen voorzich tiger zijn in hun uitlatingen. (2de blad). Binnenland Minister van Boeijen over de Zondags wet. (1ste blad). De stand der werkloosheid. (1ste blad). bleef, er verlichting van zou ondervin den.'" En wat de kwestie van de erkenning van Abessinië betreft: verscheidene lan den, ook Nederland, zijn vóór een erken ning de facto, teneinde weer tot normale betrekkingen met Italië te komen. Zij zeg gen: wij kunnen toch niet eeuwig boos blijven en uitzicht, dat Italië Abessinië ooit nog eens zal loslaten, bestaat er ab soluut niet. Het heeft dus geen zin om zich nog langer te verzetten tegen een feitelijke erkenning. Voor Engeland be- teekent het echter een krachtproef met Italië. Italië heeft geld noodig en Enge land kan het thans gemakkelijk weigeren, hetgeen het ook doet. En niet zonder leed vermaak ziet het toe, hoe Italië wegens geldgebrek niet in staat is, zijn pas ver overd gebied naar behooren te exploitee- ren. DE WERKLOOSHEID. In de eerste verslagweek van Januari 0 4 pet. lager dan in Januari 1937. KASSEN KEERDEN IN 1937 14 MTT.LTOEN UIT. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 3 t.m. 8 Januari 1936 bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aange sloten 546.500 personen (waarvan 73.800 landarbeiders). Voor de 472.700 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 32.5 (in de vorige verslagweek, 20 t/m 25 December 1937, was dit percentage 29.9). Voor de 546.500 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 35.3 (in de vorige ver slagweek was het 32.2). In de eerste verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percen tages, indien de landarbeiders buiten be schouwing worden gelaten): 1935 35.7 (34.7), 1936 38.0 (36.6), 1937 35 7 (32.9), 1938 35.3 (32.5). Uit de bij den Rijksdienst bekende voorloopige cijfers kan worden opge maakt, dat in 1937 de werkloozenkas- sen bij een gemiddeld aantal leden van 539.000 in totaal aan bijdragen van de leden ontvingen 7.600.000. Ten laste van het rijk en de gemeen ten ontvingen de kassen in totaal aan subsidie ƒ11.700.000. Aan haar werklooze leden keerden de kassen in totaal uit 14.000.000. De som der reserves der werkloozen- kassen, die op het einde van 1936 6.700.000 bedroeg, steeg tot 12.000 000 op het einde van 1937. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden 8 Januari 1938 in totaal 466.598 werkzoekenden ingeschreven, on der wie 442.598 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 442.525 mannen. Van de werkzoekenden waren er 448.277 werkloos, onder wie 429.965 mannen. Aan het cultureel werk voor werkloozen namen blijkens mededeeling van den di recteur-generaal van werkverschaffing en steunverleening einde September en Octo ber 1937 deel: September October a. Cursussen 13.019 21.281 b. Werkobjecten (gemiddeld 1.369 1.467 c. Centrale werkplaatsen 2.089 2 521 d. Kampen voor jeugdige werkloozen 1.717 1.873

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1