RIJNSTREEK DER EEUWEN LOOP IN NOOTDORPS PAROCHIE ZATERDAG 22 JANUARI 1938 LE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Langs de scJiaapschuur op tiet lange land. De bewoners waren zoo arm als Job. - Lot gevallen van de oude en de nieuwe kerk. door A. N. DUINISVELD, Pr. De parochie Nootdorp omvatte in de Middeleeuwen de ambachtsheerlijkheden: Nootdorp, waarin de kerk stond; Hooge- veen en de hooge heerlijkheid Nieuwveen, ook wel 's-Gravenveen genoemd. Het land behoorde er grootendeels aan den graaf, zooals men dat kan lez"en in de „Rekenin gen der grafelijkheid van Holland onder het Henegouwsche Huis", uitgegeven door dr. H. G. Hamaker 1). Daaruit zal het wel te verklaren zijn, dat Nootdorp zoo wei nig betaalde in de beden. Zoo betaalde het in de lentebede van 1334 slechts 40 sc., terwijl het aangrenzende Pijnacker 40 pond betaalde. 2) In de lente- en herfstbeden van 1316 betaalde het zelfs in het geheel niet. Uit de bovengenoemde grafelijkheidsre- keningen 3), kunnen wij zelfs te weten ko men, hoeveel de graaf te Nootdorp bezat: „Item in Noittorp heft mijne here tus- ken veren Aven sloet en de Pieter Boven sloet 132 1/2 morgen 1/2 hond lands ende een virendel honds om 6 sc., die huregave int jair 43 (d.i. 1343) doet 39 pond, 15 sc., q d. Een nog ouder getuigenis over Nootdorp en de uitgestrekte grafelijke bezittingen al daar, hebben wij in het verslag van de commissie, die op gezag van Floris V, om streeks het jaar 1295, een onderzoek moest instellen naar den eigendom van gron den, tienden en ambachtsrechten 4), en waarin over Nootdorp als volgt wordt ge sproken: „In Noetdorpe van den sloet die gaet tusschen Pieters Boven woonhuzen ende sine scaepscure up alle tlanghe land, ende met den naesten verlegheden weder ten weghe, ende bi den weghe oestwart. recht an Catwijc, al dat hier binnen is, er ve, recht, ende tiende, vinden wi den gra ve toe, het en si verlient of vercoft, o.f ghegheven bi den grave." De ambachtsheerlijkheid Nootdorp heeft tot 1724 als een domein toebehoord aan de graaflijkheid van Holland. In 1724 verkoch ten de Staten van Holland het aan vrouwe Hester van der Giessen, en na haar dood werd Mr. Dirck Macker ambachtsheer van Nootdorp, toen deze stierf in 1788 volgde zijn weduwe Abigaël Constantia van Col der hem op; zij deed afstand ten behoeve van haar dochter Maria Jacoba Backer. Tagenwoordig is Jochim van Nootdorp, ambachtsheer. De hooge heerlijkheid Nieuwveen werd in 1351 door graaf Willem verleend aan Jacob Gerritzoon, schout te Delft. In den leenbrief staat, dat de graaf aan hem ver kocht de wildernissen te Nootdorp, welke door hem in 1329 in erfhuur waren uitge geven. In 1595 is Isbrand van der Bonerhorst, ambachtsheer van Nieuwveen, terwijl la ter de heerlijkheid is gekomen aan het geslacht van den Boetzelaar. Tijdens de Fr arische revolutie was ambachtsvrouwe Magdalena Anna Elisabeth, baronesse van den Boetzelaar, weduwe van Mr. Dirk Bou- wens. De heerlijkheid Hoogeveen behoorde in dien tijd aan Jacob van der Meer, burge meester van Leiden. Nootdorp is een oude veenkolonie, vol gens prof. Gosses een nieuwe formatie. 5) „Ook de kerspelen van de veenkolonie Nootdorp.... mag men voor nieuwe for maties houden". Rijk waren de Nootdorpers niet! Het is altijd een kleine plaats geweest, waar, zooals in vele veenkolonies, vaak ar moede heerschte met van tijd tot tijd een opleving. Zoo is het antwoord bij de informatie in 1494 gegeven, heel begrijpelijk: „die van den Nyeuweveen zijn verarmt, midts dat alle heure landen uytgedolven zijn." 6) Dat dé Nootdorpers en inwoners van Nieuwveen weinig bezaten, blijkt ook wel als men Nootdorp's bijdrage aan de Groote Bede van 1345 vergelijkt met bijv. die van Zoetermeer. Bij die Groote Bede werd de 50ste pen ning geheven, d.w.z. 2 pet. van het vermo gen, hetgeen in dien tijd uitsluitend in land bestond, volgens de waarde geschat. Nootdorp nu betaalde bij die Groote Be de, 41 pond, 3 sc., 3 d., over een „der huyslude goed" geschat bezit van 2058 pond, terwijl Zoetermeer 591 pond, 12 sc. bijdroeg voor een bezit van 29580 pond. 7) In lateren tijd is er een kleine opleving gekomen, zoodat de ondervraagden van Nieuwveen bij het vaststellen der verpon ding in 1514 8), kunnen antwoorden, dat- er 25 huizen staan en dat er in de laatste tien jaren een kleine toename is geweest. „Ende die van Nyeuweveen hebben om trent 25 huysen, die wat gemeerdert sijn in 10 jaeren, maar het zijn huysen van claynder waerden, van elsenhout upge- worpen." Zij betaalden echter nog slechts weinig belasting. „Ende die van Nyeuweveen geven jaer- liex voor hunsleyder portie in allen be den ende ommeslagen maer 6 L." Deze tijdelijke opleving en toename van de bevolking is een heel gewoon verschijn sel in een veengebied, waar de inwoners zich hoofdzakelijk bezig houden met het maken van turf. Tirion 9) zegt er van: „dat veenen, hoe wel het door den tijd de landen tot water maakt, en de inwoners doet verhuizen, schijnt egter bij de eerste ontgronding en zo lang er wat te haaien valt, aanleiding te geven tot vermeerdering van huizen en ingezetenen; gelijk men zo hier (Hooge veen) als in de nabij gelegen ambagten van Nieuweveen kan bespeuren." In Nootdorp is de vervening lang door gegaan, zoodat men een steeds geleidelijke, zij het langzame groei heeft meegemaakt. Zoo heeft het in 1623, 28 huizen en in 1732, 58 huizen plus een korenmolen; Nieuwveen had 39 huizen in 1632 en 54 in 1732, terwijl wij reeds zagen dat er in 1514, 25 huizen waren. Deze huizen lagen in het veenland hier en daar verspreid. De eerste herders. De kerk in de Middeleeuwen stond in het dorp Nootdorp, op de plaats waar nu nog de hervormde kerk staat. Wanneer deze kerk werd gebouwd is onbekend. Een van de oudste gegevens over de Nootdorp- sche kerk vinden wij weer in de reeds ge noemde grafelijkheidisrekenirgen, waarin wordt vermeld, dat van het aan den graaf toebehoorende land, de kerk 4 morgen in gebruik had, vrij van huur. Verder vertelt ons Van Heussen 10), dat de pastoor van Nootdorp, Johan geheeten, van den Officiaal van den Dom te Utrecht, de opdracht kreeg om op drie achtereen volgende Zondagen of feestdagen, niet op Zondag vallende, in de kerk te Pijnacker, die vacant was door den dood of den vrij- willigen afstand van den laatsten pastoor, Rsmbout genaamd, af te kondigen dat door den proost van Koningsveld tot pas toor van Pijnacker was voorgesteld, Al- valdus van Doesburg. Deze opdracht kreeg pastoor Johan in het jaar 1321. De Nootdorpsche pastoor liet den Offi ciaal *pten dat hij den opdracht had uit- gevoem, en dat niemand iets tegen den veorgestelden pastoor had weten in te brengen. Deze pastoor is de oudste pastoor van Nootdorp, die mij bekend is. Hij was er van 1321—1337. 11) In het jaar 1390 wordt nog gesproken van Berthout, als .prochie paep" van Noot dorp. Als pastoors der kerk, die van ouds S. Bartholomeus tot patroon had, vindt men verder vermeld: 12) Wouterus de Buscoducis, die omstreeks het jaar 1496 is gestorven. Deze pastoor van Nootdorp was sinds 1478 als „cantor horarum" verbonden aan de St. Ursula- kerk te Delft, en sinds 1480 was hij tevens vicaris aan de S. Jacobuskapel in die kerk. Na zijn dood werd Florentius Gerar- dusz. Toll pastoor te Nootdorp „in den Byesen", die evenwel reeds kort daarop afstand deed en werd opgevolgd (13 Febr. 1497) door pastoor Petrus Dirksz. Deze pas toor-.is bekend omdat hij zijn recht van de turftienden moest verdedigen, en met succes, zooals later zal worden verteld. Daarna werd Cornelis de Beaumont 13) pastoor te Nootdorp tot omstreeks 1549, toen hij afstand deed, en werd opgevolgd door Petrus Judocusz. de Oosterhout. De volgende pastoor was Johannis Ja- cobsz. tot 1566, en de laatste pastoor voor de Hervorming was waarschijnlijk Henri- cus Albei-fusz. Wanneer de Nootdorpsche kerk is over gegaan in handen der protestanten, is on bekend. Waarschijnlijk zal dit, evenals in Zoetermeer, gebeurd zijn, bij gelegen heid van het beleg en ontzet van Leiden, in 1574, waarbij ook te Nootdorp een troep Spaansche soldaten was gelegerd. 14) Nootdorp heeft echter blijkbaar niet voor 1593 een vaste predikant gekregen. Deze kwam eerst op 29 Mei 1583 in den persoon van Jan Barentsz., die werd beroepen van Voorburg en tot 1590 bleef te Nootdorp en toen vertrok naar Overschie, en werd op gevolgd door Jan Richem. De Middeleeuwsche kerk bleef bestaan tot 1894, nadat in 1790 een portaal aan het kerkgebouw was aangebouwd. In 1894 werd de oude kerk afgebroken; alleen de oude toren bleef staan. Het is een baksteenen toren met bergsteenen con soles onder het boogfries 15) De klok in den toren is in 1718 gegoten door Jan Albert de Grave te Amster dam. Van de oude kerk bleef ook de fundee ring, en op deze oude fundamenten werd het nieuwe gebouw opgetrokken; alleen verviel het koor en werd het schip iets min der laag. Het werk werd uitgevoerd door den Nootdorpschen aanenemer Van Til burg. 1) Deel I, bl. 190. 2) O. c.: dl. I, bl. 185. 3) O. c.: dl. II, bl. 23. 4) v. d. Bergh, L. Ph. C. (Suppl. Fre- mery): Oorkondenboek van Holland en Zeeland, 20. 5) Gosses, Dr. I. H.: De vorming van het graafschap Holland. (Bijdr. voor Vad. Gesch. Ve reeks, dl. II, bl. 299). 6) Fruin, R.: Enqueste upt stuck der Verpondinghe, bl. 259. 7) Hamaker, dr. H. G.: O. c., dl. II, bl. 141. 8) Fruin, R.: Informaoie upt stuck der Verpondinghe, 1514, bl. 340341. 9) Tirion, I: Tegenwoordige staat der Ver. Neder!., dl. VI, bl. 552—553. 10) Kerkelijke Hist, en Outh.: dl. Hl, bl.«731. 11) Holtkamp, C. P. M.: Delflandia, pag. 174. 12) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. III, bl. 366. 13) In de Gravelijkheidsregisters (B. B. ALPHEN AAN DEN RIJN. ONDER EEN VRACHTAUTO. Wielrijder ernstig gewond. Hedenmorgen werd nabij de Gnep- hoek de 18-jarige V. door het slippen van zijn rijwiel aangereden door een hem passeerende vrachtauto, bestuurd door v. d. S. uit Berkelrode. De wiel rijder, die kwam te vallen, liep ernstige verwondingen op. Hij brak een arm en enkele ribben. In zorgelij'ken toe stand werd hij voorloopig naar zijn woning vervoerd, alwaar dr. Vlaan deren de eerste hulp verleende. Gezelschap van den „Stillen Omgang". Gisteravond werd in de St. Josephzaal de jaarvergadering gehouden van het Gezel schap van den „Stillen Omgang onder voorzitterschap van den heer H. P. Jollie, waarbij vele leden aanwezig waren, alsook de hoogeerwaarde heer Deken J. M. Hel legers, die ambtshalve Directeur is van ge noemd gezelschap. Bij wijze van verrassing werd hedenavond tevens herdacht het der de lustrum van de afdeeling Alphen aan den Rijn, hetwelk vorig jaar wegens om standigheden niet heeft kunnen plaats vin den. De leden ontvingen daarom heden avond, om er toch een eenigszins feeste- lijken indruk mee te nemen, een gratis kopje koffie en een paar sigaren. In zijn openingswoord bracht de heer Jollie dank aan allen, die hebben meege werkt tot het ordelijk verloopen van den nachtelijken rondgang in 1937 en spoorde de aanwezigen aan, propaganda te maken onder niet-leden, om zich te scharen onder het Gezelschap van den „Stillen Omgang" dat tot doel heeft de devotie tot het H. Sacrament te doen bevorderen, zulks o.m. door de deelname aan de jaarlijksche be devaart naar de H. Stede te Amsterdam, onder het Octaaf van het H. Sacrament van Mirakel. De overledene leden H. Sloot jes en A. Koops werden in gezamenlijk gebed herdacht. Na het zingen van het Mirakellied wer den door den heer W. W. van Leeuwen, de notulen voorgelezen en volgden reke ning en verantwoording door den heer J. J. M. v. d. Bosch, sluitende met een batig saldo ad 55.05 en een keurig verzorgd jaarverslag van den eersten. De kas-controle vormden de heeren St. Breukel en A. Brasker door wie alles in orde werd bevonden. De voorzitter bracht dank aan beide be- stuurs-functieonarissen voor de correcte verslagen en sprak de wensch uit, dat zij hun post nog vele jaren zullen mogen be- kleeden. Spr. lichtte vervolgens toe eenige wijzi gingen in het reglement, welke op voor stel van het hoofdbestuur zijn aangebracht en waarom aan alle leden een herziene druk van dit reglement werd toegezonden. In de laatstgehouden bestuursvergade ring werd wederom besloten de contribu tie voor werkeloozen vast te stellen op 0.25. Blijkens de aangebrachte wijzigingen is thans het lidmaatschap opengesteld voor jongemannen vanaf de leeftijd van 16 jaar, terwijl deelname mogelijk is vanaf 14 jaar, voor dezen slechts onder geleide. De bedevaarten zullen dit jaar gehouden worden, volgens mededeeling van het hoofdbestuur, op de Zondagen 13 en 20 Maart. Alphen aan den Rijn is ingedeeld bij de rondgang op 20 Maart. Bij de rondvraag verzoekt den heer Bras ker den afgevaardigde naar de Centraal vergadering te Amsterdam op Zondag a.s., in de eerstvolgende ledenvergadering van de belangrijke besprekingen, verslag uit te brengen, waaraan zal worden voldaan. De heer Bosman bepleit deelname aan de kerkelijke dienst in de Krijtbergkerk. Na eenige toelichting werd besloten, evenals vorige jaren, wederom gebruik te maken van de Bagijnenhof-kerk. Het meerendeel j der leden was vol lof over de regeling in het Bagijnenhof, zoodat verandering niet wenscheiijk werd geacht. Oprichting Biljartclub. Dezer dagen is als onderafdeeling van de St. Josephs Ge- zelen een biljartclub opgericht, waarvan het bestuur als volgt is samengesteld: P. Egberts, voorz. C. Koeleman, Bzn en A. J. Koelman, Gzn. Voorloopig is als repetitie-avond geno men de Dinsdagavond. Binnenbrand. Tijdens afwezigheid der bewoners is ten huize van R. in de Brit- tenruststraat een begin van brand ontstaan, De familie, die door omwonenden werd gewaarschuwd, kon er nog in slagen, de brand te bedwingen waardoor dit brandje, met beschadiging van eenige meubels nog goed afliep. Dieven-van-alles. Gisteren zijn door de politie aangehouden, als verdacht van diefstal van belastingplaatjes, konijnen, aardappelen e.m. H. S. en C. v. D. tijdens het verhoor heeft het tweetal een volledi ge bekentenis afgelegd, beide personen zijn in arrest gesteld. H. XXXI349) wordt genoemd een pries ter Cornelis van- Beaumont, die in 1549 Mr. Jacob Herwijnen machtigde, om voor hem bij zijn verzoek, om de heerlijkheid van Alblasserdam tot een recht-erfleen te verheffen, op te treden.. In hetzelfde jaar ontving hij het leen, hem bestorven door den dood van zijn broer Jan Pieterzoon. 14) Fruin, R.: Verspreide Geschriften, dl. II, bl. 458 e.v. 15) Voorloopige lijst der Nederl. Monu menten van geschied, en kunst, dl. III, bl. 273. BODEGRAVEN. Kinderuitzending. Door de vereeniging Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem, werd ook in onze Parochie een afdeeling opgericht. Doel dezer vereeniging is: Kinderen, die daarvoor wegens 'n minder goede gezond heid in aanmerking komen, eenigen tijd in Koloniehuizen aan zee of in boschrijke streken te doen opnemen, om hen weer ge zond en sterk te maken. Gevraagd wordt deze vereeniging te steu nen. Een bonnenstelsel is ingericht, zoodat u maandelijks een cent bonnetje wordt aangeboden. Voorwaar een sympathiek doel. Het bestuur is als volgt samengesteld. Mevr. A. R. v. d. Heijden, presidente; mevr. H. J. v. d. Poll, secretaresse; mevr. A. Aengenent; mej. Th. Leliveld; C. Ro denrijs penn., P. Röhling. Gezien, dat de „Santos" propaganda sinds eenigen tijd plat ligt, zou het mis schien mogelijk zijn, dat bovengenoemd bestuur, hetwelk uit de Middenstand is ge vormd, ook deze onderafd. v. d. Hanze nieuw leven in blies. BOSKOOP. Ziekenhuisfonds „St. Antonius." De vereeniging tot instandhouding van het R.K. Ziekenhuisfonds „St. Antonius'' kwam onder voorzitterschap van den heer H. Re- degeld in het vereemgingsgebouw bijeen. Na opening door den- voorzitter gaf den heer C. J. Kraan een verslag der vorige vergadering en tevens het jaarverslag, waaruit bleek, dat het ledenaantal vrijwel bestendig blijft en het fonds financieel een klein batig saldo heeft te boeken. Hierna volgde bestuursverkiezing met het resultaat, dat de heeren P. v. d. Louw en A. Houdijk, welke aftredend waren, werden herkozen. De heer J. v. Tulpen kwam nu met een aantal voorstellen naar voren o.a. het be sluit der laatste vergadering te herroepen, en weer 6.in plaats van f 4.per week uit te keeren gedurende 15 weken per jaar. Besloten werd om gedurende de eerste 4 weken 6.en de overige 11 weken 4. uit te keeren. Ten tweede: het geheele jaar voor ge zonde personen open te stellen om lid te worden zonder wacht-tijd, hetgeen echter werd afgewezen. Derdens: Ieder jaar een commissie in het leven te roepen van 3 leden, die werkzaam heden verricht ter versterking der kas. Besloten werd zoo spoedig mogelijk een speldjes verkoop te organiseeren. Ten vierde. Voor de invaliden zou een uitkeering moeten worden vastgesteld van f 3.per week. Dit punt zou overwogen worden. Het vijfde voorstel, hetgeen ongeveer gelijkluidend was werd ingetrokken, ter wijl het zesde en laatste voorstel om het besprokene voor den tyd van 5 jaren vast te stellen wegens tijdgebrek niet meer be handeld kan worden. Tenslotte werd nog een gratificatie voor den penningmeester ten bedrage van 12.50 vastgesteld, waar na de vergadering werd gesloten. Vrouwenbond. In het Verenigings gebouw kwam Vrijdagavond bovengenoem de vereeniging bijeen. De.voorzitster, Mevr. Pannebakker-de Jong, opend de vergade ring en heette alle aanwezigen van harte welkom, waarna Mej. Torken de notulen der vorige vergadering voorlas, welke on veranderd werden goedgekeurd. Hierna volgde een overzicht van het afgeloopen jaar door de secretaresse. Gememoreerd werd een practische kookcursus, gevolgd door plm. 25 leden, kinderfeest enz. Een extra gift voor „Moeder en Kind" en nog meer huishoudelijke verdeelingen werden aangestipt, waaruit de activiteit en het be- staanrecht van den Vrouwenbond overdui delijk bleek. De penningmeesteresse gaf rekening en verantwoording, welke sloot met een batig saldo van 63.89, waarna de verschillende onderafdeelingen een kort verslag gaven van het afgeloopen jaar. Ten eerste de onderafd. „St. Elisabeth": 450 kleed in gst ukken werden o.m. vervaar digd; „Hulp in de Huishouding", memo reerde 16 gevallen, waarbij hulp werd ver leend en 17 malen de wasch werd gedaan, wat aan kosten bedroeg rf 172.50. Retraite fonds „St. Theresia" gaf verslag van groote activiteit alsmede de Tooneel- club „Klimop". „Moeder en Kind" had een nadeelig saldo te boeken van f 55.71. De inkomsten waren f 301,44 tegenover een uitgave van 357,15. Mevr. v. d. Wel-Stol- ker spoorde de aanwezigen aan om deze mooie afdeeling in stand te houden. Hier na volgde bestuursverkiezing. Aftredend volgens rooster waren Mevr. v. Vliet-de Jong en mevr. van Rijn-Sloot jes. Tevens was er een vacature door ver trek van Mevr. v. Koppen. De stemming had tot uitslag, dat Mevr. v. Rijn-Slootjes en Mevr. v. Vliet de Jong werden herkozen en mej. Binken als nieuw bestuurslid werd gekozen. De geestelijk ad viseur den Zeereerw. heer Pastoor v. Meeu wen bracht een woord van hulde aan de verschillende afdeelingen voor hun liefda dig werk. Spr. drukte zijn teleurstelling uit, dat voor deze charitieve instellingen niet meer belangstelling bestaat daar er meestal met een tekort gewerkt moet wor den, doch spr. hoopte dat het beroep op aller medewerking, om het tekort spoedig te dekken, gehoor mocht vinden. Het bestuur stelde voor, dat voortaan van de ledenj die niet op de jaarvergadering verschijnen, 25 ets. boete zal worden ge- eischt. Hetgeen met algemeene stemmen aangenomen werd. Nadat door de tooneelclub „Klimop" op zeer verdienstelenke wijze eenige voor drachten ten beste waren gegeven, werd deze zeer geanimeerde vergadering geslo ten. Kinderpostzegels. Aan Kinderpostze gels en kinderkaarten is in deze gemeente voor 'n bedrag van 311,99 verkocht. Hier in is niet begrepen <ïe opbrengst van de ten postkantore verkochte kinderzegels. Bovendien werden in deze gemeente In dische Kinderpostzegels verkocht, waarvan de opbrengst ruim 40.was. De trein stopte nog juist bijtijds. De bestuurder der auto van den Gem. Reini gingsdienst -en diens assistent zouden juist den onbewaakten overweg in Laag Boskoop passeeren waar juist in volle vaart de trein uit de richting Alphen aankwam. De chauffeur, die dit echter te laat be merkte, kon niet tijdig meer stoppen, doch door krachtig remmen van den trein ston den beide voertuigen op eenige meters van elkaar stil. Met eenige vertraging kon de trein zijn weg vervolgen. Tegen den be stuurder der auto werd procesverbaal op gemaakt. Bekneld. Het zoontje van den heer den Mijl alhier beging de onvoorzichtig heid toen de klapbrug op de hoek Biezen Rozelaan, die door andere jongens was om hoog getrokken, weer werd neergelaten, zijn .voet tusschen het vaste hoofd en de brug te steken met het gevolg, dat de voet ernstig werd gekwetst. Na behandeling door een plaatselijk geneesheer is de jongen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. HOOGMADE. Uitvoering Volksbond. Zondagavond 23 Januari ten 7 uur zal de Ned. R.K. Volksbond afd. Hoogmade in de zaal van Café Witteman haar 2e uitvoering geven in dit seizoen voor leden, donateurs en te gen entrée, met medewerking van den too- neelclub onderafd. van den Bond. I Opgevoerd zal worden „De Anarchist", drama in 4 bedrijven en na de pauze een blijspel „In de Zilveren Haas" in één be drijf. Na afloop gezellig samenzijn. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. „Kunst na Arbeid". Donderdagavond hield de muziekvereeniging „Kunst na Ar beid" haar jaarvergadering op de boven zaal van Hotel de Bruin alhier. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer P. Bervoets, die al len welkom heette, in het bijzonder de le- den van het hoofdbestuur de heeren C. M. I Oppelaar, N. G. Slegtenhorst en Bos. I Vervolgens werden de verslagen uitge- I bracht door den secretaris en penningmees- i ter. Uit het verslag van den penningmees- ter bleek dat de ontvangsten bedroegen 641.7 y, en de uitgaven 617.34, aldus een J batig saldo van 24.43 j Wegens het bedanken van een drietal j bestuursleden, alsmede periodiek aftreden. I werd een nieuw bestuur gekozen hetwelk luidt als volgt: P. Bervoets, voorz., H. de Jong, secr., T. Molema, penning., K. Ver- gunst, biblioth., en N. van Ginhoven, alg. I secundc. Na de gebruikelijke rondvraag, richtte j de heer Oppelaar woorden van waardee- j ring tot „Kunst na Arbeid" en hoopte, dat de vereeniging mag groeien en bloeien. Daarna volgde sluiting door den voorzit- I ter. Geboren: Neeltje, dochter van A. v. d. Voorst en van N. Duiker. Jacobus Ni- colaas Pieter, zoon van C. van Veen en J. Verbree. LEEVIUIDEN. Rectificatie K.J.M.V.-versIag. In het verslag der K.J.M.V. van Leimuiden, in ons blad van 20 dezer is een ernstige fout ge slopen. Er staat: dat de jongeren de ouders ook finantieel moeten steunen b.v. als kostgan ger. Dit moet zijn: dat de jongeren de ouders ook finantieel moeten steunen, zooveel mo gelijk, en niet zooals velen doen, kostgan ger worden. NIEUWVEEN. De ballonwcdstrijd. De uitslag van den ballon wedstrijd tijdens de winkelweek al hier gehouden is als volgt: P. Blom, Huize „St. Ursula", gedaald in Zwitserland; G. Erkelens, Tolhuis, gedaald in Zwarte woud, Duitschland; Ca. Spring in 't Veld Pd., ge daald in Frankrijk; G. Stouten, gedaald in Hertogdom Luxemburg; Ga. Verkerk, ge daald in België (prov. Luxemburg); Ja'. Freyee, Aa. v. d. Vlugt, Ga. Wetter, J. v. d. Br eggen en Emmie Beek," allen gedaald in België (prov. Limburg). De prijzen kunnen in volgorde door de winnaars worden uitgezocht bij den heer S. H. Brust a.s. Woensdag tusschen 12 en 12.15 uur. LEIDERDORP. Diefstal. Ten nadeele van den heer H. te Leiden is een auto ontvreemd. Omdat de motor defect was, had men de auto zoo lang aan den kant van den Zijldijk gepar keerd. Toen een monteur na verloop van eenigen tijd de auto kwam halen om te re- pareeren, was deze spoorloos verdwenen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Aanwijzing Landbouwadviseur. Tot landbouwadviseur voor afgifte van ver gunningen ingevolge de nieuwe Vogel wet is benoemd de heer W. P. van der Geest. Dwarswatering-Does. In de gehouden vergadering van den polderkring Dwars watering-Does is de heer K. Brug herko zen tot voorzitter. Ned. Herv. School. Aangesteld is tot kweekeling met akte aan de Ned. Herv. School de heer E. Sleeboom. Geboren: Pieternella Cornelia, d. v. A. Mol en P. C. Snel. Levenl. aangegeven kind van W. van Tongeren en G. Binnen dijk.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7